logoooo

تفویض اختیارات گمرکی به استان، دغدغه جدی بخش خصوصی

📌در نشست کمیسیون‌های «حمل و نقل و ترانزیت» و «تجارت» اتاق مشهد تاکید شد:

🔸در نشست مشترک کمیسیون‌های «حمل‌و‌نقل و ترانزیت» و «تجارت» اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، مشکلات مسیر ترکمنستان با توجه به آزاد شدن تردد ناوگان به آن کشور، همفکری در خصوص مسائل گمرکی مورد درخواست استان برای تفویض از مرکز و بررسی مشکلات صادرات به افغانستان از طریق مرز دوغارون با توجه به کاهش کامیون و افزایش کرایه حمل، بررسی شد.

همچنین در این نشست، از صادرکنندگان نمونه ملی سال 1400 خراسان رضوی تقدیر به عمل آمد‌.

👤محمدحسین روشنک، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و تاجیکستان اظهار داشت: تغییر و تحولات روابط تجاری با افغانستان، حذف دلار 4200 تومانی و.‌.. از جمله رویدادهایی است که بر کاهش صادرات خراسان‌رضوی در یکسال اخیر تأثیرگذار بوده است.

🔺اعمال تعرفه‌های صادراتی بر محصولات کشاورزی و در مقابل، دریافت تعرفه‌های وارداتی از کالاهای صنعتی را تصمیم و اقدامی ناشایست است؛ که در اقتصاد کشاورزی نتایج نامطلوبی خواهد داشت و از مسئولان
ذیربط خواستار اصلاح و بازنگری در این تصمیمات هستم.

🔸متاسفانه برخی قوانین موجود در چهارچوب‌های صنعتی کشور، مانع حمایت از تولید بدون کارخانه می‌شود و با این اتفاق از رشد و توسعه اقتصادی کشور و استان نیز جلوگیری می‌شود.

🔺 نرخ‌گذاری و دریافت هزینه‌های زیاد از کامیون‌ها برای ورود به مرز دوغارون، از جمله دلایل کاهش آمارهای صادراتی ما به افغانستان محسوب می‌شود.

🔸ما می‌بایست با تعامل و رایزنی با مسئولان بالادستی کشور، نسبت به تعیین تکلیف حد و حدود قیمت‌گذاری‌ها و شرایط ورود کامیون‌ها به افغانستان اقدامات لازم را انجام داده و در این حوزه به ایفای وظایف خود بپردازیم.

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}