logoooo

علت نامناسب بودن فضای کسب و کار در خراسان رضوی تمرکزگرایی است

علت نامناسب بودن فضای کسب و کار در خراسان رضوی تمرکزگرایی است

 

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با بررسی و پایش سهم فضای کسب‌وکار استان از نتایج پایش ملی کسب‌وکار در بهار سال ۱۳۹۸ مهمترین علت نامناسب بودن فضای کسب‌وکار را تمرکزگرایی و نداشتن اختیار مدیران استانی در تصمیم گیری‌ها دانست.

 

رئیس کانون کارآفرینان رضوی روز یکشنبه با بیان این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در فضای کسب‌وکار استان مانعی که سرنخ آن به تصمیم گیران استانی بازگردد نداریم و ریشه و سرنخ همه موانع بهبود فضای کسب‌وکار به مرکز کشور باز می‌گردد.

 

محمد حسین روشنک افزود: در مسائل مربوط به حوزه شهری و شهرداری که به پروژه‌ها، صدور پروانه‌های ساختمانی و مالکیت‌ها باز می‌گردد موانعی در فضای کسب‌وکار وجود دارد که ریشه آن مربوط به تصمیمات نهادهای شهری است.

 

وی ادامه داد: اما در خصوص آن چه مربوط به دولت و قانونگذار است مشکلات متعددی دامنگیر فضای کسب‌وکار در خراسان رضوی شده است که مهمترین آن صدور بخشنامه‌هایی است که نه تنها روزانه بلکه به صورت ساعتی صادر می‌شود.

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: هر بخشنامه جدیدی که صادر می‌شود یا بخشنامه قبلی را نقض می‌کند و یا به تصمیم یا قانون جدیدی اشاره می‌کند که کاملا فضای کسب‌وکار را مختل می‌نماید.

 

روشنک افزود: این دولت است که بخشنامه را صادر می‌کند و بخشنامه‌ها توسط مقامات استانی صادر نمی‌شود که بگوییم مانع بهبود فضای کسب‌وکار شده است.

 

وی ادامه داد: با این حال نباید اقدامات مثبت قوه قضائیه را در تصمیمات محلی که به بهبود فضای کسب‌وکار خراسان رضوی کمک شایانی کرده است از نظر دور داشت.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی گفت: یکی دیگر از مهمترین موانع بهبود فضای کسب‌وکار خراسان رضوی را نقص حوزه حمل و نقل برشمرد و گفت: این استان در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته است و نقش مهمی در ترانزیت و صادرات ایفا می‌کند اما هنوز با مشکل کمبود واگن برای حمل کالای صادراتی مواجه است.

 

روشنک افزود: خراسان رضوی می‌تواند بخش زیادی از نیازهای امروز کشور را در شرایط تحریم‌های اقتصادی تامین و بخش زیادی از کالاهای کشور را صادر کند.

 

وی تصریح کرد: شرق کشور تحریم نیست و دولت می‌تواند با تامین زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل به ویژه واگن برای کالاهای صادراتی و توجه بیشتر به گمرکات مرزی در شرایط کنونی گشایشی در وضعیت اقتصادی کشور و بهبود شرایط کسب‌وکار به وجود آورد.

 

رئیس انجمن کارآفرینان خراسان رضوی گفت: هم اینک در دوغارون و مرز مشترک بین ایران و افغانستان، تعداد زیادی کامیون حامل کالای صادراتی ساعت‌ها در انتظار عبور از مرز می‌مانند و ریشه این مشکل به تصمیمات در مرکز باز می‌گردد که هنوز نتوانسته زیرساخت‌ها را در این حوزه کامل کند.

 

روشنک افزود: تهران با ۱۱ میلیون نفر جمعیت، بیش از ۶۰ درصد اقتصاد کشور شامل گردش پولی و مسائل بانکی را در اختیار دارد و بسیاری از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی تلاش می‌کنند تجارت خود را در فضای تهران به سرانجام برسانند و در این شرایط مقامات استانی مانند خراسان رضوی چگونه می‌توانند فضای کسب‌وکار را بهبود ببخشند؟

 

وی اضافه کرد: فضای کسب‌وکار در خراسان رضوی زمانی بهبود می‌یابد که مجلس شورای اسلامی و دولت تصمیم بگیرند تا بخشی از اختیارات را به استان‌ها تفویض کنند به این معنا که چند استان را در قالب یک منطقه تعریف کرده، یکی از مسئولان کشوری را به عنوان ناظر بر این منطقه قرار دهند تا در جلسات هیات دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه حضور یابد و بتواند گره‌های استانی را باز کند.

 

او ادامه داد: در مجموع در شرایط فعلی، عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب‌وکار از یک سو و تمرکزگرایی ۱۰۰ درصدی دولت در تصمیم گیری‌ها از سوی دیگر فضای کسب‌وکار در استان را نامناسب کرده است.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}