logoooo

آیا برجام فدای تحقق تفکر ترامپیست‌ها خواهد شد؟!

گفتگو با کهنه سرباز سال‌های دفاع مقدس و مرد خستگی ناپذیر اقتصاد؛ آیا برجام فدای تحقق تفکر ترامپیست‌ها خواهد شد؟!

 

یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی که تاثیر مستقیمی در اقتصاد کشورمان داشت، موضوع توافق با ۶ قدرت جهانی با عنوان برجام برای حل مناقشات مسئله هسته‌ای ایران بود. موفقیتی که در ابتدای راه خود، امیدهای زیادی را در دل مردم و فعالان اقتصادی کشورمان برای ایجاد تعاملات سازنده‌تر با دنیا ایجاد نمود.

 

اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و دشمنی وی با کشورمان و خروج یکجانبه از معاهده بین المللی برجام که در نوع خود بی سابقه و خلاف عرف جهانی بود، نگرانی‌ها از وقوع و طلوع جریان فکری بی منطق و خلاف نظم نوین جهانی با عنوان ترامپیست بالا گرفت که اگر تدابیری برای آن اندیشیده نشود، جهان هر لحظه شاهد و آبستن اتفاقاتی ناخواسته خواهد شد. اخراج جان بولتن مشاور امنیتی ترامپ از کاخ سفید هم از نتایج همین تفکر ترامپیست به شمار می‌رود. از این رو تحریریه پایگاه خبری صبح مشهد، گفتگویی را با یکی از کهنه سربازان سال‌های دفاع مقدس و مرد خستگی ناپذیر و فعال اقتصادی کشورمان انجام داده تا تحلیل و نظریات وی را در این خصوص جویا شود.

 

مهندس حاج محمد حسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد علی رغم مشغله‌های فراوانی که دارد، ما را به حضور خود پذیرفته و ساعتی را با اصحاب رسانه به گفتگو می‌نشیند.

 

جناب مهندس روشنک با سلام و خدا قوت، صحبت را شما آغاز بفرمائید

 

به نام خدا و عرض سلام خدمت شما خبرنگاران عزیز و تسلیت ایام حسینی، مدتی بود که برای انجام گفتگو درموضوع سرنوشت برجام پیش قدم نمی‌شدم تا اینکه کاریکاتوری از ترامپ که توسط صدراعظم آلمان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود و نشان از عمق درماندگی خانم مرکل در برابر ترامپیست‌ها داشت را دیدم، از این رو تصمیم گرفتم تا تحلیلی از رفتارهای ترامپیستی که در حال گرفتن جای قوانینی که تحت عنوان سازمان ملل و شورای امنیت وجود دارد و یا بهتر است بگوییم وجود داشت، ارائه شود .

 

جمهوری اسلامی ایران تنها کشوریست که ۴۰ سال مرگ بر آمریکا گفته و همچنان برای دفاع از آزادی قدس شریف و محور مقاومت هزینه می‌کند و رسیدن به چرخه تولید انرژی هسته‌ای را در برنامه دارد، اما چرا حالا که برجام را امضا کرده آمریکا تصمیم به خروج از برجام و مقابله با مردم گرفته؟

درگیری با جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان برجام فقط بهانه ای برای پیاده کردن نظم جدید جهانی به کدخدایی ترامپ و پشتیبانی راست گرایان کشورهای غربی، آفریقایی، آسیایی و خاورمیانه با میانداری رژیم صهیونیستی با هدف بی اثر کردن سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی بوده ایران بعنوان قدرت منطقه‌ای و تنها کشوری که مقابل زیادی خواهی آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستاده بهانه خوبی است .

 

یعنی آنچه تحت عنوان خروج آمریکا از توافقنامه بین‌المللی برجام که تمام قدرت‌های دنیا از جمله خود آمریکا پای آن را امضا و شورای امنیت سازمان ملل تصویب کرده بود حرکت بسوی شکل دیگر از نظم جهانی است؟

انتخاب غیر قابل پیشبینی ترامپ با تفکرات ضد سازمان‌های بین المللی دنیا را با سرعت از نظم برقرار شده با تشکل سازمان ملل دور کرد بطوری که دیگر شورای امنیت و قوانین بین‌المللی و قراردادهای چند جانبه و دو جانبه مورد احترام نخواهد بود .

 

ترامپیست‌ها برای تحقق نظم نوین جهانی از چه قدرت و سلاح‌هایی استفاده می‌کنند؟

مقامات ارشد ایران فرمودند: آمریکای ترامپی به دنبال جنگ نظامی نبوده و نخواهند بود، از نظر ترامپیست‌ها امروز آن روزی که سلاح‌های نظامی تعیین کننده قدرت برتر بوده نیست، سیستم مالی و دلار جایگزین توپ و تانک شده، در دکترین ترامپیست‌ها بجای استفاده از قدرت بمب، موشک، توپ، برای ایجاد وحشت و تسلیم کشورها تحریم کافی خواهد بود.

 

معمولا در آمریکا هر چهار یا هشت سال قدرت بین جمهوری خواهان و‌ دموکرات‌ها جابجا می‌شود اگر در انتخابات آینده دموکرات‌ها پیروز شوند تکلیف نظم نوین ترامپیست‌ها چه می‌شود؟

یقینا در انتخابات آینده دموکرات‌ها پیروز نمی‌شوند ضمن اینکه تا ده سال آینده تفکر ترامپیستی در جهان حاکم خواهد بود.

 

در نظم نوین جهانی با تکیه بر قدرت اقتصادی و شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی تکلیف بلوک بندی بین کشورها چه می‌شود ؟

بلوک بندی‌های جدید نه بر اساس قدرت نظامی که بر اساس توان اقتصادی در حال شکل‌گیری است، اینکه کدام کشور در کدام بلوک قرار خواهد گرفت چهار سال دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ مشخص خواهد کرد.

 

در نظم نوین ترامپی جایگاه اروپا چگونه تعریف شده و‌کجا قرار دارد؟

در برنامه نظم نوین جهانی نقش بسیار ضعیفی به اروپا داده شده تا جایی که حق ندارد بجز اجرای دستورات و برنامه‌های ترامپیست‌ها برنامه‌ای را در دستور کار داشته باشد.

 

نظم نوین ترامپیست‌ها با چین که اقتصاد قدرتمندی در اختیار دارد چه خواهد کرد؟

با رفتار ترامپ نسبت به چین حاکمان آن کشور بخوبی برنامه نظم جدید ترامپیست‌ها را درک کرده و برای عدم مقابله با آمریکا و کسب قدرت اقتصادی برنامه دارند با این حال حوادث هنگ کنگ نشان می‌دهد چین نیز کار سختی در پیش خواهد داشت.

 

با توجه به شایعه دوستی ترامپ و پوتین روسیه در نظم نوین چگونه تعریف شده است ؟

دوستی ترامپ و پوتین کوتاه مدت خواهد بود روسیه نیز با درک شرایط جدید و از بین رفتن قدرت شورای امنیت و سلاح‌های نظامی به دنبال یارگیری و کسب قدرت مالی برای مقابله با تحریم‌هاست، پوتین راه‌های هزینه کردن از جیب دیگران در برابر تفکر ترامپ را بخوبی پیاده می‌کند.

 

با این شرایط که گفتید، تکلیف کشورهای آفریقا آسیا و خاورمیانه چه خواهد بود ؟

در آفریقا، آسیا و خاورمیانه بجز چین، کره شمالی، ایران و یک دو کشور آفریقایی دیگران تسلیم نظم نوین ترامپیستی هستند و حرفی برای گفتن ندارند.

 

چین، کره و کشورهای آفریقایی به نوعی با آمریکای ترامپی در حال مذاکره هستند در این بین جمهوری اسلامی ایران که مذاکره با آمریکا را جایز ندانسته و در حال مبارزه و مقابله با تحریم‌هاست چه نتیجه‌ای خواهد گرفت؟

در نظام و تفکر ترامپیست‌ها رعایت اخلاق، قانون، حق، عهد و پیمان معنا ندارد ضمن اینکه حرمتی برای دزدی، یاغی گری، زورگویی، رشوه دهی، رشوه گیری، جاسوس پروری، مهره چینی و… وجود ندارد این را مسئولین و سیاست مداران کشور ما که از پشتیبانی مردمی فهیم، صبور و مقاومت همراه با درک شرایط برخوردار هستند وبخوبی می‌دانند و حال دیگر آگاه هستند که در نظم نوین جهانی به کدخدایی ترامپ موضوع برجام و مسائل جمهوری اسلامی ایران بهانه‌ای بیش برای قدرت‌نمایی بمنظور تحقق برنامه ترامپیست‌ها نبوده و نیست، لذا حتما دقت دارند تا ایران بیش از این مورد معامله کشورهای امضا کننده برجام که خود با آمریکا و نظم ترامپی مشکلات فراوان دارند قرار نگیرند، لذا امید است تلاش کنند ضمن تکیه بر مردم و اقتصاد مقاومتی بومی و ننوشتن بر موشک‌ها و جلوگیری از اشغال سفارت خانه‌ها و..، اختلافات با کشورهای مسلمان منطقه را به حداقل برسانند تا از دوره جنگ اقتصادی ترامپ با دنیا بویژه چین و اروپا به سلامت عبور کنیم، ترامپ نیز بیش از این با جمهوری اسلامی ایران درگیر نخواهد شد چرا که فشار بیشتر منجر به جنگ نظامی که در تفکر ترامپیست‌ها جای ندارد خواهد شد، آنان پس از بهره‌گیری ابزاری کنار گذاشتن برجام راهی برای برون رفت از درگیری با جمهوری اسلامی پیدا می‌کنند که یقینا جنگ نخواهد بود.

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}