logoooo

سرمایه‌داری و کارآفرینی در فرهنگ ما به رسمیت شناخته‌نشده است

👤محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق استان در چهل‌وهشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق خراسان رضوی مسائل فرهنگی را مهم‌ترین دلیل مشکلات کسب‌وکار در استان دانست و گفت: متأسفانه به دلیل برخی مسائل فرهنگی، دیدگاه مطلوبی نسبت به فعال اقتصادی که از راه حلال و صحیح کسب درآمد کرده، وجود ندارد. اینکه سرمایه‌داری و کارآفرینی در فرهنگ ما به رسمیت شناخته‌نشده، یکی از عمده‌ترین دلایل مشکلات ماست. لذا ضروری است در اتاق بازرگانی از سرمایه‌داری صحیح و غیر آلوده دفاع نماییم.

🔸وی از مشکلات و چالش‌های حوزه ساخت‌وساز در مشهد سخن گفت و اظهار داشت: میزان صدور پروانه‌های ساختمانی و کاهش آن، نشان‌دهنده وضعیت فضای کسب‌وکار در این حوزه است. متأسفانه در حوزه عمران و ساخت‌وساز در مشهد فرهنگ بسته‌ای وجود دارد و به نحوی با کارآفرینان این عرصه برخورد می‌شود که منجر به فرار سرمایه‌ها از استان می‌گردد.

🔺موضوع کمبود واگن و آثار آن بر حوزه صادرات نیز موضوع دیگری بود که روشنک در این نشست بدان اشاره کرد و گفت: امروز علاوه بر اینکه با مشکل کمبود واگن مواجه هستیم، برای هر واگن صادراتی باید ۳۵۰۰ دلار بپردازیم. این موضوع بر قیمت تمام‌شده کالا می‌افزاید و از قدرت رقابت ما در بازارها می‌کاهد.

🔸وی خاطرنشان کرد: در سه ماه اخیر وضعیت صادرات استان به‌نوعی بهبودیافته است؛ اما هنوز با کاهش ۱۸درصدی صادرات نسبت به سال گذشته روبه‌رو هستیم.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}