logoooo

ضرورت رایزنی وزارت امور خارجه برای برقراری دوباره روند صادرات

محمدحسین روشنک، رئیس کانون كارآفرينان خراسان رضوي

به طور کلی صادرات و تجارت ما متاثر از شیوع کرونا در کشورمان قرار گرفته است البته بخشی از مشکلات و محدودیت‌هایی که از سوی دیگر کشورها اعمال شده را باید متاثر از تبلیغات دشمنان بدانیم.
هر چند که در شرایط فعلی صادرات متوقف نشده و صادرات ریلی کالاها به خوبی انجام می‌گیرد اما تجار ما در مرزهای زمینی با مشکلاتی جدی مواجه هستند.
یکی از چالش‌های عمده در بحث صادرات مواد غذایی است، به ویژه آن بخش از محصولاتی که در بازار هدف خود، صاحب برند و جایگاه ویژه هستند؛ به طور مثال، تولیدکنندگان استانی در تولید «خمیرمایه» جایگاه خوبی در آسیای میانه دارند که متاسفانه صادرات این محصولات به دلیل عدم هماهنگی با کشورهای هدف صادراتی با مشکل مواجه شده است.

*ضرورت رایزنی وزارت امور خارجه برای برقراری دوباره روند صادرات

«محمدحسین روشنک»، رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد در این رابطه می‌گوید:  به طور کلی صادرات و تجارت ما متاثر از شیوع کرونا در کشورمان قرار گرفته است البته بخشی از مشکلات و محدودیت‌هایی که از سوی دیگر کشورها اعمال شده را باید متاثر از تبلیغات دشمنان بدانیم.

روشنک خاطرنشان می کند: محصولات غذایی از مدت‌ها قبل برای ایام نوروز به مقصد کشورهای هدف تدارک دیده شده و باید به بازارهای هدف برسند. اگر این مهم محقق نشود، چند چالش حاد رقم می‌خورد؛ نخست آنکه کارگران واحدهای تولیدی بیکار می‌شوند، دوم آنکه بازارهای هدف با کمبود کالا مواجه می‌شوند، علاوه بر آن، احتمال تولید کالاهای تقبلی توسط سایر کشورها و سوء استفاده آنان از برندهای ایرانی بسیار افزایش پیدا می‌کند.

وی یادآور می‌شود: به استناد مواردی که ذکر شد، ضرورت دارد تا وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت مذاکرات لازم را با کشورهای هدف صادراتی از جمله ترکمنستان به انجام برسانند تا مسیر صادرات از نو گشوده شود. توجه داشته باشیم که این کالاها تحت شرایط قرنطینه و با واگن صادر می‌شوند و هیچ شخصی همراه با بار صادراتی به کشورهای هدف سفر نمی‌کند. به بیان دیگر سفرای ما در کشورهای ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان باید با مراجع ذیصلاح در کشورهای مذکور مذاکره کرده و هماهنگی‌های لازم را جهت اخذ موافقت برای صدور محصولات صادراتی از کشورمان دریافت کنند. طبیعتا تمامی پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه برای این محصولات مدنظر قرار گرفته و نباید از این بابت، ممانعتی وجود داشته باشد.

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}