logoooo

سال گذشته شاهد صادرات و واردات کالاهای عجیب و غیرضرور به استان نبودیم/ نبود وزیر بازرگانی یکی از مشکلات عرصه تجارت

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: سال گذشته شاهد صادرات و واردات کالاهای عجیب و غیرضرور به استان نبودیم و عمده کالاهای وارداتی و صادراتی مصرفی بودند.

محمد حسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با بیان اینکه عمده واردات در سال گذشته به خراسان رضوی مواد غذایی بود، اظهار کرد: سال گذشته در میان کالاهای وارداتی به استان کالای عجیب و غیرضروری وجود نداشت.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه مورد عجیبی هم در صادرات از استان نداشتیم، ابراز کرد: در سال‌های گذشته یکی از کالاهای اساسی که از استان صادر شد، سیمان بود.

 

وی بیان کرد: بر اساس آمار گمرکات خراسان رضوی طی یازده ماه سال 1398 معادل 3147 هزار تن کالا به ارزش یک هزار و 651 میلیون دلار از گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده است.

 

روشنک ادامه داد: صادرت خراسان رضوی طی این دوره از نظر وزنی 19 درصد رشد و از نظر ارزش دلاری 19 درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه وزن و ارزش صادرات کالاها به نسبت مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 2 هزار و 650 هزار تن و 2 هزار و 35 میلیون دلار بوده است، تصریح کرد: واردات استان طی این مدت به میزان 257 هزار تن کالا به ارزش 352 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 10 و از نظر ارزشی 18 درصد رشد داشته است.

 

وی بیان کرد: همچنین واردات سال گذشته به میزان 233 هزار تن به ارزش 299 میلیون دلار بوده است.

 

روشنک تراز بازرگانی خارجی استان در مدت 10 ماهه سال 98 را مثبت و معادل یک میلیون و 299 میلیون دلار دانست.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی مهم‌ترین کشورهای هدف صادراتی استان را کشورهای افغانستان، ترکمنستان، عراق، ازبکستان، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، پاکستان، اسپانیا، ویتنام، قرقیزستان، قزاقستان، هند، چین و فدراسیون روسیه برشمرد.

 

روشنک یادآور شد: از استان خراسان رضوی در 10 ماهه سال 98 به 89 کشور جهان کالا صادر شده که 11 کشور 3.93 درصد و سایر شرکا تجاری استان 7.6 درصد از ارزش صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

 

وی به مشکلات عرصه تجارت اشاره و یکی از عمده‌ترین این مشکلات را عدم تفکیک وزارت صنعت و معدن از تجارت خواند و گفت: همچین امر سبب شده عرصه تجارت به اصطلاح بی‌صاحب باشد.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تاکید کرد: امروز که کشور دچار بیماری کرونا شده مشکلات بسیاری برای عرصه تجارت رخ داده است، چرا که عملا تجارتی انجام نمی‌شود، چنانچه وزیر بازرگانی داشتیم می‌توانست این عرصه را در این برهه حساس مدیریت کند.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}