logoooo

صادرات دلاری یا ریالی؟

در نودوهفتمین نشست شورای گفت‌وگوی خراسان رضوی با حضور غلامرضا شافعی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران مطرح شد:

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و تاجیکستان در این نشست گفت: تجار در خصوص صادرات کالا به افغانستان چون قادر به آوردن ارز نیستند بیشتر تمایل به انجام صادرات ریالی دارند و در این شرایط به نفع بانک مرکزی است که اجازه دهد صادرات ریالی به افغانستان انجام گیرد، در غیر این صورت زیرا صادرات ارز از کشور انجام می‌گیرد که مطلوب نیست.

روشنک ابراز کرد: بحث ما در صادرات ریالی بیشتر با افغانستان است و توجیه فنی در این زمینه برای کشورهای آسیای میانه و عراق وجود ندارد. در مجموع، اینکه با افغانستان مبادله دلاری داشته باشیم، با توجه به جمعیت کثیری که از آن کشور در ایران مشغول به کارند و درآمد خود را به دلار تبدیل می‌کنند تا به کشورشان ارسال نمایند، که به نفع اقتصاد ما نیست. بایستی به صادرات ریالی بازگردیم؛ در غیر این صورت، به‌گونه‌ای صادرات ارز انجام داده‌ایم.

محمدحسین روشنک افزود: بانک‌های ایران دلار را از صادرکننده قبول می‌کنند، بانک‌های تاجیکستان و روسیه نیز همین طور اما کارمزد بانک‌های ایران در قبال پذیرش دلار، چندین برابر نرخ دلاری است که توسط قاچاقچی فروخته می‌شود، یکی از دلایل اصلی کاهش صادرات خراسان رضوی به افغانستان نیز همین تبادل ارز بوده است؛ و اگر صادرات به این کشور ریالی شود، حجم صادراتمان افزایش چشمگیری خواهد داشت. به گفته روشنک، کارمزد بانک‌های خارجی برای تبدیل ریال به دلار در افغانستان، بسیار زیاد است و این امر، هزینه‌های صادرکنندگان را به شدت افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: دولت، ارز برای واردات کالا اختصاص می‌دهد که نرخ این ارز مبنای قیمت گذاری آن در بازار می‌شود، وقتی ارز با نرخ مشخص برای واردات کالا اختصاص می‌یابد دیگر نمی‌توان بالاتر از آن قیمتی ارایه داد و ارز را فروخت. وی احیای کمیته ویژه ارز، متشکل از نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی متولی در خراسان رضوی را خواستار شد و گفت: آرزوی فعالان بخش خصوصی در حوزه تجارت آزادسازی نرخ ارز و تک نرخی شدن آن است، در این صورت هیچ کس ضرر نمی‌کند و صادرات و واردات کالا نیز روان می‌شود.

نائب رئیس اتاق مشترک بارزگانی ایران و تاجیکستان نیز در این نشست گفت: بانک صادرات در ازبکستان و بانک تجارت در تاجیکستان شعبه دارند، در روسیه کارهای تبادل ارزی (تبدیل ریال به ارز دیگر) قابل انجام است، در تاجیکستان نیز بانک تجارت مبلغ دلاری را از صادرکننده می‌گیرد و طبق قرارداد منعقده با طرف تاجیکی و طبق قانون، ارزی که از تاجیکستان خارج می‌شود، یک دلار به بانک تجارت تعلق می‌گیرد.

کاظم شیردل افزود: تعهد ارزی برای ارزی که صادر کننده به کشور بازمی‌گرداند باید صفر شود، زیرا هنگامی که صادر کننده ارز را می‌آورد، مابه التفاوت ریالی آن کسر شده است.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}