logoooo

تفکر ضد توسعه بویژه در حوزه عمران و ساخت ساز اجازه رشد را به اقتصاد خراسان بخصوص مشهد مقدس نمی‌دهد

👤محمد حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی در گفتگو با صبح مشهد:

⭕️ تفکر ضد توسعه بویژه در حوزه عمران و ساخت و ساز اجازه رشد را به اقتصاد خراسان بخصوص مشهد مقدس نمی‌دهد/ فرار سرمایه‌ها از خراسان به سمت استان‌های دیگر و ترکیه نگران کننده است

🔺رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد با دوری از تفکر ضد توسعه در مشهد بویژه بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، گزارش دهند بعد از 25 سال طرح‌هایی که بارها توسط آنان مصوب شده چقدر پیشرفت فیزیکی داشته است؟!

🔸محمد حسین روشنک در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار ما با تشریح شرایط روز اقتصادی خراسان رضوی و کلان شهر مشهد بویژه بافت پیرامونی حرم رضوی نگرانی‌ها و پیشنهادات خود در دوران پسابرجام، چالش‌های پیش‌روی مدیریت شهری، عملکرد شورای ششم، انتخابات اتاق، تشکل‌های اقتصادی و همچنین گزارش عملکرد کانون کارآفرینان استان را مطرح کرد.

🔺رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی با بیان این که طبق سند چشم‌انداز شهری مشهد در افق 1404 (دومین کلان شهر مذهبی جهان اسلام) 6 محور استراتژیک زیارتی، سیاحتی، اقتصاد خدماتی، صنایع برتر، مبتنی بر فناوری و امنیت مناسب در سطح جهانی پیش بینی شده است، مسئولین کشوری و استانی و مشهدی پاسخ دهند در حال حاضر به چه میزان از پیشرفت در راستای تحقق این اهداف رسیده‌اند؟ استان خراسان رضوی در چه جایگاهی از توسعه قرار دارد؟

🔸رئیس انجمن کارآفرینان سازنده حریم رضوی افزود: مشهد بدون حرم امام مهربانی‌ها هیچ برند و تعریفی ندارد و اساس شکل گیری این شهر بر اساس مضجع شریف امام رضا علیه السلام و توسعه در بافت پیرامونی آن طی هزار و دویست سال شکل گرفته است.

🔺وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۳ و بر اساس پیش بینی‌ها، مقرر شد طی یک طرح کارشناسی شده جهت نوسازی بافت پیرامونی حرم رضوی و در طی یک چشم‌انداز ۱۰ ساله، تحولات نوینی بر اساس نیاز زائر و مجاور شکل گیرد.

🔸این طرح پس از تصویب و اذن مقام معظم رهبری با عنوان طرح مرحوم کازرونی شروع به کار و بیش از ۳۰۰ سرمایه گذار پای اجرا آمدند.

🔺روشنک افزود: سهامداران شرکت مجری طرح ده ساله مرحوم کازرونی در منطقه ثامن (وزارت راه و شهرسازی، شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی) باید پاسخگو باشند بعد از گذشت 25 سال با تعهدات خود در این طرح ده ساله که تایید مقام معظم رهبری را داشته چه کردند؟ با سرمایه گذاران داخلی و خارجی این طرح که حتی هزینه‌های زیر بنایی طرح یعنی خیابان‌ها و پارک‌ها، کوچه‌ها، آثار باستانی، مساجد و زائر سراهای ارزان قیمت را از طریق محاسبه در پروانه‌های ساختمانی پرداخت کرده‌اند و قرار بوده طرح در مدت ۱۰ سال ساخته و کامل شود تا آن‌ها بتوانند از سرمایه گذاری خود بهره بگیرند چه کرده‌اند؟

🔸متولیان اجرا طرح 10 ساله مرحوم کازرونی که گفته شده تایید مقام معظم رهبری را نیز داشته، چرا بجای اجرای تعهدات خود صورت مسئله تعهد خود را با مطرح کردن طرح‌های جدید ضد حقوق مکتسبه تحت عنوان طرح دانشگاه تهران پاک می‌کنند؟

🔺این متولیان باید بگویند کجا مقام معظم رهبری در زمان تایید طرح مرحوم کازرونی اجازه تاخیر در اجرای طرح از ۱۰ سال به پنجاه سال و تغییر در طرح و نادیده گرفتن حقوق مکتسبه مالکین و سرمایه گذاران و کارآفرینان را داده‌اند؟

🔸وزارت راه و شهر سازی، شهرداری و دیگر متولیان باید پاسخگو باشند چرا اجرای طرح را متوقف کرده‌اند؟

🔺جناب آقای مهندس نظری، استاندار محترم که از طرف آقای دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری اختیار کامل برای راه اندازی طرح ثامن درخصوص اجرای تعهدات متولیان بعهده دارد عنایت کنند بگویند چرا اجرای طرح مرحوم کازرونی متوقف شده است؟

🔸چرا متولیانی که از ساخت معابر عمومی پیش بینی شده در طرح ثامن که نیاز نزدیک ده میلیون زائر و مورد تایید مقام معظم رهبری بوده خودداری و با مطرح کردن طرح غیر قابل اجرا تحت عنوان دانشگاه تهران که گفته می‌شود آن دانشگاه از این طرح هیچ اطلاع ندارد و افرادی در وزارت راه و شهرسازی بعنوان آن دانشگاه این طرح را تحمیل کرده‌اند تا صورت مسئله تعهدات خود را پاک کنند خواسته نمی‌شود تا به تعهدات خود عمل کنند؟

🔺چرا استاندار محترم که از اختیارات لازم برخوردار هستند با وزارت راه و شهرسازی و شهرداری که باعث قفل شدن منطقه و بلاتکلیفی سرمایه گذاران شده است به نحوی که طرح بعد از گذشت 25 سال به پیشرفت فیزیکی 50 درصد هم نرسیده است برخورد نمی‌کند؟!

🔸نتیجه تفکرات ضد توسعه و مصوبات غیر قانونی که غیر شرعی هم محسوب می‌شوند باعث بوجود این آمدن این شائبه شد: که شاید جریانی دانسته یا ندانسته مخالف رشد و توسعه خراسان‌ها و مشهد مقدس بر اساس سند چشم انداز و مصوبات قانونی و جامع هستند و بعضا خراسانی و مشهدی نیز نیستند، سبب پدید آمدن شرایطی که امروز شاهد آن هستیم شده است.

🔺این کارآفرین، صادرکننده و تولید کننده نمونه کشوری و چهره پر تلاش دفاع مقدس، سازندگی، تولید و تجارت اضافه کرد: همین جا هشدار لازم را به همه مسئولین بدهم و عنوان کنم چرا برخی دستگاه‌ها فرای قانون و فرای شرع اقدامات ضد توسعه‌ای، سرمایه گذاری و کارآفرینی انجام می‌دهند؟!

🔸دبیر جبهه مردمی مشهد برای همه خاطر نشان ساخت، تفکر ضد توسعه در مشهد که ریشه آن به برخی جریانات تندرو بر می‌گردد حتی در مقابل نگاه ژرف اندیش و توسعه محور نماینده معزز ولی‌فقیه حضرت آیت الله علم الهدی ایستادگی می‌کنند چرا که ما همه شاهد همراهی ایشان با طرح‌های معین‌ اقتصادی استاندار اسبق بودیم و ایشان همه ظرفیت‌های اقتصادی استان را دعوت و تاکید به همراهی با توسعه و ایجاد اشتغال در استان کرده و می‌کنند.

🔺رئیس انجمن کارآفرینان سازنده حریم رضوی ادامه داد: طرح مرحوم کازرونی را شخص امام جمعه محترم مشهد مقدس با این قید که با تجاری سازی به شکل کیش و دبی و برج سازی‌های آسمان خراش نباشد را قبول داشتند و ما در صحبت‌های ایشان هیچ کلمه‌ای غیر از حمایت از کارآفرین و فعالان اقتصادی نشنیده‌ایم. امام جمعه محترم مشهد مقدس همیشه از حامیان سرمایه گذاری و کارآفرینی و توسعه استان بوده‌، اما متاسفانه شاهدیم عده‌ای حتی مقابل حرف نماینده مقام معظم رهبری در استان هم ایستادگی می‌کنند.

🔸وی افزود: تفکر ضد توسعه باعث فرار سرمایه‌ها به استان‌های دیگر و کشورهای خارجی خواهد شد که نمونه آن را در آخرین آمار اعلام شده وزارت امور سرمایه گذاری کشور ترکیه شاهد هستیم.

🔺محمد حسین روشنک دبیر ستاد مردمی مقابله با کرونای استان تاکید کرد: سرمایه گذاری باعث رونق اشتغال و توسعه خواهد شد و من در تعجبم چرا عده‌ای سرمایه دار را رانت خوار و زالو تعریف می‌کنند، فرق است بین رانت، دزدی و ثروت نامشروع با سرمایه حلال و مشروع.

🔸وی با طرح این سوال که آیا دستکاری در حقوق مکتسبه بدون رضایت مالکین امکان دارد؟ و چرا طرح‌های مصوب قبلی در خصوص بافت پیرامونی حرم که قانونی و شرعی تصویب شده و صدها حقوق شرعی مکتسبه در آن ایجاد گردیده را به‌گونه‌ای تغییر داده‌اند که حقوق شرعی و قانونی مردم را نابود می‌کند؟

🔺ایشان خواستار پاسخ گویی مسئولین و مطالبه گری رسانه‌ها شد و افزود: همه قبول دارند که قوانین ضد شرع نباشد، حالا چگونه حقوق مکتسبه و اختیار مالکیت را به رسمیت نمی‌شناسند! که خود نقض یک (واجب شرعی) به شمار می‌رود.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}