logoooo

یارانه

 1. جوایز صادراتی حق قانونی و شرعی همه صادرکنندگان است

#یادداشت

در سال‌های گذشته مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیماتی گرفتند که اگر خوش‌بینانه تحلیل شود، نشان از ناتوانی یا اجبار تحمیل شده به دلیل سازمان ناکارآمد صنعت، معدن و تجارت دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، در سال‌های گذشته مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیماتی گرفتند که اگر خوش‌بینانه تحلیل شود، نشان از ناتوانی یا اجبار تحمیل شده به دلیل سازمان ناکارآمد صنعت، معدن و تجارت دارد و اگر موضوع با کمی بدبینی مورد بررسی قرار گیرد، شائبه برنامه‌ریزی به‌منظور ایجاد رانت برای افراد و گروه‌های خواص دور از انتظار نیست، مثلا همین تصمیم پرداخت یارانه به جای جوایز صادراتی از طریق سود تسهیلات بانکی، به گونه‌ای که درصدی از سود تسهیلات دریافتی از بانک توسعه توسط صادرکنندگان را وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان جایزه صادراتی پرداخت می‌کند، تصمیمی که سبب جریمه صادرکنندگانی می‌شود که علاقه‌ای به دریافت تسهیلات ندارند یا علاقه دارند، اما وثایق و شرایط دریافت وام را ندارند، بنابراین، از محل سرمایه خود صادرات انجام داده و می‌دهند و مشمول جایزه صادراتی نمی‌شوند، یک بی‌عدالتی بسیار واضح رقم خورده و می‌خورد.

در دولت نهم و دهم به دلیل گرفتن تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های اشتباه جایگاه تولیدات صنعتی کشور در بازارهای هدف صادراتی محدود شده بود، اما امید می‌رفت در دولت یازدهم که وزارت صنعت، معدن و تجارت تحت مدیریت افرادی که خود را بیش از همه دلسوز صنعت می‌دانستند، قرار گرفته مشکلات واحدهای تولیدی به ویژه صنایع کوچک و متوسط و صادرات محور کمتر شده و این بخش با رونق به ویژه در حوزه صادرات مواجه شوند، بنابراین، تصمیمات اشتباه مقام عالی وزارت از جمله نپرداختن مطالبات سال‌های ۸۹ و ۹۰ صادرکنندگان از بابت جوایز صادراتی که حق قانونی و شرعی آنها بوده و هست به این بهانه که بدهکاری مربوط به دولت احمدی‌نژاد بوده و دولت یازدهم تعهدی در خصوص پرداخت آن ندارد یا نمونه‌ای که در این یادداشت ذکر شد سبب شد، همان بازارهای باقیمانده محصولات تولیدی اینگونه بنگاه‌های تولیدی از بین رفته تا جایی که اکنون تولیدات صنعتی حداقل صادرات کشور را در اختیار دارد، متاسفانه هیچ مرجعی نیز وجود نداشته و ندارد که به تصمیمات اشتباه و پایمال شدن حقوق صادرکنندگان و خسارتی که به دلیل کم شدن صادرات متوجه تولیدات صنعتی که برای بنگاه‌های تولیدی صادرات محور مشکل ایجاد کرده و سبب از دست رفتن اشتغال در این حوزه شده، رسیدگی کند.

اکنون که دوره مسئولیت وزیر محترم و بعضی از همکارانش در دولت یازدهم به اتمام رسیده و جناب شریعتمداری و همکاران وی در دولت دوازدهم مسئولیت را به عهده گرفته‌اند، امید است این‌گونه نشود و نگویند این موارد مربوط به دولت یازدهم بوده و به ما مربوط نمی‌شود.

البته با شناختی که صادرکنندگان از جناب شریعتمداری دارند، امیدوار هستند که این‌گونه نگفته و حقوق ضایع شده صادرکنندگان از بابت مطالبات جوایز صادراتی را جبران و در خصوص نحوه پرداخت مشوق‌های صادراتی سال‌های دولت یازدهم به فوریت تجدید نظر و مشوق‌ها با عدالت توزیع شود.

یقینا جناب شریعتمداری توجه دارند، اگر صادرکننده‌ای از تسهیلات بانکی استفاده نکرده و نکند دلیلی ندارد که با نپرداختن مشوق جریمه شود.

#صادرات #ساختارها #رانت #بانک #جوایز #یارانه #دولت

http://razavi.farsnews.com/news/13960530000544

30/5/96 / فارس

 

 

 1. ما به کارآفرین پروری نیاز داریم!

 

بخش نخست گفتگوی مشهد نیوز با محمد حسین روشنک:

/عملکرد دولت‌های نهم و دهم، از نظر اقتصادی نابود کننده بود!

/طرح هدفمندی یارانه‌ها، قابل زنده کردن نیست!

/ما به کارآفرین پروری نیاز داریم!

 

«هدف گذاری «حماسه سیاسی» کاملاً محقق شد. دولت یازدهم در شرایطی شروع به کار کرد کهقدرت خرید مردم، یک چهارم شده بود! ما در اتاق بازرگانی به این جمع بندی رسیدیم که دولت نهم و دهم کاری کرده‌اند که باید 10 سال کار شود تا تازه برگردیم به وضعیت ابتدای دولت نهم! اقتصاد ما، در دوران نخست وزیری دهه 60، با سیاست‌های غلط کوپنی و دوپینگی معیوب شد! این که دولت بخواهد بگوید تا دیروز 45 هزار تومان یارانه می‌دادم؛ از امروز 80 هزار تومان می‌دهم، درد را درمان نمی‌کند، بلکه عمیق‌تر می‌کند! ما روحیه کارآفرینی را در کشور کشتیم! یک روزی بود که اگر کسی بنگاه اقتصادی داشت، به او زالو صفت می‌گفتند! …»

جملات فوق، بخشی از اظهارات محمد حسین روشنک است. روشنک، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی می‌باشد. هم‌چنین، کسب عنوان صادرکننده نمونه ملی و کارآفرین برتر را در کارنامه دارد. در ادامه، متن کامل بخش نخست گفتگوی مشهد نیوز با آقای روشنک تقدیم می‌شود

 • در سال‌های اخیر، مقام معظم رهبری، از موضوعات اقتصادی برای نام گذاری سال‌ها استفاده می‌کنند. سال جاری نیز با عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گذاری شد. اکنون که در ماه یازدهم این سال قرار داریم، به نظر شما، مردم و مسئولین چقدر توانستند در تحقق شعار امسال موفق باشند؟

 

اتفاقاً من در خصوص نام گذاری سال‌ها، ابتدای هر سال، یادداشت‌هایی می‌نویسم که بخش عمده آن‌ها در مشهد نیوز منتشر شده است. همیشه هم گلایه داشتم چرا به اهمیت این نام گذاری‌ها توجه کافی صورت نمی‌گیرد. این نام گذاری‌ها فقط یک نام گذاری ساده نیست. هدف گذاری هم هست. چرا این هدف گذاری را آن گونه که بایسته است، پیگیری نمی‌کنیم؟!

نکته دیگری که لازم است به آن دقت شود، آن است که اگر این هدف گذاری‌ها نبود، امروز چه شرایطی داشتیم؟! آن روزی که مقام معظم رهبری، این نام گذاری‌های اقتصادی را شروع کردند، امروز را می‌دیدند. اگر این هدف گذاری‌ها نبود، ما حتی در جایگاه امروز هم نبودیم.

ما در یک مبارزه همه جانبه با دنیای استکباری قرار داریم. مبارزه‌ای که صد در صد لازم بوده. اگر ما در این مبارزه مقاومت نمی‌کردیم، دنیای استکبار، وجود مملکت امام زمان (عج) را تحمل نمی‌کرد.

 اخیراً اوباما اعتراف بسیار جالبی داشت و گفت اگر می‌توانستم، پیچ و مهره‌های برنامه هسته‌ای ایران را جمع می‌کردم! این که اوباما و سایر مستکبران تا امروز نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند، یکی از عواملش، هدف گذاری‌های مقام معظم رهبری در قالب نام گذاری سال‌ها بوده است. اگر چه گلایه داریم که آن طور که شایسته است، برای تحقق این هدف گذاری‌ها کار نشده، اما همین قدر هم خوب است.

امسال، هدف گذاری «حماسه سیاسی» کاملاً محقق شد. انتخابات یک حماسه سیاسی بود. به نتیجه انتخابات کار ندارم. اصل حضور مردم در انتخابات، با وجود این همه مشکلات، یک حماسه بسیار بزرگ بود.

 

اتفاق دیگری که در سال 92 افتاد، نرمش قهرمانانه بود. بعد از سی و چند سال، رئیس جمهور آمریکا با رئیس جمهور ایران تماس گرفت. این خودش یک حماسه بود. نتیجه حماسه سیاسی مردم بود. در قضیه مذاکرات هم با وجود آن که غنی سازی ادامه دارد، مذاکرات به طور نسبی به نتیجه رسیده است.

اما بعد دیگر نام گذاری امسال، «حماسه اقتصادی» بود که این هدف گذاری هم تا اندازه‌ای محقق شده است. تورم رو به کاهش رفته. اعتماد به بازار برگشته و سرمایه گذاران خارجی در تکاپو هستند تا در ایران سرمایه گذاری کنند. این مسأله، نشان دهنده آن است که ما در جهت تحقق حماسه اقتصادی پیش می‌رویم.این هدف گذاری، امسال بیش‌تر از سال‌های قبل محقق شد؛ اگر چه، هنوز جای پیشرفت زیادی دارد.

 • در طول سال‌های پایانی عمر دولت دهم، وضعیت معیشت مردم با چالش‌های اساسی مواجه شد و تورم بیش از 40 درصد و نرخ بیکاری بالا، مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرد. به عنوان یک کارشناس اقتصادی، کارنامه دولت گذشته در حوزه اقتصاد را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد دولت‌های نهم و دهم، از نظر اقتصادی نابود کننده بود! با وجود هدف گذاری‌های خوب مقام معظم رهبری و درآمد نفتی قابل توجه، باید در جایگاهی قرار می‌گرفتیم که امروز، گرفتاری‌هایی مثل سبد کالا، نداشته باشیم!

دولت یازدهم در شرایطی شروع به کار کرد که قدرت خرید مردم، یک چهارم شده بود! نرخ ارز بالا رفته بود! تورم سنگین داشتیم! این ناتوانی دولت گذشته در مدیریت اقتصاد، باعث شده بود دخل و خرج مردم به هم بریزد و کارمند و کارگری که می‌خواستند برای زندگی خود برنامه ریزی داشته باشند، با مشکل مواجه شوند!

عملکرد دولت‌های نهم و دهم در حوزه اقتصاد خیلی ضعیف بود! دولت یازدهم در شرایطی کارش را شروع کرد که یک اقتصاد ورشکسته تحویل گرفت! در رابطه با عملکرد اقتصادی دولت گذشته، سخن بسیار است که در این مجال کم نمی‌گنجد!

 • یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم از دولت یازدهم، بهبود وضعیت اقتصادی است. عملکرد شش ماهه دولت در این خصوص را چه طور می‌بینید؟

 ما در اتاق بازرگانی به این جمع بندی رسیدیم که دولت نهم و دهم کاری کرده‌اند که باید 10 سال کار شود تا تازه برگردیم به وضعیت ابتدای دولت نهم! حالا دولت یازدهم، در این مدت شش ماه، چه کار می‌توانسته بکند؟! این، یک مطلب است که لازم است انتظارات‌مان را از دولت یازدهم متناسب با شرایط تنظیم کنیم.

اما عملکرد دولت در این شش ماه چه طور بوده؟! اول این که بعد از چند سال، بودجه را به موقع به مجلس تحویل داد. آن هم در شرایطی که دولت گذشته، با آن که درآمد نفتی بسیار خوبی داشت، هیچ وقت بودجه را به موقع تحویل نمی‌داد!

دوم این که دولت، توقف افزایش تورم را هدف گذاری کرد و الآن می‌بینیم این هدف دولت تا حدودی محقق شده. آرامش و امنیت به اقتصاد خانوار‌ها برگشته. در شرایطی که در دولت دهم، هر کسی پول داشت، نگران بود، ارزش پولش از بین برود و سعی می‌کرد سریع، پولش را تبدیل به یک کالا مثل طلا و سکه و ارز کند، الآن، چنین جوی وجود ندارد.

موفقیت دیگر دولت در حوزه اقتصاد، ورود هیأت‌های اقتصادی خارجی به کشور با هدف سرمایه گذاری است.

نرخ ارز هم تثبیت شده و از نزدیک 4 هزار تومان در دولت قبل، به نزدیک 3 هزار تومان کاهش پیدا کرده. ضمناً نوسانات بازار ارز نسبت به گذشته، خیلی کم شده است.

البته لازم است اشاره کنم که سیاست‌های دولت در بخش تولید، خیلی موفق نبوده! تضاد بین سیاست‌های کاهش تورم و رونق تولید، مشکلاتی را برای دولت ایجاد کرده است. چون برای رونق تولید داخلی، لازم است سیاست‌های مالی انقباضی را کنار گذاشت اما در مقابل، برای کاهش تورم، دولت ناچار است سیاست‌های مالی انقباضی را دنبال کند.

اگر دخل و خرج مردم به هم ریخته نبود و دولت مجبور نبود برای کاهش تورم، سیاست انقباضی را در دستور کار قرار دهد، مطمئناً از تولید بیش‌تر حمایت می‌کرد. اما حالا دولت مجبور است به خاطر کنترل تورم، پول به جامعه تزریق نکند و این موضوع، منجر به کاهش تولید می‌شود.

 

 •  برخی منتقدان معتقدند دولت برای رفع مشکلات اقتصادی به جای توجه به ظرفیت‌های داخلی، تکیه بر اقتصاد درونی و مد نظر قرار دادن اقتصاد مقاومتی، به مذاکره با غربی‌ها و کاهش تحریم‌ها امید بسته است و راه برون رفت از مشکلات اقتصادی را رابطه با آمریکا می‌داند. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا این نقد را وارد می‌دانید؟

 اتفاقاً پاسخ این سؤال شما، در ادامه پاسخ قبلی است. اگر دولت بخواهد اولویت اول خود در حوزه اقتصاد را به تقویت اقتصاد درونی اختصاص دهد، این، بدین معنی است که سیاست‌های کاهش تورم را کنار بگذارد و آن وقت تورم، تا مرز صد در صد افزایش پیدا می‌کند! به نظر شما، آیا جامعه، ظرفیت پذیرش این میزان تورم را دارد؟

البته در مذاکرات ایران با دنیای استکبار، ما برای رفاقت به سمت آن‌ها نرفته‌ایم! هم ما و هم غرب، بر حسب یک ضرورت است که مذاکره می‌کنیم.می‌خواهیم گرهی را که می‌شود با دست باز کرد، با دندان باز نکنیم! کسی اشتباه نکند که حالا که مذاکره کرده‌ایم، پس با غرب رفیق شدیم!

درست است که غرب، جلوی صادرات نفت ما را گرفت، اما از آن طرف، ده‌ها برابر به آن‌ها زیان وارد شد. ما هم به مذاکره نیاز داریم اما غرب خیلی بیش‌تر از ما، به مذاکره نیاز دارد! با مقاومت ما در این چند سال، بیش‌ترین لطمات به آن‌ها وارد شد

اما در رابطه با تکیه بر اقتصاد درونی، هنوز ما در کشورمان نتوانسته‌ایم به این خواسته دست یابیم؛ چون پایه‌های اقتصاد ما، محکم نیست. دولت‌های نهم و دهم و حتی قبل از آن‌ها، دولت‌های هفتم و هشتم، هیچ کدام دولت اقتصادی نبودند. بنابراین، ما، پایه اقتصاد مقاومتی نداریم. زیر ساخت‌های اقتصاد مقاومتی باید از 15 سال قبل بسته می‌شد. بعد از دولت آقای رفسنجانی، دولتی که اقتصاد محور باشد، نداشتیم. دو دولت آقای خاتمی، فرهنگ محور بودند و دو دولت آقای احمدی نژاد، دنبال بحث‌های سیاسی بودند.

ما فیلم یوسف پیامبر را ساختیم و تفسیر تصویری از سوره یوسف ارائه دادیم. خوب هم بود. سؤال این جاست که چرا ما از این فیلم درس نگرفتیم؟! چرا دولت ما از این فیلم درس نگرفت؟! در این فیلم دیدیم وقتی حضرت یوسف، آینده دشوار و قحطی را پیش بینی کرد، دستور ذخیره سازی داد و این تدبیر را به ما آموزش داد.

 دولت‌های نهم و دهم هم باید از این تفسیر تصویری درس می‌گرفتند و پیش بینی می‌کردند با راهی که می‌رویم، احتمال تحریم‌های ناجوانمردانه هست.بنابراین، باید از درآمدهای فراوانی که از محل فروش نفت داشتند، ذخیره می‌کردند تا امروز در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی مشکل نداشته باشیم.

اگر آن روز، از آن درآمد 800 میلیارد دلاری، به خوبی استفاده می‌کردند، امروز اقتصاد مقاومتی به نتیجه رسیده بود. الآن هم سؤال ما از مسئولین دولت‌های نهم و دهم آن است که آن درآمد کجا رفت؟! اگر خرج شده است، کجا خرج شده؟ و اگر ذخیره شده است بگویید کجا؛ تا مردم هم بدانند!

اما اگر از آن درآمد خبری نیست، پس دولت یازدهم با چه چیزی، اقتصاد مقاومتی را اداره کند؟! اگر زیرساخت‌ها شکل نگرفته، امروز با کدام تولید می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و واردات نداشته باشیم؟!

 • یکی از طرح‌های دولت برای کمک به مردم در آستانه سال جدید، توزیع سبد کالا بود که البته با برخی مشکلات همراه شد و انتقادات فراوانی را به همراه داشت؛ تا جایی که برخی اصل این طرح را زیر سؤال بردند و با تعابیری مثل «توزیع سبد کالا گداپروری است» به این طرح دولت انتقاد کردند.به نظر شما راه صحیح کمک به اقشار ضعیف مردم چگونه است؟

 برای پاسخ به این سؤال باید به دهه 60 برگردم. اقتصاد ما، در دوران نخست وزیری دهه 60، با سیاست‌های غلط کوپنی و دوپینگی، معیوب شد! عیب اقتصاد کشور ما، از آن زمان شروع شد و تا به امروز هم ادامه دارد. اصلاً پرداخت یارانه، به هر شکلی بر ضد اقتصاد است! چه نقدی، چه کالایی، چه کوپنی! این سیستم اقتصادی، نمی تواند پویا، قوی و بی عیب باشد!

اما چرا دولت یازدهم مجبور شد برای کمک به مردم، سبد کالای رایگان میان آن‌ها توزیع کند؟! پاسخ آن است که دولت یازدهم، چاره‌ای جز این کار نداشت!دولت مجبور بود که به خاطر مشکلات اقشار کم درآمد، در آستانه سال جدید به آن‌ها کمک کند. اتفاقاً در انتخاب بین کمک کالایی و کمک نقدی، دولت بهترین انتخاب را انجام داد. چون کمک نقدی دولت و تزریق پول به جامعه، باعث تورم می‌شد.

قطعاً در نحوه توزیع سبد کالا و انتخاب مواد غذایی موجود در این سبد اشکالاتی وجود داشت اما در اصل توزیع سبد کالا، به نظرم دولت، چاره‌ای جز این کار نداشت و باید به هر ترتیبی شده، به اقشار کم درآمد کمک می‌کرد.اتفاقاً آن صف‌هایی که برای دریافت سبد کالا تشکیل شد، نشان می‌دهد مردم به این سبد و کمک دولت نیاز داشتند.

البته همان طور که در ابتدای پاسخ به این سؤال عرض کردم، با اصل پرداخت یارانه موافق نیستم و معتقدم با این کار، اقتصاد بیمار می‌شود. اقتصاد ما هم از زمانی بیمار شد که بین قیمت تمام شده یک محصول و قیمتی که آن را به مردم عرضه می‌کردیم، تفاوت گذاشتیم!

مثلاً به گاز یارانه تعلق می‌گیرد و بنابراین، همیشه ما نگران مصرف زیاد مردم هستیم! چرا باید گاز کسی را که زیاد مصرف می‌کند، قطع کنیم؟! در حالی که این مشکل را در حوزه مخابرات و استفاده از تلفن نداریم. چون از ابتدا به آن یارانه اختصاص ندادیم و اجازه دادیم قیمتش به طور منطقی بالا برود!

البته نمی‌خواهم بگویم امروز قیمت گاز را باید زیاد کنیم! می‌خواهم بگویم پایه‌های اقتصاد ما خراب است و اصلاح این وضعیت، یک شبه ممکن نیست!خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج!

تأکید من آن است که تولید ما دوپینگی است! بسیاری از ماشین آلات صنعتی، با توجیه اقتصادی ایجاد نشده‌اند؛ بلکه با کمک یارانه دولت ایجاد شده‌اند.چون پایه اقتصاد ما، این طور گذاشته شده است، امروز اقتصاد ما وابسته است و رقابت پذیر نیست. پایه اقتصاد ما، نفت است. این که نفت بفروشیم و دلارش را به فردی بدهیم تا کارخانه تأسیس کند. پس پایه اقتصاد ما معیوب است؛ دلیلش هم داشتن پولی است که از غیر راه تولید به دست آمده!

 • اخیراً معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری تأکید کرده است: «هنگام اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، تمام تریبون‌های کشور به حمایت از این اقدام پرداختند اما امروز، دولت خود را در این راه تنها می‌بیند.» از طرف دیگر، بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت از ابتدای تابستان 93 باید فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا نماید. با این شرایط، سرنوشت هدفمندی یارانه‌ها چه خواهد شد؟! آیا دولت یازدهم می‌تواند با موفقیت، فاز دوم را اجرا کند یا فاز دوم هم به سرنوشت فاز اول دچار می‌شود و با اجرای آن، تورم بالا به مردم تحمیل می‌شود؟

 

البته به نظر من، اسم گذاری این طرح، غلط است. شاید بهتر بود آن را طرح تعدیل اقتصادی یا طرح واقعی کردن اقتصاد نام گذاری می‌کردیم. در واقع، هدف این طرح آن است که به وسیله آن، اقتصاد را رقابتی کنیم. بنابراین، باید هر چه زودتر به این هدف دست پیدا کنیم.

این که همه و از جمله خود من، از آن طرح حمایت کردیم، به این خاطر است که اصل اجرا شدن چنین طرحی، واجب است و مورد نیاز کشور ماست. اما این که الآن، کسی از این طرح حمایت نمی‌کند، بدین خاطر است که طرح، بد اجرا شد!

این بد اجرا شدن باعث شد کسی، امیدی به فاز دوم نداشته باشد. من هم اعتقادم آن است که اجرای فاز دوم، به این سادگی نخواهد بود. حتی به نظر من، این طرح دیگر، قابل زنده کردن نیست! باید شیوه‌های دیگری را طراحی کرد.این که دولت بخواهد بگوید تا دیروز 45 هزار تومان یارانه می‌دادم؛ از امروز80هزار تومان می‌دهم، درد را درمان نمی‌کند، بلکه عمیق‌تر می‌کند!

من خودم به همان شدتی که زمانی جزء طرفداران طرح هدفمندی بودم، الآن با همان شدت، اعتقاد دارم این طرح قابل زنده کردن نیست. اگرچه با آزادسازی اقتصاد موافقم اما با تجربه فاز اول، امیدی به موفقیت فاز دوم ندارم!

 • آقای روشنک! شما از کارآفرینان برتر کشور محسوب می‌شوید. آیا در کشور ما، کارآفرینان از جایگاه اجتماعی شایسته برخوردارند؟ آیا این فرضیه درست است که در کشور ما، خیلی‌ها، به خاطر ریسک موجود برای سرمایه گذاری، به کارآفرینی تمایل ندارند؟!

 یکی از اشکالات کشور ما، آن است که کارآفرین کم داریم ! ما روحیه کارآفرینی را در کشور کشتیم! آن زمانی که هیچ کس جرأت نمی کرد بگوید من کارخانه دارم، من بنگاه اقتصادی دارم، کارآفرین را کشتیم! نتیجه آن است که امروز، اقتصاد ما از نداشتن کارآفرین‌های متعهد رنج می‌برد. هر کشوری که بهترین و بیش ترین کارآفرینان را داشته باشد، بهترین اقتصاد را خواهد داشت.

امروز شرایط طوری شده که ما افتخار می‌کنیم کارآفرین هستیم، اما یک روزی هم بود که اگر کسی بنگاه اقتصادی داشت، به او زالو صفت می‌گفتند! آن زمان حتی از طریق تریبون‌های رسمی کشور، علیه کارآفرینان تبلیغ می‌شد! اما واقعیت آن است که کشورهای پیشرفته از لحاظ اقتصادی، کارآفرینان دل سوزی داشته‌اند.

اولین کسی که این درد کشور را درک کرد، مقام معظم رهبری بودند. این که چند سال پشت سر هم، نام سال‌ها از موضوعات اقتصادی انتخاب شد، به منظور جبران همان کم مهری دیگران به حوزه اقتصاد بود! این سال‌ها، کارآفرینان ما، احترام پیدا کرده‌اند. ما باید بر موضوع حمایت از کارآفرینان متخصص و معتقد به نظام کار کنیم. ما به کارآفرین پروری نیاز داریم!

 • با توجه به این که شما، صادرکننده نمونه ملی هستید، وضعیت اقتصاد ما در بخش صادرات چه طور است؟!

 یکی از ضعف‌های اقتصاد ما، در حوزه صادرات است. صادرات ما برون گرا نیست؛ درون گراست! ما باید اقتصادمان را از درون گرایی خارج کنیم. معنی اقتصاد مقاومتی این نیست که واردات نداشته باشیم، معنایش این نیست که با اقتصاد دنیا رابطه نداشته باشیم! بلکه بدین معنی است که واردات‌مان باید هدفمند باشد. واردات هدفمند، محور مقاومت اقتصادی است. با واردات هدفمند می‌توانیم صادرات هدفمند داشته باشیم.

ما باید صادرات‌مان را به جایی برسانیم که ارز حاصل از آن، معادل واردات‌مان باشد. اگر به چنین جایگاهی رسیدیم، به اقتصاد مقاومتی دست یافته‌ایم. اما متأسفانه در حوزه صادرات ضعیف عمل می‌کنیم.

بیش از 10 سال است که در خراسان برای صادرات اجناس تولیدی به کشورهای منطقه، مشکل حمل و نقل ریلی داریم که هنوز هم این مشکل پابرجاست و برای حلش، به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم! ما در حوزه صادرات، ظرفیت‌های بالقوه بسیار خوبی داریم؛ هم بازار هدف مشتاق داریم و هم بازرگانان کارکشته. مشکل آن‌جاست که زیرساخت‌های لازم برای رونق صادرات، به طور کامل مهیا نیست.

نکته دیگر در این خصوص، موضوع تولید بدون کارخانه است که این روزها، در دنیا مطرح است. در دنیا، کسانی که به امر تولید بدون کارخانه اشتغال دارند، دارای هویت و پروانه هستند اما در کشور ما، جای این نوع از تجارت خالی است. هنوز وزارتخانه‌های ما، آن را به رسمیت نمی‌شناسند

#صادرات #هدفمندی #ساختارها #ارز #کوپن #اقتصاد_مقاومتی #تولید_بدون_کارخانه #برجام #حمل_و_نقل #کارآفرینی #یارانه #تولید #تحریم

http://new.itrco.ir/news/37/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2-%DA%AF%D9%81%D8%AA—%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85-!/default.aspx

 

مشهد نیوز

 

 

 1. امنیت بیشتر مرزها با توسعه کارآفرینی

در سال‌های گذشته با پیدایش کارآفرینی، توسعه آن موردتوجه بسیاری از کشورهای پیشرفته و جوامع درحال توسعه قرار گرفت.

براساس یکی از فرضیات (دیده‌بان جهانی کارآفرینی)، رشد سریع و موثر اقتصاد ملی برخی کشورها نسبت به دیگر کشورها، ریشه در فعالیت‌های کارآفرینانه دارد. بر همین اساس، شرایطی چون فراهم بودن زیرساخت‌های تجاری و حرفه‌ای، باز بودن فضای بازار برای ورود کارآفرینان و ظرفیت‌های کارآفرینی مانند مهارت و انگیزش، زمینه‌ساز ایجاد و رشد کسب‌وکارهای جدید در کشورهاست. از سوی دیگر کشورها با راهکارهای متنوعی مانند تسهیل ورود و خروج کالا، اعمال معافیت‌های گمرکی یا ایجاد مناطق آزاد تجاری سعی در تامین نیازهای خود و تداوم رشد و توسعه پایدار دارند که به نظر می‌رسد کارآفرینی زمانی که بستر مناسبی همچون حضور در مناطق آزاد تجاری و مرزی می‌یابد، دریچه‌ای به جهان خارج ایجاد کرده که توسعه منطقه‌ای را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس کارآفرینی را می‌توان عاملی مهم و تاثیرگذار در نیل مناطق آزاد تجاری و مرزی به هدف افزایش و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، انتقال فناوری، افزایش درآمدهای عمومی، افزایش گردشگر و در نهایت ارتقای جایگاه اقتصادی کشورها دانست. به گفته کارشناسان، بحث کارآفرینی دارای یک تعریف عام است که از قبل ایده‌ها منجربه ایجاد کار می‌شود و باید فرهنگ کارآفرینی در جامعه به خوبی تبیین شود. کارآفرینی به دنبال رفع یک نقص است و این مهم باعث شده اهمیت کارآفرینی بیشتر موردتوجه واقع شود. باید تلاش شود فرهنگ کارآفرینی از سوی رسانه‌ها به خوبی تبیین و ترویج شود تا شاهد اشتغال پایدار در استان‌های مرزی و سایر استان‌های کشور باشیم. در این‌باره رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان‌رضوی با اشاره به نقش توسعه کارآفرینی در مناطق مرزی گفت: به‌طور معمول ما برای حفظ مرزها و نگه داشتن پایدار شهروندان در شهرها و روستاها و همچنین محله‌های حاشیه مرزی باید تدبیری داشته باشیم که متاسفانه در چند سال گذشته این تدبیر را نداشته‌ایم، با توجه به اینکه مشکل بحران آب در مرزهای شرقی به شکل واضحی خود را نشان می‌دهد تدبیر مضاعفی در این زمینه لازم است. حسین روشنک در گفت‌وگو با صمت افزود: با توجه به اینکه جمعیت در شهرها و روستاها که تاکنون به دلیل مسائل کشاورزی و دامپروری ماندگار می‌شدند اما هم‌اکنون ممکن است به دلیل کمبود آب کشاورزی برای آنها صرفه اقتصادی نداشته باشد و امکان ماندن در شهر برای آنها فراهم نشود، بنابراین برای حفظ امنیت و ماندگاری پایدار مردم و جامعه و چارچوب‌های اجتماعی لازم است تدبیری جدی از سوی مجلس، دولت و سازمان‌های مربوط دیگر که هرکدام نقش مهمی را به عهده دارند، انجام شود.

 او ادامه داد: این تدابیر در همه‌جای کشور به ویژه مرزها برای حفظ امنیت لازم و واجب است، این پرسش مطرح می‌شود که در این زمینه چه برنامه‌هایی باید اجرا کرد؟ در مرحله نخست دولت باید طرح ویژه‌ای برای حاشیه مرزهایی که آب بیشتری وجود داشته و امکان کشاورزی دارد، ارائه کند، همچنین در مرحله دوم، باید به حاشیه‌های مرزی به دلیل ایجاد دامداری و صنعت‌های وابسته به امور دام و طیور که آب کمتری نیاز دارند، توجه بیشتری شود، به جز این موارد در زمینه صنایع روستایی (صنایع‌دستی) که آب‌بری ندارند مشکلی نیست مجلس بودجه‌ای تصویب کند که سازمان‌های مربوط تولیدات صنایع‌دستی در روستاهای حاشیه مرزی را خریداری کنند و با یارانه در داخل کشور یا خارج از کشور (در حوزه صادرات) به فروش برسانند.

رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی تصریح کرد: وضعیت هر شهر، روستا، محله مرزی باید با ساختاری برای کارآفرینی فراهم شود تا با جذب سرمایه‌گذاری و توسعه منطقه از مهاجرت مردم به خارج از مرزها جلوگیری شود و مرزها خالی از جمعیت نمانند. روشنک تاکید کرد: زیرساخت‌های کارآفرینی باید از سوی دولت و مجلس فراهم شود، وقتی این‌کار انجام شد به‌طور قطع مجری باید بخش خصوصی باشد. دولت باید بپذیرد هزینه مدیریت کشور را در ستادها، وزارتخانه‌ها و استانداردی‌ها و مکان‌های مختلف کاهش دهد، هزینه اداره کشور از سوی دولت و قوه قضاییه، قوه مقننه و شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و… به شدت بالاست، دولت باید تلاش کند از این هزینه‌ها بکاهد و از این محل به روستاها و شهرها و مناطق کوچک مرزی کمک کند در غیر این صورت با مشکل جدی مواجه خواهیم شد. او بیان کرد: بحث حاشیه‌نشینی موضوع مهمی است، برای پاک شدن این مشکل دولت باید کوچک‌سازی کند، این برنامه چندان کار سختی نیست در این زمینه لازم است فقط هزینه‌ها کاهش پیدا کند، معتقدم دولت باید دوباره جهاد سازندگی روستاها و مرزها را فعال کند تا بتواند این معضلات را پشتیبانی و پیگیری کند.

#روستا #کارآفرینی #ساختارها #کشاورزی #یارانه #صادرات #قانون #دولت

https://www.smtnews.ir/small-industries/28136-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C.html

17/4/96 / گسترش صمت

 

 

 1. * رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: کالاهای تولیدی ما ظرفیت صادراتی خود را از دست داده و اکنون کالای مرغوب مناسبی برای صادرات در اختیار نداریم.

[رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی خراسان رضوی:کالای قابل صدور نداریم]

به گزارش ایرنا محمدحسین روشنک دوشنبه شب در نشست بررسی وضعیت صادرات خراسان رضوی افزود: معضلی که اکنون در عرصه صادرات و اقتصاد بدان دچاریم آن است که کالای صادراتی که در بازارهای هدف از نظر قیمت و کیفیت قدرت رقابت داشته باشد، بسیار کم است.

وی عنوان کرد: امروز قیمت تمام شده کالاهای ما در اثر عوامل مختلف چون گرانی مواد اولیه که 45 درصد آن حداقل به دلیل تحریم‌ها است، بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: فشارها و شرایط دشوار صادراتی در سال‌های گذشته موجب شد بسیاری از 800 صادر کننده استان بتدریج از حوزه صادرات خارج شوند.

وی گفت: امروز باید دوباره شناسایی، پیگیری وضعیت و علت افت صادرات و خروج فعالان صادرات از این بخش دنبال شود.
وی عنوان کرد: امروز توقع ما آن است دولت شرایط را به گونه‌ای مدیریت کند که اعتماد صادر کننده و تولید کننده که در دولت قبل بشدت لطمه خورده، دوباره بازسازی شده و برگردد.

وی با اشاره به بحث مشوق‌های صادراتی که برای ترغیب صادر کنندگان ارائه می‌شد، گفت: این مشوق‌ها زمانی موثر است که مستقیم به صادر کننده پرداخت شود ضمن آنکه همان بخشی هم که در گذشته به صادر کننده اختصاص می‌یافت، پنج تا 6 سال در دیون دولت باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته کارخانجات سیمان را با هدف صادرات ایجاد کردیم، افزود: امروز بسیاری از این واحدها با حداکثر ظرفیت فعال بوده و انبوه تولیدات آنها انبار شده و الان باید برای آنکه قیمت آنها به سطح صادرات برسد به طور مستقیم یارانه دریافت کنند که در این صورت دیگر نیازی به تسهیلات و کمک مالی ندارند.

وی تاکید کرد: امروز باید تولیدات ما با هدف صادرات صورت گیرد و برای این منظور قیمت تمام شده آن باید متفاوت باشد و اجازه فروش در داخل کشور را نداشته باشد.

وی از جمله معضلات این حوزه را عدم تقویت زیرساخت‌ها دانست و گفت: در سال‌های گذشته که درآمدهای هنگفت نفتی در اختیار کشور بود با اتکای به آنها رشد و سهم صادرات استان محقق می‌شد اما هیچگاه از محل این منابع برای تقویت زیرساخت‌ها استفاده نشد.

 

#صادرات #تعرفه #تسهیلات #بانک #یارانه #ساختارها #مواد_اولیه #تولید #قیمت_تمام_شده #سرمایه

17/3/1395 – ایرنا

http://www.irna.ir/rkhorasan/fa/News/82103213

 

 

 1. بررسی زمینه‌های صادرات موفق در گفت وگو با محمد‌حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان؛

نتوانستیم در بازار هدف بمانیم

 

 

صادرات در ظاهر به حوزه بازرگانی مربوط می‌شود اما علی رغم ظاهر ساده فروش محصول در بازارهای هدف، با پیچیدگی‌های فراوانی روبه‌روست.

طبعا عوامل متعددی در رونق صادرات می‌تواند موثر باشد و در این میان حضور پر توان و برنامه‌ریزی شده رقبای منطقه‌ای ایران در بازارهای اقتصادی بر پیچیدگی این فضا افزوده است. محمدحسین روشنک اما بر این باور است تا زمانی‌که تولید موفقی نداشته باشیم، نمی‌توانیم حرفی از صادرات موفق بزنیم. این حرف برای من که به دنبال الگوی صادرات موفق بودم مطلوب بود. به تعبیر وی باید ایران از مبدا واردات کالای کشورهای خارجی به مقصد صدور و صادرات کالاهای وطنی تبدیل شود. در ادامه حاصل گفتگوی ما با محمد‌حسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد‌کنندگان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی آمده است که می‌خوانید.

 در گفتگو با شما می‌خواهم بدانم برای رسیدن به صادرات موفق باید چه کنیم؟

ما باید اقتصادمان را یک سبد ببینیم. پایه اول این سبد اقتصاد نیروی انسانی است، چه در حوزه مدیریتی و چه کارمندی و کارگری.اگر صادرات موفق و اشتغال موفق می‌خواهیم باید به تولید بپردازیم. تولید موفق چیست؟ هیچ‌وقت فراموش نکنید تولید موفق، تولید ارزان و با‌کیفیت است. یعنی تولید موفق را باید با رقبای خارجی خودش ارزیابی کنید. یعنی ما اگر آمدیم گوشی تلفن همراه تولید کردیم، باید بتوانیم با گوشی هم‌تراز خودش رقابت قیمتی و کیفیتی داشته باشیم. ما به این تولید می‌گوییم موفق. اگر این را داشته باشیم آن زمان است که می‌توانیم صادرات موفق هم که شما دنبالش هستی، داشته باشیم.

 ما در حال حاضر با یک مشکل اصلی در کشور مواجهیم و آن افزایش قیمت تمام شده تولیدات اعم از خدمات و محصولات است. همچنین وضع تعرفه‌ها گواه این مطلب می‌تواند باشد که در مولفه قیمت همچنان جای کار داریم و عقبیم. بله این یک مسئله است که متاسفانه تا از آن رها نشویم نمی‌توانیم درباره قیمت تمام شده حرفی بزنیم. در حال حاضر به هر دلیلی ما در قیمت تمام شده با اشکال مواجه شده‌ایم و چون در قیمت تمام شده، در شرایط مساوی کیفیت با اشکال مواجهیم صادراتمان با مشکل روبه‌رو شده و گرچه درست است که توانسته‌ایم با وضع تعرفه‌ها از تولیدات خودمان حمایت کنیم ولی به میزان نیاز مصرف داخلی‌مان بوده است؛ نه برای انجام صادراتمان. یعنی صرفا در داخل می‌توانی به مردم بگویی ما به وسیله ایجاد تعرفه، کالا و خدمات را به مردم خودمان گران‌تر بفروشیم. در واقع به کالای داخلی خودمان از جیب مصرف‌کننده فرصت و فضا و سوبسید می‌دهیم. نمونه و نماد این کار خودروست؛ در واقع داریم به خودرو و همچنین به دولت از جیب مصرف‌کننده سوبسید می‌دهیم. عملا سوبسید و یارانه از سمت مصرف‌کننده به سمت دولت و خودروساز داخلی پرداخت می‌شود. اما برای صادرات این داستان‌ها دیگر وجود ندارد، من نمی‌توانم بروم و به خارجی بگویم چون کالای ما در داخل گران تمام می‌شود تو بیا و حمایت کن که با قیمت مناسب، دست مصرف‌کننده تو برسد. چنین چیزی خنده‌دار است. این عارضه‌ای که وجود دارد حتی به رکود هم دامن می‌زند که قیمت تمام شده از میانگین قیمت تمام شده جهانی بیشتر است و این باعث شده نتوانیم صادرات خوبی داشته باشیم و چون صادرات نداریم به دلیل اینکه ظرفیت تولیدمان مازاد بر مصرف داخل است در نتیجه بخشی از بنگاه‌های تولیدی و خدماتی ما خالی می‌ماند و بعد چون با درصدی از ظرفیت کار می‌کند و هزینه سربار ثابت است، باید قیمت تمام شده را افزایش دهد. یعنی یک دور باطل.

 به نظر می‌رسد هر چیزی که ارز‌آوری داشته باشد شما به نوعی در ذیل صادرات قلمداد می‌کنید. این نگاه حداکثری به صادرت است.

بگذارید من همین نکته را بگویم. اصلا شما مقوله توریسم را در نظر بگیرید. ما در شهری زندگی می‌کنیم که می‌توانیم صادرات بزرگی از محل جذب توریسم داشته باشیم. جذب توریسم باعث ارز‌آوری است. با جذب زوار کسب درآمد ارزی کنیم. از دید من به عنوان یک بازرگان برای جذب توریسم خیلی چیزها را اگر مباح و حلال است و حرام نیست، از توریست دریغ نکنیم. اما واقعا دلیل ندارد و ما امروز بیش از هر چیزی به درآمدهای صادراتی‌مان نیاز داریم. باید ده‌ها رستوران و فضای جذاب و تفریحی باب میل توریست‌ها فراهم کنیم. نباید برای گردشگر محدودیت‌های بی‌دلیل قائل شویم.

 

تقریبا همه اتفاق نظر دارند که تولید، مزیت قیمتی خودش را از دست داده و قابل رقابت نیست. اما شما به عنوان یک بازرگان و فعال بخش اقتصادی بگویید چه عواملی در این مسئله نقش دارد؟

سوال خوبی است. چرا قیمت تمام شده کالا و خدمات ما آنچنان بالا رفته که ما مجبوریم هر روز دیوار تعرفه را بالا ببریم و یعنی هر روز دریافت یارانه از مردم را به نفع دولت یا به نفع تولید بیشتر کنیم؟ چرا؟ چه دلیلی دارد؟ چه کسی مقصر است؟ آیا دولت یا تولید‌کننده مقصر است؟ کجا اشکال به وجود آمده است؟

من قبل از اینکه یک بازرگان باشم، یک تولید‌کننده‌ام و همچنان هم تولید می‌کنم و زیباترین نوع تولید را هم دارم. به عنوان یک تولید‌کننده می‌گویم شما برو و بررسی کن که چرا قیمت تمام شده کالای ما به حدی رسیده که نماد صنعت ما که خودروست امروز در داخل ایران به دو و نیم برابر قیمت تمام شده کشورهای جهان به مردم عرضه می‌شود. چرا؟ بالاخره یک کسی باید جواب بدهد. اگر تولید‌کننده مقصر است خب باید بیاید و جواب دهد. اگر دولت مقصراست بیاید و جواب بدهد. اگر بانک‌ها مقصرند بیایند جواب بدهند. مگر مردم ما درآمدشان از مردم دنیا بیشتر است که هزینه تمام شده بیشتری بپردازند؟ این باعث می‌شود سایر خدمات را هم بالاتر بپردازند.

 ما زمانی به کشورهای آسیای میانه مواد غذایی اعم از ماکارونی، کمپوت، رب گوجه، مرغ و تخم‌مرغ صادر می‌کردیم. حالا آن کشورها خودشان تولید می‌کنند و دیگر آن کالا را از ما نمی‌خرند و به جایی رسیده که ما نمی توانیم صادر کنیم. چرا برای این مسئله کاری نکرده‌ایم؟

یک روزی هم ما همین کالاها را از کشورهای دیگر وارد می‌کردیم اما خودمان شدیم تولید‌کننده. کم‌کم مازاد تولید داریم و صادر‌کننده هم شدیم. اما فکر می‌کنید چرا همچنان کالاها را وارد می‌کنیم؟ به خاطر همان دو دلیلی که عرض کردم. قیمت و کیفیت بهتر. خارجی‌ها کیفیت محصولشان را ارتقا دادند تا همچنان بتوانند صادرات خودشان را انجام بدهند. همچنان هم تولیداتشان را با کیفیت ارائه می‌دهند. تکنولوژی را صادر می‌کنند. اما ما برای کشورهای هدف که داشتیم چنین کاری نکردیم و درمانده‌ایم. چرا؟ چون وزارت صنعت و معدن و تجارت نه تنها در این دولت بلکه از سه دولت قبل باید می‌آمدند فکر امروز را می‌کردند که کشورهای بازار هدف ما می‌آیند و پیشرفت می‌کنند و ما برای چنین روزی برنامه‌ریزی کنیم. ما هم باید خودمان را بالاتر می‌کشیدیم که نکردیم. امروز ما فقط کالایی می‌توانیم صادر کنیم که کشورهای هدف ما نتوانند آن را تولید کنند.

من به عنوان رئیس کانون کارآفرینان استان نیز می‌گویم که برای اشتغال باید تولیدمان را بالاتر ببریم. من اشتغال لازم دارم. لذا ما به هر دلیلی اعم از تحریم‌ها یا مدیریت‌های داخلی نتوانستیم کالاهایمان را در بازارهای هدف نگه داریم. ما درجا زدیم. مربوط به این دولت هم نیست. از گذشته ریشه داشته است.

 

تولید ما صادرات محور نیست؛ من تولید‌کننده صرفا به این فکر می‌کنم این بار خودم را رد کنم. دیگر به عوارضش بر صادرات کشور کار ندارم. فکر می‌کنم کمی کوته‌بینانه به صادرات و تجارت نگاه کردیم در این سال‌ها و خیلی بازار تجارت را دست‌کم گرفته‌ایم. حضور در نمایشگاه‌های خارجی‌مان را وقتی با نحوه حضور سایر کشورها مقایسه می‌کنیم تفاوت‌های زیادی می‌بینیم.

اتفاقا شما به مطالب خوبی اشاره می‌کنید. من خوشحالم که دیدگاه‌های اقتصادی و توانمندی در حوزه مطبوعات ما در این حد است. حرفی که شما الان زدید حرف کارشناسی بود که من سال‌هاست پیرامونش فکر می‌کنم. این نگاهی که می‌فرمایید خیلی دلایل متعددی دارد. ما از پنج سال قبل تا به حال نرخ تورم را کنترل کردیم. اما حداقل میانگین این‌ها را درنظر بگیریم خب ۵۰‌درصد قیمت تمام شده کالاهای تولیدی ما افزایش پیدا کرده است. در طرف مقابل دولت نرخ ارز را دستوری ثابت نگه داشته است. خب این چه عوارضی داشته است؟ کسی می‌تواند عوارض منفی این مسئله را نادیده بگیرد؟ اگر بنا باشد من دلایل کاهش صادرات را بگویم، این را بر پایه تولید و قیمت تمام شده می‌بینم که زیر‌مجموعه‌اش می‌شود بی‌ثباتی نرخ ارز در کشور. چرا دولت نرخ ارز را ثابت نگه می‌دارد؟ برای اینکه منابع دولت عمدتا نفتی است. اگر نرخ ارز را بالا ببرد تورم را نمی‌تواند کنترل کند. در نتیجه برای کنترل تورم از محل درامدهای نفتی قیمت ارز را ثابت نگه داشته و تولیدات ما روی دست تولید‌کننده داخلی باد کرده است. بعد هم ما مدام دنبال این می‌گردیم که چه کسی مقصر است. این‌ها پاسخ سوال شماست که چرا ما کوته‌بینانه نگاه می‌کنیم یا اثر یک تصمیم را بر مقوله‌های دیگر در نظر نمی‌آوریم.

 صادرات از جهتی که به مراودات ما با بیرون از مرزها ارتباط پیدا می‌کند، خود‌به‌خود دستگاه‌هایی که در این حوزه نقش مستقیم را دارند، می‌توانند نقش پررنگ‌تری داشته باشند. من قبلا در مورد رقبای منطقه‌ای ایران به شما عرض کردم. اما چرا تا‌کنون ظرفیت وزارت امور خارجه به خوبی پای این مسئله نیامده است؟

این سوال من هم هست. سفیر ترکیه را شما اشاره کردید چه‌ها که نمی‌کند. من هم سفیر کشور چین را می‌گویم. او می‌داند یک نفر بازرگان مثلا به نام روشنک که مسئول اتحادیه صادر‌کنندگان در خراسان هست وجود دارد. از تهران برنامه‌ریزی می‌کند که یا بیاید مشهد این فرد را ببیند یا این آدم را دعوت کند به سفارت‌خانه و با او ملاقات کند. اما واقعا سفرای ما بیایند و بگویند چنین کاری می‌کنند؟ این کار سفیر یک کشور درباره یک نفری است که در مقیاس کلان عددی هم نیست. اما شاید او حساب کرده که این گردش صادرات و وارداتش در سال برای تمام نقاط دنیا ۲۰‌میلیون دلار باشد. حاضر شده برای این کار از تهران بیاید این بازرگان را ببیند که ارتباط تجاری او را با کشور متبوعش برقرار کند. آیا سفرای ما این کار را می‌کنند؟ آیا می‌توانند ادعا کنند چنین کاری کرده‌اند؟ تازه به سراغشان هم بروی، می‌گویند این مربوط به ما نمی‌شود.

ما عافیت طلب نیستیم

به نظر من بخش خصوصی هم کمی عافیت‌طلب است. حکایت برخی تاجران ما این است که می‌خواهند از عرض رودخانه رد شوند، بدون اینکه پاهایشان خیس شود.

شما که به دنبال جواب سوالات خودت هستی بدان بخش خصوصی ما با این شرایط سختی که وجود دارد واقعا عافیت‌طلب و راحت‌طلب نیست. این بخش خصوصی فعلی را می‌گویم به شما که بدانید و بنویسید این بخش خصوصی امروز ما منفعت‌طلب نیست! ولی در گذشته این‌طور بوده، این احتمال طبیعی است که در حال حاضر هم باشد.

من جواب می‌دهم. در گذشته بوده. بسیاری از این ماشین‌سازی‌ها و صنایع که رشد نجومی هم کرده‌اند و مدعی هم هستند دلار ۳۰۰‌تومان را به ۷ تومان گرفتند. می‌دانم شما این اطلاعات را داری. دلار در زمانی که ۶۰۰‌تومان بود این‌ها به ۱۳۰‌تومان گرفتند. این منفعت‌طلبی در گذشته بوده که این‌ها الان هم عده مشخص و مخصوصی هستند که جمعشان هم جمع است! همه می‌شناسند، می‌دانم که شما هم می‌شناسید. این‌هایی که ارز ۷‌تومانی برای صنعتشان گرفتند کاملا مشخصند، این‌هایی که ارز ۱۳۰‌تومانی برای صنعتشان گرفتند، مشخص هستند. آن‌هایی که زمین مفت گرفتند مشخصند، این‌هایی که ماشین‌آلات با قیمت‌هایی باور‌نکردنی گرفتند مشخصند. این‌هایی که وقتی مجوز گرفتند مجوزشان به تنهایی به نرخ امروز به ده میلیارد تومان ارزش داشته است و به نرخ همان زمان ۱۰۰‌میلیون تومان می‌ارزید، مشخص است. بله، شاید بگوییم آن‌ها امروز دیگر حال و حوصله کارکردن ندارند، چون باید بروند ارز را به نرخ آزاد بخرند و کار را به نرخ آزاد و برق را به نرخ آزاد بخرند. شاید آن گروه از بنگاه‌داران اقتصادی ما حال و حوصله نداشته باشند. اما اکثریت امروز بنگاه‌های کوچک و متوسط ما هستند، این‌ها اتفاقا حال و حوصله کار کردن دارند، منفعت‌طلب و عافیت‌طلب هم نیستند. من قبول دارم منفعت طلبان در گذشته بوده‌اند.

افزایش مالیات در شرایط رکود !

برخی صادرکنندگان به برخی رویه‌های بانکی و مالیاتی اعتراضاتی دارند. محور این اعتراضات چیست و چرا رسیدگی نمی‌شود؟

در رابطه با سازمان امور مالیاتی حرف ما این است که خب ما باید درآمد داشته باشیم که بتوانیم مالیات درآمد بپردازیم. شما از این طرف می‌آیی و می‌گویی رشد اقتصادی پایین آمده و از این طرف می‌گویی اشتغال کم شده. این را هم قبول داری، پس چگونه سالی ۳۰‌درصد روی مالیات اضافه می‌کنی؟ از چه منبعی می‌خواهی این را بگیری؟ واقعا چگونه می‌شود این تعارض را فهمید؟ از کجا؟ وقتی شما خودت قبول داری مسئله داریم، پس این چه رفتاری است؟

من تاکید می‌کنم مالیات بر حق را باید داد و اگر کسی نداد باید گرفت. اما واقعا مالیات بر حق را باید گرفت. مالیاتی را که مبتنی بر رشد اقتصادی باشد، باید گرفت. رشد اقتصادی شما چند درصد بوده که می‌خواهی بیایی سالی ۳۰‌درصد به دریافت مالیاتت اضافه کنی؟

درباره ارزش افزوده هم همین مسئله را داریم. گفتند مالیات بر ارزش افزوده را باید مصرف‌کننده بدهد. در کجای کشور ما در ابتدا این مالیات را مصرف‌کننده می‌پردازد؟ درست است که در نهایت می‌دهد اما چگونه؟ تولید‌کننده که روی قیمت تمام شده اضافه می‌کند. تو مستقیم می‌روی از تولید کننده می‌گیری و او باید در قیمت تمام‌شده‌اش لحاظ کند.

همچنین در رابطه با مسئله بانک‌ها وقتی شما آمدی دستوری نرخ ارز را تعیین کردی، یک روز نرخ تورم در کشور ۵۰‌درصد است خب شما دستوری آمدی و گفتی به پس‌انداز ۱۸درصد سود بده. معنی این کار چیست؟ یعنی ۳۲‌درصد از ارزش پول پس‌انداز گذار را ندادی. خب در آنجا باید می‌گذاشتی پس‌انداز گذار آزادانه می‌گفت باید سود بیشتری بدهی تا ارزش پولم حفظ شود. امروز هم که نرخ تورم را ۱۰‌درصد آورده‌ای باید بگویی من به سپرده تو ۱۱‌درصد می‌دهم و از دریافت‌کننده تسهیلات هم ۱۳‌درصد می‌گیرم، نه ۲۸‌درصد. 

 

 

#صادرات #ارز #تولید #ساختارها #دیپلماسی #تعرفه #یارانه

#اشتغال #کارآفرینی #مالیات #خودرو #دولت #تشکل‌ها #خصوصی #بانک #واردات #قیمت_تمام_شده #تورم #گردشگری

 

 

 

 1. * رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

دستکاری در ساختارهای اقتصادی عده‌ای را یک‌شبه پولدار می‌کند

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به برخی مشکلات در ساختارهای اقتصادی گفت: این مساله باعث به وجود آمدن احتکار شده و عده‌ای را در یک شب پولدار یا بی‌پول می‌کند.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه اگر به تولیدکننده داخلی کمک نشود، توان رقابت با تولید‌کننده خارجی را نخواهد داشت، افزود: وضعیت کنونی بازار برنج، روغن نباتی و دیگر کالا‌ها حاصل دستکاری در ساختار‌های اقتصادی است. ضروری است تا اجازه داده شود ساختار‍‌های اقتصادی به شکل خود کار کند.

وی ادامه داد: ما به کمک احتیاج داریم ولی این کمک نباید به صورت آزاد کردن واردات در یک روز و ممنوع کردن آن در روز دیگر باشد. اگر این روند ادامه یابد، عده‌ای سود‌های کلان و عده‌ای ضرر‌های زیادی می‌کنند و این حرکت اقتصادی سالم و درست نیست.

روشنک با اشاره به اینکه نباید هزینه‌ها را بر مصرف‌کننده تحمیل کرد، اظهار کرد: با تحمیل هزینه زمان تولید، قیمت تمام شده تولید کالا و خدمات بالا می‌رود. هم‌اکنون این رقم در کشور ما نزدیک به دو برابر میانگین کشور‌های جهان است.
وی دستکاری در سیستم‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را حلال مشکلات گروه‌های تجاری محدود در کوتاه‌مدت دانست و یادآور شد: این دستکاری‌ها در درازمدت تاثیر مشابهی ندارد و مشکلات بزرگی را که هم‌اکنون قابل پیش‌بینی نیست را به وجود می‌آورد.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان تاکید کرد: دولت و مجلس باید مقدار دقیق تفاوت قیمت تمام شده برنج کشور را نسبت به برنج کشور‌های پاکستان، هند و… اعلام کند و نباید به دلیل بیشتر بودن آن، واردات را ممنوع و مدتی بعد دوباره آزاد کند. این مساله باعث به وجود آمدن احتکار شده و عده‌ای را در یک شب پولدار یا بی‌پول می‌کند.

روشنک در خصوص کمک دولت به کشاورزان تصریح کرد: چون مابه‌التفاوت قیمت تمام شده کالایی مانند برنج از کشور‌های دیگر که مبدا واردات هستند، مبلغی بیشتر است، دولت باید این مبلغ را از واردات دریافت کرده و در مقابل به صادرات و تولید کالا یارانه دهد، سپس واردات و صادرات را در صورتی که بر اساس ضابطه باشد آزاد بگذارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان بیان کرد: به بهانه حمایت از کشاورز مقداری پول بابت واردات کالا اتخاذ می‌شود اما به جای کمک به کشاورز وارد خزانه دولت می‌‍شود. وی خاطرنشان کرد: دولت باید یک مبنا را درنظر گرفته و از واردکننده منابعی را بگیرد و آن منابع از برنج وارداتی را که مصرف‌کننده باید پرداخت کند در قالب‌های متفاوتی به برنج‌کار کمک کند اما در ساختارها دستکاری نکند زیرا عاقبت خوشی ندارد.

#ساختارها #دولت #قیمت_تمام_شده #هند #پاکستان #تعرفه #صادرات #یارانه #واردات #تولید #کشاورزی #رانت #شفافیت

 

http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=100374

 

 

 1. 7. #یادداشت

دیروز دفاع مقدس امروز جهاد اقتصادی:

ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک ساله شد

گویا رسانه ملی و مطبوعات در روزهای گذشته فراموش کرده بودند سال گذشته دربهمن ماه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است ،

قلم که میخواست یادآوری کند سال گذشته مقام معظم رهبری در روز ۲۹ بهمن سیاستهای اقتصاد مقاومتی را ابلاغ و از دولت مردان و فعالین اقتصادی و آحاد ملت خواستند با اجرای آن ، اقتصاد کشور را در مقابل توطئه‌ها مستحکم کنند، البته رهبری از سالها قبل در اول سال با انتخاب نام‌هایی چون جهاد اقتصادی و حمایت از کار و کارآفرینی و سرمایه ایرانی و… حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی را رهنمون بوده تا مقدمه تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم شود. قلم که به جهت عدم توجه شایسته به نامگذاری‌ها و سیاستهای اقتصادمقاومتی مدت‌هاست معترض دولت و من مدعی بخش خصوصی است ، می‌گوید ای کاش ستادی وجود می‌داشت که در سالگرد ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از مسئولین حوزه اقتصادی دولت و فعالین و مسئولین تشکلهای بخش خصوصی سوال می‌کرد واقعا برای تحقق نامگذاری‌ها و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی چه کرده اید، آیا حرفی برای گفتن و نوشتن دارید ؟ همین تریبون‌ها و مطبوعات و افراد مدعی در بخش خصوصی که بعضاً برای مطالب بسیار کم اهمیت ساعتها گردهمایی و مصاحبه و مناظره و طرح و برنامه ارائه می‌دهند در یک سال گذشته برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه کرده اند ؟ آیا مدیران اقتصادی دولت تدبیر و امید اقدام درخوری برای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته اند؟ یا اینکه فقط چشم به نتیجه مذاکرات هسته ای که البته آن نیز مهم است و باید همه علاقمندان به ایران اسلامی از مذاکرات حمایت کنند و درمقابل کارشکنان ایستادگی نمایند دارند ؟ دولت و تشکل‌های بخش خصوصی و همه آحاد مردم از تجربه دفاع مقدس آموخته اند که تحقق اقتصاد مقاومتی به بسیج عمومی همچون بسیج دوران دفاع نظامی این سرزمین که همه امکانات در اختیار دفاع قرار گرفت نیاز داشته و دارد، آیا در این راه قدمی برداشتیم ؟ آیا ستاد پشتیبانی ازاقتصاد مقاومتی همچون ستاد پشتیبانی از دفاع مقدس با اختیار کامل تشکیل داده ایم ؟

 

شاید سوال شود چه کاری باید صورت می‌گرفت که آن بسیج ایجاد می‌شد ؟ همه می‌دانند آن روز پیرزن روستایی تخم مرغ‌هایی که تمام دارایی اش بود را به میدان آورد تا در مقابل دشمن نظامی ایستادگی کند. چرا امروز برای صادرات تخم مرغ‌ها که می‌تواند ارز تولید و به اقتصاد مقاومتی کمک کند مشکل ایجاد میکنیم ، آن روز با اینکه آن پیرزن خود نیاز به خوردن تخم مرغ‌ها داشت اما اولویت را به مقاومت ملت داد ، آیا امروز نیز آن گونه ایم ؟ چرا مسئولین دست اندر کار در دولت قبل و دولت تدبیر و امید و فعالین بخش خصوصی این نگاه را به اقتصاد مقاومتی ندارند؟ چرا باید کامیون و واگن حامل چای صادراتی که مازاد تولید کشور است به دلیل صدور یک بخشنامه اشتباه و خلاف قانون توسط معاونت وزارت کشاورزی ده روز در گمرک بماند و کسی پاسخگوی خسارت صادر کننده و تولید کننده نباشد .

جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی با حرکتهای معمول محقق نمی شود، در دفاع مقدس زمانی پیروز شدیم که با بسیج عمومی وارد میدان شدیم و همه اولویت‌ها را به مقاومت دادیم ، هر امکانی وجود داشت اولویت اول به دفاع اختصاص داده می‌شد . مردم که با کمک اطلاع رسانی رسانه‌ها پی به اهمیت تامین نیاز‌های دفاع مقدس برده بودند، خود نیازشان را در اولویت بعدی قرار می‌دادند ، لذا با رضایت کمبودها را متحمل بودند. چرا حالا به صادرات غیرنفتی که میتواند با ارز آوری به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند اولویت داده نمی شود ؟ چرا فقط وقتی به فکر صادرات می‌افتیم که کالایی در بازار داخلی مازاد و در حال ازبین رفتن است ، چرا به کارخانجات صادرات محور توجه ویژه نمی شود؟ هیچکس تردیدی ندارد که یکی از راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی صادرات کالاهای غیرنفتی است . با این وجود آیا در یک سال گذشته واقعاً برنامه ویژه ای که قبل از ابلاغ سیاست‌ها وجود نداشت برای توسعه صادرات داشته ایم ؟ برای تولید صادرات محور چه طرحی اجرا کرده ایم و چه حمایتی از صنایع صادرات محور در دستور کار داشته و داریم ، کدام زیر ساخت اقتصادی در جهت توسعه تولید کالاهای صادرات محور و صادرات تقویت شده است ؟ دولت و مجلس محترم کدام برنامه ویژه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه تجارت ارائه کرده اند ؟ چرا بانک مرکزی و شبکه بانکی بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بجای کاهش نرخ، بهره تسهیلات صادراتی را که می‌توانست به توسعه صادرات و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک کند، افزایش داده تا جایی که بانک توسعه صادرات سود تسهیلات صادراتی را به کمتر از دوبرابر رسانده است، آیا این مخالفت با تحقق اقتصاد مقاومتی نیست ؟ آیا وقتی سازمان امور مالیاتی بجای اجرای دقیق معافیت‌های تصریح شده در قانون برای فعل صادرات پرونده صادر کنندگان فعال را در سراسر کشور به واحد مخصوص می‌فرستد تا بشود به

بهانه‌های مختلف مالیات بیشتری از صادرکنندگان دریافت کرد به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می‌شود ؟ کارشناسان بارها گفته اند دریافت هشت درصد مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالاهایی که برای صادرات خریداری میشود به آنجهت که صادرکننده اعتماد به عودت ارزش افزوده از طرف سازمان امور مالیاتی ندارد و همان ابتدا مبلغ پرداختی را به نرخ تمام شده کالاهای صادراتی خود می‌افزاید و باعث می‌شود امکان رقابت با رقبای خارجی از بین برود که نتیجه آن کاهش و و یا عدم افزایش معقول حجم صادرات بوده است ، چرا به این گفته کارشناسی توجه نمی شود ؟ اگر مطالبات صادرکنندگان از محل جایزه صادراتی پرداخت شود اعتماد صادرکنندگان به مجلس و دولت بیشتر جلب میشود وپای به میدان پر ریسک صادرا ت میگذارند ، مگر طلب صادرکنندگان از محل جایزه صادراتی حقوق آنها نیست ، چرا دولت و مجلس از پرداخت آن خودداری می‌کنند؟ اگر اعضای هیئت نمایندگان اتاق در سراسر کشور و اتاق ایران برای تحقق حقوق صادرات پیگیری شایسته می‌داشتد پرداخت حقوق صادرات در اولویت قرار می‌گرفت و باعث می‌شد صادرکنندگان دلگرمی بیشتری برای قبول ریسک درجهت توسعه صادرات و تلاش بیشتر برای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند ، البته قلم خود شاهد پیگیری‌های اتاق بوده است اما پیگیری بیشتر لازم بود. چرا در حمل و نقل ریلی و جاده ای بعد از سالها همچنان مشکلات و کمبود‌ها بیش از پیش وجود دارد؟ چرا در پایان هرسال باید تولید کنندگان صادرات محور و صادرکنندگان از بسته شدن پایانه بارگیری کالاهای صادراتی در راه آهن مشهد نگران باشند درحالی که راه آهن و گمرک تاسیسات جایگزین مناسبی ایجاد نکرده اند ؟ قبلا در یادداشتی نوشته بودم در دوران دفاع مقدس در ایام نوروز ، ارسال کمک‌های مردمی و نیروها به مناطق جنگی بر هر جابجایی مسافر اولویت داشت ، اما حال هنوز نوروز نشده صادرکنندگان که مدافعین اقتصاد مقاومتی هستند را تهدید به توقف بارگیری حمل کالاهای صادراتی از پایانه باری راه آهن مشهد می‌کنند، آیا این حمایت از تحقق اقتصاد مقاومتی است ؟ چه شد که به دستور مرکزنشینان و برخلاف نظر مقامات استان توفیق صادرات سیمان از استان خراسان رضوی گرفته شد ؟ واگذاری اختیار به استاندار و مقامات استان درحوزه اقتصاد بخصوص صادرات که ده‌ها بار از طرف فعالین بخش خصوصی بویژه صادرکنندگان مطرح شده است به کجا رسید ؟ اگر این واگذاری اختیار انجام نشود یک معاون غیر مطلع در وزارت بخود اجازه می‌دهد برخلاف نظر استاندار ، دستور دریافت عوارض از کامیون‌ها را صادر کند ، در دوران دفاع مقدس استاندار و مسئولین استان اختیارکامل برای حمایت از مقاومت نظامی داشتند آیا مقاومت اقتصادی نیاز به حمایت ندارد ؟ به نظر می‌رسد شورای گفتگو بهترین بستر برای واگذاری اختیاری همچون ستادهای پشتیبانی جنگ به استان‌ها باشد. با پیگیری جمعی از دلسوزان در هیئت نمایندگان اتاق ایران تصویب شد کارت بازرگانی که مخصوص تجارت است پنج ساله صادر شود. اینکه چرا برای بازرگانان یک ساله صادر می‌شود را کسی پاسخگو نیست؟ چرا معافیت‌های قانونی برای عدم دریافت وجه از صادرکنندگان رعایت نمی شود ، آیا این اقدامات برای تحقق اقتصاد مقاومتی از مسیر صادرات مفید است؟ البته اقتصاد مقاومتی فقط به صادرات مربوط نبوده بلکه صادرات غیر نفتی یکی از محورهای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی بوده و خواهد بود .

چه باید کرد ، متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم به درس اقتصاد مقاومتی که در سوره حضرت یوسف (ع) از جانب پرودگارمتعال به مسلمانان هدیه شده است توجه نکردند تا درآمد‌های فراوان ارزی خدادادی از محل فروش نفت را برای اقتصاد مقاومتی صرفه جوئی و نگهداری کنند. ضمن اینکه متاسفانه با برقراری یارانه نقدی بدون پشتوانه برای دولت یازدهم تعهد ایجاد کردند تا به جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ضربه ای کاری زده باشند .

شاید تجدید انتخابات اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی فرصت خوبی برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به اعضای اتاق بدهد تا کسانی را انتخاب کنند که اقتصاد مقاومتی را قبول داشته و از مسیر کسب و کار عنوان فعال اقتصادی را کسب کرده و در حال حاضر نیز تولید و یا تجارت و بطور کلی کسب و کاری داشته و اتاق را برای همه اعضا خواسته و روحیه پاسخگويی داشته و از همه مهمتر شایسته سالاری را بر دوست سالاری ترجیح دهند . همچون مرحوم مهندس سید جلال سخاوتی که افتخار فضای کسب و کار و تجارت استان وکشور بود، اگر در اتاق‌های سراسر کشور چون او انتخاب شوند بخش خصوصی میتواند وظیفه خود را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام دهد.تحقق اقتصاد مقاومتی در دولت و بخش خصوصی باور می‌خواهد .

#صادرات #اقتصاد_مقاومتی #تشکل‌ها #ساختارها #تولید #اتاق #عوارض #مالیات #ارز #تخم_مرغ #حمل_و_نقل #روستا #بانک #گمرک #یارانه #فرهنگسازی #کسب-و_کار #سیاست #دولت #قانون #کارت_بازرگنی #واردات

 

29 بهمن 1393

 

http://fara-khabar.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=1563:1393-11-29-15-28-31&catid=2:eghtesad&Itemid=8

 

 

 1. 8. #یادداشت

اقتصــاد مقــاومتی؛ دیروز دفاع مقدس ، امروز جهاد اقتصادی

صبح روز 13 فروردین برای عرض ادب و تقدیم سلام به مولایمان به حرم مطهر مشرف شدیم بر خلاف سالهای قبل امسال روز 13 فروردین به احترام ایام شهادت حضرت فاطمه (ص) حرم مملو از جمعیت بود که برای عرض تسلیت به امام رئوفان حضرت رضا (ع) مشرف شده بودند ، خوشحال شدم که مردم مسلمان کشور همانگونه که به احترام وفات و شهادت خاندان رسول ا… جشنهای عروسی و خانوادگی خود را برگزار نمی کنند 13 فروردین امسال نیز شهادت مادر ائمه اطهار (ع) را محترم شمرده اند .

 

در مسیر بازگشت که از محل اجرای پل خیابان و گذرگاه شهیدشوشتری میگذشتیم شعار سال که توسط مقام معظم رهبری تعیین شده است بر پرده ای نوشته شده بود ، قلم که در خدمتش بودم نوشتن یادداشتی در این خصوص را یادآور شد ، بعد از ظهر و تا زمان حضور در مراسم عزاداری ام ابیها حضرت فاطمه ( س ) وقت مناسبی برای نوشتن بود ، قلم که همیشه فرهنگ را بر اقتصاد اولویت می‌دهد نوشت : جامعه ما متاٌثر از فرهنگ عاشورا بوده و خواهد بود حضور انبوه جمعیت در روز 13 فروردین امسال در حرم مولا نشانه فرهنگ مذهبی ناب مردم ایران است . به قلم گفتم البته مقام معظم رهبری نام سال را (( اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی )) تعیین فرموده اند که ابتدا اقتصاد آمده است او اثر گذاشت ، این فرهنگ است که میتواند اقتصاد را شکوفا کند . رهبری چند سال است برای اقتصاد جامعه اولویت قائل شده و می‌شوند لیکن چون در سالهای گذشته متاسفانه تلاش نشده جهاد اقتصادی به فرهنگ اقتصادی جامعه تبدیل شود و از پشتوانه فرهنگ مقاومتی که در تاریخ اسلام و به خصوص شیعه و بروز شده آن دوران دفاع مقدس است استفاده کند ، رهبری امسال فرهنگ و عزم ملی و مدیریت جهادی که هر سه فرهنگی هستند را به اقتصاد اضافه نمودند تا شاید آنان که در مدیریت کشور نقش دارند بدانند بدون استفاده از فرهنگ مقاومت شیعه که تبلور آن را در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم جهاد اقتصادی ممکن نیست . دولت ، مجلس ، قوه قضایی ، نهادهای بخش خصوصی و تعاونی اگر میخواهند برای تحقق اقتصاد جهادی اقدامی داشته باشند کافی است فرهنگ کار ، تلاش ، حضور و مقاومت دوران دفاع مقدس را بازخوانی کنند ، او اضافه کرد مدیریت جهادی را باید از سردار شهید ساجدی فرمانده یگان مهندسی رزمی جهاد سازندگی و ده‌ها و صدها چون او به جامعه آموخت تا امروز مدیران کشور از آن استفاده کنند و فرهنگ جهاد اقتصادی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی پیاده نمایند

قلم ادامه داد باید برای نسل وارث ایثارگران دفاع مقدس نقل کرد شهید ساجدی و ساجدیها که از فرماندهان بزرگ بودند خود سربند یا زهرا (س) بر پیشانی بسته و پشت بولدزر می‌نشستند و جاده فاو و خرمشهر و خیبر می‌ساختند. آن زمان که چون امروز نبودند وقتی قرار است اقتصاد مقاومتی با عزم ملی و مدیریت جهادی پیاده شود و در کشور مقاومت اقتصادی توسط مقام معظم رهبری اعلام شده باشد نوروز باعث شود یک ماه چرخ اقتصاد کشور متوقف گردد .

او اضافه کرد باید برای نسل جوان امروز نقل کرد که اگر نبود عزم ملی و فرهنگ عاشورایی و مدیریت جهادی ایرانیان در دوران دفاع مقدس امروز بخش‌هایی با ارزش از پیکر عزیزتر از جان ایران اسلامی وجود نداشت ، این وارثان نسل مجاهدان دفاع مقدس باید بدانند رهبری به دنبال آن فرهنگ و آن مدیریت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است .

رهبر فرزانه که یک انقلابی و شاگرد امام خمینی (قدس سره) فرمانده دفاع مقدس است ، عزم ملی و مدیریت جهادی را از امام و سرداران و امیران شهید دوران دفاع مقدس و فرهنگ اسلامی را از نماز ظهر عاشورا و اقتصاد مقاومتی را از قرآن مجید بخصوص در سوره یوسف آموخته و به جامعه می‌آموزد .

به قلم گفتم باز من را به یاد پرچمهای مسیر جاده اندیمشک به پایگاه لشگر پنج نصر در سایت چهار و پنج که نوشته بود پیروزی با جهاد و مقاومت محقق می‌شود انداختی ، برادر، در آن دوران عزم ملی و فرهنگ مدیریت جهادی در اوج خود قرار داشت همانگونه که گفتی آن روزها که مثل امروز نبود که بلافاصله پس از اعلام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی توسط فرمانده کل قوا به بهانه نوروز که بسیار عزیز و مایه افتخار ما ایرانیان است نزدیک یک ماه چرخ اقتصاد را تعطیل کنند .

او اثر گذاشت : چندسال قبل در یادداشت‌هایی دیروز دفاع مقدس امروز جهاد اقتصادی که سال قبل در کتابی به عنوان اقتصاد مقاومتی منتشر شد نوشتیم هنگام دفاع و مقاومت تعطیلی معنا ندارد در دوران دفاع مقدس و مقاومت مردم ایران نمی شد به دشمن بعثی گفت ما در تعطیلات نوروز هستیم آن زمان برای اینکه به دشمن بگویند عید نوروز ما پیروزی کشورمان است 5823 رزمنده در قالب کاروان کربلای چهار در نوروز سال 65 همچون سالهای قبل از خراسان به جبهه رفتند تا عزم ملی ایرانیان را برای دفاع و مقاومت به دشمن بفهمانند

از اینکه قلم یادی از کتاب اقتصاد مقاومتی کرد تشکر کردم ، وگفتم از اکثر وزرا و مدیران دولت تدبیر و امید که خود از بازماندگان دوران مدیریت جهادی دفاع مقدس هستند انتظار بود بلافاصله پس از نامگذاری سال قوای سه گانه و بخش خصوصی و تعاونی را برای تحقق مدیریت جهادی بسیج می‌کردند و با عزم ملی ستادهای توانمند برای پیگیری اجرای نظر مقام معظم رهبری ایجاد می‌شد و رسانه‌ها نیز آن میکردند که باید میکردند ، اما متاسفانه نکردند .

قلم اثرگذاشت شاید چون تعطیلات شروع شده بود که مقام معظم رهبری نامگذاری سال را اعلام فرمودند مدیران و رسانه‌ها قدرت مانور نداشتند . حال پس از تعطیلات طولانی که کار و تلاش شروع شده باید دید قوای سه گانه و تشکل‌های بخش خصوصی و تعاونی به جز شعار چه اقداماتی برای تحقق اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی خواهند داشت .

باید مدیران اقتصادی دولت تدبیر و امید همراه با اتاق‌های بازرگانی و تعاون کشور طرحها و برنامه‌های مدیریت جهادی را اعلام کنند. با شعار نویسی به اقتصاد مقاومتی نخواهیم رسید .

از قلم که همچون گذشته زحمت همراهی را بعهده داشت تشکر کردم و خواستم در یادداشت بعدی با استفاده از تجارب دوران دفاع مقدس از بهره وری در مدیریت جهادی بنویسم تا مشخص شود با مفت خوری و نفت خوری ( هدفمندی یارانه‌ها ) مدیریت جهادی پیاده نمی شود .

 

#ساختارها #صادرات #یارانه #اتاق #تشکل_ها #اقتصاد_مقاومتی #فرهنگسازی #دولت

20/1/93 – خبر خراسان رضوی

http://kerman.irib.ir/web/mashhad/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1/-/asset_publisher/ugRs8EYqvk8c/content/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D9%80%D9%80%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%82%D9%80%D9%80%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C%D8%9B-%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3-%D8%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C

 

 

 1. رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی اعلام کرد

اقتصاد مقاومتي با حمايت از بنگاههاي خرد و متوسط تحقق ميابد

 

افزایش تعرفه کالاهای وارداتی بر روند فعالیتهای تجاری تأثیرگذار است از این رو باید با تداوم روند منطقی تعرفه‌ها به توسعه تجارت کمک کرد.

محمدحسين روشنك، رئيس کانون کارآفرینان خراسان رضوي با بیان این مطلب در گفت وگو با ايران درباره روند صادرات استان افزود: خراسان، بازرگانان و تجار بينظيري دارد كه در شرايط بحران با كشورهاي آسياي ميانه كه اصول تجارت را درك نكرده بودند، كاركرده و اغلب از شيوه‌هاي انحصاري استفاده ميكردند. وي ادامه داد: كالا مانند آب داخل رودخانه اي است كه به هرجا شيب و حركت داشته باشد جهت پيدا ميكند و متأسفانه بايد پذيرفت در چند سال اخير در كشور ما بجز توليدات كشاورزي و صنعتي كه به صورت محدود هستند، كالا براي صادرات به كشورهاي خارجي ندارد.

وي با بيان اينكه در ايران امنيت و ثبات سياسي به عنوان اصل نخست تجارت حاكم است، گفت: در كشور ما منابع معدني، نفت، آب، گاز به وفور دیده میشود و جوانان تحصيلكرده زیادی داریم اما با وجود تمامي اين امكانات و نعمات نرخ تمام شده كالاهاي توليد شده از همه جاي دنيا در ایران بالاتر است.

رئيس كانون كارآفرينان خراسان رضوي اظهار داشت: كشور چين مواد اوليه توليدات خود را از ايران تهيه ميكند و پس از فرايند تكميل، با افزايش 30 درصدي تعرفه بار دیگر وارد كشور ميشود بنابراین كالاي داخلي در این شرايط توان رقابت با كالاي خارجي را ندارد.

رئيس كميسيون تجارت اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي مشهد افزود: ميانگين تعرفه واردات كالا به ايران از اكثر كشورهاي دنيا بالاتر است و اين موضوع نشان دهنده اين است كه كشور ما مصرف كننده كالاهاي وارداتي است و بستري براي توليد به منظور صادرات كالاوجود ندارد.

 روشنك ادامه داد :توليدات كشور به سرمايه و تسهيلات بانكي نياز ندارد بلكه مشكل عمده كشور نبود عرضه، فروش و قيمت تمام شده بالا كالاهاست و ما براي حمايت از توليدات داخلي نياز به تعيين تعرفه داريم تا واردات به كشور كاهش يابد و شاهد عرضه صادارت باشيم.

وي گفت : تشكيل ستاد توزيع تسهيلات، از اجراي طرح اقتصاد مقاومتي به معني واقعي آن جلوگيري ميكند و در حال حاضر حمايت از طر حهايي صورت ميگيرد كه هيچ گاه در تحقق اقتصاد مقاومتي نقشي ندارد و از توليدكننده واقعي در حوزه‌هاي دامداري، صنايع كشاورزي و قاليبافي حمايت نميشود.

رئيس اتحاديه صادركنندگان استان اظهار داشت: حمايت اخير دولت بويژه استانداري در حوزه صادرات در يك سال گذشته بينظير بوده و اگر همين حمايتها از حوزه صادرات در 3سال گذشته و در دولت قبل صورت ميگرفت، صادرات به جنب و جوش و شكوفايي چشمگيري ميرسيد، اما متأسفانه در اين دوره با وجود حمايتهاي دولت چيزي براي صادرات با توجه به نرخ بالاي ارز نداريم و يارانه‌هاي دولتي به صادرات تعلق نميگيرد.

وي تصریح کرد :راهكارهاي توسعه صادرات در گام نخست، شناخت عوامل قيمت تمام شده توليدات كالاهاي داخلي است.

رئيس اتحاديه صادركنندگان استان با اشاره به اينكه كشور از قشر جوان و تحصيلكرده و حاكميت يكپارچه برخوردار است، گفت: با وجود شرايط مساعد باز هم قيمت تمام شده توليدات داخلي نسبت به كالاهاي خارجي بالاتر است و ديوار تعرفه‌ها هر روز بلندتر مييابد و اين باعث ميشود صادرات به نقطه صفر برسد و در چنين شرايطي است كه مشكل بايد ريشه يابي شود.

وي با بیان اینکه مشكلات اصلي كشور، قوانين دست و پاگير، تسهيلات بانكي و نرخ نقدينگي بالاست، اضافه کرد: براي رقابت كردن توليدات داخلي با كالاهاي خارجي، هر مجموع‌هاي بايد منفعت خود را از اين عرصه به كاهش رساند چراکه با تشكيل ستادهاي توزيع تسهيلات نمي‌توان به اقتصاد مقاومتي حقيقي كه مورد تأكيد رهبري است، دست يافت.

وي با بيان اينكه اقتصاد مقاومتي با حمايت از بنگا ههاي خرد و متوسط تحقق می‌آید، گفت:

بنگا ه‌هايي كه تسهيلات بانكي با بهره اي كم دريافت ميكنند، مصرف كننده و سربار جامعه هستند كه نقشي در تحقق اقتصاد مقاومتي نخواهند داشت .

 

#بانک #اقتصاد_مقاومتی #صادرات #ساختارها #تولید #یارانه #تعرفه #قیمت_تمام_شده #تولید #دولت

( روزنامه ایران – 26/2/95)

 

 

 1. دستکاری در ساختارها کشور را به بحران جدی نزدیک خواهد کرد.آیا دشمنان خارجی بویژه ما را وادار کردند که با دستکاری در هنجار‌ها برای مردم و اقتصاد کشور مشکل ایجاد کنیم و بگوییم کار دشمن خارجی است؟
  نگاهی به اثرات منفی مواردی از صدها مورد دستکاری در ساختارها که یقینا ترامپ در آنها نقشی نداشته شاید بتواند حداقل از شعار دادن‌های بی جهت جلوگیری کند.
  مداخلات و دستکاری در ساختارها و هنجارهای سیاسی اقتصادی اجتماعی، دست آوردهای بزرگی البته منفی به همراه داشته است که کمتر شدن نرخ یک لیتر بنزین از نیم لیتر آب معدنی یکی از آنهاست.

  قلم بارها به «خطرات دستکاری در ساختارها» اشاره نموده این بار در مسیر جاده نیشابور و توقف در پمپ بنزین بهانه ای شد تا به مصادیق این دستکاری‌ها دوباره اشاره کند.

  در این توقف کوتاه، باک ماشینم را با 50 لیتر بنزین پر و 50 هزار تومان بابت آن پرداخت کردم. در سوپری کنار پمپ بنزین، یک فنجان چای خوردم و 8هزار تومان بهای آن شد جالب ترین قسمت این بود که یک بطری یک لیتری آب معدنی نیز شد 2هزار و 500 تومان لحظه ای درنگ کردم، در این که آب مایه حیات و ایران دچار خشکسالی است شکی نیست اما چرا باید یک لیتر بنزین از نیم لیتر آب معدنی ارزان تر باشد؟

  خواستم بگویم که این مساله جنبه مثبتی دارد که مردم آب را ارزشمند بدانند، اما چشمم به شیرآب افتاد که در کنار مغازه نیمه باز مانده بود و از آن آب هدر می‌رفت. پس دیگر توجیهی در کار نبود.

  این مساله آن قدر ذهنم را مشغول کرد که چند کیلو متر بعد از پمپ بنزین دوباره توقف کردم و در سایه درختی قلم را به نوشتن و ثبت بخشی از مصادیق دستکاری در ساختارها تشویق تا ذهنم را از دغدغه‌ها آسوده کند ، اولین سوال این بود که چه کسانی این وضعیت را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده اند ؟ برای پیدا کردن پاسخ، «یک پرسش» را بارها قلم یادآوری کرد.
  چه اجباری بوده که با دستکاری و توجیهات دروغ «سمند » با مصرف 10 تا 12 لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر را با جمع آوری هر قطعه آن از کشوری سرهم کنیم و خودرو ملی بخوانیم ، درحالی که بنزینی در آمریکا هر لیتر 3 دلار قیمت دارد. و خودرو‌های هم تراز خودرو «سمند » ما را طوری ساخته اند که در 100 کیلو متر فقط 5 لیتر نوش جان نمیکند ؟
  چرا باید برای حمایت از “سمند” بنزین را به نصف قیمت آب بفروشیم تا سوارشدن «سمند» با 12 لیتر مصرف توجیه داشته و داد مردم در نیاید ؟
  این چه ظلمی است به مردم که با دستکاری درساختار‌های قانون تجارت اجازه ندهیم خودروی خارجی با مصرف 5 لیتر در 100 کیلومتر با یک سوم قیمت « سمند » وارد کشور شود تا «سمند » با 12 لیتر نوش جان کردن بنزین مشتری داشته باشد؟
  چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها پرایدی تولید کنیم که بنزین ارزان تر از آب مصرف و سالانه هزاران میلیار تومان خسارت مالی و هزاران نفر کشته در شهر‌ها و جاده‌ها ایجاد و به چهار برابر قیمت مشابه خارجی قدیم «حالا که در خارج به اینگونه خودرو‌ها حتی نگاه نمیکنند » بفروشیم ، در حالی که با ورود خودرو مشابه خارجی می‌توان علاوه بر صرفه جویی مصرف بنزین که در عرض یک سال ارزش خود را صفر کند ، از داغدار شدن هزاران خانواده جلوگیری و جیب مردم خالی نشود؟
  چرا باید با دستکاری در ساختارها امروز شاهد باشیم ،فردی که خودرو شخصی دارد معادل بیش از حقوق قانون کار افرادی که خودرو ندارند، یارانه «سوبسید » از محل تفاوت نرخ بنزین دریافت کنند ؟ آنگاه بگوییم عدالت محور هستیم ؟ .
  چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها و حیاط خلوط قرار دادن بنگاه‌های خودرو سازی دولتی بجای برسیم که نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بگوید سایپا 11هزار نیروی مازاد دارد. ایران خودرو نیز قطعا رقمی بیش از این نیروی مازاد دارد ولی آن را اعلام نمیکند ؟ آیا این‌ها تنها بخشی از هزینه‌های سربار تولید خودرو نیست که خودرو سازی ایران را از توان رقابت با خودرو سازان خارجی محروم کرده تا دولت مردان و مجلسیان برای اقوام و دوستان به اصطلاح شغل فراهم کنند؟
  چرا با دستکاری و مداخله در قیمت و نحوه توزیع بنزین و بطور کلی انرژی کاری کرده ایم که در روز میلیون‌ها لیتر بنزین با یک سوم قیمت آب از ایران به کشور‌های همسایه قاچاق و به نرخ چند برابر بفروش برسد؟
  چه را باید به اینجا برسیم ، به فردی که خودرو ۲ میلیارد تومانی و بیشتر سوار میشود بنزین با نرخ کمتر از نصف آب یعنی یک هزار تومان به فروشیم ؟
  چرا باید سیاست بازی و گروه گرایی باعث شود افرادی در مدیریت‌های اقتصادی کشور بکار گرفتیم شود که نتیجه کار آن‌ دلار ۱۵هزار تومان و آب ۲۵۰۰ تومان و بنزین هزار تومانی باشد ؟
  ترامپ گفته است در حالی که در دنیا برای کم یا زیاد کردن یک دهم درصد سود بانکی ماه‌ها تحقیق و برنامه ریزی می‌کنند دولت ما به توصیه و مشورت ذینفعان در تار یخ ۱۳۹۶/۶/۱۱ تصمیم بگیریم با دستکاری و مداخله غیر منطقی و ناشیانه و بر خلاف امری که ده‌ها سال در دنیا تجربه شده معتاد ۴۰ ساله نظام پولی کشور را یک شبه ترک دهد که این موضوع باعث شود در ساعت ۲۳ روز بیست فرودین ۱۳۹۷ تحت عنوان تک نرخی کردن تانکر بنزین روی اقتصاد کشور بریزیم تا نرخ ارز و سکه از کنترل خارج و آب به نرخ 2500 تومان برسد؟
  آیا دستور دستکاری و مداخله غیر معمول در تعیین تعرفه واردات کالا به بهانه «حمایت از تولید» که فقط خودرو و چند کالای دیگر که ریشه دولتی و خصولتی دارند از آن بهره‌مند میشوند سالی ۲۰ میلیار دلار کالای قاچاق به کشور وارد شود و اکثر صنایع کوچک و محلی را نابود کند نتانیاهو داده است؟

  آیا دستور دستکاری در رویه تجاری معمول جهان با وضع تعرفه‌های نامعقول «تا صد در صد و بیشتر» برای بعضی کالا‌ها شرایطی ایجاد کنیم که اگر تعرفه‌ها را برداریم ابتدا سنبل و دور دانه و نور چشمی صنعت کشور که همان خودروسازی‌های دولتی هستند ، در ادامه برای بسیاری از صنایع دیگر نیز این اتفاق طبسعی است را ترامپ قلدور صادر کرده نموده ؟

  آیا دستور مداخله و حمایت‌های ناشیانه و تزریق بنگاه‌های اقتصادی ناکارآمد و در مواردی منفعت طلب که زمین مجانی ، تسهیلات ارزی فراوان ، وام‌های ریالی ارزان ، آب و برق و گاز و … بسیار ارزان استفاده کرده و میکنند به فضای کسب و کار که اگر سوبسید و تعرفه و … نباشد حتی یک روز قادر نیستند با بنگاه‌های مشابه خارجی رقابت کنند را عربستان سعودی صادر کرده است ؟
  آیا انگلستان دستور داده وسط میدان جنگ اقتصادی با دشمنان خارجی رئیس جمهور کشور را برای پاسخ به اشکالاتی که همه از جمله خود نمایندگان مجلس شورای اسلام در آن مقصر بوده اند به مجلس فرابخوانیم ؟!
  حتما امارات متحده عربی خواسته است در زمانی که وزیر امور خارجه می‌بایست در حال مذاکره و مشورت با کشورهای دیگر برای کنترل جنگ روانی و اقتصادی امریکا باشد، برای پاسخ به سوالات بی ارزش به مجلس کشانده شود؟
  چه کسی گفته است ، در مقطع حساسی که بایستی سرمربی تیم اقتصادی دولت (رئیس جمهور) بازیکنان ضعیف خود که خود نمایندگان به او تحمیل کرده اند و از ترس همان نمایندگان آنها را تعویض نمی کند، رییس جمهور را مجبور کنیم بازیکنان دیگرش (وزیر کار) را از زمین بیرون بکشد تا برای عوض کردن بازیکنان ضعیف و کم کاری که وضعیت تیم را به این روز انداختند، زمان بخرند ؟
  کدام مشاورین باعث شدند با دستکاری در ساختار وزارتخانه‌های اقتصادی، و ادغام ناشیانه صنعت ، معدن ، تجارت و راه ، ساختمان و … مدیریت اقتصادی کشور را از کنترل خارج کنیم ؟.
  آیا نظام آموزشی و دانشگاه‌ها توصیه کردند تصمیمات اقتصادی و بنگاه داری را بگونه ای اتخاذ کنیم که فساد تار و پود حوزه‌های اقتصادی کشور را نابود کند. و همزمان بنگاه‌های دولتی و خصولتی و نهاد‌ها و موسساتی ایجاد شود که هزاران میلیارد‌ها تومان بودجه عمومی که میبایست صرف عمران کشور شود را مصرف کنند ؟
  کدام شعار انقلاب اسلامی توصیه می‌کرد که ده‌ها برابر حقوق حتی چند دوره نمایندگی مجلس برای انتخاب نمایندگی و صد‌ها برابر آن در تعیین رییس جمهوری از بودجه‌های غیر شفاف هزینه شود و بعد شعار بدهیم ما انقلابی هستیم ؟
  این قبح شکنی را چه افرادی بوجود آورده اند که نمایندگان مجلس خود را از دیگران برتر بدانند و در تصویب قوانین مثلا مدرک تحصیلی ، عدم بکارگیری بازنشستگان « که خود نابود کنند مدیریت کشور خواهد شد » و حقوق و مزایا و ده‌ها قانون دیگر برای خود رانت مخفی ایجاد کنند؟
  چرا وقتی محمود صادقی نماینده تهران رشوه خواری جمعی از نمایندگان مجلس را افشا کرد اگر دروغ بود با صادقی برخورد نشد و اگر صحت داشت که چون برخورد با صادقی صورت نگرفت صحت آن تایید شد با نمایندگان رشوه خوار برخورد نشد تا اعتماد مردم به نظام حاصل شود؟
  کدام مداخل و فضا سازی کاری کرده که در دادگاه‌های کشور حرمت خرید و فروش رای شکسته و وکلا بجای وکالت دلال تعین قیمت رای شوند ؟.
  کدام فرهنگ و تفکر فضا را مهیا کرد که با دخالت و دستکاری در قوانین به ده‌ها موسسه مالی خانوادگی تحت عنوان تعاونی و بانک خصوصی «چون ثامن الحجج » مجوز بدهیم تا آنها در سایه حمایت تفکر خواص و بانک مرکزی با وعده پرداخت بهره‌های صوری و نجومی به مردم هزاران میلیارد تومان پول‌های مردم را جمع آوری و حیف و میل کنند؟
  ترامپ از دولت خواست که با دستکاری در نظام بانکی و چاپ پول به سپرده‌گذاران موسسات منحله حتی به افراد و بنگاه‌های که به طمع سود هنگفت در موسسات و تعاونی‌های اعتباری و بانک‌های خصوصی وابسته به سازمان‌ها و نهاد‌های ویژه که در دولت‌های احمدی نژاد چون قارچ روییدند از بودجه عمومی کشور پرداخت کند؟
  احتمالا عربستان دستور مداخله و حمله به سفارت خانه کشور‌های مسلمان منطقه صادر کرده بود تا زمینه رقص شمشیر را فراهم کند؟
  آیا ترامپیست‌های رقص شمشیر فضای فراهم کردند تا دشمنی را که میدانیم سلاح‌های شیمیایی و اتمی و پشتیبانی شیطان بزرگ و ایادی منطقه ای او را در اختیار دارد تحریک و او بتواند ادعا کند که بیش از دویست بار نیروهای ایرانی را بمباران کرده و پاسخی دریافت نکرده است؟
  صدها سوال دیگر نیز در ذهن بود که چرا با ده‌ها و صدها دستکاری و مداخله در ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که مهم‌ترین آن مداخله در اجرای مفاد قانون اساسی است ، شرایط فعلی را برای کشور رقم زدیم که بنزین را به کمتر از نصف آب بفروشیم ،اما خسته بودن و دیر شدن برای رسیدن به مقصد باعث شد ادامه نوشتن را رها و راهی مجلس عزاداری سالار شهیدان شوم به این امید که شاید در فرصتی دیگر باز هم قلم من حقیر را یاری و آقای صادقی نه آن نماینده افشا گر که همین صادقی طرف گفتگوی خودم در گروه اقتصاد مقاومتی و دیگر دوستان را وادار به نوشتن بخشی از دستکاری‌ها کند تا اگر توفیقی باشد در کتاب در حال تدوین دستکاری در ساختار‌ها منتشر شود .

  2/7/97 – صبح امروز

#خودرو #رانت #سیاست #بنزین #ساختارها #بانک #موسسات #قانون #قیمت_تمام_شده #بانک #اقتصاد_مقاومتی #دولت #خصولتی #دیپلماسی #تولید #تعرفه #قاچاق #یارانه

http://sobhe-emrooz.ir/?p=34422

 

 

 1. وعده‌های تحقق نیافته دولت نهم و دهم

اتاق بازرگانی مشهد و عضو اتاق بازرگانی ایران در یکی از روزهای گرم تابستان امسال میهمان دنیای
اقتصاد بود ، او که چند دوره تولید کننده و صادر کننده نمونه ی کشوری و چهره ماندگار کار و تولید بوده ،
اکنون به عنوان کارآفرین برتر در بخشهای تجارت ، تولید و عمران فعالیت می‌کند. وی که از نیروهای تاثیر
گذار جبهه و جنگ و از همرزمان شهید نورعلی شوشتری در دوره دفاع مقدس بوده ، علاوه بر حوزه ی
اقتصاد در حوزه اجتماعی و سیاست نیز فعال است و از چهره‌های نزدیک به‌هاشمی رفسنجان و در زمره
حامیان رییس جمهور منتخب قراردارد . به همین مناسبت گفتگوی ما با ایشان به وضعیت تولید و تجارت
در استان محدود نشده و به بحثی طولانی در باره ی وضعیت اقتصاد ی کشور در 8 سال گذشته و چالش
های پیش روی دولت آینده انجامید .

 به نظر شما وضعیت فعلی اقتصاد کشور و مشکلاتی که فعالان اقتصادی با آن مواجه هستند چگونه
است و عملکرد اقتصادی دولت قبلی بر وضعیت کسب و کار فعالان اقتصادی را چگونه ارزیابی میکنید ؟ 


 سوال جامعی بود . متاسفانه این روزها شاهد تعریف و تجمیدهای از دولت فعلی هستیم که هیچ پایه و
اساسی ندارد . این تعریف و تمجید‌ها بدون بررسی قولهای آقای احمدی نژاد در این 8سال بوده است .
ایشان گفتند قیمت ارز 600 تومان است اما ارز 600تومانی کجاست ؟ ایشان گفتند ما نرخ بیکاری و تورم را
تک رقمی میکنیم اما کجاست ؟ گفتند ما در پایان دولت دهم در زمینه ی مسکن هیچ بی خانمانی نخواهیم
داشت و دهها مورد از همین قولها توسط ایشان به مردم داده شد . گفتند قطعنامه کاغذپاره است ، اگر
کاغذ پاره است پس چرا با اینهمه مشکلات اقتصادی مواجه هستیم ؟ یا آن زمان که گفتیم کاغذ پاره است
اشتباه کردیم و کاغذ پاره نبود یا الان که اینهمه مشکل داریم به مردم حقیقت را نمیگوییم و نمی گوییم که
این همه مشکلات مربوط به سوء مدیریت ماست .

شاید هم واقعا کاغذ پاره بوده ؟
البته نظر من این است که کاغذ پاره نبوده است درآمدی که کشور ما درطول این 8 سال داشته است را اگر
را درآمد هر یک ازدولت‌های بعد انقلاب مقایسه کنیم میبینیم که درآمد این دوران به اندازه ایست که باید
چندین برابر این 8 سال کار اقتصادی و زیر بنایی انجام میشد . در همین خراسان چند شهرک صنعتی در
این 8سال اضافه شده که در شهرک‌های صنعتی قبلی هم واحد‌های صنعتی جدید اضافه شده است !؟ این
شهرک‌ها همه مربوط به دوره‌هاشمی و خاتمی است . حاصل این همه سفر استانی دولت چه بود ؟ ! در
زمینه مدیریت اقتصادی ما بدترین دوران را داشتیم .قد مدیران اقتصادی دولت نهم و دهم قد کوتاهی بود .
این افراد قادر به مدیریت وضعیت اقتصادی کشور نبودند و نتیجه این شد که الان در وضعیت بحران هستیم

 پس دلیل این همه اصرار برای خوب نشان دادن وضعیت کشور چیست؟
دلیلش این است که دولت آینده را تحت فشار قرار دهند . من به عنوان یک کارشناس عرض میکنم ، نه
تولید کننده ی ما در شرایط فعلی امیدی به تولید دارد نه بازرگان ما جرات تجارت دارد . آقای احمدی نژاد
در دولت نهم و دهم دو بار مجبور به تصویب ممنوعیت صادرات شد که این کار بر خلاف قانون پنجم توسعه
بود ، چه کسی پاسخگوی چنین وضعیتی است ؟ چطور میشود اعتماد را به بازار بین الملل برگرداند ؟!
چطور صادرکنندگان را متقاعد کنیم که دوباره این اتفاق نمی افتد ؟! واردات ما در گذشته عمدتا اقلام
سرمایه ای و مواد اولیه ای تولید بوده در8 سال گذشته جهت واردات به سمت کالاهای مصرفی تغییر کرده
است . یعنی ما ازتولید کاستیم و به تجارت کالاهای ساخته شده روی آوردیم . هیچ یک از شاخصه‌های
تولید و تجارت بهبود پیدا نکرده ، اطمینان و اعتماد تولید کننده و بازرگان از بین رفته است .
به نظر شما در مواجهه با این وضعیت پاسخ درست به افکار عمومی چیست ؟
به نظر من باید با مردم صادق باشیم ووضعیت را به مردم بگوییم ، شاید توجیه مان هم این باشد که دنیای
استکبار نگذاشته که ما موفق شویم اما اشکالی ندارد ، بگوییم دنیای دنیار استکبار مانع موفقیت ما شده اما
نگوییم ما موفق هستیم .
 ممکن است در این زمینه به مصداق عینی اشاده کنید ؟
مثالی میزنم ، انصافاً هر بار که مقام معظم رهبری سال جدید را نام گذاری میکردند ، پشت این نام گذاری
نوعی فکر و تدبیر نهفته بود . سوال این است که این دولت کدامیک ازین نام گذاری‌ها را محقق کرده است
؟ اگر چه اهداف این نام گذاری‌ها خیلی والا بود و مردم و بخش خصوصی برای تحقق اهداف این نامگذاریها
خیلی تلاش کردند اما دولت چه کار کرده است ؟
به نظر شما انتخابات اخیر چه تاثیری بر روند فعلی اقتصادی کشور خواهد داشت؟
طبیعتا جو امید و امنیتی که بعد از انتخابات،در کشور ایجاد شد در اقتصاد هم تاثیر گذاشت و موجب
کنترل وضعیت تورم چه درنرخ ارز و چه در نرخ ارزاق عمومی شد.اما این کنترل یک کنترل سیستماتیک
نبود.مسئولان مربوطه کار خاصی انجام ندادند،شرایط و امکانات خوبی در این مدت به وجود نیامد،بلکه
دلایلی هم وجود داشت که باید وضعیت از این بدتر می‌شد،اما این وضعیت خوب اقتصادی حاصل حماسه
سیاسی ای بود که توسط مقام معظم رهبری هدایت شد.اما یک نگرانی در بین فعالان اقتصادی و اقتصاد
دانان وجود دارد و آن هم توقعات جامعه از دولت برآمده از حماسه سیاسی است.
 منظور شما چه مشکلاتی است؟
یعنی توقعاتی در مردم از دولت ایجاد می‌شود که باعث مشکلاتی برای کشور و نظام می‌شود.اگر چه من
نمی خواهم مطالبی بگویم که باعث ایجاد یاس و نگرانی بشود اما اگر تدبیری اندیشیده نشود و این توقع
همچنان بالا بماند و اقدامی هم صورت نگیرد
انشاءالله باتدبیر ” دولت تدبیر و امید ” بر این وضعیت فائق میاییم ، اما باید توقعات مردم را کنترل کنیم .
این انتخابات نشان داد مردم باز هم پیروزند
من شرایظ آینده را شرایط مطلوبی نمی بینم.ما در سه ماهه اول امسال و چهار ماهه سال گذشته افت قابل
توجه واردات را شاهد بودیم.برخلاف آنچه امروزه از دولت شنیده می‌شود این افت واردات که عدد درشتی
هم هست باعث کمبود ذخایر می‌شود.
علاوه بر واردات،صادرات و تولید هم افت داشته است.می بینیم که هر سه شاخص افت داشته اما از طرف
مقابل ، مصرف کم نشده و ممکن است حتی به خاطر آرامش بازار تا حدی هم بیشتر شده باشد و این مسئله
قطعا برای دوت آینده و مسئولین اقتصادیش مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

 آقای مهندس ترکان نیز در مصاحبه ی اخیرشان گفته اند که وضیت از آنچه ما پیش بینی می‌کردیم
بدتر است و اولین مشکل دولت آینده را تامین ارزاق عمومی دانسته اند ، نظر شما چیست؟
من اولین چالش و بزرگترین چالش دولت آینده را ناتوانی در پاسخگویی به توقعات اقتصادی می‌دانم.من
حرفم اقتصادی است.چون در همین مدت کوتاه آرامش،بدترین نوع تحریم‌ها علیه ما اعمال شد،اگر در این
شرایط آرامش نمی بوداثر تورمی این تحریم‌ها بسیار بیشتر می‌شد.یعنی این فضای ارامش باعث شد تا
حدی اثر تورمی این تحریم‌ها کمرنگ شود،اما در دراز مدت اینطور نخواهد بود.سود این مسئله فقط نصیب
دولت فعلی می‌شود. در حالیکه این آرامش محصول دولت آینده است اما دولت فعلی بهره اش را می‌برد. به
نظر من همانطور که مهندس ترکان فرمودند چالش دولت آینده پاسخگویی به نیازهای روزمره مردم خواهد
بود.دولت فعلی از همه بهتر می‌داند که وضعیت خوب نیست چون آنها بیشتر از همه آمار و اطلاعات دقیق
واردات و ذخایر انبارها و ارز در دسترس آگاهی دارند.وما می‌گویم چرا وضعیت را وارونه جلوه می‌دهید.

نظر شما پیرامون نکات مثبت ارائه شده درباره عملکرد اقتصادی این 8 سال چیست؟
من معتقدم نکات مثبتی هم که درباره این دولت مطرح شده اغراق آمیز بوده است.این دولت با صدا و سیما
درگیر بود چطور شد یکدفعه و در آخر کار با هم اینقدر صمیمی شدند و صدا و سیما آن برنامه را برگزار کرد
و آن توصیفات تعجب بر انگیز را درباره ی رئیس دولت ارائه داد.بلافاصله بعد از این اتفاق دولت از جیب
فعالان اقتصادی به صدا و سیما هدیه داد.نمایشگاه بین المللی و زمین آن مال دولت نیست که بخواهد به
کسی ببخشد،نمایشگاه و زمین آن متعلق به فعالان اقتصادی و اقتصاد کشور بوده،هست و خواهد بود.به چه
حقی دولت چنین مکانی را بخشیده است. معروف است که اگر کسی چند سال در جایی کسب و کار کند
در آنجا حق پیشه پیدا می‌کند، خوب آیا فعالان اقتصادی کشور که چندین سال در آن مکان نمایشگاه
برگزار کرده اند، نسبت به آنجا حق پیشه ندارند؟یکدفعه دولت می‌آید و با یک یادداشت این‌ها را می‌بخشد
به بهای جملات زیبای رئیس سازمان صدا و سیما.چطور آقای احمدی نژاد بیاید و از جیب فعالان اقتصادی
چنین بذل و بخششی انجام دهد.این کارها در پایان دولت فقط ایجاد زحمت برای دولت بعدی است.من
همین جا از دولتی که مدعی خوب عمل کردن است درخواست می‌کنم که دردسر برای دولت بعدی درست
نکند.اگر قرار است واگذاری ای صورت بگیرد و اگر قرار است نیرویی در فرمانداری‌ها و استانداری‌ها
استخدام شود،بگذارید دولت بعدی این کار را انجام دهد.چرا در پایان دولت کاری می‌کنید که دولت آینده
را در معذوریت قرار دهید؟این‌ها شاید مطا لب اقتصادی نباشد اما تاثیرش به اقتصاد باز می‌گردد.

 به هر حال غرب برای تحریم و افزایش فشار بر ما استدلال‌های غیر عادلانه ی خودش را دارد ، به
نظر شما در این فضا بیان جملاتی مثل ((تحریم‌ها کاغذ پاره ای بیش نیست)) چه تاثیری می‌توانسته
بگذارد ؟

وقتی ما بگوییم کاغذ پاره ای بیش نیست دولت‌های متخاصم تحریک می‌شوند و تحریم‌ها را افزایش می‌
دهند . همان اول که بحث تحریم‌ها مطرح شد من گفتم که صادقانه به مردم بگوییم تحریم‌ها اثر دارد . آیا
ما دیروز میتوانستیم بگوییم جنگ اثر ندارد ؟ ما در جنگ شهید می‌دادیم ، جانباز و اسیر می‌دادیم . جنگ
خرابی داشت و ما نمی توانستیم به مردم بگوییم جنگ اثری نداشت و هیچ مشکلی ایجاد نکرد . اگر این
حرف را می‌زدیم توهین به شهدا و جانبازان بود . اگر یک زمانی گفتیم اثر ندارد اشتباه کردیم ، تحریم‌ها
اثر دارد.اما تشخیص اینکه در مقابل این تحریم‌ها چه اقداماتی باید انجام دهیم بر عهده ی ما نیست بر
عهده ی ولایت و رهبری است. اگر ایشان تشخیص داد که باید مقاومت کنیم ،مقاومت می‌کنیم، اما نباید
بگوییم تحریم‌ها اثر ندارد و کاعذ پاره است.


سهم تحریم‌ها در ایجاد بحران اقتصادی کشور چقدر میدانید ؟
اگر چه تحریم‌ها از روز اول در اقتصاد ما تاثیر داشته و اکنون هم دارد ، ا ما درصد کمی از مشکلات
اقتصادی امروز ما به تحریم‌ها مربوط میشود . وقتی ما بیش از 700میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم ووقتی
که به قول همان‌هایی که تحریم‌ها را کاغذ پاره میدانستند اولین کاغذ پاره را دیدیم ، چرا سبد ارزی را
برای امروز ذخیره نکردیم ؟ پس معلوم میشود مدیریت ما اشکال داشت . اگر ما میگوییم تحریم‌ها اثر دارد
منظورمان این است که تحریم‌ها اثر فوق العاده گذاشته به دلیل اینکه ما سوء مدیریت داشتیم . ما چند
سال در پارلمان بخش خصوصی یعنی اتاق بازرگاتنی داد زدیم و به دولت گفتیم نرخ ارز این است ، نرخ ارز
را مصرفی نکنید ، تولید را از بین نبرید ، نرخ ارز باید به نرخ واقعی برسد تا هم تولید ما اتقصادی شود و هم
صادرات مان رونق بگیرد . اما دولت به جای این کار ، با پایین نگه داشتن نرخ ارز به کارخانجات چین
سوبسید داد .وقتی بنا بود کاغذ با دلار 1000تومان یا 800 تومان از چین بیاید دیگر تولید کاغذ در داخل
اقتصادی نبود . اما اگر 5 یا 6 سال قبل که اتاق بازرگانی و کمیسیون صادرات اتاق ایران رسما ً نرخ دلار را
2400
تومان اعلام کرد ، نرخ دلار را به 2400 تومان میرساندیم ، دلار‌های نفتی به این راحتی از دست
نمیرفت . در نتیجه ی فشارها و دست و دلبازی‌های دولت بود که سوء مدیریت در مصرف ارز ایجاد شد . به
هر کالایی حتی به زین اسب هم ما دلار 100 تومانی اختصاص دادیم . تازه دولت مدعی بود نرخ ارز 600 تومان است. از بزرگترین اشتباهات دولت نهم و دهم ثابت نگه داشتن نرخ ارز با تزریق هر چه بیشتر ارز به بازار
بود. درباره نرخ ارز باید عرض کنم که از 3 سال قبل فعالان بازرگانی به صراحت به دولت گفتند که فقط تا
یکسال دیگر میتوانید جلوی جهش ارز را بگیرید . اما دولت وعده داد که من نرخ بهره را تک رقمی میکنم .
خوب این یک شعار بود . چقدر صدا و سیما در باره تک رقمی کردن نرخ بهره صحبت کرد . پس چه شد ؟
خب بگوییم ما میخواستیم این کار را بکنیم اما شکست خوردیم و مدیریت غلط بود .

در همين مصاحبه ، آقاي تركان گفتند ما فكر نميكرديم وضع كشور تا اين حد بد باشد و ايشان در
جايي گفتند ممكن است در كشور با كمبود ارزاق عمومي مواجه بشود ، نظر شما راجع به گفته ايشان
چيست ؟
من ضمن اينكه براي مهندس تركان احترام بسيار زيادي قائلم و صحبت‌هاي ايشان را كاملا كارشناسي مي
دانم و مشكلات زيادي را هم پيش روي دولت آينده مي بينم اما معتقدم قطعا آقاي تركان از قبل هم مي
دانستند كه وضعيت بسيار بدتر از اين است. شايد آن موقع چون به دنبال پيروزي بودند ، نمي خواستند باور
كنند ، حالا كه پيروز شدند بيشتر باور كرده اند .يكي از دلايلي كه ما اصرار داشتيم دكتر روحاني بيايند
همين بود كه ميدانستيم كه وضعيت اقتصادي و مديريتي كشور خراب است . با تمام احترامي كه براي
استاد خودم آقاي مهندس تركان قائلم مي گويم كه مردم ما مردم اميدوار ، پركار ، آرام و مبارزي هستند و
توان بالقوه كشور هم توان بالايي است در نتيجه من كمبود ارزاق را پيش بيني نمي كنم و قبول ندارم ، البته
سختي را چرا .
آيا شما اين مسئله را در مورد استان هم جدي نمي دانيد؟
در استان هم من تا حدي كمبود كالا را پيش بيني مي كنم . ما قطعاً در تأمين ارزاق عمومي با كمبود
مواجهيم . ما اصلاً ذخيره نكرده ايم . كشوري كه مي داند بدترين تحريم‌ها عليه اش اعمال شده ، چرا
كالاهاي اساسي را ذخيره نكرده است . در فيلم يوسف پيامبر ديديم كه فرعون ذخيره سازي كرد . ما نبايد
از همين فيلم درس مي گرفتيم . اگر ذره اي از قرآن و داستان يوسف پيامبر ياد مي گرفتيم بايد
دلارهايمان را ذخيره مي كرديم ، كشاورزي مان را توسعه مي داديم و نيازهاي اصلي كشور را در نظر مي
گرفتيم . چرا درس نگرفتيم . امروز كه ما به اوج تحريم رسيده ايم ، به اوج كمبود هم رسيده ايم . اگر از من
بپرسند بزرگترين ايراد دولت نهم و دهم را چه مي داني ؟ مي گويم عدم توجه به همين آيات قران . اما در
عين حال مردم ما مردم قوي هستند ، كشور ما ، اتصاد و بخش خصوصي ما بالقوه قوي هستند پس مي
توانند راهكارهاي برون رفت از تحريم‌ها را پيدا كنند و موفق شوند . همچنان كه در زمان جنگ توانستيم ،
در بدترين بحران‌ها پيروز شويم ، الان هم انشا الله با تدبير دولت “دولت تدبير و اميد ” بر اين وضعيت فائق
مي آييم ، اما بايد توقعات مردم را كنترل كنيم .
آقاي دكتر زيبا كلام در مشهد گفتند كه پاشنه آشيل دولت آقاي روحاني مسئله هسته اي
است و اگر مسئله هسته اي حل شود بقيه مسائل تا حدي حل خواهد شد آيا شما هم اعتقاد داريد كه اگر
مسئله هسته اي حل شود ، ساير مسائل اقتصادي هم حل خواهد شد؟
معنا و مفهوم این که در پایان دولت ، استاندار را بخاط اینکه در مجلس سخنرانی فردی که احتمال میدهند
رقیب فکری رئیس دولت فعلی بوده را یک شبه عوض میکنند چیست ؟
ببينيد آن درصد از خرابي اقتصاد كه به تحريم‌ها و هسته اي مربوط است بسيار كمتر از درصدي است كه
به ضعف مديريت مربوط است . ما معتقديم كه آن بخشي كه مربوط به سوء مديريت است انشاالله به زودي
اصلاح مي شود . اما بخشي كه به مسائل هسته اي بر مي گردد به اين زودي حل نخواهد شد . چون ببينيد
تحريم‌ها در دوران آقاي احمدي نژاد برقرار شده اما دو ، سه برابر اين دوران زمان لازم است تا برطرف شود، يعني اينطور نيست كه ما فردا بگوييم هر هر چه شما گفتيد ما پذيرفتيم و آنها هم از پس فردا تحريم‌ها را
لغو كنند . بايد در مسائل هسته اي براساس شاخص عقلانيت و اعتدال پيش برويم . شعار‌هاي انحرافي اي
كه در كنار خط مقام معظم رهبري داده شد ما را با اين مشكلات مواجه كرد. اگر ما در همان خط و جهت
رهبري كه داراي عقلانيت و تدبير است پيش برويم ، مي توانيم با دنيا تعامل كنيم و اگر با دنيا تعامل كنيم ،
تحريم‌ها كمتر مي شود و در اين صورت قطعا اقتصاد ما رونق مي يابد و مضيقه‌هاي امروز را نخواهيم
داشت

 اگر بخواهيد در يك جمله دولت نهم و دهم را توصيف كنيد چه مي گوييد ؟
من به مديريت دولت نهم و دهم نمره ي قبولي نمي دهم . چون هيچ يك از شاخصه‌هاي اقتصادي ، سياست
خارجي و ولايت مداري در اين دولت مثبت نبوده است . ما زحمات اين دولت‌ها را منكر نيستيم ، بدنه ي
اجرايي و كارشناسي اين دولت افراد بسيار زحمت كش و پرتلاشي بودند اما چون سياست‌هاي مركزي ،
پولي ، ارزي ، بين المللي و اجتماعي اين دولت ،‌سياست‌هاي موفقي نبود ، بدنه اجرايي دولت نيز توفيق
چنداني نداشت .
 يكي از مسائلي كه پيش روي دولت آينده است بحث يارانه‌هاست ، به نظر شما با توجه به افزايش
حجم نقدينگي در كشور ، دولت آينده در اين زمينه با چه مشكلاتي مواجه خواهد بود ؟
ببينيد ، اصل بحث تعديل اقتصادي ، بحث تعديل قيمت‌ها و بحث رساندن مستقيم يارانه‌ها به اقشار كم
درآمد متعلق به آقاي احمدي نژاد نيست و متعلق به رهبري و دولت‌هاي آقايان‌هاشمي و خاتمي بوده است. مجلس قبل از روي كار آمدن آقاي احمدي نژاد تصويب كرد كه قيمت حامل‌هاي انرژي به تدريج افزايش
پيدا كند تا به قيمت جهاني برسد . آقاي احمدي نژاد آمد و طرح را قلع و قمع كرد . در ابتدا ايشان گفت
قيمت حامل‌هاي انرژي بايد از اين هم ارزان تر شود ، بعد ديد نمي شود و اين طرح را اجرا نكرد . در واقع
طرح تعديل اقتصادي ، اصلا اجرا نشد و فقط توزيع نقدي پول در بين مردم اجرا شد ، آن هم به شكل غلط .
طرحي كه در سند چشم انداز و برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده بود ، اين بود كه بخشي از درآمدي كه
از افزايش قيمت‌هاي قسمت‌هاي مختلف به خصوص حامل‌هاي انرژي بدست مي آيد در توليد و اقتصاد به
كار گرفته شود و بخش ديگر آن هم بين اقشار كم درآمد توزيع شود . متاسفانه آن بخش آخر را به اين دليل
كه انگيزه داشتند اجرا كردند اما دو بخش اول را ناديده گرفتند . من به عنوان فردي كه طرفدار تعديل
اقتصادي و هدفمندي يارانه بوده ام ، مي گويم اجراي اين طرح اصلا توفيقي نداشته و دولت آينده هم
مشكلات زيادي براي تأمين يارانه‌ها خواهد داشت .

 تا اينجا ما درباره ي مديريت كشور صحبت كرديم ، نظر شما راجع به عملكرد مديران استان در
طول 8 سال گذشته چيست ؟
من معتقدم كه مديران اجرايي دولت انسان‌هاي زحمت كشي بودند و قطعاً در استان خراسان هم همينطور
بوده . اما بگذاريد من هم يك حرفي را از آقاي تركان نقل كنم ، ايشان گفتند هر كسي بايد در جاي خودش
به كار گرفته شود و من معتقدم در اين 8 سال اين اتفاق نيفتاده است . من نمي خواهم بگويم استاندار فعلي
با آقاي صلاحي خيلي تفاوت دارد اما معنا و مفهوم اين كه در پايان دولت ، استاندار را به خاطر اينكه در
مجلس سخنراني فردي كه احتمال مي دهند رقيب فكري رئيس دولت فعلي بوده ، يك شبه عوض مي كنند
چيست ؟ آنهايي كه ديروز رئيس دولت را اينقدر بزرگ مي ديدند ، امروز شعارهايي ندهند كه بزرگتر از
شعارهاي منتقدين قبلي اين دولت باشد . ما از آنها مي خواهيم بگذارند دولت تدبير و عقلانيت توانمندي
هاي خودش را بكار گيرد . در پايان بگويم كه ما دوراني را پشت سر گذاشتيم مثل دفاع مقدس و سختي‌ها
و رنج‌هاي زيادي كشيديم ، اما در نهايت در جنگ پيروز شديم . مردم ما در آن دوره نشان دادند كه مردم
صبور پرتواني هستند ، در بحث تحريمها هم مردم اين دولت را حمايت و ياري ميكنند و ما اميدواريم با
هدايت‌هاي مقام معظم رهبري دوباره پيروز شويم. در عمليات خيبر شهيد شوشتري فرمودند : (( ما باز هم
پيروزيم )) قطعا بدانيد اين انتخابات نشان داد مردم ما بازهم پيروزند.

دنیای اقتصاد- 31/4/1392

#تولید #یارانه #انرژی #ساختارها #یارانه #تحریم #دیپلماسی #کشاورزی #ارز #بانک #کسب-و-کار #برجام #سیاست #تشکل‌ها #رانت #واردات #دولت #دیپلماسی

http://new.itrco.ir/interview/12/%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%DA%AF%D9%81%D8%AA—%D9%88%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%86%D9%87%D9%85-%D9%88-%D8%AF%D9%87%D9%85-/default.aspx

 

 

 1. نعمت‌زاده وزیر خودرو و پتروشیمی است

محمدحسین روشنک از فعال‌ترین چهره‌های اقتصادی در خراسان رضوی و به ویژه مشهد به شمار می‌رود، او که در حال حاضر عضو هیأت نمایندگان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد است، ریاست اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی و ریاست کانون کارآفرینان این استان را نیز برعهده دارد. روشنک از 12 سالگی کارآفرین بوده و تاکنون در حوزه‌های مختلف تولید، کشاورزی، صنعت، تجارت، ساختمان، عمران و دیگر حوزه‌های اقتصادی فعالیت داشته ‌است و شغل ریشه‌ای خود از سال 1353 تاکنون را مرغداری صنعتی عنوان می‌کند. کسب عنوان صادرکننده نمونه، تولیدکننده نمونه، کارآفرین برتر در چند دوره و نیز چهره ماندگار تولید از افتخارات این چهره فعال اقتصادی استان است.

 

یکی از ویژگی‌های بارز او بیان انتقادات از مسئولان، بدون هیچگونه تعارفی است و امروز هم انتقادات زیادی بر عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد و معتقد است سیاست‌های این وزارتخانه در دولت یازدهم، موجب ضربه خوردن به تولید و تجارت کشور شده ‌است.

خواندن گفت‌وگوی مفصل دنیای اقتصاد با روشنک و صحبت‌های صریح وی درباره وضعیت کنونی اقتصاد کشور و خراسان رضوی به ویژه در حوزه تولید و تجارت خالی از لطف نیست؛

ظاهرا شما از منتقدان وزیر صنعت، معدن و تجارت هستید؟

ابتدا بگویم که من از علاقمندان تفکر و دولت اعتدال هستم و انتقادی که مطرح می‌شود به فرد و افراد و شیوه کار است و همیشه ‌این‌گونه بوده که با وجود علاقمندی، کاستی‌ها را اعلام می‌کنم. در مورد وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز حوزه تولید و صادرات هم در گذشته در حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزرای اقتصادی دولت و نیز استاندار خراسان رضوی اعلام کرده‌ام که شرایط اقتصادی کشور چندان مطلوب نیست و این موضوع را در گذشته هم پیشبینی می‌کردیم، با این وجود، تلاش دولت و مسئولان و مقامات دولتی در خراسان رضوی را نفی نمی‌کنم.

فضای کلی اقتصاد در دولت گذشته قابل پیش‌بینی بود و مشخص بود که‌اگر دولتی به دنبال کنترل تورم باشد، رکود اقتصادی و بیکاری را شاهد خواهیم بود، در این زمینه دولت تلاش کرده تا آثار کنترل تورم را کاهش دهد و در مجموع در این زمینه تا اندازه‌ای توفیق داشته ‌است اما موضوعی که درباره وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح می‌کنم ورای این موضوع است و به نظر من متاسفانه ‌این وزارتخانه عملکرد بدی داشته و بهتر از این می‌توانست عمل کند.

بر کدام عملکرد نعمت‌زاده ‌انتقاد دارید؟

پس از ادغام وزارت بازرگانی و صنعت، در ابتدای دولت یازدهم و آغاز کار نعمت‌زاده، این نتیجه به دست آمد که ساختار کنونی پاسخگو نیست و وزارت تجارت باید بار دیگر از وزارت صنعت مستقل شود اما وزیر صنعت در این زمینه مقاومت کرد. به نظر من اقتصاد ما صنعت، تجارت، معدن، کشاورزی و ساختمان است و یک وزارتخانه نمی‌تواند همه ‌اینها را مدیریت کند و تضاد منافع در وزارت صنعت به گونه‌ای است که کارآمدی صنعت، معدن و تجارت را از بین می‌برد.

ضمن اینکه‌ از وقتی وزارت بازرگانی و صنعت ادغام شد، اصناف و کسب‌وکار هم زیرمجموعه‌ این وزارتخانه قرارگرفت اما سازوکار این وزارتخانه به گونه‌ای نیست که بتواند اصناف را کنترل کند. به طور مثال وقتی وزیر بهداشت در مورد دخانیات، قلیان و مضرات آن نظری داد، در مشهد با یک صنفی از فضای کسب و کار که سالهاست فعال بوده و پروانه کسب رسمی دارد، مبارزه کردند و حال آنکه در کشور نتوانستند این‌کار را انجام دهند. من به دنبال تایید فعالیت این صنف نیستم بلکه منظورم اثرات منفی این‌کار است. وزارت صنعت از تصمیم مقامات سیاسی و امنیتی حمایت کرد و اثر آن این بود که یک صنف 50 ساله‌ از رده کسب‌وکار خارج شد، حجم قابل توجهی از اشتغال از بین رفت و مصرف دخانیات به جای اینکه در فضاهای عمومی و قابل کنترل باشد، به‌اماکن مخفی انتقال یافت و حجمش بیشتر شد و این را عدم کنترل سیاست‌ها توسط جایی که تخصص آن را ندارد، می‌دانم.

افزون بر این، یکی از انتقادات من بر عملکرد وزیر صنعت این است که با وجود اینکه در دولت گذشته برای صدور پروانه در حوزه تولید بدون کارخانه به نتیجه رسیده بودند، از این موضوع جلوگیری کرد و در زمینه تولید با برند هم همین‌گونه رفتار کرد. او در بحث شاخص کردن واحدهای تولیدی با اهداف صادارات و تولید صادرات‌محور هم اقدامی انجام نداد و تقریبا آنها را هم از خط اصلی خارج کرد.

ضمن اینکه من معتقدم که حوزه تجارت از دیدگاه نعمت‌زاده جایگاهی نداشت و همان ابتدا در انتصاب افخمی‌راد که نیروی بسیار خوب صنعتی است، به جای انتقال به حوزه صنعت، او را به سازمان توسعه تجارت انتقال داد و با این‌کار هم او را از جایگاه، تخصص و توانی که دارد غافل کرد و هم آن حوزه را از حیطه توانمندی باز داشت. بنابراین سیاست‌هایی که وزیر صنعت اعمال کرد و با تصور این بود که می‌تواند صنعت را بیشتر تقویت کند به صورت معکوس جواب داد و امروز نه تجارت، نه صنعت و نه معدن را به معنای واقعی داریم.

سیاست‌های حمایت از تولید را چگونه ‌ارزیابی می‌کنید؟

با وجود اینکه واحدهای کوچک و متوسط صنعتی ما در کشور کمتر به خارج وابستگی دارند و تحریم‌ها کمتر روی آنها اثرگذار است و این موضوع مشروط بر این است که با برنامه به آانها توجه شود، اما متاسفانه ‌این اتفاق نیافتد و سیاست نعمت‌زاده در زمان تصویب وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو، با هدف حمایت از تولید، در واقع ضد تولید و ضد حمایت از تولید بود. تولید و اشتغال ما که فقط در صنعت خودروسازی نیست و وی در این حوزه نتوانست موفق باشد و از طرفی به حوزه تجارت که راه‌گشای تولید و محرک و موتور و رفع‌کننده مشکل تولید است نیز توجهی نکرد.

من همیشه حامی روحانی بودم و هستم و اگر انتقادی به وزارت صنعت دارم به‌این معنا نیست که‌از دیدگاهم عدول کردم بلکه در چارچوب نگاه مقام رهبری از دولت حمایت می‌کنم، اما این را هم بگویم که در استان خراسان رضوی، مسئولان همه تلاش خود را کرده‌اند و من به عنوان متولی امر تجارت و رئیس کانون کارآفرینان نمی‌توانم بگویم کاری از رئیس سازمان صنعت و مسئولان اقتصادی استانداری برمی‌آمده و انجام نداده‌اند، آنها تلاش خود را داشته‌اند اما چون سیاست‌های وزارتخانه ‌اشتباه بوده، زحمات آنها هم جوابی نگرفته ‌است.

شما از حامیان دولت تدبیر و امید بودید و امروز پس از گذشته سه سال از فعالیت آن، معتقدید که دولت به وعده‌های خود در حوزه صنعت و تجارت عمل نکرده ‌است؟

به نظر من نمی‌توانیم میزان بیکاری در استان را کتمان کنیم و بنا نیست به دلیل اینکه حامی دولت هستیم، در مورد وضعیت بیکاری و مقدار آن سوالی نپرسیم؛ اگر سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت این‌گونه نبود، امروز شاهد این حجم از بیکاری نبودیم. من وزیر صنعت را وزیری در حوزه صنعت خودرو و پتروشیمی می‌شناسم و کمتر در حوزه معدن، بازرگانی و واحدهای صنعتی کوچک او را وزیر می‌دانم و به نظرم در این زمینه مقصر است.

راهکارهای پیشنهادی شما برای بهبود وضعیت تولید و تجارت چیست؟

 نخستین راهکار پیشنهادی من احیای وزارت بازرگانی است، علاوه بر این باید به معدن به عنوان یک اصل اساسی اقتصاد کشور توجه ویژه شود و به صنعت هدف‌دار، صنایع کوچک، متوسط و روستایی و به خصوص صنایع صادرات‌محور اهمیت داده شود. تولید بدون کارخانه به معنای تولیداتی که به سفارش صاحبان برند در صنایع موجود انجام می‌شود و موجب پرشدن ظرفیت خالی صنایع و درگیر شدن سرمایه صاحبان برند می‌شود نیز موضوع مهمی است اما متاسفانه وزیر صنعت به توصیه مشاورانش درخواست‌ها در این حوزه را در کشوی میز خود بایگانی می‌کند.

متاسفانه در این سالها حجم مبالغی که بر حوزه تولید وارد شده بیشتر بوده و از طرفی قدرت خرید مردم هم افزایش نیافته ‌است و افزایش قیمت تمام شده تولید در صادرات هم اثرگذار است. در حوزه خودروسازی هم می‌بینیم که قطعه‌سازان بیش از همه دچار مشکل شده‌اند و این‌طور نیست که در حوزه خودروسازها به قطعه‌سازها توجه شود. در حوزه پتروشیمی اما وزارت به دلایلی توجه کرده و رشد خوبی در این سال‌ها داشته و شاید یکی از دلایل آن هماهنگی با وزارت نفت بوده‌است.

از طرفی وزیر صنعت نتوانسته ‌از هزینه‌های تحمیلی دولت بر بخش تولید جلوگیری و از بنگاه‌های تولیدی و تجاری در مقابل تصمیمات دولت حمایت کند و نتوانسته دولت را برای افزایش قدرت خرید مردم همزمان با افزیش تولید مجاب کند. نمی‌شود به بهانه مبارزه با تورم قدرت جذب کالاهای تولیدی را آنقدر کاهش داد و از آن طرف قیمت تمام شده کالاها و خدمات را به حدی افزایش داد که ‌این دو به یکدیگر نرسند. این مدل کاهش تورم، ضد اشتغال است و این موضوع باعث می‌شود در درازمدت تولیدکننده کالایش را در بازار زیر قیمت به فروش برساند و در یک پروسه زمانی برای فروش کالایش از موجودی و اعتبار شخصی خود به مردم سوبسید دهد و پس از مدتی، هم در بانک‌ها دچار مشکل می‌شود و هم توان تولید ندارد، در نتیجه به جرگه کسانی که واحد تولیدی‌شان تعطیل می‌شود، می‌پیوندد و این ایراد از دولت روحانی نیست و به وزارت صنعت و وزارت اقتصاد برمی‌گردد.

پیشنهاد شما برای بهبود وضعیت صنعت و تجارت در مدت باقیمانده فعالیت دولت یازدهم چیست؟

پیشنهاد من به روحانی این است که همان‌گونه که در حوزه فرهنگ اقداماتی را برای بهبود وضعیت انجام داد، حداقل در حوزه تولید و تجارت نیز اعمال کند. سه سال است که بسیاری از اقتصاددانان می‌گویند سیاست‌های وزرات صنعت جواب نداده و رئیس جمهور باید به‌این موضوع توجه کند. به طور مثال تاکید زیادی بر مبارزه با قاچاق کالا وجود دارد اما مبارزه با این موضوع زمانی به درستی ممکن است که قیمت تمام شده کالا کاهش یابد و نخواهیم با ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز مابه‌التفاوت را به تولیدکننده خارجی سوبسید بدهیم، این موضوع باعث از بین رفتن تعادل بین تولیدکننده داخلی با خارجی می‌شود و این ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز که با هدف مبارزه با تورم و کاهش تورم انجام می‌شود ، به نوعی مبارزه با تولید و صادرات هم هست و دلخوشی از کاهش تورم به شکلی که‌ اینها را نبینیم دردی را دوا نمی‌کند.

این درست است که مردم نسبت به گذشته ‌از تورم شکایتی ندارند اما شکایت از افزایش بیکاری وجود دارد، برخی بنگاههای تولیدی تعطیل شده‌اند و صادرات نیز به خوبی انجام نمی‌شود و زمانی کاهش تورم خوب است که‌ اعتراض این چهار حوزه در یک حد باشد اما در حال حاضر اینگونه نیست.

از موضوع تولید و تجارت در کشور که بگذریم، در مورد فعالیت‌های خودتان در حوزه‌های مختلف اقتصادی برایمان بگویید و اینکه‌ آیا ریاست دو تشکل اقتصادی و عضویت در هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در کنار دیگر فعالیت‌های اقتصادی شما تداخلی با یکدیگر ندارد؟

ابتدا بگویم که قرار بر این نیست که هیأت مدیره یا هیأت نمایندگان و رئیس تشکل‌های بخش خصوصی، کارمند و مستقر در تشکل باشند و اگر این‌گونه باشد هدف نقض شده ‌است، بلکه‌ این افراد از فعالان اقتصادی که خود دارای کسب‌وکار بوده و در این حوزه موفق هستند انتخاب می‌شوند و کار سیاست‌گذاری تشکل و ابلاغ آن را برعهده دارند و امور اجرایی برعهده دبیرخانه و نیروهای اجرایی مستقر در تشکل است و قرار نیست در هر تشکلی همه کارها به رئیس ختم شود.

نظر شما درباره ‌انجام امور اتاق بازرگانی و دوره تازه ریاست آقای شافعی در اتاق ایران و ریاست همزمان وی در اتاق مشهد چیست؟

در مورد مسئولیت همزمان آقای مهندس شافعی در اتاق ایران و مشهد باید بگویم که ‌این شرایط سال‌ها در اتاق تهران و کرمان نیز وجود داشته و در دوره قبل ریاست آقای شافعی در اتاق ایران، وی در مشهد نیز حضور داشت و از نظر قانونی منعی وجود نداشته و ندارد از طرفی ریاست اتاق شغل نیست و رئیس اتاق حقوقی دریافت نمی‌کند بلکه ‌این سمت یک فعالیت اجتماعی محسوب می‌شود. بنابراین قرار نیست رئیس در اتاق بازرگانی مستقر باشد؛ اتاق باید توسط هیأت نمایندگان، هیأت رئیسه، دبیر و کمیسیون‌ها اداره شود. رئیس اتاق بازرگانی در اتاق ایران چهار نایب رئیس و در استان دو نایب رئیس دارد که در صورت توانمندی می‌توانند در نبود رئیس، اتاق را مدیریت کنند و با این توضیح مشخص می‌شود که ‌اشکالی در ریاست همزمان شافعی وجود ندارد مگر اینکه تقسیم کار به خوبی انجام نشده باشد و این موضوعی است که متاسفانه‌ امروز شاهد هستیم.

حرف من این است که قرار نیست رئیس در هر تشکلی از قبیل اتاق، انجمن و کانون سمبل باشد و همه کارها را انجام دهد بلکه با تقسیم کار بین اعضای هیأت رئیسه و هیأت نمایندگان کارها به نحوی انجام شود که همه به یک اندازه درگیر کار شوند و همان اندازه که رئیس اتاق درگیر کار میشود اعضای هیأت نمایندگان، هیأت رئیسه، دبیر و کمیسیون‌های اتاق هم باید درگیر شوند و تقسیم کار باید به درستی انجام شود.

عملکرد استانداری خراسان رضوی در تعامل با فعالان اقتصادی استان را چگونه ‌ارزیابی می‌کنید؟

من اعتقاد دارم که ‌استانداری هر کاری در حوزه تولید و صادرات می‌توانسته ‌انجام دهد و در حیطه ‌اختیاراتش بوده، انجام داده ‌است و مشکل اصلی، بحث اختیارات است و مشکلی که در سازماندهی مرکزی کشور وجود دارد. متاسفانه ‌اختیارات مسئولان استان به خصوص استانداری، ادارات کل و سازمان صنعت، معدن و تجارت کم و ناچیز است و آنها نمی‌توانند آنچنان که باید از فعالان اقتصادی حمایت کنند. شاید برخی از دوستان و همکارانم با این حرف موافق نباشند اما اکثر فعالان اقتصادی از عملکرد در حدود اختیارات مسئولان استانی راضی‌اند هر چند انتظارشان بالاتر از این‌هاست.

مطلبی که باید در این میان عنوان کنم این است که یکی از موضوعاتی که ‌استان خراسان رضوی از آن رنج می‌برد و به ‌اشتغال و اقتصاد استان لطمه زده، ماجرای شرکت‌هایی مثل پدیده و یا موسسات مالی و اعتباری آرمان، میزان و ثامن‌الحجج است که مدیریت فعلی استان نقشی در ایجاد آن نداشته اما وقت زیادی را صرف سروسامان دادن به‌ آن اختصاص داده‌اند و لازم است مقامات کشوری بهای بیشتری به‌ این موضوع بدهند. در این زمینه نحوه برخوردی که صورت گرفته چندان آرام‌کننده نبوده و می‌توانست بهتر از این سامان یابد. ماجرای این شرکت‌ها و موسسات مالی و اعتباری اقتصاد خراسان رضوی را به رکود کشانده و موجب ایجاد بیکاری شده‌است؛ موضوعی که مربوط به گذشته بوده و امروز گریبان اقتصاد استان ما را گرفته و لازم است مسئولان توجه و اهمیت بیشتری به‌ آن بدهند.

#تشکل‌ها #نعمت_زاده #اتاق #شافعی #ساختارها #تولید #تولید_بدون_کارخانه #صادرات #برند #رکود #بیکاری #موسسات #ارز #یارانه #قاچاق #تعرفه #تورم #خودرو #خصولتی #تشکل‌ها #کسب_و_کار #اشتغال #دولت

 10/8/95 – دنیای اقتصاد

 

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3267876

 

 

 1. #یادداشت

شفافیت را پاس بداریم

سال‌هاست که شاهدیم در جای که دو صنعت یکی تولید کننده مواد اولیه دیگری هست اختلاف شدید دارد چرا که اولی میخواهد کالای خود را به قیمت آزاد بفروشد دومی میخواهد کالا را با قیمتی ارزان و سهمیه ای و سوبسید دار بخرد و بعد کالای نهای را ازاد بفروشد این اختلاف وقتی شدید میشود که هر دو بنگاه تولیدی از جنس شرکت‌های بخش خصوصی واقعی باشند که هر دو میخواهند از حق خود دفاع کنند.

البته مدیران بنگاه‌های دولتی و خصولتی که دارای مدیران متعصب به کار و جایگاه مسولیت خود نیز هستند همین اختلاف را با بنگاه‌های تولیدی خریدار مواد اولیه از انها دارند که نمونه ان را در جلسه هیئت نمایندگان هنگام صحبت اقایان ابوی و صبحانی شاهد بودیم ( ((این حساسیت در بین مدیران بخشی از بنگاه‌های تولیدی مثلا پتروشیمی که دولتی هستند کمتر وجود دارد چرا که مدیر دولتی این بنگاه‌ها خود را به درد سر نمی اندازه که در مقابل افراد صاحب قلم و صاحب زبان بخش خصوصی قرار دهد لذا بنا را بر رضایت و ساکت کردن مصرف کنندگان تولیدات بنگاه خود قرار میدهد )))حال سوال اینجاست که کدام صحیح است ایا باید بنگاه‌هایی که تولید مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی دیگر را بعهده دارند، حرف و خواسته خریداران مواد اولیه خود که کالای نهای را ازاد میفروشند قبول کنند و تسلیم باشند یا نه باید هر دو ازاد باشند و قیمت را بازار تعین کند ایا باید بنگاه‌های که مواد اولیه تولید میکنند (دولتی یا خصوصی) به بنگاه‌هایی که مواد اولیه انها را مصرف میکنند سوبسید بدهند اگر اینان سوبسید دادند ایا تولید نهای با سوسید عرضه خواهد شد و اگر تولید نهای صادر شد سوبسید به جیب چه کسی خواهد رفت ((((شفافیت را پاس بداریم)))))

 

#قیمت_تمام_شده #تولید #یارانه #شفافیت #ساختارها #مواد_اولیه #خصوصی #خصولتی #رانت

 

 

 

 1. رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي:

استاندار جديد خراسان رضوي بايد اقتصاد استان را بشناسد

خبرگزاري تسنيم: رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي گفت: به نظر بنده استاندار جديد خراسان رضوي بايد شناخت مناسبي از ظرفيت‌هاي اقتصادي استان داشته باشد.

محمدحسين روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنيم در مشهد مقدس اظهار کرد: استان خراسان‌رضوي از پيچيدگي‌ها و ويژگي‌هاي بسياري برخوردار است که هيچ يک از استان‌هاي کشور داراي اين ويژگي‌ها نيست.

وي تصريح کرد: در کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي به دنبال شناسايي مشکلات فعالان اقتصادي و انتقال آن به مسئولان براي چاره‌‌جويي هستيم.

رئيس کميسيون تجارت خارجي اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي افزود: براي پيدا کردن راه‌هاي آينده در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي بايد نظري برگذشته انداخت و با مرور آن و شناخت نقاظ ضعف و قدرت براي آينده تصميم گرفت.

استاندار خراسان‌رضوي در حوزه اقتصادي عقل‌گرا و خردگرا عمل کند

وي در ارتباط با انتخاب سکانداران استانداري خراسان‌رضوي اظهار کرد: در حال حاضر مديريت استان مشخص نيست و چون ريشه معضلات و مشکلات کشور اقتصادي است به نظر بنده بايد فردي انتخاب شود که اقتصاد استان را بشناسد.

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي افزود: خراسان‌رضوي يکي از استان‌هاي استراتژيک و مهم کشورمحسوب مي‌شود بنابراين بهتر است استانداري براي آن انتخاب شود که در حوزه اقتصادي عقل‌گرا و خردگرا عمل کند.

مشکلات اقتصادي کشور ناشي از بي‌برنامگي است

روشنک معضلات و مشکلات اقتصادي کشور را ناشي از بي‌برنامگي دانست و بيان کرد: با مرور چند سال اخير در بخش اقتصادي متوجه بي‌برنامگي دولت دهم در حوزه واردات کشور مي‌شويم.

وي با تاکيد بر اينکه متاسفانه بي‌برنامگي دولت دهم در بخش واردات تنها سبب تزريق ارز بدون هدف به بازار شد، تصريح کرد: اين امر سبب شد تا به جاي دادن يارانه به صنايع توليدي کشور به توليد کننده خارجي يارانه دهيم.

رئيس اتحاديه وارکنندگان مواد اوليه خراسان‌رضوي با بيان اينکه هيچ برنامه مدون قابل پيگيري در دولت دهم براي سازماندهي واردات وجود نداشت، گفت: لازمه صادرات موفق سازماندهي خوب در بخش واردات است و در واقع واردات کمک بزرگي به بخش صادرات مي‌کند.

روشنک خاطرنشان کرد: براي واردات موفق بايد سه نکته را مد نظر قرار داد، يکي از آنها وارد نکردن اقلام و کالاهايي است که مي‌توان در داخل کشور توليد کرد.

وي عنوان کرد: در درجه دوم بايد در نظر گرفت که کالاي وارداتي تا چه مقدار در توليد کشور نقش دارد و در درجه سوم بررسي نگاه صادرات به اين کالاها است.

دولت يازدهم واردات را هدفمند کند

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي تاکيد کرد: دولت يازدهم بايد هدفمند کردن واردات را در برنامه‌هاي خود لحاظ کند و براي اين امر بايد بررسي کند که براي تامين نيازهاي توليد کشور چه کالاهايي و به چه ميزان بايد وارد شوند، همچنين بايد تامين راه‌هاي ارز براي واردات را در نظر بگيرد.

روشنک افزود: براي صادرات بايد مواد اوليه وارد شوند و در اين راستا نخستين اقدام دولت يازدهم بايد تهيه ليستي از اجناس وارداتي، ميزان ارز هزينه شده براي واردات و بررسي ضعف‌هاي دولت گذشته در اين حوزه باشد.

وي با بيان اينکه براي رونق صادرات ابتدا بايد هدف از صادرات مشخص باشد، خاطرنشان کرد: بايد مازاد توليد کشور را که سبب ارزآوري مي‌شود صادر کرد.

صادر کننده نمونه کشوري عنوان کرد: فراهم‌سازي بستر و اعتماد بازارهاي بين‌المللي براي صادرات صورت گيرد تا با مشارکت صادرکنندگان در بازارهاي خارجي رونق اقتصادي را براي کشور به ارمغان آورد.

صادرات با انگيزه اشتغالزايي در کشور دنبال شود

روشنک تاکيد کرد: صادرات را بايد با انگيزه اشتغالزايي در کشور و پر کردن ظرفيت‌هاي توليدي و با يک برنامه‌ريزي صحيح و مدون اجرايي کرد.

وي با اشاره به مشکلات صادرکنندگان و واردکندگان اظهار کرد: متاسفانه ممنوعيت و محدوديت‌هايي براي صادرات در دولت نهم و دهم ايجاد شد که اين امر شوکي را به فعالان اقتصادي وارد کرد بنابراين در دولت جديد بايد حوزه صادرات داراي برنامه باشد و اگر روزي دولت مجبور به ممنوع کردن صادرات شد تبعات آن را بسنجد.

رانت اطلاعاتي يکي از معضلات حوزه تجارت

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي يکي ديگر از مشکلات صادرکننندگان و واردکنندگان را در نقل و انتقال پول دانست و گفت: به دليل ساز و کارهاي طراحي نشده در داخل و همچنين تحريم‌ها صادرکنندگان و واردکنندگان در نقل و انتقال پول با مشکل مواجهه هستند که البته مي‌توان تحريم‌ها را دور زد اما براي ساز و کارها نيازمند برنامه‌ريزي هستيم.
روشنک تصريح کرد: نبود ثبات در وضع قوانين از ديگر مشکلات فعالان اقتصادي است، متاسفانه قوانين به صورت يک طرفه وضع مي‌شود و رانت اطلاعاتي يکي از معضلات حوزه تجارت است.
حمل و نقل ريلي يکي از مشکلات چندين ساله بازرگانان خراسان‌رضوي است

وي در ارتباط با مشکلات واگن‌هاي صادراتي خراسان‌رضوي گفت: حمل و نقل ريلي يکي از مشکلات چندين ساله بازرگانان استان بوده و حداقل 10 سالي است که بخش تجارت خراسان‌رضوي به دنبال برطرف کردن اين معضل است چون تاثيرگذاري بسياري در صادرات استان دارد.
رئيس اتحاديه وارکنندگان مواد اوليه خراسان‌رضوي عنوان کرد: سازمان‌هاي خراسان‌رضوي براي واردات و صادرات مي‌خواهند تمام جزئيات قانون را نيز اجرا کنند که اين امر سبب شده تا وارکنندگان کالا از آسياي ميانه که از حمل و نقل ريلي استفاده مي‌کردند، هم‌اکنون کالاي خود را از بندر اميرآباد ترخيص کنند

ترخيص کالا از ساير استان‌هاي کشور بسيار ساده‌تر از خراسان‌رضوي است

روشنک بيان کرد: ترخيص کالا براي بازرگانان ساير استان‌هاي کشور بسيار ساده‌تر از خراسان‌رضوي است بنابراين بازرگان اين استان تمايل دارد تا کالاي خود را از ديگر نقاط کشور وارد کند.
وي در ارتباط با واردات استان اظهار کرد: مواد اوليه غذايي همچون گندم، جو، ذرت، کنجاله سويا، دانه‌هاي روغني و مواد اوليه نساجي و صنايع فلزي از کشورهاي آسياي ميانه، روسيه، اکراين، هند و

 پاکستان به استان وارد مي‌شود.

کارآفريني راه‌حل برطرف کردن مشکلات اقتصادي

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي بيان کرد: براي رفع مشکلات اقتصادي و بيکاري و اشتغالزايي بايد به حوزه کارآفريني توجه و براي ارتقاي آن تلاش شود.
روشنک خاطرنشان کرد: بايد در جامعه براي کارآفرينان ارزش و جايگاه ايجاد کرد تا از اين طريق به جاي راکد نگه داشتن سرمايه‌ها با افتخار به دنبال توليد در بخش صنعت و کشاورزي برويم و اين امر زماني محقق مي‌شود که کارآفرين از ارزش اجتماعي بالايي برخوردار باشد.

ثبات قيمت تخم مرغ با بهاي تعيين شده محقق مي‌شود

وي با اشاره به افزايش قيمت تخم مرغ اظهار کرد: افزايش قيمت تخم مرغ در امروز به پايان سال گذشته بازمي‌گردد که مرغدار با نصف قيمت تمام شده محصول خود را مي‌فروخت.
رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي خاطرنشان کرد: متاسفانه مسئولان وقت آن زمان، به راحتي از کنار ارزاني قيمت تخم مرغ گذشتند و زيان آن موقع مرغدار سبب شد تا بسياري از آنها ورشکست و ظرفيت مرغداري‌ها خالي بماند که نتيجه آن گراني تخم مرغ در امروز است.
روشنک تاکيد کرد: براي ثبات قيمت بايد يک بهاي تعيين شده در نظر گرفته شود ودولت زيان مرغدار را جبران کند تا چنين معضلي به وجود نيايد.

 

#ساختارها #گمرک #رانت #صادرات #حمل_و_نقل #مرغ #تخم_مرغ #یارانه #تولید #قانون #سرمایه #رانت #دولت #مرغ #تخم_مرغ #قیمت_تمام_شده #بانک #تحریم #اشتغال

 

خبرگزاری تسنیم – 29/8/1392

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1392/08/29/198043/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%AF

 

 

 1. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران : توزیع پول در بین مردم اقدام باطلی بوده و خواهدبود .

 توزیع سبد کالا از هفته گذشته که دولت یازدهم وعده توزیع آن را داده بود به دلایل مختلف مانند نحوه توزیع و گروه‌هایی که شامل آن شدند با حاشیه‌های مختلفی مواجه شد به طوری که برخی تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت سبد کالا را نشانه تحقیر مردم تلقی کرده و شروع به انتقاد از دولت کردند اما برخی دیگر ضمن پذیرش کاستی‌هایی در نحوه توزیع اعلام کردند که ریشه استقبال گسترده از سبد کالا را باید در اقداماتی که در حوزه اقتصاد در سال‌های قبل از استقرار دولت یازدهم صورت گرفته و منجر به کاهش درآمد و قدرت خرید شهروندان شد،جستجو کرد.

 این مسئله بهانه ای شد تا با محمدحسین روشنک، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی که در حال حاضر ریاست کمیسبون اتاق بازرگانی خراسان رضوی را هم بر عهده دارد و از صادرکنندگان نمونه کشور می‌باشد،گفتگو کرده و به واکاوی مسایل ایجاد شده در خصوص سبد کالا و اصل پرداخت یارانه به شهروندان بپردازیم.

 فراخبر: توزیع سبد کالا در هفته گذشته دوباره بحث نحوه پرداخت یارانه به شهروندان و اینکه این اقدام باید از چه طریقی صورت بگیرد را در محافل اقتصادی مطرح کرد. به نظر شما چه علتی باعث شده تا امروز پرداخت یارانه به یکی از مسئله سازترین مسایل اقتصادی کشور تبدیل شود.

 روشنک: ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی درابتدا این نکته را باید یادآوری کنم که برخلاف اظهار نظر برخی از افراد که این صف بستن برای سبد کالا را به عنوان نقطه ضعف برای نظام می‌خواهند جلوه دهند حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن نشان داد که مردم ما همواره در خط امام ورهبری بوده و هیچگاه درپیروی از مقام معظم رهبری تعطلی نشان نمی دهند.

 اما اگر بخواهیم بحث یارانه در کشور را ریشه یابی کنیم،پایه‌های این مسئله به سالهای دهه 60 برمی گردد.در آن زمان آمدند و سیستم اقتصادی کشور را کوپنی کردند،مساله ای که باعث شد تا ساختار اقتصادی کشور ما متکی به یارانه شود. این در حالی است که اگر از ابتدا قیمت حامل‌های انرژی مانند نفت،گاز و برق و آب به طور طبیعی همراه با شرایط اقتصادی کشور تغییر می‌کرد و یارانه و سوبسید پرداخت نمی کردیم،امروزپرداخت یارانه به یکی از مشکلات اقتصادی کشور تبدیل نمی شد.

 فراخبر: برخی معتقد هستند که در دهه 60 و شرایط آن دوران پرداخت یارانه الزامی بوده است؟

 روشنک:هرچند در آن موقع باید اقدامات اساسی برای تامین کالاهای ضروری مردم صورت می‌گرفت اما در واقع به نظر بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان آن موقع می‌شد با روش‌های بهتری نیازهای اساسی مردم را تامین کرد. اما کوپینی کردن اقتصاد باعث ایجاد رانت و مشاغل غیرمولد شده و توان کشور برای سرمایه گذاری در حوزه زیرساختی که می‌توانست زیربنای ایجاد هزاران شغل برای جوانان فراهم کند از بین برد.حتی بخشی ازکالاهای تولیدی کشور که آن زمان فقط به خاطر ارزهای یارانه ای ایجاد شدند نه بر مبنای توجیح اقتصادی واقعی، امروز مشکل اقتصادی کشور شده اند .

 پرداخت یارانه در آن زمان چه تاثیری گذاشت که به نظر شما حالا هنوز هم اقتصاد ایران درگیر حواشی آن است؟

 روشنک: یکی از تاثیرات پرداخت یارانه غیر رقابتی شدن اقتصاد است.در واقع پرداخت یارانه باعث می‌شود تا گرایش به سرمایه گذاری آزاد در بخش‌هایی که متکی به سوبسید هستند کاهش داشته باشد در نتیجه این مسئله خود را به صورت کمبود در زیرساخت‌های اقتصادی نشان دهد.این در حالی است که اگر شرایط را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم می‌کردیم ،رقابت در این بخش باعث می‌شد تا آن‌ها مدام تلاش کنند تا با بهبود کیفیت در تولید بازار خود را حفظ کنند.

 به عنوان مثال کشورچند دهه است که از صنعت خودروسازی ابتدا با ارز و سوخت سوبسیددار و سپس با تعرفه 120 درصدی و جلوگیری از رقابت خودروهای خارجی با خودروهای داخلی حمایت کرده. اما نتیجه چه شد؟آیا شهروندان از کیفیت خودروهای داخلی راضی هستند؟اگر فردا تعرفه‌ها برداشته شود و سوخت به قیمت واقعی عرضه شود خودروسازان ما می‌توانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.به طور قطع نه ! چون ساختار وشالوده فعالیت آن‌ها متکی به یارانه است. حال شما همین بحث را به حوزه‌های دیگر تسری دهید. پرداخت یارانه در اقشار مردم باعث شده تا ساختار زندگی آن‌ها بر اساس یارانه شکل بگیرد برای همین تا بحث کاهش و حذف یارانه می‌شود سریع احساس می‌شود زندگی مردم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. علت همین شکل گرفتن زندگی شهروندان براساس یارانه است.

 اما تاکنون دولت‌ها مختلف سعی کرده اند با روش‌های گوناگونی مسئله پرداخت یارانه را حل کرده و اتکای کشور را به آن کاهش دهند.آیا این مسئله باعث نشده تا یارانه در ساختار اقتصادی کشور کمرنگ تر شود؟

 روشنک: وضعیت اقتصاد کشور به گونه ای است که هر قدم که برای حذف یارانه بر می‌داریم،10 قدم عقب می‌مانیم.به عنوان مثال در زمانی که دولت دهم قیمت بنزین را به700تومان افزایش داده ،قیمت فوب خلیج فارس حدود هزارتومان بود، اما بعد از آن با افزایش نرخ ارز در عمل قیمت بنزین آزاد در کشور به 25درصد فوب خلیج فارس رسید.هم اکنون در وضعیتی هستیم که اگر نرخ حامل‌های انرژی را افزایش دهیم،نرخ ارز افزایش می‌یابد و تغییر نرخ ارز هم باعث میشود تا اثر هدفمندی از بین برود ،در نتیجه می‌توان گفت یارانه ای کردن ساختار اقتصاد باعث ایجاد مشکلات متعددی برای کشور شده است که رفع این مشکل در زمانی که کشور سالانه صدمیلیارد دلار درآمد نفتی داشت ممکن نشد حالا که با درآمد ده یا بیست میلیاردی اصلاً….

 فراخبر:پس شما معتقد هستید که نباید به اقشارکم درآمد یارانه و یا سبد کالا داد؟

 روشنک:خیر من معتقد نیستم که نباید به اقشار کم درآمد سبد کالا داد بلکه اصراردارم در پایان سال دولت باید با حمایت کالایی اقشار کم درآمد را تحت پوشش قرار دهد برعکس اکثراقتصاددان‌ها بر روی این مسئله که یارانه نقدی روش مناسبی برای حمایت از اقشار کم درآمد نیست،اجماع دارند.چرا؟ چون یارانه نقدی باعث افزایش تورم می‌شود. نگاهی کنید سال گذشته دولت در اسفند مبلغی را به عنوان عیدانه به مردم داد اما نتیجه اش چه شد؟تورم بیشتر شد و فشار بر اقشار کم درآمد بیشتر شد. برای همین اگر قرار باشد حمایت یارانه ای هم از اقشار کم درآمد باشد بهتر است که به صورت سبد کالا انجام شود.

 پس پرداخت سبد کالا در مقطع کنونی به نظر شما لازم بود؟

 روشنک:بله لازم بود چرا که به همان دلایلی که اشاره کردم ساختار و شالوده اقتصاد ما براساس یارانه شکل گرفته و دولت یازدهم هم وارث اقتصاد یارانه ای است برای همین نمی تواند با قطع حمایت ازاقشار کم درآمد زندگی بخش زیادی را تحت شعاع قرار دهد.برای همین کارشناسان اقتصادی به این نتیجه رسیدند که سبد کالا روش بهتری برای حمایت از اقشار کم درآمد و بدون درآمد است .

فراخبر:اما با توجه به صف‌هایی که ایجاد شد برخی اعلام کردند این سبد،سبد تحقیر بوده است.مردم در عمل به خاطر معطل شدن در صف‌های طولانی برای گرفتن سبد تحقیر شدند.نظر شما چیست؟

 روشنک:به نظر من افراد معلول را می‌بینند اما علت را نمی ببیند.باید برای اینکه مردم در صف ایستادن دلایل را ریشه یابی کنیم. این‌هایی که عیب جویی می‌کنند این مسئله را نمی بییند که در چند سال گذشته افزایش ناگهانی نرخ ارز و اجرای کارشناسی نشده هدفمندی یارانه‌ها و تصمیمات نادرستی که به تولید لطمه زده و روند ایجاد اشتغال پایدار رامتوقف کرد، باعث رشد بی رویه تورم شد و در عمل قدرت خرید شهروندان کاهش داشته باشد . به عبارتی اگر قدرت خرید مردم این قدر در طول چند سال گذشته کاهش نمی یافت امروز شاهد این مسایل نبودیم . برخی از افرادی که ایراد می‌گیرند وسر و صدا راه انداخته اند جزو افرادی بودند که در ایجاد این وضعیت نقش اساسی داشتند.

 فراخبر:اما به نظر میر سد شما دارید از دولت حمایت می‌کنید . بالاخره سبد کالا ایراداتی داشته که باید قبول کرد چرا به آن نمی پردازید ؟

 روشنک: بله البته که داشته این مسئله باعث شد تا رئیس جمهور در برنامه زنده تلویزیونی از شهروندان عذر خواهی کند. باید بین منتقدان دلسوز و افرادی که به دنبال بهانه جویی و چوب لای چرخ گذاشتن دولت هستند تفاوت گذاشت.من هم معتقد هستم دولت باید به توصیه‌های منتقدان دلسوز توجه کرده وشیوه توزیع سبد کالا را اصلاح کند.اما بحث من این است که نباید از دولتی که وارث اقتصادی است که پایه‌های ان تخریب شده بوده انتظار معجزه داشت.به نظر من حتی اگر دولت بتوانند بدون توجه به چوب‌های لای چرخش برنامه‌های خود را بادقت اجرا کند وضعیت اقتصادی کشور بعد از چند سال ممکن است به سال 1384 بر گردد.

 فراخبر: دولت باید در وضعیت فعلی چه اقدامی انجام دهد؟

 روشنک: دولت باید بابهره گیری از کارشناسان و متخصصان دلسوز و همچنین بهره گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش کند تا اقتصاد کشور را ساماندهی کرده و وضعیت را برای تولید و تجارت تسهیل کند.همچنین دولت باید تلاش کند تا ساختار کشور را از ساختار یارانه ای رها کند تا شرایط برای توسعه فراهم شود. اما در نهایت برای سبد کالا دولت می‌تواند قبل از اجرای این گونه طرح‌ها، به صورت آزمایشی در برخی از شهرها آن را اجرا کرده و نتایج را بسنجد و بعد از کارکارشناسی و اصلاح روش‌ها اقدام به توزیع سبد کالا در تمام کشور کند. به طور یقین اگر دولت این اقدام را انجام دهد شاهد اجرای بهتر این گونه سیاست‌های حمایتی خواهیم بود .

به نظر شما به عنوان کارآفرین برتر و چهره ماندگارکار و تولید نقش دولت در بنگاههای اقتصادی در شرایط کنونی باید چگونه باشد؟

 تولید کشور اگر حمایت نشود متوقف میشود . دولت باید حمایت از تولید و صادرات را با حمایت از زیر ساخت‌ها درالویت قرار دهد و گر نه بیکاری و رکود تورمی برنامه‌های اقتصادی دولت را متوقف می‌کند .

#یارانه #رانت #ساختارها #دولت #تولید #کارآفرینی #صادرات #بیکاری #رکود #تورم #خودرو #ارز #شفافیت

فراخبر – سایت ایمان تجارت

http://new.itrco.ir/news/31/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%8C-%D8%B9%D8%B6%D9%88-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA–%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D9%84-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF—/default.aspx

 

 

 

 1. دیروزدفع مقدس؛امروز اقتصاد مقاومتی / بايسته‌هاي اقتصاد مقاومتي

 

 محمد حسین روشنک

اهداف اصلي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي که از سوي مقام معظم رهبري به رؤساي سه قوه و رييس تشخيص مصلحت نظام ابلاغ شد، درون‌زا و برون‌گراست. اين سياست‌ها به اقتصاد داخلي و سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي پرداخته است. در حوزه سياست‌هاي داخلي اشتغال، توليد، هدفمندي يارانه‌ها، سلامت مورد تأکيد قرار گرفته است بنابراين بايد نهادها و دستگاه‌هاي مربوطه برنامه‌هاي خود را بر اساس سياست‌هاي ابلاغ شده تنظيم کنند.

 به نظر مي‌رسد يکي از موضوعاتي که بايد مورد توجه ويژه نهادهاي مربوط قرار بگيرد، هدفمندي يارانه‌هاست. هدفمندي يارانه‌ها بايد به عنوان يک ظرفيت براي توسعه کشور مورد استفاده قرار گيرد. تاکيد در اين سياست‌ها اين است که جهت‌گيري هدفمندي يارانه‌ها به سمت افزايش توليد، رشد اشتغال و تأمين آن، بالا بردن بهره‌وري در تمامي بخش‌ها و کاهش مصرف انرژي در کشور باشد تا از وضعيت نابسامان کنوني خارج شويم.

 در اين صورت است که شاخص‌هاي عدالت اجتماعي؛ يعني کاهش فاصله طبقاتي و رفع نياز فقرا و محرومان جامعه و به طور کل رسيدن جامعه منهاي فقر تأمين مي‌شود. همچنين توجه به توليد به عنوان يکي از عامل‌هاي مؤثر در رشد اقتصادي و ايجاد اشتغال مورد تأکيد قرار گرفته است. بر اين اساس بايد زنجيره توليد تا مصرف را طوري تنظيم کرد که در تمامي زمينه‌ها رشد قابل ملاحظه‌اي ايجاد شود؛ به اين منظور بايد سرمايه‌گذاري لازم براي جذب نيروهاي انساني و آموزش مهارت‌هاي لازم به آنان صورت گيرد تا سهم توليد در کشور به گونه‌اي بالا رود که علاوه بر اينکه بتواند نياز داخلي را برآورده کند به موضوع صادرات نيز پرداخته شود.

 از سوي ديگر اين موضوع بايد مورد توجه قرار بگيرد که ما ظرفيت‌هاي زيادي در خارج کشور داريم که به ايران تعلق دارد. بنابراين بايد در داخل کشور بستري فراهم شود تا بتوان ظرفيت‌هاي خارجي را جذب کرد. علاوه بر جذب ظرفيت‌هاي خارجي، بايد به فعالان اقتصادي داخل کشور که علاقه‌مند به سرمايه گذاري در طرح‌هاي مختلف هستند توجه و فرصتي براي سرمايه‌گذاري در داخل به آنان داده شود.

 اما اقتصادي مقاومتي موضوع برون‌گرايي را نيزمورد توجه قرار داده است. موضوع برون‌گرايي در اقتصاد مقاومتي شامل دو نوع رابطه تجاري ايران و کشورهاست. نوع اول کشورهاي اسلامي را مد نظر قرار مي‌دهد. در واقع هدف اين نوع اقتصاد افزايش تجارت با کشورهاي اسلامي است به طوري که اقتصاد کشورهاي اسلامي روز به روز رشد داشته باشد و در کنار آن تجارت با کشورهايي مد نظر قرار مي‌گيرد که دوستي آنان با ايران تحت تأثيرتحریم‌هاقرار نداشته باشد.

 راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی

 مقام معظم رهبری سرفصل‌هایی را در موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح کردند که یکی از آنها این است که اقتصاد را مردمی کنیم. مردمی کردن اقتصاد اجرای صحیح اصل 44 است. اجرای مناسب قانون هدفمندی یارانه‌ها و توجه وی‍‍‍‍ژه به بانک‌ها به عنوان پشتیبان تولید می‌تواند اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

 رهبر معظم انقلاب همواره بر حمایت از تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری تاکید می‌کنند.هم اکنون نیز موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح شده است.راهکار اساسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی حمایت حقیقی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان است.

 اقتصاد مقاومتی راههای مختلف بررسی حل مشکلات است،در اقتصاد کلان، بودجه و برنامه شاخص‌هایی همچون سرمایه گذاری، تورم و اشتغال وجود دارد، باید این شاخص‌ها را به صورت مجزا بررسی کرده و مشکل‌های موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

 اقتصاد مقاومتی موضوع یک روزه نیست و باید به آن توجه کرد و برای آن فرهنگ سازی کنیم. فرهنگ سازی باید از ارکان دولت شروع شود و به مردم ختم شود.

 صرفه جویی یا اصلاح الگوی مصرف، تاکید روی تولیدات داخلی، تکیه بر اقتصاد دانش بنیان، تاکید بر فناوری‌ها با تکنولوژی بالا و تلاش در جهت بومی سازی این تکنولوژی‌ها، تاکید روی افزایش بهره وری با توجه به محدودیت منابع، اصلاح جهت گیری تجارت با کشورهای همسایه، تاکید روی تامین مواد اولیه داخلی و تلاش در جهت تامین مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات از ظرفیت‌های داخلی و اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 #اقتصاد_مقاومتی #صادرات #ساختارها #دولت #تولید #اشتغال #سرمایه #یارانه #قانون #امنیت #دولت #سیاست #فرهنگسازی

سایت ایمان تجارت روشن

http://new.itrco.ir/news/33/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9%D8%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86%D8%AF–/default.aspx

 

 

 1. 17. محمد حسین روشنک با انتقاد از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان؛

زیر آتش دشمن، نیرو عوض نمی‌کنند
رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی گفت: چگونه در زیر آتش اقتصادی دشمن ما این قانون را در این زمان انتخاب کردیم، برای من این مبهم است. این فرصت بوده اما در زمان خود.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمدحسین روشنک شب گذشته 5 آبان ماه در جلسه شورای اداری استان در استانداری، اظهار کرد: ما معتقدیم که در شرایط مبارزه اقتصادی نیازمند ایثارگران، رزمندگان، فعالان و مدیرانی هستیم که آمادگی داشته باشند تا همچون دفاع مقدس روی مین بروند.

وی با بیان اینکه پذیرش مسئولیت در این شرایط به گونه‌ای ایثار است، عنوان کرد: در مرز بین اجرای صحیح و دقیق قوانین در شرایط تحریم‌ها و مشکلات همه روی مین هستند. ما باید این مین را به شکل مثبت آن تعریف کنیم و بپذیریم که امروز مدیران موفق قبول دارند که ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.

روشنک افزود: ما در بخش خصصوص این را پذیرفتیم و مطمئن هستیم که از این شرایط جنگ اقتصادی با پیروزی عبور خواهیم کرد. مشکلات زیادی وجود دارد اما این مشکلات بازدارنده ما نیست. ما شرایط بدتر از این را نیز همچون شرایط جنگ پشت سرگذاشتیم که جنگ و کشور اداره شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: امسال با وجود تمام مشکلات، 35 درصد رشد صادرات از کالاهایی داشتیم که در آن یارانه وجود نداشت. با وجود اینکه صادرات بسیاری از کالاها ممنوع شد اما باز هم رشد صادرات داشتیم که این نشان‌دهنده تلاش بخش خصوصی و مدیران دولتی است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌دانم قانون منع به‌کارگیری مدیران بازنشسته، فرصت یا تهدید است، تصریح کرد: در شرایط مبارزه و جنگ در زیر آتش دشمن، نیرو تعویض نمی‌کنند، این درس نظامی است. چگونه در زیر آتش اقتصادی دشمن ما این قانون را در این زمان انتخاب کردیم. برای من این مبهم است. این فرصت بوده اما در زمان خود و نیروهای تازه نفس باید روی کار بیایند اما نه در زیر آتش دشمن.

روشنک بیان کرد: بانک تسهیلاتی را به یک صادرکننده داده تا کالایی را صادر کند اما آن کالا امروز مشمول ممنوعیت شده و باید اظهارنامه گمرکی صادراتی برای تسویه حساب به بانک بدهد که به دلیل ممنوعیت صادرات کالا این اظهارنامه را ندارد. درخواست ما این است که بانک‌ها برای این مطلب راهکاری پیدا کرده و در این موارد به حوزه اقتصاد بخش خصوصی در این شرایط کمک کنند.

 رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی ادامه داد: ما گشایش اعتبار، ثبت سفارش و حواله را برای واردات کالایی انجام دادیم اما هر روز یک خبر می‌رسد که بسیاری از آن‌ها جوسازی، فضاسازی و کم‌کاری است. مدیران بانک‌ها و بانک مرکزی در این شرایط کمک کنند تا از این وضعیت عبور کنیم و ما مطمئن هستیم که عبور خواهیم کرد.

وی در خصوص مشکل واگن در سال جاری، گفت: ما در مشکل واگن امسال به اندازه کافی اذیت شدیم که این به مدیرکل استان بر نمی‌گردد. کاری کنید که ما برای کالایی چون سیمان که تولید اضافه داشته، مصرف ندارد و اشتغال ایجاد می‌کند و برای برخی کالاهایی که هیچگونه یارانه‌ای در آن وجود ندارد، درگیر نشویم.

روشنک بیان کرد: حوزه کشاورزی یار و یاور تامین ارز موثر از کالاهای صادراتی غیر نفتی ما است که باید در این زمینه تلاش کنیم و برنامه داشته باشیم.

#ساختارها #تولید #صادرات #کشاورزی #بانک #تحریم #یارانه #قانون #ارز #اشتغال #شفافیت #رسانه #فرهنگسازی

http://khorasan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=139558

 

ایسنا 6/8/97

 

 

 1. رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در گفتگو با ایسنا :

مواد اولیه به جای مصرف داخلی صادرات می‌شوند

 

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که هر میزان مواد اولیه داریم به جای صرف در بخش داخلی صادرات می‌شود.

 محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص کمبود برخی اقلام برای صادرات، اظهار کرد: اصولا باید گفت که از تاریخ 20 فروردین ماه سال یعنی97 زمان ابلاغ بخشنامه تک نرخی شدن ارز، شاهد بهم ریختگی اقتصادی هستیم.

 وی ادامه داد: در حال حاضر مشکلات موجود در بخش کمبود کارتن برای صادرات خرما و تخم‌مرغ، نبود قوطی‌های حلبی برای صادرات رب و روغن، افزایش قیمت یک بطری آب تا 2500 تومان در صورتی که بنزین لیتری هزار تومان است، وجود دارد. همچنین در ادامه این گرانی‌ها نیز افزایش قیمت میلگرد تا 4000 تومان را داشته‌ایم که همه این عوامل از همان تصمیم اشتباه فرودین ماه نشات می‌گیرد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی افزود: این تصمیم که باعث ایجاد بهم ریختگی شد به گونه‌ای بود که تنظیم کردن شرایط را دشوار کرده است. اگر بخواهیم که مواد اولیه این اقلام را تامین کنیم باید در گام بعدی سپرده‌گذاری انجام دهیم که خود این امر مشکلات عدیده‌ای را پدید می‌آورد و تبعات آن بسیار بالاست.

روشنک عنوان کرد: در چند روز گذشته جلسه‌ای در سازمان صمت برگزار شد و در خصوص مسائل سپرده‌گذاری صحبت‌هایی نیز صورت گرفت که بنده به شدت با آن مخالفت کردم و در نهایت مورد قبول واقع شد. همچنین در این جلسه رییس اتحادیه فرش دستباف عنوان کرد که بافندگی فرش و صادرات نیز متوقف شده، زیرا هرچه مواد اولیه وجود دارد بازرگانان افغانستان آن را به کشور خود می‌برند.

 وی تصریح کرد: ما اجبارا بایستی این سپرده‌گذاری را در خصوص مواد اولیه انجام دهیم، مهم‌ترین مشکل حال حاضر ما در صادرات سپرده‌گذاری است و در گذشته در زمان دولت قبل هم این امر صورت می‌گرفت، اما خیلی زود عنوان شد که این امر معنا ندارد و اعلام کردند مابه‌التفاوت کالاهای صادراتی را به حساب واریز کنید و در این خصوص تعهد بدهید که پرداخت خواهید کرد.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بحث نبود کارتن برای صادرات خرما و تخم مرغ مربوط به مسائل داخلی و تولید می‌شود اما به صادرات نیز بی‌ربط نیست، ما در صادرات مشکلات دیگری داریم و یکی از این عوامل موضوع، سپرده‌گذاری و تعهد سپاری بوده که شفاف نیست و نمی‌توان گفت که این دو مورد صفر شود.

 روشنک تاکید کرد: به طور مثال چرا باید برای زعفران، پسته و کالاهای ارز بری که سوبسید ندارد، تعهد ارزی بدهیم؟ چه اشکالی دارد که در این بخش به کشاورز و باغدار سود برسد؟

 وی بیان کرد: قوطی برای رب را خودمان تولید می‌کنیم، اگر در قوطی سوبسید وجود دارد می‌توان در حد مابه‌التفاوت قیمت قوطی را اخذ کنند و بگذارند گوجه گران شود تا کمکی به کشاورز شود.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: در مرحله اول مشکل اصلی در صادرات تعهدسپاری است و به ذات آن نمی‌توانیم مخالفت کنیم، یعنی در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که هر میزان مواد اولیه داریم به جای صرف در بخش داخلی صادرات می‌شود.

 روشنک اضافه کرد: مشکل دوم در حوزه صادرات، نرخ پایه است، قیمت پایه کالا در هر روز متغیر است و این امر نیز بسیار حائز اهمیت است.

 وی در خصوص واردات کالاهای ضروری و غیر ضروری، گفت: اینکه عنوان می‌شود واردات کالاهای ضروری راحت‌تر از کالاهای اساسی صورت می‌گیرد، صحت ندارد، در خصوص کالاهای لوکس دولت ممنوعیت‌هایی را اعمال کرده، اما یکسری از کالاها نیاز به تامین ارز از طریق بازار آزاد دارند و با آن کالای خود را وارد می‌کنند.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اظهار کرد: یکسری از کالاها نیز وجود دارد که ارز آن باید از طریق سامانه نیما تهیه شود.

 روشنک با اشاره به اینکه در خصوص واردات، سیستم ما به درستی کار نمی‌کند، خاطرنشان کرد: دولت برای کالاهای سوبسیدار نیز یکسری ضوابطی دارد و باید مطابق آن عمل کند، همچنین زمانی که در بستر یک کالا سوبسید وجود دارد، رانت و سختی نیز پدید می‌آید و این امر به صورت بالعکس نیز صدق می‌کند.

#ساختارها #رانت #صادرات #مواد_اولیه #تخم_مرغ #یارانه #نیما  #زعفران #کشاورزی #ارز #قانون #دولت #مرغ #شفافیت #واردات

http://karafarinkh.ir/?p=720

خبرگزاری ایسنا 9/7/97

 

 

 1. رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

شرکت‌های دولتی اقتصاد ما را بهم ریخته‌اند

 

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: متاسفانه در جریانات اخیر، شرکت‌های دولتی و بعضا خصولتی اقتصاد ما را بهم ریخته‌اند.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسین روشنک ظهر امروز در پنجاه و ششمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: 82 درصد اقتصاد ما در اختیار بخش خصوصی نیست. ممنوعیت صادرات بی‌دلیل رخ داده و هیچ دلیلی برای این امر وجود ندارد. در این زمینه دولت تنها حق دارد سوبسید کالایی که می‌خواهد صادر شود را پس بگیرد. اگر این امر رخ دهد سبب بیکاری کارمندان و کارگران یک کارخانه می‌شود. دولت باید مابه‌التفاوت را حساب کند تا ما آن را به حساب واریز کنیم و بتوانیم صادرات خود را ادامه دهیم. 

روشنک بیان کرد: یک فرد برای ساخت یک برند سال‌ها زحمت کشیده اما این امر باعث نابودی برند او می‌شود. فرد صادرکننده چگونه می‌تواند با این شرایط برند خود را حفظ کند؟ ما نمی‌گوییم که کالایی باید مابه‌ التفاوت پرداخت نکند اما صادر شود زیرا اگر این روال پیش رود، چیزی در کشور باقی نمی‌ماند اما این امر باید از طریق مسائل کارشناسی و راه‌حل قانونی در پیش گرفته شود.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: چه دلیلی دارد که ما زعفران را در پیمان‌سپاری بسپاریم. زعفران در روستا تولید می‌شود و کشاورز زحمت می‌کشد، چرا باید برای صنایع کشاورزی تعهد بگیریم؟ اگر کسی می‌خواهد در ایران زعفران مصرف کند چه اشکالی دارد آن را گران مصرف کند؟ ما این تجارب را دوره احمدی‌نژاد داشتیم و در آن دوران چابک‌تر عمل کردیم. 

در ادامه نیز رضا محمدزاده، کارشناس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: مادامی که رویکرد خود را از شعار به عمل تغییر ندهیم، شرایط ما رو به افول بوده و تغییری نخواهد داشت.ما در شعار حمایت از بخش تولید ملی و بخش خصوصی بیان می‌کنیم اما در عمل خلاف آن را ثابت کردیم. 

وی ادامه داد: مادامی که این جلسات صرفا به خاطر اینکه بگوییم جلسه‌ای برگزار کردیم، اجرا شود، به نتیجه نخواهیم رسید. اگر می‌خواهیم از این جلسات خروجی مثبتی حاصل کنیم، باید مسئولی که متولی این جلسه است در انتهای جلسه اعلام کند که من در این جلسه این حرف را برای اولین بار شنیدم و راهکارهای آن را در 10 روز تا یک ماه آینده ارائه می‌کنم. 

 

محمدزاده بیان کرد: اگر بخش خصوص تخلفی داشته باشد با قوای قضایی و امنیتی برخورد می‌شود اما اگر مسئول دولتی ما تخلفی دارد، حداقل حاضر به توضیح در خصوص آن اشتباه نمی‌شود. 

 

کارشناس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: ما اعلام کردیم که در کشور کمبود آب داریم اما کمبود ارز نداریم. اگر این کمبود وجود ندارد، پس چرا در حال حاضر وضعیت کشور ما بدین‌گونه است؟ چرا ماه‌ها پولی را که من به سیستم‌های بانکی پرداخت کردم به فروشنده من پرداخت نمی‌کنند؟ ایمیل‌هایی که برای آقای شریعتمداری فرستادم، من را به عنوان یک ایرانی در مقابل آن فرد خارجی شرمنده کرد.

 

#ساختارها #تولید #صادرات #بانک #رانت #خصولتی #خصوصی #دولت #یارانه #شفافیت

ایسنا

http://khorasan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=139204

26/7/97

 

 

 1. 29مهرماه، روز ملی صادرات

بی‌نظمی اقتصاد ایران صادرات را هم بی‌نصیب نذاشت

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: در 6 ماه گذشته ما هیچ نظمی در اقتصاد کشور نداشتیم، چه از نظر برنامه‌ریزی و چه از نظر عملکرد، لذا این تشویش در صادرات هم موثر بوده است.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه خراسان، درباره آغاز بی‌نظمی در اقتصاد ایران بیان کرد: این بی نظمی از 11 شهریور 96 که دولت یکباره اعلام کرد سود بانکی و بهره بانکی از 25 درصد به 7 درصد یا حداکثر 15 درصد برسد آغاز شد که این اقدامی بی‌سابقه و غیر قابل باور بود.

وی ادامه داد: منفعت‌طلبان اقتصادی کشور که بانی اتخاذ این تصمیم بودند باعث شدند که نرخ ارز و طلا از کنترل خارج شود و برای کنترل مجدد آن به جای آن‌که به اشتباه خود پی ببرند و به آن اعتراف کنند و از دولت خواستار اصلاح اشتباه شوند، پیشنهاد دیگری به دولت دادند که در 20 فروردین 97 توسط آقای جهانگیری اعلام شد.

مسئول کانون کار آفرینان استان خراسان رضوی تصریح کرد: این دو اقدام موجب شد وضعیت اقتصادی 6 ماه اخیر از کنترل خارج شود، به ویژه حوزه صادرات تحت تاثیر قرار بگیرد و همه فعالین اقتصادی در حوزه صادرات با مشکل جدی مواجه شدند، اما درحال حاضر در استان خراسان با مدیریت‌های قابل تقدیر توانستیم تا اندازه‌ای شرایط را کنترل کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در این مدت عده‌ای از صادرکنندگان خود را از چرخه صادرات کنار کشیدند، بیان کرد: در این مدت عده‌ای به دلیل ممنوعیت و تعهدات ارزی که دولت می‌گرفت حاضر نشدند کالا به نام خودشان صادر کنند لذا آنها نمی‌دانستند چه سرنوشتی در انتظار آنها است، همچنین کالایی که میخواستند صادر کنند یا ممنوع شده بود یا محدود.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه رشد بر اساس بازاریابی و فعالیت در حوزه اقتصاد و صادرات با رشد بر اساس تفاوت نرخ‌ها و تفاوت قیمت شدید دلار متفاوت است، بیان کرد: ما در حوزه صادرات رشد داشتیم اما واقعیت این است که این رشد کیفی نبوده چراکه صادرات بر اساس روال منطقی و روال معمولی انجام نشده است. 

وی با ذکر مثالی افزود: پتروشیمی به جای اینکه بازار داخل را تامین کند با توجه به تفاوت نرخ ارز، حجم قابل توجهی از تولیدات خود را صادر می‌کند، همچنین کارخانجات تولیدی فولاد نه برق‌شان گران شده است نه آب و نه مواد اولیه معدنی، پس چرا فولاد ناگهان در کشور دو و نیم برابر می‌شود؟ 

روشنک افزود: علت این گرانی این است که حجم قابل توجهی از تولیدات را صادر می‌کنند که بنا به گفته رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان آن‌قدر در افغانستان فولاد و میلگرد انبار شده که آنها معتقدند تا یک سال و نیم دیگر هم میل گرد و فولاد دارند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: صادرات این است که ما محصولی را صادر کنیم که به اقتصاد کشورمان کمک کند، ارزآوری فراوان داشته باشد و سوبسید در آن کم باشد.

روشنک به رشد 5 برابری صادرات نسبت به واردات در استان اشاره کرد و گفت: ما در خراسان صادرات خوبی در زمینه‌های سیمان، چای، زعفران، فرش دستباف، پسته، صنایع دستی و … داریم.

تاثیر بخش نامه‌های ارزی بر صادرات

روشنک بیان کرد: اگر امسال فرض کنیم 40 میلیارد دلار صادرات ارزی کالاهای غیر نفتی داشته باشیم خواهید دید در اخر سال 20 تا 25 میلیارد دلار آن گم شده است و نه به جای آن کالا وارد شده و نه بدهی بانکی تسویه شده، نه پس انداز ارزی صورت گرفته و نه به بانک مرکزی و سامانه نیما برگشته است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اظهار کرد: بخشنامه‌ای بعد از بخشنامه 20 فرودین منتشر شد که در این بخشنامه انقدر ابهام وجود داشت که حتما در آینده دولت و صادرکنندگان را با مشکل جدی مواجه می‌کند. 

وی درباره این بخش نامه توضیح داد: این بخشنامه مطرح می‌کرد که صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور با 4 روش برگردانند که عبارتند از به جای ارز کالا وارد کنند، با ارز حاصله بدهکاری‌های ارزی خود را به بانک‌ها پرداخت کنند، ارز حاصله را در بانک‌های ایران پس انداز کنند و یا ارز را به بانک مرکزی بفروشند که ذیل این بند تبصره ای وجود داشت مبنی بر اینکه کشورهای عراق و افغانستان از این بند معاف هستند .

روشنک افزود: در این بخشنامه در واقع همه از این بند معاف‌اند، چرا که سه روش دیگر وجود دارد که میتوانند انتخاب کنند، این موجب شد بسیاری از صادرکنندگان با مشکل مواجه شوند چرا که به خیال اینکه معاف هستند صادرات انجام دادند. ما متوجه این موضوع شدیم اعلام هم کردیم که این بند اشکال دارد و معافیتی وجود ندارد اما گفتند این بند به این دلیل نوشته شده که کمی جو را آرام کند در حالی که درباره نتیجه آن فکر نشده بود.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات ساختاری هستند و از قبل هم وجود داشتند، گفت: در دولت اقای احمدی نژاد هم این اشکالات وجود داشت اما حرف من این است که اگر ان اقدامات نادرست بوده چرا دوباره تکرار شده است؟

مسئول کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: من به عنوان کسی که در اکثر موارد سیاست‌های دولت اقای روحانی را تایید می‌کنم بخصوص سیاست‌ خارجی دولت ایشان را، اما معتقدم تیم اقتصادی دولت نتوانست شرایط را جمع کند و به دلیل گرفتن مشورت از افراد کم توان، تصمیماتی گرفتند که مشکلات زیادی را بوجود آورد. 

راه کار‌هایی برای بهبود وضعیت صادرات

روشنک همچنین با ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت صادرات افزود: تیم تخصصی متشکل از بخش خصوصی، بخش تعاونی، دولت، مجلس و حتی قوه قضاییه باید برای کالاها گروه بندی تهیه کنند، یک گروه را به طور کلی از پیمان‌سپاری و تعهد برگشت ارز معاف کنند و فقط فرد صادر کننده ضمانت کند که در زمان مشخص مابه‌التفاوت و سوبسید دولت را پرداخت خواهد کرد و بعد به هر کجا که بخواهد کالا صادر کند، به طور مثال کالاهایی که در روستا تولید می‌شوند و اساسی نیستند مثل پسته، قالی ، زعفران شامل این گروه هستند که اگر در بازار داخل گران هم شدند، مشکلی پیش نمی‌آید چراکه این کالاها اساسی نیستند. 

رییس اتحادیه صادر کنندگان خراسان رضوی افزود: بخش دوم کالاهای اساسی هستند که نباید معاف شوند چراکه اگر معاف شوند در بازار داخل با مشکل و گرانی مواجه می‌شویم، اما نباید ممنوعیت صادراتی هم داشته باشند چرا که ممنوعیت باعث خارج شدن صادرکنندگان واقعی از میدان صادرات و نابودی برند می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین برای مبارزه با کارت‌های یک بار مصرف باید مابه‌ التفاوت هر کالایی به دولت پرداخت شود، چرا که دولت مواد اولیه آن را با دلار 4200 تومانی وارد کرده است بنابراین باید همه کالاها برای صادرات آزاد باشند و بخشی حتی معاف از پرداخت مابه‌التفاوت شوند چراکه زمینه اشتغال ایجاد می‌کند و موجب توسعه برخی از کالاها در کشور می‌شوند. 

 

#ساختارها #صادرات #رانت #تشکل‌ها #کشاورزی #ارز #برند #مواد_اولیه #دولت #خصولتی #بانک #دیپلماسی #شفافیت #روستا #تولید #افغانستان #یارانه #قانون #کشاورزی #زعفران #بازار #صادرات #اشتغال

ایسنا –صبح امروز 29/7/1397

لینک روزنامه صبح امروز

http://sobhe-emrooz.ir/?p=35136

 

 

 1. رئیس کانون کارآفرینان استان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی:
  تقاضای بخش خصوصی تک نرخی شدن ارز است

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: برای ساماندهی حوزه تجارت و پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، درخواست بخش خصوصی از دولت تک نرخی شدن ارز است. مسئله ای که به ثبات بازار کمک خواهد کرد. 


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمد حسین روشنک در حاشیه جلسه مشترک کمیسیون تجارت و کمیته پایش تجارت استان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت:دولت بنا به ضرورت برای کالاها اساسی و مورد نیاز اقشار کم درآمد باید یارانه تخصیص دهد اما در دیگر حوزه‌ها که مربوط به کالاهای عمومی و تجارت آزاد است، باید نرخ ارز تک رقمی شود تا ثباتی در بازار شکل گرفته تا رانت و سوء استفاده‌های احتمالی ممانعت به عمل آید.
وی تاکید کرد: طبیعتا دولت بعد از ساماندهی این حوزه می‌تواند برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و ارتقای قدرت خرید آن‌ها، تدابیر ویژه ای تعریف و اتخاذ کند.
وی در ادامه گوشه چشمی داشت به سهم خراسان رضوی از مجموع صادرات کشور و ارتقای این سهم از 4به 5 درصد را اتفاق مطلوبی دانست که طی سال جاری رقم خورده در عین حال متذکر شد: هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده ایم. باید بپذیریم که بستر صادراتی امروز کشور شفاف نیست ، بخشنامه‌ها شفاف نیستند و اظهار نامه‌های صادراتی آن گونه که باید صراحت ندارد لذا این جنس افزایش‌ها در حوزه صادرات به نام صادرکنندگان برجسته و صاحبان برندهای صادراتی ثبت نمی شود بلکه به نام کارت‌های اجاره ای که معمولا از سایر استان‌ها هستند، انجام گرفته و می‌گیرد .
روشنک با تاکید بر اینکه بعضی برداشت‌های اشتباه از حوزه تجارت باید اصلاح شود، توضیح داد: گفته می‌شود که افزایش نرخ ارز به نفع صادرکنندگان است. این مطلب در ظاهر شاید صحیح به نظر برسد اما عملا این گونه نیست. بر این باوریم که افزایش نظارت شده و منطقی نرخ ارز که ثباتی را نیز در بازار ایجاد کند، می‌تواند برای صادرکننده کشور که نیاز به ارز دارد انتفاع ایجاد نماید.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اضافه کرد: صادرکننده ما در بخش خصوصی هم اکنون کالا را به نرخ دلار بازار آزاد تهیه می‌کند اما دولت می‌گوید باید دلار را به قیمت ارزان به سامانه نیما بفروشند .
روشنک ضمن انتقاد از تعهدسپاری ارزی صادرکنندگان به سامانه نیما یادآور شد: پیش بینی می‌شود، در پایان سال جاری، اگر فرض کنیم 40 میلیارد دلار صارات غیرنفتی داشته باشیم صرفا 20 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما و بانک‌ها بازگردد.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی عنوان کرد: بخشی از این مسئله ناشی از آن است که بین نرخ گمرکی و نرخ واقعی کالای صادراتی تفاوت وجود دارد. به طور مثال؛ برای صادرات زعفران حدود 1300 دلار کمرک تعهد می‌گیرد ولی در کشور هدف عملا این محصول را 800 دلار فروش می‌شود . این اختلاف 500 دلاری ضمن اینکه مشکل حدی برای صادرکننده ایجاد کرده و می‌کند اثر غیر واقعی در آمار صادرات دارد .

روشنک یادآور شد: بخش دیگری از گم شدن آمار دلارهای حاصل از صادرات غیرنفتی به کارت‌های اجاره ای بازمی گردد و این روند می‌تواند در آتیه مشکلات جدی برای محاسبات دولت و بازگشت ارز حاصل از صادرات ایجاد کند.
وی تاکید کرد: بخش خصوصی این اطلاعات و اشکالات را به مسئولان دولتی در مرکز گفته لیکن تا کنون نتیجه حاصل نشده است.
روشنک ضمن تاکید بر ضرورت تدبیر و دوراندیشی توسط همه بخش‌ها در این شرایط دشوار اقتصادی اعلام کرد: ما خواستار توقف بعضی از دستکاری‌ها در ساختار‌های اقتصادی و بازنگری در بعضی تصمیمات، به ویژه بحث پیمان سپاری ارزی و ایجاد محدودیت و ممنوعیت برای هر نوع کالای صادراتی هستیم و به دولت و تصمیم گیران توصیه می‌کنیم به جای ممنوعیت و محدودیت، تفاوت یارانه‌ها در هرکالا را محاسبه و در زمان صادرات به عنوان تفاوت یارانه دریافت کند؛ البته این نیز خلاف قانون و بازدارنده صادرات است اما لااقل از نابودی برندهای صادراتی و از بین رفتن اشتغال و تولید این کالاها جلوگیری می‌کند.

 

#ساختارها #صادرات #ارز #برند #تولید #اشتغال #دولت #یارانه #خصوصی #قانون #نیما #بانک #شفافیت

 

http://www.mccima.com/?id=27769

 

سایت اتاق مشهد ، کانون کارآفرینان و اتحادیه صادرکنندگان

10/8/97

 

 

 1. گرانی امروز و ارزانی فردای ارز

نگران گرانی امروز یا ارزانی فردای ارز باشیم

یادداشت محمد حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی با روزنامه صبح امروز:

 

قیمت واقعی دلار در تاریخ 11/6/1396 قبل از دستکاری در نظام پولی معادل ۵ هزار تومان بود که دولت با پرداخت ۱۵۰۰ تومان سوبسید حدود ۳۵۰۰ تومان نگهداشته بود آن دستکاری باعث شد در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ دلار به مرز قیمت واقعی ۶۵۰۰ تومان نزدیک شود در این موقع دولت اگر خوش بین باشیم باید بگویم ناشیانه تصمیم گرفت نرخ دلار را در مرز ۴۲۰۰ تومان تک نرخی اعلام و خرید و فروش آنرا غیر قانونی و ۲۳۰۰ تومان باقیمانده را سوبسید بدهد که البته همان زمان مشخص بود تاثیر دستکاری شهریور ۹۶ این امکان را از دولت گرفته لذا تک نرخی ارز ممکن نیست ، دستکاری‌های شهریور ۹۶ و فرودین ۹۷ در نظام پولی همراه با تهدیدات ترامپ باعث شد نرخ دلار از کنترل خارج و این روز‌ها به مرز ۱۹ هزار تومان نزدیک شود ، این در حالی است که اقتصاد امروز ایران ظرفیت دلار از بیش از حدود ۷۵۰۰ تومان را ندارد مگر اینکه حقوق کارگر و کارمند و خدمات به ۲یا ۳ برابر افزایش یابد که این نیز غیر ممکن است و اقتصاد و فضای کسب و کار این توان را ندارد و اگر اینچنین شود چرخ اشتباهی است که خسارت نهایی متوجه اقشار کم در آمد خواهد بود.

اما اگر شرایط جدیدی در روابط سیاسی با دنیا فرابرسد که بنظر می‌رسد ممکن خواهد بود و یا آنگونه که قلم درتاریخ 15/6/1396 پیشنهاد کرد بانک مرکزی ارزش پس انداز‌های مردم در بانک‌ها را در تراز نرخ طلا و ارز بیمه کند که بنظر می‌رسد از طرح‌های در دست اقدام بانک مرکزی این مورد باشد ، یقینا نرخ دلار به حدود ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان باز خواهد گشت و شرایطی چون پذیرش قطع نامه و نرخ سهام پدیده و بانک ثامن ایجاد و جمع زیادی را با زیان بزرگ مواجه خواهد کرد

در آن صورت مدعی‌های زیادی که حتما چون سهامداران پدیده جلو مجلس و استانداری‌ها تحصن نیز خواهند داشت ایجاد و دردسر جدیدی فراهم می‌شود که باید از حالا بفکر آن زمان بود قلم اطمینان دارد که حباب نرخ ارز و طلا تخلیه خواهد شد 

#ساختارها #ارز #یارانه #پدیده #بانک #کسب_و_کار #تورم #قانون #فرهنگسازی #رسانه

 

روزنامه صبح امروز ، 8/7/97

http://karafarinkh.ir/?p=686

@karafarinkh

 

 

 1. نگاهی به مصادیق دستکاری در ساختارها؛ کشور را به بحران نزدیک نکنیم

 

یادداشت محمد حسین روشنک ، رئیس کانون کارآفرینان استان در روزنامه صبح امروز

 • قلم بارها به «خطرات دستکاری در ساختارها» اشاره نموده این بار در مسیر جاده نیشابور و توقف در پمپ بنزین بهانه ای شد تا به مصادیق این دستکاری‌ها دوباره اشاره کند.
 • در این توقف کوتاه، باک ماشینم را با ۵۰ لیتر بنزین پر و ۵۰ هزار تومان بابت آن پرداخت کردم. در سوپری کنار پمپ بنزین، یک فنجان چای خوردم و ۸هزار تومان بهای آن شد جالب ترین قسمت این بود که یک بطری یک لیتری آب معدنی نیز شد ۲هزار و ۵۰۰ تومان لحظه ای درنگ کردم، در این که آب مایه حیات و ایران دچار خشکسالی است شکی نیست اما چرا باید یک لیتر بنزین از نیم لیتر آب معدنی ارزان تر باشد؟
 • خواستم بگویم که این مساله جنبه مثبتی دارد که مردم آب را ارزشمند بدانند، اما چشمم به شیرآب افتاد که در کنار مغازه نیمه باز مانده بود و از آن آب هدر می‌رفت. پس دیگر توجیهی در کار نبود.
 • این مساله آن قدر ذهنم را مشغول کرد که چند کیلو متر بعد از پمپ بنزین دوباره توقف کردم و در سایه درختی قلم را به نوشتن و ثبت بخشی از مصادیق دستکاری در ساختارها تشویق تا ذهنم را از دغدغه‌ها آسوده کند، اولین سوال این بود که چه کسانی این وضعیت را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده اند ؟ برای پیدا کردن پاسخ، «یک پرسش» را بارها قلم یادآوری کرد.
 • چه اجباری بوده که با دستکاری و توجیهات دروغ «سمند » با مصرف ۱۰ تا ۱۲ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر را با جمع آوری هر قطعه آن از کشوری سرهم کنیم و خودرو ملی بخوانیم، درحالی که بنزینی در آمریکا هر لیتر ۳ دلار قیمت دارد. و خودرو‌های هم تراز خودرو «سمند » ما را طوری ساخته اند که در ۱۰۰ کیلو متر فقط ۵ لیتر نوش جان نمی کند؟
 • چرا باید برای حمایت از “سمند” بنزین را به نصف قیمت آب بفروشیم تا سوارشدن «سمند» با ۱۲ لیتر مصرف توجیه داشته و داد مردم در نیاید ؟
 • این چه ظلمی است به مردم که با دستکاری درساختار‌های قانون تجارت اجازه ندهیم خودروی خارجی با مصرف ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر با یک سوم قیمت « سمند » وارد کشور شود تا «سمند » با ۱۲ لیتر نوش جان کردن بنزین مشتری داشته باشد؟
 • چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها پرایدی تولید کنیم که بنزین ارزان تر از آب مصرف و سالانه هزاران میلیار تومان خسارت مالی و هزاران نفر کشته در شهر‌ها و جاده‌ها ایجاد و به چهار برابر قیمت مشابه خارجی قدیم «حالا که در خارج به اینگونه خودرو‌ها حتی نگاه نمیکنند » بفروشیم، در حالی که با ورود خودرو مشابه خارجی می‌توان علاوه بر صرفه جویی مصرف بنزین که در عرض یک سال ارزش خود را صفر کند، از داغدار شدن هزاران خانواده جلوگیری و جیب مردم خالی نشود؟
 • چرا باید با دستکاری در ساختارها امروز شاهد باشیم،فردی که خودرو شخصی دارد معادل بیش از حقوق قانون کار افرادی که خودرو ندارند، یارانه «سوبسید » از محل تفاوت نرخ بنزین دریافت کنند ؟ آنگاه بگوییم عدالت محور هستیم؟
 • چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها و حیاط خلوط قرار دادن بنگاه‌های خودرو سازی دولتی بجای برسیم که نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بگوید سایپا ۱۱هزار نیروی مازاد دارد. ایران خودرو نیز قطعا رقمی بیش از این نیروی مازاد دارد ولی آن را اعلام نمیکند. آیا این‌ها تنها بخشی از هزینه‌های سربار تولید خودرو نیست که خودرو سازی ایران را از توان رقابت با خودرو سازان خارجی محروم کرده تا دولت مردان و مجلسیان برای اقوام و دوستان به اصطلاح شغل فراهم کنند؟
 • چرا با دستکاری و مداخله در قیمت و نحوه توزیع بنزین و بطور کلی انرژی کاری کرده ایم که در روز میلیون‌ها لیتر بنزین با یک سوم قیمت آب از ایران به کشور‌های همسایه قاچاق و به نرخ چند برابر بفروش برسد؟
 • چه را باید به اینجا برسیم، به فردی که خودرو ۲ میلیارد تومانی و بیشتر سوار میشود بنزین با نرخ کمتر از نصف آب یعنی یک هزار تومان به فروشیم ؟
 • چرا باید سیاست بازی و گروه گرایی باعث شود افرادی در مدیریت‌های اقتصادی کشور بکار گرفتیم شود که نتیجه کار آن‌ دلار ۱۵هزار تومان و آب ۲۵۰۰ تومان و بنزین هزار تومانی باشد ؟
 • ترامپ گفته است در حالی که در دنیا برای کم یا زیاد کردن یک دهم درصد سود بانکی ماه‌ها تحقیق و برنامه ریزی می‌کنند دولت ما به توصیه و مشورت ذینفعان در تار یخ ۱۳۹۶/۶/۱۱ تصمیم بگیرد با دستکاری و مداخله غیر منطقی و ناشیانه و بر خلاف امری که ده‌ها سال در دنیا تجربه شده، معتاد ۴۰ ساله نظام پولی کشور را یک شبه ترک دهد؟ و بعد این موضوع باعث شود در ساعت ۲۳ روز بیست فرودین ۱۳۹۷ تحت عنوان تک نرخی کردن ارز، تانکر بنزین روی اقتصاد کشور بریزیم تا نرخ ارز و سکه از کنترل خارج و آب به نرخ ۲۵۰۰ تومان برسد؟
 • آیا دستور دستکاری و مداخله غیر معمول در تعیین تعرفه واردات کالا به بهانه «حمایت از تولید» که فقط خودرو و چند کالای دیگر که ریشه دولتی و خصولتی دارند از آن بهره‌مند می‌شوند سالی ۲۰ میلیار دلار کالای قاچاق به کشور وارد شود و اکثر صنایع کوچک و محلی نابود کند، را نتانیاهو داده است؟
 • آیا دستور دستکاری در رویه تجاری معمول جهان با وضع تعرفه‌های نامعقول «تا صد در صد و بیشتر» برای بعضی کالا‌ها شرایطی ایجاد کنیم که اگر تعرفه‌ها را برداریم ابتدا سنبل و دور دانه و نور چشمی صنعت کشور که همان خودروسازی‌های دولتی هستند، در ادامه برای بسیاری از صنایع دیگر نیز این اتفاق طبسعی است را ترامپ قلدور صادر کرده نموده اشت؟
 • آیا دستور مداخله و حمایت‌های ناشیانه و تزریق بنگاه‌های اقتصادی ناکارآمد و در مواردی منفعت طلب که زمین مجانی، تسهیلات ارزی فراوان، وام‌های ریالی ارزان، آب و برق و گاز و … بسیار ارزان استفاده کرده و میکنند به فضای کسب و کار که اگر سوبسید و تعرفه و … نباشد حتی یک روز قادر نیستند با بنگاه‌های مشابه خارجی رقابت کنند را عربستان سعودی صادر کرده است ؟
 • آیا انگلستان دستور داده وسط میدان جنگ اقتصادی با دشمنان خارجی رئیس جمهور کشور را برای پاسخ به اشکالاتی که همه از جمله خود نمایندگان مجلس شورای اسلام در آن مقصر بوده اند به مجلس فرابخوانیم ؟!
 • حتما امارات متحده عربی خواسته است در زمانی که وزیر امور خارجه می‌بایست در حال مذاکره و مشورت با کشورهای دیگر برای کنترل جنگ روانی و اقتصادی امریکا باشد، برای پاسخ به سوالات بی ارزش به مجلس کشانده شود؟
 • چه کسی گفته است، در مقطع حساسی که بایستی سرمربی تیم اقتصادی دولت (رئیس جمهور) بازیکنان ضعیف خود را که بعضی نمایندگان به او تحمیل کرده اند و از ترس همان نمایندگان آنها را تعویض نمی کند، رییس جمهور را مجبور کنیم بازیکنان دیگرش (وزیر کار) را از زمین بیرون بکشد تا برای عوض کردن بازیکنان ضعیف و کم کاری که وضعیت تیم را به این روز انداختند، زمان بخرند؟
 • کدام مشاورین باعث شدند با دستکاری در ساختار وزارتخانه‌های اقتصادی، و ادغام ناشیانه صنعت، معدن، تجارت و راه، ساختمان و … مدیریت اقتصادی کشور را از کنترل خارج کنیم؟
 • آیا نظام آموزشی و دانشگاه‌ها توصیه کردند تصمیمات اقتصادی و بنگاه داری را به گونه ای اتخاذ کنیم که فساد تار و پود حوزه‌های اقتصادی کشور را نابود کند. و همزمان بنگاه‌های دولتی و خصولتی و نهاد‌ها و موسساتی ایجاد شود که هزاران میلیارد‌ها تومان بودجه عمومی که میبایست صرف عمران کشور شود را مصرف کنند ؟
 • کدام شعار انقلاب اسلامی توصیه می‌کرد که ده‌ها برابر حقوق حتی چند دوره نمایندگی مجلس برای انتخاب نمایندگی و صد‌ها برابر آن در تعیین رییس جمهوری از بودجه‌های غیر شفاف هزینه شود و بعد شعار بدهیم ما انقلابی هستیم ؟
 • این قبح شکنی را چه افرادی بوجود آورده اند که نمایندگان مجلس خود را از دیگران برتر بدانند و در تصویب قوانین مثلا مدرک تحصیلی، عدم بکارگیری بازنشستگان « که خود نابود کننده مدیریت کشور خواهد شد » و حقوق و مزایا و ده‌ها قانون دیگر برای خود رانت مخفی ایجاد کنند؟
 • چرا وقتی محمود صادقی نماینده تهران رشوه خواری جمعی از نمایندگان مجلس را افشا کرد اگر دروغ بود با صادقی برخورد نشد و اگر صحت داشت که چون برخورد با صادقی صورت نگرفت صحت آن تایید شده با نمایندگان رشوه خوار برخورد نشد تا اعتماد مردم به نظام حاصل شود؟
 • کدام مداخل و فضا سازی کاری کرده که در دادگاه‌های کشور حرمت خرید و فروش رای شکسته و وکلا بجای وکالت دلال تعیین قیمت رای شوند ؟
 • کدام فرهنگ و تفکر فضا را مهیا کرد که با دخالت و دستکاری در قوانین به ده‌ها موسسه مالی خانوادگی تحت عنوان تعاونی و بانک خصوصی «چون ثامن الحجج » مجوز بدهیم تا آنها در سایه حمایت تفکر خواص و بانک مرکزی با وعده پرداخت بهره‌های صوری و نجومی به مردم هزاران میلیارد تومان پول‌های مردم را جمع آوری و حیف و میل کنند؟
 • ترامپ از دولت خواست که با دستکاری در نظام بانکی و چاپ پول به سپرده‌گذاران موسسات منحله حتی به افراد و بنگاه‌های که به طمع سود هنگفت در موسسات و تعاونی‌های اعتباری و بانک‌های خصوصی وابسته به سازمان‌ها و نهاد‌های ویژه که در دولت‌های احمدی نژاد چون قارچ روییدند از بودجه عمومی کشور پرداخت کند؟
 • احتمالا عربستان دستور مداخله و حمله به سفارت خانه کشور‌های مسلمان منطقه صادر کرده بود تا زمینه رقص شمشیر را فراهم کند؟
 • آیا ترامپیست‌ها با رقص شمشیر فضایی فراهم کردند تا دشمنی را که می‌دانیم سلاح‌های شیمیایی و اتمی و پشتیبانی شیطان بزرگ و ایادی منطقه ای او را در اختیار دارد تحریک شود و او بتواند ادعا کند که بیش از دویست بار نیروهای ایرانی را بمباران کرده و پاسخی دریافت نکرده است؟
 • صدها سوال دیگر نیز در ذهن بود که چرا با ده‌ها و صدها دستکاری و مداخله در ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که مهم‌ترین آن مداخله در اجرای مفاد قانون اساسی است، شرایط فعلی را برای کشور رقم زدیم که بنزین را به کمتر از نصف آب بفروشیم،اما خسته بودن و دیر شدن برای رسیدن به مقصد باعث شد ادامه نوشتن را رها و راهی مجلس عزاداری سالار شهیدان شوم به این امید که شاید در فرصتی دیگر باز هم قلم من حقیر را یاری و آقای صادقی نه آن نماینده افشاگر_ که همین صادقی طرف گفت‌وگوی خودم در گروه اقتصاد مقاومتی و دیگر دوستان را وادار به نوشتن بخشی از دستکاری‌ها کند تا اگر توفیقی باشد در کتاب در حال تدوین دستکاری در ساختار‌ها منتشر شود.

 

#ساختارها #تحریم #کسب_و_کار #رانت #موسسات #دولت #قاچاق #خودرو #تولید #بنزین #دولت #سیاست #ارز #ادغام #امنیت #یارانه #طلا #بانک #تعرفه #واردات #قانون #فرهنگسازی #رسانه #شفافیت

 

صبح امروز

http://sobhe-emrooz.ir/?p=34422

 

3/7/97

 1. جوایز صادراتی حق قانونی و شرعی همه صادرکنندگان است

#یادداشت

در سال‌های گذشته مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیماتی گرفتند که اگر خوش‌بینانه تحلیل شود، نشان از ناتوانی یا اجبار تحمیل شده به دلیل سازمان ناکارآمد صنعت، معدن و تجارت دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، در سال‌های گذشته مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیماتی گرفتند که اگر خوش‌بینانه تحلیل شود، نشان از ناتوانی یا اجبار تحمیل شده به دلیل سازمان ناکارآمد صنعت، معدن و تجارت دارد و اگر موضوع با کمی بدبینی مورد بررسی قرار گیرد، شائبه برنامه‌ریزی به‌منظور ایجاد رانت برای افراد و گروه‌های خواص دور از انتظار نیست، مثلا همین تصمیم پرداخت یارانه به جای جوایز صادراتی از طریق سود تسهیلات بانکی، به گونه‌ای که درصدی از سود تسهیلات دریافتی از بانک توسعه توسط صادرکنندگان را وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان جایزه صادراتی پرداخت می‌کند، تصمیمی که سبب جریمه صادرکنندگانی می‌شود که علاقه‌ای به دریافت تسهیلات ندارند یا علاقه دارند، اما وثایق و شرایط دریافت وام را ندارند، بنابراین، از محل سرمایه خود صادرات انجام داده و می‌دهند و مشمول جایزه صادراتی نمی‌شوند، یک بی‌عدالتی بسیار واضح رقم خورده و می‌خورد.

در دولت نهم و دهم به دلیل گرفتن تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های اشتباه جایگاه تولیدات صنعتی کشور در بازارهای هدف صادراتی محدود شده بود، اما امید می‌رفت در دولت یازدهم که وزارت صنعت، معدن و تجارت تحت مدیریت افرادی که خود را بیش از همه دلسوز صنعت می‌دانستند، قرار گرفته مشکلات واحدهای تولیدی به ویژه صنایع کوچک و متوسط و صادرات محور کمتر شده و این بخش با رونق به ویژه در حوزه صادرات مواجه شوند، بنابراین، تصمیمات اشتباه مقام عالی وزارت از جمله نپرداختن مطالبات سال‌های ۸۹ و ۹۰ صادرکنندگان از بابت جوایز صادراتی که حق قانونی و شرعی آنها بوده و هست به این بهانه که بدهکاری مربوط به دولت احمدی‌نژاد بوده و دولت یازدهم تعهدی در خصوص پرداخت آن ندارد یا نمونه‌ای که در این یادداشت ذکر شد سبب شد، همان بازارهای باقیمانده محصولات تولیدی اینگونه بنگاه‌های تولیدی از بین رفته تا جایی که اکنون تولیدات صنعتی حداقل صادرات کشور را در اختیار دارد، متاسفانه هیچ مرجعی نیز وجود نداشته و ندارد که به تصمیمات اشتباه و پایمال شدن حقوق صادرکنندگان و خسارتی که به دلیل کم شدن صادرات متوجه تولیدات صنعتی که برای بنگاه‌های تولیدی صادرات محور مشکل ایجاد کرده و سبب از دست رفتن اشتغال در این حوزه شده، رسیدگی کند.

اکنون که دوره مسئولیت وزیر محترم و بعضی از همکارانش در دولت یازدهم به اتمام رسیده و جناب شریعتمداری و همکاران وی در دولت دوازدهم مسئولیت را به عهده گرفته‌اند، امید است این‌گونه نشود و نگویند این موارد مربوط به دولت یازدهم بوده و به ما مربوط نمی‌شود.

البته با شناختی که صادرکنندگان از جناب شریعتمداری دارند، امیدوار هستند که این‌گونه نگفته و حقوق ضایع شده صادرکنندگان از بابت مطالبات جوایز صادراتی را جبران و در خصوص نحوه پرداخت مشوق‌های صادراتی سال‌های دولت یازدهم به فوریت تجدید نظر و مشوق‌ها با عدالت توزیع شود.

یقینا جناب شریعتمداری توجه دارند، اگر صادرکننده‌ای از تسهیلات بانکی استفاده نکرده و نکند دلیلی ندارد که با نپرداختن مشوق جریمه شود.

#صادرات #ساختارها #رانت #بانک #جوایز #یارانه #دولت

http://razavi.farsnews.com/news/13960530000544

30/5/96 / فارس

 

 

 1. ما به کارآفرین پروری نیاز داریم!

 

بخش نخست گفتگوی مشهد نیوز با محمد حسین روشنک:

/عملکرد دولت‌های نهم و دهم، از نظر اقتصادی نابود کننده بود!

/طرح هدفمندی یارانه‌ها، قابل زنده کردن نیست!

/ما به کارآفرین پروری نیاز داریم!

 

«هدف گذاری «حماسه سیاسی» کاملاً محقق شد. دولت یازدهم در شرایطی شروع به کار کرد کهقدرت خرید مردم، یک چهارم شده بود! ما در اتاق بازرگانی به این جمع بندی رسیدیم که دولت نهم و دهم کاری کرده‌اند که باید 10 سال کار شود تا تازه برگردیم به وضعیت ابتدای دولت نهم! اقتصاد ما، در دوران نخست وزیری دهه 60، با سیاست‌های غلط کوپنی و دوپینگی معیوب شد! این که دولت بخواهد بگوید تا دیروز 45 هزار تومان یارانه می‌دادم؛ از امروز 80 هزار تومان می‌دهم، درد را درمان نمی‌کند، بلکه عمیق‌تر می‌کند! ما روحیه کارآفرینی را در کشور کشتیم! یک روزی بود که اگر کسی بنگاه اقتصادی داشت، به او زالو صفت می‌گفتند! …»

جملات فوق، بخشی از اظهارات محمد حسین روشنک است. روشنک، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی می‌باشد. هم‌چنین، کسب عنوان صادرکننده نمونه ملی و کارآفرین برتر را در کارنامه دارد. در ادامه، متن کامل بخش نخست گفتگوی مشهد نیوز با آقای روشنک تقدیم می‌شود

 • در سال‌های اخیر، مقام معظم رهبری، از موضوعات اقتصادی برای نام گذاری سال‌ها استفاده می‌کنند. سال جاری نیز با عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گذاری شد. اکنون که در ماه یازدهم این سال قرار داریم، به نظر شما، مردم و مسئولین چقدر توانستند در تحقق شعار امسال موفق باشند؟

 

اتفاقاً من در خصوص نام گذاری سال‌ها، ابتدای هر سال، یادداشت‌هایی می‌نویسم که بخش عمده آن‌ها در مشهد نیوز منتشر شده است. همیشه هم گلایه داشتم چرا به اهمیت این نام گذاری‌ها توجه کافی صورت نمی‌گیرد. این نام گذاری‌ها فقط یک نام گذاری ساده نیست. هدف گذاری هم هست. چرا این هدف گذاری را آن گونه که بایسته است، پیگیری نمی‌کنیم؟!

نکته دیگری که لازم است به آن دقت شود، آن است که اگر این هدف گذاری‌ها نبود، امروز چه شرایطی داشتیم؟! آن روزی که مقام معظم رهبری، این نام گذاری‌های اقتصادی را شروع کردند، امروز را می‌دیدند. اگر این هدف گذاری‌ها نبود، ما حتی در جایگاه امروز هم نبودیم.

ما در یک مبارزه همه جانبه با دنیای استکباری قرار داریم. مبارزه‌ای که صد در صد لازم بوده. اگر ما در این مبارزه مقاومت نمی‌کردیم، دنیای استکبار، وجود مملکت امام زمان (عج) را تحمل نمی‌کرد.

 اخیراً اوباما اعتراف بسیار جالبی داشت و گفت اگر می‌توانستم، پیچ و مهره‌های برنامه هسته‌ای ایران را جمع می‌کردم! این که اوباما و سایر مستکبران تا امروز نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند، یکی از عواملش، هدف گذاری‌های مقام معظم رهبری در قالب نام گذاری سال‌ها بوده است. اگر چه گلایه داریم که آن طور که شایسته است، برای تحقق این هدف گذاری‌ها کار نشده، اما همین قدر هم خوب است.

امسال، هدف گذاری «حماسه سیاسی» کاملاً محقق شد. انتخابات یک حماسه سیاسی بود. به نتیجه انتخابات کار ندارم. اصل حضور مردم در انتخابات، با وجود این همه مشکلات، یک حماسه بسیار بزرگ بود.

 

اتفاق دیگری که در سال 92 افتاد، نرمش قهرمانانه بود. بعد از سی و چند سال، رئیس جمهور آمریکا با رئیس جمهور ایران تماس گرفت. این خودش یک حماسه بود. نتیجه حماسه سیاسی مردم بود. در قضیه مذاکرات هم با وجود آن که غنی سازی ادامه دارد، مذاکرات به طور نسبی به نتیجه رسیده است.

اما بعد دیگر نام گذاری امسال، «حماسه اقتصادی» بود که این هدف گذاری هم تا اندازه‌ای محقق شده است. تورم رو به کاهش رفته. اعتماد به بازار برگشته و سرمایه گذاران خارجی در تکاپو هستند تا در ایران سرمایه گذاری کنند. این مسأله، نشان دهنده آن است که ما در جهت تحقق حماسه اقتصادی پیش می‌رویم.این هدف گذاری، امسال بیش‌تر از سال‌های قبل محقق شد؛ اگر چه، هنوز جای پیشرفت زیادی دارد.

 • در طول سال‌های پایانی عمر دولت دهم، وضعیت معیشت مردم با چالش‌های اساسی مواجه شد و تورم بیش از 40 درصد و نرخ بیکاری بالا، مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرد. به عنوان یک کارشناس اقتصادی، کارنامه دولت گذشته در حوزه اقتصاد را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد دولت‌های نهم و دهم، از نظر اقتصادی نابود کننده بود! با وجود هدف گذاری‌های خوب مقام معظم رهبری و درآمد نفتی قابل توجه، باید در جایگاهی قرار می‌گرفتیم که امروز، گرفتاری‌هایی مثل سبد کالا، نداشته باشیم!

دولت یازدهم در شرایطی شروع به کار کرد که قدرت خرید مردم، یک چهارم شده بود! نرخ ارز بالا رفته بود! تورم سنگین داشتیم! این ناتوانی دولت گذشته در مدیریت اقتصاد، باعث شده بود دخل و خرج مردم به هم بریزد و کارمند و کارگری که می‌خواستند برای زندگی خود برنامه ریزی داشته باشند، با مشکل مواجه شوند!

عملکرد دولت‌های نهم و دهم در حوزه اقتصاد خیلی ضعیف بود! دولت یازدهم در شرایطی کارش را شروع کرد که یک اقتصاد ورشکسته تحویل گرفت! در رابطه با عملکرد اقتصادی دولت گذشته، سخن بسیار است که در این مجال کم نمی‌گنجد!

 • یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم از دولت یازدهم، بهبود وضعیت اقتصادی است. عملکرد شش ماهه دولت در این خصوص را چه طور می‌بینید؟

 ما در اتاق بازرگانی به این جمع بندی رسیدیم که دولت نهم و دهم کاری کرده‌اند که باید 10 سال کار شود تا تازه برگردیم به وضعیت ابتدای دولت نهم! حالا دولت یازدهم، در این مدت شش ماه، چه کار می‌توانسته بکند؟! این، یک مطلب است که لازم است انتظارات‌مان را از دولت یازدهم متناسب با شرایط تنظیم کنیم.

اما عملکرد دولت در این شش ماه چه طور بوده؟! اول این که بعد از چند سال، بودجه را به موقع به مجلس تحویل داد. آن هم در شرایطی که دولت گذشته، با آن که درآمد نفتی بسیار خوبی داشت، هیچ وقت بودجه را به موقع تحویل نمی‌داد!

دوم این که دولت، توقف افزایش تورم را هدف گذاری کرد و الآن می‌بینیم این هدف دولت تا حدودی محقق شده. آرامش و امنیت به اقتصاد خانوار‌ها برگشته. در شرایطی که در دولت دهم، هر کسی پول داشت، نگران بود، ارزش پولش از بین برود و سعی می‌کرد سریع، پولش را تبدیل به یک کالا مثل طلا و سکه و ارز کند، الآن، چنین جوی وجود ندارد.

موفقیت دیگر دولت در حوزه اقتصاد، ورود هیأت‌های اقتصادی خارجی به کشور با هدف سرمایه گذاری است.

نرخ ارز هم تثبیت شده و از نزدیک 4 هزار تومان در دولت قبل، به نزدیک 3 هزار تومان کاهش پیدا کرده. ضمناً نوسانات بازار ارز نسبت به گذشته، خیلی کم شده است.

البته لازم است اشاره کنم که سیاست‌های دولت در بخش تولید، خیلی موفق نبوده! تضاد بین سیاست‌های کاهش تورم و رونق تولید، مشکلاتی را برای دولت ایجاد کرده است. چون برای رونق تولید داخلی، لازم است سیاست‌های مالی انقباضی را کنار گذاشت اما در مقابل، برای کاهش تورم، دولت ناچار است سیاست‌های مالی انقباضی را دنبال کند.

اگر دخل و خرج مردم به هم ریخته نبود و دولت مجبور نبود برای کاهش تورم، سیاست انقباضی را در دستور کار قرار دهد، مطمئناً از تولید بیش‌تر حمایت می‌کرد. اما حالا دولت مجبور است به خاطر کنترل تورم، پول به جامعه تزریق نکند و این موضوع، منجر به کاهش تولید می‌شود.

 

 •  برخی منتقدان معتقدند دولت برای رفع مشکلات اقتصادی به جای توجه به ظرفیت‌های داخلی، تکیه بر اقتصاد درونی و مد نظر قرار دادن اقتصاد مقاومتی، به مذاکره با غربی‌ها و کاهش تحریم‌ها امید بسته است و راه برون رفت از مشکلات اقتصادی را رابطه با آمریکا می‌داند. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا این نقد را وارد می‌دانید؟

 اتفاقاً پاسخ این سؤال شما، در ادامه پاسخ قبلی است. اگر دولت بخواهد اولویت اول خود در حوزه اقتصاد را به تقویت اقتصاد درونی اختصاص دهد، این، بدین معنی است که سیاست‌های کاهش تورم را کنار بگذارد و آن وقت تورم، تا مرز صد در صد افزایش پیدا می‌کند! به نظر شما، آیا جامعه، ظرفیت پذیرش این میزان تورم را دارد؟

البته در مذاکرات ایران با دنیای استکبار، ما برای رفاقت به سمت آن‌ها نرفته‌ایم! هم ما و هم غرب، بر حسب یک ضرورت است که مذاکره می‌کنیم.می‌خواهیم گرهی را که می‌شود با دست باز کرد، با دندان باز نکنیم! کسی اشتباه نکند که حالا که مذاکره کرده‌ایم، پس با غرب رفیق شدیم!

درست است که غرب، جلوی صادرات نفت ما را گرفت، اما از آن طرف، ده‌ها برابر به آن‌ها زیان وارد شد. ما هم به مذاکره نیاز داریم اما غرب خیلی بیش‌تر از ما، به مذاکره نیاز دارد! با مقاومت ما در این چند سال، بیش‌ترین لطمات به آن‌ها وارد شد

اما در رابطه با تکیه بر اقتصاد درونی، هنوز ما در کشورمان نتوانسته‌ایم به این خواسته دست یابیم؛ چون پایه‌های اقتصاد ما، محکم نیست. دولت‌های نهم و دهم و حتی قبل از آن‌ها، دولت‌های هفتم و هشتم، هیچ کدام دولت اقتصادی نبودند. بنابراین، ما، پایه اقتصاد مقاومتی نداریم. زیر ساخت‌های اقتصاد مقاومتی باید از 15 سال قبل بسته می‌شد. بعد از دولت آقای رفسنجانی، دولتی که اقتصاد محور باشد، نداشتیم. دو دولت آقای خاتمی، فرهنگ محور بودند و دو دولت آقای احمدی نژاد، دنبال بحث‌های سیاسی بودند.

ما فیلم یوسف پیامبر را ساختیم و تفسیر تصویری از سوره یوسف ارائه دادیم. خوب هم بود. سؤال این جاست که چرا ما از این فیلم درس نگرفتیم؟! چرا دولت ما از این فیلم درس نگرفت؟! در این فیلم دیدیم وقتی حضرت یوسف، آینده دشوار و قحطی را پیش بینی کرد، دستور ذخیره سازی داد و این تدبیر را به ما آموزش داد.

 دولت‌های نهم و دهم هم باید از این تفسیر تصویری درس می‌گرفتند و پیش بینی می‌کردند با راهی که می‌رویم، احتمال تحریم‌های ناجوانمردانه هست.بنابراین، باید از درآمدهای فراوانی که از محل فروش نفت داشتند، ذخیره می‌کردند تا امروز در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی مشکل نداشته باشیم.

اگر آن روز، از آن درآمد 800 میلیارد دلاری، به خوبی استفاده می‌کردند، امروز اقتصاد مقاومتی به نتیجه رسیده بود. الآن هم سؤال ما از مسئولین دولت‌های نهم و دهم آن است که آن درآمد کجا رفت؟! اگر خرج شده است، کجا خرج شده؟ و اگر ذخیره شده است بگویید کجا؛ تا مردم هم بدانند!

اما اگر از آن درآمد خبری نیست، پس دولت یازدهم با چه چیزی، اقتصاد مقاومتی را اداره کند؟! اگر زیرساخت‌ها شکل نگرفته، امروز با کدام تولید می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و واردات نداشته باشیم؟!

 • یکی از طرح‌های دولت برای کمک به مردم در آستانه سال جدید، توزیع سبد کالا بود که البته با برخی مشکلات همراه شد و انتقادات فراوانی را به همراه داشت؛ تا جایی که برخی اصل این طرح را زیر سؤال بردند و با تعابیری مثل «توزیع سبد کالا گداپروری است» به این طرح دولت انتقاد کردند.به نظر شما راه صحیح کمک به اقشار ضعیف مردم چگونه است؟

 برای پاسخ به این سؤال باید به دهه 60 برگردم. اقتصاد ما، در دوران نخست وزیری دهه 60، با سیاست‌های غلط کوپنی و دوپینگی، معیوب شد! عیب اقتصاد کشور ما، از آن زمان شروع شد و تا به امروز هم ادامه دارد. اصلاً پرداخت یارانه، به هر شکلی بر ضد اقتصاد است! چه نقدی، چه کالایی، چه کوپنی! این سیستم اقتصادی، نمی تواند پویا، قوی و بی عیب باشد!

اما چرا دولت یازدهم مجبور شد برای کمک به مردم، سبد کالای رایگان میان آن‌ها توزیع کند؟! پاسخ آن است که دولت یازدهم، چاره‌ای جز این کار نداشت!دولت مجبور بود که به خاطر مشکلات اقشار کم درآمد، در آستانه سال جدید به آن‌ها کمک کند. اتفاقاً در انتخاب بین کمک کالایی و کمک نقدی، دولت بهترین انتخاب را انجام داد. چون کمک نقدی دولت و تزریق پول به جامعه، باعث تورم می‌شد.

قطعاً در نحوه توزیع سبد کالا و انتخاب مواد غذایی موجود در این سبد اشکالاتی وجود داشت اما در اصل توزیع سبد کالا، به نظرم دولت، چاره‌ای جز این کار نداشت و باید به هر ترتیبی شده، به اقشار کم درآمد کمک می‌کرد.اتفاقاً آن صف‌هایی که برای دریافت سبد کالا تشکیل شد، نشان می‌دهد مردم به این سبد و کمک دولت نیاز داشتند.

البته همان طور که در ابتدای پاسخ به این سؤال عرض کردم، با اصل پرداخت یارانه موافق نیستم و معتقدم با این کار، اقتصاد بیمار می‌شود. اقتصاد ما هم از زمانی بیمار شد که بین قیمت تمام شده یک محصول و قیمتی که آن را به مردم عرضه می‌کردیم، تفاوت گذاشتیم!

مثلاً به گاز یارانه تعلق می‌گیرد و بنابراین، همیشه ما نگران مصرف زیاد مردم هستیم! چرا باید گاز کسی را که زیاد مصرف می‌کند، قطع کنیم؟! در حالی که این مشکل را در حوزه مخابرات و استفاده از تلفن نداریم. چون از ابتدا به آن یارانه اختصاص ندادیم و اجازه دادیم قیمتش به طور منطقی بالا برود!

البته نمی‌خواهم بگویم امروز قیمت گاز را باید زیاد کنیم! می‌خواهم بگویم پایه‌های اقتصاد ما خراب است و اصلاح این وضعیت، یک شبه ممکن نیست!خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج!

تأکید من آن است که تولید ما دوپینگی است! بسیاری از ماشین آلات صنعتی، با توجیه اقتصادی ایجاد نشده‌اند؛ بلکه با کمک یارانه دولت ایجاد شده‌اند.چون پایه اقتصاد ما، این طور گذاشته شده است، امروز اقتصاد ما وابسته است و رقابت پذیر نیست. پایه اقتصاد ما، نفت است. این که نفت بفروشیم و دلارش را به فردی بدهیم تا کارخانه تأسیس کند. پس پایه اقتصاد ما معیوب است؛ دلیلش هم داشتن پولی است که از غیر راه تولید به دست آمده!

 • اخیراً معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری تأکید کرده است: «هنگام اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، تمام تریبون‌های کشور به حمایت از این اقدام پرداختند اما امروز، دولت خود را در این راه تنها می‌بیند.» از طرف دیگر، بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت از ابتدای تابستان 93 باید فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا نماید. با این شرایط، سرنوشت هدفمندی یارانه‌ها چه خواهد شد؟! آیا دولت یازدهم می‌تواند با موفقیت، فاز دوم را اجرا کند یا فاز دوم هم به سرنوشت فاز اول دچار می‌شود و با اجرای آن، تورم بالا به مردم تحمیل می‌شود؟

 

البته به نظر من، اسم گذاری این طرح، غلط است. شاید بهتر بود آن را طرح تعدیل اقتصادی یا طرح واقعی کردن اقتصاد نام گذاری می‌کردیم. در واقع، هدف این طرح آن است که به وسیله آن، اقتصاد را رقابتی کنیم. بنابراین، باید هر چه زودتر به این هدف دست پیدا کنیم.

این که همه و از جمله خود من، از آن طرح حمایت کردیم، به این خاطر است که اصل اجرا شدن چنین طرحی، واجب است و مورد نیاز کشور ماست. اما این که الآن، کسی از این طرح حمایت نمی‌کند، بدین خاطر است که طرح، بد اجرا شد!

این بد اجرا شدن باعث شد کسی، امیدی به فاز دوم نداشته باشد. من هم اعتقادم آن است که اجرای فاز دوم، به این سادگی نخواهد بود. حتی به نظر من، این طرح دیگر، قابل زنده کردن نیست! باید شیوه‌های دیگری را طراحی کرد.این که دولت بخواهد بگوید تا دیروز 45 هزار تومان یارانه می‌دادم؛ از امروز80هزار تومان می‌دهم، درد را درمان نمی‌کند، بلکه عمیق‌تر می‌کند!

من خودم به همان شدتی که زمانی جزء طرفداران طرح هدفمندی بودم، الآن با همان شدت، اعتقاد دارم این طرح قابل زنده کردن نیست. اگرچه با آزادسازی اقتصاد موافقم اما با تجربه فاز اول، امیدی به موفقیت فاز دوم ندارم!

 • آقای روشنک! شما از کارآفرینان برتر کشور محسوب می‌شوید. آیا در کشور ما، کارآفرینان از جایگاه اجتماعی شایسته برخوردارند؟ آیا این فرضیه درست است که در کشور ما، خیلی‌ها، به خاطر ریسک موجود برای سرمایه گذاری، به کارآفرینی تمایل ندارند؟!

 یکی از اشکالات کشور ما، آن است که کارآفرین کم داریم ! ما روحیه کارآفرینی را در کشور کشتیم! آن زمانی که هیچ کس جرأت نمی کرد بگوید من کارخانه دارم، من بنگاه اقتصادی دارم، کارآفرین را کشتیم! نتیجه آن است که امروز، اقتصاد ما از نداشتن کارآفرین‌های متعهد رنج می‌برد. هر کشوری که بهترین و بیش ترین کارآفرینان را داشته باشد، بهترین اقتصاد را خواهد داشت.

امروز شرایط طوری شده که ما افتخار می‌کنیم کارآفرین هستیم، اما یک روزی هم بود که اگر کسی بنگاه اقتصادی داشت، به او زالو صفت می‌گفتند! آن زمان حتی از طریق تریبون‌های رسمی کشور، علیه کارآفرینان تبلیغ می‌شد! اما واقعیت آن است که کشورهای پیشرفته از لحاظ اقتصادی، کارآفرینان دل سوزی داشته‌اند.

اولین کسی که این درد کشور را درک کرد، مقام معظم رهبری بودند. این که چند سال پشت سر هم، نام سال‌ها از موضوعات اقتصادی انتخاب شد، به منظور جبران همان کم مهری دیگران به حوزه اقتصاد بود! این سال‌ها، کارآفرینان ما، احترام پیدا کرده‌اند. ما باید بر موضوع حمایت از کارآفرینان متخصص و معتقد به نظام کار کنیم. ما به کارآفرین پروری نیاز داریم!

 • با توجه به این که شما، صادرکننده نمونه ملی هستید، وضعیت اقتصاد ما در بخش صادرات چه طور است؟!

 یکی از ضعف‌های اقتصاد ما، در حوزه صادرات است. صادرات ما برون گرا نیست؛ درون گراست! ما باید اقتصادمان را از درون گرایی خارج کنیم. معنی اقتصاد مقاومتی این نیست که واردات نداشته باشیم، معنایش این نیست که با اقتصاد دنیا رابطه نداشته باشیم! بلکه بدین معنی است که واردات‌مان باید هدفمند باشد. واردات هدفمند، محور مقاومت اقتصادی است. با واردات هدفمند می‌توانیم صادرات هدفمند داشته باشیم.

ما باید صادرات‌مان را به جایی برسانیم که ارز حاصل از آن، معادل واردات‌مان باشد. اگر به چنین جایگاهی رسیدیم، به اقتصاد مقاومتی دست یافته‌ایم. اما متأسفانه در حوزه صادرات ضعیف عمل می‌کنیم.

بیش از 10 سال است که در خراسان برای صادرات اجناس تولیدی به کشورهای منطقه، مشکل حمل و نقل ریلی داریم که هنوز هم این مشکل پابرجاست و برای حلش، به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم! ما در حوزه صادرات، ظرفیت‌های بالقوه بسیار خوبی داریم؛ هم بازار هدف مشتاق داریم و هم بازرگانان کارکشته. مشکل آن‌جاست که زیرساخت‌های لازم برای رونق صادرات، به طور کامل مهیا نیست.

نکته دیگر در این خصوص، موضوع تولید بدون کارخانه است که این روزها، در دنیا مطرح است. در دنیا، کسانی که به امر تولید بدون کارخانه اشتغال دارند، دارای هویت و پروانه هستند اما در کشور ما، جای این نوع از تجارت خالی است. هنوز وزارتخانه‌های ما، آن را به رسمیت نمی‌شناسند

#صادرات #هدفمندی #ساختارها #ارز #کوپن #اقتصاد_مقاومتی #تولید_بدون_کارخانه #برجام #حمل_و_نقل #کارآفرینی #یارانه #تولید #تحریم

http://new.itrco.ir/news/37/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2-%DA%AF%D9%81%D8%AA—%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85-!/default.aspx

 

مشهد نیوز

 

 

 1. امنیت بیشتر مرزها با توسعه کارآفرینی

در سال‌های گذشته با پیدایش کارآفرینی، توسعه آن موردتوجه بسیاری از کشورهای پیشرفته و جوامع درحال توسعه قرار گرفت.

براساس یکی از فرضیات (دیده‌بان جهانی کارآفرینی)، رشد سریع و موثر اقتصاد ملی برخی کشورها نسبت به دیگر کشورها، ریشه در فعالیت‌های کارآفرینانه دارد. بر همین اساس، شرایطی چون فراهم بودن زیرساخت‌های تجاری و حرفه‌ای، باز بودن فضای بازار برای ورود کارآفرینان و ظرفیت‌های کارآفرینی مانند مهارت و انگیزش، زمینه‌ساز ایجاد و رشد کسب‌وکارهای جدید در کشورهاست. از سوی دیگر کشورها با راهکارهای متنوعی مانند تسهیل ورود و خروج کالا، اعمال معافیت‌های گمرکی یا ایجاد مناطق آزاد تجاری سعی در تامین نیازهای خود و تداوم رشد و توسعه پایدار دارند که به نظر می‌رسد کارآفرینی زمانی که بستر مناسبی همچون حضور در مناطق آزاد تجاری و مرزی می‌یابد، دریچه‌ای به جهان خارج ایجاد کرده که توسعه منطقه‌ای را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس کارآفرینی را می‌توان عاملی مهم و تاثیرگذار در نیل مناطق آزاد تجاری و مرزی به هدف افزایش و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، انتقال فناوری، افزایش درآمدهای عمومی، افزایش گردشگر و در نهایت ارتقای جایگاه اقتصادی کشورها دانست. به گفته کارشناسان، بحث کارآفرینی دارای یک تعریف عام است که از قبل ایده‌ها منجربه ایجاد کار می‌شود و باید فرهنگ کارآفرینی در جامعه به خوبی تبیین شود. کارآفرینی به دنبال رفع یک نقص است و این مهم باعث شده اهمیت کارآفرینی بیشتر موردتوجه واقع شود. باید تلاش شود فرهنگ کارآفرینی از سوی رسانه‌ها به خوبی تبیین و ترویج شود تا شاهد اشتغال پایدار در استان‌های مرزی و سایر استان‌های کشور باشیم. در این‌باره رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان‌رضوی با اشاره به نقش توسعه کارآفرینی در مناطق مرزی گفت: به‌طور معمول ما برای حفظ مرزها و نگه داشتن پایدار شهروندان در شهرها و روستاها و همچنین محله‌های حاشیه مرزی باید تدبیری داشته باشیم که متاسفانه در چند سال گذشته این تدبیر را نداشته‌ایم، با توجه به اینکه مشکل بحران آب در مرزهای شرقی به شکل واضحی خود را نشان می‌دهد تدبیر مضاعفی در این زمینه لازم است. حسین روشنک در گفت‌وگو با صمت افزود: با توجه به اینکه جمعیت در شهرها و روستاها که تاکنون به دلیل مسائل کشاورزی و دامپروری ماندگار می‌شدند اما هم‌اکنون ممکن است به دلیل کمبود آب کشاورزی برای آنها صرفه اقتصادی نداشته باشد و امکان ماندن در شهر برای آنها فراهم نشود، بنابراین برای حفظ امنیت و ماندگاری پایدار مردم و جامعه و چارچوب‌های اجتماعی لازم است تدبیری جدی از سوی مجلس، دولت و سازمان‌های مربوط دیگر که هرکدام نقش مهمی را به عهده دارند، انجام شود.

 او ادامه داد: این تدابیر در همه‌جای کشور به ویژه مرزها برای حفظ امنیت لازم و واجب است، این پرسش مطرح می‌شود که در این زمینه چه برنامه‌هایی باید اجرا کرد؟ در مرحله نخست دولت باید طرح ویژه‌ای برای حاشیه مرزهایی که آب بیشتری وجود داشته و امکان کشاورزی دارد، ارائه کند، همچنین در مرحله دوم، باید به حاشیه‌های مرزی به دلیل ایجاد دامداری و صنعت‌های وابسته به امور دام و طیور که آب کمتری نیاز دارند، توجه بیشتری شود، به جز این موارد در زمینه صنایع روستایی (صنایع‌دستی) که آب‌بری ندارند مشکلی نیست مجلس بودجه‌ای تصویب کند که سازمان‌های مربوط تولیدات صنایع‌دستی در روستاهای حاشیه مرزی را خریداری کنند و با یارانه در داخل کشور یا خارج از کشور (در حوزه صادرات) به فروش برسانند.

رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی تصریح کرد: وضعیت هر شهر، روستا، محله مرزی باید با ساختاری برای کارآفرینی فراهم شود تا با جذب سرمایه‌گذاری و توسعه منطقه از مهاجرت مردم به خارج از مرزها جلوگیری شود و مرزها خالی از جمعیت نمانند. روشنک تاکید کرد: زیرساخت‌های کارآفرینی باید از سوی دولت و مجلس فراهم شود، وقتی این‌کار انجام شد به‌طور قطع مجری باید بخش خصوصی باشد. دولت باید بپذیرد هزینه مدیریت کشور را در ستادها، وزارتخانه‌ها و استانداردی‌ها و مکان‌های مختلف کاهش دهد، هزینه اداره کشور از سوی دولت و قوه قضاییه، قوه مقننه و شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و… به شدت بالاست، دولت باید تلاش کند از این هزینه‌ها بکاهد و از این محل به روستاها و شهرها و مناطق کوچک مرزی کمک کند در غیر این صورت با مشکل جدی مواجه خواهیم شد. او بیان کرد: بحث حاشیه‌نشینی موضوع مهمی است، برای پاک شدن این مشکل دولت باید کوچک‌سازی کند، این برنامه چندان کار سختی نیست در این زمینه لازم است فقط هزینه‌ها کاهش پیدا کند، معتقدم دولت باید دوباره جهاد سازندگی روستاها و مرزها را فعال کند تا بتواند این معضلات را پشتیبانی و پیگیری کند.

#روستا #کارآفرینی #ساختارها #کشاورزی #یارانه #صادرات #قانون #دولت

https://www.smtnews.ir/small-industries/28136-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%B2%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C.html

17/4/96 / گسترش صمت

 

 

 1. * رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: کالاهای تولیدی ما ظرفیت صادراتی خود را از دست داده و اکنون کالای مرغوب مناسبی برای صادرات در اختیار نداریم.

[رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی خراسان رضوی:کالای قابل صدور نداریم]

به گزارش ایرنا محمدحسین روشنک دوشنبه شب در نشست بررسی وضعیت صادرات خراسان رضوی افزود: معضلی که اکنون در عرصه صادرات و اقتصاد بدان دچاریم آن است که کالای صادراتی که در بازارهای هدف از نظر قیمت و کیفیت قدرت رقابت داشته باشد، بسیار کم است.

وی عنوان کرد: امروز قیمت تمام شده کالاهای ما در اثر عوامل مختلف چون گرانی مواد اولیه که 45 درصد آن حداقل به دلیل تحریم‌ها است، بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: فشارها و شرایط دشوار صادراتی در سال‌های گذشته موجب شد بسیاری از 800 صادر کننده استان بتدریج از حوزه صادرات خارج شوند.

وی گفت: امروز باید دوباره شناسایی، پیگیری وضعیت و علت افت صادرات و خروج فعالان صادرات از این بخش دنبال شود.
وی عنوان کرد: امروز توقع ما آن است دولت شرایط را به گونه‌ای مدیریت کند که اعتماد صادر کننده و تولید کننده که در دولت قبل بشدت لطمه خورده، دوباره بازسازی شده و برگردد.

وی با اشاره به بحث مشوق‌های صادراتی که برای ترغیب صادر کنندگان ارائه می‌شد، گفت: این مشوق‌ها زمانی موثر است که مستقیم به صادر کننده پرداخت شود ضمن آنکه همان بخشی هم که در گذشته به صادر کننده اختصاص می‌یافت، پنج تا 6 سال در دیون دولت باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته کارخانجات سیمان را با هدف صادرات ایجاد کردیم، افزود: امروز بسیاری از این واحدها با حداکثر ظرفیت فعال بوده و انبوه تولیدات آنها انبار شده و الان باید برای آنکه قیمت آنها به سطح صادرات برسد به طور مستقیم یارانه دریافت کنند که در این صورت دیگر نیازی به تسهیلات و کمک مالی ندارند.

وی تاکید کرد: امروز باید تولیدات ما با هدف صادرات صورت گیرد و برای این منظور قیمت تمام شده آن باید متفاوت باشد و اجازه فروش در داخل کشور را نداشته باشد.

وی از جمله معضلات این حوزه را عدم تقویت زیرساخت‌ها دانست و گفت: در سال‌های گذشته که درآمدهای هنگفت نفتی در اختیار کشور بود با اتکای به آنها رشد و سهم صادرات استان محقق می‌شد اما هیچگاه از محل این منابع برای تقویت زیرساخت‌ها استفاده نشد.

 

#صادرات #تعرفه #تسهیلات #بانک #یارانه #ساختارها #مواد_اولیه #تولید #قیمت_تمام_شده #سرمایه

17/3/1395 – ایرنا

http://www.irna.ir/rkhorasan/fa/News/82103213

 

 

 1. بررسی زمینه‌های صادرات موفق در گفت وگو با محمد‌حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان؛

نتوانستیم در بازار هدف بمانیم

 

 

صادرات در ظاهر به حوزه بازرگانی مربوط می‌شود اما علی رغم ظاهر ساده فروش محصول در بازارهای هدف، با پیچیدگی‌های فراوانی روبه‌روست.

طبعا عوامل متعددی در رونق صادرات می‌تواند موثر باشد و در این میان حضور پر توان و برنامه‌ریزی شده رقبای منطقه‌ای ایران در بازارهای اقتصادی بر پیچیدگی این فضا افزوده است. محمدحسین روشنک اما بر این باور است تا زمانی‌که تولید موفقی نداشته باشیم، نمی‌توانیم حرفی از صادرات موفق بزنیم. این حرف برای من که به دنبال الگوی صادرات موفق بودم مطلوب بود. به تعبیر وی باید ایران از مبدا واردات کالای کشورهای خارجی به مقصد صدور و صادرات کالاهای وطنی تبدیل شود. در ادامه حاصل گفتگوی ما با محمد‌حسین روشنک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد‌کنندگان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی آمده است که می‌خوانید.

 در گفتگو با شما می‌خواهم بدانم برای رسیدن به صادرات موفق باید چه کنیم؟

ما باید اقتصادمان را یک سبد ببینیم. پایه اول این سبد اقتصاد نیروی انسانی است، چه در حوزه مدیریتی و چه کارمندی و کارگری.اگر صادرات موفق و اشتغال موفق می‌خواهیم باید به تولید بپردازیم. تولید موفق چیست؟ هیچ‌وقت فراموش نکنید تولید موفق، تولید ارزان و با‌کیفیت است. یعنی تولید موفق را باید با رقبای خارجی خودش ارزیابی کنید. یعنی ما اگر آمدیم گوشی تلفن همراه تولید کردیم، باید بتوانیم با گوشی هم‌تراز خودش رقابت قیمتی و کیفیتی داشته باشیم. ما به این تولید می‌گوییم موفق. اگر این را داشته باشیم آن زمان است که می‌توانیم صادرات موفق هم که شما دنبالش هستی، داشته باشیم.

 ما در حال حاضر با یک مشکل اصلی در کشور مواجهیم و آن افزایش قیمت تمام شده تولیدات اعم از خدمات و محصولات است. همچنین وضع تعرفه‌ها گواه این مطلب می‌تواند باشد که در مولفه قیمت همچنان جای کار داریم و عقبیم. بله این یک مسئله است که متاسفانه تا از آن رها نشویم نمی‌توانیم درباره قیمت تمام شده حرفی بزنیم. در حال حاضر به هر دلیلی ما در قیمت تمام شده با اشکال مواجه شده‌ایم و چون در قیمت تمام شده، در شرایط مساوی کیفیت با اشکال مواجهیم صادراتمان با مشکل روبه‌رو شده و گرچه درست است که توانسته‌ایم با وضع تعرفه‌ها از تولیدات خودمان حمایت کنیم ولی به میزان نیاز مصرف داخلی‌مان بوده است؛ نه برای انجام صادراتمان. یعنی صرفا در داخل می‌توانی به مردم بگویی ما به وسیله ایجاد تعرفه، کالا و خدمات را به مردم خودمان گران‌تر بفروشیم. در واقع به کالای داخلی خودمان از جیب مصرف‌کننده فرصت و فضا و سوبسید می‌دهیم. نمونه و نماد این کار خودروست؛ در واقع داریم به خودرو و همچنین به دولت از جیب مصرف‌کننده سوبسید می‌دهیم. عملا سوبسید و یارانه از سمت مصرف‌کننده به سمت دولت و خودروساز داخلی پرداخت می‌شود. اما برای صادرات این داستان‌ها دیگر وجود ندارد، من نمی‌توانم بروم و به خارجی بگویم چون کالای ما در داخل گران تمام می‌شود تو بیا و حمایت کن که با قیمت مناسب، دست مصرف‌کننده تو برسد. چنین چیزی خنده‌دار است. این عارضه‌ای که وجود دارد حتی به رکود هم دامن می‌زند که قیمت تمام شده از میانگین قیمت تمام شده جهانی بیشتر است و این باعث شده نتوانیم صادرات خوبی داشته باشیم و چون صادرات نداریم به دلیل اینکه ظرفیت تولیدمان مازاد بر مصرف داخل است در نتیجه بخشی از بنگاه‌های تولیدی و خدماتی ما خالی می‌ماند و بعد چون با درصدی از ظرفیت کار می‌کند و هزینه سربار ثابت است، باید قیمت تمام شده را افزایش دهد. یعنی یک دور باطل.

 به نظر می‌رسد هر چیزی که ارز‌آوری داشته باشد شما به نوعی در ذیل صادرات قلمداد می‌کنید. این نگاه حداکثری به صادرت است.

بگذارید من همین نکته را بگویم. اصلا شما مقوله توریسم را در نظر بگیرید. ما در شهری زندگی می‌کنیم که می‌توانیم صادرات بزرگی از محل جذب توریسم داشته باشیم. جذب توریسم باعث ارز‌آوری است. با جذب زوار کسب درآمد ارزی کنیم. از دید من به عنوان یک بازرگان برای جذب توریسم خیلی چیزها را اگر مباح و حلال است و حرام نیست، از توریست دریغ نکنیم. اما واقعا دلیل ندارد و ما امروز بیش از هر چیزی به درآمدهای صادراتی‌مان نیاز داریم. باید ده‌ها رستوران و فضای جذاب و تفریحی باب میل توریست‌ها فراهم کنیم. نباید برای گردشگر محدودیت‌های بی‌دلیل قائل شویم.

 

تقریبا همه اتفاق نظر دارند که تولید، مزیت قیمتی خودش را از دست داده و قابل رقابت نیست. اما شما به عنوان یک بازرگان و فعال بخش اقتصادی بگویید چه عواملی در این مسئله نقش دارد؟

سوال خوبی است. چرا قیمت تمام شده کالا و خدمات ما آنچنان بالا رفته که ما مجبوریم هر روز دیوار تعرفه را بالا ببریم و یعنی هر روز دریافت یارانه از مردم را به نفع دولت یا به نفع تولید بیشتر کنیم؟ چرا؟ چه دلیلی دارد؟ چه کسی مقصر است؟ آیا دولت یا تولید‌کننده مقصر است؟ کجا اشکال به وجود آمده است؟

من قبل از اینکه یک بازرگان باشم، یک تولید‌کننده‌ام و همچنان هم تولید می‌کنم و زیباترین نوع تولید را هم دارم. به عنوان یک تولید‌کننده می‌گویم شما برو و بررسی کن که چرا قیمت تمام شده کالای ما به حدی رسیده که نماد صنعت ما که خودروست امروز در داخل ایران به دو و نیم برابر قیمت تمام شده کشورهای جهان به مردم عرضه می‌شود. چرا؟ بالاخره یک کسی باید جواب بدهد. اگر تولید‌کننده مقصر است خب باید بیاید و جواب دهد. اگر دولت مقصراست بیاید و جواب بدهد. اگر بانک‌ها مقصرند بیایند جواب بدهند. مگر مردم ما درآمدشان از مردم دنیا بیشتر است که هزینه تمام شده بیشتری بپردازند؟ این باعث می‌شود سایر خدمات را هم بالاتر بپردازند.

 ما زمانی به کشورهای آسیای میانه مواد غذایی اعم از ماکارونی، کمپوت، رب گوجه، مرغ و تخم‌مرغ صادر می‌کردیم. حالا آن کشورها خودشان تولید می‌کنند و دیگر آن کالا را از ما نمی‌خرند و به جایی رسیده که ما نمی توانیم صادر کنیم. چرا برای این مسئله کاری نکرده‌ایم؟

یک روزی هم ما همین کالاها را از کشورهای دیگر وارد می‌کردیم اما خودمان شدیم تولید‌کننده. کم‌کم مازاد تولید داریم و صادر‌کننده هم شدیم. اما فکر می‌کنید چرا همچنان کالاها را وارد می‌کنیم؟ به خاطر همان دو دلیلی که عرض کردم. قیمت و کیفیت بهتر. خارجی‌ها کیفیت محصولشان را ارتقا دادند تا همچنان بتوانند صادرات خودشان را انجام بدهند. همچنان هم تولیداتشان را با کیفیت ارائه می‌دهند. تکنولوژی را صادر می‌کنند. اما ما برای کشورهای هدف که داشتیم چنین کاری نکردیم و درمانده‌ایم. چرا؟ چون وزارت صنعت و معدن و تجارت نه تنها در این دولت بلکه از سه دولت قبل باید می‌آمدند فکر امروز را می‌کردند که کشورهای بازار هدف ما می‌آیند و پیشرفت می‌کنند و ما برای چنین روزی برنامه‌ریزی کنیم. ما هم باید خودمان را بالاتر می‌کشیدیم که نکردیم. امروز ما فقط کالایی می‌توانیم صادر کنیم که کشورهای هدف ما نتوانند آن را تولید کنند.

من به عنوان رئیس کانون کارآفرینان استان نیز می‌گویم که برای اشتغال باید تولیدمان را بالاتر ببریم. من اشتغال لازم دارم. لذا ما به هر دلیلی اعم از تحریم‌ها یا مدیریت‌های داخلی نتوانستیم کالاهایمان را در بازارهای هدف نگه داریم. ما درجا زدیم. مربوط به این دولت هم نیست. از گذشته ریشه داشته است.

 

تولید ما صادرات محور نیست؛ من تولید‌کننده صرفا به این فکر می‌کنم این بار خودم را رد کنم. دیگر به عوارضش بر صادرات کشور کار ندارم. فکر می‌کنم کمی کوته‌بینانه به صادرات و تجارت نگاه کردیم در این سال‌ها و خیلی بازار تجارت را دست‌کم گرفته‌ایم. حضور در نمایشگاه‌های خارجی‌مان را وقتی با نحوه حضور سایر کشورها مقایسه می‌کنیم تفاوت‌های زیادی می‌بینیم.

اتفاقا شما به مطالب خوبی اشاره می‌کنید. من خوشحالم که دیدگاه‌های اقتصادی و توانمندی در حوزه مطبوعات ما در این حد است. حرفی که شما الان زدید حرف کارشناسی بود که من سال‌هاست پیرامونش فکر می‌کنم. این نگاهی که می‌فرمایید خیلی دلایل متعددی دارد. ما از پنج سال قبل تا به حال نرخ تورم را کنترل کردیم. اما حداقل میانگین این‌ها را درنظر بگیریم خب ۵۰‌درصد قیمت تمام شده کالاهای تولیدی ما افزایش پیدا کرده است. در طرف مقابل دولت نرخ ارز را دستوری ثابت نگه داشته است. خب این چه عوارضی داشته است؟ کسی می‌تواند عوارض منفی این مسئله را نادیده بگیرد؟ اگر بنا باشد من دلایل کاهش صادرات را بگویم، این را بر پایه تولید و قیمت تمام شده می‌بینم که زیر‌مجموعه‌اش می‌شود بی‌ثباتی نرخ ارز در کشور. چرا دولت نرخ ارز را ثابت نگه می‌دارد؟ برای اینکه منابع دولت عمدتا نفتی است. اگر نرخ ارز را بالا ببرد تورم را نمی‌تواند کنترل کند. در نتیجه برای کنترل تورم از محل درامدهای نفتی قیمت ارز را ثابت نگه داشته و تولیدات ما روی دست تولید‌کننده داخلی باد کرده است. بعد هم ما مدام دنبال این می‌گردیم که چه کسی مقصر است. این‌ها پاسخ سوال شماست که چرا ما کوته‌بینانه نگاه می‌کنیم یا اثر یک تصمیم را بر مقوله‌های دیگر در نظر نمی‌آوریم.

 صادرات از جهتی که به مراودات ما با بیرون از مرزها ارتباط پیدا می‌کند، خود‌به‌خود دستگاه‌هایی که در این حوزه نقش مستقیم را دارند، می‌توانند نقش پررنگ‌تری داشته باشند. من قبلا در مورد رقبای منطقه‌ای ایران به شما عرض کردم. اما چرا تا‌کنون ظرفیت وزارت امور خارجه به خوبی پای این مسئله نیامده است؟

این سوال من هم هست. سفیر ترکیه را شما اشاره کردید چه‌ها که نمی‌کند. من هم سفیر کشور چین را می‌گویم. او می‌داند یک نفر بازرگان مثلا به نام روشنک که مسئول اتحادیه صادر‌کنندگان در خراسان هست وجود دارد. از تهران برنامه‌ریزی می‌کند که یا بیاید مشهد این فرد را ببیند یا این آدم را دعوت کند به سفارت‌خانه و با او ملاقات کند. اما واقعا سفرای ما بیایند و بگویند چنین کاری می‌کنند؟ این کار سفیر یک کشور درباره یک نفری است که در مقیاس کلان عددی هم نیست. اما شاید او حساب کرده که این گردش صادرات و وارداتش در سال برای تمام نقاط دنیا ۲۰‌میلیون دلار باشد. حاضر شده برای این کار از تهران بیاید این بازرگان را ببیند که ارتباط تجاری او را با کشور متبوعش برقرار کند. آیا سفرای ما این کار را می‌کنند؟ آیا می‌توانند ادعا کنند چنین کاری کرده‌اند؟ تازه به سراغشان هم بروی، می‌گویند این مربوط به ما نمی‌شود.

ما عافیت طلب نیستیم

به نظر من بخش خصوصی هم کمی عافیت‌طلب است. حکایت برخی تاجران ما این است که می‌خواهند از عرض رودخانه رد شوند، بدون اینکه پاهایشان خیس شود.

شما که به دنبال جواب سوالات خودت هستی بدان بخش خصوصی ما با این شرایط سختی که وجود دارد واقعا عافیت‌طلب و راحت‌طلب نیست. این بخش خصوصی فعلی را می‌گویم به شما که بدانید و بنویسید این بخش خصوصی امروز ما منفعت‌طلب نیست! ولی در گذشته این‌طور بوده، این احتمال طبیعی است که در حال حاضر هم باشد.

من جواب می‌دهم. در گذشته بوده. بسیاری از این ماشین‌سازی‌ها و صنایع که رشد نجومی هم کرده‌اند و مدعی هم هستند دلار ۳۰۰‌تومان را به ۷ تومان گرفتند. می‌دانم شما این اطلاعات را داری. دلار در زمانی که ۶۰۰‌تومان بود این‌ها به ۱۳۰‌تومان گرفتند. این منفعت‌طلبی در گذشته بوده که این‌ها الان هم عده مشخص و مخصوصی هستند که جمعشان هم جمع است! همه می‌شناسند، می‌دانم که شما هم می‌شناسید. این‌هایی که ارز ۷‌تومانی برای صنعتشان گرفتند کاملا مشخصند، این‌هایی که ارز ۱۳۰‌تومانی برای صنعتشان گرفتند، مشخص هستند. آن‌هایی که زمین مفت گرفتند مشخصند، این‌هایی که ماشین‌آلات با قیمت‌هایی باور‌نکردنی گرفتند مشخصند. این‌هایی که وقتی مجوز گرفتند مجوزشان به تنهایی به نرخ امروز به ده میلیارد تومان ارزش داشته است و به نرخ همان زمان ۱۰۰‌میلیون تومان می‌ارزید، مشخص است. بله، شاید بگوییم آن‌ها امروز دیگر حال و حوصله کارکردن ندارند، چون باید بروند ارز را به نرخ آزاد بخرند و کار را به نرخ آزاد و برق را به نرخ آزاد بخرند. شاید آن گروه از بنگاه‌داران اقتصادی ما حال و حوصله نداشته باشند. اما اکثریت امروز بنگاه‌های کوچک و متوسط ما هستند، این‌ها اتفاقا حال و حوصله کار کردن دارند، منفعت‌طلب و عافیت‌طلب هم نیستند. من قبول دارم منفعت طلبان در گذشته بوده‌اند.

افزایش مالیات در شرایط رکود !

برخی صادرکنندگان به برخی رویه‌های بانکی و مالیاتی اعتراضاتی دارند. محور این اعتراضات چیست و چرا رسیدگی نمی‌شود؟

در رابطه با سازمان امور مالیاتی حرف ما این است که خب ما باید درآمد داشته باشیم که بتوانیم مالیات درآمد بپردازیم. شما از این طرف می‌آیی و می‌گویی رشد اقتصادی پایین آمده و از این طرف می‌گویی اشتغال کم شده. این را هم قبول داری، پس چگونه سالی ۳۰‌درصد روی مالیات اضافه می‌کنی؟ از چه منبعی می‌خواهی این را بگیری؟ واقعا چگونه می‌شود این تعارض را فهمید؟ از کجا؟ وقتی شما خودت قبول داری مسئله داریم، پس این چه رفتاری است؟

من تاکید می‌کنم مالیات بر حق را باید داد و اگر کسی نداد باید گرفت. اما واقعا مالیات بر حق را باید گرفت. مالیاتی را که مبتنی بر رشد اقتصادی باشد، باید گرفت. رشد اقتصادی شما چند درصد بوده که می‌خواهی بیایی سالی ۳۰‌درصد به دریافت مالیاتت اضافه کنی؟

درباره ارزش افزوده هم همین مسئله را داریم. گفتند مالیات بر ارزش افزوده را باید مصرف‌کننده بدهد. در کجای کشور ما در ابتدا این مالیات را مصرف‌کننده می‌پردازد؟ درست است که در نهایت می‌دهد اما چگونه؟ تولید‌کننده که روی قیمت تمام شده اضافه می‌کند. تو مستقیم می‌روی از تولید کننده می‌گیری و او باید در قیمت تمام‌شده‌اش لحاظ کند.

همچنین در رابطه با مسئله بانک‌ها وقتی شما آمدی دستوری نرخ ارز را تعیین کردی، یک روز نرخ تورم در کشور ۵۰‌درصد است خب شما دستوری آمدی و گفتی به پس‌انداز ۱۸درصد سود بده. معنی این کار چیست؟ یعنی ۳۲‌درصد از ارزش پول پس‌انداز گذار را ندادی. خب در آنجا باید می‌گذاشتی پس‌انداز گذار آزادانه می‌گفت باید سود بیشتری بدهی تا ارزش پولم حفظ شود. امروز هم که نرخ تورم را ۱۰‌درصد آورده‌ای باید بگویی من به سپرده تو ۱۱‌درصد می‌دهم و از دریافت‌کننده تسهیلات هم ۱۳‌درصد می‌گیرم، نه ۲۸‌درصد. 

 

 

#صادرات #ارز #تولید #ساختارها #دیپلماسی #تعرفه #یارانه

#اشتغال #کارآفرینی #مالیات #خودرو #دولت #تشکل‌ها #خصوصی #بانک #واردات #قیمت_تمام_شده #تورم #گردشگری

 

 

 

 1. * رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

دستکاری در ساختارهای اقتصادی عده‌ای را یک‌شبه پولدار می‌کند

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به برخی مشکلات در ساختارهای اقتصادی گفت: این مساله باعث به وجود آمدن احتکار شده و عده‌ای را در یک شب پولدار یا بی‌پول می‌کند.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه اگر به تولیدکننده داخلی کمک نشود، توان رقابت با تولید‌کننده خارجی را نخواهد داشت، افزود: وضعیت کنونی بازار برنج، روغن نباتی و دیگر کالا‌ها حاصل دستکاری در ساختار‌های اقتصادی است. ضروری است تا اجازه داده شود ساختار‍‌های اقتصادی به شکل خود کار کند.

وی ادامه داد: ما به کمک احتیاج داریم ولی این کمک نباید به صورت آزاد کردن واردات در یک روز و ممنوع کردن آن در روز دیگر باشد. اگر این روند ادامه یابد، عده‌ای سود‌های کلان و عده‌ای ضرر‌های زیادی می‌کنند و این حرکت اقتصادی سالم و درست نیست.

روشنک با اشاره به اینکه نباید هزینه‌ها را بر مصرف‌کننده تحمیل کرد، اظهار کرد: با تحمیل هزینه زمان تولید، قیمت تمام شده تولید کالا و خدمات بالا می‌رود. هم‌اکنون این رقم در کشور ما نزدیک به دو برابر میانگین کشور‌های جهان است.
وی دستکاری در سیستم‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را حلال مشکلات گروه‌های تجاری محدود در کوتاه‌مدت دانست و یادآور شد: این دستکاری‌ها در درازمدت تاثیر مشابهی ندارد و مشکلات بزرگی را که هم‌اکنون قابل پیش‌بینی نیست را به وجود می‌آورد.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان تاکید کرد: دولت و مجلس باید مقدار دقیق تفاوت قیمت تمام شده برنج کشور را نسبت به برنج کشور‌های پاکستان، هند و… اعلام کند و نباید به دلیل بیشتر بودن آن، واردات را ممنوع و مدتی بعد دوباره آزاد کند. این مساله باعث به وجود آمدن احتکار شده و عده‌ای را در یک شب پولدار یا بی‌پول می‌کند.

روشنک در خصوص کمک دولت به کشاورزان تصریح کرد: چون مابه‌التفاوت قیمت تمام شده کالایی مانند برنج از کشور‌های دیگر که مبدا واردات هستند، مبلغی بیشتر است، دولت باید این مبلغ را از واردات دریافت کرده و در مقابل به صادرات و تولید کالا یارانه دهد، سپس واردات و صادرات را در صورتی که بر اساس ضابطه باشد آزاد بگذارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان بیان کرد: به بهانه حمایت از کشاورز مقداری پول بابت واردات کالا اتخاذ می‌شود اما به جای کمک به کشاورز وارد خزانه دولت می‌‍شود. وی خاطرنشان کرد: دولت باید یک مبنا را درنظر گرفته و از واردکننده منابعی را بگیرد و آن منابع از برنج وارداتی را که مصرف‌کننده باید پرداخت کند در قالب‌های متفاوتی به برنج‌کار کمک کند اما در ساختارها دستکاری نکند زیرا عاقبت خوشی ندارد.

#ساختارها #دولت #قیمت_تمام_شده #هند #پاکستان #تعرفه #صادرات #یارانه #واردات #تولید #کشاورزی #رانت #شفافیت

 

http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=100374

 

 

 1. 7. #یادداشت

دیروز دفاع مقدس امروز جهاد اقتصادی:

ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک ساله شد

گویا رسانه ملی و مطبوعات در روزهای گذشته فراموش کرده بودند سال گذشته دربهمن ماه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است ،

قلم که میخواست یادآوری کند سال گذشته مقام معظم رهبری در روز ۲۹ بهمن سیاستهای اقتصاد مقاومتی را ابلاغ و از دولت مردان و فعالین اقتصادی و آحاد ملت خواستند با اجرای آن ، اقتصاد کشور را در مقابل توطئه‌ها مستحکم کنند، البته رهبری از سالها قبل در اول سال با انتخاب نام‌هایی چون جهاد اقتصادی و حمایت از کار و کارآفرینی و سرمایه ایرانی و… حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی را رهنمون بوده تا مقدمه تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم شود. قلم که به جهت عدم توجه شایسته به نامگذاری‌ها و سیاستهای اقتصادمقاومتی مدت‌هاست معترض دولت و من مدعی بخش خصوصی است ، می‌گوید ای کاش ستادی وجود می‌داشت که در سالگرد ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از مسئولین حوزه اقتصادی دولت و فعالین و مسئولین تشکلهای بخش خصوصی سوال می‌کرد واقعا برای تحقق نامگذاری‌ها و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی چه کرده اید، آیا حرفی برای گفتن و نوشتن دارید ؟ همین تریبون‌ها و مطبوعات و افراد مدعی در بخش خصوصی که بعضاً برای مطالب بسیار کم اهمیت ساعتها گردهمایی و مصاحبه و مناظره و طرح و برنامه ارائه می‌دهند در یک سال گذشته برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه کرده اند ؟ آیا مدیران اقتصادی دولت تدبیر و امید اقدام درخوری برای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته اند؟ یا اینکه فقط چشم به نتیجه مذاکرات هسته ای که البته آن نیز مهم است و باید همه علاقمندان به ایران اسلامی از مذاکرات حمایت کنند و درمقابل کارشکنان ایستادگی نمایند دارند ؟ دولت و تشکل‌های بخش خصوصی و همه آحاد مردم از تجربه دفاع مقدس آموخته اند که تحقق اقتصاد مقاومتی به بسیج عمومی همچون بسیج دوران دفاع نظامی این سرزمین که همه امکانات در اختیار دفاع قرار گرفت نیاز داشته و دارد، آیا در این راه قدمی برداشتیم ؟ آیا ستاد پشتیبانی ازاقتصاد مقاومتی همچون ستاد پشتیبانی از دفاع مقدس با اختیار کامل تشکیل داده ایم ؟

 

شاید سوال شود چه کاری باید صورت می‌گرفت که آن بسیج ایجاد می‌شد ؟ همه می‌دانند آن روز پیرزن روستایی تخم مرغ‌هایی که تمام دارایی اش بود را به میدان آورد تا در مقابل دشمن نظامی ایستادگی کند. چرا امروز برای صادرات تخم مرغ‌ها که می‌تواند ارز تولید و به اقتصاد مقاومتی کمک کند مشکل ایجاد میکنیم ، آن روز با اینکه آن پیرزن خود نیاز به خوردن تخم مرغ‌ها داشت اما اولویت را به مقاومت ملت داد ، آیا امروز نیز آن گونه ایم ؟ چرا مسئولین دست اندر کار در دولت قبل و دولت تدبیر و امید و فعالین بخش خصوصی این نگاه را به اقتصاد مقاومتی ندارند؟ چرا باید کامیون و واگن حامل چای صادراتی که مازاد تولید کشور است به دلیل صدور یک بخشنامه اشتباه و خلاف قانون توسط معاونت وزارت کشاورزی ده روز در گمرک بماند و کسی پاسخگوی خسارت صادر کننده و تولید کننده نباشد .

جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی با حرکتهای معمول محقق نمی شود، در دفاع مقدس زمانی پیروز شدیم که با بسیج عمومی وارد میدان شدیم و همه اولویت‌ها را به مقاومت دادیم ، هر امکانی وجود داشت اولویت اول به دفاع اختصاص داده می‌شد . مردم که با کمک اطلاع رسانی رسانه‌ها پی به اهمیت تامین نیاز‌های دفاع مقدس برده بودند، خود نیازشان را در اولویت بعدی قرار می‌دادند ، لذا با رضایت کمبودها را متحمل بودند. چرا حالا به صادرات غیرنفتی که میتواند با ارز آوری به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند اولویت داده نمی شود ؟ چرا فقط وقتی به فکر صادرات می‌افتیم که کالایی در بازار داخلی مازاد و در حال ازبین رفتن است ، چرا به کارخانجات صادرات محور توجه ویژه نمی شود؟ هیچکس تردیدی ندارد که یکی از راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی صادرات کالاهای غیرنفتی است . با این وجود آیا در یک سال گذشته واقعاً برنامه ویژه ای که قبل از ابلاغ سیاست‌ها وجود نداشت برای توسعه صادرات داشته ایم ؟ برای تولید صادرات محور چه طرحی اجرا کرده ایم و چه حمایتی از صنایع صادرات محور در دستور کار داشته و داریم ، کدام زیر ساخت اقتصادی در جهت توسعه تولید کالاهای صادرات محور و صادرات تقویت شده است ؟ دولت و مجلس محترم کدام برنامه ویژه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه تجارت ارائه کرده اند ؟ چرا بانک مرکزی و شبکه بانکی بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بجای کاهش نرخ، بهره تسهیلات صادراتی را که می‌توانست به توسعه صادرات و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک کند، افزایش داده تا جایی که بانک توسعه صادرات سود تسهیلات صادراتی را به کمتر از دوبرابر رسانده است، آیا این مخالفت با تحقق اقتصاد مقاومتی نیست ؟ آیا وقتی سازمان امور مالیاتی بجای اجرای دقیق معافیت‌های تصریح شده در قانون برای فعل صادرات پرونده صادر کنندگان فعال را در سراسر کشور به واحد مخصوص می‌فرستد تا بشود به

بهانه‌های مختلف مالیات بیشتری از صادرکنندگان دریافت کرد به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می‌شود ؟ کارشناسان بارها گفته اند دریافت هشت درصد مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالاهایی که برای صادرات خریداری میشود به آنجهت که صادرکننده اعتماد به عودت ارزش افزوده از طرف سازمان امور مالیاتی ندارد و همان ابتدا مبلغ پرداختی را به نرخ تمام شده کالاهای صادراتی خود می‌افزاید و باعث می‌شود امکان رقابت با رقبای خارجی از بین برود که نتیجه آن کاهش و و یا عدم افزایش معقول حجم صادرات بوده است ، چرا به این گفته کارشناسی توجه نمی شود ؟ اگر مطالبات صادرکنندگان از محل جایزه صادراتی پرداخت شود اعتماد صادرکنندگان به مجلس و دولت بیشتر جلب میشود وپای به میدان پر ریسک صادرا ت میگذارند ، مگر طلب صادرکنندگان از محل جایزه صادراتی حقوق آنها نیست ، چرا دولت و مجلس از پرداخت آن خودداری می‌کنند؟ اگر اعضای هیئت نمایندگان اتاق در سراسر کشور و اتاق ایران برای تحقق حقوق صادرات پیگیری شایسته می‌داشتد پرداخت حقوق صادرات در اولویت قرار می‌گرفت و باعث می‌شد صادرکنندگان دلگرمی بیشتری برای قبول ریسک درجهت توسعه صادرات و تلاش بیشتر برای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند ، البته قلم خود شاهد پیگیری‌های اتاق بوده است اما پیگیری بیشتر لازم بود. چرا در حمل و نقل ریلی و جاده ای بعد از سالها همچنان مشکلات و کمبود‌ها بیش از پیش وجود دارد؟ چرا در پایان هرسال باید تولید کنندگان صادرات محور و صادرکنندگان از بسته شدن پایانه بارگیری کالاهای صادراتی در راه آهن مشهد نگران باشند درحالی که راه آهن و گمرک تاسیسات جایگزین مناسبی ایجاد نکرده اند ؟ قبلا در یادداشتی نوشته بودم در دوران دفاع مقدس در ایام نوروز ، ارسال کمک‌های مردمی و نیروها به مناطق جنگی بر هر جابجایی مسافر اولویت داشت ، اما حال هنوز نوروز نشده صادرکنندگان که مدافعین اقتصاد مقاومتی هستند را تهدید به توقف بارگیری حمل کالاهای صادراتی از پایانه باری راه آهن مشهد می‌کنند، آیا این حمایت از تحقق اقتصاد مقاومتی است ؟ چه شد که به دستور مرکزنشینان و برخلاف نظر مقامات استان توفیق صادرات سیمان از استان خراسان رضوی گرفته شد ؟ واگذاری اختیار به استاندار و مقامات استان درحوزه اقتصاد بخصوص صادرات که ده‌ها بار از طرف فعالین بخش خصوصی بویژه صادرکنندگان مطرح شده است به کجا رسید ؟ اگر این واگذاری اختیار انجام نشود یک معاون غیر مطلع در وزارت بخود اجازه می‌دهد برخلاف نظر استاندار ، دستور دریافت عوارض از کامیون‌ها را صادر کند ، در دوران دفاع مقدس استاندار و مسئولین استان اختیارکامل برای حمایت از مقاومت نظامی داشتند آیا مقاومت اقتصادی نیاز به حمایت ندارد ؟ به نظر می‌رسد شورای گفتگو بهترین بستر برای واگذاری اختیاری همچون ستادهای پشتیبانی جنگ به استان‌ها باشد. با پیگیری جمعی از دلسوزان در هیئت نمایندگان اتاق ایران تصویب شد کارت بازرگانی که مخصوص تجارت است پنج ساله صادر شود. اینکه چرا برای بازرگانان یک ساله صادر می‌شود را کسی پاسخگو نیست؟ چرا معافیت‌های قانونی برای عدم دریافت وجه از صادرکنندگان رعایت نمی شود ، آیا این اقدامات برای تحقق اقتصاد مقاومتی از مسیر صادرات مفید است؟ البته اقتصاد مقاومتی فقط به صادرات مربوط نبوده بلکه صادرات غیر نفتی یکی از محورهای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی بوده و خواهد بود .

چه باید کرد ، متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم به درس اقتصاد مقاومتی که در سوره حضرت یوسف (ع) از جانب پرودگارمتعال به مسلمانان هدیه شده است توجه نکردند تا درآمد‌های فراوان ارزی خدادادی از محل فروش نفت را برای اقتصاد مقاومتی صرفه جوئی و نگهداری کنند. ضمن اینکه متاسفانه با برقراری یارانه نقدی بدون پشتوانه برای دولت یازدهم تعهد ایجاد کردند تا به جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ضربه ای کاری زده باشند .

شاید تجدید انتخابات اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی فرصت خوبی برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به اعضای اتاق بدهد تا کسانی را انتخاب کنند که اقتصاد مقاومتی را قبول داشته و از مسیر کسب و کار عنوان فعال اقتصادی را کسب کرده و در حال حاضر نیز تولید و یا تجارت و بطور کلی کسب و کاری داشته و اتاق را برای همه اعضا خواسته و روحیه پاسخگويی داشته و از همه مهمتر شایسته سالاری را بر دوست سالاری ترجیح دهند . همچون مرحوم مهندس سید جلال سخاوتی که افتخار فضای کسب و کار و تجارت استان وکشور بود، اگر در اتاق‌های سراسر کشور چون او انتخاب شوند بخش خصوصی میتواند وظیفه خود را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام دهد.تحقق اقتصاد مقاومتی در دولت و بخش خصوصی باور می‌خواهد .

#صادرات #اقتصاد_مقاومتی #تشکل‌ها #ساختارها #تولید #اتاق #عوارض #مالیات #ارز #تخم_مرغ #حمل_و_نقل #روستا #بانک #گمرک #یارانه #فرهنگسازی #کسب-و_کار #سیاست #دولت #قانون #کارت_بازرگنی #واردات

 

29 بهمن 1393

 

http://fara-khabar.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=1563:1393-11-29-15-28-31&catid=2:eghtesad&Itemid=8

 

 

 1. 8. #یادداشت

اقتصــاد مقــاومتی؛ دیروز دفاع مقدس ، امروز جهاد اقتصادی

صبح روز 13 فروردین برای عرض ادب و تقدیم سلام به مولایمان به حرم مطهر مشرف شدیم بر خلاف سالهای قبل امسال روز 13 فروردین به احترام ایام شهادت حضرت فاطمه (ص) حرم مملو از جمعیت بود که برای عرض تسلیت به امام رئوفان حضرت رضا (ع) مشرف شده بودند ، خوشحال شدم که مردم مسلمان کشور همانگونه که به احترام وفات و شهادت خاندان رسول ا… جشنهای عروسی و خانوادگی خود را برگزار نمی کنند 13 فروردین امسال نیز شهادت مادر ائمه اطهار (ع) را محترم شمرده اند .

 

در مسیر بازگشت که از محل اجرای پل خیابان و گذرگاه شهیدشوشتری میگذشتیم شعار سال که توسط مقام معظم رهبری تعیین شده است بر پرده ای نوشته شده بود ، قلم که در خدمتش بودم نوشتن یادداشتی در این خصوص را یادآور شد ، بعد از ظهر و تا زمان حضور در مراسم عزاداری ام ابیها حضرت فاطمه ( س ) وقت مناسبی برای نوشتن بود ، قلم که همیشه فرهنگ را بر اقتصاد اولویت می‌دهد نوشت : جامعه ما متاٌثر از فرهنگ عاشورا بوده و خواهد بود حضور انبوه جمعیت در روز 13 فروردین امسال در حرم مولا نشانه فرهنگ مذهبی ناب مردم ایران است . به قلم گفتم البته مقام معظم رهبری نام سال را (( اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی )) تعیین فرموده اند که ابتدا اقتصاد آمده است او اثر گذاشت ، این فرهنگ است که میتواند اقتصاد را شکوفا کند . رهبری چند سال است برای اقتصاد جامعه اولویت قائل شده و می‌شوند لیکن چون در سالهای گذشته متاسفانه تلاش نشده جهاد اقتصادی به فرهنگ اقتصادی جامعه تبدیل شود و از پشتوانه فرهنگ مقاومتی که در تاریخ اسلام و به خصوص شیعه و بروز شده آن دوران دفاع مقدس است استفاده کند ، رهبری امسال فرهنگ و عزم ملی و مدیریت جهادی که هر سه فرهنگی هستند را به اقتصاد اضافه نمودند تا شاید آنان که در مدیریت کشور نقش دارند بدانند بدون استفاده از فرهنگ مقاومت شیعه که تبلور آن را در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم جهاد اقتصادی ممکن نیست . دولت ، مجلس ، قوه قضایی ، نهادهای بخش خصوصی و تعاونی اگر میخواهند برای تحقق اقتصاد جهادی اقدامی داشته باشند کافی است فرهنگ کار ، تلاش ، حضور و مقاومت دوران دفاع مقدس را بازخوانی کنند ، او اضافه کرد مدیریت جهادی را باید از سردار شهید ساجدی فرمانده یگان مهندسی رزمی جهاد سازندگی و ده‌ها و صدها چون او به جامعه آموخت تا امروز مدیران کشور از آن استفاده کنند و فرهنگ جهاد اقتصادی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی پیاده نمایند

قلم ادامه داد باید برای نسل وارث ایثارگران دفاع مقدس نقل کرد شهید ساجدی و ساجدیها که از فرماندهان بزرگ بودند خود سربند یا زهرا (س) بر پیشانی بسته و پشت بولدزر می‌نشستند و جاده فاو و خرمشهر و خیبر می‌ساختند. آن زمان که چون امروز نبودند وقتی قرار است اقتصاد مقاومتی با عزم ملی و مدیریت جهادی پیاده شود و در کشور مقاومت اقتصادی توسط مقام معظم رهبری اعلام شده باشد نوروز باعث شود یک ماه چرخ اقتصاد کشور متوقف گردد .

او اضافه کرد باید برای نسل جوان امروز نقل کرد که اگر نبود عزم ملی و فرهنگ عاشورایی و مدیریت جهادی ایرانیان در دوران دفاع مقدس امروز بخش‌هایی با ارزش از پیکر عزیزتر از جان ایران اسلامی وجود نداشت ، این وارثان نسل مجاهدان دفاع مقدس باید بدانند رهبری به دنبال آن فرهنگ و آن مدیریت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است .

رهبر فرزانه که یک انقلابی و شاگرد امام خمینی (قدس سره) فرمانده دفاع مقدس است ، عزم ملی و مدیریت جهادی را از امام و سرداران و امیران شهید دوران دفاع مقدس و فرهنگ اسلامی را از نماز ظهر عاشورا و اقتصاد مقاومتی را از قرآن مجید بخصوص در سوره یوسف آموخته و به جامعه می‌آموزد .

به قلم گفتم باز من را به یاد پرچمهای مسیر جاده اندیمشک به پایگاه لشگر پنج نصر در سایت چهار و پنج که نوشته بود پیروزی با جهاد و مقاومت محقق می‌شود انداختی ، برادر، در آن دوران عزم ملی و فرهنگ مدیریت جهادی در اوج خود قرار داشت همانگونه که گفتی آن روزها که مثل امروز نبود که بلافاصله پس از اعلام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی توسط فرمانده کل قوا به بهانه نوروز که بسیار عزیز و مایه افتخار ما ایرانیان است نزدیک یک ماه چرخ اقتصاد را تعطیل کنند .

او اثر گذاشت : چندسال قبل در یادداشت‌هایی دیروز دفاع مقدس امروز جهاد اقتصادی که سال قبل در کتابی به عنوان اقتصاد مقاومتی منتشر شد نوشتیم هنگام دفاع و مقاومت تعطیلی معنا ندارد در دوران دفاع مقدس و مقاومت مردم ایران نمی شد به دشمن بعثی گفت ما در تعطیلات نوروز هستیم آن زمان برای اینکه به دشمن بگویند عید نوروز ما پیروزی کشورمان است 5823 رزمنده در قالب کاروان کربلای چهار در نوروز سال 65 همچون سالهای قبل از خراسان به جبهه رفتند تا عزم ملی ایرانیان را برای دفاع و مقاومت به دشمن بفهمانند

از اینکه قلم یادی از کتاب اقتصاد مقاومتی کرد تشکر کردم ، وگفتم از اکثر وزرا و مدیران دولت تدبیر و امید که خود از بازماندگان دوران مدیریت جهادی دفاع مقدس هستند انتظار بود بلافاصله پس از نامگذاری سال قوای سه گانه و بخش خصوصی و تعاونی را برای تحقق مدیریت جهادی بسیج می‌کردند و با عزم ملی ستادهای توانمند برای پیگیری اجرای نظر مقام معظم رهبری ایجاد می‌شد و رسانه‌ها نیز آن میکردند که باید میکردند ، اما متاسفانه نکردند .

قلم اثرگذاشت شاید چون تعطیلات شروع شده بود که مقام معظم رهبری نامگذاری سال را اعلام فرمودند مدیران و رسانه‌ها قدرت مانور نداشتند . حال پس از تعطیلات طولانی که کار و تلاش شروع شده باید دید قوای سه گانه و تشکل‌های بخش خصوصی و تعاونی به جز شعار چه اقداماتی برای تحقق اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی خواهند داشت .

باید مدیران اقتصادی دولت تدبیر و امید همراه با اتاق‌های بازرگانی و تعاون کشور طرحها و برنامه‌های مدیریت جهادی را اعلام کنند. با شعار نویسی به اقتصاد مقاومتی نخواهیم رسید .

از قلم که همچون گذشته زحمت همراهی را بعهده داشت تشکر کردم و خواستم در یادداشت بعدی با استفاده از تجارب دوران دفاع مقدس از بهره وری در مدیریت جهادی بنویسم تا مشخص شود با مفت خوری و نفت خوری ( هدفمندی یارانه‌ها ) مدیریت جهادی پیاده نمی شود .

 

#ساختارها #صادرات #یارانه #اتاق #تشکل_ها #اقتصاد_مقاومتی #فرهنگسازی #دولت

20/1/93 – خبر خراسان رضوی

http://kerman.irib.ir/web/mashhad/%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1/-/asset_publisher/ugRs8EYqvk8c/content/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D9%80%D9%80%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%82%D9%80%D9%80%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C%D8%9B-%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3-%D8%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C

 

 

 1. رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی اعلام کرد

اقتصاد مقاومتي با حمايت از بنگاههاي خرد و متوسط تحقق ميابد

 

افزایش تعرفه کالاهای وارداتی بر روند فعالیتهای تجاری تأثیرگذار است از این رو باید با تداوم روند منطقی تعرفه‌ها به توسعه تجارت کمک کرد.

محمدحسين روشنك، رئيس کانون کارآفرینان خراسان رضوي با بیان این مطلب در گفت وگو با ايران درباره روند صادرات استان افزود: خراسان، بازرگانان و تجار بينظيري دارد كه در شرايط بحران با كشورهاي آسياي ميانه كه اصول تجارت را درك نكرده بودند، كاركرده و اغلب از شيوه‌هاي انحصاري استفاده ميكردند. وي ادامه داد: كالا مانند آب داخل رودخانه اي است كه به هرجا شيب و حركت داشته باشد جهت پيدا ميكند و متأسفانه بايد پذيرفت در چند سال اخير در كشور ما بجز توليدات كشاورزي و صنعتي كه به صورت محدود هستند، كالا براي صادرات به كشورهاي خارجي ندارد.

وي با بيان اينكه در ايران امنيت و ثبات سياسي به عنوان اصل نخست تجارت حاكم است، گفت: در كشور ما منابع معدني، نفت، آب، گاز به وفور دیده میشود و جوانان تحصيلكرده زیادی داریم اما با وجود تمامي اين امكانات و نعمات نرخ تمام شده كالاهاي توليد شده از همه جاي دنيا در ایران بالاتر است.

رئيس كانون كارآفرينان خراسان رضوي اظهار داشت: كشور چين مواد اوليه توليدات خود را از ايران تهيه ميكند و پس از فرايند تكميل، با افزايش 30 درصدي تعرفه بار دیگر وارد كشور ميشود بنابراین كالاي داخلي در این شرايط توان رقابت با كالاي خارجي را ندارد.

رئيس كميسيون تجارت اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي مشهد افزود: ميانگين تعرفه واردات كالا به ايران از اكثر كشورهاي دنيا بالاتر است و اين موضوع نشان دهنده اين است كه كشور ما مصرف كننده كالاهاي وارداتي است و بستري براي توليد به منظور صادرات كالاوجود ندارد.

 روشنك ادامه داد :توليدات كشور به سرمايه و تسهيلات بانكي نياز ندارد بلكه مشكل عمده كشور نبود عرضه، فروش و قيمت تمام شده بالا كالاهاست و ما براي حمايت از توليدات داخلي نياز به تعيين تعرفه داريم تا واردات به كشور كاهش يابد و شاهد عرضه صادارت باشيم.

وي گفت : تشكيل ستاد توزيع تسهيلات، از اجراي طرح اقتصاد مقاومتي به معني واقعي آن جلوگيري ميكند و در حال حاضر حمايت از طر حهايي صورت ميگيرد كه هيچ گاه در تحقق اقتصاد مقاومتي نقشي ندارد و از توليدكننده واقعي در حوزه‌هاي دامداري، صنايع كشاورزي و قاليبافي حمايت نميشود.

رئيس اتحاديه صادركنندگان استان اظهار داشت: حمايت اخير دولت بويژه استانداري در حوزه صادرات در يك سال گذشته بينظير بوده و اگر همين حمايتها از حوزه صادرات در 3سال گذشته و در دولت قبل صورت ميگرفت، صادرات به جنب و جوش و شكوفايي چشمگيري ميرسيد، اما متأسفانه در اين دوره با وجود حمايتهاي دولت چيزي براي صادرات با توجه به نرخ بالاي ارز نداريم و يارانه‌هاي دولتي به صادرات تعلق نميگيرد.

وي تصریح کرد :راهكارهاي توسعه صادرات در گام نخست، شناخت عوامل قيمت تمام شده توليدات كالاهاي داخلي است.

رئيس اتحاديه صادركنندگان استان با اشاره به اينكه كشور از قشر جوان و تحصيلكرده و حاكميت يكپارچه برخوردار است، گفت: با وجود شرايط مساعد باز هم قيمت تمام شده توليدات داخلي نسبت به كالاهاي خارجي بالاتر است و ديوار تعرفه‌ها هر روز بلندتر مييابد و اين باعث ميشود صادرات به نقطه صفر برسد و در چنين شرايطي است كه مشكل بايد ريشه يابي شود.

وي با بیان اینکه مشكلات اصلي كشور، قوانين دست و پاگير، تسهيلات بانكي و نرخ نقدينگي بالاست، اضافه کرد: براي رقابت كردن توليدات داخلي با كالاهاي خارجي، هر مجموع‌هاي بايد منفعت خود را از اين عرصه به كاهش رساند چراکه با تشكيل ستادهاي توزيع تسهيلات نمي‌توان به اقتصاد مقاومتي حقيقي كه مورد تأكيد رهبري است، دست يافت.

وي با بيان اينكه اقتصاد مقاومتي با حمايت از بنگا ههاي خرد و متوسط تحقق می‌آید، گفت:

بنگا ه‌هايي كه تسهيلات بانكي با بهره اي كم دريافت ميكنند، مصرف كننده و سربار جامعه هستند كه نقشي در تحقق اقتصاد مقاومتي نخواهند داشت .

 

#بانک #اقتصاد_مقاومتی #صادرات #ساختارها #تولید #یارانه #تعرفه #قیمت_تمام_شده #تولید #دولت

( روزنامه ایران – 26/2/95)

 

 

 1. دستکاری در ساختارها کشور را به بحران جدی نزدیک خواهد کرد.آیا دشمنان خارجی بویژه ما را وادار کردند که با دستکاری در هنجار‌ها برای مردم و اقتصاد کشور مشکل ایجاد کنیم و بگوییم کار دشمن خارجی است؟
  نگاهی به اثرات منفی مواردی از صدها مورد دستکاری در ساختارها که یقینا ترامپ در آنها نقشی نداشته شاید بتواند حداقل از شعار دادن‌های بی جهت جلوگیری کند.
  مداخلات و دستکاری در ساختارها و هنجارهای سیاسی اقتصادی اجتماعی، دست آوردهای بزرگی البته منفی به همراه داشته است که کمتر شدن نرخ یک لیتر بنزین از نیم لیتر آب معدنی یکی از آنهاست.

  قلم بارها به «خطرات دستکاری در ساختارها» اشاره نموده این بار در مسیر جاده نیشابور و توقف در پمپ بنزین بهانه ای شد تا به مصادیق این دستکاری‌ها دوباره اشاره کند.

  در این توقف کوتاه، باک ماشینم را با 50 لیتر بنزین پر و 50 هزار تومان بابت آن پرداخت کردم. در سوپری کنار پمپ بنزین، یک فنجان چای خوردم و 8هزار تومان بهای آن شد جالب ترین قسمت این بود که یک بطری یک لیتری آب معدنی نیز شد 2هزار و 500 تومان لحظه ای درنگ کردم، در این که آب مایه حیات و ایران دچار خشکسالی است شکی نیست اما چرا باید یک لیتر بنزین از نیم لیتر آب معدنی ارزان تر باشد؟

  خواستم بگویم که این مساله جنبه مثبتی دارد که مردم آب را ارزشمند بدانند، اما چشمم به شیرآب افتاد که در کنار مغازه نیمه باز مانده بود و از آن آب هدر می‌رفت. پس دیگر توجیهی در کار نبود.

  این مساله آن قدر ذهنم را مشغول کرد که چند کیلو متر بعد از پمپ بنزین دوباره توقف کردم و در سایه درختی قلم را به نوشتن و ثبت بخشی از مصادیق دستکاری در ساختارها تشویق تا ذهنم را از دغدغه‌ها آسوده کند ، اولین سوال این بود که چه کسانی این وضعیت را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده اند ؟ برای پیدا کردن پاسخ، «یک پرسش» را بارها قلم یادآوری کرد.
  چه اجباری بوده که با دستکاری و توجیهات دروغ «سمند » با مصرف 10 تا 12 لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر را با جمع آوری هر قطعه آن از کشوری سرهم کنیم و خودرو ملی بخوانیم ، درحالی که بنزینی در آمریکا هر لیتر 3 دلار قیمت دارد. و خودرو‌های هم تراز خودرو «سمند » ما را طوری ساخته اند که در 100 کیلو متر فقط 5 لیتر نوش جان نمیکند ؟
  چرا باید برای حمایت از “سمند” بنزین را به نصف قیمت آب بفروشیم تا سوارشدن «سمند» با 12 لیتر مصرف توجیه داشته و داد مردم در نیاید ؟
  این چه ظلمی است به مردم که با دستکاری درساختار‌های قانون تجارت اجازه ندهیم خودروی خارجی با مصرف 5 لیتر در 100 کیلومتر با یک سوم قیمت « سمند » وارد کشور شود تا «سمند » با 12 لیتر نوش جان کردن بنزین مشتری داشته باشد؟
  چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها پرایدی تولید کنیم که بنزین ارزان تر از آب مصرف و سالانه هزاران میلیار تومان خسارت مالی و هزاران نفر کشته در شهر‌ها و جاده‌ها ایجاد و به چهار برابر قیمت مشابه خارجی قدیم «حالا که در خارج به اینگونه خودرو‌ها حتی نگاه نمیکنند » بفروشیم ، در حالی که با ورود خودرو مشابه خارجی می‌توان علاوه بر صرفه جویی مصرف بنزین که در عرض یک سال ارزش خود را صفر کند ، از داغدار شدن هزاران خانواده جلوگیری و جیب مردم خالی نشود؟
  چرا باید با دستکاری در ساختارها امروز شاهد باشیم ،فردی که خودرو شخصی دارد معادل بیش از حقوق قانون کار افرادی که خودرو ندارند، یارانه «سوبسید » از محل تفاوت نرخ بنزین دریافت کنند ؟ آنگاه بگوییم عدالت محور هستیم ؟ .
  چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها و حیاط خلوط قرار دادن بنگاه‌های خودرو سازی دولتی بجای برسیم که نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بگوید سایپا 11هزار نیروی مازاد دارد. ایران خودرو نیز قطعا رقمی بیش از این نیروی مازاد دارد ولی آن را اعلام نمیکند ؟ آیا این‌ها تنها بخشی از هزینه‌های سربار تولید خودرو نیست که خودرو سازی ایران را از توان رقابت با خودرو سازان خارجی محروم کرده تا دولت مردان و مجلسیان برای اقوام و دوستان به اصطلاح شغل فراهم کنند؟
  چرا با دستکاری و مداخله در قیمت و نحوه توزیع بنزین و بطور کلی انرژی کاری کرده ایم که در روز میلیون‌ها لیتر بنزین با یک سوم قیمت آب از ایران به کشور‌های همسایه قاچاق و به نرخ چند برابر بفروش برسد؟
  چه را باید به اینجا برسیم ، به فردی که خودرو ۲ میلیارد تومانی و بیشتر سوار میشود بنزین با نرخ کمتر از نصف آب یعنی یک هزار تومان به فروشیم ؟
  چرا باید سیاست بازی و گروه گرایی باعث شود افرادی در مدیریت‌های اقتصادی کشور بکار گرفتیم شود که نتیجه کار آن‌ دلار ۱۵هزار تومان و آب ۲۵۰۰ تومان و بنزین هزار تومانی باشد ؟
  ترامپ گفته است در حالی که در دنیا برای کم یا زیاد کردن یک دهم درصد سود بانکی ماه‌ها تحقیق و برنامه ریزی می‌کنند دولت ما به توصیه و مشورت ذینفعان در تار یخ ۱۳۹۶/۶/۱۱ تصمیم بگیریم با دستکاری و مداخله غیر منطقی و ناشیانه و بر خلاف امری که ده‌ها سال در دنیا تجربه شده معتاد ۴۰ ساله نظام پولی کشور را یک شبه ترک دهد که این موضوع باعث شود در ساعت ۲۳ روز بیست فرودین ۱۳۹۷ تحت عنوان تک نرخی کردن تانکر بنزین روی اقتصاد کشور بریزیم تا نرخ ارز و سکه از کنترل خارج و آب به نرخ 2500 تومان برسد؟
  آیا دستور دستکاری و مداخله غیر معمول در تعیین تعرفه واردات کالا به بهانه «حمایت از تولید» که فقط خودرو و چند کالای دیگر که ریشه دولتی و خصولتی دارند از آن بهره‌مند میشوند سالی ۲۰ میلیار دلار کالای قاچاق به کشور وارد شود و اکثر صنایع کوچک و محلی را نابود کند نتانیاهو داده است؟

  آیا دستور دستکاری در رویه تجاری معمول جهان با وضع تعرفه‌های نامعقول «تا صد در صد و بیشتر» برای بعضی کالا‌ها شرایطی ایجاد کنیم که اگر تعرفه‌ها را برداریم ابتدا سنبل و دور دانه و نور چشمی صنعت کشور که همان خودروسازی‌های دولتی هستند ، در ادامه برای بسیاری از صنایع دیگر نیز این اتفاق طبسعی است را ترامپ قلدور صادر کرده نموده ؟

  آیا دستور مداخله و حمایت‌های ناشیانه و تزریق بنگاه‌های اقتصادی ناکارآمد و در مواردی منفعت طلب که زمین مجانی ، تسهیلات ارزی فراوان ، وام‌های ریالی ارزان ، آب و برق و گاز و … بسیار ارزان استفاده کرده و میکنند به فضای کسب و کار که اگر سوبسید و تعرفه و … نباشد حتی یک روز قادر نیستند با بنگاه‌های مشابه خارجی رقابت کنند را عربستان سعودی صادر کرده است ؟
  آیا انگلستان دستور داده وسط میدان جنگ اقتصادی با دشمنان خارجی رئیس جمهور کشور را برای پاسخ به اشکالاتی که همه از جمله خود نمایندگان مجلس شورای اسلام در آن مقصر بوده اند به مجلس فرابخوانیم ؟!
  حتما امارات متحده عربی خواسته است در زمانی که وزیر امور خارجه می‌بایست در حال مذاکره و مشورت با کشورهای دیگر برای کنترل جنگ روانی و اقتصادی امریکا باشد، برای پاسخ به سوالات بی ارزش به مجلس کشانده شود؟
  چه کسی گفته است ، در مقطع حساسی که بایستی سرمربی تیم اقتصادی دولت (رئیس جمهور) بازیکنان ضعیف خود که خود نمایندگان به او تحمیل کرده اند و از ترس همان نمایندگان آنها را تعویض نمی کند، رییس جمهور را مجبور کنیم بازیکنان دیگرش (وزیر کار) را از زمین بیرون بکشد تا برای عوض کردن بازیکنان ضعیف و کم کاری که وضعیت تیم را به این روز انداختند، زمان بخرند ؟
  کدام مشاورین باعث شدند با دستکاری در ساختار وزارتخانه‌های اقتصادی، و ادغام ناشیانه صنعت ، معدن ، تجارت و راه ، ساختمان و … مدیریت اقتصادی کشور را از کنترل خارج کنیم ؟.
  آیا نظام آموزشی و دانشگاه‌ها توصیه کردند تصمیمات اقتصادی و بنگاه داری را بگونه ای اتخاذ کنیم که فساد تار و پود حوزه‌های اقتصادی کشور را نابود کند. و همزمان بنگاه‌های دولتی و خصولتی و نهاد‌ها و موسساتی ایجاد شود که هزاران میلیارد‌ها تومان بودجه عمومی که میبایست صرف عمران کشور شود را مصرف کنند ؟
  کدام شعار انقلاب اسلامی توصیه می‌کرد که ده‌ها برابر حقوق حتی چند دوره نمایندگی مجلس برای انتخاب نمایندگی و صد‌ها برابر آن در تعیین رییس جمهوری از بودجه‌های غیر شفاف هزینه شود و بعد شعار بدهیم ما انقلابی هستیم ؟
  این قبح شکنی را چه افرادی بوجود آورده اند که نمایندگان مجلس خود را از دیگران برتر بدانند و در تصویب قوانین مثلا مدرک تحصیلی ، عدم بکارگیری بازنشستگان « که خود نابود کنند مدیریت کشور خواهد شد » و حقوق و مزایا و ده‌ها قانون دیگر برای خود رانت مخفی ایجاد کنند؟
  چرا وقتی محمود صادقی نماینده تهران رشوه خواری جمعی از نمایندگان مجلس را افشا کرد اگر دروغ بود با صادقی برخورد نشد و اگر صحت داشت که چون برخورد با صادقی صورت نگرفت صحت آن تایید شد با نمایندگان رشوه خوار برخورد نشد تا اعتماد مردم به نظام حاصل شود؟
  کدام مداخل و فضا سازی کاری کرده که در دادگاه‌های کشور حرمت خرید و فروش رای شکسته و وکلا بجای وکالت دلال تعین قیمت رای شوند ؟.
  کدام فرهنگ و تفکر فضا را مهیا کرد که با دخالت و دستکاری در قوانین به ده‌ها موسسه مالی خانوادگی تحت عنوان تعاونی و بانک خصوصی «چون ثامن الحجج » مجوز بدهیم تا آنها در سایه حمایت تفکر خواص و بانک مرکزی با وعده پرداخت بهره‌های صوری و نجومی به مردم هزاران میلیارد تومان پول‌های مردم را جمع آوری و حیف و میل کنند؟
  ترامپ از دولت خواست که با دستکاری در نظام بانکی و چاپ پول به سپرده‌گذاران موسسات منحله حتی به افراد و بنگاه‌های که به طمع سود هنگفت در موسسات و تعاونی‌های اعتباری و بانک‌های خصوصی وابسته به سازمان‌ها و نهاد‌های ویژه که در دولت‌های احمدی نژاد چون قارچ روییدند از بودجه عمومی کشور پرداخت کند؟
  احتمالا عربستان دستور مداخله و حمله به سفارت خانه کشور‌های مسلمان منطقه صادر کرده بود تا زمینه رقص شمشیر را فراهم کند؟
  آیا ترامپیست‌های رقص شمشیر فضای فراهم کردند تا دشمنی را که میدانیم سلاح‌های شیمیایی و اتمی و پشتیبانی شیطان بزرگ و ایادی منطقه ای او را در اختیار دارد تحریک و او بتواند ادعا کند که بیش از دویست بار نیروهای ایرانی را بمباران کرده و پاسخی دریافت نکرده است؟
  صدها سوال دیگر نیز در ذهن بود که چرا با ده‌ها و صدها دستکاری و مداخله در ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که مهم‌ترین آن مداخله در اجرای مفاد قانون اساسی است ، شرایط فعلی را برای کشور رقم زدیم که بنزین را به کمتر از نصف آب بفروشیم ،اما خسته بودن و دیر شدن برای رسیدن به مقصد باعث شد ادامه نوشتن را رها و راهی مجلس عزاداری سالار شهیدان شوم به این امید که شاید در فرصتی دیگر باز هم قلم من حقیر را یاری و آقای صادقی نه آن نماینده افشا گر که همین صادقی طرف گفتگوی خودم در گروه اقتصاد مقاومتی و دیگر دوستان را وادار به نوشتن بخشی از دستکاری‌ها کند تا اگر توفیقی باشد در کتاب در حال تدوین دستکاری در ساختار‌ها منتشر شود .

  2/7/97 – صبح امروز

#خودرو #رانت #سیاست #بنزین #ساختارها #بانک #موسسات #قانون #قیمت_تمام_شده #بانک #اقتصاد_مقاومتی #دولت #خصولتی #دیپلماسی #تولید #تعرفه #قاچاق #یارانه

http://sobhe-emrooz.ir/?p=34422

 

 

 1. وعده‌های تحقق نیافته دولت نهم و دهم

اتاق بازرگانی مشهد و عضو اتاق بازرگانی ایران در یکی از روزهای گرم تابستان امسال میهمان دنیای
اقتصاد بود ، او که چند دوره تولید کننده و صادر کننده نمونه ی کشوری و چهره ماندگار کار و تولید بوده ،
اکنون به عنوان کارآفرین برتر در بخشهای تجارت ، تولید و عمران فعالیت می‌کند. وی که از نیروهای تاثیر
گذار جبهه و جنگ و از همرزمان شهید نورعلی شوشتری در دوره دفاع مقدس بوده ، علاوه بر حوزه ی
اقتصاد در حوزه اجتماعی و سیاست نیز فعال است و از چهره‌های نزدیک به‌هاشمی رفسنجان و در زمره
حامیان رییس جمهور منتخب قراردارد . به همین مناسبت گفتگوی ما با ایشان به وضعیت تولید و تجارت
در استان محدود نشده و به بحثی طولانی در باره ی وضعیت اقتصاد ی کشور در 8 سال گذشته و چالش
های پیش روی دولت آینده انجامید .

 به نظر شما وضعیت فعلی اقتصاد کشور و مشکلاتی که فعالان اقتصادی با آن مواجه هستند چگونه
است و عملکرد اقتصادی دولت قبلی بر وضعیت کسب و کار فعالان اقتصادی را چگونه ارزیابی میکنید ؟ 


 سوال جامعی بود . متاسفانه این روزها شاهد تعریف و تجمیدهای از دولت فعلی هستیم که هیچ پایه و
اساسی ندارد . این تعریف و تمجید‌ها بدون بررسی قولهای آقای احمدی نژاد در این 8سال بوده است .
ایشان گفتند قیمت ارز 600 تومان است اما ارز 600تومانی کجاست ؟ ایشان گفتند ما نرخ بیکاری و تورم را
تک رقمی میکنیم اما کجاست ؟ گفتند ما در پایان دولت دهم در زمینه ی مسکن هیچ بی خانمانی نخواهیم
داشت و دهها مورد از همین قولها توسط ایشان به مردم داده شد . گفتند قطعنامه کاغذپاره است ، اگر
کاغذ پاره است پس چرا با اینهمه مشکلات اقتصادی مواجه هستیم ؟ یا آن زمان که گفتیم کاغذ پاره است
اشتباه کردیم و کاغذ پاره نبود یا الان که اینهمه مشکل داریم به مردم حقیقت را نمیگوییم و نمی گوییم که
این همه مشکلات مربوط به سوء مدیریت ماست .

شاید هم واقعا کاغذ پاره بوده ؟
البته نظر من این است که کاغذ پاره نبوده است درآمدی که کشور ما درطول این 8 سال داشته است را اگر
را درآمد هر یک ازدولت‌های بعد انقلاب مقایسه کنیم میبینیم که درآمد این دوران به اندازه ایست که باید
چندین برابر این 8 سال کار اقتصادی و زیر بنایی انجام میشد . در همین خراسان چند شهرک صنعتی در
این 8سال اضافه شده که در شهرک‌های صنعتی قبلی هم واحد‌های صنعتی جدید اضافه شده است !؟ این
شهرک‌ها همه مربوط به دوره‌هاشمی و خاتمی است . حاصل این همه سفر استانی دولت چه بود ؟ ! در
زمینه مدیریت اقتصادی ما بدترین دوران را داشتیم .قد مدیران اقتصادی دولت نهم و دهم قد کوتاهی بود .
این افراد قادر به مدیریت وضعیت اقتصادی کشور نبودند و نتیجه این شد که الان در وضعیت بحران هستیم

 پس دلیل این همه اصرار برای خوب نشان دادن وضعیت کشور چیست؟
دلیلش این است که دولت آینده را تحت فشار قرار دهند . من به عنوان یک کارشناس عرض میکنم ، نه
تولید کننده ی ما در شرایط فعلی امیدی به تولید دارد نه بازرگان ما جرات تجارت دارد . آقای احمدی نژاد
در دولت نهم و دهم دو بار مجبور به تصویب ممنوعیت صادرات شد که این کار بر خلاف قانون پنجم توسعه
بود ، چه کسی پاسخگوی چنین وضعیتی است ؟ چطور میشود اعتماد را به بازار بین الملل برگرداند ؟!
چطور صادرکنندگان را متقاعد کنیم که دوباره این اتفاق نمی افتد ؟! واردات ما در گذشته عمدتا اقلام
سرمایه ای و مواد اولیه ای تولید بوده در8 سال گذشته جهت واردات به سمت کالاهای مصرفی تغییر کرده
است . یعنی ما ازتولید کاستیم و به تجارت کالاهای ساخته شده روی آوردیم . هیچ یک از شاخصه‌های
تولید و تجارت بهبود پیدا نکرده ، اطمینان و اعتماد تولید کننده و بازرگان از بین رفته است .
به نظر شما در مواجهه با این وضعیت پاسخ درست به افکار عمومی چیست ؟
به نظر من باید با مردم صادق باشیم ووضعیت را به مردم بگوییم ، شاید توجیه مان هم این باشد که دنیای
استکبار نگذاشته که ما موفق شویم اما اشکالی ندارد ، بگوییم دنیای دنیار استکبار مانع موفقیت ما شده اما
نگوییم ما موفق هستیم .
 ممکن است در این زمینه به مصداق عینی اشاده کنید ؟
مثالی میزنم ، انصافاً هر بار که مقام معظم رهبری سال جدید را نام گذاری میکردند ، پشت این نام گذاری
نوعی فکر و تدبیر نهفته بود . سوال این است که این دولت کدامیک ازین نام گذاری‌ها را محقق کرده است
؟ اگر چه اهداف این نام گذاری‌ها خیلی والا بود و مردم و بخش خصوصی برای تحقق اهداف این نامگذاریها
خیلی تلاش کردند اما دولت چه کار کرده است ؟
به نظر شما انتخابات اخیر چه تاثیری بر روند فعلی اقتصادی کشور خواهد داشت؟
طبیعتا جو امید و امنیتی که بعد از انتخابات،در کشور ایجاد شد در اقتصاد هم تاثیر گذاشت و موجب
کنترل وضعیت تورم چه درنرخ ارز و چه در نرخ ارزاق عمومی شد.اما این کنترل یک کنترل سیستماتیک
نبود.مسئولان مربوطه کار خاصی انجام ندادند،شرایط و امکانات خوبی در این مدت به وجود نیامد،بلکه
دلایلی هم وجود داشت که باید وضعیت از این بدتر می‌شد،اما این وضعیت خوب اقتصادی حاصل حماسه
سیاسی ای بود که توسط مقام معظم رهبری هدایت شد.اما یک نگرانی در بین فعالان اقتصادی و اقتصاد
دانان وجود دارد و آن هم توقعات جامعه از دولت برآمده از حماسه سیاسی است.
 منظور شما چه مشکلاتی است؟
یعنی توقعاتی در مردم از دولت ایجاد می‌شود که باعث مشکلاتی برای کشور و نظام می‌شود.اگر چه من
نمی خواهم مطالبی بگویم که باعث ایجاد یاس و نگرانی بشود اما اگر تدبیری اندیشیده نشود و این توقع
همچنان بالا بماند و اقدامی هم صورت نگیرد
انشاءالله باتدبیر ” دولت تدبیر و امید ” بر این وضعیت فائق میاییم ، اما باید توقعات مردم را کنترل کنیم .
این انتخابات نشان داد مردم باز هم پیروزند
من شرایظ آینده را شرایط مطلوبی نمی بینم.ما در سه ماهه اول امسال و چهار ماهه سال گذشته افت قابل
توجه واردات را شاهد بودیم.برخلاف آنچه امروزه از دولت شنیده می‌شود این افت واردات که عدد درشتی
هم هست باعث کمبود ذخایر می‌شود.
علاوه بر واردات،صادرات و تولید هم افت داشته است.می بینیم که هر سه شاخص افت داشته اما از طرف
مقابل ، مصرف کم نشده و ممکن است حتی به خاطر آرامش بازار تا حدی هم بیشتر شده باشد و این مسئله
قطعا برای دوت آینده و مسئولین اقتصادیش مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

 آقای مهندس ترکان نیز در مصاحبه ی اخیرشان گفته اند که وضیت از آنچه ما پیش بینی می‌کردیم
بدتر است و اولین مشکل دولت آینده را تامین ارزاق عمومی دانسته اند ، نظر شما چیست؟
من اولین چالش و بزرگترین چالش دولت آینده را ناتوانی در پاسخگویی به توقعات اقتصادی می‌دانم.من
حرفم اقتصادی است.چون در همین مدت کوتاه آرامش،بدترین نوع تحریم‌ها علیه ما اعمال شد،اگر در این
شرایط آرامش نمی بوداثر تورمی این تحریم‌ها بسیار بیشتر می‌شد.یعنی این فضای ارامش باعث شد تا
حدی اثر تورمی این تحریم‌ها کمرنگ شود،اما در دراز مدت اینطور نخواهد بود.سود این مسئله فقط نصیب
دولت فعلی می‌شود. در حالیکه این آرامش محصول دولت آینده است اما دولت فعلی بهره اش را می‌برد. به
نظر من همانطور که مهندس ترکان فرمودند چالش دولت آینده پاسخگویی به نیازهای روزمره مردم خواهد
بود.دولت فعلی از همه بهتر می‌داند که وضعیت خوب نیست چون آنها بیشتر از همه آمار و اطلاعات دقیق
واردات و ذخایر انبارها و ارز در دسترس آگاهی دارند.وما می‌گویم چرا وضعیت را وارونه جلوه می‌دهید.

نظر شما پیرامون نکات مثبت ارائه شده درباره عملکرد اقتصادی این 8 سال چیست؟
من معتقدم نکات مثبتی هم که درباره این دولت مطرح شده اغراق آمیز بوده است.این دولت با صدا و سیما
درگیر بود چطور شد یکدفعه و در آخر کار با هم اینقدر صمیمی شدند و صدا و سیما آن برنامه را برگزار کرد
و آن توصیفات تعجب بر انگیز را درباره ی رئیس دولت ارائه داد.بلافاصله بعد از این اتفاق دولت از جیب
فعالان اقتصادی به صدا و سیما هدیه داد.نمایشگاه بین المللی و زمین آن مال دولت نیست که بخواهد به
کسی ببخشد،نمایشگاه و زمین آن متعلق به فعالان اقتصادی و اقتصاد کشور بوده،هست و خواهد بود.به چه
حقی دولت چنین مکانی را بخشیده است. معروف است که اگر کسی چند سال در جایی کسب و کار کند
در آنجا حق پیشه پیدا می‌کند، خوب آیا فعالان اقتصادی کشور که چندین سال در آن مکان نمایشگاه
برگزار کرده اند، نسبت به آنجا حق پیشه ندارند؟یکدفعه دولت می‌آید و با یک یادداشت این‌ها را می‌بخشد
به بهای جملات زیبای رئیس سازمان صدا و سیما.چطور آقای احمدی نژاد بیاید و از جیب فعالان اقتصادی
چنین بذل و بخششی انجام دهد.این کارها در پایان دولت فقط ایجاد زحمت برای دولت بعدی است.من
همین جا از دولتی که مدعی خوب عمل کردن است درخواست می‌کنم که دردسر برای دولت بعدی درست
نکند.اگر قرار است واگذاری ای صورت بگیرد و اگر قرار است نیرویی در فرمانداری‌ها و استانداری‌ها
استخدام شود،بگذارید دولت بعدی این کار را انجام دهد.چرا در پایان دولت کاری می‌کنید که دولت آینده
را در معذوریت قرار دهید؟این‌ها شاید مطا لب اقتصادی نباشد اما تاثیرش به اقتصاد باز می‌گردد.

 به هر حال غرب برای تحریم و افزایش فشار بر ما استدلال‌های غیر عادلانه ی خودش را دارد ، به
نظر شما در این فضا بیان جملاتی مثل ((تحریم‌ها کاغذ پاره ای بیش نیست)) چه تاثیری می‌توانسته
بگذارد ؟

وقتی ما بگوییم کاغذ پاره ای بیش نیست دولت‌های متخاصم تحریک می‌شوند و تحریم‌ها را افزایش می‌
دهند . همان اول که بحث تحریم‌ها مطرح شد من گفتم که صادقانه به مردم بگوییم تحریم‌ها اثر دارد . آیا
ما دیروز میتوانستیم بگوییم جنگ اثر ندارد ؟ ما در جنگ شهید می‌دادیم ، جانباز و اسیر می‌دادیم . جنگ
خرابی داشت و ما نمی توانستیم به مردم بگوییم جنگ اثری نداشت و هیچ مشکلی ایجاد نکرد . اگر این
حرف را می‌زدیم توهین به شهدا و جانبازان بود . اگر یک زمانی گفتیم اثر ندارد اشتباه کردیم ، تحریم‌ها
اثر دارد.اما تشخیص اینکه در مقابل این تحریم‌ها چه اقداماتی باید انجام دهیم بر عهده ی ما نیست بر
عهده ی ولایت و رهبری است. اگر ایشان تشخیص داد که باید مقاومت کنیم ،مقاومت می‌کنیم، اما نباید
بگوییم تحریم‌ها اثر ندارد و کاعذ پاره است.


سهم تحریم‌ها در ایجاد بحران اقتصادی کشور چقدر میدانید ؟
اگر چه تحریم‌ها از روز اول در اقتصاد ما تاثیر داشته و اکنون هم دارد ، ا ما درصد کمی از مشکلات
اقتصادی امروز ما به تحریم‌ها مربوط میشود . وقتی ما بیش از 700میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم ووقتی
که به قول همان‌هایی که تحریم‌ها را کاغذ پاره میدانستند اولین کاغذ پاره را دیدیم ، چرا سبد ارزی را
برای امروز ذخیره نکردیم ؟ پس معلوم میشود مدیریت ما اشکال داشت . اگر ما میگوییم تحریم‌ها اثر دارد
منظورمان این است که تحریم‌ها اثر فوق العاده گذاشته به دلیل اینکه ما سوء مدیریت داشتیم . ما چند
سال در پارلمان بخش خصوصی یعنی اتاق بازرگاتنی داد زدیم و به دولت گفتیم نرخ ارز این است ، نرخ ارز
را مصرفی نکنید ، تولید را از بین نبرید ، نرخ ارز باید به نرخ واقعی برسد تا هم تولید ما اتقصادی شود و هم
صادرات مان رونق بگیرد . اما دولت به جای این کار ، با پایین نگه داشتن نرخ ارز به کارخانجات چین
سوبسید داد .وقتی بنا بود کاغذ با دلار 1000تومان یا 800 تومان از چین بیاید دیگر تولید کاغذ در داخل
اقتصادی نبود . اما اگر 5 یا 6 سال قبل که اتاق بازرگانی و کمیسیون صادرات اتاق ایران رسما ً نرخ دلار را
2400
تومان اعلام کرد ، نرخ دلار را به 2400 تومان میرساندیم ، دلار‌های نفتی به این راحتی از دست
نمیرفت . در نتیجه ی فشارها و دست و دلبازی‌های دولت بود که سوء مدیریت در مصرف ارز ایجاد شد . به
هر کالایی حتی به زین اسب هم ما دلار 100 تومانی اختصاص دادیم . تازه دولت مدعی بود نرخ ارز 600 تومان است. از بزرگترین اشتباهات دولت نهم و دهم ثابت نگه داشتن نرخ ارز با تزریق هر چه بیشتر ارز به بازار
بود. درباره نرخ ارز باید عرض کنم که از 3 سال قبل فعالان بازرگانی به صراحت به دولت گفتند که فقط تا
یکسال دیگر میتوانید جلوی جهش ارز را بگیرید . اما دولت وعده داد که من نرخ بهره را تک رقمی میکنم .
خوب این یک شعار بود . چقدر صدا و سیما در باره تک رقمی کردن نرخ بهره صحبت کرد . پس چه شد ؟
خب بگوییم ما میخواستیم این کار را بکنیم اما شکست خوردیم و مدیریت غلط بود .

در همين مصاحبه ، آقاي تركان گفتند ما فكر نميكرديم وضع كشور تا اين حد بد باشد و ايشان در
جايي گفتند ممكن است در كشور با كمبود ارزاق عمومي مواجه بشود ، نظر شما راجع به گفته ايشان
چيست ؟
من ضمن اينكه براي مهندس تركان احترام بسيار زيادي قائلم و صحبت‌هاي ايشان را كاملا كارشناسي مي
دانم و مشكلات زيادي را هم پيش روي دولت آينده مي بينم اما معتقدم قطعا آقاي تركان از قبل هم مي
دانستند كه وضعيت بسيار بدتر از اين است. شايد آن موقع چون به دنبال پيروزي بودند ، نمي خواستند باور
كنند ، حالا كه پيروز شدند بيشتر باور كرده اند .يكي از دلايلي كه ما اصرار داشتيم دكتر روحاني بيايند
همين بود كه ميدانستيم كه وضعيت اقتصادي و مديريتي كشور خراب است . با تمام احترامي كه براي
استاد خودم آقاي مهندس تركان قائلم مي گويم كه مردم ما مردم اميدوار ، پركار ، آرام و مبارزي هستند و
توان بالقوه كشور هم توان بالايي است در نتيجه من كمبود ارزاق را پيش بيني نمي كنم و قبول ندارم ، البته
سختي را چرا .
آيا شما اين مسئله را در مورد استان هم جدي نمي دانيد؟
در استان هم من تا حدي كمبود كالا را پيش بيني مي كنم . ما قطعاً در تأمين ارزاق عمومي با كمبود
مواجهيم . ما اصلاً ذخيره نكرده ايم . كشوري كه مي داند بدترين تحريم‌ها عليه اش اعمال شده ، چرا
كالاهاي اساسي را ذخيره نكرده است . در فيلم يوسف پيامبر ديديم كه فرعون ذخيره سازي كرد . ما نبايد
از همين فيلم درس مي گرفتيم . اگر ذره اي از قرآن و داستان يوسف پيامبر ياد مي گرفتيم بايد
دلارهايمان را ذخيره مي كرديم ، كشاورزي مان را توسعه مي داديم و نيازهاي اصلي كشور را در نظر مي
گرفتيم . چرا درس نگرفتيم . امروز كه ما به اوج تحريم رسيده ايم ، به اوج كمبود هم رسيده ايم . اگر از من
بپرسند بزرگترين ايراد دولت نهم و دهم را چه مي داني ؟ مي گويم عدم توجه به همين آيات قران . اما در
عين حال مردم ما مردم قوي هستند ، كشور ما ، اتصاد و بخش خصوصي ما بالقوه قوي هستند پس مي
توانند راهكارهاي برون رفت از تحريم‌ها را پيدا كنند و موفق شوند . همچنان كه در زمان جنگ توانستيم ،
در بدترين بحران‌ها پيروز شويم ، الان هم انشا الله با تدبير دولت “دولت تدبير و اميد ” بر اين وضعيت فائق
مي آييم ، اما بايد توقعات مردم را كنترل كنيم .
آقاي دكتر زيبا كلام در مشهد گفتند كه پاشنه آشيل دولت آقاي روحاني مسئله هسته اي
است و اگر مسئله هسته اي حل شود بقيه مسائل تا حدي حل خواهد شد آيا شما هم اعتقاد داريد كه اگر
مسئله هسته اي حل شود ، ساير مسائل اقتصادي هم حل خواهد شد؟
معنا و مفهوم این که در پایان دولت ، استاندار را بخاط اینکه در مجلس سخنرانی فردی که احتمال میدهند
رقیب فکری رئیس دولت فعلی بوده را یک شبه عوض میکنند چیست ؟
ببينيد آن درصد از خرابي اقتصاد كه به تحريم‌ها و هسته اي مربوط است بسيار كمتر از درصدي است كه
به ضعف مديريت مربوط است . ما معتقديم كه آن بخشي كه مربوط به سوء مديريت است انشاالله به زودي
اصلاح مي شود . اما بخشي كه به مسائل هسته اي بر مي گردد به اين زودي حل نخواهد شد . چون ببينيد
تحريم‌ها در دوران آقاي احمدي نژاد برقرار شده اما دو ، سه برابر اين دوران زمان لازم است تا برطرف شود، يعني اينطور نيست كه ما فردا بگوييم هر هر چه شما گفتيد ما پذيرفتيم و آنها هم از پس فردا تحريم‌ها را
لغو كنند . بايد در مسائل هسته اي براساس شاخص عقلانيت و اعتدال پيش برويم . شعار‌هاي انحرافي اي
كه در كنار خط مقام معظم رهبري داده شد ما را با اين مشكلات مواجه كرد. اگر ما در همان خط و جهت
رهبري كه داراي عقلانيت و تدبير است پيش برويم ، مي توانيم با دنيا تعامل كنيم و اگر با دنيا تعامل كنيم ،
تحريم‌ها كمتر مي شود و در اين صورت قطعا اقتصاد ما رونق مي يابد و مضيقه‌هاي امروز را نخواهيم
داشت

 اگر بخواهيد در يك جمله دولت نهم و دهم را توصيف كنيد چه مي گوييد ؟
من به مديريت دولت نهم و دهم نمره ي قبولي نمي دهم . چون هيچ يك از شاخصه‌هاي اقتصادي ، سياست
خارجي و ولايت مداري در اين دولت مثبت نبوده است . ما زحمات اين دولت‌ها را منكر نيستيم ، بدنه ي
اجرايي و كارشناسي اين دولت افراد بسيار زحمت كش و پرتلاشي بودند اما چون سياست‌هاي مركزي ،
پولي ، ارزي ، بين المللي و اجتماعي اين دولت ،‌سياست‌هاي موفقي نبود ، بدنه اجرايي دولت نيز توفيق
چنداني نداشت .
 يكي از مسائلي كه پيش روي دولت آينده است بحث يارانه‌هاست ، به نظر شما با توجه به افزايش
حجم نقدينگي در كشور ، دولت آينده در اين زمينه با چه مشكلاتي مواجه خواهد بود ؟
ببينيد ، اصل بحث تعديل اقتصادي ، بحث تعديل قيمت‌ها و بحث رساندن مستقيم يارانه‌ها به اقشار كم
درآمد متعلق به آقاي احمدي نژاد نيست و متعلق به رهبري و دولت‌هاي آقايان‌هاشمي و خاتمي بوده است. مجلس قبل از روي كار آمدن آقاي احمدي نژاد تصويب كرد كه قيمت حامل‌هاي انرژي به تدريج افزايش
پيدا كند تا به قيمت جهاني برسد . آقاي احمدي نژاد آمد و طرح را قلع و قمع كرد . در ابتدا ايشان گفت
قيمت حامل‌هاي انرژي بايد از اين هم ارزان تر شود ، بعد ديد نمي شود و اين طرح را اجرا نكرد . در واقع
طرح تعديل اقتصادي ، اصلا اجرا نشد و فقط توزيع نقدي پول در بين مردم اجرا شد ، آن هم به شكل غلط .
طرحي كه در سند چشم انداز و برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده بود ، اين بود كه بخشي از درآمدي كه
از افزايش قيمت‌هاي قسمت‌هاي مختلف به خصوص حامل‌هاي انرژي بدست مي آيد در توليد و اقتصاد به
كار گرفته شود و بخش ديگر آن هم بين اقشار كم درآمد توزيع شود . متاسفانه آن بخش آخر را به اين دليل
كه انگيزه داشتند اجرا كردند اما دو بخش اول را ناديده گرفتند . من به عنوان فردي كه طرفدار تعديل
اقتصادي و هدفمندي يارانه بوده ام ، مي گويم اجراي اين طرح اصلا توفيقي نداشته و دولت آينده هم
مشكلات زيادي براي تأمين يارانه‌ها خواهد داشت .

 تا اينجا ما درباره ي مديريت كشور صحبت كرديم ، نظر شما راجع به عملكرد مديران استان در
طول 8 سال گذشته چيست ؟
من معتقدم كه مديران اجرايي دولت انسان‌هاي زحمت كشي بودند و قطعاً در استان خراسان هم همينطور
بوده . اما بگذاريد من هم يك حرفي را از آقاي تركان نقل كنم ، ايشان گفتند هر كسي بايد در جاي خودش
به كار گرفته شود و من معتقدم در اين 8 سال اين اتفاق نيفتاده است . من نمي خواهم بگويم استاندار فعلي
با آقاي صلاحي خيلي تفاوت دارد اما معنا و مفهوم اين كه در پايان دولت ، استاندار را به خاطر اينكه در
مجلس سخنراني فردي كه احتمال مي دهند رقيب فكري رئيس دولت فعلي بوده ، يك شبه عوض مي كنند
چيست ؟ آنهايي كه ديروز رئيس دولت را اينقدر بزرگ مي ديدند ، امروز شعارهايي ندهند كه بزرگتر از
شعارهاي منتقدين قبلي اين دولت باشد . ما از آنها مي خواهيم بگذارند دولت تدبير و عقلانيت توانمندي
هاي خودش را بكار گيرد . در پايان بگويم كه ما دوراني را پشت سر گذاشتيم مثل دفاع مقدس و سختي‌ها
و رنج‌هاي زيادي كشيديم ، اما در نهايت در جنگ پيروز شديم . مردم ما در آن دوره نشان دادند كه مردم
صبور پرتواني هستند ، در بحث تحريمها هم مردم اين دولت را حمايت و ياري ميكنند و ما اميدواريم با
هدايت‌هاي مقام معظم رهبري دوباره پيروز شويم. در عمليات خيبر شهيد شوشتري فرمودند : (( ما باز هم
پيروزيم )) قطعا بدانيد اين انتخابات نشان داد مردم ما بازهم پيروزند.

دنیای اقتصاد- 31/4/1392

#تولید #یارانه #انرژی #ساختارها #یارانه #تحریم #دیپلماسی #کشاورزی #ارز #بانک #کسب-و-کار #برجام #سیاست #تشکل‌ها #رانت #واردات #دولت #دیپلماسی

http://new.itrco.ir/interview/12/%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%DA%AF%D9%81%D8%AA—%D9%88%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%86%D9%87%D9%85-%D9%88-%D8%AF%D9%87%D9%85-/default.aspx

 

 

 1. نعمت‌زاده وزیر خودرو و پتروشیمی است

محمدحسین روشنک از فعال‌ترین چهره‌های اقتصادی در خراسان رضوی و به ویژه مشهد به شمار می‌رود، او که در حال حاضر عضو هیأت نمایندگان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد است، ریاست اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی و ریاست کانون کارآفرینان این استان را نیز برعهده دارد. روشنک از 12 سالگی کارآفرین بوده و تاکنون در حوزه‌های مختلف تولید، کشاورزی، صنعت، تجارت، ساختمان، عمران و دیگر حوزه‌های اقتصادی فعالیت داشته ‌است و شغل ریشه‌ای خود از سال 1353 تاکنون را مرغداری صنعتی عنوان می‌کند. کسب عنوان صادرکننده نمونه، تولیدکننده نمونه، کارآفرین برتر در چند دوره و نیز چهره ماندگار تولید از افتخارات این چهره فعال اقتصادی استان است.

 

یکی از ویژگی‌های بارز او بیان انتقادات از مسئولان، بدون هیچگونه تعارفی است و امروز هم انتقادات زیادی بر عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد و معتقد است سیاست‌های این وزارتخانه در دولت یازدهم، موجب ضربه خوردن به تولید و تجارت کشور شده ‌است.

خواندن گفت‌وگوی مفصل دنیای اقتصاد با روشنک و صحبت‌های صریح وی درباره وضعیت کنونی اقتصاد کشور و خراسان رضوی به ویژه در حوزه تولید و تجارت خالی از لطف نیست؛

ظاهرا شما از منتقدان وزیر صنعت، معدن و تجارت هستید؟

ابتدا بگویم که من از علاقمندان تفکر و دولت اعتدال هستم و انتقادی که مطرح می‌شود به فرد و افراد و شیوه کار است و همیشه ‌این‌گونه بوده که با وجود علاقمندی، کاستی‌ها را اعلام می‌کنم. در مورد وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز حوزه تولید و صادرات هم در گذشته در حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزرای اقتصادی دولت و نیز استاندار خراسان رضوی اعلام کرده‌ام که شرایط اقتصادی کشور چندان مطلوب نیست و این موضوع را در گذشته هم پیشبینی می‌کردیم، با این وجود، تلاش دولت و مسئولان و مقامات دولتی در خراسان رضوی را نفی نمی‌کنم.

فضای کلی اقتصاد در دولت گذشته قابل پیش‌بینی بود و مشخص بود که‌اگر دولتی به دنبال کنترل تورم باشد، رکود اقتصادی و بیکاری را شاهد خواهیم بود، در این زمینه دولت تلاش کرده تا آثار کنترل تورم را کاهش دهد و در مجموع در این زمینه تا اندازه‌ای توفیق داشته ‌است اما موضوعی که درباره وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح می‌کنم ورای این موضوع است و به نظر من متاسفانه ‌این وزارتخانه عملکرد بدی داشته و بهتر از این می‌توانست عمل کند.

بر کدام عملکرد نعمت‌زاده ‌انتقاد دارید؟

پس از ادغام وزارت بازرگانی و صنعت، در ابتدای دولت یازدهم و آغاز کار نعمت‌زاده، این نتیجه به دست آمد که ساختار کنونی پاسخگو نیست و وزارت تجارت باید بار دیگر از وزارت صنعت مستقل شود اما وزیر صنعت در این زمینه مقاومت کرد. به نظر من اقتصاد ما صنعت، تجارت، معدن، کشاورزی و ساختمان است و یک وزارتخانه نمی‌تواند همه ‌اینها را مدیریت کند و تضاد منافع در وزارت صنعت به گونه‌ای است که کارآمدی صنعت، معدن و تجارت را از بین می‌برد.

ضمن اینکه‌ از وقتی وزارت بازرگانی و صنعت ادغام شد، اصناف و کسب‌وکار هم زیرمجموعه‌ این وزارتخانه قرارگرفت اما سازوکار این وزارتخانه به گونه‌ای نیست که بتواند اصناف را کنترل کند. به طور مثال وقتی وزیر بهداشت در مورد دخانیات، قلیان و مضرات آن نظری داد، در مشهد با یک صنفی از فضای کسب و کار که سالهاست فعال بوده و پروانه کسب رسمی دارد، مبارزه کردند و حال آنکه در کشور نتوانستند این‌کار را انجام دهند. من به دنبال تایید فعالیت این صنف نیستم بلکه منظورم اثرات منفی این‌کار است. وزارت صنعت از تصمیم مقامات سیاسی و امنیتی حمایت کرد و اثر آن این بود که یک صنف 50 ساله‌ از رده کسب‌وکار خارج شد، حجم قابل توجهی از اشتغال از بین رفت و مصرف دخانیات به جای اینکه در فضاهای عمومی و قابل کنترل باشد، به‌اماکن مخفی انتقال یافت و حجمش بیشتر شد و این را عدم کنترل سیاست‌ها توسط جایی که تخصص آن را ندارد، می‌دانم.

افزون بر این، یکی از انتقادات من بر عملکرد وزیر صنعت این است که با وجود اینکه در دولت گذشته برای صدور پروانه در حوزه تولید بدون کارخانه به نتیجه رسیده بودند، از این موضوع جلوگیری کرد و در زمینه تولید با برند هم همین‌گونه رفتار کرد. او در بحث شاخص کردن واحدهای تولیدی با اهداف صادارات و تولید صادرات‌محور هم اقدامی انجام نداد و تقریبا آنها را هم از خط اصلی خارج کرد.

ضمن اینکه من معتقدم که حوزه تجارت از دیدگاه نعمت‌زاده جایگاهی نداشت و همان ابتدا در انتصاب افخمی‌راد که نیروی بسیار خوب صنعتی است، به جای انتقال به حوزه صنعت، او را به سازمان توسعه تجارت انتقال داد و با این‌کار هم او را از جایگاه، تخصص و توانی که دارد غافل کرد و هم آن حوزه را از حیطه توانمندی باز داشت. بنابراین سیاست‌هایی که وزیر صنعت اعمال کرد و با تصور این بود که می‌تواند صنعت را بیشتر تقویت کند به صورت معکوس جواب داد و امروز نه تجارت، نه صنعت و نه معدن را به معنای واقعی داریم.

سیاست‌های حمایت از تولید را چگونه ‌ارزیابی می‌کنید؟

با وجود اینکه واحدهای کوچک و متوسط صنعتی ما در کشور کمتر به خارج وابستگی دارند و تحریم‌ها کمتر روی آنها اثرگذار است و این موضوع مشروط بر این است که با برنامه به آانها توجه شود، اما متاسفانه ‌این اتفاق نیافتد و سیاست نعمت‌زاده در زمان تصویب وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو، با هدف حمایت از تولید، در واقع ضد تولید و ضد حمایت از تولید بود. تولید و اشتغال ما که فقط در صنعت خودروسازی نیست و وی در این حوزه نتوانست موفق باشد و از طرفی به حوزه تجارت که راه‌گشای تولید و محرک و موتور و رفع‌کننده مشکل تولید است نیز توجهی نکرد.

من همیشه حامی روحانی بودم و هستم و اگر انتقادی به وزارت صنعت دارم به‌این معنا نیست که‌از دیدگاهم عدول کردم بلکه در چارچوب نگاه مقام رهبری از دولت حمایت می‌کنم، اما این را هم بگویم که در استان خراسان رضوی، مسئولان همه تلاش خود را کرده‌اند و من به عنوان متولی امر تجارت و رئیس کانون کارآفرینان نمی‌توانم بگویم کاری از رئیس سازمان صنعت و مسئولان اقتصادی استانداری برمی‌آمده و انجام نداده‌اند، آنها تلاش خود را داشته‌اند اما چون سیاست‌های وزارتخانه ‌اشتباه بوده، زحمات آنها هم جوابی نگرفته ‌است.

شما از حامیان دولت تدبیر و امید بودید و امروز پس از گذشته سه سال از فعالیت آن، معتقدید که دولت به وعده‌های خود در حوزه صنعت و تجارت عمل نکرده ‌است؟

به نظر من نمی‌توانیم میزان بیکاری در استان را کتمان کنیم و بنا نیست به دلیل اینکه حامی دولت هستیم، در مورد وضعیت بیکاری و مقدار آن سوالی نپرسیم؛ اگر سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت این‌گونه نبود، امروز شاهد این حجم از بیکاری نبودیم. من وزیر صنعت را وزیری در حوزه صنعت خودرو و پتروشیمی می‌شناسم و کمتر در حوزه معدن، بازرگانی و واحدهای صنعتی کوچک او را وزیر می‌دانم و به نظرم در این زمینه مقصر است.

راهکارهای پیشنهادی شما برای بهبود وضعیت تولید و تجارت چیست؟

 نخستین راهکار پیشنهادی من احیای وزارت بازرگانی است، علاوه بر این باید به معدن به عنوان یک اصل اساسی اقتصاد کشور توجه ویژه شود و به صنعت هدف‌دار، صنایع کوچک، متوسط و روستایی و به خصوص صنایع صادرات‌محور اهمیت داده شود. تولید بدون کارخانه به معنای تولیداتی که به سفارش صاحبان برند در صنایع موجود انجام می‌شود و موجب پرشدن ظرفیت خالی صنایع و درگیر شدن سرمایه صاحبان برند می‌شود نیز موضوع مهمی است اما متاسفانه وزیر صنعت به توصیه مشاورانش درخواست‌ها در این حوزه را در کشوی میز خود بایگانی می‌کند.

متاسفانه در این سالها حجم مبالغی که بر حوزه تولید وارد شده بیشتر بوده و از طرفی قدرت خرید مردم هم افزایش نیافته ‌است و افزایش قیمت تمام شده تولید در صادرات هم اثرگذار است. در حوزه خودروسازی هم می‌بینیم که قطعه‌سازان بیش از همه دچار مشکل شده‌اند و این‌طور نیست که در حوزه خودروسازها به قطعه‌سازها توجه شود. در حوزه پتروشیمی اما وزارت به دلایلی توجه کرده و رشد خوبی در این سال‌ها داشته و شاید یکی از دلایل آن هماهنگی با وزارت نفت بوده‌است.

از طرفی وزیر صنعت نتوانسته ‌از هزینه‌های تحمیلی دولت بر بخش تولید جلوگیری و از بنگاه‌های تولیدی و تجاری در مقابل تصمیمات دولت حمایت کند و نتوانسته دولت را برای افزایش قدرت خرید مردم همزمان با افزیش تولید مجاب کند. نمی‌شود به بهانه مبارزه با تورم قدرت جذب کالاهای تولیدی را آنقدر کاهش داد و از آن طرف قیمت تمام شده کالاها و خدمات را به حدی افزایش داد که ‌این دو به یکدیگر نرسند. این مدل کاهش تورم، ضد اشتغال است و این موضوع باعث می‌شود در درازمدت تولیدکننده کالایش را در بازار زیر قیمت به فروش برساند و در یک پروسه زمانی برای فروش کالایش از موجودی و اعتبار شخصی خود به مردم سوبسید دهد و پس از مدتی، هم در بانک‌ها دچار مشکل می‌شود و هم توان تولید ندارد، در نتیجه به جرگه کسانی که واحد تولیدی‌شان تعطیل می‌شود، می‌پیوندد و این ایراد از دولت روحانی نیست و به وزارت صنعت و وزارت اقتصاد برمی‌گردد.

پیشنهاد شما برای بهبود وضعیت صنعت و تجارت در مدت باقیمانده فعالیت دولت یازدهم چیست؟

پیشنهاد من به روحانی این است که همان‌گونه که در حوزه فرهنگ اقداماتی را برای بهبود وضعیت انجام داد، حداقل در حوزه تولید و تجارت نیز اعمال کند. سه سال است که بسیاری از اقتصاددانان می‌گویند سیاست‌های وزرات صنعت جواب نداده و رئیس جمهور باید به‌این موضوع توجه کند. به طور مثال تاکید زیادی بر مبارزه با قاچاق کالا وجود دارد اما مبارزه با این موضوع زمانی به درستی ممکن است که قیمت تمام شده کالا کاهش یابد و نخواهیم با ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز مابه‌التفاوت را به تولیدکننده خارجی سوبسید بدهیم، این موضوع باعث از بین رفتن تعادل بین تولیدکننده داخلی با خارجی می‌شود و این ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز که با هدف مبارزه با تورم و کاهش تورم انجام می‌شود ، به نوعی مبارزه با تولید و صادرات هم هست و دلخوشی از کاهش تورم به شکلی که‌ اینها را نبینیم دردی را دوا نمی‌کند.

این درست است که مردم نسبت به گذشته ‌از تورم شکایتی ندارند اما شکایت از افزایش بیکاری وجود دارد، برخی بنگاههای تولیدی تعطیل شده‌اند و صادرات نیز به خوبی انجام نمی‌شود و زمانی کاهش تورم خوب است که‌ اعتراض این چهار حوزه در یک حد باشد اما در حال حاضر اینگونه نیست.

از موضوع تولید و تجارت در کشور که بگذریم، در مورد فعالیت‌های خودتان در حوزه‌های مختلف اقتصادی برایمان بگویید و اینکه‌ آیا ریاست دو تشکل اقتصادی و عضویت در هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در کنار دیگر فعالیت‌های اقتصادی شما تداخلی با یکدیگر ندارد؟

ابتدا بگویم که قرار بر این نیست که هیأت مدیره یا هیأت نمایندگان و رئیس تشکل‌های بخش خصوصی، کارمند و مستقر در تشکل باشند و اگر این‌گونه باشد هدف نقض شده ‌است، بلکه‌ این افراد از فعالان اقتصادی که خود دارای کسب‌وکار بوده و در این حوزه موفق هستند انتخاب می‌شوند و کار سیاست‌گذاری تشکل و ابلاغ آن را برعهده دارند و امور اجرایی برعهده دبیرخانه و نیروهای اجرایی مستقر در تشکل است و قرار نیست در هر تشکلی همه کارها به رئیس ختم شود.

نظر شما درباره ‌انجام امور اتاق بازرگانی و دوره تازه ریاست آقای شافعی در اتاق ایران و ریاست همزمان وی در اتاق مشهد چیست؟

در مورد مسئولیت همزمان آقای مهندس شافعی در اتاق ایران و مشهد باید بگویم که ‌این شرایط سال‌ها در اتاق تهران و کرمان نیز وجود داشته و در دوره قبل ریاست آقای شافعی در اتاق ایران، وی در مشهد نیز حضور داشت و از نظر قانونی منعی وجود نداشته و ندارد از طرفی ریاست اتاق شغل نیست و رئیس اتاق حقوقی دریافت نمی‌کند بلکه ‌این سمت یک فعالیت اجتماعی محسوب می‌شود. بنابراین قرار نیست رئیس در اتاق بازرگانی مستقر باشد؛ اتاق باید توسط هیأت نمایندگان، هیأت رئیسه، دبیر و کمیسیون‌ها اداره شود. رئیس اتاق بازرگانی در اتاق ایران چهار نایب رئیس و در استان دو نایب رئیس دارد که در صورت توانمندی می‌توانند در نبود رئیس، اتاق را مدیریت کنند و با این توضیح مشخص می‌شود که ‌اشکالی در ریاست همزمان شافعی وجود ندارد مگر اینکه تقسیم کار به خوبی انجام نشده باشد و این موضوعی است که متاسفانه‌ امروز شاهد هستیم.

حرف من این است که قرار نیست رئیس در هر تشکلی از قبیل اتاق، انجمن و کانون سمبل باشد و همه کارها را انجام دهد بلکه با تقسیم کار بین اعضای هیأت رئیسه و هیأت نمایندگان کارها به نحوی انجام شود که همه به یک اندازه درگیر کار شوند و همان اندازه که رئیس اتاق درگیر کار میشود اعضای هیأت نمایندگان، هیأت رئیسه، دبیر و کمیسیون‌های اتاق هم باید درگیر شوند و تقسیم کار باید به درستی انجام شود.

عملکرد استانداری خراسان رضوی در تعامل با فعالان اقتصادی استان را چگونه ‌ارزیابی می‌کنید؟

من اعتقاد دارم که ‌استانداری هر کاری در حوزه تولید و صادرات می‌توانسته ‌انجام دهد و در حیطه ‌اختیاراتش بوده، انجام داده ‌است و مشکل اصلی، بحث اختیارات است و مشکلی که در سازماندهی مرکزی کشور وجود دارد. متاسفانه ‌اختیارات مسئولان استان به خصوص استانداری، ادارات کل و سازمان صنعت، معدن و تجارت کم و ناچیز است و آنها نمی‌توانند آنچنان که باید از فعالان اقتصادی حمایت کنند. شاید برخی از دوستان و همکارانم با این حرف موافق نباشند اما اکثر فعالان اقتصادی از عملکرد در حدود اختیارات مسئولان استانی راضی‌اند هر چند انتظارشان بالاتر از این‌هاست.

مطلبی که باید در این میان عنوان کنم این است که یکی از موضوعاتی که ‌استان خراسان رضوی از آن رنج می‌برد و به ‌اشتغال و اقتصاد استان لطمه زده، ماجرای شرکت‌هایی مثل پدیده و یا موسسات مالی و اعتباری آرمان، میزان و ثامن‌الحجج است که مدیریت فعلی استان نقشی در ایجاد آن نداشته اما وقت زیادی را صرف سروسامان دادن به‌ آن اختصاص داده‌اند و لازم است مقامات کشوری بهای بیشتری به‌ این موضوع بدهند. در این زمینه نحوه برخوردی که صورت گرفته چندان آرام‌کننده نبوده و می‌توانست بهتر از این سامان یابد. ماجرای این شرکت‌ها و موسسات مالی و اعتباری اقتصاد خراسان رضوی را به رکود کشانده و موجب ایجاد بیکاری شده‌است؛ موضوعی که مربوط به گذشته بوده و امروز گریبان اقتصاد استان ما را گرفته و لازم است مسئولان توجه و اهمیت بیشتری به‌ آن بدهند.

#تشکل‌ها #نعمت_زاده #اتاق #شافعی #ساختارها #تولید #تولید_بدون_کارخانه #صادرات #برند #رکود #بیکاری #موسسات #ارز #یارانه #قاچاق #تعرفه #تورم #خودرو #خصولتی #تشکل‌ها #کسب_و_کار #اشتغال #دولت

 10/8/95 – دنیای اقتصاد

 

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3267876

 

 

 1. #یادداشت

شفافیت را پاس بداریم

سال‌هاست که شاهدیم در جای که دو صنعت یکی تولید کننده مواد اولیه دیگری هست اختلاف شدید دارد چرا که اولی میخواهد کالای خود را به قیمت آزاد بفروشد دومی میخواهد کالا را با قیمتی ارزان و سهمیه ای و سوبسید دار بخرد و بعد کالای نهای را ازاد بفروشد این اختلاف وقتی شدید میشود که هر دو بنگاه تولیدی از جنس شرکت‌های بخش خصوصی واقعی باشند که هر دو میخواهند از حق خود دفاع کنند.

البته مدیران بنگاه‌های دولتی و خصولتی که دارای مدیران متعصب به کار و جایگاه مسولیت خود نیز هستند همین اختلاف را با بنگاه‌های تولیدی خریدار مواد اولیه از انها دارند که نمونه ان را در جلسه هیئت نمایندگان هنگام صحبت اقایان ابوی و صبحانی شاهد بودیم ( ((این حساسیت در بین مدیران بخشی از بنگاه‌های تولیدی مثلا پتروشیمی که دولتی هستند کمتر وجود دارد چرا که مدیر دولتی این بنگاه‌ها خود را به درد سر نمی اندازه که در مقابل افراد صاحب قلم و صاحب زبان بخش خصوصی قرار دهد لذا بنا را بر رضایت و ساکت کردن مصرف کنندگان تولیدات بنگاه خود قرار میدهد )))حال سوال اینجاست که کدام صحیح است ایا باید بنگاه‌هایی که تولید مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی دیگر را بعهده دارند، حرف و خواسته خریداران مواد اولیه خود که کالای نهای را ازاد میفروشند قبول کنند و تسلیم باشند یا نه باید هر دو ازاد باشند و قیمت را بازار تعین کند ایا باید بنگاه‌های که مواد اولیه تولید میکنند (دولتی یا خصوصی) به بنگاه‌هایی که مواد اولیه انها را مصرف میکنند سوبسید بدهند اگر اینان سوبسید دادند ایا تولید نهای با سوسید عرضه خواهد شد و اگر تولید نهای صادر شد سوبسید به جیب چه کسی خواهد رفت ((((شفافیت را پاس بداریم)))))

 

#قیمت_تمام_شده #تولید #یارانه #شفافیت #ساختارها #مواد_اولیه #خصوصی #خصولتی #رانت

 

 

 

 1. رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي:

استاندار جديد خراسان رضوي بايد اقتصاد استان را بشناسد

خبرگزاري تسنيم: رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي گفت: به نظر بنده استاندار جديد خراسان رضوي بايد شناخت مناسبي از ظرفيت‌هاي اقتصادي استان داشته باشد.

محمدحسين روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنيم در مشهد مقدس اظهار کرد: استان خراسان‌رضوي از پيچيدگي‌ها و ويژگي‌هاي بسياري برخوردار است که هيچ يک از استان‌هاي کشور داراي اين ويژگي‌ها نيست.

وي تصريح کرد: در کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي به دنبال شناسايي مشکلات فعالان اقتصادي و انتقال آن به مسئولان براي چاره‌‌جويي هستيم.

رئيس کميسيون تجارت خارجي اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي افزود: براي پيدا کردن راه‌هاي آينده در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي بايد نظري برگذشته انداخت و با مرور آن و شناخت نقاظ ضعف و قدرت براي آينده تصميم گرفت.

استاندار خراسان‌رضوي در حوزه اقتصادي عقل‌گرا و خردگرا عمل کند

وي در ارتباط با انتخاب سکانداران استانداري خراسان‌رضوي اظهار کرد: در حال حاضر مديريت استان مشخص نيست و چون ريشه معضلات و مشکلات کشور اقتصادي است به نظر بنده بايد فردي انتخاب شود که اقتصاد استان را بشناسد.

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي افزود: خراسان‌رضوي يکي از استان‌هاي استراتژيک و مهم کشورمحسوب مي‌شود بنابراين بهتر است استانداري براي آن انتخاب شود که در حوزه اقتصادي عقل‌گرا و خردگرا عمل کند.

مشکلات اقتصادي کشور ناشي از بي‌برنامگي است

روشنک معضلات و مشکلات اقتصادي کشور را ناشي از بي‌برنامگي دانست و بيان کرد: با مرور چند سال اخير در بخش اقتصادي متوجه بي‌برنامگي دولت دهم در حوزه واردات کشور مي‌شويم.

وي با تاکيد بر اينکه متاسفانه بي‌برنامگي دولت دهم در بخش واردات تنها سبب تزريق ارز بدون هدف به بازار شد، تصريح کرد: اين امر سبب شد تا به جاي دادن يارانه به صنايع توليدي کشور به توليد کننده خارجي يارانه دهيم.

رئيس اتحاديه وارکنندگان مواد اوليه خراسان‌رضوي با بيان اينکه هيچ برنامه مدون قابل پيگيري در دولت دهم براي سازماندهي واردات وجود نداشت، گفت: لازمه صادرات موفق سازماندهي خوب در بخش واردات است و در واقع واردات کمک بزرگي به بخش صادرات مي‌کند.

روشنک خاطرنشان کرد: براي واردات موفق بايد سه نکته را مد نظر قرار داد، يکي از آنها وارد نکردن اقلام و کالاهايي است که مي‌توان در داخل کشور توليد کرد.

وي عنوان کرد: در درجه دوم بايد در نظر گرفت که کالاي وارداتي تا چه مقدار در توليد کشور نقش دارد و در درجه سوم بررسي نگاه صادرات به اين کالاها است.

دولت يازدهم واردات را هدفمند کند

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي تاکيد کرد: دولت يازدهم بايد هدفمند کردن واردات را در برنامه‌هاي خود لحاظ کند و براي اين امر بايد بررسي کند که براي تامين نيازهاي توليد کشور چه کالاهايي و به چه ميزان بايد وارد شوند، همچنين بايد تامين راه‌هاي ارز براي واردات را در نظر بگيرد.

روشنک افزود: براي صادرات بايد مواد اوليه وارد شوند و در اين راستا نخستين اقدام دولت يازدهم بايد تهيه ليستي از اجناس وارداتي، ميزان ارز هزينه شده براي واردات و بررسي ضعف‌هاي دولت گذشته در اين حوزه باشد.

وي با بيان اينکه براي رونق صادرات ابتدا بايد هدف از صادرات مشخص باشد، خاطرنشان کرد: بايد مازاد توليد کشور را که سبب ارزآوري مي‌شود صادر کرد.

صادر کننده نمونه کشوري عنوان کرد: فراهم‌سازي بستر و اعتماد بازارهاي بين‌المللي براي صادرات صورت گيرد تا با مشارکت صادرکنندگان در بازارهاي خارجي رونق اقتصادي را براي کشور به ارمغان آورد.

صادرات با انگيزه اشتغالزايي در کشور دنبال شود

روشنک تاکيد کرد: صادرات را بايد با انگيزه اشتغالزايي در کشور و پر کردن ظرفيت‌هاي توليدي و با يک برنامه‌ريزي صحيح و مدون اجرايي کرد.

وي با اشاره به مشکلات صادرکنندگان و واردکندگان اظهار کرد: متاسفانه ممنوعيت و محدوديت‌هايي براي صادرات در دولت نهم و دهم ايجاد شد که اين امر شوکي را به فعالان اقتصادي وارد کرد بنابراين در دولت جديد بايد حوزه صادرات داراي برنامه باشد و اگر روزي دولت مجبور به ممنوع کردن صادرات شد تبعات آن را بسنجد.

رانت اطلاعاتي يکي از معضلات حوزه تجارت

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي يکي ديگر از مشکلات صادرکننندگان و واردکنندگان را در نقل و انتقال پول دانست و گفت: به دليل ساز و کارهاي طراحي نشده در داخل و همچنين تحريم‌ها صادرکنندگان و واردکنندگان در نقل و انتقال پول با مشکل مواجهه هستند که البته مي‌توان تحريم‌ها را دور زد اما براي ساز و کارها نيازمند برنامه‌ريزي هستيم.
روشنک تصريح کرد: نبود ثبات در وضع قوانين از ديگر مشکلات فعالان اقتصادي است، متاسفانه قوانين به صورت يک طرفه وضع مي‌شود و رانت اطلاعاتي يکي از معضلات حوزه تجارت است.
حمل و نقل ريلي يکي از مشکلات چندين ساله بازرگانان خراسان‌رضوي است

وي در ارتباط با مشکلات واگن‌هاي صادراتي خراسان‌رضوي گفت: حمل و نقل ريلي يکي از مشکلات چندين ساله بازرگانان استان بوده و حداقل 10 سالي است که بخش تجارت خراسان‌رضوي به دنبال برطرف کردن اين معضل است چون تاثيرگذاري بسياري در صادرات استان دارد.
رئيس اتحاديه وارکنندگان مواد اوليه خراسان‌رضوي عنوان کرد: سازمان‌هاي خراسان‌رضوي براي واردات و صادرات مي‌خواهند تمام جزئيات قانون را نيز اجرا کنند که اين امر سبب شده تا وارکنندگان کالا از آسياي ميانه که از حمل و نقل ريلي استفاده مي‌کردند، هم‌اکنون کالاي خود را از بندر اميرآباد ترخيص کنند

ترخيص کالا از ساير استان‌هاي کشور بسيار ساده‌تر از خراسان‌رضوي است

روشنک بيان کرد: ترخيص کالا براي بازرگانان ساير استان‌هاي کشور بسيار ساده‌تر از خراسان‌رضوي است بنابراين بازرگان اين استان تمايل دارد تا کالاي خود را از ديگر نقاط کشور وارد کند.
وي در ارتباط با واردات استان اظهار کرد: مواد اوليه غذايي همچون گندم، جو، ذرت، کنجاله سويا، دانه‌هاي روغني و مواد اوليه نساجي و صنايع فلزي از کشورهاي آسياي ميانه، روسيه، اکراين، هند و

 پاکستان به استان وارد مي‌شود.

کارآفريني راه‌حل برطرف کردن مشکلات اقتصادي

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي بيان کرد: براي رفع مشکلات اقتصادي و بيکاري و اشتغالزايي بايد به حوزه کارآفريني توجه و براي ارتقاي آن تلاش شود.
روشنک خاطرنشان کرد: بايد در جامعه براي کارآفرينان ارزش و جايگاه ايجاد کرد تا از اين طريق به جاي راکد نگه داشتن سرمايه‌ها با افتخار به دنبال توليد در بخش صنعت و کشاورزي برويم و اين امر زماني محقق مي‌شود که کارآفرين از ارزش اجتماعي بالايي برخوردار باشد.

ثبات قيمت تخم مرغ با بهاي تعيين شده محقق مي‌شود

وي با اشاره به افزايش قيمت تخم مرغ اظهار کرد: افزايش قيمت تخم مرغ در امروز به پايان سال گذشته بازمي‌گردد که مرغدار با نصف قيمت تمام شده محصول خود را مي‌فروخت.
رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان‌رضوي خاطرنشان کرد: متاسفانه مسئولان وقت آن زمان، به راحتي از کنار ارزاني قيمت تخم مرغ گذشتند و زيان آن موقع مرغدار سبب شد تا بسياري از آنها ورشکست و ظرفيت مرغداري‌ها خالي بماند که نتيجه آن گراني تخم مرغ در امروز است.
روشنک تاکيد کرد: براي ثبات قيمت بايد يک بهاي تعيين شده در نظر گرفته شود ودولت زيان مرغدار را جبران کند تا چنين معضلي به وجود نيايد.

 

#ساختارها #گمرک #رانت #صادرات #حمل_و_نقل #مرغ #تخم_مرغ #یارانه #تولید #قانون #سرمایه #رانت #دولت #مرغ #تخم_مرغ #قیمت_تمام_شده #بانک #تحریم #اشتغال

 

خبرگزاری تسنیم – 29/8/1392

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1392/08/29/198043/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%AF

 

 

 1. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران : توزیع پول در بین مردم اقدام باطلی بوده و خواهدبود .

 توزیع سبد کالا از هفته گذشته که دولت یازدهم وعده توزیع آن را داده بود به دلایل مختلف مانند نحوه توزیع و گروه‌هایی که شامل آن شدند با حاشیه‌های مختلفی مواجه شد به طوری که برخی تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت سبد کالا را نشانه تحقیر مردم تلقی کرده و شروع به انتقاد از دولت کردند اما برخی دیگر ضمن پذیرش کاستی‌هایی در نحوه توزیع اعلام کردند که ریشه استقبال گسترده از سبد کالا را باید در اقداماتی که در حوزه اقتصاد در سال‌های قبل از استقرار دولت یازدهم صورت گرفته و منجر به کاهش درآمد و قدرت خرید شهروندان شد،جستجو کرد.

 این مسئله بهانه ای شد تا با محمدحسین روشنک، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی که در حال حاضر ریاست کمیسبون اتاق بازرگانی خراسان رضوی را هم بر عهده دارد و از صادرکنندگان نمونه کشور می‌باشد،گفتگو کرده و به واکاوی مسایل ایجاد شده در خصوص سبد کالا و اصل پرداخت یارانه به شهروندان بپردازیم.

 فراخبر: توزیع سبد کالا در هفته گذشته دوباره بحث نحوه پرداخت یارانه به شهروندان و اینکه این اقدام باید از چه طریقی صورت بگیرد را در محافل اقتصادی مطرح کرد. به نظر شما چه علتی باعث شده تا امروز پرداخت یارانه به یکی از مسئله سازترین مسایل اقتصادی کشور تبدیل شود.

 روشنک: ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی درابتدا این نکته را باید یادآوری کنم که برخلاف اظهار نظر برخی از افراد که این صف بستن برای سبد کالا را به عنوان نقطه ضعف برای نظام می‌خواهند جلوه دهند حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن نشان داد که مردم ما همواره در خط امام ورهبری بوده و هیچگاه درپیروی از مقام معظم رهبری تعطلی نشان نمی دهند.

 اما اگر بخواهیم بحث یارانه در کشور را ریشه یابی کنیم،پایه‌های این مسئله به سالهای دهه 60 برمی گردد.در آن زمان آمدند و سیستم اقتصادی کشور را کوپنی کردند،مساله ای که باعث شد تا ساختار اقتصادی کشور ما متکی به یارانه شود. این در حالی است که اگر از ابتدا قیمت حامل‌های انرژی مانند نفت،گاز و برق و آب به طور طبیعی همراه با شرایط اقتصادی کشور تغییر می‌کرد و یارانه و سوبسید پرداخت نمی کردیم،امروزپرداخت یارانه به یکی از مشکلات اقتصادی کشور تبدیل نمی شد.

 فراخبر: برخی معتقد هستند که در دهه 60 و شرایط آن دوران پرداخت یارانه الزامی بوده است؟

 روشنک:هرچند در آن موقع باید اقدامات اساسی برای تامین کالاهای ضروری مردم صورت می‌گرفت اما در واقع به نظر بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان آن موقع می‌شد با روش‌های بهتری نیازهای اساسی مردم را تامین کرد. اما کوپینی کردن اقتصاد باعث ایجاد رانت و مشاغل غیرمولد شده و توان کشور برای سرمایه گذاری در حوزه زیرساختی که می‌توانست زیربنای ایجاد هزاران شغل برای جوانان فراهم کند از بین برد.حتی بخشی ازکالاهای تولیدی کشور که آن زمان فقط به خاطر ارزهای یارانه ای ایجاد شدند نه بر مبنای توجیح اقتصادی واقعی، امروز مشکل اقتصادی کشور شده اند .

 پرداخت یارانه در آن زمان چه تاثیری گذاشت که به نظر شما حالا هنوز هم اقتصاد ایران درگیر حواشی آن است؟

 روشنک: یکی از تاثیرات پرداخت یارانه غیر رقابتی شدن اقتصاد است.در واقع پرداخت یارانه باعث می‌شود تا گرایش به سرمایه گذاری آزاد در بخش‌هایی که متکی به سوبسید هستند کاهش داشته باشد در نتیجه این مسئله خود را به صورت کمبود در زیرساخت‌های اقتصادی نشان دهد.این در حالی است که اگر شرایط را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم می‌کردیم ،رقابت در این بخش باعث می‌شد تا آن‌ها مدام تلاش کنند تا با بهبود کیفیت در تولید بازار خود را حفظ کنند.

 به عنوان مثال کشورچند دهه است که از صنعت خودروسازی ابتدا با ارز و سوخت سوبسیددار و سپس با تعرفه 120 درصدی و جلوگیری از رقابت خودروهای خارجی با خودروهای داخلی حمایت کرده. اما نتیجه چه شد؟آیا شهروندان از کیفیت خودروهای داخلی راضی هستند؟اگر فردا تعرفه‌ها برداشته شود و سوخت به قیمت واقعی عرضه شود خودروسازان ما می‌توانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.به طور قطع نه ! چون ساختار وشالوده فعالیت آن‌ها متکی به یارانه است. حال شما همین بحث را به حوزه‌های دیگر تسری دهید. پرداخت یارانه در اقشار مردم باعث شده تا ساختار زندگی آن‌ها بر اساس یارانه شکل بگیرد برای همین تا بحث کاهش و حذف یارانه می‌شود سریع احساس می‌شود زندگی مردم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. علت همین شکل گرفتن زندگی شهروندان براساس یارانه است.

 اما تاکنون دولت‌ها مختلف سعی کرده اند با روش‌های گوناگونی مسئله پرداخت یارانه را حل کرده و اتکای کشور را به آن کاهش دهند.آیا این مسئله باعث نشده تا یارانه در ساختار اقتصادی کشور کمرنگ تر شود؟

 روشنک: وضعیت اقتصاد کشور به گونه ای است که هر قدم که برای حذف یارانه بر می‌داریم،10 قدم عقب می‌مانیم.به عنوان مثال در زمانی که دولت دهم قیمت بنزین را به700تومان افزایش داده ،قیمت فوب خلیج فارس حدود هزارتومان بود، اما بعد از آن با افزایش نرخ ارز در عمل قیمت بنزین آزاد در کشور به 25درصد فوب خلیج فارس رسید.هم اکنون در وضعیتی هستیم که اگر نرخ حامل‌های انرژی را افزایش دهیم،نرخ ارز افزایش می‌یابد و تغییر نرخ ارز هم باعث میشود تا اثر هدفمندی از بین برود ،در نتیجه می‌توان گفت یارانه ای کردن ساختار اقتصاد باعث ایجاد مشکلات متعددی برای کشور شده است که رفع این مشکل در زمانی که کشور سالانه صدمیلیارد دلار درآمد نفتی داشت ممکن نشد حالا که با درآمد ده یا بیست میلیاردی اصلاً….

 فراخبر:پس شما معتقد هستید که نباید به اقشارکم درآمد یارانه و یا سبد کالا داد؟

 روشنک:خیر من معتقد نیستم که نباید به اقشار کم درآمد سبد کالا داد بلکه اصراردارم در پایان سال دولت باید با حمایت کالایی اقشار کم درآمد را تحت پوشش قرار دهد برعکس اکثراقتصاددان‌ها بر روی این مسئله که یارانه نقدی روش مناسبی برای حمایت از اقشار کم درآمد نیست،اجماع دارند.چرا؟ چون یارانه نقدی باعث افزایش تورم می‌شود. نگاهی کنید سال گذشته دولت در اسفند مبلغی را به عنوان عیدانه به مردم داد اما نتیجه اش چه شد؟تورم بیشتر شد و فشار بر اقشار کم درآمد بیشتر شد. برای همین اگر قرار باشد حمایت یارانه ای هم از اقشار کم درآمد باشد بهتر است که به صورت سبد کالا انجام شود.

 پس پرداخت سبد کالا در مقطع کنونی به نظر شما لازم بود؟

 روشنک:بله لازم بود چرا که به همان دلایلی که اشاره کردم ساختار و شالوده اقتصاد ما براساس یارانه شکل گرفته و دولت یازدهم هم وارث اقتصاد یارانه ای است برای همین نمی تواند با قطع حمایت ازاقشار کم درآمد زندگی بخش زیادی را تحت شعاع قرار دهد.برای همین کارشناسان اقتصادی به این نتیجه رسیدند که سبد کالا روش بهتری برای حمایت از اقشار کم درآمد و بدون درآمد است .

فراخبر:اما با توجه به صف‌هایی که ایجاد شد برخی اعلام کردند این سبد،سبد تحقیر بوده است.مردم در عمل به خاطر معطل شدن در صف‌های طولانی برای گرفتن سبد تحقیر شدند.نظر شما چیست؟

 روشنک:به نظر من افراد معلول را می‌بینند اما علت را نمی ببیند.باید برای اینکه مردم در صف ایستادن دلایل را ریشه یابی کنیم. این‌هایی که عیب جویی می‌کنند این مسئله را نمی بییند که در چند سال گذشته افزایش ناگهانی نرخ ارز و اجرای کارشناسی نشده هدفمندی یارانه‌ها و تصمیمات نادرستی که به تولید لطمه زده و روند ایجاد اشتغال پایدار رامتوقف کرد، باعث رشد بی رویه تورم شد و در عمل قدرت خرید شهروندان کاهش داشته باشد . به عبارتی اگر قدرت خرید مردم این قدر در طول چند سال گذشته کاهش نمی یافت امروز شاهد این مسایل نبودیم . برخی از افرادی که ایراد می‌گیرند وسر و صدا راه انداخته اند جزو افرادی بودند که در ایجاد این وضعیت نقش اساسی داشتند.

 فراخبر:اما به نظر میر سد شما دارید از دولت حمایت می‌کنید . بالاخره سبد کالا ایراداتی داشته که باید قبول کرد چرا به آن نمی پردازید ؟

 روشنک: بله البته که داشته این مسئله باعث شد تا رئیس جمهور در برنامه زنده تلویزیونی از شهروندان عذر خواهی کند. باید بین منتقدان دلسوز و افرادی که به دنبال بهانه جویی و چوب لای چرخ گذاشتن دولت هستند تفاوت گذاشت.من هم معتقد هستم دولت باید به توصیه‌های منتقدان دلسوز توجه کرده وشیوه توزیع سبد کالا را اصلاح کند.اما بحث من این است که نباید از دولتی که وارث اقتصادی است که پایه‌های ان تخریب شده بوده انتظار معجزه داشت.به نظر من حتی اگر دولت بتوانند بدون توجه به چوب‌های لای چرخش برنامه‌های خود را بادقت اجرا کند وضعیت اقتصادی کشور بعد از چند سال ممکن است به سال 1384 بر گردد.

 فراخبر: دولت باید در وضعیت فعلی چه اقدامی انجام دهد؟

 روشنک: دولت باید بابهره گیری از کارشناسان و متخصصان دلسوز و همچنین بهره گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش کند تا اقتصاد کشور را ساماندهی کرده و وضعیت را برای تولید و تجارت تسهیل کند.همچنین دولت باید تلاش کند تا ساختار کشور را از ساختار یارانه ای رها کند تا شرایط برای توسعه فراهم شود. اما در نهایت برای سبد کالا دولت می‌تواند قبل از اجرای این گونه طرح‌ها، به صورت آزمایشی در برخی از شهرها آن را اجرا کرده و نتایج را بسنجد و بعد از کارکارشناسی و اصلاح روش‌ها اقدام به توزیع سبد کالا در تمام کشور کند. به طور یقین اگر دولت این اقدام را انجام دهد شاهد اجرای بهتر این گونه سیاست‌های حمایتی خواهیم بود .

به نظر شما به عنوان کارآفرین برتر و چهره ماندگارکار و تولید نقش دولت در بنگاههای اقتصادی در شرایط کنونی باید چگونه باشد؟

 تولید کشور اگر حمایت نشود متوقف میشود . دولت باید حمایت از تولید و صادرات را با حمایت از زیر ساخت‌ها درالویت قرار دهد و گر نه بیکاری و رکود تورمی برنامه‌های اقتصادی دولت را متوقف می‌کند .

#یارانه #رانت #ساختارها #دولت #تولید #کارآفرینی #صادرات #بیکاری #رکود #تورم #خودرو #ارز #شفافیت

فراخبر – سایت ایمان تجارت

http://new.itrco.ir/news/31/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%8C-%D8%B9%D8%B6%D9%88-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA–%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B9-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D9%84-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF—/default.aspx

 

 

 

 1. دیروزدفع مقدس؛امروز اقتصاد مقاومتی / بايسته‌هاي اقتصاد مقاومتي

 

 محمد حسین روشنک

اهداف اصلي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي که از سوي مقام معظم رهبري به رؤساي سه قوه و رييس تشخيص مصلحت نظام ابلاغ شد، درون‌زا و برون‌گراست. اين سياست‌ها به اقتصاد داخلي و سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي پرداخته است. در حوزه سياست‌هاي داخلي اشتغال، توليد، هدفمندي يارانه‌ها، سلامت مورد تأکيد قرار گرفته است بنابراين بايد نهادها و دستگاه‌هاي مربوطه برنامه‌هاي خود را بر اساس سياست‌هاي ابلاغ شده تنظيم کنند.

 به نظر مي‌رسد يکي از موضوعاتي که بايد مورد توجه ويژه نهادهاي مربوط قرار بگيرد، هدفمندي يارانه‌هاست. هدفمندي يارانه‌ها بايد به عنوان يک ظرفيت براي توسعه کشور مورد استفاده قرار گيرد. تاکيد در اين سياست‌ها اين است که جهت‌گيري هدفمندي يارانه‌ها به سمت افزايش توليد، رشد اشتغال و تأمين آن، بالا بردن بهره‌وري در تمامي بخش‌ها و کاهش مصرف انرژي در کشور باشد تا از وضعيت نابسامان کنوني خارج شويم.

 در اين صورت است که شاخص‌هاي عدالت اجتماعي؛ يعني کاهش فاصله طبقاتي و رفع نياز فقرا و محرومان جامعه و به طور کل رسيدن جامعه منهاي فقر تأمين مي‌شود. همچنين توجه به توليد به عنوان يکي از عامل‌هاي مؤثر در رشد اقتصادي و ايجاد اشتغال مورد تأکيد قرار گرفته است. بر اين اساس بايد زنجيره توليد تا مصرف را طوري تنظيم کرد که در تمامي زمينه‌ها رشد قابل ملاحظه‌اي ايجاد شود؛ به اين منظور بايد سرمايه‌گذاري لازم براي جذب نيروهاي انساني و آموزش مهارت‌هاي لازم به آنان صورت گيرد تا سهم توليد در کشور به گونه‌اي بالا رود که علاوه بر اينکه بتواند نياز داخلي را برآورده کند به موضوع صادرات نيز پرداخته شود.

 از سوي ديگر اين موضوع بايد مورد توجه قرار بگيرد که ما ظرفيت‌هاي زيادي در خارج کشور داريم که به ايران تعلق دارد. بنابراين بايد در داخل کشور بستري فراهم شود تا بتوان ظرفيت‌هاي خارجي را جذب کرد. علاوه بر جذب ظرفيت‌هاي خارجي، بايد به فعالان اقتصادي داخل کشور که علاقه‌مند به سرمايه گذاري در طرح‌هاي مختلف هستند توجه و فرصتي براي سرمايه‌گذاري در داخل به آنان داده شود.

 اما اقتصادي مقاومتي موضوع برون‌گرايي را نيزمورد توجه قرار داده است. موضوع برون‌گرايي در اقتصاد مقاومتي شامل دو نوع رابطه تجاري ايران و کشورهاست. نوع اول کشورهاي اسلامي را مد نظر قرار مي‌دهد. در واقع هدف اين نوع اقتصاد افزايش تجارت با کشورهاي اسلامي است به طوري که اقتصاد کشورهاي اسلامي روز به روز رشد داشته باشد و در کنار آن تجارت با کشورهايي مد نظر قرار مي‌گيرد که دوستي آنان با ايران تحت تأثيرتحریم‌هاقرار نداشته باشد.

 راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی

 مقام معظم رهبری سرفصل‌هایی را در موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح کردند که یکی از آنها این است که اقتصاد را مردمی کنیم. مردمی کردن اقتصاد اجرای صحیح اصل 44 است. اجرای مناسب قانون هدفمندی یارانه‌ها و توجه وی‍‍‍‍ژه به بانک‌ها به عنوان پشتیبان تولید می‌تواند اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

 رهبر معظم انقلاب همواره بر حمایت از تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری تاکید می‌کنند.هم اکنون نیز موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح شده است.راهکار اساسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی حمایت حقیقی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان است.

 اقتصاد مقاومتی راههای مختلف بررسی حل مشکلات است،در اقتصاد کلان، بودجه و برنامه شاخص‌هایی همچون سرمایه گذاری، تورم و اشتغال وجود دارد، باید این شاخص‌ها را به صورت مجزا بررسی کرده و مشکل‌های موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

 اقتصاد مقاومتی موضوع یک روزه نیست و باید به آن توجه کرد و برای آن فرهنگ سازی کنیم. فرهنگ سازی باید از ارکان دولت شروع شود و به مردم ختم شود.

 صرفه جویی یا اصلاح الگوی مصرف، تاکید روی تولیدات داخلی، تکیه بر اقتصاد دانش بنیان، تاکید بر فناوری‌ها با تکنولوژی بالا و تلاش در جهت بومی سازی این تکنولوژی‌ها، تاکید روی افزایش بهره وری با توجه به محدودیت منابع، اصلاح جهت گیری تجارت با کشورهای همسایه، تاکید روی تامین مواد اولیه داخلی و تلاش در جهت تامین مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات از ظرفیت‌های داخلی و اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 #اقتصاد_مقاومتی #صادرات #ساختارها #دولت #تولید #اشتغال #سرمایه #یارانه #قانون #امنیت #دولت #سیاست #فرهنگسازی

سایت ایمان تجارت روشن

http://new.itrco.ir/news/33/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9%D8%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86%D8%AF–/default.aspx

 

 

 1. 17. محمد حسین روشنک با انتقاد از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان؛

زیر آتش دشمن، نیرو عوض نمی‌کنند
رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی گفت: چگونه در زیر آتش اقتصادی دشمن ما این قانون را در این زمان انتخاب کردیم، برای من این مبهم است. این فرصت بوده اما در زمان خود.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمدحسین روشنک شب گذشته 5 آبان ماه در جلسه شورای اداری استان در استانداری، اظهار کرد: ما معتقدیم که در شرایط مبارزه اقتصادی نیازمند ایثارگران، رزمندگان، فعالان و مدیرانی هستیم که آمادگی داشته باشند تا همچون دفاع مقدس روی مین بروند.

وی با بیان اینکه پذیرش مسئولیت در این شرایط به گونه‌ای ایثار است، عنوان کرد: در مرز بین اجرای صحیح و دقیق قوانین در شرایط تحریم‌ها و مشکلات همه روی مین هستند. ما باید این مین را به شکل مثبت آن تعریف کنیم و بپذیریم که امروز مدیران موفق قبول دارند که ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.

روشنک افزود: ما در بخش خصصوص این را پذیرفتیم و مطمئن هستیم که از این شرایط جنگ اقتصادی با پیروزی عبور خواهیم کرد. مشکلات زیادی وجود دارد اما این مشکلات بازدارنده ما نیست. ما شرایط بدتر از این را نیز همچون شرایط جنگ پشت سرگذاشتیم که جنگ و کشور اداره شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: امسال با وجود تمام مشکلات، 35 درصد رشد صادرات از کالاهایی داشتیم که در آن یارانه وجود نداشت. با وجود اینکه صادرات بسیاری از کالاها ممنوع شد اما باز هم رشد صادرات داشتیم که این نشان‌دهنده تلاش بخش خصوصی و مدیران دولتی است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌دانم قانون منع به‌کارگیری مدیران بازنشسته، فرصت یا تهدید است، تصریح کرد: در شرایط مبارزه و جنگ در زیر آتش دشمن، نیرو تعویض نمی‌کنند، این درس نظامی است. چگونه در زیر آتش اقتصادی دشمن ما این قانون را در این زمان انتخاب کردیم. برای من این مبهم است. این فرصت بوده اما در زمان خود و نیروهای تازه نفس باید روی کار بیایند اما نه در زیر آتش دشمن.

روشنک بیان کرد: بانک تسهیلاتی را به یک صادرکننده داده تا کالایی را صادر کند اما آن کالا امروز مشمول ممنوعیت شده و باید اظهارنامه گمرکی صادراتی برای تسویه حساب به بانک بدهد که به دلیل ممنوعیت صادرات کالا این اظهارنامه را ندارد. درخواست ما این است که بانک‌ها برای این مطلب راهکاری پیدا کرده و در این موارد به حوزه اقتصاد بخش خصوصی در این شرایط کمک کنند.

 رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی ادامه داد: ما گشایش اعتبار، ثبت سفارش و حواله را برای واردات کالایی انجام دادیم اما هر روز یک خبر می‌رسد که بسیاری از آن‌ها جوسازی، فضاسازی و کم‌کاری است. مدیران بانک‌ها و بانک مرکزی در این شرایط کمک کنند تا از این وضعیت عبور کنیم و ما مطمئن هستیم که عبور خواهیم کرد.

وی در خصوص مشکل واگن در سال جاری، گفت: ما در مشکل واگن امسال به اندازه کافی اذیت شدیم که این به مدیرکل استان بر نمی‌گردد. کاری کنید که ما برای کالایی چون سیمان که تولید اضافه داشته، مصرف ندارد و اشتغال ایجاد می‌کند و برای برخی کالاهایی که هیچگونه یارانه‌ای در آن وجود ندارد، درگیر نشویم.

روشنک بیان کرد: حوزه کشاورزی یار و یاور تامین ارز موثر از کالاهای صادراتی غیر نفتی ما است که باید در این زمینه تلاش کنیم و برنامه داشته باشیم.

#ساختارها #تولید #صادرات #کشاورزی #بانک #تحریم #یارانه #قانون #ارز #اشتغال #شفافیت #رسانه #فرهنگسازی

http://khorasan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=139558

 

ایسنا 6/8/97

 

 

 1. رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در گفتگو با ایسنا :

مواد اولیه به جای مصرف داخلی صادرات می‌شوند

 

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که هر میزان مواد اولیه داریم به جای صرف در بخش داخلی صادرات می‌شود.

 محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص کمبود برخی اقلام برای صادرات، اظهار کرد: اصولا باید گفت که از تاریخ 20 فروردین ماه سال یعنی97 زمان ابلاغ بخشنامه تک نرخی شدن ارز، شاهد بهم ریختگی اقتصادی هستیم.

 وی ادامه داد: در حال حاضر مشکلات موجود در بخش کمبود کارتن برای صادرات خرما و تخم‌مرغ، نبود قوطی‌های حلبی برای صادرات رب و روغن، افزایش قیمت یک بطری آب تا 2500 تومان در صورتی که بنزین لیتری هزار تومان است، وجود دارد. همچنین در ادامه این گرانی‌ها نیز افزایش قیمت میلگرد تا 4000 تومان را داشته‌ایم که همه این عوامل از همان تصمیم اشتباه فرودین ماه نشات می‌گیرد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی افزود: این تصمیم که باعث ایجاد بهم ریختگی شد به گونه‌ای بود که تنظیم کردن شرایط را دشوار کرده است. اگر بخواهیم که مواد اولیه این اقلام را تامین کنیم باید در گام بعدی سپرده‌گذاری انجام دهیم که خود این امر مشکلات عدیده‌ای را پدید می‌آورد و تبعات آن بسیار بالاست.

روشنک عنوان کرد: در چند روز گذشته جلسه‌ای در سازمان صمت برگزار شد و در خصوص مسائل سپرده‌گذاری صحبت‌هایی نیز صورت گرفت که بنده به شدت با آن مخالفت کردم و در نهایت مورد قبول واقع شد. همچنین در این جلسه رییس اتحادیه فرش دستباف عنوان کرد که بافندگی فرش و صادرات نیز متوقف شده، زیرا هرچه مواد اولیه وجود دارد بازرگانان افغانستان آن را به کشور خود می‌برند.

 وی تصریح کرد: ما اجبارا بایستی این سپرده‌گذاری را در خصوص مواد اولیه انجام دهیم، مهم‌ترین مشکل حال حاضر ما در صادرات سپرده‌گذاری است و در گذشته در زمان دولت قبل هم این امر صورت می‌گرفت، اما خیلی زود عنوان شد که این امر معنا ندارد و اعلام کردند مابه‌التفاوت کالاهای صادراتی را به حساب واریز کنید و در این خصوص تعهد بدهید که پرداخت خواهید کرد.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بحث نبود کارتن برای صادرات خرما و تخم مرغ مربوط به مسائل داخلی و تولید می‌شود اما به صادرات نیز بی‌ربط نیست، ما در صادرات مشکلات دیگری داریم و یکی از این عوامل موضوع، سپرده‌گذاری و تعهد سپاری بوده که شفاف نیست و نمی‌توان گفت که این دو مورد صفر شود.

 روشنک تاکید کرد: به طور مثال چرا باید برای زعفران، پسته و کالاهای ارز بری که سوبسید ندارد، تعهد ارزی بدهیم؟ چه اشکالی دارد که در این بخش به کشاورز و باغدار سود برسد؟

 وی بیان کرد: قوطی برای رب را خودمان تولید می‌کنیم، اگر در قوطی سوبسید وجود دارد می‌توان در حد مابه‌التفاوت قیمت قوطی را اخذ کنند و بگذارند گوجه گران شود تا کمکی به کشاورز شود.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: در مرحله اول مشکل اصلی در صادرات تعهدسپاری است و به ذات آن نمی‌توانیم مخالفت کنیم، یعنی در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که هر میزان مواد اولیه داریم به جای صرف در بخش داخلی صادرات می‌شود.

 روشنک اضافه کرد: مشکل دوم در حوزه صادرات، نرخ پایه است، قیمت پایه کالا در هر روز متغیر است و این امر نیز بسیار حائز اهمیت است.

 وی در خصوص واردات کالاهای ضروری و غیر ضروری، گفت: اینکه عنوان می‌شود واردات کالاهای ضروری راحت‌تر از کالاهای اساسی صورت می‌گیرد، صحت ندارد، در خصوص کالاهای لوکس دولت ممنوعیت‌هایی را اعمال کرده، اما یکسری از کالاها نیاز به تامین ارز از طریق بازار آزاد دارند و با آن کالای خود را وارد می‌کنند.

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اظهار کرد: یکسری از کالاها نیز وجود دارد که ارز آن باید از طریق سامانه نیما تهیه شود.

 روشنک با اشاره به اینکه در خصوص واردات، سیستم ما به درستی کار نمی‌کند، خاطرنشان کرد: دولت برای کالاهای سوبسیدار نیز یکسری ضوابطی دارد و باید مطابق آن عمل کند، همچنین زمانی که در بستر یک کالا سوبسید وجود دارد، رانت و سختی نیز پدید می‌آید و این امر به صورت بالعکس نیز صدق می‌کند.

#ساختارها #رانت #صادرات #مواد_اولیه #تخم_مرغ #یارانه #نیما  #زعفران #کشاورزی #ارز #قانون #دولت #مرغ #شفافیت #واردات

http://karafarinkh.ir/?p=720

خبرگزاری ایسنا 9/7/97

 

 

 1. رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

شرکت‌های دولتی اقتصاد ما را بهم ریخته‌اند

 

 رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: متاسفانه در جریانات اخیر، شرکت‌های دولتی و بعضا خصولتی اقتصاد ما را بهم ریخته‌اند.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسین روشنک ظهر امروز در پنجاه و ششمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: 82 درصد اقتصاد ما در اختیار بخش خصوصی نیست. ممنوعیت صادرات بی‌دلیل رخ داده و هیچ دلیلی برای این امر وجود ندارد. در این زمینه دولت تنها حق دارد سوبسید کالایی که می‌خواهد صادر شود را پس بگیرد. اگر این امر رخ دهد سبب بیکاری کارمندان و کارگران یک کارخانه می‌شود. دولت باید مابه‌التفاوت را حساب کند تا ما آن را به حساب واریز کنیم و بتوانیم صادرات خود را ادامه دهیم. 

روشنک بیان کرد: یک فرد برای ساخت یک برند سال‌ها زحمت کشیده اما این امر باعث نابودی برند او می‌شود. فرد صادرکننده چگونه می‌تواند با این شرایط برند خود را حفظ کند؟ ما نمی‌گوییم که کالایی باید مابه‌ التفاوت پرداخت نکند اما صادر شود زیرا اگر این روال پیش رود، چیزی در کشور باقی نمی‌ماند اما این امر باید از طریق مسائل کارشناسی و راه‌حل قانونی در پیش گرفته شود.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: چه دلیلی دارد که ما زعفران را در پیمان‌سپاری بسپاریم. زعفران در روستا تولید می‌شود و کشاورز زحمت می‌کشد، چرا باید برای صنایع کشاورزی تعهد بگیریم؟ اگر کسی می‌خواهد در ایران زعفران مصرف کند چه اشکالی دارد آن را گران مصرف کند؟ ما این تجارب را دوره احمدی‌نژاد داشتیم و در آن دوران چابک‌تر عمل کردیم. 

در ادامه نیز رضا محمدزاده، کارشناس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: مادامی که رویکرد خود را از شعار به عمل تغییر ندهیم، شرایط ما رو به افول بوده و تغییری نخواهد داشت.ما در شعار حمایت از بخش تولید ملی و بخش خصوصی بیان می‌کنیم اما در عمل خلاف آن را ثابت کردیم. 

وی ادامه داد: مادامی که این جلسات صرفا به خاطر اینکه بگوییم جلسه‌ای برگزار کردیم، اجرا شود، به نتیجه نخواهیم رسید. اگر می‌خواهیم از این جلسات خروجی مثبتی حاصل کنیم، باید مسئولی که متولی این جلسه است در انتهای جلسه اعلام کند که من در این جلسه این حرف را برای اولین بار شنیدم و راهکارهای آن را در 10 روز تا یک ماه آینده ارائه می‌کنم. 

 

محمدزاده بیان کرد: اگر بخش خصوص تخلفی داشته باشد با قوای قضایی و امنیتی برخورد می‌شود اما اگر مسئول دولتی ما تخلفی دارد، حداقل حاضر به توضیح در خصوص آن اشتباه نمی‌شود. 

 

کارشناس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: ما اعلام کردیم که در کشور کمبود آب داریم اما کمبود ارز نداریم. اگر این کمبود وجود ندارد، پس چرا در حال حاضر وضعیت کشور ما بدین‌گونه است؟ چرا ماه‌ها پولی را که من به سیستم‌های بانکی پرداخت کردم به فروشنده من پرداخت نمی‌کنند؟ ایمیل‌هایی که برای آقای شریعتمداری فرستادم، من را به عنوان یک ایرانی در مقابل آن فرد خارجی شرمنده کرد.

 

#ساختارها #تولید #صادرات #بانک #رانت #خصولتی #خصوصی #دولت #یارانه #شفافیت

ایسنا

http://khorasan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=139204

26/7/97

 

 

 1. 29مهرماه، روز ملی صادرات

بی‌نظمی اقتصاد ایران صادرات را هم بی‌نصیب نذاشت

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: در 6 ماه گذشته ما هیچ نظمی در اقتصاد کشور نداشتیم، چه از نظر برنامه‌ریزی و چه از نظر عملکرد، لذا این تشویش در صادرات هم موثر بوده است.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه خراسان، درباره آغاز بی‌نظمی در اقتصاد ایران بیان کرد: این بی نظمی از 11 شهریور 96 که دولت یکباره اعلام کرد سود بانکی و بهره بانکی از 25 درصد به 7 درصد یا حداکثر 15 درصد برسد آغاز شد که این اقدامی بی‌سابقه و غیر قابل باور بود.

وی ادامه داد: منفعت‌طلبان اقتصادی کشور که بانی اتخاذ این تصمیم بودند باعث شدند که نرخ ارز و طلا از کنترل خارج شود و برای کنترل مجدد آن به جای آن‌که به اشتباه خود پی ببرند و به آن اعتراف کنند و از دولت خواستار اصلاح اشتباه شوند، پیشنهاد دیگری به دولت دادند که در 20 فروردین 97 توسط آقای جهانگیری اعلام شد.

مسئول کانون کار آفرینان استان خراسان رضوی تصریح کرد: این دو اقدام موجب شد وضعیت اقتصادی 6 ماه اخیر از کنترل خارج شود، به ویژه حوزه صادرات تحت تاثیر قرار بگیرد و همه فعالین اقتصادی در حوزه صادرات با مشکل جدی مواجه شدند، اما درحال حاضر در استان خراسان با مدیریت‌های قابل تقدیر توانستیم تا اندازه‌ای شرایط را کنترل کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه در این مدت عده‌ای از صادرکنندگان خود را از چرخه صادرات کنار کشیدند، بیان کرد: در این مدت عده‌ای به دلیل ممنوعیت و تعهدات ارزی که دولت می‌گرفت حاضر نشدند کالا به نام خودشان صادر کنند لذا آنها نمی‌دانستند چه سرنوشتی در انتظار آنها است، همچنین کالایی که میخواستند صادر کنند یا ممنوع شده بود یا محدود.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه رشد بر اساس بازاریابی و فعالیت در حوزه اقتصاد و صادرات با رشد بر اساس تفاوت نرخ‌ها و تفاوت قیمت شدید دلار متفاوت است، بیان کرد: ما در حوزه صادرات رشد داشتیم اما واقعیت این است که این رشد کیفی نبوده چراکه صادرات بر اساس روال منطقی و روال معمولی انجام نشده است. 

وی با ذکر مثالی افزود: پتروشیمی به جای اینکه بازار داخل را تامین کند با توجه به تفاوت نرخ ارز، حجم قابل توجهی از تولیدات خود را صادر می‌کند، همچنین کارخانجات تولیدی فولاد نه برق‌شان گران شده است نه آب و نه مواد اولیه معدنی، پس چرا فولاد ناگهان در کشور دو و نیم برابر می‌شود؟ 

روشنک افزود: علت این گرانی این است که حجم قابل توجهی از تولیدات را صادر می‌کنند که بنا به گفته رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان آن‌قدر در افغانستان فولاد و میلگرد انبار شده که آنها معتقدند تا یک سال و نیم دیگر هم میل گرد و فولاد دارند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: صادرات این است که ما محصولی را صادر کنیم که به اقتصاد کشورمان کمک کند، ارزآوری فراوان داشته باشد و سوبسید در آن کم باشد.

روشنک به رشد 5 برابری صادرات نسبت به واردات در استان اشاره کرد و گفت: ما در خراسان صادرات خوبی در زمینه‌های سیمان، چای، زعفران، فرش دستباف، پسته، صنایع دستی و … داریم.

تاثیر بخش نامه‌های ارزی بر صادرات

روشنک بیان کرد: اگر امسال فرض کنیم 40 میلیارد دلار صادرات ارزی کالاهای غیر نفتی داشته باشیم خواهید دید در اخر سال 20 تا 25 میلیارد دلار آن گم شده است و نه به جای آن کالا وارد شده و نه بدهی بانکی تسویه شده، نه پس انداز ارزی صورت گرفته و نه به بانک مرکزی و سامانه نیما برگشته است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اظهار کرد: بخشنامه‌ای بعد از بخشنامه 20 فرودین منتشر شد که در این بخشنامه انقدر ابهام وجود داشت که حتما در آینده دولت و صادرکنندگان را با مشکل جدی مواجه می‌کند. 

وی درباره این بخش نامه توضیح داد: این بخشنامه مطرح می‌کرد که صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور با 4 روش برگردانند که عبارتند از به جای ارز کالا وارد کنند، با ارز حاصله بدهکاری‌های ارزی خود را به بانک‌ها پرداخت کنند، ارز حاصله را در بانک‌های ایران پس انداز کنند و یا ارز را به بانک مرکزی بفروشند که ذیل این بند تبصره ای وجود داشت مبنی بر اینکه کشورهای عراق و افغانستان از این بند معاف هستند .

روشنک افزود: در این بخشنامه در واقع همه از این بند معاف‌اند، چرا که سه روش دیگر وجود دارد که میتوانند انتخاب کنند، این موجب شد بسیاری از صادرکنندگان با مشکل مواجه شوند چرا که به خیال اینکه معاف هستند صادرات انجام دادند. ما متوجه این موضوع شدیم اعلام هم کردیم که این بند اشکال دارد و معافیتی وجود ندارد اما گفتند این بند به این دلیل نوشته شده که کمی جو را آرام کند در حالی که درباره نتیجه آن فکر نشده بود.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات ساختاری هستند و از قبل هم وجود داشتند، گفت: در دولت اقای احمدی نژاد هم این اشکالات وجود داشت اما حرف من این است که اگر ان اقدامات نادرست بوده چرا دوباره تکرار شده است؟

مسئول کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: من به عنوان کسی که در اکثر موارد سیاست‌های دولت اقای روحانی را تایید می‌کنم بخصوص سیاست‌ خارجی دولت ایشان را، اما معتقدم تیم اقتصادی دولت نتوانست شرایط را جمع کند و به دلیل گرفتن مشورت از افراد کم توان، تصمیماتی گرفتند که مشکلات زیادی را بوجود آورد. 

راه کار‌هایی برای بهبود وضعیت صادرات

روشنک همچنین با ارائه راهکارهایی برای بهبود وضعیت صادرات افزود: تیم تخصصی متشکل از بخش خصوصی، بخش تعاونی، دولت، مجلس و حتی قوه قضاییه باید برای کالاها گروه بندی تهیه کنند، یک گروه را به طور کلی از پیمان‌سپاری و تعهد برگشت ارز معاف کنند و فقط فرد صادر کننده ضمانت کند که در زمان مشخص مابه‌التفاوت و سوبسید دولت را پرداخت خواهد کرد و بعد به هر کجا که بخواهد کالا صادر کند، به طور مثال کالاهایی که در روستا تولید می‌شوند و اساسی نیستند مثل پسته، قالی ، زعفران شامل این گروه هستند که اگر در بازار داخل گران هم شدند، مشکلی پیش نمی‌آید چراکه این کالاها اساسی نیستند. 

رییس اتحادیه صادر کنندگان خراسان رضوی افزود: بخش دوم کالاهای اساسی هستند که نباید معاف شوند چراکه اگر معاف شوند در بازار داخل با مشکل و گرانی مواجه می‌شویم، اما نباید ممنوعیت صادراتی هم داشته باشند چرا که ممنوعیت باعث خارج شدن صادرکنندگان واقعی از میدان صادرات و نابودی برند می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین برای مبارزه با کارت‌های یک بار مصرف باید مابه‌ التفاوت هر کالایی به دولت پرداخت شود، چرا که دولت مواد اولیه آن را با دلار 4200 تومانی وارد کرده است بنابراین باید همه کالاها برای صادرات آزاد باشند و بخشی حتی معاف از پرداخت مابه‌التفاوت شوند چراکه زمینه اشتغال ایجاد می‌کند و موجب توسعه برخی از کالاها در کشور می‌شوند. 

 

#ساختارها #صادرات #رانت #تشکل‌ها #کشاورزی #ارز #برند #مواد_اولیه #دولت #خصولتی #بانک #دیپلماسی #شفافیت #روستا #تولید #افغانستان #یارانه #قانون #کشاورزی #زعفران #بازار #صادرات #اشتغال

ایسنا –صبح امروز 29/7/1397

لینک روزنامه صبح امروز

http://sobhe-emrooz.ir/?p=35136

 

 

 1. رئیس کانون کارآفرینان استان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی:
  تقاضای بخش خصوصی تک نرخی شدن ارز است

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: برای ساماندهی حوزه تجارت و پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، درخواست بخش خصوصی از دولت تک نرخی شدن ارز است. مسئله ای که به ثبات بازار کمک خواهد کرد. 


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمد حسین روشنک در حاشیه جلسه مشترک کمیسیون تجارت و کمیته پایش تجارت استان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت:دولت بنا به ضرورت برای کالاها اساسی و مورد نیاز اقشار کم درآمد باید یارانه تخصیص دهد اما در دیگر حوزه‌ها که مربوط به کالاهای عمومی و تجارت آزاد است، باید نرخ ارز تک رقمی شود تا ثباتی در بازار شکل گرفته تا رانت و سوء استفاده‌های احتمالی ممانعت به عمل آید.
وی تاکید کرد: طبیعتا دولت بعد از ساماندهی این حوزه می‌تواند برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و ارتقای قدرت خرید آن‌ها، تدابیر ویژه ای تعریف و اتخاذ کند.
وی در ادامه گوشه چشمی داشت به سهم خراسان رضوی از مجموع صادرات کشور و ارتقای این سهم از 4به 5 درصد را اتفاق مطلوبی دانست که طی سال جاری رقم خورده در عین حال متذکر شد: هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده ایم. باید بپذیریم که بستر صادراتی امروز کشور شفاف نیست ، بخشنامه‌ها شفاف نیستند و اظهار نامه‌های صادراتی آن گونه که باید صراحت ندارد لذا این جنس افزایش‌ها در حوزه صادرات به نام صادرکنندگان برجسته و صاحبان برندهای صادراتی ثبت نمی شود بلکه به نام کارت‌های اجاره ای که معمولا از سایر استان‌ها هستند، انجام گرفته و می‌گیرد .
روشنک با تاکید بر اینکه بعضی برداشت‌های اشتباه از حوزه تجارت باید اصلاح شود، توضیح داد: گفته می‌شود که افزایش نرخ ارز به نفع صادرکنندگان است. این مطلب در ظاهر شاید صحیح به نظر برسد اما عملا این گونه نیست. بر این باوریم که افزایش نظارت شده و منطقی نرخ ارز که ثباتی را نیز در بازار ایجاد کند، می‌تواند برای صادرکننده کشور که نیاز به ارز دارد انتفاع ایجاد نماید.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اضافه کرد: صادرکننده ما در بخش خصوصی هم اکنون کالا را به نرخ دلار بازار آزاد تهیه می‌کند اما دولت می‌گوید باید دلار را به قیمت ارزان به سامانه نیما بفروشند .
روشنک ضمن انتقاد از تعهدسپاری ارزی صادرکنندگان به سامانه نیما یادآور شد: پیش بینی می‌شود، در پایان سال جاری، اگر فرض کنیم 40 میلیارد دلار صارات غیرنفتی داشته باشیم صرفا 20 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما و بانک‌ها بازگردد.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی عنوان کرد: بخشی از این مسئله ناشی از آن است که بین نرخ گمرکی و نرخ واقعی کالای صادراتی تفاوت وجود دارد. به طور مثال؛ برای صادرات زعفران حدود 1300 دلار کمرک تعهد می‌گیرد ولی در کشور هدف عملا این محصول را 800 دلار فروش می‌شود . این اختلاف 500 دلاری ضمن اینکه مشکل حدی برای صادرکننده ایجاد کرده و می‌کند اثر غیر واقعی در آمار صادرات دارد .

روشنک یادآور شد: بخش دیگری از گم شدن آمار دلارهای حاصل از صادرات غیرنفتی به کارت‌های اجاره ای بازمی گردد و این روند می‌تواند در آتیه مشکلات جدی برای محاسبات دولت و بازگشت ارز حاصل از صادرات ایجاد کند.
وی تاکید کرد: بخش خصوصی این اطلاعات و اشکالات را به مسئولان دولتی در مرکز گفته لیکن تا کنون نتیجه حاصل نشده است.
روشنک ضمن تاکید بر ضرورت تدبیر و دوراندیشی توسط همه بخش‌ها در این شرایط دشوار اقتصادی اعلام کرد: ما خواستار توقف بعضی از دستکاری‌ها در ساختار‌های اقتصادی و بازنگری در بعضی تصمیمات، به ویژه بحث پیمان سپاری ارزی و ایجاد محدودیت و ممنوعیت برای هر نوع کالای صادراتی هستیم و به دولت و تصمیم گیران توصیه می‌کنیم به جای ممنوعیت و محدودیت، تفاوت یارانه‌ها در هرکالا را محاسبه و در زمان صادرات به عنوان تفاوت یارانه دریافت کند؛ البته این نیز خلاف قانون و بازدارنده صادرات است اما لااقل از نابودی برندهای صادراتی و از بین رفتن اشتغال و تولید این کالاها جلوگیری می‌کند.

 

#ساختارها #صادرات #ارز #برند #تولید #اشتغال #دولت #یارانه #خصوصی #قانون #نیما #بانک #شفافیت

 

http://www.mccima.com/?id=27769

 

سایت اتاق مشهد ، کانون کارآفرینان و اتحادیه صادرکنندگان

10/8/97

 

 

 1. گرانی امروز و ارزانی فردای ارز

نگران گرانی امروز یا ارزانی فردای ارز باشیم

یادداشت محمد حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی با روزنامه صبح امروز:

 

قیمت واقعی دلار در تاریخ 11/6/1396 قبل از دستکاری در نظام پولی معادل ۵ هزار تومان بود که دولت با پرداخت ۱۵۰۰ تومان سوبسید حدود ۳۵۰۰ تومان نگهداشته بود آن دستکاری باعث شد در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ دلار به مرز قیمت واقعی ۶۵۰۰ تومان نزدیک شود در این موقع دولت اگر خوش بین باشیم باید بگویم ناشیانه تصمیم گرفت نرخ دلار را در مرز ۴۲۰۰ تومان تک نرخی اعلام و خرید و فروش آنرا غیر قانونی و ۲۳۰۰ تومان باقیمانده را سوبسید بدهد که البته همان زمان مشخص بود تاثیر دستکاری شهریور ۹۶ این امکان را از دولت گرفته لذا تک نرخی ارز ممکن نیست ، دستکاری‌های شهریور ۹۶ و فرودین ۹۷ در نظام پولی همراه با تهدیدات ترامپ باعث شد نرخ دلار از کنترل خارج و این روز‌ها به مرز ۱۹ هزار تومان نزدیک شود ، این در حالی است که اقتصاد امروز ایران ظرفیت دلار از بیش از حدود ۷۵۰۰ تومان را ندارد مگر اینکه حقوق کارگر و کارمند و خدمات به ۲یا ۳ برابر افزایش یابد که این نیز غیر ممکن است و اقتصاد و فضای کسب و کار این توان را ندارد و اگر اینچنین شود چرخ اشتباهی است که خسارت نهایی متوجه اقشار کم در آمد خواهد بود.

اما اگر شرایط جدیدی در روابط سیاسی با دنیا فرابرسد که بنظر می‌رسد ممکن خواهد بود و یا آنگونه که قلم درتاریخ 15/6/1396 پیشنهاد کرد بانک مرکزی ارزش پس انداز‌های مردم در بانک‌ها را در تراز نرخ طلا و ارز بیمه کند که بنظر می‌رسد از طرح‌های در دست اقدام بانک مرکزی این مورد باشد ، یقینا نرخ دلار به حدود ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان باز خواهد گشت و شرایطی چون پذیرش قطع نامه و نرخ سهام پدیده و بانک ثامن ایجاد و جمع زیادی را با زیان بزرگ مواجه خواهد کرد

در آن صورت مدعی‌های زیادی که حتما چون سهامداران پدیده جلو مجلس و استانداری‌ها تحصن نیز خواهند داشت ایجاد و دردسر جدیدی فراهم می‌شود که باید از حالا بفکر آن زمان بود قلم اطمینان دارد که حباب نرخ ارز و طلا تخلیه خواهد شد 

#ساختارها #ارز #یارانه #پدیده #بانک #کسب_و_کار #تورم #قانون #فرهنگسازی #رسانه

 

روزنامه صبح امروز ، 8/7/97

http://karafarinkh.ir/?p=686

@karafarinkh

 

 

 1. نگاهی به مصادیق دستکاری در ساختارها؛ کشور را به بحران نزدیک نکنیم

 

یادداشت محمد حسین روشنک ، رئیس کانون کارآفرینان استان در روزنامه صبح امروز

 • قلم بارها به «خطرات دستکاری در ساختارها» اشاره نموده این بار در مسیر جاده نیشابور و توقف در پمپ بنزین بهانه ای شد تا به مصادیق این دستکاری‌ها دوباره اشاره کند.
 • در این توقف کوتاه، باک ماشینم را با ۵۰ لیتر بنزین پر و ۵۰ هزار تومان بابت آن پرداخت کردم. در سوپری کنار پمپ بنزین، یک فنجان چای خوردم و ۸هزار تومان بهای آن شد جالب ترین قسمت این بود که یک بطری یک لیتری آب معدنی نیز شد ۲هزار و ۵۰۰ تومان لحظه ای درنگ کردم، در این که آب مایه حیات و ایران دچار خشکسالی است شکی نیست اما چرا باید یک لیتر بنزین از نیم لیتر آب معدنی ارزان تر باشد؟
 • خواستم بگویم که این مساله جنبه مثبتی دارد که مردم آب را ارزشمند بدانند، اما چشمم به شیرآب افتاد که در کنار مغازه نیمه باز مانده بود و از آن آب هدر می‌رفت. پس دیگر توجیهی در کار نبود.
 • این مساله آن قدر ذهنم را مشغول کرد که چند کیلو متر بعد از پمپ بنزین دوباره توقف کردم و در سایه درختی قلم را به نوشتن و ثبت بخشی از مصادیق دستکاری در ساختارها تشویق تا ذهنم را از دغدغه‌ها آسوده کند، اولین سوال این بود که چه کسانی این وضعیت را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده اند ؟ برای پیدا کردن پاسخ، «یک پرسش» را بارها قلم یادآوری کرد.
 • چه اجباری بوده که با دستکاری و توجیهات دروغ «سمند » با مصرف ۱۰ تا ۱۲ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر را با جمع آوری هر قطعه آن از کشوری سرهم کنیم و خودرو ملی بخوانیم، درحالی که بنزینی در آمریکا هر لیتر ۳ دلار قیمت دارد. و خودرو‌های هم تراز خودرو «سمند » ما را طوری ساخته اند که در ۱۰۰ کیلو متر فقط ۵ لیتر نوش جان نمی کند؟
 • چرا باید برای حمایت از “سمند” بنزین را به نصف قیمت آب بفروشیم تا سوارشدن «سمند» با ۱۲ لیتر مصرف توجیه داشته و داد مردم در نیاید ؟
 • این چه ظلمی است به مردم که با دستکاری درساختار‌های قانون تجارت اجازه ندهیم خودروی خارجی با مصرف ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر با یک سوم قیمت « سمند » وارد کشور شود تا «سمند » با ۱۲ لیتر نوش جان کردن بنزین مشتری داشته باشد؟
 • چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها پرایدی تولید کنیم که بنزین ارزان تر از آب مصرف و سالانه هزاران میلیار تومان خسارت مالی و هزاران نفر کشته در شهر‌ها و جاده‌ها ایجاد و به چهار برابر قیمت مشابه خارجی قدیم «حالا که در خارج به اینگونه خودرو‌ها حتی نگاه نمیکنند » بفروشیم، در حالی که با ورود خودرو مشابه خارجی می‌توان علاوه بر صرفه جویی مصرف بنزین که در عرض یک سال ارزش خود را صفر کند، از داغدار شدن هزاران خانواده جلوگیری و جیب مردم خالی نشود؟
 • چرا باید با دستکاری در ساختارها امروز شاهد باشیم،فردی که خودرو شخصی دارد معادل بیش از حقوق قانون کار افرادی که خودرو ندارند، یارانه «سوبسید » از محل تفاوت نرخ بنزین دریافت کنند ؟ آنگاه بگوییم عدالت محور هستیم؟
 • چه توجیهی وجود داشته که با دستکاری در ساختار‌ها و حیاط خلوط قرار دادن بنگاه‌های خودرو سازی دولتی بجای برسیم که نماینده تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بگوید سایپا ۱۱هزار نیروی مازاد دارد. ایران خودرو نیز قطعا رقمی بیش از این نیروی مازاد دارد ولی آن را اعلام نمیکند. آیا این‌ها تنها بخشی از هزینه‌های سربار تولید خودرو نیست که خودرو سازی ایران را از توان رقابت با خودرو سازان خارجی محروم کرده تا دولت مردان و مجلسیان برای اقوام و دوستان به اصطلاح شغل فراهم کنند؟
 • چرا با دستکاری و مداخله در قیمت و نحوه توزیع بنزین و بطور کلی انرژی کاری کرده ایم که در روز میلیون‌ها لیتر بنزین با یک سوم قیمت آب از ایران به کشور‌های همسایه قاچاق و به نرخ چند برابر بفروش برسد؟
 • چه را باید به اینجا برسیم، به فردی که خودرو ۲ میلیارد تومانی و بیشتر سوار میشود بنزین با نرخ کمتر از نصف آب یعنی یک هزار تومان به فروشیم ؟
 • چرا باید سیاست بازی و گروه گرایی باعث شود افرادی در مدیریت‌های اقتصادی کشور بکار گرفتیم شود که نتیجه کار آن‌ دلار ۱۵هزار تومان و آب ۲۵۰۰ تومان و بنزین هزار تومانی باشد ؟
 • ترامپ گفته است در حالی که در دنیا برای کم یا زیاد کردن یک دهم درصد سود بانکی ماه‌ها تحقیق و برنامه ریزی می‌کنند دولت ما به توصیه و مشورت ذینفعان در تار یخ ۱۳۹۶/۶/۱۱ تصمیم بگیرد با دستکاری و مداخله غیر منطقی و ناشیانه و بر خلاف امری که ده‌ها سال در دنیا تجربه شده، معتاد ۴۰ ساله نظام پولی کشور را یک شبه ترک دهد؟ و بعد این موضوع باعث شود در ساعت ۲۳ روز بیست فرودین ۱۳۹۷ تحت عنوان تک نرخی کردن ارز، تانکر بنزین روی اقتصاد کشور بریزیم تا نرخ ارز و سکه از کنترل خارج و آب به نرخ ۲۵۰۰ تومان برسد؟
 • آیا دستور دستکاری و مداخله غیر معمول در تعیین تعرفه واردات کالا به بهانه «حمایت از تولید» که فقط خودرو و چند کالای دیگر که ریشه دولتی و خصولتی دارند از آن بهره‌مند می‌شوند سالی ۲۰ میلیار دلار کالای قاچاق به کشور وارد شود و اکثر صنایع کوچک و محلی نابود کند، را نتانیاهو داده است؟
 • آیا دستور دستکاری در رویه تجاری معمول جهان با وضع تعرفه‌های نامعقول «تا صد در صد و بیشتر» برای بعضی کالا‌ها شرایطی ایجاد کنیم که اگر تعرفه‌ها را برداریم ابتدا سنبل و دور دانه و نور چشمی صنعت کشور که همان خودروسازی‌های دولتی هستند، در ادامه برای بسیاری از صنایع دیگر نیز این اتفاق طبسعی است را ترامپ قلدور صادر کرده نموده اشت؟
 • آیا دستور مداخله و حمایت‌های ناشیانه و تزریق بنگاه‌های اقتصادی ناکارآمد و در مواردی منفعت طلب که زمین مجانی، تسهیلات ارزی فراوان، وام‌های ریالی ارزان، آب و برق و گاز و … بسیار ارزان استفاده کرده و میکنند به فضای کسب و کار که اگر سوبسید و تعرفه و … نباشد حتی یک روز قادر نیستند با بنگاه‌های مشابه خارجی رقابت کنند را عربستان سعودی صادر کرده است ؟
 • آیا انگلستان دستور داده وسط میدان جنگ اقتصادی با دشمنان خارجی رئیس جمهور کشور را برای پاسخ به اشکالاتی که همه از جمله خود نمایندگان مجلس شورای اسلام در آن مقصر بوده اند به مجلس فرابخوانیم ؟!
 • حتما امارات متحده عربی خواسته است در زمانی که وزیر امور خارجه می‌بایست در حال مذاکره و مشورت با کشورهای دیگر برای کنترل جنگ روانی و اقتصادی امریکا باشد، برای پاسخ به سوالات بی ارزش به مجلس کشانده شود؟
 • چه کسی گفته است، در مقطع حساسی که بایستی سرمربی تیم اقتصادی دولت (رئیس جمهور) بازیکنان ضعیف خود را که بعضی نمایندگان به او تحمیل کرده اند و از ترس همان نمایندگان آنها را تعویض نمی کند، رییس جمهور را مجبور کنیم بازیکنان دیگرش (وزیر کار) را از زمین بیرون بکشد تا برای عوض کردن بازیکنان ضعیف و کم کاری که وضعیت تیم را به این روز انداختند، زمان بخرند؟
 • کدام مشاورین باعث شدند با دستکاری در ساختار وزارتخانه‌های اقتصادی، و ادغام ناشیانه صنعت، معدن، تجارت و راه، ساختمان و … مدیریت اقتصادی کشور را از کنترل خارج کنیم؟
 • آیا نظام آموزشی و دانشگاه‌ها توصیه کردند تصمیمات اقتصادی و بنگاه داری را به گونه ای اتخاذ کنیم که فساد تار و پود حوزه‌های اقتصادی کشور را نابود کند. و همزمان بنگاه‌های دولتی و خصولتی و نهاد‌ها و موسساتی ایجاد شود که هزاران میلیارد‌ها تومان بودجه عمومی که میبایست صرف عمران کشور شود را مصرف کنند ؟
 • کدام شعار انقلاب اسلامی توصیه می‌کرد که ده‌ها برابر حقوق حتی چند دوره نمایندگی مجلس برای انتخاب نمایندگی و صد‌ها برابر آن در تعیین رییس جمهوری از بودجه‌های غیر شفاف هزینه شود و بعد شعار بدهیم ما انقلابی هستیم ؟
 • این قبح شکنی را چه افرادی بوجود آورده اند که نمایندگان مجلس خود را از دیگران برتر بدانند و در تصویب قوانین مثلا مدرک تحصیلی، عدم بکارگیری بازنشستگان « که خود نابود کننده مدیریت کشور خواهد شد » و حقوق و مزایا و ده‌ها قانون دیگر برای خود رانت مخفی ایجاد کنند؟
 • چرا وقتی محمود صادقی نماینده تهران رشوه خواری جمعی از نمایندگان مجلس را افشا کرد اگر دروغ بود با صادقی برخورد نشد و اگر صحت داشت که چون برخورد با صادقی صورت نگرفت صحت آن تایید شده با نمایندگان رشوه خوار برخورد نشد تا اعتماد مردم به نظام حاصل شود؟
 • کدام مداخل و فضا سازی کاری کرده که در دادگاه‌های کشور حرمت خرید و فروش رای شکسته و وکلا بجای وکالت دلال تعیین قیمت رای شوند ؟
 • کدام فرهنگ و تفکر فضا را مهیا کرد که با دخالت و دستکاری در قوانین به ده‌ها موسسه مالی خانوادگی تحت عنوان تعاونی و بانک خصوصی «چون ثامن الحجج » مجوز بدهیم تا آنها در سایه حمایت تفکر خواص و بانک مرکزی با وعده پرداخت بهره‌های صوری و نجومی به مردم هزاران میلیارد تومان پول‌های مردم را جمع آوری و حیف و میل کنند؟
 • ترامپ از دولت خواست که با دستکاری در نظام بانکی و چاپ پول به سپرده‌گذاران موسسات منحله حتی به افراد و بنگاه‌های که به طمع سود هنگفت در موسسات و تعاونی‌های اعتباری و بانک‌های خصوصی وابسته به سازمان‌ها و نهاد‌های ویژه که در دولت‌های احمدی نژاد چون قارچ روییدند از بودجه عمومی کشور پرداخت کند؟
 • احتمالا عربستان دستور مداخله و حمله به سفارت خانه کشور‌های مسلمان منطقه صادر کرده بود تا زمینه رقص شمشیر را فراهم کند؟
 • آیا ترامپیست‌ها با رقص شمشیر فضایی فراهم کردند تا دشمنی را که می‌دانیم سلاح‌های شیمیایی و اتمی و پشتیبانی شیطان بزرگ و ایادی منطقه ای او را در اختیار دارد تحریک شود و او بتواند ادعا کند که بیش از دویست بار نیروهای ایرانی را بمباران کرده و پاسخی دریافت نکرده است؟
 • صدها سوال دیگر نیز در ذهن بود که چرا با ده‌ها و صدها دستکاری و مداخله در ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که مهم‌ترین آن مداخله در اجرای مفاد قانون اساسی است، شرایط فعلی را برای کشور رقم زدیم که بنزین را به کمتر از نصف آب بفروشیم،اما خسته بودن و دیر شدن برای رسیدن به مقصد باعث شد ادامه نوشتن را رها و راهی مجلس عزاداری سالار شهیدان شوم به این امید که شاید در فرصتی دیگر باز هم قلم من حقیر را یاری و آقای صادقی نه آن نماینده افشاگر_ که همین صادقی طرف گفت‌وگوی خودم در گروه اقتصاد مقاومتی و دیگر دوستان را وادار به نوشتن بخشی از دستکاری‌ها کند تا اگر توفیقی باشد در کتاب در حال تدوین دستکاری در ساختار‌ها منتشر شود.

 

#ساختارها #تحریم #کسب_و_کار #رانت #موسسات #دولت #قاچاق #خودرو #تولید #بنزین #دولت #سیاست #ارز #ادغام #امنیت #یارانه #طلا #بانک #تعرفه #واردات #قانون #فرهنگسازی #رسانه #شفافیت

 

صبح امروز

http://sobhe-emrooz.ir/?p=34422

 

3/7/97

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}