logoooo

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی: جای برندسازی در صادرات خالی است

رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه جای برند سازی درصادرات خالی است، گفت: صادرات کالا به صورت فله‌ای در کشور باید متوقف شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجباری کردن برند سازی کالاها باید پروانه صادر کند.

محمد حسین روشنک افزود: عدم برندسازی کالاها باعث از بین رفتن بازار برای معرفی کالاهای ایرانی و سوء استفاده تولیدکنندگان و صادرکنندگان خارجی شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: متاسفانه در کشور فضای سیاسی بر فضای اقتصادی حاکم شده است و تا زمانی که این شرایط وجود داشته باشد مشکلات در زمینه اقتصاد قابل رفع نیست. وی با بیان اینکه عدالت در اجرای قانون در کشور وجود ندارد، گفت: اگر قانونی به نفع فعال اقتصادی تصویب شود شش ماه بعد صنعتگران و فعالان بخش خصوصی از آن باخبر می‌شوند اما اگر قانونی به نفع دولت تصویب شود هنوز جوهر آن بر کاغذ خشک نشده توسط سازمان مربوطه در استان اجرا می‌شود.

  • ثبات در اجرای قانون‌ها خواسته بخش خصوصی است

چهره ماندگار تولید اظهار کرد: ثبات در اجرای قوانین خواسته بخش خصوصی است زیرا با تصویب یک قانون صادرکننده فضا را برای صادرات آماده می‌کند، سرمایه خود را هزینه و برندسازی می‌نماید و بعد از انجام همه این اقدامات بخشنامه‌ای از سوی دولت صادر می‌شود که همه اقدامات صادرکننده را خنثی می‌کند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی افزود: صدور بخشنامه‌های خلق الساعه که مغایر با قانون است لطمه زیادی به صادرات می‌زند و از سوی دولت هیچ خسارتی به صادرکننده پرداخت نمی شود لذا ضروری است اگر محدودیتی در صادرات کالا ایجاد می‌شود باید قبل از آن تبعات این محدودیت سنجیده شود. وی همچنین رعایت اعتدال بین حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت و پرهیز از برخورد متفاوت با آنها، تعیین مدیر متخصص برای هر حوزه و پرداخت مطالبات بخش خصوصی از سوی دولت را خواستار شد.

  • عزم جدی برای صادرات نداریم

رئيس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان رضوي گفت: عزم جدي براي صادرات در کشورمان نداريم.

روشنک افزود: مصوباتي را به صورت روبنايي در حمايت از صادرات هم چون حمايت مالياتي که در قانون آمده، تصويب مي کنيم و هدف قانون گذار و دولت نيز حمايت از صادرات است، اما قانون به گونه اي نوشته شد که مودي مالياتي به راحتي اثر قانون را از بين مي برد.

  • حمایت مالیاتی از صادرات وجود ندارد

این صادرکننده نمونه کشور با تاکيد بر اين که حمايت مالياتي از صادرات وجود ندارد، ادامه داد: در حالي که گفته مي شود صادرات از ماليات معاف است، اما در واقع هيچ گونه حمايت مالياتي از صادرکننده وجود ندارد.

رئيس اتحاديه‌هاي صادرکنندگان و واردکنندگان استان با بيان اين که حمايت پولي و مالي از صادرات در کشور وجود ندارد، افزود: از برندسازي و صادرکننده با برند در کشور، حمايت نمي شود.

روشنک ادامه داد: سالهاست که توليد بدون کارخانه و با برند صنعتي در دنيا اجرا مي شود، اما هنوز آيين نامه‌هاي اين موضوع در کشور تدوين نشده است.

روشنک خاطرنشان کرد: ۴سال است که صادرکنندگان بابت جوايز صادراتي از دولت طلبکار هستند، البته از دولت يازدهم طلبکار نيستيم، از دولت قبل طلبکاريم.ش

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}