logoooo

بهره گیری برخی شرکت های غیردانش بنیان از اعتبارات دانش بنیانی

 

محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با انتقاد از رواج کارها و فعالیت‌های غیرمولد تحت عناوین اقتصادی، اظهار کرد: هم اکنون فعالیت‌های غیرمرغوب به شدت در اقتصاد سیاسی ایران رواج یافته است و با تبلیغات وسیعی که در این باره صورت می‌گیرد، در آینده اقتصاد ایران به سمت نابودی می‌رود. این موضوع در بحث وام‌های زودبازده مشهود است. اثر چنین حرکت‌های غیرمولدی در اقتصاد کمتر از دو درصد است؛ اما بیش از ۳۰درصد فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

روشنک از تلاش برخی شرکت‌های غیر دانش بنیان برای استفاده از اعتبارات دانش بنیانی گفت و تصریح کرد: اینکه همه به بهانه دانش بنیان به دنبال اعتبار باشند، اقتصاد را نابود می‌کند. از سویی، نباید به گونه‌ای تصمیم‌گیری و عمل شود که واحدهای غیردانش بنیان گمان کنند در اقتصاد اثرگذار نیستند.

امروز برخی شرکت‌ها دانش بنیان نیستند اما ادعای این موضوع را دارند. بخش خصوصی نباید تحت تاثیر فضاسازی‌ها باشد. کالای دانش بنیانی که در دیگر کشورها بازاری برای خود یافته است، به طور حقیقی دانش بنیان است؛ اما اینکه تشکل‌های بسیاری در حوزه دانش بنیان شکل بگیرد، صحیح نیست.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق مشهد با بیان اینکه ما حوزه صادرات خود را از دست داده‌ایم، تصریح کرد: در دنیا صنایع قوی و محصولات هایتک در سال‌های اخیر در دستور کار صادرات قرار گرفته است و کشورهای توسعه یافته، محصولات سبک با ارزش افزوده بالاتر صادر می کنند.

روشنک در بخش دیگری از سخنانش، بر لزوم افزایش ارتباط دفتر مطالعات و پژوهش های اتاق با کمیسیون‌های پارلمان بخش خصوصی در جهت جلوگیری از ایجاد تضاد در خروجی دو بخش، تاکید کرد.

وی افزود: دفتر مطالعات بایستی خروجی کمیسیون‌ها و مصوبات آنان را نقد و بررسی نماید.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد همچنین، از تشکیل اتاق مشترک ایران و قرقیزستان در اتاق ایران خبر داد و گفت: اعضای این کمیته خراسانی هستند و به زودی این اتاق به اتاق‌های مستقر در خراسان رضوی اضافه خواهد شد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}