logoooo

انتخاب شهردار مشهد؛ هنجارها و ناهنجاری‌ها

انتخاب شهردار مشهد؛ هنجارها و ناهنجاری‌ها

شایستگی‌های شهردار مشهد مقدس از قبل تعریف شده ، لذا هنجارهای موجود‌ در مشهد شورای اسلامی را در انتخاب شهردار محدود مي كند.

هنجارهای موجود در مشهد ویژگی شهردار این شهر را به گونه ای کرده است که لزوما فرد شایسته شهرداری تهران نمی تواند مدیر مناسبی برای مشهد مقدس باشد و این شهر را هماهنگ با هنجار‌ها مخصوص آن اداره کند. در حالی که اگر شهرداری در اداره مشهد موفق باشد مدیر خوبی برای شهرداری تهران و استانداری و حتی وزارت کشور خواهد بود.
مشهد مقدس شهری متعلق به همه مردم ایران بلکه همه مسلمانان دنیا است به آن جهت مسلمانان بلکه مردم دنیا برای مشهد مقدس احترامی چون مکه مکرمه، مدینه منوره، نجف اشرف، کربلای معلا قائل می‌شوند.
اکنون که بر اساس قانون منع بکارگیری بازنشستگان ،آقای تقی زاده خامسی میبایست صندلی شهرداری مشهد مقدس را ترک کند چه فردی شایسته نشستن بر صندلی ای است که مدیران خوبی از جمله پژمان معتدل، مرتضوی اصول گرا و تقی زاده اصلاح طلب که سه شهردار دوران آخر و هر سه شایسته و لایق وزارت بوده و هستند بر آن نشسته اند خواهد بود؟
گذشته، نقشه راه آینده است.
اگر چه آقای تقی زاده خامسی به دلیل انتخاب بعضی از مدیران برای حوزه ستادی و مناطق شهری که به توصیه حامیان قوی تر از آقای تقی زاده خامسی «البته با برداشت خود آنها » باعث گردید دستوراتش بخوبی اجرا نشود و در مواردی از جمله “فراهم کردن زمینه حضور کارآفرینان و سرمایه گذاران” برای طرح‌های زیر بنائی بویژه پروژه‌های پیرامون حرم مطهر رضوی توفیق چندانی نداشت و نتوانست روحیه سازندگی را در شهر ایجاد کند، لیکن با کمک اعضای شورا موفق به پایه ریزی مدیریتی معتدل و هماهنگی با تفکرات سیاسی اجتماعی دارای پایگاه کم و بیش مردمی در مشهد شد و ایجاد فضای مدیریت در خور برای شورای پنجم و شهرداری که نیاز این شهر مقدس است، را رقم زد.
امری که در زمان انتخاب تقی زاده کمتر پیش بینی می‌شد لذا اکنون که قانون منع بکارگیری بازنشستگان که با نگاه سیاسی تصویب و یقینا عمری کمتر از سه سال خواهد داشت، خراسان رضوی و مشهد مقدس را از حضور مدیرانی با خصوصیات متفاوت ولی موفق محروم می‌کند لازم است وزارت کشور و شورای اسلامی مشهد مقدس استاندار، فرماندار و شهردار شایسته با ویژگی‌های مخصوص خراسان رضوی و مشهد مقدس برگزینند.
نکته حائز اهمیت اینکه تعیین افرادی به عنوان استاندار و شهردار و فرماندار تنها از وظائف وزارت کشور و شورای اسلامی شهر مشهد است. دیگرانی چون بنده نباید با فضاسازی انتخاب کنندگان را در تنگنا قرار دهیم البته می‌شود از شورای اسلامی مشهد مقدس خواست اگر قرار است فردی انتخاب کند که مستقلا شهر را مدیریت کند و با مسئولین استانی و کشوری تعامل قدرتمند داشته باشد. وقت خود را پیرامون مدیران ، غیر معروف در بین مردم و مسئولین استان و کشور صرف نکنند و به دنبال فردی دارای شخصیت اجتماعی موفق که از احترام مدیریت استانی و کشوری بالای برخوردار باشد بگردند. جایگاه صندلی شهردار مشهد مقدس اگر از بسیاری وزرا مهمتر نباشد قطعا با آن‌ها برابر است.
البته راه دیگر نیز برای مدیریت مشهد مقدس وجود دارد که خود شورای شهر بیشتر وارد میدان شود و تعاملات و ارتباطات و هماهنگی‌های بیرونی را خود انجام دهد تا شهردار بیشتر به امور اجرایی و مدیریت بر کارکنان بپردازد که چون شورای فعلی کم و بیش از توان هماهنگی برخوردارمی باشد این روش نیز میتواند موفق باشد.
این گونه مدیری در بین اعضای شورا و معاونین فعلی شهرداری پیدا می‌شود مشروط به اینکه این افراد اگر شهردار شدند اشتباه نکنند و خود را درجایگاه فردی با مشخصات و توان وزیر کشور قرار ندهند و تعاملات شهری را به اعضا و‌ هیئت رییسه شورای شهر محول کنند و خود به عمران و سازندگی شهر بپردازد و گرنه توفیقی حاصل نمی شود بلکه ممکن است به اختلافات و درگیری‌های سیاسی دامن زده و هنجارهای موجود مشهد را در مقابل شورا و شهرداری قرار دهد.
ضمن اینکه لازم است هر فردی که شهردار شد اشتباهات بزرگ آقای تقی زاده خامسی در خصوص انتخاب مدیران کم توان و توصیه ای که چون از همان ابتدا در تکاپوی رسیدن به شهرداری مشهد بوده اند ، نتوانستند به سازندگی مشهد بپردازند تکرار نکند.

#تقی_زاده #شهرداری #ساختارها #سرمایه

http://karafarinkh.ir/?p=1409

24/8/97

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}