logoooo

ایران به پیمان راه آهن‌های آسیای میانه پیوست

ایران به پیمان راه آهن‌های آسیای میانه پیوست

 

مشهد – ایرنا – رئیس اتاق مشترك ایران و تاجیكستان از پیوستن ایران به پیمان راه آهن های آسیای میانه خبر داد.

محمد حسین روشنك روز سه شنبه طی نشست خبری در مشهد افزود: از ابتدای اتصال ایران به راه آهن آسیای میانه واگن‌های ما اجازه حركت و سیر در این كشورها را نداشتند كه اخیرا وزارت راه و شهرسازی این موضوع را پیگیری نمود كه منجر به امضای پیمان یاد شده گردید.

وی ادامه داد: اكنون باید به دنبال واگنهای استاندارد و هماهنگ با خطوط ریلی آسیای میانه باشیم تا بتوانیم بر روی ریل این كشورها سیر نموده و كالای خود را صادر كنیم.

وی با بیان اینكه این اتاق چهار ماه است كه تشكیل شده گفت: اتاقهای مشترك تشكیلاتی است كه ارتباط اقتصادی بین 2 كشور را سازماندهی و پیگیری می كند تا زمینه های توسعه اقتصادی كه اغلب در حوزه تجارت است بین دو كشور فراهم شود.

روشنك افزود: ایران در میان كشورهای آسیای میانه فقط در تاجیكستان و قزاقستان اتاق فعال دارد و اتاق مشترك افغانستان با ایران هم به مركزیت تهران فعال است و در مشهد نمایندگی دارد.

وی ادامه داد: ویژگی اتاق مشترك ایران و تاجیكستان این است كه به جز این اتاق هیچ اتاق مشتركی كه دفترش در خراسان رضوی و مشهد و هیات مدیره آن از اهالی مشهد و خراسان رضوی باشند وجود ندارد.

رئیس اتاق مشترك ایران و تاجیكستان گفت: این اتاق در تهران دفتر مركزی دارد اما دفتر اصلی و پایگاهش در مشهد است ضمن آنكه دفتر اتاق مشترك در دوشنبه پایتخت تاجیكستان هم فعال می باشد.

روشنك افزود: هم اكنون خراسان رضوی بیشترین صادرات را به كشور افغانستان دارد و این كشور مقام اول را در واردات كالا از خراسان رضوی به خود اختصاص داده است و پس از این كشور بیشترین صادرات خراسان رضوی به تاجیكستان صورت می گیرد.

وی ادامه داد: سومین كشور مقصد صادراتی خراسان رضوی در آسیای میانه نیز ازبكستان است كه آمار دقیق در این زمینه وجود ندارد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}