logoooo

صاحبان تفکری که برجام را آتش زدند نمیتوانندمذاکره کننده خوبی برای رفع تحریم ها باشند.

 درست است که عضویت در پیمان های بریکس، شانگهای و…اقدام مثبتی است اما تا زمانی که تحریم های بانکی و تجاری بر داشته نشود و ایران به جامعه اقتصاد بین المللی ورود نکند، این گونه پیمان ها چندان‌مفید نخواهند بود

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در گفتگو با صبح مشهد مطرح کرد: هنوز هم معتقدم و تاکید می کنم راه برون رفت از مشکلات امروز کشور بویژه سفره های مردم احیای برجام و ایجاد روابط متقابل تجاری با قدرت های اقتصادی دنیا است.

دولت دکتر رئیسی می‌تواند تحت هدایت مقام معظم رهبـری بر اساس اصل «تقدم منافع» عزت مردم ایران را احیاگر مذاکرات نوین سازنده در مسیر رفع تحریم‌ها قرار دهد.

تا زمانی که تحریم های بانکی و تجاری بر داشته نشود و ایران به اقتصاد بین الملل ورود نکند، پیمان هایی نظیر بریکس، شانگهای و هر گونه توافقات منطقه ای و بین المللی اقتصادی قابلیت تحصیل منافع کشور را نداشته و چندان‌مفید نخواهند بود.

الحمدلله جناب حجه الاسلام رئیسی، شخصیتی سالم و پاکدست و دارای سوابق خوبی در مبارزه با فساد و مافیای جریان‌های مخل اقتصاد کشور بودند که کارنامه ایشان بر کسی پوشیده نیست، ولی نسبت به عملکرد فرهنگی و اقتصـــــادی دولت ایشان در دو سال اخیر نقدهای جدی وجود دارد.

یکی از دلایل مهم این ناکارآمدی که گلایه‌های مردمی زیادی هم به دنبال داشته، عدم انتخاب تیم اقتصادی خبره و آگاه به مسائل روز بین‌الملل و همچنین انتخاب مدیران ارشد اداره کشور از حلقه محدود که به عنوان تصمیم‌گیرندگان و مجریان در مجموعه دولت ایشان حضور دارند.

تیم مشاورین و تصمیم‌سازان فرهنگی و اقتصادی ایشان که از مخالفین جدی و سرسخت و آتش زننده برجام بوده‌اند، هنوز به درک درستی از ضرورت رفع تحریم‌ها با انجام مذاکرات جدی و پر قدرت نرسیده و همچناآدرس ن با شعار و غلط به سمت توسعه روابط با کشورهایی نظیر روسیه، چین و هند و… هستند و حاضر نیستند قبول کنند که برجام نه تنها بد نبوده بلکه برای کشور بسیار مفید بوده است.

از شروع دولت سیزدهم افراد دارای تفکر ضد برجام تصمیم سازان دولت دکتر رئیسی بوده و هستند صاحبان این تفکر هنوز هم در بیان عقیده دارند که می توانند بدون استفاده از برجام به جذب سرمایه گذاری خارجی و فروش محصولات نفتی و غیر نفتی بپردازند، این درحالی است که تجربه چندسال اخیر نشان داده کشورهای قدرتمند منطقه‌ای و بین‌المللی نظیر هند، چین و روسیه بارها با صراحت اعلام کردند به دلیل تحریم‌ها قادر به حضور مستقیم و موثر دراقتصاد ایران نیستند و خیلی از طرح‌هایی که قبلا با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی از آن کشور ها تصویب و شروع شده بود، را بر زمین گذاشته‌اند!

تصویب FATF و سایر الزامات مبادلات مالی بین‌المللی یک اصل اساسی و لازم است نه یک موضوع فرعی! بسیاری از کشورهای دنیـا و حتی منطقـه غرب آسیا و حاشیه خلیج فارس که ما بیشترین مناسبات اقتصادی را با آن‌ها داریم به راحتی در حال تجارت و فعالیت‌های شفاف اقتصادی در دنیا هستند ولی کشور ما متاسفانه در این زمینه با چالش‌های جدی مواجه است.

حتما عدم توسعه اقتصادی کشور ناشی از پاره کردن و آتش زدن برجام در آمریکا و ایران باعث سوء استفاده دشمنان قسم خورده خارجی همچون اسرائیل و دیگر دنباله‌های نفوذی آمریکا در داخل و خارج کشور شده است.

دشمنان با القاء فضای ناامیدی و ناکارآمدی و بن بست در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور فرار مغزها، استعداد ها و سرمایه‌ها به خارج بویژه کشورهای همسایه را رقم زده‌اند که نمونه آن در گزارش‌های رسمی کشور ترکیه دیده می‌شود که می‌گویند بیش از 30 هزار ملک طی چند سال گذشته به مردم ایران فروخته شده است!

منصفانه نیست تقصیر تمام ضعف‌های عملکردی اقتصاد ایران را دولت بدانیـــــــم بلکه مجلس شورای اسلامی هم با تصویب قوانیـن کارآمد و با قابلیت اجـرا می‌توانست به هر دو دولت روحانی و رئیسی کمک‌های زیادی داشته باشد اما در عمل چیز دیگری شاهد هستیم.

امید است در انتخابات پایان سال مجلس، شورای نگهبان کمک کند نمایندگانی به مجلس راه یابند که علاوه بر دانش و تجربه، شجاع و ریسک پذیر بوده و نظرات مقام معظم رهبری را در جهت تصویب قوانین خردمندانه، عزت و اقتدار اقتصادی را در کشورمان و دنیا احیاء نمایند که در این زمینه در آینده بیشتر خواهم گفت.

صاحبان تفکری که برجام را آتش زدند نمی‌توانند مذاکره کننده خوبی برای رفع تحریم‌ها باشند.

3 مهر 1402

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}