ارکان «حمایت از کالای ایرانی» از نگاه رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی؛ حاکمیت، تولید کننده، رسانه و مردم

 ارکان «حمایت از کالای ایرانی» از نگاه رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی؛ حاکمیت، تولید کننده، رسانه و مردم

بازهم شعاری اقتصادی برای سال جدید انتخاب شد تا بر مسئولین و مردم آشکار باشد که وضعیت اقتصاد و بهبود آن اولویت اصلی کشور است. چگونگی بهبود اوضاع اقتصادی کشور را باید از زبان فعالین این حوزه جویا شد.

برای رسیدن به این هدف، در نشستی که به نام «حمایت از کالای ایرانی، چالش‌‌ها و فرصت‌ها» در رونامه «صبح امروز» برگزار شد میزبان سه تن از فعالین و مسئولین اقتصادی استان بودیم.

در اولین قسمت از انتشار این دیدگاه‌ها به سخنان محمدحسین روشنک، کارآفرین و صادر کننده نمونه و رئیس اتحادیه صادرکنندگان و کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی می‌پردازیم که در ادامه می‌‌خوانید.

یک نامگذاری هوشمندانه

روشنک با اشاره به این که نامگذاری سال‌‌ها توسط مقام معظم رهبری فرصت خوبی است تا چالش‌‌ها و ظرفیت‌‌های اقتصادی مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: نامگذاری امسال به «حمایت از کالای ایرانی» بسیار هوشمندانه صورت گرفته است. البته این نام گذاری را نباید در شعار محدود کرد بلکه احتیاج به تفسیر وسیع دارد.

وی تاکید کرد: در مرحله اول باید پرسید که تعریف «کالای ایرانی» چیست؟ آیا فقط محصولی است که در کارخانه، حوزه کشاورزی یا معدن تولید می‌شود یا نه؟ به عقید من «کالای ایرانی» یعنی هر آن چیزی که محصول تلاش و همت مردم و مسولین ایران است. همان تعریفی که استاندار محترم خراسان رضوی چندی پیش ارائه کرده گفت که اگر ما از یک گردشگر یا زائر در شهر و استان پذیرایی می‌کنیم، باید بدانیم که عرضه کننده خدمات صاحب نوعی کالای ایرانی است.

یعنی هتلدار، رستوران دار و تاکسیران چرخه ای از خدمات را در مسیر گردشگر به او ارائه می‌دهند انواع کالاهای ایرانی را شامل می‌شود. همین سخن را رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی در اولین اجلاس اتاق خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفتند مصوبات مجلس نیز کالای ایرانی است باید کیفیت داشته باشد و اینگونه نباشد که نمایندگان قوانین ناپخته برای اداره کشور در اختیار مسئولین اجرایی قرار دهند و یا مدیران و کارمندان اداری سازمان‌های دولتی کم کاری کنند

روشنک تصریح کرد: در مرحله دوم تفسیر این شعار، سوال‌های دیگری نیز مطرح است؛ منظور از «حمایت از کالای ایرانی» چیست و چگونه محقق می‌شود؟ ” آیا می‌خواهیم مردم را مجبور کنیم که کالای ایرانی را در هر شرایطی و هر کیفیت و قیمت بخرند؟

رییس کانون کارآفرینان در پاسخ به این سوال‌ها مطرح کرد: «حمایت از کالای ایرانی»

حمایتی در ابعاد مختلف است. که اولین نقش آن بر می‌گردد به حاکمیت و دولت، حاکمیت نزدیکترین و مهمترین جایگاه را برای کمک کردن به کالای ایرانی دارند و باید هزینه تمام شده کالای ایرانی در حوزه خود که اداره و مدیریت کشور با کیفیت و قیمت ارزان است  که البته چگونگی آن را باید در فرصتی دیگر شرح داد.

وی تصریح کرد: دومین وظیفه به عهده خود تولید کننده است که باید تلاش کند و قیمت تمام شده را پایین بیاورد و باکیفیت اضافه کند،

جای خالی فرهنگ

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: سومین رکن، به متولیان حوزه فرهنگ بر می‌گردد. فرهنگسازان ما به گونه ای فرهنگ را بسازند که مصرف کالای ایرانی به عنوان افتخار مطرح شود نه اجبار. چگونه می‌توان این فرهنگ را ساخت؟ بطوری که اگر تا امروز  برای پذیرایی چای با فنجان خارجی فخر می‌فروشین یا بخاطر خارجی بودن ظرف کریستالی میوه افتخار می‌کنیم زمانش رسیده که این روال اصلاح شود و افتخار جایش را به استفاده از کالای ایرانی که از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت است عوض شود .

وی تاکید کرد: امروز صداوسیما و سایر رسانه‌‌ها باید کاری کنند که استفاده از کالای مرغوب تولید داخل حتی برای قشر مرفه جامعه، نشانه فخر و مباهات باشد. به نظر من این مساله کار سختی نیست. رسانه ملی باید در این مسیر گام بردارد و بدون تحکم یا دستور دادن به مردم برای مصرف کالای ایرانی با معرفی و تبلیغ ارزان قیمت جامعه را به این مسیر هدایت کند.

بنده با افتخار می‌گویم که یخچال منزلم «الکترواستیل» است یا کت و شلوار «هاکوپیان» و «برندیس» را می‌پوشم و البته مادامی که خودرو ایرانی  به قیمت مناسب و کیفت قابل رقابت نرسد دلیلی بر استفاده از خودرو ایرانی نمی‌بینم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در باره نقش مردم در تحقق «حمایت از کالای ایرانی» گفت: در نهایت چهارمین رکن «مردم» هستند. مردم کالای با کیفیت و مرغوب ایرانی و با قیمت متعادل بین المللی که تفاوتی با نمونه‌های خارجی آن ندارد، را باید با علاقه بخرند.

وی تاکید کرد: در مجموع این گونه باید گفت که «حمایت از کالای ایرانی» زمانی محقق می‌شود که همه موارد به خوبی شکل گرفته باشد. اولا حاکمیت و نه فقط دولت به وظایف خود عمل کند، تولید کننده داخلی وظیفه خود را درست انجام دهد، فرهنگ و رسانه نقش خود را به درستی پیاده کنند تا در نهایت رکن چهارم که خرید توسط مردم است، شکل بگیرد.

 سیاست زدایی و اقتصاد گرایی

روشنک با تاکید بر این اصل که حاکمیت به صورت ذاتی و ریشه ای در راستای «حمایت از کالای ایرانی» باید قدم بردارد و این مهم بدون حمایت از اقتصاد داخلی ممکن نیست، اضافه کرد: برای تحقق این امر در اولین گام حاکمیت باید سیاست زدایی کند و اقتصاد گرایی. این وظیفه متوجه دولت نیست بلکه متوجه حاکمیت است. حال این که چگونه حاکمیت سیاست زدایی کند و اقتصاد گرایی را در آینده به تفصیل شرح می‌دهم.

 هزینه مدیریت و اداره کشور گران است

روشنک درپاسخ به این پرسش که «وظیفه دولت در این بین چیست؟» تشریح کرد: در گام اول، وظیفه قوه مجریه کاهش هزینه مدیریت کشور است. در حال حاضر ۹۰درصد بودجه کشور برای حقوق و دستمزد و امور جاری صرف می‌شود. این یعنی هزینه مدیریت کشور ما به شدت بالاست من به دفعات به این موضوع اشاره کرده ام. دولت باید این هزینه را کم کند. باز هم تاکید می‌کنم که وقتی حاکمیت بپذیرد که باید اقتصاد بر سیاست قلبه داشته باشد و قوه مقننه و شورای نگهبان سهم خود را در قانون گذاری انجام دهند و قوه قضائیه برای نابودی فساد و قاچاق همت بیش‌تر داشته باشد اصلاح این امر بر دوش دولت است.

برون‌سپاری و هزینه تراشی

وی با تاکید بر این که دولت باید بار مالی مدیریت خود را کم کند و نه این که هزینه‌‌هایش را از بخش خصوصی بگیرد، اضافه کرد: تجربه سال‌‌های اخیر نشان داده که دولت هزینه‌‌ها را سربار تولید می‌کند. برای مثال دولت ظاهرا برای کم کردن هزینه‌‌های جاری تحت عنوان برون سپاری به سازمان استاندارد اجازه داده که با شرکت‌‌های بخش خصوصی قرارداد ببند و آزمایشگاه‌‌ها را به آن‌‌ها واگذار کند. در عمل چه اتفاقی افتاد؟

بعضا بخشی از پرسنل بازنشسته همان اداره اقدام به تاسیس آزمایشگاه کردند. بعد صادرکنندگان موظف شدند که برای گرفتن تایید کالای صادراتی خود به آن آزمایشگاه‌‌ها مراجعه و نتیجه را به استاندارد ببرند. در آزمایشگاه هزینه به مراتب سنگین تری به صادرکننده تحمیل می‌شود.

یعنی نه تنها هزینه کم نشده است بلکه کارمندان اداره استاندارد سرجای خودشان شان هستند و حقوق می‌گیرند. به همین دلیل است که ما می‌گوییم هزینه مدیریت در کشور بالا است.

 پرداخت هزینه از پنجره‌‌های پشتی

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اضافه کرد: مثال دیگر این ماجرا نظام مهندسی است. شما برای یک پروژه باید با یک مهندس قرارداد ببندین تا نظارت کند و علاوه بر آن ۵درصد مبلغ را به نظام مهندسی بدهید. پولی که مهندس می‌گیرد و نظارتش به جای خود، دراین بحث به آن کاری نداریم ولی وقتی از نظام مهندسی می‌پرسید که چرا باید این ۵ درصد را پرداخت کنیم؟ پاسخ می‌دهند که ما برای هزینه‌‌های جاری و نظارت بر ساخت و ساز پول می‌گیریم. وقتی می‌پرسیم که پس تشکیلات وسیع وزارت مسکن و راه و شهرسازی برای چیست؟ پاسخ می‌دهند که وزارت خانه برون سپاری کرده است. حال باید پرسید که چرا پس از هزینه‌‌های وزارت خانه کم نشده است؟ در واقع امروز دولت هم از در و هم از پنجره پشتی هزینه‌‌ها دریافت می‌کند که هر دو بر دوش کالای ایرانی که همان خانه‌های مردم است اضافه می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این دو نمونه تنها بخش کوچکی از مسائلی است که هزینه تمام شده را بالا برده است. یعنی برای صادرات یک واگن کالا، مبالغ قابل توجهی هزینه‌‌های متفرقه را باید بپردازیم تا اظهارنامه صادراتی را صادر کنند. این مسائل است که قدرت رقابت را از کالای ایرانی و بازرگان ایرانی می‌گیرد.

در بحث شرکت‌های خدماتی دولتی نیز این اتفاق افتاده است. شرکت‌‌های آب، برق و گاز به اصطلاح خود با برون سپاری هزینه دیگری را بر مردم و فضای کسب و کار تحمیل می‌کنند بدون این که حتی یک ریال از هزینه‌های جاری دولت کاسته شود.

خانه ملت برای حمایت چه می‌کند؟

وی با تاکید بر این مهم که دولت به تنهایی در حمایت از اقتصاد تاثیر گذار نیست، تشریح کرد: در این بین قوه مقننه باید قوانین مخل و مزاحم حوزه تولید و صادرات را حذف کند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید پاسخگو باشد که به چه دلیلی در ساختار وزارت خانه‌‌ها دستکاری کردند و حوزه‌‌های مختلف را در هم ادغام کردند؟ امروز می‌بینیم که به اشتباه خود اذعان می‌کنند. حالا چاره ای ندارند بجز اینکه بعد از چند سال تحمیل هزینه به قیمت تمام شده مدیریت کشور و ایجاد نابسامانی در حوزه اقتصاد  به وضعیت اول آن برگردانند.

 قوه قضائیه مرجعی برای رسیدگی سریع پرونده‌‌های اقتصادی

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی معتقد است: این قوه باید علاوه بر شفاف سازی و مبارزه با فساد و رانت خوری و قاچاق در حوزه تولید و تجارت به بررسی پرونده‌‌های این حوزه سرعت ببخشد و از اطاله روند دادرسی پیشگیری کند. رسیدگی به این پرونده‌‌ها را باید از سایر پرونده‌‌های پیچیده و عظیم قوه قضائیه جدا شود. این شفاف سازی به تسهیل امور در حوزه تولید و تجارت کمک می‌کند.

صادرات، محور حمایت از کالای ایرانی

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به این نکته که مقام معظم رهبری «صادرات» را به عنوان یکی از ارکان حمایت از کالای ایرانی مطرح کرده‌اند، گفت: قطعا تجارت می‌تواند تاثیر به سزایی در این مسیر داشته باشد ولی متاسفانه شرایط در سال‌‌های اخیر برای صادرات هموار نبوده است.

روشنک اضافه کرد: با وجود این که «تجارت» در دین ما به عنوان یکی از راه‌‌های پسندیده تامین رزق و روزی مطرح شده است، اما متاسفانه نگاه شایسته‌ای نسبت به فعالین این حوزه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: ما حوزه تجارت را نابود کرده‌ایم. یعنی ما نتوانستیم این حوزه را تقویت کنیم. در مقطعی شاهد بودیم که عده ای تازه به دوران رسیده تحت عنوان حمایت از تولید به گونه ای وانمود کردند که «تجارت» مقابل تولید است. به گونه ای فضاسازی کردند که بار منفی برای تاجر و صادرکننده و وارد کننده در جامعه ایجاد شد، به واسطه گری در حوزه تجارت که یک تخصص بین المللی برای بازار یابی کالا است، بار منفی دادند. در حالی که تجارت، پیشه پیامبر اکرم(ص) حضرت خدیجه(س) و حضرت ابولفضل(ع)  بوده است .

 این گروه تلاش کردند تا آن را از ارزش به ضد ارزش تبدیل کنند

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: در نهایت این تلاش‌‌ها منجر به این شد که وزارت بازرگانی در وزارتخانه‌‌های دیگر ادغام شود. آن بار منفی و ایجاد محدودیت برای حوزه تجارت باعث شد صادرات و بازار یابی برای کالای ایرانی در داخل و خارج با ضعف شدید مواجه شود.

چه کسانی این کار را کردند؟ تاکید می‌کنم عده ای تازه به دوران رسیده که فکر می‌کردند با تنگ کردن حوزه تجارت اقتصاد کشور را میشود در صنعت خلاصه کرد آن هم نه همه صنایع و معادن و کشاورزی بلکه تنها در نوع خاصی از صنعت که صنایع کوچک و روستایی را نیز شامل نمی شود  بلکه آنها  «خودرو »  که در کشور ممتاژ و سرهم می‌شود و داد مردم را به جهت نداشتن کیفیت و گرانی در آورده است را تنها راه توسعه اقتصاد کشور به جامعه معرفی می‌کردند .

 نسخه درمان صادرات چیست؟

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی درباره راه‌‌های بهبود فضای فعلی صادرات گفت: من معتقدم اولین راهی که برای حمایت از کالای ایرانی داریم این است که حوزه تجارت و به طور اخص، صادرات را تقویت کنیم. ما باید صادرکنندگان مدعی داشته باشیم. کسانی که از حوزه تولید طلبکار کالای ارزان و با کیفیت باشند.

صادرکننده ما باید از تولید بخواهد و بپرسد که چرا کالایی با توان رقابت از نظر کیفی و نرخ تمام شده را نمی سازند؟ صادرکننده مدعی حوزه تولید باشد تا بتواند از کالای ایرانی در عرصه جهانی حمایت کند.

برای مثال صادرکننده باید به تولید کننده بگوید من بازار این «عینک» را دارم ولی این محصولی که شما تولید می‌کنید باید به این سطح از کیفیت و قیمت برسد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون به این ارتباط و تعامل نرسیده ایم، پاسخ داد: به نظر من حاکمیت و تولید کننده مقصرند و باید خود را اصلاح کنند تا صادر کننده بتواند کالا را صادر کند. متاسفانه تاکنون با روال اشتباهی که داشته ایم به این گونه بوده که کالای مازاد بازار داخل را که در انبار کارخانه مانده است را برای صادرات کنار می‌گذاشتیم در حالی که برای اصلاح روال باید کالا با هدف صادرات تولید شود.

البته بازرگانان نیز باید تلاش بیش‌تر داشته و ریسک پذیر باشند، لازمه تجارت و صادرات قبول ریسک و بازاریابی و تبلیغات و برند سازی در بازار‌های هدف خارجی و داخلی است.

موانع سد راه صادرات

روشنک معتقد است: در مجموع عدم ارتباط متعادل با دنیا، سیاست زدگی در داخل، قیمت تمام شده کالای داخلی، ایجاد محدودیت‌های خود ساخته، دستکاری مداوم در قوانین و مقررات اقتصادی بویژه تجاری، نداشتن برندهای واقعی صادراتی و فعال نشدن تولید بدون کارخانه «برون سپاری تولید» یا همان مشارکت تجارت در تولید از مشکلات جدی صادرات کشور است که استان نیز از آن خارج نیست .

 اگر کارآفرینی به روستاها نرود، روستاها را ازدست می‌دهیم

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی با اشاره به این مهم که از حوزه‌‌های مهم در تحقق «حمایت از کالای ایرانی» نگاه به اقتصاد روستا در کشور است، گفت: در حوزه کارآفرینی یکی از کارهایی که باید انجام شود. توجه به تولید و اشتغالزایی در روستاها است. کارآفرینی و اشتغال در روستا بالاترین سطح حمایت از اقتصاد و کالای داخلی را در سال جاری و در سال‌‌های آینده طلب می‌کند .

اگر حاکمیت و در راس آن دولت نتواند  امسال کارآفرینی و اشتغال در حوزه‌‌هایی غیر از کشاورزی که به دلیل کمبود اب با مشکل مواجه است را در روستا‌ها راه اندازی کند روستاها را کاملا از دست می‌دهیم و خسارت بزرگی که علاوه بر تاثیر منفی شدید در اقتصاد کشور امنیت را نیز با خطر مواجه خواهد کرد.

 ارز و دستکاری در ساختارها

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به این که التهابات اخیر بازار ارز علاوه بر شرایط جهانی و خرابکاری و مداخله دشمنان در  اقتصاد ایران اسلامی ریشه در سیاست‌های غلط و دستکاری چندین ساله دولت‌ها در اقتصادی دارد، تصریح کرد: به دلیل دستکاری و مداخله در ساختار‌‌ها توسط تیم اقتصادی و مشاورین دولت اقای روحانی اتفاقی که در سال‌های پایانی دولت دهم افتاد در دولت دوازدهم تکرار شد .

از دستکاری‌های که  به عواقبش توجه نشده می‌تواند کنترل نرخ تورم با کنترل مصنوعی نرخ ارز و جلوگیری از رشد طبیعی و همراه با تورم آن بر شمرد.

دستکاری و دخالت در نرخ سود سپرده‌‌های بانکی قبل از اینکه فکری در خور برای هزاران میلیارد نقدینگی خرد و متوسط مردم کرد بعنوان دومین دلیل می‌شود، یاد کرد.

تصمیم وحشتناکی که می‌شود گفت مشاورین و تصمیم گیران دانسته و ندانسته پوست موز زیر پای دولت انداختند.

روشنک درباره چرایی این اتفاق گفت: متاسفانه این اتفاق را تیم اقتصادی دولت با گرفتن مشاوره‌‌های غلط رقم زدند. به نظر بنده مشاورین دولتی و خصولتی و تعدادی معدود خصوصی دولت به این خاطر که در تصمیم گیری‌‌ها ذی نفع هستند این مشاوره غلط را به دولت دادند.

وی تاکید کرد: می‌توان این گونه گفت که دو اشتباه را دولت در این سال‌‌ها ادامه داده است که از زمان دولت احمدی نژاد شروع شده و متاسفانه هنوز ادامه دارد؛ یکی ثابت نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز به‌منظور کنترل تورم و اهمیت دادن نرخ ارز در اقتصاد کشور شرایطی که می‌توانست این‌گونه نباشد، دوم دخالت بدون مطالعه و بررسی در رابطه سپرده‌گذاران و بانک‌‌ها.

وی خاطرنشان کرد: آنچه اتفاق افتاد این بود که از یک سو تورم فشرده شده در نرخ ارز می‌خواست خود را به نرخ تورم طبیعی برسد از سوی دیگر نقدینگی  که از بانک‌‌ها در حال کوچ کردن بودند می‌خواست برای خود بازار جدید ایجاد و ارزش خود را حفظ کنند این گونه شد که دلار به ۶هزار تومان رسید. دولت و مشاورین دولت باید قبل از این دستکاری‌‌ها پیش بینی این اتفاق را می‌کردند.

 سیل ارزی

روشنک با اشاره به این که دولت می‌خواست از عواقب بعدی جلوگیری کند ولی روال از دستش خارج شد، تاکید کرد: اگر چه دولت در مقطعی با انتشار اوراق قرضه و فروش سکه سعی کرد که مانع این اتفاق بشود ولی در عمل فایده‌ای نداشت. چرا که سیلی را دولت با دست خود به بازار ارز گسیل داده بود که دیگر توان مقابله با آن را نداشت. بنده و امثال بنده در همان روزهای اول دستکاری در نرخ سپرده‌‌ها به دولت هشدار دادیم و درخواست کردیم که از اجرایی شدن این دستکاری‌‌ها ممانعت به عمل آورند و دست مشاوری که ذی‌نفع  را از تصمیم گیری‌ها کوتاه کنید متاسفانه توجه نشد.

این کارآفرین و صادرکننده نمونه و سرباز سازندگی تصریح کرد: البته تصمیم دفعی دولت در تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی نرخ ارز از سر ناچار بود و قطعا تبعاتی دارد. در مقطع کنونی هم باید تیم متخصص، دلسوز که از افراد ذی نفع نباشند به دولت درباره سیاست‌‌های ارزی مشاوره بدهند و کمک کنند جلوی تبعات این تصمیم سخت گرفته شود.

وی درباره تبعات تعیین دلار ۴۲۰۰ تومانی خاطرنشان کرد: نمونه اول مشکلات این است که برای مثال از فردا که محموله ای مثلا به کشور‌های آسیای میانه و افقانستان صادر شود چه راه و سیستمی برای آوردن ارز به داخل کشور وجود دارد ؟ دولت از صادرکننده تعهد میگیرد که ارز را برگرداند حالا من می‌پرسم که چگونه ارز را برگرداند با چه سیستمی برگرداند ؟

نمونه دوم این است که برای مثال عده ای به عنوان سرمایه گذاری  در مقطعی ارز را وارد کشور کرده اند. بدون این که در سیستمی ثبت شود. نیازی هم ثبت شود، نبوده است.  سرمایه گذار خارجی نیز تمایل نداشته اند سرمایه بنام خودشان در ایران مطرح باشد لذا بصورت امانی در اختیار فرد مورد اعتماد خود در ایران قرار داده اند اگر فردا بخواهند این سرمایه را برگردانند با چه سیستمی باید این اتفاق بیفتد؟ با کدام تصمیم گیری باید برگردانده شود؟

نمونه سوم عده ای هستند که به کشورهایی صادرات کرده‌اند که از طریق سیستم بانکی نمی توانند به کشور برگردانند حال با مابه التفاوت ایجاد شده چه کار می‌خواهند بکنند؟

وی خاطرنشان کرد: به این دلایل است که می‌گوییم در این تصمیم دولت اما و اگرهایی است که باید در آینده جواب داده شود.

 نرخ واقعی ارز چقدر است؟

روشنک با تاکید بر این که در حال حاضر نرخ واقعی ارز بیش از این رقمی است که دولت تعیین کرده است، اضافه کرد: درواقع دولت دارد به «مصرف کننده ارز» سوبسید یا یارانه می‌دهد! نرخ واقعی ارز بین ۵۲۰۰ و ۵۵۰۰ تومان است. دولت  ۱۰۰۰تا۱۳۰۰ تومان سوبسید به مصرف کننده ارز می‌دهد  قیمت ۵۲۰۰تا۵۵۰۰ تومان هم بدون احتساب تاثیر  منفی دخالت‌ها و برخوردهای احتمالی مانند خروج از برجام و است.

 

#برجام #تولید_بدون_کارخانه #کالا #کشاورزی #قانون #دولت #قیمت_تمام_شده #رسانه #تجارت #صادرات #کارآفرینی #دستکاری_در_ساختارها

 

http://sobhe-emrooz.ir/?p=27149

 

روزنامه صبح امروز _ 02/02/1397
آیا برجام فدای تحقق تفکر ترامپیست ها خواهد شد؟!

گفتگو با کهنه سرباز سال های دفاع مقدس و مرد خستگی ناپذیر اقتصاد؛ آیا برجام فدای تحقق تفکر ترامپیست ها خواهد شد؟!

 

یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی که تاثیر مستقیمی در اقتصاد کشورمان داشت، موضوع توافق با ۶ قدرت جهانی با عنوان برجام برای حل مناقشات مسئله هسته ای ایران بود. موفقیتی که درابتدای راه خود، امیدهای زیادی را در دل مردم و فعالان اقتصادی کشورمان برای ایجاد تعاملات سازنده تر با دنیا ایجاد نمود.

 

اما با روی کار آمدن دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و دشمنی وی با کشورمان و خروج یکجانبه از معاهده بین المللی برجام که در نوع خود بی سابقه و خلاف عرف جهانی بود، نگرانی ها از وقوع و طلوع جریان فکری بی منطق وخلاف نظم نوین جهانی با عنوان ترامپیست بالا گرفت که اگر تدابیری برای آن اندیشیده نشود، جهان هر لحظه شاهد و آبستن اتفاقاتی ناخواسته خواهد شد. اخراج جان بولتن مشاور امنیتی ترامپ از کاخ سفید هم از نتایج همین تفکر ترامپیست به شمار می رود. از این رو تحریریه پایگاه خبری صبح مشهد، گفتگویی را با یکی از کهنه سربازان سال های دفاع مقدس و مرد خستگی ناپذیر و فعال اقتصادی کشورمان انجام داده تا تحلیل و نظریات وی را در این خصوص جویا شود.

 

مهندس حاج محمد حسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد علی رغم مشغله های فراوانی که دارد، ما را به حضور خود پذیرفته و ساعتی را با اصحاب رسانه به گفتگو می نشیند.

 

جناب مهندس روشنک با سلام و خدا قوت، صحبت را شما آغاز بفرمائید

 

به نام خدا و عرض سلام خدمت شما خبرنگاران عزیز و تسلیت ایام حسینی، مدتی بود که برای انجام گفتگو درموضوع سرنوشت برجام پیش قدم نمیشدم تا اینکه کاریکاتوری از ترامپ که توسط صدراعظم آلمان در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود و نشان از عمق درماندگی خانم مرکل در برابر ترامپیست ها داشت را دیدم، از این رو تصمیم گرفتم تا تحلیلی از رفتار های ترامپیستی که درحال گرفتن جای قوانینی که تحت عنوان سازمان ملل و شورای امنیت وجود دارد ویا بهتر است بگوییم وجود داشت، ارائه شود .

 

جمهوری اسلامی ایران تنها کشوریست که ۴۰سال مرگ بر امریکا گفته و همچنان برای دفاع از آزادی قدس شریف و محور مقاومت هزینه میکند و رسیدن به چرخه تولید انرژی هسته ای را دربرنامه دارد ، اما چرا حالا که برجام را امضا کرده امریکا تصمیم به خروج از برجام و مقابله با مردم گرفته؟

 

درگیری با جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان برجام فقط بهانه ای برای پیاده کردن نظم جدید جهانی به کدخدایی ترامپ و پشتیبانی راست گرایان کشور های غربی ، افریقایی ، اسیایی و خاورمیانه با میانداری رژیم صهیونیستی باهدف بی اثر کردن سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی بوده ایران بعنوان قدرت منطقه ای و تنها کشوری که مقابل زیادی خواهی آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستاده بهانه خوبی است .

 

یعنی آنچه تحت عنوان خروج آمریکا از توافقنامه بین المللی برجام که تمام قدرت های دنیا ازجمله خود آمریکا پای آنرا امضا و شورای امنیت سازمان ملل تصویب کرده بود حرکت بسوی شکل دیگر از نظم جهانی است ؟

 

انتخاب غیر قابل پیشبینی ترامپ با تفکرات ضد سازمان های بین المللی دنیا رابا سرعت از نظم برقرار شده با تشکل سازمان ملل دور کرد بطوری که دیگر شورای امنیت و قوانین بین المللی و قرارداد های چند جانبه و دوجانبه مورد احترام نخواهد بود .

 

ترامپیست ها برای تحقق نظم نوین جهانی از چه قدرت و سلاح هایی استفاده میکنند؟

 

مقامات ارشد ایران فرمودند

 

آمریکای ترامپی به دنبال جنگ نظامی نبوده و نخواهند بود ،از نظر ترامپیست ها امروز آن روزی که سلاح های نظامی تعیین کننده قدرت برتر بوده نیست ، سیستم مالی و دلار جایگزین توپ و تانک شده ، در دکترین ترامپیست ها بجای استفاده از قدرت بمب ، موشک ، توپ ، برای ایجاد وحشت و تسلیم کشور ها تحریم کافی خواهد بود.

 

معمولا در امریکا هر چهار یا هشت سال قدرت بین جمهوری خواهان و‌ دموکرات ها جابجا میشود اگر در انتخابات آینده دموکرات ها پیروز شوند تکلیف نظم نوین ترامپیست ها چه میشود؟

 

یقینا در انتخابات آینده دموکرات ها پیروز نمیشوند ضمن اینکه تا ده سال آینده تفکر ترامپیستی در جهان حاکم خواهد بود.

 

در نظم نوین جهانی با تکیه بر قدرت اقتصادی و شبکه های اجتماعی و فضای مجازی تکلیف بلوک بندی بین کشور ها چه میشود ؟

 

بلوک بندی های جدید نه بر اساس قدرت نظامی که بر اساس توان اقتصادی در حال شکل گیری است ، اینکه کدام کشور در کدام بلوک قرار خواهد گرفت چهار سال دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ مشخص خواهد کرد.

 

در نظم نوین ترامپی جایگاه اروپا چگونه تعریف شده و‌کجا قرار دارد؟

 

در برنامه نظم نوین جهانی نقش بسیار ضعیفی به اروپا داده شده تا جایی که حق ندارد بجز اجرای دستورات و برنامه ها ترامپیست ها برنامه ای را در دستور کار داشته باشد.

 

نظم نوین ترامپیست ها با چین که اقتصاد قدرتمندی در اختیار دارد چه خواهد کرد؟

 

با رفتار ترامپ نسبت به چین حاکمان آن کشور بخوبی برنامه نظم جدید ترامپیست ها را درک کرده و برای عدم مقابله با امریکا و کسب قدرت اقتصادی برنامه دارند با این حال حوادث هنگ کنگ نشان میدهد چین نیز کار سختی در پیش خواهد داشت.

با توجه به شایعه دوستی ترامپ و پوتین روسیه در نظم نوین چگونه تعریف شده است ؟

دوستی ترامپ و پوتین کوتاه مدت خواهد بود روسیه نیز با درک شرایط جدید و از بین رفتن قدرت شورای امنیت و سلاح های نظامی به دنبال یارگیری و کسب قدرت مالی برای مقابله با تحریم هاست ، پوتین راه های هزینه کردن از جیب دیگران در برابر تفکرترامپ را بخوبی پیاده میکند.

با این شرایط که گفتید، تکلیف کشور های آفریقا آسیا و خاورمیانه چه خواهد بود ؟

در افریقا ، آسیا و خاورمیانه بجز چین ، کره شمالی ، ایران و یک دو کشور افریقایی دیگران تسلیم نظم نوین ترامپیستی هستند و حرفی برای گفتن ندارند.

چین ، کره و کشور های افریقایی به نوعی با امریکای ترامپی در حال مذاکره هستند در این بین جمهوری اسلامی ایران که مذاکره با آمریکا را جایز ندانسته و در حال مبارزه و مقابله با تحریم هاست چه نتیجه ای خواهد گرفت؟

در نظام و تفکر ترامپیست ها رعایت اخلاق ،قانون ، حق ، عهد و پیمان معنا ندارد ضمن اینکه حرمتی برای دزدی ، یاغی گری ، زورگویی ، رشوه دهی ، رشوه گیری ، جاسوس پروری ، مهره چینی و.. وجود ندارد این را مسئولین و سیاست مداران کشور ما که از پشتیبانی مردمی فهیم ، صبور و مقاومت همراه با درک شرایط برخوردار هستند وبخوبی میدانند و حال دیگر آگاه هستند که در نظم نوین جهانی به کدخدایی ترامپ موضوع برجام و مسائل جمهوری اسلامی ایران بهانه ای بیش برای قدرت نمایی بمنظور تحقق برنامه ترامپیست ها نبوده و نیست ، لذا حتما دقت دارند تا ایران بیش از این مورد معامله کشور های امضا کننده برجام که خود با آمریکا و نظم ترامپی مشکلات فراوان دارند قرار نگیرند ، لذا امید تلاش کنند ضمن تکیه بر مردم و اقتصاد مقاومتی بومی و ننوشتن برموشک ها و جلوگیری از اشغال سفارت خانه هاو..، اختلافات با کشور های مسلمان منطقه را به حد اقل برسانند تا از دوره جنگ اقتصادی ترامپ با دنیا بویژه چین و اروپا به سلامت عبور کنیم ، ترامپ نیز بیش از این با جمهوری اسلامی ایران درگیر نخواهد شد چرا که فشار بیشتر منجر به جنگ نظامی که در تفکر ترامپیست ها جای ندارد خواهد شد ، آنان پس از بهره گیری ابزاری کنار گذاشتن برجام راهی برای برون رفت از درگیری با جمهوری اسلامی پیدا میکنند که یقینا جنگ نخواهد بود.

 

منبع : پایگاه خبری صبح مشهد

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1975

 

#دستکاری_در_ساختارها #دیپلماسی #برجام #امریکا #چین #تحریم #اقتصاد_مقاومتی #آسیای_میانه #شفافیت
اقتصاد مقاومتی از صادرات غیرنفتی محقق می‌شود/ عدم تأثیر تغییر واحد پول در صادرات

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

اقتصاد مقاومتی از صادرات غیرنفتی محقق می‌شود/ عدم تأثیر تغییر واحد پول در صادرات

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اظهار داشت: تغییر واحد پول در صادرات ملموس نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدحسین روشنک ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به برگزاری همایش روز صادرات در روز 24آذر خبر داد و اظهار داشت: در این همایش از صادرکنندگان برتر استان تقدیر می‌شود و همچنین در جهت آشنایی جوانان با صادرات، دوره‌های آموزش بازرگانان جوان با به‌کارگیری صادرکنندگان برتر استان برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر توجه دولت به صادرات،آن را محرک اقتصاد هر کشور عنوان کرد و افزود: اقتصاد مقاومتی از صادرات غیرنفتی محقق می‌شود.

*تغییر واحد پول در صادرات ملموس نخواهد بود

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به پیشرفت کشور چین به‌عنوان الگوی اقتصادی دنیا اظهار داشت: قیمت پایین کالا، عدم مصرف‌گرایی و توجه به کارآفرینی و تولید از عوامل پیشرفت چین و مطرح‌شدن آن به‌عنوان اقتصاد اول دنیا است.

روشنک در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تغییر واحد پول کشور، تصریح کرد: ما باید سال‌ها قبل ارزش پولمان را به حدی به واقعیت نزدیک می‌کردیم که در مراودات اقتصادی مجبور نباشیم از صفرهای بیشتری استفاده کنیم.

وی با بی‌تأثیر خواندن تغییر واحد پول از ریال به تومان در اقتصاد اظهار داشت: تبدیل ریال به تومان در صادرات ملموس نخواهد بود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به فعالیت‌های آمریکا در زمینه عدم وابستگی به دیگر کشورها از 8 سال گذشته آن را مقدمه‌ای برای افزایش تحریم‌ها عنوان کرد و افزود: در سال‌هایی که آمریکا به جهت منافع خود با ما رابطه داشت، متأسفانه دولتمردان ما متوجه این مهم نبودند، به‌تدریج دیوار تحریم‌ها بالا رفت و به‌جایی رسید که به‌یک‌باره متوجه تحریم‌ها شدیم.

روشنک با تأکید بر اینکه برجام در دیوار تحریم‌ها رخنه کرده است، عدم همراهی کشورهای چین و روسیه با آمریکا در تحریم علیه ایران را از مزیت‌های برجام برشمرد.

وی تصریح کرد: لغو برجام و ادامه تحریم‌ها برای صادرکنندگان استان مشکلی ایجاد نکرده است چراکه خراسان رضوی تجارت آزاد ندارد.

*تعامل دولت‌ها با یکدیگر عامل افزایش صادرات است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی همچنین در خصوص صادرات به روسیه، تجارت را مستلزم برقراری ارتباط و مراوده خواند و افزود: قبل از ورود به صادرات با روسیه باید بازار این کشور را به‌خوبی شناخت، با توجه به فضاسازی دنیا باید بازارهایی را در روسیه پیدا کنیم.

روشنک توجه به تولید و افزایش کیفیت را تنها یک اصل در صادرات عنوان کرد و اظهار داشت: صادرات دو بال دارد تولید و توجه به کیفیت و بال دیگر آن سیاست‌های دولت است.

وی با بیان اینکه اولین فرمول تجارت اعتماد است که به‌سادگی به دست نمی‌آید، تصریح کرد: ارتباط خوب دولت‌ها با یکدیگر عامل افزایش صادرات است.

*طلب 9 میلیاردی صادرکنندگان استان از دولت

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با مشوق‌های صادراتی با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت به دلیل عدم پرداخت تسهیلات دولتی به صادرکنندگان باید پاسخگو باشد ابراز کرد: صادرکنندگان خراسان رضوی مشوق‌های صادراتی را دریافت نکردند.

روشنک بدهی دولت به صادرکنندگان را در سال 89 را 150 میلیارد تومان و سهم استان را 8/1 میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: مجموع طلب صادرکنندگان استان از این محل 9میلیارد تومان بوده است که متأسفانه پرداخت نشد.

#دستکاری_در_ساختارها #صادرات #دولت #تولید #اقتصاد_مقاومتی #تحریم #چین #کارآفرینی #قیمت_تمام_شده #ارز #دیپلماسی #جوایز #برجام #روسیه

http://razavi.farsnews.com/news/13950920001154

 

 

 

 

 
 بایسته‌های تحقق شعار سال و اقتصاد مقاومتی

 بایسته‌های تحقق شعار سال و اقتصاد مقاومتی

 تجربه نشان داده آنچه را اقتصاد دانان بزرگ در خصوص پیش نیاز امنیت سیاسی و اجتماعی برای توسعه اقتصاد گفته اند کاملاً صحیح است.در همین مملکت عزیز خودمان هرگاه فضای سیاسی و اجتماعی داخلی و برون مرزی کشور از امنیت و نشاط برخوردار بوده باعث ایجاد فضای مناسب کسب و کار که رشداقتصاد و کاهش تورم را به همراه داشته شده است و برعکس هرگاه جنجال‌های سیاسی در فضای داخلی وروابط خارجی رقم خورده بلا فاصله بر امنیت فضای مناسب کسب و کار تاثیر منفی گذاشته بطوریکه با وجود در آمدهای سرشارنفتی, رشد اقتصاد متوقف و تورم و بیکاری و به هم خوردن دخل و خرج جامعه خودنمایی کرده است ؛ قلم که فکر می‌کرد در روز ولادت بزرگ عدالت خواه هستی تصمیمی به نوشتن یادداشتی در آن مورد داریم اثر گذاشته ارتباط آنچه نوشتیم با امروز کجاست به او گفتم مولا امیر المومنین حضرت علی (ع) ازجمله راه‌های رسیدن به عدالت و رفاه جامعه را ایجاد امنیت درفضای مناسب کسب و کار حلال برای آحاد مردم معرفی فرموده اند ؛ لذا امروز مناسب است بنویسم در سالی که مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ و سال را به عنوان سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی اعلام فرموده اند و در بیاناتشان بر رفع مشکلات معیشتی مردم تاکید می‌نمایند چرا عده ای که اقلیتی بیش نیستند با گفتن مطالب نا امید کننده فضای شفاف داخلی و سیاست‌های خارجی را تیره و تار معرفی میکنند ؛ وقتی مقام معظم رهبری با صراحت اعلام می‌دارند از مذاکرات هسته ای حمایت می‌کنند و رئیس جمهور محترم نیز می‌گویند در مذاکرات هسته ای هیچ اقدامی بدون نظر رهبری صورت نگرفته و نخواهد گرفت ، چرا این اقلیت بر خلاف آن شعار می‌دهند اینان خوب می‌دانند دولت تدبیر و امید خود را موظف به اجرای رهنمودهای رهبری می‌داند؛ پس چرا شعار‌هاییسر می‌دهند که تاثیر فوری در تخریب فضای کسب و کار و اقتصاد کشور داشته و تورم و بیکاری را افزایش می‌دهد آیا رسیدن به مقاصد سیاسی ارزش تخریب معیشت اقشار کم درامد جامعه را دارد ؛ ملت سربلند ایران اسلامی خود شاهد هستند هر روز که فضای سیاسی جامعه با شعارهای نا امید کنند همراه میشود . قیمت دلار و کالاهای مصرفی افزایش می‌یابد نمایندگان فهیم ملت در مجلس شورای اسلامی نیز که حق سوال از دولت و وزرا را دارند از این بنده کوچک بهتر میدانند سوال از وزرا وکشاندن انها به مجلس تا چه اندازه باعث تخریب امنیت فضای کسب وکار و جلو گیری ازتوسعه سرمایه گذاری در کشور میشود نمایندگان محترم و گروه‌های سیاسی توجه دارند بعضی اقدامات ضمن جلوگیری از تحقق اهداف نامگذاری سال بر زحمت مقام عظمای ولایت برای آرام کردن فضا و برگرداندن امید به جامعه می‌افزاید .

#امنیت #تورم #بیکاری #کسب_و_کار #اقتصاد_مقاومتی #دیپلماسی #برجام #ارز #سرمایه

 

فراخبر 30/3/1393

http://fara-khabar.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=5:1393-03-03-17-07-17&catid=2:eghtesad&Itemid=8

 
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توافق ژنو : حصار تحریم‌ها شکسته شد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توافق ژنو : حصار تحریم‌ها شکسته شد

 پس ازاعلام توافق هسته‌اي ايران وکشورهاي 1+5 و اعلامشروع لغو تحريم‌هاي پتروشيمي، خودرو، فلزات گرانبها، قطعات هواپيما وآزادسازي بخشي از اموال بلوکه شده ايران، رسانه‌هاي بين‌المللي از دستاورد 20 ميليارد دلاري دارايي ايران با امضاي پيش نويس مورد بحث در مذاکرات هسته‌اي خبر داده اند که از اين مبلغ سه ميليارد دلار مربوط به دارايي‌هاي بلوکه شده ايران از سوي آمريکاست و بقيه مربوط به صادرات نفت، محصولات پتروشيمي‌و خودروست که با توافق اوليه ايران و 1+5 مي‌توان آن را وصول کرد.

 البته به گفته ظریف،وزير امور خارجه هم تحريم‌هاي بانکي در بسياري از موارد که فشارهايي در حوزه معاملات بانکي به ايران وارد مي‌شد کاسته شده و امکان نقل و انتقال پول به ايران فراهم خواهد شد و اين برنامه‌ها تا شروع سال نو میلادی اجرايي مي‌شود.به همين علت بود که بلافاصله بعد از اعلام توافق، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور درباره تأثير توافقنامه ژنو در شرايط اقتصادي کشور گفت: براساس اين توافقنامه بخشي از تحريم‌ها کاهش مي‌يابد و بخشي از منابع مالي ما قابل استفاده مي‌شود.

 به دنبال توافق هسته‌اي ايران با کشورهاي 1+5، بخشی ‌از تحريم‌هاي خارجي اعمال شده بر علیه تجار ایرانی برداشته شده و اميد به افزايش رشد شاخص‌هاي اقتصاد ايران را بهبود بخشيده است؛ به نظر مي‌رسد با توجه به استقبال کشورهاي غربي و اروپايي نسبت به توافق هسته‌اي اخير و شکستن سد تحريم‌ها، موانع پيش روي تجار و صادرکنندگان در بخش اقتصاد به ويژه چالش اصلي بازار کار برداشته و زمينه گسترش و رونق سرمايه‌گذاري‌ها در کشور به نحو مطلوبي فراهم شود.

 این مسئله بهانه ای شد تا با محمد حسین روشنک،از چهره‌های ماندگار کار و تولید ، کار آفرین برتر و صادر کننده نمونه ملی ، عضو هیئت نمایندگان، و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران گفتگو داشته باشیمو نظرات ایشان درباره تاثیر توافق نامه ژنو براقتصاد کشورجویا شویم.

 فراخبر: توافق نامه ژنو با استقبال بازرگانان و صادرکنندگان مواجه شد.به نظر شما این توافق نامه با وجود اینکه هنوز در مرحله اجرا قرار نگرفته،چه عاملی باعث شده تا با این استقبال مواجه شود؟

 روشنک: آنچه امروز به عنوان تاثیرتوافق نامه ژنو در محافل عمومی بحث می‌شود به تاثیرات روانی آن در فضای کسب و کار بر می‌گردد.به عبارتی بعد از توافق نامه اطمینانی در بین بازرگانان ایرانی نسبت به بهبود فضای کسب و کار به وجود آمدن و برنامه ریزی را برای آینده تا اندازه ای ممکن کرد و باعث ایجاد جو امیدوارکننده در فضای حاکم بر اقتصاد کشور شد. البته این مختص به تجار ایرانی نبود. بلکه بازرگانان خارجی نیز احساس کردند فضای خوبی برای ارتقای سطح تعاملات اقتصادی بین ایران و آن‌ها فراهم شده است.این مسئله باعث شد تا طرف‌های خارجی و ایرانی احساس کنند فضا به گونه ای پیش می‌رود که می‌توانند سطح تعاملات اقتصادی خود را در آینده نزدیک ارتقا دهند.در نتیجه می‌توان گفت با وجود اینکه هنوز تاثیرات عملی این توافق نامه ایجاد نشده است ، تاثیرات روانی آن باعث شده تا فضای امیدوار کننده ای بر فضای تجارت کشور حاکم شود.

 فراخبر:یعنی هنوزتوافق نامه تاثیر عملی بر فضای تجارت کشور نگذاشته است؟

 روشنک: البته که تاثیر گذاشته است ، اما منظور این است که هرچه جلوتر برویم این تاثیرات نیز روز به روز برای تجار و مردم ملموس تر می‌شود.قبل از این یکی از موانع توسعه تجارت خارجی ایران خود سانسوری بود. خود سانسوری این است که تجار ما به دلیل فضای ایجاد شده ناشی از تحریم‌ها در برنامه ریزی‌های تجار خود با موانعی روبرور بوده و نمی توانستند به صورت دقیق برنامه ریزی کنند. فضا به گونه ای بود که محدودیت تجاری حتی شامل کالاهای غیر تحریمی هم شده بود، به عبارتی با وجود اینکه مراودات تجاری در برخی از کالاها مشمول تحریم نمی شد اما تجار ما به دلیل مبهم بودن فضا، به قضیه ورود پیدا نمی کردند، به همین دلیل لذا با وجود تحریم نبودن دچار یک خودگریزی از بازار می‌شدیم و بدون تمایل ترجیح می‌دادیم تا مراودات تجاری خود را حتی در بخش‌هایی که شامل تحریم هم نبود از بیم تاثیرات تحریم‌ها محدود کنیم .

 فراخبر: رفع این مشکل چه تاثیری گذاشته است؟

 روشنک: بعد از توافق ژنو حصار تحریم‌ها شکسته شد. دنیا حرف به حق رهبری و مردم ایران را پذیرفت که اقدامات هسته ای ایران صلح آمیز بوده و باید به حقوق ملت ایران احترام بگذارد،برای همین درچنین شرایطی تداوم تحریم‌ها در عمل بی معنی خواهد بود. شکستن حصار تحریم‌ها باعث می‌شود تا فضای تجاری کشور شفاف تر شده و تجار بهتر بتوانند برای آینده خود برنامه ریزی کنند،در نتیجه مشکل خود گریزی از تجارت از ترس تحریم هم تا اندازه ای برطرف خواهد شد.

 فراخبر:از فضای به وجود آمده چگونه می‌توان برای توسعه تجارت خارجی کشور استفاده کنیم. به خصوص اینکه در مدت تحریم‌ها برخی از طرف‌های تجاری ما نشان دادند چندان به توافق‌های تجاری با ایران پایبند نیستند؟

 روشنک: بعد از توافق ژنو یکی از فرصت‌های خوبی که برای کشور ایجاد شد امکان تنوع بخشی به طرف‌های تجاری و انتخاب شرکای تجاری کشور است.در واقع رفع تحریم‌ها باعث می‌شود تا دست کشور در انتخاب شرکای تجاری بازتر شود. حال باید از این فرصت استفاده کنیم و اگر با کشوری و یا کمپانی می‌خواهیم سطح مرودات خود را افزایش دهیم باید به دوران قبل برگردیم و ببینم آیا آن‌ها در دوران تحریم به تعهدات خود پایبند بودند یا نه؟ و در آن دوران چه مقدار با ملت ایران همراهی کردند؟جواب گویی به این سوالات باعث می‌شود تا بهتر بتوانیم رفتارهای آن‌ها راپیش بینی کرده و بدانیم در آینده چه قدر به تعهداتشان پایبند خواهند بود .

 فراخبر:در داخل چه اقدامی برای توسعه تجارت باید صورت بگیرد؟

 در حال حاضر یک فضای امید در بین کارآفرینان ایجاد شده است.با این حال این فضای امید نباید باعث شود احساسیو بدون برنامه ریزی و عمل کنیم. به نظر می‌رسد باید قبل از شروع هر اقدامی یک بازنگری وسیعی در تمامی سطوح اقتصادی خود داشته وبا یک برنامه ریزی دقیق و کارشناسی وارد میدان شویم. منظور این است که با برنامه ریزی مشخص کنیم به دنبال چه هستیم؟ در بخش صادرات صنعت و کشاورزی ما می‌خواهیم چه اقداماتی انجام دهیم.

 برای رسیدن به جواب هم باید به سمت ایجاد اتاق‌های فکر برویم. اتاق‌هایی که در آن مدیران اجرایی،بخش خصوصی و متخصص دانشگاهی و مدیران باتجربه دولت با یکدیگر تعامل کرده و برای این بخش‌ها برنامه ریزی کنند.این اتاق‌های فکر می‌تواند کمک‌های زیادی در توسعه کشور داشته باشند چرا که با بررسی و پیش بینی آینده می‌توانند از هم اکنون راهکارهایی برای ارتقای تجارت کشور و برخورد با مشکلات را در نظر بگیرند.

 فراخبر: یعنی در حال حاضر چنین اتاق‌های فکری وجود ندارد؟

 روشنک: البته که دارد، به عنوان مثال اتاق‌های بازرگانی ، اتحادیه صادراتی و وارداتی ، خانه صنعت و معدن و انجمن مدیران و دیگر تشکل‌های اقتصادی می‌توانند نقش اتاق‌های فکر را ایفا کنند اما در دولت‌های قبل آن گونه که لازم بوده به آن‌ها بها داده نشده است.در واقع اگر ما به این تشکل‌ها بها می‌دادیم می‌توانستیم تا حد زیادی از مسایلی که در بحث تجار کشور در سال‌های اخیر به وجود آمده را جلوگیری کنیم. قرآن کریم وقتی ماجرای حضرت یوسف را بیان می‌کند این درس را به ما می‌دهد که باید در مقابل مشکلات قابل پیش بینی برنامه ریزی داشته باشیم ، ما باید از این مسئله در زندگی عملی خود استفاده کنیم. اما ما چه کردیم؟ در زمانی که درآمد ارزی کشور بیش از نیاز بود و از طرفی بر حقوق هسته ای خود تاکید می‌کردیم قابل پیش بینی بود که کشورهای خارجی چه عکس العملی نشان می‌دهند، دولت وقت فیلم حضرت یوسف ساخت اما از آن تجربه نگرفت، در نتیجه برای مردم و برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور مشکلات زیادی بوجود آورد.

 فرا خبر: در حال حاضر برای رفع مشکلات به وجود آمده چه اقدامی باید انجام دهیم؟

 هم اکنون برخورد با تولیدکنندگان و تجار باید مانند برخورد با رزمندگانی باشد که از جنگ برگشته اند. باید به آن‌ها به مثابه افرادی که در میدان نبرد اقتصادی در حال جهاد بودند برخورد کرده وسعی کنیم تا مشکلات و مسایل آن‌ها را واکاوی کرده و درصدد رفع موانع پیش روی آن‌ها بربیاییم.به عنوان مثال اگر در این مدت برخلاف قانون محدودیت‌هایی برای صادرات ایجاد شده آن‌ها را برداریم یا اگر برای بخش تولید موانعی ایجاد شده این‌ها برطرف شد. به طور حتم اگر چنین برخوردی با تولیدکنندگان وصادرکنندگان و بطور کلی فعالین اقتصادی صورت گیرد، شاهد بهبود فضای کسب و کار در کشور خواهیم بود.

 فراخبر:دولت یازدهم چه اقداماتی برای بهبود فضای کسب و کار در شرایط فعلی باید انجام دهد؟

 دولت یازدهم با حمایت صمیمانه مقام معظم رهبری درصد روز اول فعالیت خود توانست گام‌های خوبی برای بهبود فضای کسب و کار کشور بردارد . توفیق دولت د رمذاکرات نیز که با حمایت مقام معظم رهبری تحقق پیدا کرده است می‌تواند فرصت خوبی برای تقویت تولید و ارتقای تجارت کشور باشد. ازاین رو به عنوان یک سرباز در عرصه جهاد اقتصادی می‌توانم بگویم اگر تدابیر مقام معظم رهبری در دوران بحران‌ها نبود ما هم اکنون با مشکلات بسیار زیادتری مواجه بودیم. بنابراین انتظار می‌رود دولت یازدهم با استفاده از رهنمودهای رهبری تلاش کند تا فضای کسب و کار برای حمایت از تولید و صادرات وواردات مواد اولیه و ماشین آلات کشور بهتر شود تا در سال‌های آینده شاهد ارتقای شاخص‌های کشور در راستای تحقق چشم انداز بیست ساله باشیم.

 فراخبر: با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشته اید.

 روشنک: من هم از نشریه فراخبر که دغدغه حمایت از تولید و صادرات کشوربه عنوان یکی از مطالبات مردم ومقام معظم رهبری است را دارد، تشکر می‌کنم.

#دستکاری_در_ساختارها #اقتصاد_مقاومتی #تولید #کارآفرینی #دولت #کسب_و_کار #تشکل‌ها #اتاق #دیپلماسی #تحریم #برجام

#بانک #تشکل‌ها

 

فراخبر سایت ایمان تجارت روشن

 

 

 

http://new.itrco.ir/news/35/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%8C-%D8%B9%D8%B6%D9%88-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%DA%98%D9%86%D9%88-%DA%AF%D9%81%D8%AA—%D8%AD%D8%B5%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%87%D8%A7-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF—/default.aspx
“کمیسیون حذف قوانین اضافی در مجلس باید تشکیل شود”

“کمیسیون حذف قوانین اضافی در مجلس باید تشکیل شود”

روشنک: واحدهای تولیدی تعطیل شده خراسان رضوی قطعاً بیش از ۱۰ درصد است/ سهم ناعادلانه خراسان رضوی از بودجه
رئیس کانون کارآفرینان برتر استان خراسان رضوی گفت: تعداد تعطیلی و غیرفعال بودن واحدهای تولیدی در خراسان رضوی قطعاً بالای ۱۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، موضوعات مختلف اقتصادی در خراسان رضوی از حساسیت بالایی برخوردار است و ساماندهی وضعیت حوزه اقتصاد در خراسان رضوی نیاز به حمایت و اهتمام بیشتر دارد.

در این حوزه کارآفرینی و تجارت بسیار مهم هستند زیرا تولید و بازرگانی در این استان بسته به بخش خصوصی و کارآفرینان حوزه اقتصاد است اما هنوز هم مشکلاتی در این بخش دیده می‌شود.

برای پیگیری مطالبات کارآفرینان و بخش خصوصی در این حوزه گفت‌وگویی با محمد حسین روشنگ رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی داشته‌ایم که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم خراسان رضوی و رئیس کانون کارآفرینان برتر خراسان رضوی به شرح زیر است:

– امکانات تجار خراسان رضوی نسبت به بسیاری از استان‌ها پایین‌تر است.

– خراسان رضوی از معدود استان‌هایی است که تراز بازرگانی آن مثبت بوده یعنی صادرات آن حتی در دوران تحریم نیز بسیار بالاتر از واردات آن بوده است.

– اطلاعات دقیقی در حوزه فعالیت بخش تولید در خراسان رضوی وجود ندارد.

– تعداد تعطیلی و غیرفعال بودن واحدهای تولیدی در خراسان رضوی قطعاً بالای 10 درصد است.

– در وضعیت فعلی در سال 95 نمی‌توان بیکاری را کاهش داد بلکه تنها می‌توان از افزایش آن پیشگیری کرد.

– ستادهای پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی باید در تمام نهادها و تشکل‌های صاحب قدرت تشکیل شوند.

– اقتصاد مقاومتی نباید وارد جریانات سیاسی شود.

– باید سهم خراسان رضوی از بودجه با توجه به اینکه بدنه آن را بخش خصوصی تشکیل می‌دهد مضاعف باشد.

– کمیسیون حذف قوانین اضافی در مجلس باید تشکیل شود.

– وضعیت اقتصادی کشورهای آسیای میانه و روسیه سبب کاهش صادرات خراسان رضوی به آنها شده است.

– امنیت موجود در ایران برای توسعه اقتصادی کشور بسیار مهم است.

تسنیم: وضعیت کلی کارآفرینی و موضوع تجارت در خراسان رضوی به چه صورت بوده و مهم‌ترین موضوعات و مشکلاتی که این بخش از اقتصاد را با خود درگیر کرده چیست؟

روشنک: در حوزه‌های مختلف، کارآفرینی در خراسان رضوی نسبت به اغلب استان‌های کشور زمینه مناسب‌تری داشته و آن هم به این علت است که عمده اقتصاد خراسان رضوی توسط بخش خصوصی و کارآفرینان اداره می‌شود، نمی‌توان گفت که خراسان رضوی اقتصاد بهتری نسبت به استان‌های دیگری که دولت در آنها میلیاردها تومان سرمایه گذاری کرده دارد اما در حوزه کارآفرینی افراد قوی‌تری وجود دارند که اگر امکانات و سرمایه در اختیار آنها قرار بگیرد نقش بسیار موثری می‌توانند برای توسعه اقتصادی استان داشته باشند.

کانون کارآفرینان برتر خراسان رضوی نیز به دنبال این است که کارآفرینی را وارد فرهنگ اقتصاد کرده و آن را توسعه دهد زیرا هر کدام از کارآفرینان می‌توانند عده‌ای را سر کار آورده و اشتغال‌زایی داشته باشند اما تحقق این موضوع نیازمند تلاش بیشتر در خراسان رضوی است در این استان کارآفرینان بالقوه زیاد وجود دارند که باید بتوانیم آنها را به صورت بالفعل درآورده و از ظرفیت‌هایشان استفاده کنیم.

خراسان رضوی در زمینه تجارت نیز به علت اینکه دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است توانسته نقش بسیار مهمی را ایفا کند و تجاربی که خراسانی‌ها در زمینه تجارت غیرکلاسیک دارند را هیچ کدام از استان‌ها نداشته‌اند.

به بیان دیگر تجار خراسان رضوی توانسته‌اند نوعی از تجارت را انجام دهند که در زمان تحریم نیز همان رویه کارآمد بوده یعنی در زمان تحریم‌ها بازرگانان خراسانی بدون «اِل سی» اقدام به صادرات کرده کما اینکه در قبل و پس از تحریم از آن از همین روش‌ها استفاده می‌کنند.

تجار خراسان رضوی از بسیاری از استان‌ها فعال‌تر هستند کما اینکه امکانات موجود برای آنها از سایر استان‌ها پایین‌تر است، به بیان واضح این گله مندی میان صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی وجود دارد که توجه کمتری به آنها می‌شود و علت آن هم این است که سرمایه گذاری دولت در بخش اقتصادی در استان کمتر بوده و این موضوع خودبه‌خود سبب توجه کمتر به خراسان رضوی شده است.

ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه‌ای که در خراسان رضوی وجود دارد اگر حمایت شوند می‌توانند بسیار تقویت شوند؛ خراسان رضوی از معدود استان‌هایی است که تراز بازرگانی آن مثبت بوده یعنی صادرات آن حتی در دوران تحریم نیز بسیار بالاتر از واردات آن بوده است.

تسنیم: جناب روشنک یکی از مشکلاتی که همواره بیان می‌شود این است که آمار دقیقی از وضعیت اقتصاد در خراسان رضوی وجود نداشته و محاسبات واقعی در حوزه تولید و بازرگانی خراسان رضوی دیده نمی‌شود؛ همچنین تعاریف درستی در مورد واژه‌های مربوط به حوزه اقتصاد از جمله بیکاری و یا فعالیت واحد تولیدی وجود ندارد. تحلیل شما در این زمینه چیست؟

روشنک: در برخی از حوزه‌ها آمارها بسیار دقیق است به عنوان مثال در حوزه تجارت نهادهای مربوط آشنایی کامل با تجار و نوع فعالیت آنها دارند و تمام ارتباطات تجاری خراسان رضوی مشخص هستند اما در بحث واحدهای تولیدی، کشاورزی، خدمات و عمران متولی سرجمع کردن آمارها وجود ندارد و قبول دارم که اطلاعات درستی در این حوزه وجود ندارد.

تسنیم: هم اکنون مسئولان بخش‌های دولتی در خراسان رضوی عنوان کرده‌اند که تعداد واحدهای غیرفعال در خراسان رضوی حدود 10 درصد است، برخی مشاهدات میدانی خلاف این مسئله را ثابت می‌کند. شما آماری از میزان تعطیلی واحدها در اختیار دارید؟

روشنک: شاید منظور از این تعداد افزایش بنگاه‌های تعطیل و یا شبه تعطیل بوده زیرا به شخصه این تعداد را قطعا بالای 10 درصد می‌دانم هم اکنون در صنعت مرغداری در خراسان رضوی بیش از 50 درصد تعطیلی داریم و در صنعت غذا نیز همین وضعیت وجود دارد و مجددا تأکید می‌کنم تعداد واحدهایی که تعطیل هستند یا اینکه در اصطلاحی عامیانه تنها چراغ واحد خود را روشن نگاه داشته‌اند قطعا بیش از 10 درصد است.

تسنیم: در مورد بیکاری نیز آمارهای مشابهی ارائه می‌شود با اینکه طبق تعریف فردی که تنها یک ساعت در هفته کار می‌کند شاغل محسوب می‌شود باز هم مشاهدات میدانی در این زمینه قدری با آمارها تفاوت دارد نظر شما در این مورد چیست؟

روشنک: ارتباط بسیار مشخص، علنی و روشنی بین فعال بودن و توسعه بخش تولید و نبود رکود و اشتغال وجود دارد باید این را بپذیریم و بدانیم که رکود در کشور به علت سیاست‌های مبارزه با تورم ایجاد شده و هم اکنون در این وضعیت تمام شرایط دست به دست هم داده و سبب افزایش بیکاری شده است.

در دولت قبل با توجه به اینکه درآمد و وضعیت اقتصادی خوب بود مبارزه با تورم بر پایه تأمین گذاشته و واردات را برای تأمین نیازها انتخاب کرده بودند هم اکنون که دولت در وضعیت دشواری به لحاظ مالی قرار داشته و قصد پیشگیری از تورم را دارد خود به خود کمبود نقدینگی و رکود به وجود می‌آید و این رویه که کاهش قدرت خرید مردم را به دنبال دارد سبب کاهش اشتغال می‌شود.

به نظر می‌رسد دولت امسال پس از بیان مقام معظم رهبری بنا را بر این گذاشته که به دنبال کاهش تورم نباشد اگر این سیاست دنبال شود و با تزریق پول به بخش تولید اشتغال کاهش بیشتری ندارد، اعتقاد ندارم که در سال 95 می‌توان بیکاری را کاهش داد بلکه تنها می‌توان از افزایش آن پیشگیری کرد.

تسنیم: به نظر شما راهکارهای اصلی و عملی اجرای اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی با توجه به مزیت‌های این استان چیست؟

روشنک: تشکیل ستادهای پشتیبانی اقتصاد مقاومتی همانند دوران دفاع مقدس یکی از پیشنهادهای اجرای اقتصاد مقاومتی است وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند قرارگاه پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی نگاه دقیقاً باید شبیه به همان دوران دفاع مقدس باشد، به بیان دیگر باید تمام ارگان‌های صاحب قدرت در هر استانی در این ستادها عضویت داشته باشند و در راستای سیاست‌های آن گام بردارند.

موضوع دیگر اقتصاد مقاومتی این است که نباید وارد جریانات سیاسی شود، متأسفانه دو نگاه سیاسی در این حوزه هم اکنون به وجود آمده که هر دو نابودکننده است یک نگاه این است که اقتصاد مقاومتی را نداشتن ارتباط با اقتصاد دنیا تعبیر می‌کند که این دیدگاه کاملا اشتباه است اقتصاد مقاومتی یعنی نگاه داخلی با بهره گیری از توانمندی‌های خارجی و جهانی؛ ما باید تکنولوژی و مواد اولیه را از خارج وارد کنیم تا بتوانیم تولید مناسبی داشته و صادرات بالایی داشته باشیم.

نگاه دوم در این حوزه این است که نباید هیج ارتباط خارجی وجود نداشته باشد و نگاه ضد وارداتی در آن وجود دارد که در این حوزه باید در نظر داشت هیچ کشوری در دنیا با وارد نکردن مواد اولیه و تکنولوژی نمی‌تواند تولید و صادرات خوب داشته باشد، واردات کالاهای ساخته شده‌ای که در کشور مزیت تولید داریم عملی ناشایست است اما نداشتن واردات برای تولید کالاهای با کیفیت بالا یک نوع الزام است.

تسنیم: به موضوع بودجه ریزی اشاره داشتید به نظر شما ایرادات کلی بودجه ریزی و بحث تخصیص‌های آن به خراسان رضوی چیست؟ آیا از دیدگاه شما سهم خراسان رضوی از این تقسیمات عادلانه است؟ تحلیل خود را بفرمایید؟

روشنک: در دولت قبل نگاه مثبتی به خراسان رضوی وجود نداشت این اشکال و تفاوت دیدگاه بسیار محسوس بود و نگران هستیم که با دیدگاه‌های دولت فعلی نیز اتفاقات مشابهی رقم بخورد که امیدوار هستیم خراسان رضوی بتواند از حقوق خود استفاده کند به اعتقاد بنده وقتی دولت بودجه‌ای را برای بنگاه‌های اقتصادی در نظر می‌گیرد باید سهم خراسان رضوی مضاعف باشد؛ زیرا بدنه اقتصاد این استان بخش خصوصی است و نیاز به حمایت بیشتری دارد.

البته باید در نظر داشت که بودجه از توانمندی حاصل می‌شود، این دولت با دست خالی کشور را اداره کرده و این موضوع باید به عنوان یک واقعیت در نظر گرفته شود اما درخواست ما این است که با توجه به اینکه شهر مشهد متعلق به ساکنان آن به تنهایی نیست و به تمام ایران تعلق دارد، نگاه مجلس و دولت در این حوزه به خراسان رضوی باید نگاه به کل مردم ایران باشد.

اما این نگاه وجود ندارد در نظر بگیرید در بسیاری از جهات پیشرفت خراسان رضوی بسیار ناچیز بوده به عنوان مثال وضعیت بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی پس از 25 سال هنوز مطلوب نیست و با اینکه این محدوده متعلق به تمام مردم ایران است به آن توجه درخوری در این دولت و دولت قبلی نشده است.

امروز ما در دنیا به علت داشتن مجموعه حرم مطهر رضوی سربلند هستیم این مکان علاوه بر مذهبی بودنش به عنوان یک مرکز عظیم معماری و بنای فاخر و با ارزش مطرح است اما اطراف آن همچنان مشکل داشته و لذا از دولت با وجود کمبودهایی که دارد انتظار می‌روذ که اقتصاد خراسان رضوی را به عنوان یک اقتصاد پیشرو بخش خصوصی با دید وسیع‌تر و گشاده‌تر نگاه کنند، همچنین همین تقاضا را از مجلس نیز داریم.مجلسی در ایران افتخار پیدا می‌کند که مشهد را متعلق به همه ایران بداند و از سرجمع بودجه همه ایران برای این شهر و تأسیسات زیربنایی آن به ویژه در حوزه حمل و نقل دیدگاه ملی داشته باشد.

تسنیم: به نظر شما مجلس جدید با استفاده از چه راهکاری می‌تواند به اقتصاد خراسان رضوی کمک کند؟

روشنک: مجلس آینده قطعاً از مجلس قبلی بهتر است زیرا در آن احزاب سیاسی مختلفی وجود داشته و با تضارب آرا می‌توان به بهبود وضعیت کمک کرد.

اما مشکلی که وجود دارد حجم قوانین بسیار زیاد است که علت آن هم این است که در هر دوره مشکلاتی وجود داشته که به فراخور آن قانونی تصویب شده بدون اینکه قوانین اضافی قبلی حذف شودمجلس آینده یکی از اقداماتی که باید انجام دهد این است که کمیسیونی برای حذف قوانین اضافی و دست و پاگیر تشکیل دهد.

باید بررسی شود تمام قوانین اضافی در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و دیگر مواردی از این دست حذف شود که این موضوع باید در حوزه اقتصاد مضاعف باشد در این بخش مقررات زیادی وجود دارد که مزاحم بوده و شفافیت لازم را ندارند در واقع این مصوبات باید به گونه‌ای باشد که هر کسی نتواند تعبیر شخصی داشته باشد.

تسنیم: شاهد اجرایی شدن برجام هستیم و انتظار می‌رود که رویه‌های صادراتی تسهیل شوند اما همچنان شاهد این هستیم که مشکلاتی در این حوزه وجود دارد فکر می‌کنید تأثیر اجرایی شدن توافق هسته‌ای در خراسان رضوی تا این لحظه چه میزان بوده است؟

روشنک: برجام هم به سرنوشت شعار اقتصاد مقاومتی دچار شده یعنی به نگاه سیاسی گرفتار شده هیچ کس نباید این تصور را داشته باشد که برجام بدون موافقت مقام معظم رهبری امکن اجرا داشت ممکن است تمام نظرات ایشان توسط دولت اجرا نشده و تیم مذاکره کننده نتوانسته باشد که آنها را محقق کند اما بدون عنایات ایشان این مهم اجرایی نمی‌شد.

اینکه تصور باشد که برجام متعلق به دولت است اشتباه بوده بلکه این توافق متعلق به نظام بوده و موفقیت و شکست آن مربوط به حکومت و مردم است.

این نگاه سیاسی که به برجام مستولی شده یک آسیب است همچنان که مردم صلح در جنگ با عراق را پذیرفتند برجام را نیز باید بپذیرند تشخیص مقام معظم رهبری نرمش قهرمانانه بود اما اینکه چه تأثیری داشته این است که در وهله نخست اثر مناسبی داشت اما نگاهی که هم اکنون به وجود آمده امید را کمرنگ کرده و این مسئله اثر خود را داشته است.

اما در مورد خراسان رضوی باید گفت که در دوارن تحریم‌ها خراسان رضوی با شیوه‌های محلی تجارت می‌کرد و هنوز هم این رویه ادامه دارد اما در دوران برجام مشکل دیگری بروز کرد و آن این بود که اقتصاد کشورهای آسیای میانه با مشکل مواجه شد و سطح درآمدی آنها پایین آمد و این مسئله صادرات ما را به آن کشورها کمرنگ کرد.

باید در نظر داشت که کشوری که در طول 12 سال اقتصاد خود را با دنیا قطع کرده زمان می‌برد تا به حالت عادی برگردد و امکان برقراری ارتباط مجدد آن با دنیا در کوتاه مدت وجود ندارد.

دولت برای رفع معضلات موجود اقتصادی باید حوزه مسکن را فعال کند زیرا اگر این حوزه فعال شود صدها بنگاه تولیدی و تجاری فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

البته جا دارد مردم ایران شکرگزار خداوند، حضرت ثامن‌الحجج و مقام معظم رهبری و پس از اینها قدردان نیروهای مسلح باشند زیرا در کشور ما بیشترین امنیت وجود داشته و این موضوع برای توسعه اقتصادی بسیار مهم است.

اگر این امنیت در فضای سیاسی نیز به وجود بیاید نیز می‌تواند بسیار اثرگذار باشد زیرا جذب سرمایه گذاری خارجی نیاز به همدلی و امید دارد نباید جوی به وجود بیاید که سرمایه گذاران از ورود به ایران هراس داشته باشند و در این زمینه قدری سعه صدر و انتقادپذیری باید بیشتر باشد.

مقام معظم رهبری در برخی از موقعیت‌ها تذکر می‌دهند اما نباید پس از آن اجازه داد که از این موضوع دیگران سواستفاده کنند به عنوان مثال اگر مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی موضوعی را مطرح می‌کنند نباید به دنبال مقصر گشت بلکه باید با همدلی برای رفع مشکل تلاش کرد اگر این موضوعات به نتیجه برسد سال 95 می‌تواند بسیار موفقیت آمیز باشد.

 

#دستکاری_در_ساختارها #تولید #برجام #تحریم #اقتصاد_مقاومتی #تحریم #صادرات #کارآفرینی #اشتغال #بیکاری

#سیاست #تورم #قانون #حمل_و_نقل #دیپلماسی #عراق #امنیت #سرمایه #دولت #سیاست #مسکن #رکود #واردات #شفافیت #کشاورزی #میانه

#مسکن

 

5/2/95 – تنسیم

 

://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/02/05/1055331/%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D9%8B-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-10-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D9%87%D9%85-%D9%86%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87
وعده‌های تحقق نیافته دولت نهم و دهم

وعده‌های تحقق نیافته دولت نهم و دهم

اتاق بازرگانی مشهد و عضو اتاق بازرگانی ایران در یکی از روزهای گرم تابستان امسال میهمان دنیای
اقتصاد بود ، او که چند دوره تولید کننده و صادر کننده نمونه ی کشوری و چهره ماندگار کار و تولید بوده ،
اکنون به عنوان کارآفرین برتر در بخشهای تجارت ، تولید و عمران فعالیت می‌کند. وی که از نیروهای تاثیر
گذار جبهه و جنگ و از همرزمان شهید نورعلی شوشتری در دوره دفاع مقدس بوده ، علاوه بر حوزه ی
اقتصاد در حوزه اجتماعی و سیاست نیز فعال است و از چهره‌های نزدیک به‌هاشمی رفسنجان و در زمره
حامیان رییس جمهور منتخب قراردارد . به همین مناسبت گفتگوی ما با ایشان به وضعیت تولید و تجارت
در استان محدود نشده و به بحثی طولانی در باره ی وضعیت اقتصاد ی کشور در 8 سال گذشته و چالش
های پیش روی دولت آینده انجامید .

 به نظر شما وضعیت فعلی اقتصاد کشور و مشکلاتی که فعالان اقتصادی با آن مواجه هستند چگونه
است و عملکرد اقتصادی دولت قبلی بر وضعیت کسب و کار فعالان اقتصادی را چگونه ارزیابی میکنید ؟ 


 سوال جامعی بود . متاسفانه این روزها شاهد تعریف و تجمیدهای از دولت فعلی هستیم که هیچ پایه و
اساسی ندارد . این تعریف و تمجید‌ها بدون بررسی قولهای آقای احمدی نژاد در این 8سال بوده است .
ایشان گفتند قیمت ارز 600 تومان است اما ارز 600تومانی کجاست ؟ ایشان گفتند ما نرخ بیکاری و تورم را
تک رقمی میکنیم اما کجاست ؟ گفتند ما در پایان دولت دهم در زمینه ی مسکن هیچ بی خانمانی نخواهیم
داشت و دهها مورد از همین قولها توسط ایشان به مردم داده شد . گفتند قطعنامه کاغذپاره است ، اگر
کاغذ پاره است پس چرا با اینهمه مشکلات اقتصادی مواجه هستیم ؟ یا آن زمان که گفتیم کاغذ پاره است
اشتباه کردیم و کاغذ پاره نبود یا الان که اینهمه مشکل داریم به مردم حقیقت را نمیگوییم و نمی گوییم که
این همه مشکلات مربوط به سوء مدیریت ماست .

شاید هم واقعا کاغذ پاره بوده ؟
البته نظر من این است که کاغذ پاره نبوده است درآمدی که کشور ما درطول این 8 سال داشته است را اگر
را درآمد هر یک ازدولت‌های بعد انقلاب مقایسه کنیم میبینیم که درآمد این دوران به اندازه ایست که باید
چندین برابر این 8 سال کار اقتصادی و زیر بنایی انجام میشد . در همین خراسان چند شهرک صنعتی در
این 8سال اضافه شده که در شهرک‌های صنعتی قبلی هم واحد‌های صنعتی جدید اضافه شده است !؟ این
شهرک‌ها همه مربوط به دوره‌هاشمی و خاتمی است . حاصل این همه سفر استانی دولت چه بود ؟ ! در
زمینه مدیریت اقتصادی ما بدترین دوران را داشتیم .قد مدیران اقتصادی دولت نهم و دهم قد کوتاهی بود .
این افراد قادر به مدیریت وضعیت اقتصادی کشور نبودند و نتیجه این شد که الان در وضعیت بحران هستیم

 پس دلیل این همه اصرار برای خوب نشان دادن وضعیت کشور چیست؟
دلیلش این است که دولت آینده را تحت فشار قرار دهند . من به عنوان یک کارشناس عرض میکنم ، نه
تولید کننده ی ما در شرایط فعلی امیدی به تولید دارد نه بازرگان ما جرات تجارت دارد . آقای احمدی نژاد
در دولت نهم و دهم دو بار مجبور به تصویب ممنوعیت صادرات شد که این کار بر خلاف قانون پنجم توسعه
بود ، چه کسی پاسخگوی چنین وضعیتی است ؟ چطور میشود اعتماد را به بازار بین الملل برگرداند ؟!
چطور صادرکنندگان را متقاعد کنیم که دوباره این اتفاق نمی افتد ؟! واردات ما در گذشته عمدتا اقلام
سرمایه ای و مواد اولیه ای تولید بوده در8 سال گذشته جهت واردات به سمت کالاهای مصرفی تغییر کرده
است . یعنی ما ازتولید کاستیم و به تجارت کالاهای ساخته شده روی آوردیم . هیچ یک از شاخصه‌های
تولید و تجارت بهبود پیدا نکرده ، اطمینان و اعتماد تولید کننده و بازرگان از بین رفته است .
به نظر شما در مواجهه با این وضعیت پاسخ درست به افکار عمومی چیست ؟
به نظر من باید با مردم صادق باشیم ووضعیت را به مردم بگوییم ، شاید توجیه مان هم این باشد که دنیای
استکبار نگذاشته که ما موفق شویم اما اشکالی ندارد ، بگوییم دنیای دنیار استکبار مانع موفقیت ما شده اما
نگوییم ما موفق هستیم .
 ممکن است در این زمینه به مصداق عینی اشاده کنید ؟
مثالی میزنم ، انصافاً هر بار که مقام معظم رهبری سال جدید را نام گذاری میکردند ، پشت این نام گذاری
نوعی فکر و تدبیر نهفته بود . سوال این است که این دولت کدامیک ازین نام گذاری‌ها را محقق کرده است
؟ اگر چه اهداف این نام گذاری‌ها خیلی والا بود و مردم و بخش خصوصی برای تحقق اهداف این نامگذاریها
خیلی تلاش کردند اما دولت چه کار کرده است ؟
به نظر شما انتخابات اخیر چه تاثیری بر روند فعلی اقتصادی کشور خواهد داشت؟
طبیعتا جو امید و امنیتی که بعد از انتخابات،در کشور ایجاد شد در اقتصاد هم تاثیر گذاشت و موجب
کنترل وضعیت تورم چه درنرخ ارز و چه در نرخ ارزاق عمومی شد.اما این کنترل یک کنترل سیستماتیک
نبود.مسئولان مربوطه کار خاصی انجام ندادند،شرایط و امکانات خوبی در این مدت به وجود نیامد،بلکه
دلایلی هم وجود داشت که باید وضعیت از این بدتر می‌شد،اما این وضعیت خوب اقتصادی حاصل حماسه
سیاسی ای بود که توسط مقام معظم رهبری هدایت شد.اما یک نگرانی در بین فعالان اقتصادی و اقتصاد
دانان وجود دارد و آن هم توقعات جامعه از دولت برآمده از حماسه سیاسی است.
 منظور شما چه مشکلاتی است؟
یعنی توقعاتی در مردم از دولت ایجاد می‌شود که باعث مشکلاتی برای کشور و نظام می‌شود.اگر چه من
نمی خواهم مطالبی بگویم که باعث ایجاد یاس و نگرانی بشود اما اگر تدبیری اندیشیده نشود و این توقع
همچنان بالا بماند و اقدامی هم صورت نگیرد
انشاءالله باتدبیر ” دولت تدبیر و امید ” بر این وضعیت فائق میاییم ، اما باید توقعات مردم را کنترل کنیم .
این انتخابات نشان داد مردم باز هم پیروزند
من شرایظ آینده را شرایط مطلوبی نمی بینم.ما در سه ماهه اول امسال و چهار ماهه سال گذشته افت قابل
توجه واردات را شاهد بودیم.برخلاف آنچه امروزه از دولت شنیده می‌شود این افت واردات که عدد درشتی
هم هست باعث کمبود ذخایر می‌شود.
علاوه بر واردات،صادرات و تولید هم افت داشته است.می بینیم که هر سه شاخص افت داشته اما از طرف
مقابل ، مصرف کم نشده و ممکن است حتی به خاطر آرامش بازار تا حدی هم بیشتر شده باشد و این مسئله
قطعا برای دوت آینده و مسئولین اقتصادیش مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

 آقای مهندس ترکان نیز در مصاحبه ی اخیرشان گفته اند که وضیت از آنچه ما پیش بینی می‌کردیم
بدتر است و اولین مشکل دولت آینده را تامین ارزاق عمومی دانسته اند ، نظر شما چیست؟
من اولین چالش و بزرگترین چالش دولت آینده را ناتوانی در پاسخگویی به توقعات اقتصادی می‌دانم.من
حرفم اقتصادی است.چون در همین مدت کوتاه آرامش،بدترین نوع تحریم‌ها علیه ما اعمال شد،اگر در این
شرایط آرامش نمی بوداثر تورمی این تحریم‌ها بسیار بیشتر می‌شد.یعنی این فضای ارامش باعث شد تا
حدی اثر تورمی این تحریم‌ها کمرنگ شود،اما در دراز مدت اینطور نخواهد بود.سود این مسئله فقط نصیب
دولت فعلی می‌شود. در حالیکه این آرامش محصول دولت آینده است اما دولت فعلی بهره اش را می‌برد. به
نظر من همانطور که مهندس ترکان فرمودند چالش دولت آینده پاسخگویی به نیازهای روزمره مردم خواهد
بود.دولت فعلی از همه بهتر می‌داند که وضعیت خوب نیست چون آنها بیشتر از همه آمار و اطلاعات دقیق
واردات و ذخایر انبارها و ارز در دسترس آگاهی دارند.وما می‌گویم چرا وضعیت را وارونه جلوه می‌دهید.

نظر شما پیرامون نکات مثبت ارائه شده درباره عملکرد اقتصادی این 8 سال چیست؟
من معتقدم نکات مثبتی هم که درباره این دولت مطرح شده اغراق آمیز بوده است.این دولت با صدا و سیما
درگیر بود چطور شد یکدفعه و در آخر کار با هم اینقدر صمیمی شدند و صدا و سیما آن برنامه را برگزار کرد
و آن توصیفات تعجب بر انگیز را درباره ی رئیس دولت ارائه داد.بلافاصله بعد از این اتفاق دولت از جیب
فعالان اقتصادی به صدا و سیما هدیه داد.نمایشگاه بین المللی و زمین آن مال دولت نیست که بخواهد به
کسی ببخشد،نمایشگاه و زمین آن متعلق به فعالان اقتصادی و اقتصاد کشور بوده،هست و خواهد بود.به چه
حقی دولت چنین مکانی را بخشیده است. معروف است که اگر کسی چند سال در جایی کسب و کار کند
در آنجا حق پیشه پیدا می‌کند، خوب آیا فعالان اقتصادی کشور که چندین سال در آن مکان نمایشگاه
برگزار کرده اند، نسبت به آنجا حق پیشه ندارند؟یکدفعه دولت می‌آید و با یک یادداشت این‌ها را می‌بخشد
به بهای جملات زیبای رئیس سازمان صدا و سیما.چطور آقای احمدی نژاد بیاید و از جیب فعالان اقتصادی
چنین بذل و بخششی انجام دهد.این کارها در پایان دولت فقط ایجاد زحمت برای دولت بعدی است.من
همین جا از دولتی که مدعی خوب عمل کردن است درخواست می‌کنم که دردسر برای دولت بعدی درست
نکند.اگر قرار است واگذاری ای صورت بگیرد و اگر قرار است نیرویی در فرمانداری‌ها و استانداری‌ها
استخدام شود،بگذارید دولت بعدی این کار را انجام دهد.چرا در پایان دولت کاری می‌کنید که دولت آینده
را در معذوریت قرار دهید؟این‌ها شاید مطا لب اقتصادی نباشد اما تاثیرش به اقتصاد باز می‌گردد.

 به هر حال غرب برای تحریم و افزایش فشار بر ما استدلال‌های غیر عادلانه ی خودش را دارد ، به
نظر شما در این فضا بیان جملاتی مثل ((تحریم‌ها کاغذ پاره ای بیش نیست)) چه تاثیری می‌توانسته
بگذارد ؟

وقتی ما بگوییم کاغذ پاره ای بیش نیست دولت‌های متخاصم تحریک می‌شوند و تحریم‌ها را افزایش می‌
دهند . همان اول که بحث تحریم‌ها مطرح شد من گفتم که صادقانه به مردم بگوییم تحریم‌ها اثر دارد . آیا
ما دیروز میتوانستیم بگوییم جنگ اثر ندارد ؟ ما در جنگ شهید می‌دادیم ، جانباز و اسیر می‌دادیم . جنگ
خرابی داشت و ما نمی توانستیم به مردم بگوییم جنگ اثری نداشت و هیچ مشکلی ایجاد نکرد . اگر این
حرف را می‌زدیم توهین به شهدا و جانبازان بود . اگر یک زمانی گفتیم اثر ندارد اشتباه کردیم ، تحریم‌ها
اثر دارد.اما تشخیص اینکه در مقابل این تحریم‌ها چه اقداماتی باید انجام دهیم بر عهده ی ما نیست بر
عهده ی ولایت و رهبری است. اگر ایشان تشخیص داد که باید مقاومت کنیم ،مقاومت می‌کنیم، اما نباید
بگوییم تحریم‌ها اثر ندارد و کاعذ پاره است.


سهم تحریم‌ها در ایجاد بحران اقتصادی کشور چقدر میدانید ؟
اگر چه تحریم‌ها از روز اول در اقتصاد ما تاثیر داشته و اکنون هم دارد ، ا ما درصد کمی از مشکلات
اقتصادی امروز ما به تحریم‌ها مربوط میشود . وقتی ما بیش از 700میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم ووقتی
که به قول همان‌هایی که تحریم‌ها را کاغذ پاره میدانستند اولین کاغذ پاره را دیدیم ، چرا سبد ارزی را
برای امروز ذخیره نکردیم ؟ پس معلوم میشود مدیریت ما اشکال داشت . اگر ما میگوییم تحریم‌ها اثر دارد
منظورمان این است که تحریم‌ها اثر فوق العاده گذاشته به دلیل اینکه ما سوء مدیریت داشتیم . ما چند
سال در پارلمان بخش خصوصی یعنی اتاق بازرگاتنی داد زدیم و به دولت گفتیم نرخ ارز این است ، نرخ ارز
را مصرفی نکنید ، تولید را از بین نبرید ، نرخ ارز باید به نرخ واقعی برسد تا هم تولید ما اتقصادی شود و هم
صادرات مان رونق بگیرد . اما دولت به جای این کار ، با پایین نگه داشتن نرخ ارز به کارخانجات چین
سوبسید داد .وقتی بنا بود کاغذ با دلار 1000تومان یا 800 تومان از چین بیاید دیگر تولید کاغذ در داخل
اقتصادی نبود . اما اگر 5 یا 6 سال قبل که اتاق بازرگانی و کمیسیون صادرات اتاق ایران رسما ً نرخ دلار را
2400
تومان اعلام کرد ، نرخ دلار را به 2400 تومان میرساندیم ، دلار‌های نفتی به این راحتی از دست
نمیرفت . در نتیجه ی فشارها و دست و دلبازی‌های دولت بود که سوء مدیریت در مصرف ارز ایجاد شد . به
هر کالایی حتی به زین اسب هم ما دلار 100 تومانی اختصاص دادیم . تازه دولت مدعی بود نرخ ارز 600 تومان است. از بزرگترین اشتباهات دولت نهم و دهم ثابت نگه داشتن نرخ ارز با تزریق هر چه بیشتر ارز به بازار
بود. درباره نرخ ارز باید عرض کنم که از 3 سال قبل فعالان بازرگانی به صراحت به دولت گفتند که فقط تا
یکسال دیگر میتوانید جلوی جهش ارز را بگیرید . اما دولت وعده داد که من نرخ بهره را تک رقمی میکنم .
خوب این یک شعار بود . چقدر صدا و سیما در باره تک رقمی کردن نرخ بهره صحبت کرد . پس چه شد ؟
خب بگوییم ما میخواستیم این کار را بکنیم اما شکست خوردیم و مدیریت غلط بود .

در همين مصاحبه ، آقاي تركان گفتند ما فكر نميكرديم وضع كشور تا اين حد بد باشد و ايشان در
جايي گفتند ممكن است در كشور با كمبود ارزاق عمومي مواجه بشود ، نظر شما راجع به گفته ايشان
چيست ؟
من ضمن اينكه براي مهندس تركان احترام بسيار زيادي قائلم و صحبت‌هاي ايشان را كاملا كارشناسي مي
دانم و مشكلات زيادي را هم پيش روي دولت آينده مي بينم اما معتقدم قطعا آقاي تركان از قبل هم مي
دانستند كه وضعيت بسيار بدتر از اين است. شايد آن موقع چون به دنبال پيروزي بودند ، نمي خواستند باور
كنند ، حالا كه پيروز شدند بيشتر باور كرده اند .يكي از دلايلي كه ما اصرار داشتيم دكتر روحاني بيايند
همين بود كه ميدانستيم كه وضعيت اقتصادي و مديريتي كشور خراب است . با تمام احترامي كه براي
استاد خودم آقاي مهندس تركان قائلم مي گويم كه مردم ما مردم اميدوار ، پركار ، آرام و مبارزي هستند و
توان بالقوه كشور هم توان بالايي است در نتيجه من كمبود ارزاق را پيش بيني نمي كنم و قبول ندارم ، البته
سختي را چرا .
آيا شما اين مسئله را در مورد استان هم جدي نمي دانيد؟
در استان هم من تا حدي كمبود كالا را پيش بيني مي كنم . ما قطعاً در تأمين ارزاق عمومي با كمبود
مواجهيم . ما اصلاً ذخيره نكرده ايم . كشوري كه مي داند بدترين تحريم‌ها عليه اش اعمال شده ، چرا
كالاهاي اساسي را ذخيره نكرده است . در فيلم يوسف پيامبر ديديم كه فرعون ذخيره سازي كرد . ما نبايد
از همين فيلم درس مي گرفتيم . اگر ذره اي از قرآن و داستان يوسف پيامبر ياد مي گرفتيم بايد
دلارهايمان را ذخيره مي كرديم ، كشاورزي مان را توسعه مي داديم و نيازهاي اصلي كشور را در نظر مي
گرفتيم . چرا درس نگرفتيم . امروز كه ما به اوج تحريم رسيده ايم ، به اوج كمبود هم رسيده ايم . اگر از من
بپرسند بزرگترين ايراد دولت نهم و دهم را چه مي داني ؟ مي گويم عدم توجه به همين آيات قران . اما در
عين حال مردم ما مردم قوي هستند ، كشور ما ، اتصاد و بخش خصوصي ما بالقوه قوي هستند پس مي
توانند راهكارهاي برون رفت از تحريم‌ها را پيدا كنند و موفق شوند . همچنان كه در زمان جنگ توانستيم ،
در بدترين بحران‌ها پيروز شويم ، الان هم انشا الله با تدبير دولت “دولت تدبير و اميد ” بر اين وضعيت فائق
مي آييم ، اما بايد توقعات مردم را كنترل كنيم .
آقاي دكتر زيبا كلام در مشهد گفتند كه پاشنه آشيل دولت آقاي روحاني مسئله هسته اي
است و اگر مسئله هسته اي حل شود بقيه مسائل تا حدي حل خواهد شد آيا شما هم اعتقاد داريد كه اگر
مسئله هسته اي حل شود ، ساير مسائل اقتصادي هم حل خواهد شد؟
معنا و مفهوم این که در پایان دولت ، استاندار را بخاط اینکه در مجلس سخنرانی فردی که احتمال میدهند
رقیب فکری رئیس دولت فعلی بوده را یک شبه عوض میکنند چیست ؟
ببينيد آن درصد از خرابي اقتصاد كه به تحريم‌ها و هسته اي مربوط است بسيار كمتر از درصدي است كه
به ضعف مديريت مربوط است . ما معتقديم كه آن بخشي كه مربوط به سوء مديريت است انشاالله به زودي
اصلاح مي شود . اما بخشي كه به مسائل هسته اي بر مي گردد به اين زودي حل نخواهد شد . چون ببينيد
تحريم‌ها در دوران آقاي احمدي نژاد برقرار شده اما دو ، سه برابر اين دوران زمان لازم است تا برطرف شود، يعني اينطور نيست كه ما فردا بگوييم هر هر چه شما گفتيد ما پذيرفتيم و آنها هم از پس فردا تحريم‌ها را
لغو كنند . بايد در مسائل هسته اي براساس شاخص عقلانيت و اعتدال پيش برويم . شعار‌هاي انحرافي اي
كه در كنار خط مقام معظم رهبري داده شد ما را با اين مشكلات مواجه كرد. اگر ما در همان خط و جهت
رهبري كه داراي عقلانيت و تدبير است پيش برويم ، مي توانيم با دنيا تعامل كنيم و اگر با دنيا تعامل كنيم ،
تحريم‌ها كمتر مي شود و در اين صورت قطعا اقتصاد ما رونق مي يابد و مضيقه‌هاي امروز را نخواهيم
داشت

 اگر بخواهيد در يك جمله دولت نهم و دهم را توصيف كنيد چه مي گوييد ؟
من به مديريت دولت نهم و دهم نمره ي قبولي نمي دهم . چون هيچ يك از شاخصه‌هاي اقتصادي ، سياست
خارجي و ولايت مداري در اين دولت مثبت نبوده است . ما زحمات اين دولت‌ها را منكر نيستيم ، بدنه ي
اجرايي و كارشناسي اين دولت افراد بسيار زحمت كش و پرتلاشي بودند اما چون سياست‌هاي مركزي ،
پولي ، ارزي ، بين المللي و اجتماعي اين دولت ،‌سياست‌هاي موفقي نبود ، بدنه اجرايي دولت نيز توفيق
چنداني نداشت .
 يكي از مسائلي كه پيش روي دولت آينده است بحث يارانه‌هاست ، به نظر شما با توجه به افزايش
حجم نقدينگي در كشور ، دولت آينده در اين زمينه با چه مشكلاتي مواجه خواهد بود ؟
ببينيد ، اصل بحث تعديل اقتصادي ، بحث تعديل قيمت‌ها و بحث رساندن مستقيم يارانه‌ها به اقشار كم
درآمد متعلق به آقاي احمدي نژاد نيست و متعلق به رهبري و دولت‌هاي آقايان‌هاشمي و خاتمي بوده است. مجلس قبل از روي كار آمدن آقاي احمدي نژاد تصويب كرد كه قيمت حامل‌هاي انرژي به تدريج افزايش
پيدا كند تا به قيمت جهاني برسد . آقاي احمدي نژاد آمد و طرح را قلع و قمع كرد . در ابتدا ايشان گفت
قيمت حامل‌هاي انرژي بايد از اين هم ارزان تر شود ، بعد ديد نمي شود و اين طرح را اجرا نكرد . در واقع
طرح تعديل اقتصادي ، اصلا اجرا نشد و فقط توزيع نقدي پول در بين مردم اجرا شد ، آن هم به شكل غلط .
طرحي كه در سند چشم انداز و برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده بود ، اين بود كه بخشي از درآمدي كه
از افزايش قيمت‌هاي قسمت‌هاي مختلف به خصوص حامل‌هاي انرژي بدست مي آيد در توليد و اقتصاد به
كار گرفته شود و بخش ديگر آن هم بين اقشار كم درآمد توزيع شود . متاسفانه آن بخش آخر را به اين دليل
كه انگيزه داشتند اجرا كردند اما دو بخش اول را ناديده گرفتند . من به عنوان فردي كه طرفدار تعديل
اقتصادي و هدفمندي يارانه بوده ام ، مي گويم اجراي اين طرح اصلا توفيقي نداشته و دولت آينده هم
مشكلات زيادي براي تأمين يارانه‌ها خواهد داشت .

 تا اينجا ما درباره ي مديريت كشور صحبت كرديم ، نظر شما راجع به عملكرد مديران استان در
طول 8 سال گذشته چيست ؟
من معتقدم كه مديران اجرايي دولت انسان‌هاي زحمت كشي بودند و قطعاً در استان خراسان هم همينطور
بوده . اما بگذاريد من هم يك حرفي را از آقاي تركان نقل كنم ، ايشان گفتند هر كسي بايد در جاي خودش
به كار گرفته شود و من معتقدم در اين 8 سال اين اتفاق نيفتاده است . من نمي خواهم بگويم استاندار فعلي
با آقاي صلاحي خيلي تفاوت دارد اما معنا و مفهوم اين كه در پايان دولت ، استاندار را به خاطر اينكه در
مجلس سخنراني فردي كه احتمال مي دهند رقيب فكري رئيس دولت فعلي بوده ، يك شبه عوض مي كنند
چيست ؟ آنهايي كه ديروز رئيس دولت را اينقدر بزرگ مي ديدند ، امروز شعارهايي ندهند كه بزرگتر از
شعارهاي منتقدين قبلي اين دولت باشد . ما از آنها مي خواهيم بگذارند دولت تدبير و عقلانيت توانمندي
هاي خودش را بكار گيرد . در پايان بگويم كه ما دوراني را پشت سر گذاشتيم مثل دفاع مقدس و سختي‌ها
و رنج‌هاي زيادي كشيديم ، اما در نهايت در جنگ پيروز شديم . مردم ما در آن دوره نشان دادند كه مردم
صبور پرتواني هستند ، در بحث تحريمها هم مردم اين دولت را حمايت و ياري ميكنند و ما اميدواريم با
هدايت‌هاي مقام معظم رهبري دوباره پيروز شويم. در عمليات خيبر شهيد شوشتري فرمودند : (( ما باز هم
پيروزيم )) قطعا بدانيد اين انتخابات نشان داد مردم ما بازهم پيروزند.

دنیای اقتصاد- 31/4/1392

#تولید #یارانه #انرژی #دستکاری_در_ساختارها #یارانه #تحریم #دیپلماسی #کشاورزی #ارز #بانک #کسب-و-کار #برجام #سیاست #تشکل‌ها #رانت #واردات #دولت #دیپلماسی

http://new.itrco.ir/interview/12/%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%DA%A9-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%DA%AF%D9%81%D8%AA—%D9%88%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%86%D9%87%D9%85-%D9%88-%D8%AF%D9%87%D9%85-/default.aspx

 
روحیه جهادی رمز حماسه اقتصادی است

دیروز دفاع مقدس امروز جهاد اقتصادی:

 روحیه جهادی رمز حماسه اقتصادی است

 

در دوران دفاع مقدس، شاهد اتفاق عظیمی بودیم که هم دنیا را به حیرت واداشت و هم مقاومت نظامی و اقتصادی را معنا کرد و باعث شد ظرفیت ناشناخته‌ی ملت ایران در نظام مقدس جمهوری اسلامی برای جهانیان آشکار شود. استکبار جهانی متوجه شد با وجود فشارهای‌ همه‌جانبه و مسدود کردن تمام راه‌های رسیدن سلاح و برقراری تحریم‌های اقتصادی، ملت ایران به ایستادگی خود ادامه می‌دهد. دوران دفاع مقدس، جمله‌ی مقاومت در حوزه نظامی و اقتصادی را معنا و کاربردی‌کردن واژه‌ی‌ اقتصاد مقاومتی یادگاری بود که اولین‌بار پس از جنگ از سوی مقام معظم‌رهبری وارد ادبیات اقتصادی کشور شد؛ واژه و تجربه‌ی گران‌بهائی که یکی از دستاوردهای راهبردی و استراتژیک ملت ایران در هشت سال حماسه و ایثار است، تمرین واقعی برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی به منظور خروج از اقتصاد تک محصولی، افزایش کیفیت تولیدات داخلی، و اصلاح الگوی مصرف و غلبه بر مصرف‌گرایی و توسعه صادرات و ایجاد اشتغال به منظور خنثی‌سازی تحریم‌ها از دیگر یادگاران دوران دفاع مقدس است .

ملت ایران جنگ را با پشتیبانیِ اقتصاد مردمی به پیش برد و توانست در مقابلِ کارشکنی‌ها و شیطنت‌های دشمنان به خوبی مقاومت کند . آن پیروزی شیرین در آن نبرد نابرابر، هدیه ی بزرگ الهی به ملت مقاوم و خداجو بود.

قلم اثر گذاشت اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد دفاعی نیست که مردم و نظام را در لاک دفاع وارد کند و هر روز به روزهای سخت‌تر فکر کنند؛ بلکه دقیقا یک استراتژی اقتصادی تهاجمی است که از مردم می‌خواهد با مقاومت در مقابل مشکلات و قرارگرفتن در سنگر مقاومت هر روز یک گام مؤثر به افق روشن اقتصادی و مقابله با تحریم‌ها بردارند.

آن بخش از ملت ایران که دوران دفاع مقدس را درک کرده اند میدانند حرکت‌ جهنده و رو به جلو باعث شد تا دنیا در دیدگاه تخاصمی خود نسبت به ایران برای جلوگیری از برپائی نظام اسلامی تجدیدنظر کرده و با پذیرش قدرت مردم فهیم ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، با تغییر استراتژیک به فکر مهار آن برآید؛ تا بلکه لااقل بتواند از رسوخ تفکر مقاومت اسلام ناب محمدی در منطقه و جهان جلوگیری کند ، لذا از آن پس برنامه‌های بازدارنده و مهارکننده را انتخاب نمود و تصمیم گرفت با بهره گیری از تمام ظرفیت رسانه ای خود با یک دروغ بزرگ به دنیا بگوید نظام مردم‌سالار دینی جمهوری اسلامی نمی‌تواند بدون وابستگی به غرب و شرق اهداف خود را محقق کند ، ضمن اینکه لطمه زدن شدید به رفاه اجتماعی مردم ایران را پایه ریزی کردند که البته به دلیل ناپخته عمل کردن دولت نهم و دهم و عدم بهره گیری از تجارب دوران دفاع مقدس استکبار به توفیقات اندکی نیز دست یافت، اما ایران اسلامی با بهره گیری از می‌تواند با نسخه وحدت و اعتماد متقابل مردم و مسئولان که در دوران دفاع مقدس کارآئی خود را ثابت کرده است بر مکر و حیله قدرت‌های جهان فائق خواهد آمد . دریافت آموزه‌های آن دوران می‌تواند طراحی درست یک استراتژی اقتصادی صحیح و کارآمد را رقم زده و شرح وظایف همة بخش‌های اجرایی ، قانون‌گذاری، نظارتی و را در حوزه اقتصاد مشخص کند و با اعتماد بیش از پیش به مردم این نبرد سخت جهاد اقتصادی را نیز همچون حماسه هشت‌سال دفاع مقدس ملت ایران به پیروزی و سربلندی نهایی نزدیک کند. در این راستا باید ضمن دوری جستن از تجربه بی برنامه بودن دوران دولتهای نهم و دهم که با وجود پخش سریال ” یوسف پیامبر ” که اصل حرف آن ، درس اقتصاد مقاومتی قرآن کریم به امت اسلامی بود و هیچ اقدامی برای بهره گیری از آن نداشت و دشمن را به شوخی میگرفت و از ظرفیت هدایت سٌکان دار کشتی کمتر استفاده می‌نمود، به ظرفیت و توانایی‌های بومی، اعتماد کرده و مدیریت کار‌شناسی کشور را تقویت کنیم ، در این شرایط میبایست مسئولان نظام در راستای یک مقاومت هوشمند و هدفدار در جهت تحقق سخنان و رهنمودهای مقام معظم رهبری صادقانه باهم یک صدا شوند .

این اقدام مسئولین که یقینا با حمایت مردمی همراه خواهد بود باعث میشود تا دشمن نتواند از نرمش قهرمانانه در حین مذاکرات سوء استفاده کرده و خواستار تسلیم ایران اسلامی در مقابل خواسته‌های استکباری اش شود.

گروههای سیاسی نیز همچون دوران دفاع مقدس که خط قرمزشان هر حرف و اقدامی که باعث سوء استفاده دشمن می‌شد ، بود . اکنون در این جهاد نیز باید آنگونه عمل کنند ، لاکن چرا باید افرادی هرچند اندک یافت شوند که بر خلاف نظر سٌکان دار کشتی تاثیر منفی بر مذاکرات هسته ای داشته باشد ؟ آیا اینان خود را از مقام معظم رهبری و اکثریت قریب به اتفاق ملت که همراه و همگام رهبری هستند برای نظام جمهوری اسلامی دلسوزتر می‌دانند ؟

بیاییم از دوران دفاع مقدس درس بگیریم و مطیع سیاستهای نظام که پس از انجام کارشناسی‌های فراوان توسط مقام معظم رهبری بیان و ابلاغ می‌شود، باشیم .

همراهی امروز مسئولین نظام با خواسته‌های رهبری و مردم مقاوم باعث شادی روح شهدا و امام شهدا که ایثار و مقاومت را به اوج رسانده و برای ما به ارث گذاشتند ، خواهد بود .

هفته دفاع مقدس را با حفظ فرهنگ مقاومت نظامی و اقتصادی گرامی بداریم و به روح شهدا و امام شهدا درود بفرستیم و ایثارگران به یادگار مانده از آن دوران که همسنگر شهدا بوده و اکنون می‌توان کهنه سربازان خمینی (قدس سره) میشود خواندشان را محترم بشماریم که این حق ایثار و مقاومت است .

 

#برجام #دیپلماسی #اقتصاد_مقاومتی #ساخنارها #صادرات #اشتغال #سیاست #دولت #تحریم #قانون

2/7/93 – فراخبر

http://fara-khabar.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=662:diroozdefa-moghadas-emruz-jahad-eghtesadi&catid=2:eghtesad&Itemid=8
حمایت ۲۰۰ میلیون دلاری دولت از صادرکنندگان

صمت به مناسبت روز ملی صادرات گزارش می‌دهد

حمایت ۲۰۰ میلیون دلاری دولت از صادرکنندگان

روز ملی صادرات امسال با خبری خوش آغاز می‌شود. «اعطای ۲۰۰میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات ایران از سوی بانک مرکزی.» مدت‌ها پیش تصمیم و تاکید بر افزایش سرمایه صندوق برای حمایت بیشتر از صادرکنندگان مطرح بود که بالاخره اجرا شد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، از واریز ۲۰۰میلیون دلار به حساب این صندوق در آستانه روز ملی صادرات خبر داد.سیدکمال سیدعلی اظهار کرد: یکشنبه هفته جاری بانک مرکزی ۲۰۰میلیون دلار به‌عنوان سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران را پرداخت کرد و به این ترتیب، صادرکنندگان بیشتری می‌توانند زیر چتر حمایتی برای ضمانت صادرات‌شان قرار گیرند.وی ادامه داد: ضرورت آینده کشور این است که دستگاه‌های حامی صادرات و بنیه صادراتی کشور تقویت شوند، چراکه صادرات موتور محرک اقتصاد کشور است و با تامین مالی از سوی سیستم بانکی و بانک توسعه صادرات، در کنار پوشش‌های بیمه‌ای می‌توان حرکت خوبی را اجرایی کرد. سیدعلی تصریح کرد: در دنیا همین راه را موسسات بیمه‌ای معتبر طی کرده و توانسته‌اند پوشش‌های خوبی را برای صادرکنندگان در نظر بگیرند که منجر به افزایش و رونق صادرات شده، این درحالی است که صادرکنندگان با تکیه بر این پوشش‌های بیمه‌ای می‌توانند کالاهای صادراتی خود را نسیه بفروشند و بدون دغدغه، به محض فروش کالا پول خود را از بانک دریافت کنند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار کرد: کشورهایی که هم‌اکنون بازار هدف صادراتی ایران هستند، پرریسک هستند، بنابراین باید صادرکنندگان برای پوشش این ریسک، از بیمه‌های صندوق ضمانت صادرات استفاده کنند. در دوره‌ای، عراق ۱۵۰میلیارد دلار درآمد نفتی داشت و به راحتی خریدهای خود را از ایران انجام داده و پروژه‌های فنی و مهندسی را با کمک شرکت‌های ایرانی اجرا می‌کرد اما هم‌اکنون با سقوط قیمت نفت به ۵۰ دلار، بسیاری از مطالبات پیمانکاران ایرانی در عراق، معوق شده که بر این اساس، اگر صادرکنندگان کار خود را زیرپوشش صندوق ضمانت صادرات ایران قرار می‌دادند، اکنون مشکل‌شان بابت دریافت نشدن مطالبات از دولت عراق، به اندازه کنونی حاد نبود.وی تصریح کرد: البته دولت ایران به منظور کمک به صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، ۲۰۰میلیون دلار دیگر نیز در اختیار بانک توسعه صادرات قرار داده تا بتواند به شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی تسهیلات ارائه دهد.

تسهیلات از قبل برنامه‌ریزی شده است
رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی نیز درباره اعطای ۲۰۰میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات، گفت: ارائه این تسهیلات نباید از پیش تعیین شده و برای افراد یا شرکت‌های خاصی باشد. محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با صمت بیان کرد: استان خراسان رضوی صادرات خوبی دارد، اما با چه فرمولی قرار است این صادرات تقویت شود؟ باید به عموم صادرکنندگان تسهیلات ارائه شود و بین آنها تفاوتی قائل نشوند.

این صادرکننده نمونه افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به بنگاه‌های خرد و متوسط که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را محقق سازند، توجه داشته باشد نه به بنگاه‌های نابود شده که نتیجه‌ای نخواهند داشت.

روشنک با اشاره به مشکلات صادرکنندگان تصریح کرد: صادرات باید از مالیات معاف باشد و مالیات ارزش افزوده را نباید از کالاهای صادراتی گرفت. تسهیلات صادراتی دولت باید به‌گونه‌ای باشد که نرخ بهره آن از هر تسهیلاتی ارزان‌تر بوده و مابه‌تفاوت آن را دولت تامین کند و علاوه‌بر این جایزه صادراتی نیز به صادرکنندگان تعلق گیرد.

به گفته وی بعد از توافقات هسته‌ای وضعیت صادرکنندگان بهتر می‌شود البته به شرطی که برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی داشته باشیم و به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم. از سویی دیگر، دولت باید ارتباط بین واردات و صادرات را منطقی کند و می‌تواند شرطی قائل شود مبنی‌بر اینکه واردکنندگانی می‌توانند کالا وارد کنند که صادرات نیز داشته باشند تا با این شرایط اقتصاد نیز رونق یابد.

#صادرات #تسهیلات #دستکاری_در_ساختارها #بانک #برجام #دیپلماسی #مالیات #اقتصاد_مقاومتی #واردات

 28/7/94

://www.smtnews.ir/trade/14363-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DB%B2%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86.html
تحقق توسعه صادرات با رایزنی خارجی

بررسی صمت از حضور ۱۰ رایزن خارجی در استان خراسان رضوی نشان داد

تحقق توسعه صادرات با رایزنی خارجی

حضور رایزنان تجاری ۱۰ کشور خارجی در مهد طلای سرخ، استان خراسان رضوی فرصتی ایجاد کرده تا توانمندی و ظرفیت‌های موجود در این استان به کشورهای هدف مورد نظر ارسال شود تا زمینه‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در تولید، ورود فناوری‌های روز دنیا و همچنین ماشین‌آلات مورد استفاده در واحدهای تولیدی را فراهم کند.

البته حضور این رایزنان به گفته مسئولان امر در شرایطی برای استان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود که تحریم‌ها برداشته شود و هیات‌های تجاری، فعالان بازرگانی و تجاری کشورها در برنامه‌های تولیدی و بازرگانی استان حضوری فعال داشته باشند که این امر می‌تواند علاوه بر جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در واحدهای تولیدی و صنعتی، تولید بیشتر، توسعه صادرات و به دنبال آن رونق اقتصادی و اشتغال پایدار را به همراه داشته باشد

افزایش حضور فعالان اقتصادی با برداشته شدن تحریم‌ها
رییس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه تا زمانی که توافق‌های بعد از برجام به مرحله اجرا نرسد در زمینه سرمایه‌گذاری و تولید کاری از پیش نمی‌رود، اظهار می‌کند: تا هنگامی که توافقات نهایی به انجام نرسد و تحریم‌ها برداشته نشود، رفت‌وآمد رایزنان و هیات‌های تجاری خارجی و داخلی، هیچ تاثیری در جذب سرمایه‌گذاری و ورود فناوری به ایران نخواهد داشت.
محمدحسین روشنک با اشاره به اینکه در صورتی که روند اجرای برجام به سرانجام برسد و تحریم‌ها برداشته شود، می‌تواند تاثیر فراوانی بر رونق سرمایه‌گذاری در استان و کشور داشته باشد، می‌افزاید: برداشته شدن تحریم‌ها در روند رو به رشد رفت‌وآمدهای تجاری، اقتصادی و بازرگانی در استان خراسان جنوبی و کشور نقش بسزایی خواهد داشت. این فعال اقتصادی با اشاره به نقش برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در توسعه و بهبود روابط تجاری کشورها اظهار می‌کند: برپایی این نمایشگاه‌ها در کشور و حضور ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی به منظور آشنایی با آخرین دستاوردهای تولیدی دنیا و ارائه دستاوردهای استان و کشور می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط بیشتر تجاری با کشورهای هدف شود.
وی در ادامه می‌گوید: استان خراسان رضوی با توجه به توانمندی‌های مختلف در بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی و با توجه به فعالیت واحدهای تولیدی می‌تواند محل امنی برای سرمایه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به شمار رود و حضور رایزنان اقتصادی در استان می‌تواند روند شناساندن این توانمندی‌ها را تسریع کند.

#دیپلماسی #تحریم #کشاورزی #برجام #سرمایه

20/8/94

://www.smtnews.ir/states/15032-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C.html