logoooo

مشکلات حوزه تجارت قدیمی است

مشکلات حوزه تجارت قدیمی است

سال‌های تحریم و سیاست‌های دولت‌های گذشته باعث شد تا در بسیاری از حوزه‌های صنعتی و معدنی دست هر کشوری را برای ارتقای این بخش از اقتصاد ایران بفشاریم و برای همکاری در این حوزه‌ها پیش‌قدم باشیم.

اما با سپری شدن این دوران اکنون زمان این سیاست‌ها نیز گذشته حالا با سرمایه گذاران با دید بازتری برخورد می‌شود و حضورشان در ایران در بوته نقد و آزمایش قرار می‌گیرد. بر همین اساس مسئولان استان خراسان‌رضوی حاضر به همکاری با کشور چین در همه حوزه‌ها نیستند بلکه برای این همکاری، شرط و شروطی تعیین کرده‌اند. 
نمایندگان کشور چین که یکی از بزرگترین قطب‌های اقتصادی دنیا به شمار می‌رود، در مذاکراتی اعلام کردند قصد همکاری با استان خراسان‌رضوی در حوزه معادن را دارند اما مسئولان استانی معتقدند تنها در برخی از حوزه‌ها با چین قادر به همکاری خواهیم بود و در بعضی موارد حاضر به همکاری نیستیم. آنها معتقدند ایران در برخی از حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کرده و اکنون فناوری قوی‌تر از چینی‌ها را داراست و بر این اساس همکاری با چینی‌ها در همه حوزه‌ها توجیهی ندارد.

مشکلات حوزه تجارت قدیمی است

محمدحسین روشنک، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد نیز درباره دیدار با هیات‌های تجاری در استان خراسان‌رضوی می‌گوید: یکی از موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار گیرد دستاوردهای هیات‌های تجاری برای استان خراسان‌رضوی است. رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی با اظهار دل‌گیری از بهره کافی نبردن خراسان‌رضوی در دیدار با هیات‌های تجاری ادامه می‌دهد: تجارت مربوط به امروز نیست و مشکلات این حوزه قدیمی است که برای رفع این مشکلات باید کنترل و نظارت با دقت بیشتری انجام شود. روشنک با اشاره به اینکه اقدامات کنونی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنعت و معدن گره‌گشای مشکلات به وجود آمده در دوره‌های قبل بوده است، ادامه می‌دهد: در حوزه تجارت مشکلاتی وجود دارد که به سیاست‌های سال‌های گذشته برمی‌گردد که با افزایش میزان نظارت و کنترل از سوی این وزارتخانه مشکلات موجود تا حد زیادی برطرف خواهد شد. وی با بیان اینکه پس از تدبیر دولت در مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ امکان تجارت با کشورهای دنیا به وجود آمده است، ادامه می‌دهد: تمرکز تجارت بر خلاف آنچه پنداشته می‌شود در تهران نیست، بلکه در دیگر استان‌های کشور است. این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد با اشاره به اینکه استان خراسان‌رضوی در حوزه معدن ظرفیت‌های بسیاری دارد، می‌گوید: در استان خراسان‌رضوی، معادن زیادی وجود دارد که برای استفاده از آنها باید اقدامات لازم انجام شود و در این میان اگر نیاز به حضور کشورهای دیگر است باید با آنها مذاکره کرد و در صورتی که ظرفیت‌های موجود در کشور پاسخگوی نیاز معادن استان است نیز باید از آنها بهره‌مند شد.

#اتاق #صادرات #تحریم #دیپلماسی #معدن

 

https://www.smtnews.ir/states/13445-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B4%D8%B1%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C.html

 29 شهریور 1394 / گسترش صمت

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}