logoooo

ایجاد 105 هزار فرصت شغلی در سال نیاز خراسان رضوی

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی نیز گفت: برای رفع بحران کمبود اشتغال در استان باید سالانه 105 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود که ایجاد آنها نیاز به سرمایه گذاری، منابع و فضای مناسب دارد.
محمد حسین روشنک افزود: در سال گذشته حدود 35 هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شد که این میزان کافی نیست.


وی بیان کرد: شرایط کارآفرینی در این استان در مقایسه با استان‌های دیگر متفاوت است زیرا بیش از 95 درصد کارآفرینی در آن در حوزه بخش خصوصی تعریف شده و اقتصاد دولتی در این استان ضعیف است.
وی گفت: به رغم اینکه اصل 44 قانون اساسی در خراسان رضوی اجرا شده و این استان از نظر سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد شرایط بهتری نسبت به سایر استانها دارد اما کارآفرینان استان که عمده آنان از بخش خصوصی هستند در بحران‌ها آسیب پذیرتر از کارآفرینان بخش دولتی یا مورد حمایت دولت می‌باشند.
روشنک افزود: علاوه بر آن حجم پس اندازهایی که مردم این استان در بانکها دارند بیشتر از مبلغی است که بانکها به عنوان تسهیلات در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار می‌دهند.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر بانکها در مقابل پرداخت تسهیلات با سود به نسبت زیاد، وثیقه‌های سنگین از سرمایه گذاران طلب نموده یا ضوابط و قوانین سختی برای این بخش در نظر می‌گیرند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی افزود: کارآفرینان و صاحبان واحدهای تولیدی اغلب به دلیل داشتن چک‌های برگشتی، نداشتن وثیقه یا ضوابط و مقررات سختگیرانه بانکها، قادر به دریافت تسهیلات از بانکها نیستند.
روشنک اظهار کرد: مازاد منابع بانکهای خراسان رضوی به صورت پرداخت تسهیلات در استان‌های دیگر یا در مرکز کشور هزینه می‌شود که هیچ نفعی برای بخش تولید و اشتغال استان ندارد.
رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: با همه تلاش مسئولان دولتی و خصوصی استان، هنوز فضا و شرایط برای سرمایه گذاری و کارآفرینی مطلوب نیست و به این حوزه کم توجهی می‌شود.
وی افزود: از سوی دیگر اجرای برخی طرحها و سرمایه گذاری در آنها با شرایط اجتماعی و اقتصادی مشهد یا خراسان رضوی سازگار نیست.
وی اظهار کرد: با توجه به زائرپذیر بودن این استان و حجم قابل توجهی از مسافران در مشهد که هر سال بر تعداد آنها افزوده می‌شود، زمینه کارآفرینی در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی بویژه خدمات و حوزه ساختمان مهیاست که در صورت فراهم شدن فضای مناسب می‌توان بیشترین اشتغال و کارآفرینی را داشت.
روشنک افزود: اگر منابع بانکی استان به طور کامل صرف پرداخت به کارآفرینان و صنعتگران خراسان رضوی شود شمار بسیاری از اشتغال بوجود آمده و فضای کارآفرینی بهبود پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: خراسان رضوی فرصت‌های سرمایه گذاری و کارآفرینی متعدد در حوزه تولید انرژی‌های پاک، پتروشیمی و گردشگری دارد که برای بهره برداری از این فرصتها نیاز به محیط مناسب و فراهم شدن فضای مطلوب برای ورود کارآفرینان می‌باشد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}