logoooo

دستکاری در ساختارها

ارزش‌افزوده صنایع سلولزی

 فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات در ۱۶۲ واحد تولید محصولات سلولزی در خراسان رضوی که به‌صورت مستقیم از ۳هزار و ۳۵۲ نفر در خط تولید واحدهای خود بهره می‌برند، روند ایجاد ارزش افزوده و رقابت‌پذیری محصولات تولیدی این صنعت در بازارهای هدف را با مشکلاتی همراه کرده است که در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز این واحدها با ارائه تسهیلات اجرای طرح‌های توسعه‌ای تسریع خواهد شد و رقابت‌پذیری تولیدات آنها افزایش خواهد داشت.

استفاده از کاغذ در صنعت، امری اجتناب‌ناپذیر است، به گونه‌ای که بسیاری از کالاهای مصرفی امروزه از کاغذ تشکیل می‌شوند. در کل می‌توان گفت؛ صنایع سلولزی از جایگاه ویژه‌ای در محصولات تولیدی برخوردارند که از نمونه آن می‌توان به تولید انواع کاغذ، کارتن، مقوا، ورق کارتن، آخال کاغذ محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، پوشک و… اشاره کرد.

ارزش‌افزوده صنایع سلولزی


در اینکه برخی صنایع به عنوان مکمل برخی دیگر از صنایع هستند، نمی‌توان شک کرد. به عنوان نمونه صنایع سلولزی در صنایع بسته‌بندی کالای تولیدی سایر واحدها نقش اساسی را در ایجاد ارزش افزوده برعهده دارد.

 محمدحسین روشنک، عضو اتاق بازرگانی مشهد در گفت‌وگو با صمت بر این موضوع تاکید کرد و افزود: در صورتی که در صنایع مکملی مانند صنایع سلولزی برنامه‌ریزی‌های لازم برای تولید محصول باکیفیت به انجام برسد به حتم در افزایش تولید محصول برای رقابت با محصولات مشابه، بازاریابی و بازارسازی آنها تاثیر مثبتی خواهد داشت.
امروزه با توجه به جایگاه صادرات در امر تولید نمی‌توان اهمیت صنایع سلولزی را کم جلوه داد. این در حالی است که امروزه با وجود اینکه صنایع بسته‌بندی به‌عنوان زیرمجموعه صنایع سلولزی به‌شمار می‌روند اما متاسفانه کیفیت چندانی ندارند و همین امر باعث شده توان رقابتی چندانی در محصولات تولید کشور ایجاد نشود.
وی با بیان این مطلب ادامه داد: با توجه به اهمیت لوازم جانبی بهداشتی مانند دستمال کاغذی، پوشک و سایر مواد کاغذی که ارتباطی مستقیم با بهداشت عمومی و شخصی افراد جامعه دارند، صنایع سلولزی نقش اساسی را در این زمینه برعهده دارند که به همین منظور چگونگی تامین کاغذ به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده در خط تولید این صنایع از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
صنایع سلولزی جزو صنایع پیشران به‌شمار می‌رود و در صورتی که بتوان به شکل ویژه به آن پرداخت، به حتم در بالا بردن سطح بهداشت و ایجاد ارزش افزوده در سایر محصولات تولیدی در واحدهای دیگر کمک فراوانی خواهد کرد؛ روشنک این را گفت و اظهار کرد: صنایع سلولزی با توجه به پیوستگی محسوس با سایر صنایع، در ایجاد رونق اقتصادی و شکوفایی صنعت جدا از سایر صنایع نمی‌توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند اما در صورتی که توجه ویژه‌ای برای گسترش این صنایع، شود در آینده‌ای نزدیک، شاهد رونق آن با ایجاد فرصت‌های شغلی و ارزش‌افزوده خواهیم بود.

#تولید #اشتغال #دستکاری_در_ساختارها #صادرات #مواد_اولیه

 

https://www.smtnews.ir/industry/industry-states/20922-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D8%AF%D9%87%D8%8C-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D8%B9%D9%88%DB%8C%D8%B6-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%AF%D9%87.html

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}