logoooo

تاجیکستان یکی از پایگاه‌های اصلی تجارت با آسیای میانه است

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: نمایشگاه اختصاصی کالای ایرانی با محوریت خراسان رضوی اواخر آذر ماه به مدت پنج روز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان اظهار کرد: باتوجه به هم‌زبانی و نزدیکی فرهنگی بین ما و مردم تاجیکستان، این کشور یکی از پایگاه‌های اصلی تجارت ما با کشورهای آسیای میانه بود و شرایط بسیاری خوبی در آن‌جا داشتیم.
وی ادامه داد: در گذشته هر سال ما دو نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در شهرهای «دوشنبه» و «خجند» را برگزار می‌کردیم که مدتی این نمایشگاه‌ها برگزار نمی‌شد، با توجه به سفرهایی که وزیر امور خارجه به تاجیکستان و همچنین آن‌ها به ایران داشتند، علاوه بر این در پی سفر ریاست‌جمهوری برای شرکت در کنفرانس دوشنبه، مراوداتی با این کشور انجام شد که در نتیجه آن‌ها رابطه ما مجددا شرایط خوبی را پیدا کرده است.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اضافه کرد: رابطه اقتصادی زمانی شرایط خوبی دارد که روابط سیاسی خوبی هم با کشور مورد نظر وجود داشته باشد، با توجه به تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان در اتاق بازرگانی ایران برنامه‌ریزی شده که این نمایشگاه اواخر آذر ماه در تاجیکستان برگزار شود.
روشنک در خصوص نمایشگاه ایران در تاجیکستان بیان کرد: این نمایشگاه، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران است که مجری برگزاری آن نمایشگاه بین‌المللی مشهد است و همه دستگاه‌ها از جمله استانداری، اتاق بازرگانی، اتاق مشترک ایران و تاجیکستان، اتحادیه صادرکنندگان، اتاق اصناف، اتاق تعاون، سازمان صمت، سازمان جهاد کشاورزی و تقریبا تمام نهادهای بخش دولتی و خصوصی  برای این منظور تلاش می‌کنند و همچنین در سطح ملی نیز به برگزاری این نمایشگاه کمک می‌شود تا مجددا باب توسعه روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان گشوده شود.
وی خاطرنشان کرد: در هفت، هشت ماه گذشته توسط استانداری خراسان رضوی، اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی خراسان پیگیری‌های خوبی انجام شده است و به خصوص از زمان تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان، این اتاق مشترک کمک بسیار بزرگی به راه‌اندازی خط‌پروازی ایران- تاجیکستان کرد چرا که برای مدتی پرواز ایران- تاجیکستان قطع شده بود اما اکنون در هر هفته دو پرواز به تاجیکستان داریم که یکی از آن‌ها از مشهد است.
رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در خصوص کالاهای ایرانی مورد علاقه مردم تاجیکستان تصریح کرد: مصالح ساختمانی و مواد غذایی و همچنین صنعت طیور در این کشور طرفدار دارد و خراسان رضوی در این زمینه فعالیت خوبی را انجام داده است علاوه بر این شوینده‌ها نیز شرایط خوبی را در تاجیکستان دارند.
روشنک گفت: شرکت‌های فنی، مهندسی و ساختمانی ما اقدامات خوبی را در تاجیکستان انجام داده‌اند. این کشور معادن غنی مانند طلا دارد و زمینه فعالیت در این حوزه در تاجیکستان فراهم است.

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}