واگن

به بهانه روز ملی صادرات

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

گفتگو ایرنا با محمد حسین روشنک رئیس کانون کارآفرینان استان

 

رشد صادرات غیرنفتی در دوره‌های مختلف همواره یکی از برنامه‌های راهبردی کشور و به تبع آن خراسان رضوی بوده که اسناد بالادستی نیز بر آن تاکید داشته اند.

برای تقویت صادرات کشور پیش از هر چیز باید توانمندیهای تولیدی را شناسایی کرد و با سرمایه گذاری در بخشهای دارای مزیت و کیفی سازی تولیدات، توان صادراتی را ارتقا بخشید اما صادرات یک کشور به رشد نمی رسد جز آنکه موانع داخلی در عرصه رقابت برداشته شوند.
مزیتهای صادراتی
خراسان رضوی فاقد ذخایر نفتی است و اقتصاد آن بر پایه صنایع معدنی به ویژه فولاد، محصولات کشاورزی به خصوص زعفران، محصولات دامی، صنایع تبدیلی، گیاهان دارویی و صنایع دستی به ویژه فرش بوده و صادرات این استان برپایه همین اقلام شکل گرفته است.
خراسان رضوی با افغانستان و ترکمنستان هم مرز است. کشورهای هدف صادراتی استان به ترتیب افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و کشورهای آسیای میانه و همچنین امارات، عراق، کشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا هستند.
این استان پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد. همچنین در کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب قرار گرفته و مسیر عبور کامیونهای ترانزیتی است.
عمده صادرات کالا از خراسان رضوی به کشورهای هدف از طریق مرز زمینی انجام می‌شود اما در این میان مسیر ریلی به ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه نیز برای صادرات بکار گرفته می‌شود.

 مشکلات صادرات خراسان رضوی از زبان فعالان این عرصه
رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کاهش نرخ بهره بانکی در سال گذشته تاثیر نامطلوب بر اقتصاد کشور نهاد که امری بی سابقه در اقتصاد کشورهای دنیا بود.
محمد حسین روشنک افزود: با کاهش یکباره نرخ بهره بانکی، ارزش پس اندازهای مردم در بانکها کاهش یافت لذا مردم برای جبران این خسارت به سراغ بازارهای ارز و سکه رفتند و معاملات مردم در این بازارها در اوایل فروردین ماه امسال به اوج خود رسید.
وی اظهار داشت: برنامه صادراتی استان از سال گذشته تدوین شده بود و مسیر پیشرفت خود را طی می‌کرد تا اینکه اتفاقات بازار سکه و ارز و کاهش نرخ بهره بانکی، برنامه صادراتی استان را از مسیر خود خارج کرد و دیگر امکان طی مسیر براساس برنامه تعیین شده برای توسعه صادرات خراسان رضوی میسر نبود.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: پس از افزایش نرخ ارز، دولت مبنا را بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما قرار داد اما در این میان تولیدکنندگان داخلی کالا را با نرخ ارز 4200 تومانی در اختیار صادرکنندگان قرار نمی دادند و صادر کنندگان ناگزیر به دادن ارز به قیمت 4200 تومان به سامانه نیما بودند که در این میان متضرر می‌شدند.
روشنک افزود: اگر در این شرایط مانند گذشته، صادرکنندگان را در تامین ارز آزاد بگذارند و ارز به خود صادرکنندگان واگذار شود، آنها متضرر نمی شوند.
وی اظهار داشت: در 6 ماه نخست امسال صادرات کالا از خراسان رضوی افزایش یافت اما اگر دولت صادرکنندگان را در تامین ارز آزاد می‌گذاشت، در شرایط افزایش نرخ ارز رشد صادرات استان به سه برابر حد معمول می‌رسید.
وی گفت: از سوی دیگر پس از نوسانات نرخ ارز، صادرات برخی کالاها مانند روغن نباتی، گوشت مرغ، رب گوجه فرنگی که سهم عمده ای در سبد صادراتی استان دارند، ممنوع شد که این امر میزان صادرات را کاهش داد.
روشنک افزود: از اسفند ماه امسال خراسان رضوی برای صادرات ریلی خود به کشورهای آسیای میانه دچار کمبود واگن شده است که این کمبود به مسائل بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان بازمی گردد و باعث شده که خراسان رضوی در نوبت دریافت 700 واگن بماند.

#ساختارها #صادرات #ارز #بانک #افغانستان #میانه #بانک #حمل_و_نقل #راه‌آهن #واگن

ایرنا : 29/7/97

http://www.irna.ir/fa/News/83073046

 

 

http://karafarinkh.ir/?p=1064

 

 

 
واگن

برای فضای مناسب کسب و کار چه کرده ایم؟

 

 دیشب خواستم یادداشتی برای یکمین سالگرد صفحه چهار بنویسم، هرچه فکر کردم که این بار از چه موضوعی گله و شکایت کنیم، مطلبی به نظر نرسید که مربوط به فضای مناسب کسب و کار و تولید و تجارت باشد و در 43 شماره صفحه چهار به آن اشاره ای نشده باشد، قلم که حوصله نوشتن نداشت اضافه کرد اینقدر نوشتید و گفتید چه شد؟ چه مشکلی را حل کردید؟ مگر نه اینکه همین دیروز با بخشنامه غیرقانونی یک معاون وزیر بارالتجاره چندین صادر کننده که در صفحه چهار نام سربازان جبهه بیرونی اقتصاد مقاومتی به آنها داده اید روی واگن و کامیون در گمرک بلاتکلیف ماند و زیان میلیاردی روی دستشان گذاشت و سرانجام مشکل با همت و دلسوزی مدیرکل اقتصاد استانداری و رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی بصورت موقت برطرف شد. آیا توانستید راهی برای برخورد با آن معاون وزیر که برای صادرات چای که محصول کشاورزی مازاد کشور است اشکال ایجاد کرد و دریافت خسارت وارده به سربازان اقتصاد مقاومتی پیدا کنید؟

 بیش از پنجاه درصد مرغداری‌های استان تعطیل و بدون بهره برداری مانده، نوشته‌های شما (در صفحه چهار) برای رفع مشکل این صنعت بزرگ روستایی که اگر فعال بود می‌توانست به اشتغال و اقتصاد روستا کمک کندنتیجه ای داشت؟ هر روز بگونه ای چوب لای چرخ صادرات تخم مرغ گذاشتند و باعث شدند بازارهای سنتی این محصول تولید روستا از بین برود. مطبوعات و صفحه چهار فراخبر چه کردند؟

 برابر قانون صادرات از هرگونه عوارض و مالیات معاف است صفحه چهار در چندین شماره به دریافت یک در هزار اعتراض کرد چه شد؟ به کجا رسید؟ فقط کاغذ سیاه و جوهر قلم آیا حاصل دیگری داشت؟

 تبعیض در مدت اعتبار کارت بازرگانی که مجوز تجارت است و تمدید هر ساله آن خسارت فراوانی را به تجار تحمیل کرده از دیگر اعتراضات صفحه چهار بود. آیا این اعتراضات را خواندند که توقع توجه داشته باشید؟

 

 برخورد ناعادلانه دراجرای قوانین از دیگر مطالب صفحه چهار بود، چندبار نوشتید و گفتید چرا قوانینی که به نفع فضای مناسب کسب و کار و سربازان اقتصادی تصویب میشود در اجرا با بی مهری مجریان همراه است؟ مگر ننوشتیم که قوانین را طوری اجرا میکنند که حاصل آن ایجاد زحمت و خسارت برای فضای کسب و کار است؟ این همه گفتند و نوشتید که مجریان در اجرای قانون عدالت را رعایت کنند؟ حاصلش این بود که بخشنامه خلاف قانون معاون وزیر نرسیده از حرکت واگن‌ها و کامیون‌های چای جلوگیری کردند با وجود اینکه قانون صراحت دارد مالیات ارزش افزوده کالاهای صادراتی میبایست فوری عودت داده شود فقط برای روی کاغذ مانده است؟ آیا توانستید به سازمان امور مالیاتی بگوید صادرات کسب درآمد ارزی برای کشور بوده و از مالیات معاف است. خواستید باور داشته باشند ارز حاصل از صادرات خود درآمد دولت است به آنجهت از مالیات معاف شده. بله شما گفتید و نوشتید آیا آنان که باید توجه میکردند نوشته‌های شمارا خواندند؟

 قبل از انتشار صفحه چهار مدعی بودید 14 درصد سود تسهیلات صادراتی دریافتی بانک توسعه صادرات زیاد است و درخواست کاهش آن را داشتید مگر نه اینکه به جای توجه به گفته‌ها و نوشته‌های مطبوعات در خصوص کاهش سود اکنون سود تسهیلات را تا 25 درصد افزایش داده اند، تازه با ایجاد تبعیض باعث اختلاف در فضای کسب و کار و فعالین اقتصادی نیز شده اند، نوشته‌های شما چه کرد؟ چه بسا اگر بیشتر بنویسید تا 30 درصد هم افزایش دهند.

 بارها گفتید و نوشتید چرا بانک توسعه صادرات از تجارت 6درصد سود اضافه دریافت میکند، آیا کوچکترین توجهی به گفته‌ها و نوشته‌های مطبوعات و صفحه چهار شد؟ حتی مسئولین تشکلها در بخش خصوصی هم توجه نکردند.

 حقوق تولید از اجرای طرح تعدیل اقتصادی که متولد نشده مٌرد پرداخت نشد؟ آیا هزاران نوشته مطبوعات و صفجه چهار، کاری از پیش بردند؟ چقدر نوشتید و گفتید این روش اجرای تعدیل اقتصادی و پرداخت یارانه نقدی باعث نابودی اقتصاد میشود که شد. آیا کسی توجه کرد؟

 از بانکها بخصوص تازه به دوران رسیده‌ها بسیار نوشتید همان بانکهایی که مشتریان خوش حساب را جریمه و باعث تشویق بد حسابها شده و تلاطم ارزی و تورم چهل درصد با خلق نقدینگی بی حساب و نابودی تولید و تجارت حاصلبه اصطلاح خصوصی‌هایشان بوده است نوشتید چه شد؟

 

 مگر این روزها شاهد بی ثباتی پولی و فعالیتهای اقتصادی غیر مولد نبوده و نیستم ، همه میدانند علاج مرض بیکاری، کار آفرین پروری است همان‌هایی که شما به زنبور عسل و بنگاه‌های اقتصادی را به کندوی زنبور عسل تشبیه کردید و نوشتید و خواستید به کارآفرینان توجه شود آیا شد؟ آیا فضای مناسب کسب و کار تقویت شد.

 اقتصاد و اشتغال روستایی باعث رونق اقتصاد سالم و جلوگیری از حاشیه نشینی و بعضی از ناهنجاریها و ده‌ها خوبی دیگر میشود، آیا توجهی به نوشته‌های مطبوعات در این موارد شده است؟

 زعفران افتخار خراسان بزرگ است صفحه چهار و دیگر رسانه‌ها هم بارها به آن پرداخته اند اما چه گلی بر سر گل زعفران زدند؟ تازه میگویند صادرکنندگان باید کیلویی پنجاه هزار تومان بدهند تا چراغ تشکلهایشان روشن بماند.

 از برند سازی و تولید بدون کارخانه و مشکل حاکمیت سیاسی بر فضای اقتصادی کشور گفتید و نوشتید به رفتار دوگانه و برخورد حذفی با بخش تجارت و تحت فشار قرار ندادن کارآفرینان توسط مجریان مالیاتی و تامین اجتماعی و بیمه‌های تحمیلی و اجباری بی خاصیت برای صادرات و واردات اشاره کردید، خواستید باگفتن و نوشتن از بایسته‌های اقتصاد مقاومتی نظر مقام معظم رهبری را پیاده کنید، در مواردی هم نیم نگاهی به حمایت از مذاکره کنندگان هسته ای کشور که تاثیر مستقیم بر فضای مناسب کسب و کار داشته و خواهد داشت، انداختید. به دنبال رسیدن به سرانه صادرات یک هزار دلاری در استان بوده و هستید. آرزوی تحقق یکصد میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی برای کشور را مطرح کردید، گفتید و نوشتید باید مدیران بخش صنعت از جنس صنعت و مدیران بخش بازرگانی از جنس تجارت باشند منشور تجارت استان را در سفر هیئت محترم دولت تقدیم کردید به کمبود واگن و انتقال گمرک و بدون برنامه و تفاوت نرخ ارز و عدم پرداخت جوایز صادراتی در مصاحبه‌ها و نوشته‌ها پرداختید و در مواردی حرفها و نوشته‌های تکراری ارائه کردید چه حاصلی داشت؟

 

 متوجه شدم قلم میخواهد با نگاه به نیمه خالی لیوان حاصل چهل و سه موضوع مطرح شده در عمر یک ساله صفحه چهار فراخبر که کرارا در دیگر مطبوعات سراسری و استانی نیز به آن پرداخت شده را کم نتیجه معرفی کند، اعتراض کردم وبا نوشتن آیا می‌دانی اگر مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی نمی نوشتند و رسانه‌های دیداری و شنیداری نمی گفتند بسیاری از آنچه امروز یادآور شدی در جامعه مطرح نمی شد که انتظار تحقق صد در صدی آن بوده باشد، دست اندر کاران فراخبر به ویژه آقای فیاض مدیر مسئول محترم و آقای سپاهی سردبیر محترم و دکتر موسوی زاده مدیر صفحه چهار آنچه در توان داشتند را عرضه کردند و با گرفتن مصاحبه برای بسیاری از فعالین اقتصادی و مسئولین تشکل‌های بخش خصوصی و مدیران دلسوز دولتی استان زحمت ایجاد کردند تا اندک کمکی به فضای مناسب کسب و کار کرده باشند. شاید انتظارها برآورده نشده باشد، اما فراخبر و صفحه چهار فضایی بوده و هست که می‌خواهد تولید و تجارت را به عنوان دو بال مکمل یکدیگر مطرح و توسعه صادرات را پیگیری کند.

 قلم که متوجه شده بود از کم تاثیر دانستن یک سال تلاش فراخبر و صفحه چهاردلگیر شده ام اثر گذاشت، خواستم انتظار فضای مناسب کسب و کار را از مطبوعات و فراخبر بالا برده باشم وگرنه انصافا در یک سال گذشته کارگزاران دولت تدبیر و امید در استان تلاش فراوان برای تحقق فضای مناسب کسب و کار و توسعه صادرات داشته و دارند. بسیاری از مشکلات فعالین اقتصادی استان در شورای گفتگو به سرانجام خوبی رسیده است، بخش خصوصی استان توانسته کرسی مدیریت بالاترینتشکل خصوصی کشور را در اختیار بگیرد. با همه مشکلات تحمیلی بر کشور دست اوردهای دولت تدبیر و امید در عمر کوتاهش فراوان بوده.

 قلم با تقدیر از همه فعالین حوزه اقتصاد کشور به ویژه مدیران استانی نوشت، امیدواریم عیدی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی امسال تسلیم قدرتهای سلطه گر در مقابل خواسته‌های به حق مردم ایران زمین در مذاکرات هسته ای که یکی از راههای گشایش وسیع فضای مناسب کسب و کار و رونق تولید و تجارت است، باشد. انشاله.

#ساختارها #کسب-و_کار #واگن #صادرات #دولت #سیاست #مرغ #روستا #تخم مرغ کارت-بازرگانی 3اتاق #شفافیت #حمل_و_نقل #مالیات #ارز #قانون #بانک #رسانه #فرهنگسازی #کارآفرینی #بیکاری #زعفران #تشکل‎ها #بیمه #واگن #گمرک #تولید #دولت #نشاط

 

 

فراخبر 8/11/1393

http://fara-khabar.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=1444:1393-11-12-00-15-15&catid=2:eghtesad&Itemid=8

 
واگن

مطالبات کارآفرینان از رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت: گره صنایع محور غرب مشهد باز شود

 

 

با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت، راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی شد. پیش از این فخرموحدی، سرپرست سازمان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بود‌. انتصاب راضیه علیرضایی به ریاست سازمانی که مسئولیت بخش عمده‌ای از تولید و توزیع استان را بر عهده دارد، بهانه‌ای شد تا با برخی کارآفرینان خراسانی گفتگو کرده و مهم‌ترین مطالبات آن‌ها را از وی جویا شویم.
حل مشکلات صنایع‌محور غرب مشهد
به گزارش شهرآرا، در همین رابطه عضو هیئت مدیره انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی با بیان اینکه تقویت تولید و رفع مشکلات کارآفرینان از مهم‌ترین مطالبات تولیدکنندگان خراسانی از رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی است، گفت: در حال حاضر تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان برای تامین مواد‌اولیه با مشکلاتی مواجه است؛ ازاین‌رو انتظار داریم این مسئله در زمان رئیس جدید سازمان حل شود.
حسین متین‌راد با اشاره به مشکلات صنایع محور غرب مشهد افزود: دهه۶۰ بود که براساس مصوبه دولت وقت مقررشد، توسعه صنایع در محور غرب مشهد متوقف شود، با این حال‌ به دلیل محدودیت در منابع آبی و زیرساختی در طول سال‌های بعد از تصویب این مصوبه، در عمل صنایع در محور‌غرب مشهد رشد یافت، مسئله‌ای که باعث شده هم‌اکنون صنایع مستقر در این قسمت به دلیل توسعه شهر مشهد با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود.وی ادامه داد: صنایع محور غرب مشهد بخش درخورتوجهی از اشتغال در بخش صنعت این شهر را به خود اختصاص داده است؛ از‌این‌رو انتظار می‌رود مساعدت‌های لازم برای حل مشکل این محور صورت گیرد.
اتمام واحدهای نیمه‌تمام
همچنین دبیر‌خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با بیان اینکه در حال حاضر پنج‌هزار واحد نیمه‌تمام در استان وجود دارد، گفت: اتمام این واحدها می‌تواند باعث تقویت تولید، همچنین اشتغالزایی و جلوگیری از هدر رفتن منابع ملی ‌شود.
فیروز ابراهیمی افزود: یکی از مشکلات صنایع استان، صدور بی‌رویه مجوزهای صنعتی است؛ ازاین‌رو از رئیس جدید سازمان صنعت‌، معدن و تجارت انتظار داریم، صدور مجوزهای صنعتی با توجه به پتانسیل‌های استان صورت بگیرد تا از هدر رفت سرمایه‌های ملی جلوگیری شود.
وی با اشاره به مدیریت بخش تولید و توزیع در سازمان صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در صورت برنامه‌ریزی مناسب می‌توان نیازهای کالایی استان را از تولیدات خراسان رضوی تامین کرد. ابراهیمی ادامه داد: در صورت تحقق این مهم بخش تولید استان رونق بیشتری گرفته و تولید ملی تقویت می‌شود.وی با اشاره به مشکلات صنایع محور‌غرب مشهد بیان داشت: با وجود اینکه صنایع محور غرب مشهد نقش مهمی درتوسعه صنعت استان دارند، اما مصوبه منع صنعت در این بخش باعث مشکلات زیادی برای صنایع این محور شده است؛ از‌این‌رو انتظار می‌رود این مسئله در دوره ریاست جدید سازمان حل شود.
مشکلات واگن‌های صادراتی حل شود
همچنین صادرکننده نمونه کشوری و استانی نیز با استقبال از انتصاب علیرضایی به‌عنوان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: با توجه به سابقه خوبی که وی دارد، انتظار می‌رود‌ این انتصاب باعث شکوفایی بخش تولید و رونق صادرات در خراسان رضوی بشود.
محمد‌حسین روشنک افزود: از رئیس جدید سازمان صنعت و معدن انتظار می‌رود در ابتدای شروع به کار خود اقدام به برنامه‌ریزی جامع و مدونی برای افزایش صادرات استان بنماید تا بتوانیم به هدف رشد صادرات دست یابیم.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به همسایگی استان با کشورهای آسیای‌میانه و افغانستان تصریح کرد: حل مشکلات توسعه صادرات به این مناطق و پیگیری رفع مشکلات واگن‌های صادراتی یکی دیگر از مطالبات کارآفرینان خراسانی از رئیس جدید سازمان به شمار می‌رود.
تاکید بر حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مشهدی
از زمان ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، مدیریت توزیع کالاها و نظارت بر بازار در وزارت صنعت، معدن و تجارت تمرکز شده است. این مسئله باعث شد تا با رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مشهد گفتگو کرده و مطالبات مصرف‌کنندگان از رئیس جدید سازمان صنعت و معدن و تجارت استان را از وی جویا شویم.
در همین رابطه رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مشهد با بیان اینکه تاکنون توجه به حقوق مصرف‌کنندگان در چرخه اقتصادی کشور کمتر از حد انتظار نبوده است، گفت: انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، تشکلی غیردولتی است که با هدف حمایت از مصرف‌کنندگان تشکیل شده است؛ از‌این‌رو انتظار می‌رود این تشکل در دوره ریاست جدید تقویت شود.
سیدجلال فیاضی با اشاره به سکونت 50درصد جمعیت استان در مشهد بیان داشت: این موضوع باعث می‌شود تا توجه به حقوق مصرف‌کنندگان در این شهر اهمیت ویژه‌ای بیابد؛ از‌این‌رو انتظار می‌رود براساس قانون زمینه‌های لازم برای تعویض بخشی از اختیارات سازمان به این انجمن صورت بگیرد.وی با بیان اینکه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان از بخش تولید آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: ایجاد تعامل بین انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و بخش تولید می‌تواند باعث توجه بیشتر به حقوق مصرف‌کنندگان ‌شود.
 #تولید #مصرف_کننده #تشکل‌ها #ساختارها #صادرات #واگن #کارآفرینی #دولت #بازار #افغانستان #واگن

7/10/1392- روزنامه شهرآراء

http://shahraraonline.ir/news/28293
واگن

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد:

نظارت سخت گیرانه و موازی‌کاری، چالش‌های صادرات استان

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: به رغم رشد مطلوب صادرات استان در سال 96، نوع نظارت حاکم بر بخش قرنطینه و استاندارد استان و سخت‌گیری‌ها و بعضا موازی‌کاری‌های نهادهای مرتبط در این بخش، دشواری‌هایی را برای صادرکنندگان استان رقم زد.

به گزارش اتاق بازرگانی؛ محمد حسین روشنک در آخرین نشست کمیسیون تجارت که با موضوع «بررسی مشکلات مرتبط با قرنطینه و استاندارد کالاهای صادراتی» برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه در سال 96، کشور و استان توفیقات مطلوبی در حوزه تجارت داشتند. البته قیمت تمام شده کالا و خدمات در ایران همچنان به دلیل آثار ناشی از تحریم‌ها و ضعف مدیریتی در بعضی نهادها و دستگاه‌های متولی و بنگاه داری اقتصادی رو به فزونی است، چنان که ایران را به جای مبدا صادرات به مقصد واردات کالاهای تولیدی در دیگر کشورها تبدیل کرده است و شاهدیم اکنون کالاهای وارداتی از مبادی رسمی و قاچاق روانه بازارهای کشورمان می‌شوند. با این اوصاف نباید انتظار چندانی برای رشد صادرات کالاهای غیرنفتی داشت.

روشنک خاطر نشان کرد: متاسفانه مشکلات و بوروکراسی‌های حاکم بر حوزه‌های نظارتی و فنی همچون قرنطینه، استاندارد و … و سخت‌گیری‌های بیش از حد در این حوزه‌ها، باعث شده بخشی از صادرات استان از گمرکات استان‌های دیگر انجام شود و اگر این رویه وجود نداشت، حتما صادرات محقق‌شده ما، چند صد میلیون بیش از این بود.

رئیس کانون کارآفرینان استان با طرح این سوال که «با برون سپاری خدمات و تحمیل هزینه به بخش‌های تولید و تجارت که به افزایش قیمت تمام شده کالا و در نتیجه غیررقابتی شدن کالاهای صادراتی کشور منجر شده، چه تعداد از نیروها و چه مقدار از هزینه‌های قرنطینه و استاندارد کاسته شده است؟» گفت: اگر به واقع از هزینه‌ها کاسته شده است، چرا از آن محل هزینه خرید خدمات برون‌سپاری پرداخت نمی شود و اگر چنین نشده، پس برون‌سپاری با این روش، چه حاصلی به جز افزایش قیمت تمام شده، داشته است؟

در ادامه، مهدی امینی، عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان استان با بیان این که با تمام تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته، بیشترین مشکلات حوزه تجارت در زمینه نهادهای مربوط صادراتی است، افزود: خوشبختانه تاکنون بخشی از مسائل با پیگیری اتحادیه و کمیسیون تجارت اتاق حل و فصل شده است، چنان که امسال عملکرد راه‌آهن در تامین به موقع واگن صادراتی از تحمیل حدود 30 میلیون دلار هزینه به صادرکنندگان جلوگیری کرد.

وی افزود: موازی کاری‌های موجود در بحث قرنطینه، به مسائل و مشکلات بسیاری دامن زده است، به طوری که کالاهای صادراتی که مهر استاندارد و گواهی‌نامه سلامت دارند و از فیلترهای بازرسی عبور کرده اند، دوباره در این مرحله، ارزیابی می‌شوند.

امینی با تاکید بر ضرورت انجام نظرسنجی درباره بررسی مشکلات حوزه صادرات خاطرنشان کرد: این موازی کاری‌ها ، آسیب‌ها و خسارات بسیاری را بر صادرکننده تحمیل کرده است و از این منظر باید در چارچوب یک بررسی جامع، نتایج و خسران ناشی از این رویه را احصا و به نهادهای متولی منتقل کنیم.

در ادامه علی جعفری، مسئول قرنطینه گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز گفت: متاسفانه محصولات کشاورزی که صادر می‌شوند، بدون کیفیت صادراتی هستند و این موضوع ما را در بازارهای هدف با مشکل مواجه می‌کند. در واقع رویکرد صادرات محصولات، باید از مرحله تولید اتخاذ شود اما اکنون شاهدیم حتی در مرحله تقسیم بندی و رده بندی نیز این اتفاق نمی‌افتد.

 

#قیمت_تمام_شده #صادرات #حمل_و_نقل #ساختارها #واگن #کشاورزی #تولید_بدون_کارخانه #ساختارها #واگن #کشاورزی #قاچاق #واردات

26/12/96

://www.telexiran.com/News/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/%D9%86%D8%B8%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B3%D8%AE%D8%AA-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C–%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

 
واگن

در گفت‌وگو با فعالان تجاری مطرح شد

لزوم اصلاح ساختار انبارهای گمرکی

ترخیص کالا و انجام تشریفات و امور گمرکی مستلزم گذراندن زمان مشخصی است که در این مدت باید کالاهای مورد نظر در انبار نگهداری تا بتواند از طریق دریایی، زمینی و هوایی صادر یا وارد شود.

در این میان هرچند به گفته کارشناسان امر، انبارهایی که در کشور برای نگهداری کالاها وجود دارد مطلوب است، اما نیاز به اصلاح ساختاری و حتی افزایش تعداد آنها حس می‌شود. برخی از تجار برای استفاده از انبارها به بخش خصوصی خارج از گمرک نیز مراجعه می‌کنند و چه بسا از نبود امکانات کافی و تجهیزات و تعداد ناکافی انبارها هم انتقاد دارند. در این میان اما شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران تا حدودی در این بخش تاثیرگذار است به نحوی که در راستای خدمت‌رسانی در مبادی ورودی و خروجی کشور فعالیت دارد.

کالاها در کامیون می‌ماند
رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز با انتقاد از اینکه در این استان انبارهای کافی گمرکی وجود ندارد، اظهار کرد: تعداد انبارها برای نگهداری کالاها بسیار بسیار کم است که در واقع این موضوع به یکی از مشکلات صادرکنندگان تبدیل شده است. محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: صادرکنندگانی که کالاهای خود را از طریق حمل‌ونقل ریلی جابه‌جا می‌کنند بیشتر دچار مشکل هستند. رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی، افزود: زمانی که کالا به گمرک وارد می‌شود، باید در کامیون‌ها بماند تا زمانی که واگنی برای تخلیه کالاها فراهم شود. وی در پاسخ به اینکه پس تکلیف برخی از کالاها که فاسدشدنی هستند مانند مواد غذایی، چه می‌شود؟ تصریح کرد: کاری نمی‌شود کرد، در کامیون‌ها می‌ماند تا واگن خالی شود. صادقی با اشاره به اینکه تعداد انبارها بسیار محدود است، تصریح کرد: گمرک باید با ساز و کاری مناسب و تلاش جدی در راستای افزایش این انبارها که امری ضروری محسوب می‌شود، اقدام کند.

#ساختارها #حمل_و_نقل #واگن #گمرک

 

://www.smtnews.ir/trade/3557-%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%85%D8%B1%DA%A9%DB%8C.html
واگن

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

3ونیم برابر شدن حق ترانزیت ترکمنستان

 ترکمنستان با 3 و نیم برابر کردن حق ترانزیتش باعث بروز مشکلات گمرکی شد.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در این خصوص گفت: دولت ترکمنستان حق ترانزیت از داخل کشور خود را برای کشورهایی که قصد عبور از ترکمنستان یا ورود به ترکمنستان را دارند 1300 دلار افزایش داد که تقریبا 3.5 برابر مقدار قبل می‌شود.

وی در خصوص مشکلات ریلی سال گذشته که با این کشور به وجود آمده بود، خاطرنشان کرد: پارسال در بحث ریلی دچار کمبود واگن شدیم چرا که ترکمنستان باعث شد واگن کمتری وارد ایران شود و این مشکلاتی ایجاد کرد که با پیگیری جمهوری اسلامی و راه آهن خراسان رضوی رفع شد.

روشنک بحث اختلاف مالی و ادعای ترکمنستان جهت افزایش مبلغ پرداختی برای واگن‌هایی که می‌خواهند وارد ایران شوند را از جمله دلایل موثر در اختلاف سال گذشته خواند و تصریح کرد: با همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان این مشکل به گونه‌ای که تاثیری بر قیمت تمام شده برای صادر کنندگان و صاحبان کالا نداشته باشد حل شد.

#صادرات #واگن #حمل_و-نقل #ترکمنستان #قیمت_تمام_شده

 
واگن

مشکلی برای تأمین واگن برای صادرات وجود ندارد / بازار تاجیسکتان برای تجار خراسانی از بین رفت

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی گفت: با توجه به تمهیداتی که راه‌آهن خراسان‌رضوی در نظر گرفته به‌نظر می‌رسد، امسال مشکلی برای تأمین واگن برای صادرات وجود ندارد.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: سال‌های گذشته مشکلات زیادی برای تأمین واگن مورد نیاز برای صادرات محصولات خراسان رضوی وجود داشت که برای آن رایزنی‌های زیادی انجام شده و امسال تاکنون مشکلی به وجود نیامده و پیش بینی این است که در فصل پاییز نیز مشکلی به‌وجود نیاید.

وی با اشاره به بیشترین میزان کالاهای صادراتی در خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: بیشترین حجم صادرات خراسان‌رضوی از محصولات صنایع غذایی بوده چراکه غالب تولیدات این استان در همین حوزه است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان‌رضوی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه صادرات وجود دارد، خاطرنشان کرد: بازار تاجیکستان تا حدود زیادی از دست رفته و تجار نمیتوانند ورود راحتی به آن داشته باشند.

روشنک افزود: با این حال هنوز بازارهایی در کشورهای آسیای میانه برای صادرات وجود دارند که باید با حمایت از صادرکنندگان برای ورود بهتر به آنها برنامه‌ریزی دقیق کرد.

#صادرات #واگن #تاجیکستان #میانه

   23/4/1395 – تسنیم

 

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/04/23/1129000/%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A3%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%AC%DB%8C%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%81%D8%AA
واگن

حرکت قطار صادرات روی ریل مشکلات

صادرات خراسان‌رضوی به سربالایی مشکلات رسیده است؛ قطب مبادلات بازرگانی کشور با آسیای مرکزی، دومین صادرکننده پسته ایران و مهم‌ترین تولیدکننده زعفران کشور،

درحالی با موانع صادراتی همچون مشکلات حمل‌ونقل ریلی روبه‌روست که به گفته محمدحسین روشنک، رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان‌رضوی، امسال سهم این استان از صادرات کل کشور، از نظر ارزشی ۵/۱۱ درصد و از نظر وزنی، ۲/۹۷ درصد مجموع صادرات بوده است. همچنین غلامرضا کاملان، معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از ارزآوری بیش از یک میلیارد دلاری صادرات کالای استان در ۸ ماه ابتدای امسال خبر می‌دهد. با این وجود به نظر می‌رسد برخی مشکلات، روند توسعه صادرات استان را کند کرده است، موانعی همچون مشکلات حمل‌ونقلی که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی از آنها خبر می‌دهد. به گفته وی، تاکنون اعتباری برای تجهیز و تکمیل مرکز خدمات صادرات و پایانه‌های صادرات استان اختصاص نیافته و هرچند قرار بود برای تسهیل صادرات استان، نسبت به ایجاد شرکت‌های مدیریت صادرات و خوشه‌های صادراتی اقدام شود اما این طرح‌ها هنوز عملی نشده است. او از افزایش مستمر تعرفه‌های گمرکی و نرخ مالیات در بازارهای هدف استان نیز سخن می‌گوید و معتقد است تخصیص بهینه منابع و تسهیلات به صادرکنندگان، اختصاص یارانه برای حمل کالاهای خاص و راهبردی استان مانند سیمان و استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، راهکارهایی است که می‌توان برای رفع موانع صادراتی به‌کار گرفت.

قیمت بالای کامیون، مانع رقابت‌پذیری کالای ایرانی
آنچه راضیه علیرضایی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی پیش از این درباره مشکلات صادرکنندگان استان گفته بود، در کلام رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان‌رضوی و رییس کمیسیون تجارت اتاق مشهد نیز دیده می‌شود. محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با صمت در بیان موانع صادراتی خراسان‌رضوی، پیش از هرچیز دست روی مشکلات حمل‌ونقلی استان می‌گذارد و می‌گوید: حمل‌ونقل ریلی از مشکلاتی است که صادرکنندگان استان با آن مواجهند؛ بزرگترین بازار صادرات خراسان‌رضوی، آسیای میانه، افغانستان و روسیه است و برای تقویت صادرات این کشورها، نیاز مبرم به ریل داریم.
او از این گلایه‌مند است که در ۳ مقطع زمانی پیش از نوروز، پیش از ماه رمضان و ایام کریسمس که خراسان رضوی می‌تواند بیشترین حجم صادرات را داشته باشد، به دلیل کمبود امکانات حمل‌ونقل ریلی، بخش زیادی از صادرات استان از بین می‌رود.
این صادرکننده نمونه کشوری، یادآوری می‌کند اگرچه بخشی از مشکلات ناوگان ریلی استان به‌تازگی رفع شده اما این کمبود امکانات حمل‌ونقلی به ویژه واگن قطار، یک مشکل اساسی است که ۱۶ سال است وجود دارد و هنوز راهکاری برای آن اندیشیده نشده است.
روشنک موانع جاده‌ای صادرات استان را نیز این‌گونه برای صمت شرح می‌دهد: برای حمل کالا به عراق و افغانستان به وسایل حمل‌ونقل مناسب نیاز داریم اما در واردات کامیون به جای تشویق برای تامین کامیون در حمل کالاهای صادراتی کشور، با وضع ۳۵ درصد عوارض و اعمال تعرفه‌های گمرکی از واردات کامیون‌ها به نوعی جلوگیری می‌شود. او در این‌باره توضیح می‌دهد: قیمت کامیون نو در افغانستان یا ترکیه، ۵۰ میلیون تومان است اما رانندگان افغانی و ترک می‌توانند با پرداخت۵۰ میلیون تومان، یک کامیون با کارکرد ۵ سال خریداری کنند، درحالی که ما باید هزینه‌های میلیاردی کنیم تا یک کامیون مطابق ضوابط خریداری شود.
آن‌طور که روشنک می‌گوید، وارد کردن کامیون‌های با عمر بالای ۳ سال در ایران ممنوع است. وی می‌افزاید: درحالی که یک کامیون ۱۰ سال کارکرده اروپایی از کامیون‌های نوی ایرانی و چینی بهتر عمل می‌کند، به ما تکلیف شده کامیون با بیش از ۳ سال عمر وارد نکنیم و به همین دلیل، برخی از حمل‌ونقل‌کنندگان ایرانی ناچارند در افغانستان و پاکستان کامیون خریداری و شماره‌گذاری کرده و به ایران بیاورند و از آنجا که قیمت تمام‌شده کامیون زیاد شده، کرایه حمل‌شان بالا می‌رود.
او معتقد است وقتی یک ایرانی هزینه‌های میلیاردی برای خرید کامیون می‌کند، نمی‌تواند با یک ترک یا افغانی که حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان صرف خرید کامیون کرده رقابت کند زیرا حتما قیمت تمام‌شده کالای او افزایش خواهد یافت.
سخنانی که روشنک با صمت در میان می‌گذارد، بیان دیگری از دغدغه‌هایی است که پیش از این نیز صادرکنندگان و تولیدکنندگان مشهدی از آن سخن به میان آورده‌اند؛ غلامرضا میری، صادرکننده زعفران استان خراسان جنوبی، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها، از مشکلات حمل‌ونقل و هزینه بالای حمل زعفران گلایه کرده و معتقد است جایزه صادراتی که قبلا به صادرکنندگان تعلق می‌گرفت، بخشی از هزینه‌های حمل‌ونقل بازرگانان را جبران می‌کرد اما اکنون لغو شده است. او معتقد است هزینه‌های بالای حمل‌ونقل هوایی، یکی از عوامل نوسان قیمت زعفران است.

عوارض مرزی ایران و افغانستان حذف شود
روشنک در ادامه گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: تا زمانی که حمایتی از صادرات نشود، ما هیچ مزیتی در صادرات صنعتی کشورمان نداریم زیرا باید مواد اولیه را از خارج و با هزینه‌های گزاف وارد کنیم، با هزینه‌های بالا، تولید را انجام دهیم و بعد هم توقع داشته باشیم با ترکیه، پاکستان، چین و… رقابت کنیم؛ این فعلا امکانپذیر نیست!
رییس کمیسیون تجارت اتاق مشهد از پیگیری‌های متعدد این نهاد برای حل مشکلات حمل‌ونقلی بازرگانان خراسان‌رضوی سخن می‌گوید و معتقد است یک مشکل در این میان، نگاه بخش وزارت راه و شهرسازی به مسئله است؛ او می‌گوید: به عنوان مثال، عوارض متقابلی در مرز ایران و افغانستان بر کامیون‌های ایرانی و افغانی وضع شده که چون کامیون‌های افغانی تردد چندانی به داخل ایران ندارند، تنها از کامیون‌های ایرانی اخذ و بر صادرات کالاهای ایرانی تحمیل می‌شود، در نتیجه قیمت تمام شده برای بازرگان ایرانی بالا می‌رود و درنهایت، بازار هدف را از دست می‌دهد. روشنک معتقد است وزارت راه‌وشهرسازی باید در زمینه حمل‌ونقل، فرابخشی فکر کند؛‌ با وزارت جهادکشاورزی، وزارت صنعت و سایر وزارت‌ها و نهادهای دخیل در حوزه حمل‌ونقل، مذاکره و تعامل کند و دغدغه‌های آنها را نیز در برنامه‌ریزی‌های خود مدنظر قرار دهد. به گفته این فعال اقتصادی، وزارت راه‌وشهرسازی و به‌ویژه راه‌آهن باید خود را موظف به تدارک نیازهای بخش صادرات و تجارت کشور بداند، درحالی که اکنون راه‌آهن به عنوان یک نظام اقتصادی مستقل عمل می‌کند. رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان‌رضوی پیشنهادی نیز برای وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد؛ او می‌گوید: وزارت صنعت با انگیزه حمایت از کامیون تولید داخل، قوانینی همچون ممنوعیت واردات کامیون با عمر بیشتر از ۳ سال را وضع کرده اما ۱۵ سال است این کار انجام شده و نتیجه نگرفته است؛ چرا وقتی اقدامی موثر نیست، ادامه پیدا می‌کند؟
روشنک البته این را هم یادآور می‌شود که دولت یازدهم برای حل مشکلاتی که میراث دولت‌های پیشین است، کمر همت بسته اما خرابی‌ها زیاد است و فعالیت زیادی باید برای ساماندهی امور انجام شود.

#صادرات #زعفران #ساختارها #حمل_و_نقل #تعرفه #واگن #دولت #سیاست #راه_آهن #افغنستان #پاکستان #مواد_اولیه #سرمایه

18/10/93 / گسترش صمت

https://www.smtnews.ir/states/5150-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B1-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D9%84-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA.html
واگن

جدایی اقتصاد از سیاست

مسال باید بیشتر از سال‌های گذشته به باور برسیم، باوری برای اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی که اقدام و عمل درستی را نیز به دنبال داشته باشد.

 این باور باید ملی باشد، چه در میان مردم عادی و چه در نهادهای حکومتی. برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی شاید لازم باشد ستادهای پشتیبانی و دفاع از اقتصاد مقاومتی مانند ستاد پشتیبانی جنگ تشکیل شود تا با اعضای متعهد و موظف در راستای اجرای صحیح این موضوع گام‌های اساسی برداشته شود. صادرات اما مهم‌ترین بخشی است که می‌تواند با اجرای اقتصاد مقاومتی به رشد و شکوفایی برسد چرا که به گفته مسئولان و کارشناسان اقتصادی، پیشران خروج از رکود است.

جدایی اقتصاد از سیاست
رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی می‌گوید: با شرایط کنونی در اقتصاد که به عنوان نمونه قیمت تمام‌شده کالاها در ایران بیش از کالاهایی است که حتی در افغانستان و یا اروپا تولید می‌شود، نمی‌توان به اقتصاد مقاومتی رسید.
محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: در نتیجه نخستین کاری که برای رفع این مشکل باید انجام داد این است که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش کنیم قیمت تمام‌شده تولید را کاهش دهیم، همچنین این وزارتخانه باید نظارت بر اجرای قانون انتزاع که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است را هم برعهده بگیرد. در این صورت با کاهش قیمت تمام‌شده، تولید به‌صرفه‌تر خواهد شد و نیاز به واردات کالاهای ساخته شده نیز حس نمی‌شود. از سوی دیگر جلوی قاچاق گرفته می‌شود و بنابراین می‌توانیم صادرات بهتری را هم تجربه کنیم.
وی تصریح می‌کند: اگر عمل و اقدام اقتصاد مقاومتی را تبدیل به کشمکش‌های سیاسی کردیم، هرگز نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی را یاد بگیریم، باید مسائل سیاسی از مسائل اقتصاد مقاومتی و عمل به اقتصاد مقاومتی جدا شود.
روشنک با بیان اینکه در گروه‌های سیاسی دو تفکر داریم، ادامه می‌دهد: یکی از این تفکرها این را می‌گوید که تازمانی که ارتباط و اقتصاد ما با دنیا برقرار نشود به اقتصاد مقاومتی نخواهیم رسید، و تفکر دیگر این است که خرید هواپیما از کشورهای دیگر باعث رسیدن به اقتصاد توسعه‌یافته می‌شود، اما گفته می‌شد اگر هواپیما وارد شود اقتصاد مقاومتی از بین می‌رود، این نوع تفکر بسیار غلط است.
به گفته رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی، با تولید داخل و البته کاهش قیمت تمام شده می‌توان نیاز به واردات کالاهای ساخته شده را کم کرد و فقط مواد اولیه، ماشین‌آلات صنعتی، فناوری و کالاهایی که توان تولید در داخل وجود ندارد را وارد کنیم تا اقتصاد کشور را به سطح اقتصاد پیشرفته دنیا برسانیم و آن را مقاوم کنیم.
وی با تاکید براینکه تولید و تجارت با هم یکی نیست، گفت: صادرات یک تخصص است بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این حوزه باید نهادهای بازرگانی و صادراتی را تقویت کند و پس از آن با کاهش سودهای بانکی مربوط به صادرات، تاثیر مطلوبی در اقتصاد داشته باشد.
به گفته روشنک، در این شرایط صادرکننده خودبه‌خود به بازاریاب تولیدات داخلی تبدیل می‌شود، بنابراین هم تولید و هم صادرات سودآور خواهد شد. در این میان دولت نیز باید تلاش کند امنیت ترانزیتی و تسهیل حمل‌ونقل را فراهم کند، به‌عنوان نمونه محموله‌ای قرار است به سختی به کشورهای آسیای میانه صادر شود که واگنی برای حمل آن وجود ندارد و شرایط را سخت‌تر می‌کند.

#صادرات #تولید #اقتصاد_مقاومتی #قاچاق #قیمت_تمام_شده #اقتصاد_مقاومتی #سیاست #واگن #حمل_و_نقل #بانک

https://www.smtnews.ir/trade/trade-states/19050-%D8%B4%DA%A9%D9%88%D9%81%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%86%D9%81%D8%AA%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C.html

21/1/95 / گسترش صمت
واگن

نصف صادرات استان لنگ واگن‌های قطار!

رئیس محترم اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی چندی پیش، در یک مصاحبه- که بخشی ازآن درهمین هفته‌نامه‌ی خودمان هم بازتاب یافت- سخنانی گفت که خوانش دوباره‌ی صحبت‌های ایشان خالی از لطف نیست. محمدحسین روشنک گفت: «40 تا 50 درصد صادرات استان در هر سال به دليل نبود واگن براي حمل‌ونقل كالا به آسياي ميانه از صادرات باز مي‌ماند… در كشور ما هنوز اين باور القاء نشده كه صادرات مسیر اصلی برای رسیدن به صنعت و اشتغالی پويا، تحقق رشد اقتصادي و كاهش تورم است… عدم باور مسئولان سازمان‌هاي دولتي و تشكل‌هاي بخش خصوصي مهمترين مشكل حوزه‌ی صادرات است زیرا حمایتی از این حوزه نکرده و تنها به خوبی شعار می‌دهند…»

با تشکر ویژه از جناب آقای رئیس که صراحتا صادرات استان را لنگ 4 تا واگن اعلام کردند، امیدواریم مردم دست به دست هم دهند به مهر، تا این 4 واگن هم برای صادرات کشور خریده شود!

#صادارت #واگن #میانه

http://fara-khabar.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=1160:1393-09-13-08-15-18&catid=7:goonagoon&Itemid=13

12/9/93 / فراخبر