logoooo

چالش‌های اقتصاد گردشگری مذهبی در مشهد

چالش‌های اقتصاد گردشگری مذهبی در مشهد

 

مشهد – ایرنا – پیش نشست هم اندیشی فعالان و اثرگذاران اقتصادی در صنعت گردشگری پنجمین اجلاس ملی میزبانی ایران اسلامی پنجشنبه شب با حضور مسئولان و كارشناسان مختلف این حوزه در مشهد برگزار شد.

در این پیش نشست، مدیران و كارشناسان چالش‌های مختلف در حوزه صنعت گردشگری مذهبی در مشهد و اقدامات انجام گرفته در این حوزه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مشهد، پایه گذار ایران جدید در عرصه تمدن سازی است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: مشهد از نظر تمدن سازی جایگاه ویژه‌ای در ایران دارد و برای این ادعا شواهد تاریخی متعدد موجود است.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: مشهد پایه گذار ایران جدید است و توسعه كشور در عصر جدید از مشهد آغاز می‌شود و هویت جدید ایرانی شكل می‌گیرد.

وی بیان كرد: با وجود بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) در مشهد، تلاقی بین تمدن ایرانی و تمدن شیعی شكل می‌گیرد، فردوسی بزرگ با احیای زبان و فرهنگ فارسی و قرائت مجدد فرهنگ اهل بیت (ع) جانی دوباره به تمدن ایرانی می‌دهد.

نماینده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی گفت: مشهد مقدس 450 شخصیت بزرگ تمدن ساز دارد لذا ماهیت این شهر، تمدن سازی است، بعد از انقلاب اسلامی نیز امام راحل فرمودند كه آستان قدس رضوی باید مركز ایران باشد به این معنا كه اگر قرار است تمدن جدید اسلامی شكل گیرد باید كانون فكری آن مشهد باشد و آستان قدس رضوی الگوی آن را ارائه دهد.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: رویكرد توسعه در شهر مشهد باید در راستای تمدن سازی باشد و این مهم در همه بخش‌های شهر از نظر اجتماعی و فرهنگی تبلور یابد و هر فرد كه به مشهد پا می‌گذارد باید رویكرد تمدن سازی آن را لمس كند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در دولت‌های قبل، مصوبه‌ای با عنوان كریدور علم و فناوری در منطقه مطرح شد كه براساس آن باید استانداردهای حداكثری مبتنی بر شاخص‌ها و ارزش‌هایی كه خود تعیین كننده آن هستیم، تعریف شود به این معنا كه براساس آن استانداردها نحوه زندگی كردن تبیین شود، اقشار مختلف تربیت شوند، مشاغل تعریف و به افراد واگذار گردد.

وی بیان كرد: اگر مشابه این مصوبه برای مشهد شكل گیرد، براساس آن باید هر فردی در هر منصب و شرایطی كه در این شهر زندگی می‌كند، رنگ و بوی حضرت امام رضا (ع) داشته باشد تا فردی كه وارد مشهد می‌شود با معرفت عملی این شهر تمدن ساز اسلامی مواجه گردد و همراه با این معرفت مشهد را ترک كند.

وی اظهار داشت: در شرایط كنونی مشهد مانند سایر شهرهای ایران به نظر می رسد و جایگاه تمدنی آن در نظر گرفته نمی‌شود.

قاضی زاده هاشمی افزود: این در حالی است كه تلاش‌های بسیار مبتنی بر تبیین جایگاه تمدن سازی مشهد انجام شد كه از جمله آن تعیین مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بود و در این راستا شاهد تحول فكری و تغییر رفتار در بین مدیران مشهد و استان خراسان رضوی بودیم اما این تغییرات عمیق نشد و به سایر نقاط كشور بویژه حوزه سیاستگذاری در كلان كشور سرایت نكرد.

 

بودجه زیارت

وی درباره بودجه زیارت نیز گفت: نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی پیشران اختصاص بودجه زیارت به شهرهای زیارتی مثل مشهد بودند، در همین راستا نهادسازی‌هایی انجام شد و در پی آن معاونت زیارت در استانداری‌های شهرهای مشهد، قم و شیراز شكل گرفت.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: این مساله پشتوانه قانونی نیز دارد به نحوی كه موضوع زیارت در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه دائمی شده و براساس آن دولت موظف است به كمك آستان‌های مقدس، شهرداری‌ها و بخش خصوصی، زیارت را به صورت یك موضوع جدی پیگیری كند.

وی افزود: در همین راستا براساس مواد 127 و 128 قانون اساسی، یك نهاد تشكیلاتی با اختیارات دولتی، شكل گرفته كه می‌تواند تصمیم گیرنده باشد، ردیف‌هایی نیز در بودجه سالانه كشور به عنوان پشتیبانی از زیارت درنظر گرفته شده اما بسیار كم است.

این نماینده مجلس خاطر نشان كرد: در دولت احمدی نژاد، مقرر شد هزار میلیارد تومان به موضوع زیارت در مشهد كمك شود اما فقط 300 میلیارد تومان از این محل اختصاص یافت، بعد از آن هم این ردیف كمتر و كمتر شد تا جایی كه به 15 تا 16 میلیارد تومان رسید.

قاضی زاده هاشمی گفت: با این حال نباید برای توسعه گردشگری زیارت در مشهد به بودجه های دولتی اتكا كرد، باید مردم و بخش خصوصی وارد عمل شوند، در این حوزه آموزش‌های عمومی بسیار حائز اهمیت است.

افزایش زائران در مشهد و چشم انداز 40 میلیونی

مدیر كل هماهنگی امور رفاهی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: صنعت گردشگری بعد از خودرو و نفت، حرف اول را در دنیا می‌زند و بازار سرمایه، كار و اشتغال را به خود جذب كرده است.

مهدی فروزان اظهار داشت: براساس برآورد انجام شده، 250 میلیون نفر در دنیا در بخش‌های مختلف صنعت گردشگری شامل گردشگری سلامت، ورزشی، طبیعی، تاریخی، مذهبی و سلامت مشغول فعالیت هستند.

وی بیان كرد: مشهد مركز گردشگری مذهبی است و نیت اصلی 99 درصد زائران داخلی و خارجی كه به مشهد مقدس سفر می‌كنند، زیارت بارگاه منور رضوی است.

وی گفت: براساس سند چشم انداز 20 ساله كشور باید در افق 1404 جمعیت سالانه زائران مشهد به 40 میلیون نفر برسد كه از این تعداد باید هشت میلیون نفر زائر خارجی باشند.

فروزان خاطر نشان كرد: این در حالی است كه در سال گذشته 31.5 میلیون زائر و در 9 ماه امسال 27.3 میلیون زائر وارد مشهد شدند كه از این تعداد سه میلیون نفر زائر خارجی بودند.

وی اظهار داشت: یك میلیون و 500 هزار اثر تاریخی در خراسان رضوی وجود دارد كه تاكنون كمتر از هزار و 500 اثر به ثبت ملی یا جهانی رسیده است، همچنین 86 مسیر گردشگری به سوی مشهد وجود دارد كه هنوز همه این مسیرها احیا و مورد استفاده گردشگر قرار نگرفته است.

وی بیان كرد: 55 درصد از اقامتگاه‌های رسمی كشور اعم از هتل و مسافرخانه در مشهد قرار گرفته و همچنین 320 هزار تختخواب برای مسافر در این شهر موجود است، مدت اقامت زائر در ایام اوج مسافر در مشهد 3.5 شبانه روز است و در دیگر ایام فقط 30 درصد از ظرفیت اقامتگاه‌های مشهد تكمیل می‌شود.

فروزان با اشاره به تلاش مسئولان استان برای توزیع یكنواخت زائر در طول سال در مشهد گفت: دو ماه مرداد و شهریور اوج حضور زائر در مشهد است كه با اجرای طرح خدمات رسانی ‘مبدا تا مبدا’ امسال حضور زائر در روزهای غیر از دو ماه یاد شده بیشتر از سال‌های گذشته بود.

مدیر كل هماهنگی امور رفاهی استانداری خراسان رضوی گفت: مدت زمان بسیار از فعالیت این استان در حوزه گردشگری سلامت نمی‌گذرد، در این راستا كارگروه جدیدی شكل گرفته است، 15 شركت گردشگری سلامت و 15 بیمارستان مجوز فعالیت گرفتند، هفت شركت گردشگری سلامت در حال گرفتن مجوز هستند.

فروزان اظهار داشت: اكنون روزانه 500 تا 600 ویزا در فرودگاه مشهد برای زائران خارجی صادر می‌شود كه این مهم رشد مطلوبی دارد، هر زائر خارجی كه به مشهد مقدس سفر می‌كند، در مدت اقامت خود به طور متوسط هزار دلار هزینه می‌كند كه درآمد حاصل از آن معادل صادرات 30 بشكه نفت است.

وی با اشاره به اینكه بودجه زیارت خراسان رضوی از سال 1395 قطع شده است، افزود: طی سال‌های گذشته استاندار وقت از محل اعتبارات تملک دارایی بخشی را برای بودجه زیارت در نظر می‌گرفت.

ضعف زیرساختی گردشگری در صنعت هوایی

مدیر كل فرودگاه‌های خراسان رضوی نیز گفت: طی سال‌های گذشته تغییرات كمی و كیفی را در فرودگاه مشهد در دستور كار قرار دادیم به طوری كه در نتیجه این تحولات طی چهار سال گذشته ورودی مسافر به مشهد از طریق فرودگاه از 6 میلیون و 700 هزار نفر به 10 میلیون و 600 هزار نفر رسید.

محمد باقر قاسم زاده اظهار داشت: در سال گذشته تعداد مسافر پروازهای خارجی در فرودگاه مشهد یك میلیون و 700 هزار نفر بود كه از این تعداد 850 هزار مسافر ورودی به مشهد از هموطنان بودند كه از كشورهای دیگر به مشهد سفر كردند.

وی بیان كرد: هم اكنون افزودن 10 هزار مترمربع فضا به پایانه پروازهای داخلی مشهد در حال انجام است كه با اتمام آن وسعت این فضا به 50 هزار مترمربع خواهد رسید.

وی با بیان اینكه پیشرفت عملیات اجرایی در توسعه فضای پایانه پروازهای خارجی كند است، افزود: شركت خارجی كه قبلا مسئولیت اجرای این پروژه را برعهده گرفته بود، به دلیل تحریم‌ها دیگر قادر به فعالیت نیست اما راه حل جدیدی در دستور كار قرار گرفته كه با اجرایی شدن آن در مجموع 20 هزار مترمربع فضا به فضای پایانه پروازهای خارجی فرودگاه اضافه می‌شود.

تنوع و تكثر فرهنگی مشهد، نقطه قوت گردشگری

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد نیز در این نشست گفت: یكی از فعالیت‌های دولت تدبیر و امید زمینه سازی برای اجماع گفتمانی در قالب ترویج فرهنگ گفت‌وگو است تا رویدادهای فرهنگی مبتنی بر تنوع و تكثر فرهنگی نقاط مختلف كشور در حوزه گردشگری موثر واقع شود.

محمد جواد استادی اظهار داشت: ایران بویژه مشهد مقدس از تنوع و تكثر فرهنگی بسیار برخوردار است كه خود به تنهایی یک نقطه قوت برای توسعه گردشگری به شمار می‌رود و می‌توان با رویدادسازی از این تنوع و تكثر بهره گرفت اما در این حوزه كمتر فعالیتی صورت گرفته است.

وی بیان كرد: شهرهای بسیار مبتنی بر گردشگری در كشور وجود دارند كه از جمله آن‌ها شهر مشهد و اتكای آن به گردشگری زیارت است لذا در راستای توسعه فرهنگی مبتنی بر زیارت در شهر مشهد توجه بیشتر و برنامه ریزی دقیق‌تر انجام شود تا این اقدامات در حوزه گردشگری موثر واقع گردد.

سهم اثرگذاری حضور زائر در اقتصاد مشهد مشخص نیست

رئیس كمیسیون توسعه تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: یكی از عقب ماندگی‌های حوزه گردشگری زیارت در مشهد، عدم محاسبه تاثیر توسعه اقتصادی حضور زائر در این شهر بوده است.

محمدحسین روشنك اظهار داشت: تاكنون تعریفی برای اقتصاد گردشگری در مشهد كه مسافر محور آن باشد و محاسبه اینكه حضور زائر یا مسافر در مشهد چه سهمی از درآمدهای شهری و زیرساخت های توسعه دارد، انجام نشده است.

وی افزود: گفته می‌شود مشهد سالانه 30 میلیون زائر دارد اما تاكنون مطالعه‌ای پیرامون اثر توسعه این زائر بر اقتصاد استان و منطقه انجام نگرفته كه این یك نقیصه در حوزه گردشگری است.

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در حوزه اقتصاد بویژه اقتصاد گردشگری به درک مشترک نرسیده‌ایم و پراكنده كاری‌ها در این حوزه باعث كاهش درآمد صنعت گردشگری شده است.

محسن شركا افزود: اگر با درک مشترک از مسائل اقتصادی و معیشتی مردم مشهد بتوان مشكلات آن‌ها را حل كرد، می‌توان انتظار داشت فرهنگ میزبانی از زائران در این شهر ارتقا یابد.

با بهانه تراشی‌های مختلف سرمایه‌گذار را از مشهد فراری دادیم

عضو شورای شهر مشهد نیز در این نشست گفت: براساس آمار موجود میزان هزینه گردشگرانی كه به كشورهای همسایه ایران سفر می‌كنند، به مراتب بیشتر از زائران مشهد است.

شهناز رمارم اظهار داشت: در سال 2017 درآمد گردشگری شهر دبی كه فقط چهار ماه در سال می‌تواند پذیرای گردشگر باشد و جاذبه‌های تاریخی ندارد، 30 میلیارد دلار بود اما درآمد گردشگری مشهد در این سال 10 هزار میلیارد تومان بود.

وی بیان كرد: یكی از دلایلی كه درآمد گردشگری در شهرهایی مانند دبی بیشتر از مشهد است، نحوه مدیریت اقتصادی و گردشگری است به نحوی كه به معنای واقعی به مشاركت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری اهمیت می‌دهند و شرایط را برای آن تسهیل می‌كنند.

نایب رئیس كمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیك شورای شهر مشهد گفت: این در حالی است كه ما در مشهد به عناوین و بهانه‌های مختلف سرمایه‌گذار بخش خصوصی را فراری می‌دهیم.

رمارم با بیان اینكه میزان ماندگاری زائر در مشهد به 3.5 شبانه روز كاهش یافته است، افزود: براساس سند چشم انداز باید تا سال 1400 حدود 400 هتل چهار یا پنج ستاره در مشهد ساخته شود اما تا پایان سال 96 فقط 30 هتل به این شهر افزوده شده است.

وی بیان كرد: با بهانه تراشی‌های مختلف به سرمایه‌گذاران اجازه فعالیت در شهر را ندادیم، حتی سرمایه‌گذاران برای اخذ مجوز تغییر كاربری از شهرداری مشكل دارند، با این سخت گیری‌ها نمی‌توانیم مشاركت بخش خصوصی را در توسعه زیرساخت‌های گردشگری در مشهد جلب كنیم.

رمارم تاكید كرد: باید در سطح كلان كشور تصمیمات جدی گرفته شود تا از رفتارهایی كه هویت مشهد را خدشه دار می‌كند و مانع توسعه آن می‌شود، جلوگیری شود.

پنجمین اجلاس ملی میزبانی ایران اسلامی اسفند ماه امسال در مشهد برگزار می‌شود.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}