logoooo

 دلار داریم ، مدیریت نداریم

محمدحسین روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان : بعد از سفر رییس جمهور به تاجیکستان و سفر رییس جمهور این کشور به ایران رابطه سیاسی و اقتصادی بین دو کشور بهبودیافته است.

باوجود تجارت خوب چندین عامل باعث می‌شود که نتوانیم نوسان بازار آزاد ارز را به‌راحتی کنترل کنیم؛ اولین مورد پیوند زدن اقتصاد و بنگاه اقتصادی به تسهیلات بانکی است. یعنی هیچ فردی با پول خود اقدام به ایجاد بنگاه‌های تولیدی و خدماتی نمی‌کند و انتظار دریافت تسهیلات دارد.

زمانی که سود تسهیلات بانکی بسیار کمتر از نرخ تورم است افراد تسهیلات بیشتری تقاضا می‌کنند و به‌نوعی سوبسید بیشتری نیز دریافت می‌کنند بنابراین همواره به دنبال دریافت تسهیلات هستند و این تسهیلات یکی از عوامل نوسان قیمت دلار است.

بخش زیادی از دلار معامله‌شده در کشور برای مصرف نیست بلکه برای حفظ ارزش پول است و در شرایط فعلی که درآمد ارزی از مصرف بیشتر است باید قیمت دلار کاهش پیدا کند، اما به علت نگرانی مردم برای حفظ ارزش پول شاهد کاهش قیمت دلار به میزان قابل‌توجه نیستیم.

باید پس‌انداز افراد در بانک را بر اساس نرخ سکه و طلا بیمه کنیم؛ به‌عنوان‌مثال قیمت سکه امروز ۳۰ میلیون است و اگر فردی ۳۰ میلیون تومان در بانک گذاشته باشد پایان سال به‌اندازه قیمت یک سکه و ۲ الی ۳ درصد سود دریافت کند و از طرف دیگر افراد خواستار تسهیلات باید علاوه بر سکه، ۵ درصد سود بدهند و ارزش پولی را که از بانک مرکزی گرفتند بیمه کنند اگر این اتفاق بیفتد تورم و نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند و امضا‌های طلایی از بین می‌رود.

6 خرداد 1402

برای مشاهده متن کامل این خبر در وبسایت، به لینک زیر مراجعه کنید :

nakhostnews.com/?p=67827

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}