logoooo

آسیای میانه، فرصت طلایی تجار مشهدی

📌شهرآرا برای بررسی راهکارهای توسعه صادرات به کشورهای همسایه استان خراسان رضوی با علی غفوری مقدم؛ معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان رضوی و محمد حسین روشنک، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و تاجیکستان به گفت‌و‌گو نشست:

🔸ظرفیت هست، کالا نیست
👤محمد حسین روشنک در گفت وگو با شهرآرا درباره مشکلات صادرات به کشورهای آسیای میانه اظهار می کند: در کشورهای آسیای میانه ظرفیت بسیار خوبی برای مبادلات تجاری داریم. در کشورهای هدف از جمله ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان و همچنین روسیه و چین شرایط بسیار خوبی برای فعالیت داریم؛ شرایط تجاری ما نیز در این کشورها خوب است و مشکل تحریم هم نداریم.

🔺با وجود ظرفیت فراوان و بازرگانان بسیار خوب و قوی، اما مشکل صادرکنندگان خراسانی برای توسعه تجارت این است که کالاهای وسیعی که بتواند از نظر قیمت با کشورهای صادرکننده دیگر رقابت کند، نداریم.

🔸تاکنون صادرات کالاهای کشاورزی ما بهتر بوده که در حال حاضر قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است، بنابراین کالای زیادی برای صادرات نداریم. فقط می‎توانیم در سه حوزه معدنی، پتروشیمی و محصولات باغی_کشاورزی شامل: داروهای گیاهی، زعفران و پسته صادرات داشته باشیم. در زمینه صنعتی کالایی نداریم که صادر کنیم. نماد صنعت، خودرو است، اما می توانیم با این قیمت در زمینه خودرو، آن را صادر کنیم؟

🔺وزارت صمت باید فهرستی بدهد و بگوید کدام کالای صنعتی ما می تواند صادر شود. من چند سال است فریاد می زنم که یک نفر بگوید چه کالاهایی برای صادرات داریم که قادر به رقابت است، بعد از آن ما بازرگانان را وادار می کنیم این کالاها را صادر کنند.

🔸باید را‌ه های مواصلاتی شامل راه های زمینی، ریلی و هوایی به بهترین شکل ممکن گسترش یابد تا کالاهای صادراتی در کوتاه ترین زمان به دست طرف های تجاری ایران در آسیای میانه برسد. این مسئله سبب می شود تا کالاهای خراسانی قدرت رقابت بیشتری در این کشورها داشته باشند.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}