logoooo

دستکاری در ساختارها

* رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: کالاهای تولیدی ما ظرفیت صادراتی خود را از دست داده و اکنون کالای مرغوب مناسبی برای صادرات در اختیار نداریم.

[رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی خراسان رضوی:کالای قابل صدور نداریم]

به گزارش ایرنا محمدحسین روشنک دوشنبه شب در نشست بررسی وضعیت صادرات خراسان رضوی افزود: معضلی که اکنون در عرصه صادرات و اقتصاد بدان دچاریم آن است که کالای صادراتی که در بازارهای هدف از نظر قیمت و کیفیت قدرت رقابت داشته باشد، بسیار کم است.

وی عنوان کرد: امروز قیمت تمام شده کالاهای ما در اثر عوامل مختلف چون گرانی مواد اولیه که 45 درصد آن حداقل به دلیل تحریم‌ها است، بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: فشارها و شرایط دشوار صادراتی در سال‌های گذشته موجب شد بسیاری از 800 صادر کننده استان بتدریج از حوزه صادرات خارج شوند.

وی گفت: امروز باید دوباره شناسایی، پیگیری وضعیت و علت افت صادرات و خروج فعالان صادرات از این بخش دنبال شود.
وی عنوان کرد: امروز توقع ما آن است دولت شرایط را به گونه‌ای مدیریت کند که اعتماد صادر کننده و تولید کننده که در دولت قبل بشدت لطمه خورده، دوباره بازسازی شده و برگردد.

وی با اشاره به بحث مشوق‌های صادراتی که برای ترغیب صادر کنندگان ارائه می‌شد، گفت: این مشوق‌ها زمانی موثر است که مستقیم به صادر کننده پرداخت شود ضمن آنکه همان بخشی هم که در گذشته به صادر کننده اختصاص می‌یافت، پنج تا 6 سال در دیون دولت باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته کارخانجات سیمان را با هدف صادرات ایجاد کردیم، افزود: امروز بسیاری از این واحدها با حداکثر ظرفیت فعال بوده و انبوه تولیدات آنها انبار شده و الان باید برای آنکه قیمت آنها به سطح صادرات برسد به طور مستقیم یارانه دریافت کنند که در این صورت دیگر نیازی به تسهیلات و کمک مالی ندارند.

وی تاکید کرد: امروز باید تولیدات ما با هدف صادرات صورت گیرد و برای این منظور قیمت تمام شده آن باید متفاوت باشد و اجازه فروش در داخل کشور را نداشته باشد.

وی از جمله معضلات این حوزه را عدم تقویت زیرساخت‌ها دانست و گفت: در سال‌های گذشته که درآمدهای هنگفت نفتی در اختیار کشور بود با اتکای به آنها رشد و سهم صادرات استان محقق می‌شد اما هیچگاه از محل این منابع برای تقویت زیرساخت‌ها استفاده نشد.

 

#صادرات #تعرفه #تسهیلات #بانک #یارانه #دستکاری_در_ساختارها #مواد_اولیه #تولید #قیمت_تمام_شده #سرمایه

17/3/1395 – ایرنا

http://www.irna.ir/rkhorasan/fa/News/82103213

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}