logoooo

چشم‌انداز توسعه روابط تجاری با ازبکستان روشن است

 

👤محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: ازبکستان رویکرد مثبتی را با ایران آغاز کرده و چشم انداز توسعه روابط تجاری با این کشور روشن است.

🔺رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: ازبکستان ارتباط خوب و رویکرد مثبتی را با ایران آغاز کرده و چشم انداز توسعه روابط تجاری با این کشور روشن است، اما تحقق آن افزایش کالا‌ها در سبد صادراتی ایران را می‌طلبد.

🔺او با اشاره به سفر رئیس جمهور به کشور ازبکستان افزود: دیدگاه آقای رییسی نسبت به کشور‌های همسایه همراه با برقراری دوستی، همگرایی و برادری است که تاکنون نیز موثر واقع شده است.

🔺رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: سفر قبلی رئیس جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان منجر به گشایش‌های زیادی در روابط اقتصادی و تجاری با آن کشور‌ها شد و در توسعه روابط با قزاقستان و قرقیزستان نیز موثر بوده است.

🔺روشنک بیان کرد: کشور ازبکستان نیز سیاست باز را دنبال می‌کند که این نگرش برای فعالان اقتصادی بسیار موثر است، ایران نیز مشکل خاصی در روابط سیاسی، اقتصادی و تجارت با ازبکستان ندارد.

🔺او مشکل اصلی ایران در توسعه روابط تجاری را ناچیز بودن کالا‌های قابل رقابت با بازار‌های جهانی در کشور‌های هدف صادراتی ذکر و تصریح کرد: در صادرات نمی‌توان کشور مقابل را وادار کرد که کالا‌های ایرانی را با قیمت بالاتر از کالا‌های مشابه دیگر خریداری کند، زیرا قیمت تمام شده کالا‌های تولیدی – صادراتی ما بالا است.

🔺رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: متاسفانه ایران از امکانات صادراتی وسیعی که مورد نیاز کشور‌هایی مانند ازبکستان باشد، برخوردار نیست و سبد صادراتی این کشور نمی‌تواند با سبد صادراتی کشور‌هایی از جمله ترکیه رقابت کند، این مشکل به بخش تولید ایران بازمی گردد به طوریکه تولیدات این بخش به طور عمده مصرف داخلی دارد.

🔺روشنک اظهار کرد: ما کالا‌های زیادی (البته به جز زعفران و پسته) برای صادرات به ازبکستان که قادر به رقابت با بازار در آن کشور باشد، نداریم لذا قبل از هر چیز در توسعه روابط تجاری باید سبد کالا‌های صادراتی ما متنوع‌تر و ارزان‌تر باشد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}