logoooo

صادرات محصولات کشاورزی خراسان رضوی در برزخ تصمیم‌گیری‌ها

محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا، درخصوص تعرفه‌گذاری یکباره برای صادرات، آن هم با ارقام بیش از 100 درصد، اظهار داشت:

🔸عدالت در صادرات و واردات برقرار نیست

🔺در حالی که برای صادرات محصولات کشاورزی تعرفه تعیین شده، صادرات محصولات صنعتی تعرفه‌ای ندارد و این باعث می‌‌شود که کفه ترازو درخصوص صادرات برای ۲ بخش مهم از اقتصاد کشور همتراز نباشد، لذا باید در این تصمیم تجدیدنظر شود.

🔸این شیوه از تعرفه گذاری برای صادرات محصولات کشاورزی صحیح و مناسب نیست، این تصمیم در واقع جفا کردن در حق داشته‌ها و مزیت‌های این سرزمین است.

🔺این چه رسمی است که از یک سو واردات ۲ هزار و ۵۰۰ قلم کالا را به سبب حمایت از تولید صنعتی داخل کشور، ممنوع می‌کند و اگر فردی بخواهد یکی از این اقلام صنعتی را وارد کشور کند باید ۴۰۰ درصد تعرفه برای آن پرداخت نماید، اما در مقابل صادرات محصولات کشاورزی یا ممنوع است یا فرد باید تعرفه‌های سنگینی برای صادرات این محصولات به دولت بدهد؛ این بی عدالتی است که صادرات محصولات صنعتی تعرفه‌ای نداشته باشد اما به صادرات محصولات کشاورزی چنین تعرفه سنگینی تعلق گیرد.

🔸مگر دولت برای بخش کشاورزی چه مزیتی قائل است که برای بخش صنعت قائل نیست، این ظلم در حق روستا و کشاورز است، شاید دلیلش این است که در حوزه صنعت زبان و گوینده زیاد داریم اما کشاورز نمی‌تواند لابی کند.

🔺دولت باید این را برای کشاورز جبران کند و همان تعرفه‌های اعمال شده بابت واردات محصولات صنعتی به کشور، را به بخش کشاورزی نیز اختصاص دهد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}