logoooo

سفر هیات تجاری تاجیکستان به ایران با هدف توسعه تعاملات دو کشور

در هفتمین جلسه کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی، ابعاد برگزاری همایش شورای کارآفرینان ایران و تاجیکستان و نیز، آمادگی صندوق ضمانت صادرات ایران برای حمایت از توسعه صادرات بررسی شد.

همچنین، در این جلسه، مشکلات حوزه صادرات از جمله کمبود واگن برای مراوده با آسیای میانه طرح گردید.

از فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی دعوت می‌شود در همایشی که روز چهارشنبه مورخ 30 آذر ماه جهت آشنایی با هیات تجاری این کشور و برقراری مراودات اقتصادی خراسان رضوی با تاجیکستان در نظر گرفته شده است، حضور به عمل آورند.

پس از پایان همایش اولیه که صبح روز چهارشنبه برگزار می‌شود، در عصر همان روز نیز مراسم دیگری با حضور تاجرانی که علاقمند به مراوده و تعامل با تاجیکستان هستند، برگزار خواهد شد.

حضور تاجران ایرانی در مراسم عصرگاهی آشنایی هیات تجاری تاجیکستان نیز با دریافت هزینه‌ای معین و ارائه مشاوره‌هایی در راستای انتخاب شریک تجاری از این کشور صورت می‌گیرد.

اتاق مشترک ایران و قرقیزستان در خراسان رضوی و در محل ساختمان اتحادیه صادرکنندگان مستقر و فعال می‌باشد. رئیس اتاق بازرگانی ایران و استان نیز در وقوع این امر نقش شایانی داشته است و حمایت و توجه ایشان در این راستا شایسته تقدیر می‌باشد.

اصل خصوصی‌سازی اتفاق مطلوب و مفیدی است؛ اما اعمال آن برای هر سازمان یا ارگانی نمی‌تواند منتج به نتایج مطلوبی گردد و حتی ممکن است خساراتی هم به اقتصاد کشور وارد کند.

تامین واگن ماموریت اصلی دولت است؛ اما متاسفانه تصمیمات نادرستی که در این زمینه اخذ شده، باعث نارضایتی بخش‌ خصوصی و آسیب‌ پذیری اقتصاد شده است. واگن، ساده‌ترین ابزار صادراتی استان ما محسوب می‌شود؛ اما اهتمامی در خصوص ساماندهی وضعیت موجود مشاهده نمی‌شود. البته اخیرا در نتیجه رایزنی‌های متعددی که صورت گرفته، احتمال دارد شاهد تغییرات مفیدی در خصوص تامین واگن باشیم؛ اما قطعیتی در خصوص تحقق آن وجود ندارد.

از فعالان حوزه خدمات فنی و مهندسی در استان به ویژه تشکل‌ها، خواستار فعالیت بیشتر و اقدامات گسترده‌تری در زمینه صادرات خدمات فنی‌ومهندسی هستیم. مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی از عمده‌ترین ظرفیت‌های صادراتی خراسان رضوی محسوب می‌شود. بنابراین در این زمینه می‌بایست نگاه ویژه‌تری داشته باشیم.

اهمیت نقش‌آفرینی صحیح صندوق ضمانت صادرات با ایفای مسئولیت‌های این ساختار و بهبود عملکرد در این زمینه، مستلزم توجهی جدی و بازنگری از سوی مسئولان ذیربط است. صادراتی که در کل کشور صورت می‌گیرد، اغلب متکی به نفت و منابع نفتی می‌باشد؛ اما محصولات صادراتی خراسان رضوی عمدتا غیرنفتی است.

علت اصلی افت آمارهای صادراتی خراسان رضوی، آزاد شدن نرخ ارز و حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد و نیز، کمبود واگن است.

برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و ظرفیت‌های ناشی از آن برای اقتصاد استان خراسان رضوی حائز اهمیت است، از مسئولان ذی ربط در برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی درخواست می‌کنیم پیش از صدور مجوز برای برگزاری یک نمایشگاه، به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی، اتحادیه صادرکنندگان و سایر تشکل‌های اقتصادی بپردازند تا شاهد نظم، انسجام و بازدهی بیشتری در این زمینه باشیم.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}