logoooo

«تخم مرغ ایرانی» مرغوب ترین و ارزان ترین تخم مرغ در دنیا

‍‍ ‍‍ بسمه تعالی

♦️ «تخم مرغ ایرانی» مرغوب‌ترین و ارزان‌ترین تخم مرغ در دنیا

#یادداشت
محمدحسین روشنک رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی
24 اردیبهشت 1398

این روزها، قیمت بسیاری از کالاها در ایران به‌خصوص قیمت مواد غذایی افزایش قابل توجهی داشته است، به‌طوری که در رسانه‌های داخلی، خارجی و فضای مجازی از گرانی ماکارونی، گوشت، شکر، سبزیجات و… یاد می‌شود.
در این حال، قیمت تخم مرغ که در چند ماه قبل در مدتی کوتاه به هر کیلو ده هزار تومان رسیده بود، در نبود وزارت بازرگانیِ کارآمد به‌علت اشتباهات جدی مسئولان وزارت‌خانه‌های صنعت و کشاورزی، متأسفانه به حدود هر کیلو ۵۵۰۰ تومان کاهش ‌یافته است. تعجب نکنید که چرا از اقدام خوب کاهش قیمت، آن هم در بین صدها کالا برای یک کالا با تأسف یاد می‌شود.
«قلم» که یادداشت‌های زیاد و کتاب «مناظرهٔ خودرو و تخم مرغ» را در کارنامهٔ خود دارد، خوب می‌داند اثر کاهش قیمت امروز تخم مرغ که با اقدامات کوته‌بینانه و ناشیانهٔ مسئولان این دو وزارت‌خانه به‌ویژه در خصوص ممنوعیت صادرات محصولی که ظرفیت‌های بسیاری در آن فقط با هدف و برنامه‌ریزی صادراتی ایجاد و صاحب برند صادراتی هستند، چه به سر صاحبان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین صنعت کشاورزی کشور آورده و خواهد آورد و یقین دارد صدها مرغدار زحمتکش و پرتلاش، ورشکسته و روانهٔ زندان خواهند شد.
در چند ماه آینده (( اوایل زمستان سال جاری )) نیز قیمت مرغ و به‌ویژه تخم مرغ به چند برابر افزایش می‌یابد و تظاهرات در این طرف و آن طرف علیه گرانی تخم مرغ برپا خواهد شد و مسئولان بی‌کفایت مرکز‌نشین از یک طرف و بعضی از رسانه‌هایی که امروز با مشاهدهٔ نابودی صنعت مرغداری سکوت پیشه می‌کنند، مرغداران بیچاره را عامل گرانی معرفی می‌کنند و طوری رفتار خواهند کرد تا در تظاهرات «مرگ بر مرغدار!» گفته شود و فضا و شرایط برای همان مسئولانی که گرانی ماه‌ها قبل و ارزانی امروز و گرانی شش ماه آینده را رقم زده و می‌زنند، برای واردات تخم مرغ گندیدهٔ چینی بتوانند آزادانه تصمیم بگیرند .
قلم، که پنجاه سال همراه تجربه در صنعت تولید مرغ و تخم مرغ و صادرات این محصول بوده و با مطالعه ‌و نوشتن همراه بوده می‌داند که: «از پسِ امروز بازار تخم مرغ، بود فردای بسیار بد برای مصرف‌کننده» و ارزانی امروز که باعث‌ نابودی فردای مرغداران خواهد شد و اظهار تأسف نیز می‌کند. و با اینکه بسیار بعید است مسئولان دو وزارت خانهٔ نابود‌کنندهٔ حوزهٔ تولید و تجارت به‌دنبال راه چارهٔ بیچارگی صنعت مرغ و تخم مرغ باشند.
جایگاه نمایندگی زحمتکش‌ترین کارآفرینان و دلسوزی برای مردمی که اگر امروز اقدامی انجام نشود در ماه های آینده باید تخم مرغ فاسد و نامرغوب چینی و… را با چند برابر قیمت مصرف کنند، ایجاب می‌کند که چند درخواست و پیشنهاد برای جلوگیری از شرایط نامطلوب داشته باشم.
اما درخواست‌ها :
۱- به‌جهت ارزانی مصنوعی امروز قیمت تخم مرغ که باعث نابودی صنعت تولید تخم مرغ می‌شود، به متولیان وزارت‌خانه‌های مربوطه احسنت نگوییم؛ چراکه باید تاوان این ارزانی را در چند ماه آینده، «بسیارسنگین» پس بدهیم .
۲-متولیان تولید و بازار صنعت مرغداری از اینکه توانسته‌اند نرخ این محصول را در بازار حدود ۳۵درصد کمتر از قیمت تمام‌شده و به زیان مرغداران نگهدارند و این صنعت را نابود کنند خوشحال نباشند؛ چرا که باید ماه‌های اینده به مردم پاسخگو باشند.
اما پیشنهاد‌های قلم، هرچند مشخص است که اجرا نمی ‌شود:
۱-کمیته‌ای به‌فوریت در وزارت جهاد کشاورزی با مشارکت تولید‌کنندگان مرغ و تخم مرغ تشکیل و قیمت تمام‌شدهٔ واقعی مرغ و تخم مرغ برای تولید‌کنندگان مشخص شود تا ملاک عمل قرارگیرد.
۲- پس از مشخص‌شدن نرخ تمام‌شدهٔ مرغ به‌ویژه تخم مرغ، اقداماتی چون ذخیره‌سازی و اختصاص مشوق‌های صادراتی برای باز‌پس‌گیری بازار‌های از‌دست‌رفته به‌علت ممنوعیت صادرات در دستور کار قرار گیرد.

#تخم_مرغ #تولید #مرغ #رونق_تولید
#دستکاری_در_ساختارها #روشن

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}