logoooo

#پیام

#پیام

گروه تلگرامی اقتصاد مقاومتی جمعه 8/4/97

مجمع فعالان اقتصادی :

آخرین آمار می‌گوید : مابه التفاوت ارز تخصیص وارداتی دولتی و بازار آزاد در سه ماه گذشته به 20 هزار میلیارد تومان رسیده و با همین روند تا پایان سال 151 هزار میلیارد تومان رانت توزیع خواهد شد

حاج آقا :

روز 20/1/97 دولت این تصمیم را گرفت بنده در روز 21/1/97 نوشتم این دستکاری هزاران میلیارد تومان سرمایه جامعه را به رانت برای نیلی‌ها تبدیل می‌کند کسی توجه نکرد جناب زیبایی

احمد گلمکانی:

جناب روشنك عزيز ساختار بيمار اقتصاد ما با تفكرات من دراوردي يك شبه پايه گذاري نشده كه الا يك شبه بشه اون رو حل كرد اقتصاد ما نتيجه تفكرات رانت طلبانه و درگير مغرضات سياسي بوده كه تا رو پود اون رو در هم پيچيده در اقتصاد ما بخش خصوصي بعنوان محرك اصلي از بين رفته و ما الا شاهد حجم عمده افراد غير مولد و دولتي و خصولتي و دلال هستيم تا اين افراد با اين حجم سرمايه و امكانات در اختيار و با اين تفكرات در جامعه بر فعالين مولد بخش خصوصي حاكم بوده و در اكثريت باشند هيچ كدام از اقدامات جاري موثر نخواهد الا هم دولت تصور ميكنه با بالابردن نرخ سود بانكي نقدينگي در جامعه هدفمند ميشود كاملا در اشتباهيم حل مشكل فعلي فقط يك راه دارد دادن امتيازات مشخص و متفاوت به فعالين بخش خصوصي در توليد و واگذاري تمام امور به بخص خصوصي و تامين امنيت سرمايه گذاران ، كوچك كردن بدنه دولتي و رفع موانع موجود با دنيا ، و استفاده از ظرفيتهاي جذب توريسم كشور بعنوان ظرفيت فوق العاده بالقوه و البته اصلاح سيستم بانكداري جاري.

حاج آقا :

بله جناب گلمکانی بخش اول نوشته شما کاملا درست است از ابتدا نمیبایست طوری برنامه ریزی میشد که اقتصاد ایجاب کند که بهره بانکی به بیش از ۲۵ درصد برسد .
اما بخش دوم اینگونه نیست چرا باید مردم ضعیف جامعه پس انداز‌های کوچک خود را در اختیار بانک‌ها قرار دهند و بانک‌ها آن پس انداز‌ها را تحت عنوان تسهیلات در اختیاری امثال بنده قرار دهند و اینگونه باشد که در پایان سال ارزش سرمایه‌های کوچک مردم به یک سوم کاهش یابد ، از آن طرف بدهکاری تسهیلات بگیران یک سوم شود و همان یک سوم نیز به بدهکاری معوقه تبدیل و به بانک‌ها پرداخت نشود ،
شما تصور کنید که یک نفر ۱۰ عدد سکه داشته فروخته ده میلیون تومان پول انرا در بانک پس انداز کرده و بانک آن پول را به من تسهیلات داده و من رفته ام ۱۰ عدد سکه خریداری کرده ام امروز من ده سکه به ارزش ۳۰ میلیون تومان در مقابل ۱۳ میلیون بدهکاری در اختیار دارم یعنی اگر اصل وام و سودش را پرداخت کنم ۱۷ میلیون سود برده ام ولی آن پس اندازگذار با اصل و سود پولش فقط میتواند۴ عدد سکه بخرد و ۶ عدد سکه را از دست داده است ،
همین موضوع باعث شده هیچ کس حاضر نباشد پول پس انداز کند لذا نقدینگی به طلا و ارز تبدیل شده و میشود ،
در حال حاضر تنها را نجات اقتصاد کشور این است که حاکمیت ارزش پول‌های مردم را تضمین و اعلام کند علاوه بر افت پول فقط ۴ در صد سود «اصل پول به اضافه افت پول و ۴در صد سود » در سال به پس انداز‌ها پرداخت میشود در مقابل از تسهیلات بگیران نیز « اصل پول به اضافه افت پول و مثلا ۶ در صد سود » بگیرد تا مردم پول‌ها را از ارز و طلا خارج و به چرخه اقتصاد برگردانند.

احمد گلمکانی :

سلام جناب روشنك آيا واقعا و به نظر شما اين پيشنهاد قابليت اجرايي دارد ? كدام كشور تاكنون ارزش پول ملي خودش رو گارانتي كرده ؟! مشكل همينجاست ما بايد ياد بگيريم كه علم اقتصاد داراي جهارچوبي است كه در تمام دنيا يكنواخت است فقط متغير‌ها ممكنست متفاوت باشد در همه دنيا بانكها پول خرد رو جمع ميكنند و در اختيار صنعتگر قرار ميدهند با سود كمتر از ٤ درصد تازه به صاحب پول سود هم نميدهند !!!! پس اشكال كجاست ? در ان كشورها قراردادهاي عمده مال بعضي‌ها نيست اونجا رابطه و فساد يك دهم اينجا نيست اونجا جاي سرمايه گذارها و فعالين اقتصاديش توي زندان نيست اونجا حرف اول رو بخش خصوصي ميزنه توي بخش خصوصي حايي براي ژن برتر نيست و قس الي هذا آقاي روشنك عزيز دواي همه اين دردها تقويت بخش خصوصيت دولتي‌ها بيزينس و توليد رو ياد ندارن اگر چه شايد هم دير شده باشد اما به زعم ما افزايش توليد ملي در قالب كمك به بخش خصوصي براي جذب سرمايه‌هاي سرگردان يا همون اقتصاد مقاومتي شما به شرط اجراي صحيح و نه كوتاه مدت راه نجات است و بس نه گواهي سپرده نه سكه و نه بازار ثانويه ارز پول اونجا ميره كه سود باشه و امنيت به صنعتمون سود اوري و به سرمايه گذارمون امنيت بديم وسلام 

حاج آقا :

جناب گلمکانی لطفا همه جوانب را در نظر بگیرید بنظر شما آیا عاقلانه است که مردم پول خود را که قدرت خرید مثلا ۱۰ سکه دارد در بانک پس انداز کنند و بعد از یک سال با اصل و سود پولی که از بانک بگیرد فقط قدرت خرید ۴ سکه داشته باشد ؟
* بنظر شما به فردی این کار را انجام دهد میشود گفت عاقل ؟
بله در کشور‌های زیادی سود بانک برای پس انداز گذاران حتی کمتر از ۴ در صد و تا ۰ در صد وجود دارد اما در آن کشور‌ها سکه در مدت ۳ ماه به ۳ برابر نمیرسد و تورم بیش از صد درصدی وجود ندارد .
* در یاداشت قبل نوشتم چرا باید ارزش پول‌های خرد مردم به کمتر از نصف کاهش یابد و در مقابل آن ارزش به افرادی برسد که پول‌ها را از بانک‌ها گرفته و حتی حاضر به پس دادن همان نصف ارزش باقیمانده نیز نیستند چرا؟
* اقای گلمکانی ایا اشکال دارد که بانک‌ها ارزش پس انداز‌های مردم را در دفاتر خود به ارزش ارز یا سکه تبدیل و ثبت کنند و همین اقدام را نیز برای تسهیلات پرداختی انجام دهند و در زمان پرداخت یا دریافت افت پول محاسبه شود تا جابجای دارای از افراد ضعیف به دیگران صورت نگیرد ؟
* اگر این اقدام انجام شود این دور باطل که همه پول‌ها را به ارز و طلا تبدیل میکنند و هر روز سکه و دلار گران میشود متوقف و ریال ارزش خود را پیدا می‌کند و مردم ارز و طلا ای که در اختیار دارند را نیز به ریال تبدیل میکنند و از این تورم‌ها جلو گیری و سرمایه گذاری واقعی در بنگاه‌های دارای توجیه اقتصادی انجام و اشتغال ایجاد می‌شود .

در حال حاضر بانک‌ها پول‌های مردم ضعیف جامعه را مانند پرتقال پرآب از آنها میگیرند و به بخش دیگر جامعه می‌دهند آنها نیز بعد از اینکه آب آن پرتقال که همان قدرت خرید و ارزش پول است را از آن میگیرند اگر متعهد باشند شاید پوست باد شده پرتقال را به بانک بدهند تا بجای پرتقال به پس انداز گذار پس بدهند آیا این عدالت اجتماعی است ؟
آیا اگر مردم ضعیفی که پول‌های اندک خود را در بانک‌ها پس انداز کرده اند دارای تشکیلات مدافع خود می‌بودند این اجازه را به بانک‌ها میدانند که هر چند سال یک بار دو سوم ارزش دارای آنها را یا خود بالا بکشند و یا به دیگران بدهند .
بله جناب گلمکانی پیش نهاد بنده کاملا اجرای است فقط کافی است بانک‌ها درست عمل کنند و قرار داد‌های مشارکت را کامل اجرا کنند ،
پول را در همان ابتدای دریافت از پس انداز گذار در قالب قرار داد‌های موجود به معادل ارز یا طلا تبدیل و در دفاتر ثبت کنند و در مقابل برای پرداخت‌های تسهیلات نیز همین اقدام انجام شود سود نیز حد اکثر ۴ درصد لحاظ گردد چرا عملی نباشد؟
جناب گلمکانی از شما ممنونم که با نقد بر یاداشت‌های بنده باعث میشود این گفتگو انجام و به اطلاعاتم اضافه شود نظرات جنابعالی و اقای صادقی و دکتر پورفتح اله و.. که باعث گفتگو میشود برای بنده بسیار مفید است

 

#دستکاری_در_ساختارها #بانک #طلا #تورم #ارز #رانت #شفافیت #امنیت

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}