logoooo

مهار تورم و تثبیت نرخ ارز،2 مطالبه کارآفرینان خراسانی از بودجه‌93

مهار تورم و تثبیت نرخ ارز،2 مطالبه کارآفرینان خراسانی از بودجه‌93


رئیس‌جمهور روز گذشته با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه‌93 را تقدیم مجلس کرد. رئیس‌جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه از واردات بی‌رویه به کشور انتقاد کرد و با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی نظیر کمبود نقدینگی، افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه تولید، سیاست محوری لایحه بودجه‌93 را تقویت تولید و حمایت از کارآفرینان برشمرد. این مسئله، بهانه‌ای شد تا با برخی‌ کارآفرینان خراسانی در این باره گفتگو کرده و نظراتشان را درباره ضرورت حمایت از تولید در لایحه بودجه‌93 جویا شویم.
تورم کنترل شود
در همین رابطه دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه نخستین مطالبه تولیدکنندگان از بودجه93 کاهش نرخ تورم است، گفت: در حال حاضر افزایش نرخ تورم باعث رشد هزینه تمام‌شده تولید شده است؛ ازاین‌رو از دولت انتظار می‌رود‌ با در پیش گرفتن سیاست‌های ضد‌‌تورمی، بسترهای لازم را برای کاهش هزینه تولید‌ فراهم کند.
فیروز ابراهیمی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز در دو سال گذشته یکی دیگر از مشکلات تولید بوده است، تصریح کرد: ایجاد ثبات در نرخ ارز و تک نرخی کردن نرخ ارز یکی دیگر از مطالبات تولیدکنندگان خراسانی از لایحه بودجه‌93 به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه انتظار داریم دولت ‌در حمایت از تولید وارد بحث عملی شود، تصریح کرد: کارآفرینان انتظار دارند تا دولت از بحث شعار در حمایت از تولید خارج شود و به صورت عملی مشکلات آن‌ها را برطرف کند.
ابراهیمی با اشاره به 35‌مصوبه دولت درحمایت از تولید گفت: متاسفانه تاکنون فقط سه مصوبه اجرا شده است.
وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال درحالی‌که دولت یازدهم قول داده بود مشکل ال‌سی تولید‌کنندگان را حل کند و از 130درصد به 30درصد کاهش ‌دهد‌، با این حال بانک‌ها هنوز این مصوبه دولت را اجرایی نمی‌کنند.
ابراهیمی معتقد است در نظرگرفتن طرح‌های حمایتی در بودجه‌93 می‌تواند به بخش تولید کمک کند، اما آنچه حائز اهمیت است، پای‌بندی مجریان به اجرای مصوبات و قوانین است.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: با رصد چگونگی اجرای قوانین، کاستی‌ها و مشکلات بخش تولید مشخص می‌شود و این امکان به وجود می‌‌آید تا با قوانین جدید آن‌ها را رفع کرد، اما پیگیری نکردن موجب شده که نتوان مشکلات را به صورت کامل بررسی کرد.
ابراهیمی با تاکید بر لزوم حمایت از تولید برای تحقق حماسه اقتصادی افزود: انتظار داریم بودجه سال آینده با رویکرد تولید‌محور و برای حمایت از تولید، تقویت معادن، اکتشاف معدن و زیرساخت‌های صنعت تصویب شود.
وی افزود: متاسفانه با وجود گذشت بیش از 9ماه از شروع سال جدید اقدامات جدی در خصوص تحقق حماسه اقتصادی صورت نگرفته است.
واردات، هدفمند شود
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان‌ رضوی نیز گفت: دولت یازدهم باید هدفمند کردن واردات را در برنامه‌های خود لحاظ کند و برای این امر باید بررسی کند‌ برای تامین نیازهای تولید کشور چه کالاهایی و به چه میزان باید وارد شو‌د، همچنین باید تامین راه‌های ارز برای واردات را در نظر بگیرد.
محمد‌حسین روشنک با بیان اینکه برای رونق صادرات ابتدا باید هدف از صادرات مشخص باشد، خاطرنشان کرد: باید مازاد تولید کشور را که سبب ارزآوری می‌شود، صادر کرد.
صادرکننده نمونه کشوری عنوان کرد: فراهم‌سازی بستر و اعتماد بازارهای بین‌المللی برای صادرات صورت گیرد تا با مشارکت صادرکنندگان در بازارهای خارجی، رونق اقتصادی را برای کشور به ارمغان آورد.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی با اشاره به ضرورت تقویت کارآفرینی در بودجه‌93 بیان کرد: برای رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری و اشتغال‌زایی باید به حوزه کارآفرینی توجه و برای ارتقای آن تلاش شود.
روشنک خاطرنشان کرد: باید در جامعه برای کارآفرینان ارزش و جایگاه ایجاد کرد تا از این طریق به جای راکد نگه داشتن سرمایه‌ها با افتخار به دنبال تولید در بخش صنعت و کشاورزی برویم و این امر زمانی محقق می‌شود که کارآفرین از ارزش اجتماعی بالایی برخوردار باشد.
#تورم #ارز #صادرات #سرمایه #تولید #اشتغال #دولت #کارآفرینی #واردات #فرهنگسازی

18/9/1392- سایت خانه صنعت مشهد

http://khim.ir/main/?p=6431

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}