نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

 

مشهد- ایرنا- رشد صادرات غیرنفتی در دوره های مختلف همواره یكی از برنامه های راهبردی كشور و به تبع آن خراسان رضوی بوده كه اسناد بالادستی نیز بر آن تاكید داشته اند.

برای تقویت صادرات كشور پیش از هر چیز باید توانمندیهای تولیدی را شناسایی كرد و با سرمایه گذاری در بخشهای دارای مزیت و كیفی سازی تولیدات، توان صادراتی را ارتقا بخشید اما صادرات یك كشور به رشد نمی رسد جز آنكه موانع داخلی در عرصه رقابت برداشته شوند.

مزیتهای صادراتی

خراسان رضوی فاقد ذخایر نفتی است و اقتصاد آن بر پایه صنایع معدنی به ویژه فولاد، محصولات كشاورزی به خصوص زعفران، محصولات دامی، صنایع تبدیلی، گیاهان دارویی و صنایع دستی به ویژه فرش بوده و صادرات این استان برپایه همین اقلام شكل گرفته است.

خراسان رضوی با افغانستان و تركمنستان هم مرز است. كشورهای هدف صادراتی استان به ترتیب افغانستان، تركمنستان، تاجیكستان و كشورهای آسیای میانه و همچنین امارات، عراق، كشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا هستند.

این استان پنج گمرك در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز تركمنستان دارد. همچنین در كریدور شرق به غرب و شمال به جنوب قرار گرفته و مسیر عبور كامیونهای ترانزیتی است.

عمده صادرات كالا از خراسان رضوی به كشورهای هدف از طریق مرز زمینی انجام می شود اما در این میان مسیر ریلی به تركمنستان و كشورهای آسیای میانه نیز برای صادرات بكار گرفته می شود.

مدیركل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: بازار كشورهای اطراف این استان فرصتهای ویژه ای در اختیار صادركنندگان برای توسعه صادرات انواع كالا قرار داده است.

علی رسولیان افزود: افغانستان بازار بسیار بزرگی برای صادركنندگان خراسان رضوی به شمار می رود و كشورهای آسیای میانه نیز در زمره اهداف صادراتی استان قرار دارند. كالاهایی از جمله زعفران، پسته، فرش و گیاهان دارویی از جمله اقلام دارای مزیت صادراتی هستند زیرا كیفیت آنها بسیار مطلوب است و نظیر آن در دنیا كمتر یافت می شود.

وی اظهار داشت: كشورهای هدف صادراتی در فاصله نزدیكی از خراسان رضوی قرار دارند لذا تاكنون محصولات دام و طیور نظیر گوشت و لبنیات، تخم مرغ، فرش و موكت، لوازم خانگی به آن كشورها صادر شده است. خراسان رضوی قطب تولید مواد غذایی و صنایع تبدیلی است كه این مزیت زمینه ساز صادرات كالاهای تولیدی بخشهای مذكور به خارج از استان شده ضمن اینكه این منطقه از مزیت صنایع معدنی ویژه ای برخوردار و اخیرا زمینه صادرات فولاد نیز فراهم شده است.

او افزود: از سوی دیگر علقه های فرهنگی یا اشتراكات فرهنگی بسیار بین این استان و برخی كشورهای آسیایی وجود دارد كه بر بازار صادراتی استان اثرگذار بوده و آن را رونق داده است ضمن اینكه با بهره گیری مناسب از این مزیت می توان هزینه های صادرات را به شدت كاهش داد.

وی اظهار داشت: سال گذشته در راستای هدفگذاری صادراتی برای برنامه ششم توسعه، 90 برنامه برای دستگاه های اجرایی این استان تنظیم شد كه تمام این اهداف محقق گردید.

رسولیان ادامه داد: در سال جاری نیز پیرو هدفگذاری سال گذشته برنامه هایی برای توسعه صادرات غیرنفتی استان اجرا شد كه منجر به رشد 33 درصدی در ارزش كالاهای صادراتی طی 6 ماه نخست امسال شد.

88 كشور هدف صادراتی استان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: 88 كشور مقاصد كالاهای صادراتی این استان هستند كه امسال چند كشور از جمله در جنوب شرقی آسیا و در قاره آفریقا به این مقاصد افزوده شده است.

محمدعلی امیرفخریان افزود: خراسان رضوی در زمینه برخی مواد غذایی، صنایع تبدیلی، صنایع معدنی، خدمات فنی و مهندسی، صنایع دستی مانند فرش دارای مزیت صادراتی است و زعفران، كف پوش، رب گوجه فرنگی، سیب تازه، نخ چند لایه، پسته، فرش، سیم های هادی برق از جمله كالاهایی هستند كه بیشترین صادرات استان را شامل می شوند.

وی اظهار كرد: عمده كالاهای صادراتی استان از طریق راه زمینی و به صورت كامیونی از خراسان رضوی صادر می شود و مقصد آنها كشورهای عراق، افغانستان و تركمنستان است و برخی كالاها نیز از طریق خطوط ریلی به كشورهای آسیای میانه صادر می شود.

وی گفت: برای صادرات به كشورهای دور از ایران مانند روسیه یا كشورهای آفریقایی، آسیای میانه و جنوب شرقی آسیا كه باید از طریق هوایی انجام گیرد، پرواز مستقیم از مشهد وجود ندارد.

امیرفخریان افزود: حتی برای كشورهای اولویت دار در حوزه صادرات مانند تركمنستان و ازبكستان پرواز مستقیم از مشهد در نظر گرفته نشده كه می تواند در صادرات اثرگذار باشد.

وی اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه، پارسال هدفگذاری صادراتی در استان انجام شد و میزان صادرات استان در پایان سال 96 بدون در نظر گرفتن خدمات فنی و مهندسی به یك میلیارد و 976 میلیون دلار رسید و اهداف استان را محقق كرد.

وی گفت: امسال هدفگذاری استان برای صادرات كالاهای غیرنفتی یك میلیارد و 950 میلیون دلار بوده كه با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در كارگروه توسعه صادرات و این سازمان با همكاری تشكلهای صادراتی تلاش بر صادرات بیش از 2 میلیارد دلار می باشد.

امیرفخریان افزود: در 6 ماه نخست امسال سهم خراسان رضوی از ارزش كل صادرات كشور 4.8 درصد بود اما این میزان در 6 ماه نخست سال گذشته 4.1 درصد بود كه نشان می دهد سهم استان از صادرات كشور هفت دهم درصد افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: در 6 ماه نخست امسال یك میلیون و 378 هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و 116 میلیون دلار از گمركات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی به خارج از كشور صادر شد كه حجم صادرات كالا در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن 33 درصد و از نظر ارزش 32 درصد افزایش داشت.

صادرات ریلی استان، مزیتها و مشكلات

مدیر كل راه آهن خراسان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در نیمه نخست امسال 322 هزار تن كالا با پنج هزار و 275 دستگاه واگن از مرز ریلی سرخس به كشورهای آسیای میانه صادر شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 57 درصد افزایش داشت.

محمد هادی ضیایی مهر افزود: از كل كالاهای صادراتی از مسیر ریلی در این مدت 60 درصد سیمان، 14 درصد مصالح ساختمانی، 10 درصد مواد شیمیایی و باقی آنها مواد غذایی و مواد صنعتی بود.

وی اظهار داشت: عمده كشورهای هدف صادرات ریلی، ازبكستان با 70 درصد، تاجیكستان با 11 درصد، تركمنستان با هشت درصد و قزاقستان با هفت درصد می باشد.

وی گفت: گفت: در مجموع 81 درصد از كالاهای صادراتی استان از مرز ریلی سرخس ارسال شده و 19 درصد از سایر ایستگاه های راه آهن كشور بارگیری و ارسال شده است.

ضیایی مهر افزود: از پنج هزار و 275 واگن بارگیری شده برای صادرات در استان، 80 درصد آن واگن های ترانزیتی وارد شده از كشورهای آسیای میانه یا واردات كالا از كشورهای آسیای میانه بوده كه پس از تخلیه برای حمل كالاهای صادراتی استفاده شده است.

وی اظهار داشت: 20 درصد باقیمانده نیز واگن های امدادی كه از كشورهای آسیای میانه بویژه تركمنستان و ازبكستان بوده كه خالی وارد كشور شده و كالاهای صادراتی را بارگیری كرده است.

وی گفت: با توجه به ارتباط ریلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با راه آهن كشورهای آسیای میانه از طریق مرز ریلی سرخس با تركمنستان و سایر كشورهای آسیای میانه، شرایط حمل كالاهای صادراتی از طریق راه آهن فراهم شده است.

ضیایی مهر افزود: این موضوع هم از نظر صرفه اقتصادی با توجه به تعرفه كمتر نسبت به حمل و نقل جاده ای و هم از نظر ایمنی و امنیت بیشتر مورد استقبال صادر كنندگان و تجار قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: سالیان متمادی پس از افتتاح و بهره برداری از راه آهن مشهد – سرخس – تجن و اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به خطوط ریلی آسیای میانه، خدمات ریلی در بخش صادرات رو به گسترش بوده است.

وی در ارتباط با مشكلات بخش صادرات ریلی استان به كشورهای آسیای میانه از جمله راه آهن تركمنستان گفت: مهمترین مشكل صادركنندگان در برخی مواقع كمبود واگن برای حمل كالاهای صادراتی به كشورهای آسیای میانه است.

ضیایی مهر افزود: از آنجا كه باید از واگن های حامل كالاهای ترانزیتی وارده و همچنین واگن های حامل كالاهای وارداتی پس از تخلیه برای حمل كالاهای صادراتی استفاده شود لذا در مواقع كمبود واگن به درخواست راه آهن ایران، راه آهن های كشورهای آسیای میانه واگن خالی به ایران اعزام می كنند تا بتوان در اختیار صادركنندگان قرار داد.

وی اظهار داشت: برخی مواقع كشورهای آسیای میانه به اندازه تقاضای راه آهن ایران، واگن خالی امدادی نمی توانند اعزام نمایند كه به همین علت ممكن است تمام نیاز صادركنندگان را نتوانیم به موقع پاسخگو باشیم.

وی گفت: از سوی مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران رایزنی های گسترده با مسئولان راه های آهن آسیای میانه به صورت مستمر در حال انجام است كه كمبود واگن حل شود.

مشكلات صادرات خراسان رضوی از زبان فعالان این عرصه

رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: كاهش نرخ بهره بانكی در سال گذشته تاثیر نامطلوب بر اقتصاد كشور نهاد كه امری بی سابقه در اقتصاد كشورهای دنیا بود.

محمد حسین روشنك افزود: با كاهش یكباره نرخ بهره بانكی، ارزش پس اندازهای مردم در بانكها كاهش یافت لذا مردم برای جبران این خسارت به سراغ بازارهای ارز و سكه رفتند و معاملات مردم در این بازارها در اوایل فروردین ماه امسال به اوج خود رسید.

وی اظهار داشت: برنامه صادراتی استان از سال گذشته تدوین شده بود و مسیر پیشرفت خود را طی می كرد تا اینكه اتفاقات بازار سكه و ارز و كاهش نرخ بهره بانكی، برنامه صادراتی استان را از مسیر خود خارج كرد و دیگر امكان طی مسیر براساس برنامه تعیین شده برای توسعه صادرات خراسان رضوی میسر نبود.

رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی خراسان رضوی گفت: پس از افزایش نرخ ارز، دولت مبنا را بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما قرار داد اما در این میان تولیدكنندگان داخلی كالا را با نرخ ارز 4200 تومانی در اختیار صادركنندگان قرار نمی دادند و صادر كنندگان ناگزیر به دادن ارز به قیمت 4200 تومان به سامانه نیما بودند كه در این میان متضرر می شدند.

روشنك افزود: اگر در این شرایط مانند گذشته، صادركنندگان را در تامین ارز آزاد بگذارند و ارز به خود صادركنندگان واگذار شود، آنها متضرر نمی شوند.

وی اظهار داشت: در 6 ماه نخست امسال صادرات كالا از خراسان رضوی افزایش یافت اما اگر دولت صادركنندگان را در تامین ارز آزاد می گذاشت، در شرایط افزایش نرخ ارز رشد صادرات استان به سه برابر حد معمول می رسید.

وی گفت: از سوی دیگر پس از نوسانات نرخ ارز، صادرات برخی كالاها مانند روغن نباتی، گوشت مرغ، رب گوجه فرنگی كه سهم عمده ای در سبد صادراتی استان دارند، ممنوع شد كه این امر میزان صادرات را كاهش داد.

روشنك افزود: از اسفند ماه امسال خراسان رضوی برای صادرات ریلی خود به كشورهای آسیای میانه دچار كمبود واگن شده است كه این كمبود به مسائل بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و تركمنستان بازمی گردد و باعث شده كه خراسان رضوی در نوبت دریافت 700 واگن بماند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران نیز به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش قیمت ارز برای صادركنندگان زعفران سودی ندارد زیرا به دلیل تحریم ارزی، زعفران به ریال فروخته می شود.

غلامرضا میری افزود: دولت نرخ پایه صادراتی هر كیلو گرم زعفران در گمرك را هزار و 450 دلار تعیین كرده است در حالی كه صادر كننده در صورت فروش مطلوب زعفران، هر كیلو از این محصول را به نرخ 800 دلار می فروشد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر سامانه نیما، هر دلار را به قیمت 80 هزار ریال برای صادر كننده در نظر می گیرد لذا در این شرایط صادرات زعفران برای صادر كننده مقرون به صرفه نیست.

میری گفت: درخواست ما از دولت این است كه نرخ پایه صادراتی زعفران را كاهش دهد در غیر این صورت صادرات این محصول متوقف می شود یا قاچاق زعفران و سایر تخلفات افزایش می یابد.

رئیس اتحادیه صادركنندگان و تولیدكنندگان فرش دستباف خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بازار داخلی فرش دستباف با ركود شدید مواجه شده و فرش ماشینی رقیب فرش دستباف گردیده است.

هادی مخملی افزود: از سوی دیگر به دلیل كاهش ارزش پول ملی در مقابل دلار، صادرات فرش دستباف رونق داشته اما این بازار كاذب است و قابلیت اتكا ندارد.

وی اظهار داشت: ضروری است شرایط تولید فرش دستباف در داخل كشور تسهیل شود و در غیر این صورت ذخایر صادراتی و اشتغال در این عرصه روز به روز ضعیفتر می شود لذا باید از نوآوری و سلایق مختلف كه در تولید فرش بوجود آمده حمایت كرد.

 

پیشنهادات برای حفظ بازار صادراتی استان

رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان خراسان رضوی گفت: برای تحقق اهداف صادراتی استان باید ممنوعیت صادرات در مورد برخی كالاها برداشته شود زیرا صادر كنندگان بستانكار نمی توانند مطالبات خود را از طرف های معاملاتی خود وصول كنند.

روشنك افزود: تعهدسپاری ارزی باید لغو شود و به جای آن دولت كالاها را گروه بندی كرده و كالاهایی مانند زعفران كه ارزبری ندارند و در تولید آنها ارز مورد استفاده قرار نگرفته است از شمول تعهدسپاری ارزی خارج گردد.

وی اظهار داشت: برای كالاهایی كه ارزبری دارند و دولت برای تولید آنها یارانه اختصاص می دهد یا ارز 4200 تومانی یا 3800 تومانی می گیرند، به ازای همان میزان یارانه، مابه التفاوت ارز صادراتی را تعیین و آن را در قالب ضمانت نامه بانكی یا وثیقه دریافت كند.

وی گفت: در شرایط كنونی صادركنندگان قدیمی، كارت های بازرگانی خود را به بازرگانان دیگر اجاره داده اند و از صادرات خارج شده اند، لذا صادراتی كه با استفاده از این كارتها انجام می گیرد اغلب واقعی نبوده و دچار اشكالات اساسی است.

راهكارهای مسئولان برای حل مشكل صادرات

مدیر كل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: تاكنون شرایط صادرات كالا در استان به نحو مطلوبی پیش رفته است اما تعهدات ارزی و ممنوعیت صادرات برخی كالاهای دارای مزیت در استان بر این شرایط اثر نامطلوب خواهد گذاشت.

رسولیان افزود: دولت اخیرا صادرات برخی كالاهای اساسی مانند گوشت مرغ و تخم مرغ را ممنوع كرده كه این امر تاثیر قابل توجهی بر میزان صادرات استان خواهد گذاشت.

وی اظهار داشت: بهتر است به جای ممنوعیت صادرات برخی كالاها كه یارانه دولتی می گیرند، برای صادركنندگان آنها عوارض صادراتی در نظر گرفته شود و از این طریق صادرات آنها تحت كنترل درآید.

وی گفت: به جای دریافت ارز از طریق بازار ثانویه یا سامانه نیما، بهتر است روش دیگری اتخاذ شود چون شیوه فعلی به ضرر صادركنندگان است.

رسولیان افزود: اشكالی در برگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما وجود ندارد اما این برگشت ارز می تواند از طریق شیوه های دیگری نیز انجام شود.

وی شروع مجدد تحریم های ایران از سوی آمریكا از آبان ماه امسال را در شرایط صادراتی استان بی تاثیر دانست و اظهار داشت: عمده كالاهای صادراتی استان مشمول تحریم ها نمی شود و روال صادرات طبق گذشته ادامه می یابد جز آنكه ممنوعیت صادرات برخی كالاها ادامه خواهد داشت.

بازار ثانویه مانعی در مسیر توسعه صادرات نیست

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ارائه ارز از طریق سامانه نیما یا بازار ثانویه برای صادركنندگان به هیچ وجه مانعی برای توسعه صادرات نیست.

امیرفخریان افزود: از سوی دیگر ممنوعیت صادرات برخی كالاهای دارای مزیت استان مانند گوشت مرغ و تخم مرغ از سوی دولت برای تنظیم بازار داخلی و موقتی است لذا این ممنوعیت برداشته می شود.

وی اظهار داشت: پیگیر وضع عوارض صادراتی برای برخی كالاها و رفع ممنوعیت صادرات آنها هستیم.

وی شرایط فعلی اقتصادی را به نفع صادركنندگان دانست و گفت: زمانی كه قیمت ارز افزایش می یابد، به نفع تولیدكننده است كه كالای خود را برای مصارف داخلی تولید كند لذا اینكه گفته می شود رونق صادرات مقطعی است و در نهایت بازار را دچار ركود می كند، مورد قبول نیست.

امیرفخریان همچنین اثر تحریم های آتی را بر صادرات خراسات رضوی اندك دانست و افزود: صادرات استان غیر نفتی است و به صورت ریلی و جاده ای حمل می شود بنابراین وضع تحریمهای جدید تاثیر چندانی در صادرات این استان نخواهد داشت و ممكن است صادرات كالاهایی كه از طریق كشتی و از طریق بنادر جنوبی به كشورهای دیگر حمل می شوند با تاثیر منفی روبرو گردند.

 

#صادرات #تولید #کشاورزی #زعفران #صنایع_دستی #افغانستان #تاجیکستان #آسیای_میانه #امارات #عراق #ترکمنستان #تخم_مرغ #واگن #مصالح_ساختمانی #وارادات #ازبکستان #راه_آهن #کالا #ارز #نیما #دولت #یارانه #مرغ #تحریم #رکود

 

منبع : خبرگزاری ایرنا 29 مهر 1397

 
ایران به پیمان راه آهن های آسیای میانه پیوست

ایران به پیمان راه آهن های آسیای میانه پیوست

 

مشهد – ایرنا – رئیس اتاق مشترك ایران و تاجیكستان از پیوستن ایران به پیمان راه آهن های آسیای میانه خبر داد.

محمد حسین روشنك روز سه شنبه طی نشست خبری در مشهد افزود: از ابتدای اتصال ایران به راه آهن آسیای میانه واگنهای ما اجازه حركت و سیر در این كشورها را نداشتند كه اخیرا وزارت راه و شهرسازی این موضوع را پیگیری نمود كه منجر به امضای پیمان یاد شده گردید.

وی ادامه داد: اكنون باید به دنبال واگنهای استاندارد و هماهنگ با خطوط ریلی آسیای میانه باشیم تا بتوانیم بر روی ریل این كشورها سیر نموده و كالای خود را صادر كنیم.

وی با بیان اینكه این اتاق چهار ماه است كه تشكیل شده گفت: اتاقهای مشترك تشكیلاتی است كه ارتباط اقتصادی بین 2 كشور را سازماندهی و پیگیری می كند تا زمینه های توسعه اقتصادی كه اغلب در حوزه تجارت است بین دو كشور فراهم شود.

روشنك افزود: ایران در میان كشورهای آسیای میانه فقط در تاجیكستان و قزاقستان اتاق فعال دارد و اتاق مشترك افغانستان با ایران هم به مركزیت تهران فعال است و در مشهد نمایندگی دارد.

وی ادامه داد: ویژگی اتاق مشترك ایران و تاجیكستان این است كه به جز این اتاق هیچ اتاق مشتركی كه دفترش در خراسان رضوی و مشهد و هیات مدیره آن از اهالی مشهد و خراسان رضوی باشند وجود ندارد.

رئیس اتاق مشترك ایران و تاجیكستان گفت: این اتاق در تهران دفتر مركزی دارد اما دفتر اصلی و پایگاهش در مشهد است ضمن آنكه دفتر اتاق مشترك در دوشنبه پایتخت تاجیكستان هم فعال می باشد.

روشنك افزود: هم اكنون خراسان رضوی بیشترین صادرات را به كشور افغانستان دارد و این كشور مقام اول را در واردات كالا از خراسان رضوی به خود اختصاص داده است و پس از این كشور بیشترین صادرات خراسان رضوی به تاجیكستان صورت می گیرد.

وی ادامه داد: سومین كشور مقصد صادراتی خراسان رضوی در آسیای میانه نیز ازبكستان است كه آمار دقیق در این زمینه وجود ندارد.

#تاجیکستان #راه_آهن #آسیای_میانه #واگن #تجارت #قزاقستان #افغانستان #صادرات #ازبکستان #روشن

منبع : خبرگزاری ایرنا 9 بهمن 1397

 

www.irna.ir/news/83188562/
60  درصد صادرات ریلی كشور از مرز خراسان رضوی انجام می گیرد

60  درصد صادرات ریلی كشور از مرز خراسان رضوی انجام می گیرد

مشهد- ایرنا- رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان خراسان رضوی گفت: بیش از 60 درصد صادرات ریلی كشور از طریق مرز این استان انجام می شود اما مشكلات 20 ساله كمبود واگن در این حوزه برطرف نشده است.

محمد حسین روشنك در نشست كارگروه توسعه صادرات خراسان رضوی افزود: بیش از 20 سال است كه كمبود واگن بخش صادرات این استان را دچار مشكل كرده و خواسته های صادركنندگان مبنی بر رفع این مشكل محقق نمی شود.

وی عدم امكان سیر واگن های ایرانی در شبكه ریلی كشورهای سی.آی. اس را مهمترین دلیل كمبود واگن برای صادرات كالا از خراسان رضوی دانست و اظهار داشت: صدور مجوز تامین واگن برای اشخاص و شركتهای مختلف زمینه ساز افزایش قیمت واگن و در نتیجه افزایش هزینه های صادرات در استان شده است.

رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: از سوی دیگر كاهش واردات ریلی، كندی سیر واگن های روسی در كشور، نامشخص بودن متولی تامین واگن در استان، اضافه شدن سایر كالاها به سبد صادرات، روند خصوصی شدن راه آهن در كشورهای آسیای میانه بر مشكلات صادرات حوزه ریلی استان افزوده است.

وی با اشاره به راهكارهایی برای رفع مشكل كمبود واگن در استان گفت: تمدید نكردن هرگونه مجوز واردات برای واگن صادراتی از اول خرداد ماه امسال، تامین واگن صادراتی و زیرساخت مناسب حمل ریلی توسط راه آهن جمهوری اسلامی ایران ضروری است.

روشنك افزود: لازم است اخذ هر گونه تصمیم گیری و ارائه مجوز برای تامین واگن توسط بخش خصوصی با نظر كمیته نظارت بر سیاستگذاری تامین و توزیع واگن مستقر در راه آهن با توجه به سهم صادراتی استان در حوزه صادرات ریلی كشور، انجام گیرد.

رئیس اتحادیه صادركنندگان و واردكنندگان خراسان رضوی اظهار داشت: مشكلات حمل ریلی كالا به تاجیكستان به دلیل مخالفت دولت تركمنستان با ترانزیت ریلی از مسیر این كشور است لذا پیشنهاد می شود توافقی بین راه آهن ایران و راه آهن ازبكستان مبنی بر تعویض بارنامه واگن بدون تخلیه و بارگیری به دلیل هزینه های زیاد آن منعقد شود و این توافق نامه تا زمانی كه روابط دو كشور تركمنستان و تاجیكستان به روال عادی برگردد، ادامه داشته باشد.

معاون بهره برداری و ناوگان اداره كل راه آهن خراسان نیز در این نشست گفت: به موازات تامین واگن توسط بخش خصوصی، راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام به درخواست ورود 400 واگن امداد دولتی از كشور ازبكستان و 300 دستگاه از كشور تاجیكستان كرده است، ضمن اینكه كشور تاجیكستان نیز نسبت به تامین واگن مزبور قول مساعد داده است.

مصطفی نصیری افزود: با توجه به نیاز بازار در تامین واگن امداد دولتی، مجوز ورود واگن امداد دولتی از مبادی كشورهای سی.آی.اس با ارائه ضمانت نامه و تعهد كتبی به شركتها داده شده است كه مجوز اولیه از تاریخ 20 اسفند ماه پارسال تا 31 اردیبهشت ماه امسال اعتبار داشت كه به علت استقبال مشتریان این مجوز تا 30 آبان ماه سال جاری تمدید شده است.

وی اظهار داشت: تاكنون 15 شركت برای ورود واگن امداد دولتی و خصوصی به شركتهای سی.آی.اس معرفی شده و هفت شركت از این تعداد 996 واگن دولتی و خصوصی وارد و بارگیری كرده اند.

وی گفت: تعداد واگن تامین شده از داخل شبكه برای صادرات استان از ابتدای سال جاری تا 23 اردیبهشت ماه، هزار و 500 واگن اما در مدت مشابه سال گذشته 500 واگن بود.

نصیری افزود: امسال مجوز ورود واگن های خصوصی به شركتها و ارائه تخفیف 25 درصدی به سایر كالاها در واگن های خصوصی از سوی راه آهن داده شده كه برابر همین بخشنامه شركت سیمان شرق خراسان رضوی 587 واگن خصوصی وارد و بارگیری كرده است، ضمن اینكه تاكنون تا سقف هزار دستگاه واگن مجوز داده شده كه به مرور زمان از مرز وارد، بارگیری و به مقصد اعزام می شوند.

وی تشویق واردكنندگان به واردات كالا با واگن مسقف به جای فله بر را از دیگر اقدامات راه آهن برشمرد و اظهار كرد: در همین راستا 30 درصد از واگن های مسقف حامل كالاهای وارده به عنوان تشویق برای صادرات كالا به وارد كنندگان اختصاص داده می شود.

وی گفت: سهم صادرات استان به تفكیك واگن تامین شده توسط راه آهن و بخش خصوصی در سال جاری شامل واگن امداد دولتی توسط راه آهن صفر درصد، واگن داخل شبكه 60 درصد، واگن امداد دولتی توسط شركتها 18 درصد و واگن امداد خصوصی توسط شركتها 22 درصد می باشد.

معاون اداره كل راه آهن خراسان افزود: از ابتدای امسال تا 23 اردیبهشت ماه، 184 هزار تن كالا از طریق مرز سرخس به صورت ریلی صادر شده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 319 درصد از نظر حجم و 288 درصد از نظر تعداد واگن افزایش داشته است.

#صادرات #واگن #بازرگانی #صنایع #معادن #کشاورزی #بخش_خصوصی #آسیای_میانه #راه_آهن #تاجیکستان #ترکمنستان #ازبکستان #دولت #کالا #روشن

 

منبع : خبرگزاری ایرنا 26 اردیبهشت 98

 

www.irna.ir/news/83316309/
خراسان رضوی در تجارت با تاجیکستان پیشرو است

معاون استاندار: خراسان رضوی در تجارت با تاجیکستان پیشرو است

 

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: این استان آمادگی دارد در تجارت با تاجیکستان همچنان پیشرو باشد و سیاستهای وزارت امور خارجه را در توسعه روابط با آن کشور پیش ببرد. بهترین روش در این زمینه استفاده از توان بخش خصوصی است.

 

علی رسولیان روز چهارشنبه در نشست کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد که با حضور سفیر ایران در تاجیکستان برگزار شد افزود: خراسان رضوی همواره در زمینه ارتباط تجاری با کشور تاجیکستان پیشرو بوده است و بهترین بازرگانان ایرانی در آن کشور از این استان هستند.

 

وی ادامه داد: طی چند سال گذشته مشکلات مربوط به حوزه حمل و نقل، صادرات ریلی و تامین واگن روی روابط تجاری با کشور تاجیکستان اثر منفی گذاشت و مشکلات بین دو کشور تاجیکستان و ترکمنستان نیز باعث دشواری فعالیت تجار خراسان رضوی در آن کشور شد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: آمارها گویای کاهش صادرات این استان به کشور تاجیکستان طی چند سال اخیر است و برای بهبود این آمار باید موانعی که در مسیر تجارت با آن کشور وجود دارد برداشته شود.

 

رسولیان افزود: خوشبختانه با مساعدت سفیر ایران در تاجیکستان و تلاش‌ها و پیگیری‌های خراسان رضوی پرواز مستقیم بین دوشنبه و مشهد برقرار شد و تا کنون پنج نوبت سفر استانداران خراسان رضوی به کشور تاجیکستان انجام شده و روابط خوبی بین این استان با شهر “خجند” آن کشور برقرار است و خراسان رضوی این استان تاکنون ۱۵ دوره نمایشگاه اختصاصی کالا در تاجیکستان برپا کرده است.

 

وی راه‌اندازی دفتر اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در تاجیکستان، راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک در تاجیکستان و افتتاح چند واحد مرغداری در آن کشور را از دستاوردهای این استان در تاجیکستان بر شمرد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی آمادگی دارد، میزبان کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان در مشهد باشد و با شرایط جدیدی که با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا اتفاق افتاد هرچند تاجیکستان عضو این اتحادیه نیست اما شرایط بهتری برای توسعه تجارت ایران با کشورهای دیگر فراهم شده است.

 

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز در این نشست گفت: بخشی از تجارت ایران با حوزه آسیای مرکزی توسط خراسان رضوی انجام می گیرد و امید است با راهبردهایی که وزارت امور خارجه در پیش گرفته، تجارت با تاجیکستان توسعه یابد.

 

غلامعباس ارباب خالص افزود: تحولات اخیر و عضویت ایران در شورای حمل و نقل ریلی سی.آی.اس، ارتباطات حمل و نقلی ما را توسعه خواهد داد و در تجارت با کشور تاجیکستان نیز اثرگذار خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: برپایی نمایشگاه اختصاصی کالای ایران در دوشنبه، محرک خوبی در سرعت بخشیدن به تجارت خراسان رضوی با کشور تاجیکستان خواهد بود و کالاهای مزیت دار ایران را معرفی خواهد کرد.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: روابط سیاسی تاثیر زیادی بر صدور خدمات فنی و مهندسی این استان به کشور تاجیکستان داشته و سردی این روابط باعث کاهش صدور این خدمات به آن کشور شده است.

 

حمید بابازاده افزود: یکی از مهمترین مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی، عدم دریافت ضمانتنامه‌های بانکی است که لازم است دولت ایران برای برطرف کردن این مشکل اقدام کند.

 

محمد حسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست با اظهار خرسندی از موافقت دولت تاجیکستان با برپایی نمایشگاه اختصاصی کالای ایرانی با محوریت خراسان رضوی گفت: متولی برپایی این نمایشگاه، شرکت نمایشگاه بین‌المللی مشهد خواهد بود.

 

کشور تاجیکستان کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است که با حدود هشت میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۳ میلادی و مساحتی بالغ بر ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع در آسیای مرکزی قرار دارد. این کشور با کشورهای افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب، قرقیزستان از شمال و چین از شرق، مرز مشترک دارد.

 

از جمله مهمترین کالاهای صادراتی ایران به تاجیکستان شیرینی، رنگ، انواع پسته، سیمان، اکسید آلومینیوم، دارو، تخم پرندگان، بیسکویت و همچنین خدمات فنی و مهندسی است.

 

چهارمین هدف صادراتی استان خراسان رضوی بعد از افغانستان، ترکمنستان و عراق، کشور تاجیکستان است.

 

#تجارت #تاجیکستان #وزارت_امور_خارجه #توسعه #بخش_خصوصی #حمل_و_نقل #ترکمنستان #واگن #صادرات #نمایشگاه #کالا #بانک #افغانستان #ازبکستان #چین #عراق #روشن

 

منبع : خبرگذاری ایرنا 8 آبان 1398
علت نامناسب بودن فضای کسب و کار در خراسان رضوی تمرکزگرایی است

علت نامناسب بودن فضای کسب و کار در خراسان رضوی تمرکزگرایی است

 

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با بررسی و پایش سهم فضای کسب و کار استان از نتایج پایش ملی کسب ‌و کار در بهار سال ۱۳۹۸ مهمترین علت نامناسب بودن فضای کسب و کار را تمرکزگرایی و نداشتن اختیار مدیران استانی در تصمیم گیری ها دانست.

 

رئیس کانون کارآفرینان رضوی روز یکشنبه با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در فضای کسب و کار استان مانعی که سرنخ آن به تصمیم گیران استانی بازگردد نداریم و ریشه و سرنخ همه موانع بهبود فضای کسب و کار به مرکز کشور باز می گردد.

 

محمد حسین روشنک افزود: در مسائل مربوط به حوزه شهری و شهرداری که به پروژه ها، صدور پروانه های ساختمانی و مالکیت ها بازمی گردد موانعی در فضای کسب و کار وجود دارد که ریشه آن مربوط به تصمیمات نهادهای شهری است.

 

وی ادامه داد: اما در خصوص آن چه مربوط به دولت و قانونگذار است مشکلات متعددی دامنگیر فضای کسب و کار در خراسان رضوی شده است که مهمترین آن صدور بخشنامه هایی است که نه تنها روزانه بلکه به صورت ساعتی صادر می شود.

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: هر بخشنامه جدیدی که صادر می شود یا بخشنامه قبلی را نقض می کند و یا به تصمیم یا قانون جدیدی اشاره می کند که کاملا فضای کسب و کار را مختل می نماید.

 

روشنک افزود: این دولت است که بخشنامه را صادر می کند و بخشنامه ها توسط مقامات استانی صادر نمی شود که بگوییم مانع بهبود فضای کسب و کار شده است.

 

وی ادامه داد: با این حال نباید اقدامات مثبت قوه قضائیه را در تصمیمات محلی که به بهبود فضای کسب و کار خراسان رضوی کمک شایانی کرده است از نظر دور داشت.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی گفت: یکی دیگر از مهمترین موانع بهبود فضای کسب و کار خراسان رضوی را نقص حوزه حمل و نقل برشمرد و گفت: این استان در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته است و نقش مهمی در ترانزیت و صادرات ایفا می کند اما هنوز با مشکل کمبود واگن برای حمل کالای صادراتی مواجه است.

 

روشنک افزود: خراسان رضوی می تواند بخش زیادی از نیازهای امروز کشور را در شرایط تحریم های اقتصادی تامین و بخش زیادی از کالاهای کشور را صادر کند.

 

وی تصریح کرد: شرق کشور تحریم نیست و دولت می تواند با تامین زیرساخت های حمل و نقل به ویژه واگن برای کالاهای صادراتی و توجه بیشتر به گمرکات مرزی در شرایط کنونی گشایشی در وضعیت اقتصادی کشور و بهبود شرایط کسب و کار به وجود آورد.

 

رئیس انجمن کارآفرینان خراسان رضوی گفت: هم اینک در دوغارون و مرز مشترک بین ایران و افغانستان، تعداد زیادی کامیون حامل کالای صادراتی ساعتها در انتظار عبور از مرز می مانند و ریشه این مشکل به تصمیمات در مرکز بازمی گردد که هنوز نتوانسته زیرساخت ها را در این حوزه کامل کند.

 

روشنک افزود: تهران با ۱۱ میلیون نفر جمعیت، بیش از ۶۰ درصد اقتصاد کشور شامل گردش پولی و مسائل بانکی را در اختیار دارد و بسیاری از بنگاه های بزرگ اقتصادی تلاش می کنند تجارت خود را در فضای تهران به سرانجام برسانند و در این شرایط مقامات استانی مانند خراسان رضوی چگونه می توانند فضای کسب و کار را بهبود ببخشند؟

 

وی اضافه کرد: فضای کسب و کار در خراسان رضوی زمانی بهبود می یابد که مجلس شورای اسلامی و دولت تصمیم بگیرند تا بخشی از اختیارات را به استانها تفویض کنند به این معنا که چند استان را در قالب یک منطقه تعریف کرده، یکی از مسئولان کشوری را به عنوان ناظر بر این منطقه قرار دهند تا در جلسات هیات دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه حضور یابد و بتواند گره های استانی را باز کند.

 

او ادامه داد: در مجموع در شرایط فعلی، عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار از یک سو و تمرکزگرایی ۱۰۰ درصدی دولت در تصمیم گیری ها از سوی دیگر فضای کسب و کار در استان را نامناسب کرده است.

 

#کسب_و_کار #شهرداری #دولت #قانون #واگن #صادرات #تحریم #حمل_و_نقل #کالا #گمرک #اقتصاد_مقاومتی #افغانستان

 

منبع : خبرگذاری ایرنا

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1933
۱۳ بخشنامه در ممنوعیت یا محدودیت صادرات ابلاغ شده، در حالی که حتی یک بخشنامه در حمایت از صادرات صادر نشده است!

۱۳ بخشنامه در ممنوعیت یا محدودیت صادرات ابلاغ شده، در حالی که حتی یک بخشنامه در حمایت از صادرات صادر نشده است!

 

گزیده‌ای از سخنان رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

ما در میان بخشنامه‌ها گم شده‌ایم، حتی یک بخشنامه در حمایت از صادرات صادر نشده است. من به عنوان فردی که سال ها به‌عنوان صادر کننده نمونه کشور و استانی شناخته شده‌ام و نیز به عنوان رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی، نمی‌دانم وظیفه ما در برگشت ارز حاصل از صادرات چیست؟ بحث تهاتر یا واردات در مقابل صادرات چگونه اجرایی می‌شود؟ و نمی‌دانم اگر بخواهیم صادرات کنیم باید چکار کنیم؟

 

بانک مرکزی با کدام مجوز بر خلاف قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار بخشنامه صادر می‌کند که کارت بازرگانی از اعتبار خارج می شود؟ یک تاجر غیر از کارت بازرگانی، مجوز دیگری برای کسب و کار خود ندارد. پروانه کار بازرگانان در تمام این سال‌ها کارت بازرگانی بوده است؛ اعتبار این کارت‌ها را زیر سؤال برده‌اند و می گویند هر کسی تولیدکننده است، می‌تواند صادرات و واردات داشته باشد! این اقدام، زیرسؤال‌بردن وجهه و ساختار تجارت و اتاق بازرگانی است.

 

نبودِ وزارت بازرگانی، آسیب بزرگی است و انحلال این وزارت‌خانه خساراتی غیرقابل جبران به اقتصادکشور وارد کرده است.

من در همین کمیسیون در مورخ ۲۵فروردین سال ۹۷ گفتم که نه ارز حاصل از صادرات باز می‌گردد و نه کالایی که با ارز ۴۲۰۰تومانی خریده شود به دست مردم می‌رسد. برای سازمان توسعه تجارت و تشکل‌های بخش خصوصی هم مثل روز روشن بود که این دو هدف محقق نمی‌شود.

 

از بیست روز آینده، فصل صادراتی استان اوج می‌گیرد و مثل تمام سال‌های گذشته، ما باز دغدغه واگن داریم و این در حالی است که در تمام این سال‌ها، روز و شبِ ما در فکرکمبود واگن سپری شده است.

امر واگن فروشی شروع شده است و وزارت راه و شهرسازی نباید نظاره‌گر باشد؛ راه آهن باید فکری برای حل این مشکل بردارد.

 

مرزهای شرقی ما تحریم نیست؛ ما خودمان این مرزها را تحریم کرده‌ایم. از وزارت راه و شهرسازی بپرسید چه کالاهایی دارای مزیت صادراتی هستند و بعد بپرسید که چرا نمی گذارد با صادرات این کالاها ارزش افزوده ایجاد گردد و در کشور اشتغال ایجاد شود؟

 

بخشنامه‌های متعددی که در محدودیت صادرات وضع و ابلاغ شدند، باعث شد که در مقطعی، بسیاری از تاجران شناسنامه‌دار استان مجبور شوند برای رهایی از شرایطی که به آنها تحمیل شد، دلار با نرخ ۱۶ هزار تومان را از بازار بخرند تا تعهد ارزی خود را انجام داده باشند؛ در حالی که صادرات ما ریالی و یا تهاتری بود، اما از ترس این که مشکل بگیروببند ایجاد شود این ضرر هنگفت را متقبل شدند؛ در این مورد چه کسی پاسخگو است؟

متاسفانه، رفتارها در کشور به گونه‌ای است که فعالین اقتصادی را به سوی فرار از قانون سوق می‌دهند. اگر کسی بدحسابی کرده باشد و بدهکاری معوق چندساله به بانک‌ها، تامین اجتماعی، مالیات، شهرداری و داشته باشد، فراخوان می‌دهند که با پرداخت بدهی از تخفیف بهره‌مند می‌شوید! در این شرایط ناعادلانه، کسی که به وظیفه و تعهدات انسانی، ملی، شرعی و قانونی خود عمل کرده است، خودش را لعنت می کند! امروز هم اعتبار کارت بازرگانی را زیر سؤال برده‌اند و «کارت‌های اجاره‌ای!» رونق پیدا کرده است؛ عزیزان، تاکید می‌‌کنم: «نباید بخش خصوصی را به سمت فرار از اجرای قانون سوق داد.»

 

#دستکاری_در_ساختارها #کارت_بازرگانی #واگن #تجارت #ارز #روشن #صادرات #تحریم #کالا#واردات #بانک #قانون #تولید #بخش_خصوصی #کسب_و_کار #ادغام_وزارت_خانه‌ها

 

#کمیسیون_تجارت_خراسان_رضوی

 

23 مرداد 98

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1943 
لزوم مداخله دولت برای حل مشکل واگن های صادراتی

لزوم مداخله دولت برای حل مشکل واگن های صادراتی

 

در نشست دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی تاکید شد:

 

لزوم مداخله دولت برای حل مشکل واگن های صادراتی

 

بیستمین جلسه دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با دستور کار «بررسی مشکل عدم تامین واگن صادراتی به عنوان یکی از دغدغه های اساسی صادرکنندگان» و «چالش ناشی از کاهش مدت اعتبار کارت بهداشت کارگران و پرسنل کشتارگاه ها» برگزار شد.

 

محمدحسین روشنک رئیس کانون کارآفرینان استان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد با بیان اینکه یکی از زیرساخت های حوزه صادرات، حمل و نقل است؛ صادرات را موتور محرکه بخش تولید و اقتصاد و نیاز امروز کشور خواند و گفت: در خراسان اصلی ترین زیرساخت مورد نیاز برای صادرات که از خود کالا هم مهمتر است، حمل و نقل ریلی می باشد؛ چون حمل کالا با کامیون به کشورهای آسیای میانه به صرفه نبوده و زمان‌بر نیز هست.

وی افزود: 20 سال است که با موضوع کمبود واگن روبه‌روییم و بارها این موضوع را تکرار کرده ایم. این مشکل به راه آهن خراسان برنمی گردد زیرا دوستان ما در راه آهن خراسان همه تلاش خود را کرده اند. مشکل این است که راه آهن کشور سال هاست این مهم را به عنوان وظیفه خود نمی شناسد و حل کردن این مشکل را امتیاز مثبتی برای خود تلقی نمی کند.

روشنک تصریح کرد: وزارت راه نیز این موضوع را به عنوان یک مشکل به رسمیت نشناخته یا اهمیت چندانی به آن نداده است. چالش مذکور در سه مقطع سال بروز و ظهور می کند؛ قبل از نوروز که اوج صادرات مواد غذایی به آسیای میانه است، قبل از ماه رمضان و در آستانه پاییز. اگر مشکل واگن نمی داشتیم، سالانه یک تا دو میلیارد دلار صادرات اضافی می توانستیم داشته باشیم اما متاسفانه این مشکل قدیمی به رغم پیگیری ها و مطالبه گری های مختلف همچنان به قوت خود باقی است.

 

بدون منبع

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1953

 

#واگن #دستکاری_در_ساختارها #صادرات #حمل_و_نقل #آسیای_میانه
لزوم مداخله دولت برای حل مشکل واگن های صادراتی

لزوم مداخله دولت برای حل مشکل واگن های صادراتی

 

در نشست دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی تاکید شد:

 

لزوم مداخله دولت برای حل مشکل واگن های صادراتی

 

بیستمین جلسه دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با دستور کار «بررسی مشکل عدم تامین واگن صادراتی به عنوان یکی از دغدغه های اساسی صادرکنندگان» و «چالش ناشی از کاهش مدت اعتبار کارت بهداشت کارگران و پرسنل کشتارگاه ها» برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ علی اکبر لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در این نشست و در تشریح دستور کار مربوط به مشکل کشتارگاه های صنعتی طیور استان، در خصوص کاهش اعتبار کارت بهداشت پرسنل و کارگران کشتارگاه ها گفت: در شرایط موجود نیاز به کمک دستگاه های اجرایی داریم؛ در بحث مثلث توسعه استان و شورای گفتگو نیز موضوع جدی ما قوانین مخل کسب و کار هستند که بعضا مربوط به 40 سال پیش بوده و برای شرایط امروز که نسبت به آن دوره متفاوت است، مناسب نمی باشد؛ از طرفی با موازی کاری ها به عنوان معضل بزرگ دیگری مواجه هستیم.

 

وی از نوع برداشت های دستگاه ها و مسئولان از قوانین و مقررات به عنوان یکی دیگر از معضلات کسب و کار نام برد و افزود: انتظارمان این است به سمت و سویی حرکت کنیم که قوانین و مقررات موجود و برداشت های سلیقه ای و ابهامات را به حداقل برساند. مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیر با دولتمردان بر این موضوع تاکید داشتند که برای دریافت یک مجوز نه هفت خوان بلکه هفتاد خوان باید طی شود و اگر نیت به تحول داریم، باید این مسیر را تسهیل نماییم.

 

کاهش 6ماهه اعتبار کارت های سلامت و مشکلات کارگران کشتارگاه‌ها برای تمدید آن ها

 

در بخش اول این جلسه، تریبون در اختیار محمدپور دبیر انجمن کشتارگاه طیور خراسان رضوی قرار گرفت. او با اشاره به وجود 16 کشتارگاه طیور در سطح استان گفت: از این تعداد 14 مورد آن با اشتغال سه هزار کارگر فعال هستند که همه این کارگران شب کارند و در شرایط بسیار سختی قرار دارند. در سال های گذشته مدت اعتبار کارت بهداشتی که برای کارگران صادر می شد، یک ساله بود اما اکنون اعتبار کارت ها 6 ماهه شده و این موضوع مشکلاتی ایجاد کرده است؛ کارگران باید هر شش ماه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و مبالغی بپردازند و سپس به مرکز بهداشت مراجعه نمایند و مبلغ دیگری بپردازند و در ادامه سه روز متوالی نیز به آزمایشگاه مراجعه داشته باشند وگرنه آزمایش نتیجه ای نخواهد داشت. اما سوال اینجاست، کارگری که شب کار است و بعضا تا 11 صبح هم در کارگاه مشغول کار است، چگونه می تواند به آزمایش ها برسد و در صورت دیرکرد جریمه هم بپردازد؟

 

وی افزود: طبق دستورالعمل قانونی، مدت اعتبار کارت بهداشتی برای آن دسته از کارگران و پرسنلی که در تولید مواد غذایی با مصرف مستقیم، نقش دارند؛ باید 6 ماهه باشد اما کارگران ما در زمره تولید مواد غذایی مصرف مستقیم قرار نمی گیرند و باید طبق قانون در دسته تمدید کارت های یکساله قرار بگیرند؛ اتفاقی که در استان های مختلفی چون تهران، آذربایجان شرقی و هم می افتد و اعتبار کارت ها در آن استان ها یکساله است.

 

*اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی برای بررسی و مساعدت

 

علی حسنی یزدی، مدیر سلامت محیط کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در واکنش به مباحث مطرح شده، گفت: ما با کاهش هزینه ها و عدم اتلاف وقت نیروها موافقیم؛ لازم است انجمن کشتارگاه های طیور استعلامی که از استان های دیگر گرفته است را به دست ما برساند و درخواستش را اعلام دارد، ما نیز سعی می کنیم با نظر مساعد، این موضوع را بررسی و رسیدگی کنیم.

 

وی افزود: در مراجعه به دفتر پیشخوان دولت، برای جلوگیری از اتلاف وقت، به جای مراجعه فرد بهتر است یک نماینده از سوی کارفرما برای همه کارگران مراجعه کند. از طرفی، برای کارگران کشتارگاه ها معاینات سالانه انجام می شود و ما در برنامه مان داریم که آزمایشات مربوط به کارت بهداشت را در آن معاینات بگنجانیم و در این صورت مشکل به طور کلی مرتفع می شود و سعی می کنیم ظرف یک ماه پاسخ لازم را در این زمینه ارائه بدهیم.

 

*افراد مخل در فضای کسب و کار در سازمان ها و دستگاه ها شناسایی می شوند

 

مهدی وطن پرست، کارشناس سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در شاخص موانع کسب و کار، میانگین نمره استان در 9 فصل گذشته حدود 7 بوده، تصریح کرد: این یکی از بالاترین امتیازها در سطح کشور بوده و بسیاری از استان ها نیز نمره 5 را کسب کردند. اخیرا نیز استاندار به کاهش فرایندهای کسب و کار ورود کرده و این موضوع به تصویب ستاد تدبیر استان هم رسیده و دستگاه ها مکلف شده اند تا نسبت به شناسایی موارد زائد اقدام کنند. این امر می تواند در شورای رقابت نیز مطرح شود.

 

وی ادامه داد: امروز دیگر به دنبال اینکه کدام دستگاه مشکل ایجاد می کند، نیستیم بلکه در حال شناسایی اشخاص مخل کسب و کار در سازمان ها و دستگاه ها هستیم؛ افرادی که شناسایی می‌شوند نتیجه اخلال خود را خواهند دید و این مستندات را اگر لازم باشد به شورای رقابت کشور ارسال خواهیم کرد.

 

اختلاف بر سر قرار گرفتن کارگران کشتارگا ه ها در بند یک یا دو

 

در ادامه بار دیگر لبافی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در ماده 3 آیین نامه مربوطه مدت اعتبار کارت بهداشت برای دست اندرکاران مواد غذایی بهداشتی که در تهیه، فرآوری، آماده سازی، طبخ و سرو مواد غذایی و آشامیدنی دخیل اند، 6 ماه تعیین است و در غیر این صورت مدت مذکور  باید یکساله باشد. حالا نکته آن است که آیا کارگران کشتارگا ه ها مربوط به بند یک این آیین نامه هستند یا بند دو؛ برخی استان ها کارگران کشتارگاه را در بند دو قلمداد می کنند اما در خراسان رضوی آنه ا در بند یک گنجانده است. این مشکل ناشی از یک نوع برداشت سلیقه ای است که می تواند در قالب این جلسه و با تفاهم مرتفع شود.

 

مسعود ابراهیمی دبیر کمیته فنی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی نیز اظهار کرد: متاسفانه نه تنها برای کشتارگاه بلکه برای بسیاری دیگر از موارد این مشکل پیش می آید. نظارت بر موادی که فرآوری می شود به عهده بهداشت است و مواد خام برعهده دامپزشکی؛ به نظرم اگر بین فرآورده خام دامی و فرآورده ای که فرآوری می شود، تفاوت قائل شویم، می توان مشکل را برطرف کرد.

 

لبافی در پایان صحبت های مربوط به این دستور کار، به توافق برای افزایش اعتبار کارت های بهداشت کارگران کشتارگاه های طیور از 6 ماه به یکسال اشاره و اظهار کرد: این تمدید یکساله در قالب آزمایشاتی که سالانه انجام می شود، صورت می گیرد و معرفی به دفاتر پیشخوان هم به صورت تیمی انجام شود. تفسیر این دستورالعمل باید به گونه ای باشد که کشتارگاه ها مشمول بند دو باشند و مراحل اصلاحات دستورالعمل بهداشت هم اتفاق بیفتد.

 

راه آهن و وزارت راه، تامین واگن صادراتی را ماموریت ذاتی و بنیادی خود نمی دانند

 

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی استان سپس در توضیح دستور کار دوم این نشست به عدم تامین واگن صادراتی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی صادرکنندگان خراسان رضوی و مشکلی ریشه ای در این خطه اشاره و اظهار کرد: در گذشته، جلسات مختلفی با دستگاه های ناظر و خدمات رسان در این خصوص برگزار کردیم و به تفاهماتی رسیدیم اما این تفاهمات به طور اساسی نتوانسته مشکل استان را در زمینه کمبود واگن حل کند و تنها در مقطعی تسهیل گری شد. بنابراین برای حل ریشه ای مشکل نیاز به پیگیری اقداماتی ملی داریم و باید راهکاری اساسی ارائه دهیم.

 

سپس تریبون در اختیار محمدحسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد قرار گرفت و او با بیان اینکه یکی از زیرساخت های حوزه صادرات، حمل و نقل است؛ صادرات را موتور محرکه بخش تولید و اقتصاد و نیاز امروز کشور خواند و گفت: در خراسان اصلی ترین زیرساخت مورد نیاز برای صادرات که از خود کالا هم مهمتر است، حمل و نقل ریلی می باشد؛ چون حمل کالا با کامیون به کشورهای آسیای میانه به صرفه نبوده و زمان‌بر نیز هست.

 

وی افزود: 20 سال است که با موضوع کمبود واگن روبه‌روییم و بارها این موضوع را تکرار کرده ایم. این مشکل به راه آهن خراسان برنمی گردد زیرا دوستان ما در راه آهن خراسان همه تلاش خود را کرده اند. مشکل این است که راه آهن کشور سال هاست این مهم را به عنوان وظیفه خود نمی شناسد و حل کردن این مشکل را امتیاز مثبتی برای خود تلقی نمی کند.

 

روشنک تصریح کرد: وزارت راه نیز این موضوع را به عنوان یک مشکل به رسمیت نشناخته یا اهمیت چندانی به آن نداده است. چالش مذکور در سه مقطع سال بروز و ظهور می کند؛ قبل از نوروز که اوج صادرات مواد غذایی به آسیای میانه است، قبل از ماه رمضان و در آستانه پاییز. اگر مشکل واگن نمی داشتیم، سالانه یک تا دو میلیارد دلار صادرات اضافی می توانستیم داشته باشیم اما متاسفانه این مشکل قدیمی به رغم پیگیری ها و مطالبه گری های مختلف همچنان به قوت خود باقی است.

 

وی خاطرنشان کرد: ما پیشنهاد دادیم در مقاطعی دولت اجازه دهد تا از طریق یک شرکت به پشتیبانی کمیسیون تجارت اتاق و اتحادیه صادرکنندگان، واگن وارد و تحویل راه آهن شود و خود راه آهن متولی توزیع واگن ها باشد، نه حتی شرکتی که واگن را وارد کرده اما از این پیشنهاد ما برداشت اشتباه و سوء استفاده شد، در صورتی که از نظر ما تامین واگن صادراتی ماموریت ذاتی و بنیادی راه آهن و وزارت راه است.

 

ما در صادرات مستاجر بازارهای هدف هستیم

 

کاظم شیردل، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان نیز گفت: هم اکنون ترکمنستان واگن کافی در اختیار دارد و درخواست ما از راه آهن این است که ارتباطات و رایزنی لازم را صورت دهد تا واگن ها را وارد کشور کنیم؛ در سه چهار ماه اخیر واگن وارد شده و این ها همان هایی هستند که باید رایگان به راه آهن ایران می دادند اما در حال حاضر 120 تا 150 دلار بابت هر یک از آنها می گیرند. در حال حاضر شرکت هایی هستند که غیرمستقیم به راه آهن وابسته‌اند و برای وارد شدن واگن ها طوری عمل می کنند که سود ببرند؛ تقاضای ما این است که راه آهن خود به این موضوع ورود کند و ما هم کمک می کنیم و مشکل سه ماهه برطرف می شود.

 

روشنک بار دیگر لب به سخن گشود و پیشنهاداتی برای حل این مشکل ارائه داد؛ او گفت: راه آهن مسئولیت تامین واگن را به عهده بگیرد و باید نیازها در این زمینه را به طور کامل تامین کند. پیشنهاد دیگر ما برای وزارت راه و راه آهن جمهوری اسلامی این است که خراسان به مثابه یک بندر برای راه آهن ما است و این موضوع را باید به رسمیت بشناسند؛ راه آهن مشهد به عنوان پایانه تخلیه و بارگیری درنظر گرفته شود تا واگن ها به سرعت بروند و برگردند و از تاخیر 20 روزه جلوگیری کنیم. اما چون یک شرکت که از کارکنان بازنشسته راه آهن تشکیل شده، کار ورود واگن را عهده دار است و خود راه آهن نیز به دنبال کسب درآمد از ورود واگن ها به مسیر داخلی می باشد، راه به جایی نمی بریم. از سویی می بینیم که مسئولان کشور از تفویض اختیار لازم به استان در این زمینه شانه خالی می کنند.

 

وی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که واگن های ایرانی بتوانند در کشورهای آسیای مرکزی سیر کنند و این سیر اقتصادی باشد اما در حال حاضر ما در صادرات مستاجر بازارهای هدف هستیم و تامین واگن باید از طریق آن ها صورت گیرد.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان تاکید کرد: ما می گوییم راه آهن جمهوری اسلامی و بالاتر از آن دولت جمهوری اسلامی باید بداند مرز شرقی تحریم نیست و از اینجا می توانیم کالا به چین و روسیه بفرستیم و ارز حاصل از آن هم قابل بازگشت است. معتقدیم که راه آهن باید در درازمدت زیرساخت ها را ارزش گذاری کند و سهم خود و بخش خصوصی را از حمل و نقل تعیین کند و رقابت را تقسیم نماید.

 

وی ادامه داد: اگر سوبسیدهای راه آهن نباشد صاحبان واگن در کشور هم نمی توانند کاری انجام دهند. در شرایط فعلی تنها راه این است که دولت از وزارت راه و وزارت از راه آهن بخواهد و راه آهن اختیار را به خراسان بدهد و مشهد بندر بارگیری و حمل واگن تلقی شود. دولت باید در این زمینه به راه آهن سوبسید بدهد و از این محل مشکل ما حل شود.

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد بار دیگر پشت تریبون قرار گرفت و درباره پیشنهادات برای حل این مشکل گفت: پیشنهاد ما قبول مسئولیت تامین زیرساخت های صادراتی شرق کشور از سوی دولت است؛ دولت باید شرق کشور را در حوزه تجارت تقویت کند. پیشنهاد دیگر این است که وزارت راه تامین واگن را به عنوان اصل موضوع خود قبول کند و نکته دیگر اینکه مجوزهای واردات واگن را صادر نکنند چون کاری غیر قانونی است و هر وجهی که بابت کرایه واگن گرفته می شود، باید قبض رسمی داشته باشد اما هم اکنون نه پرداخت کننده می تواند مبالغ را ثبت کند و نه گیرنده. اگر تا دو ماه آینده این موضوع حل نشود، یک گردش مالی غیرقانونی تا 2هزار دلار ایجاد خواهد شد

 

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد آخر ما این است که ایستگاه شهید مطهری در خراسان به عنوان پایانه تخلیه و بارگیری کالاهای وارده و صادره به آسیای میانه قرار گیرد؛ چون واگن های ما نمی توانند به آسیای میانه بروند و این کشورها هم تعداد محدودی واگن دارند. در حال حاضر 1200 واگن روی ریل کشورمان هست که می تواند حرکت کنند و بار را ببرند اما راه آهن به بهانه درآمد بیشتر آن ها را در ریل های داخلی به حرکت در می آورد.

 

#دولت #بخش_خصوصی #واگن #صادرات #اتاق_بازرگانی #کسب_و_کار #توسعه #حمل_و_نقل #آسیای_میانه #تاجیکستان #ترکمنستان

 

منبع : اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1961

 

 
برای تحقق 《اقتصاد مقاومتی》به اقتصاد بومی تکیه کنیم

برای تحقق اقتصاد مقاومتیبه اقتصاد بومی تکیه کنیم

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت:

 

برای تحقق اقتصاد مقاومتیباید بر ظرفیت های به اقتصاد بومی تکیه کنیم.

 

به گزارش جامعه آنلاین، محمدحسین روشنک در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی که با حضور وزیر کشور، استاندار خراسان رضوی معاونین وی و مدیران استانی و شهری در سالن شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد، افزود: در ستاد جنگ که بنده دبیر آن ستاد بودم، از سوی رییس یا جانشین ستاد؛ هر تصمیمی که گرفته می شد کسی جلودارش نبود، نمی توانست بگوید چرا؟!

 

رئيس كانون كارآفرينان استان، افزود: قرار بود اقتصاد مقاومتی مانند قرارگاه های عملیاتی عمل کند آیا عمل کردیم؟! اسمش را دادند، اختیاراتش را ندادند.

 

وی ابراز کرد: هیچ مشکلی در خصوص مسایل استانی نداریم، هرچه در اختیارات استاندار و کابینه اش است در اختیار داریم، اما این اختیارات چقدر است؟! شما ببینید مثلا وزارت مسکن می آید توی یک قسمت مداخله می کند در اموری، در استانی که شهردار، شورای شهر و استاندار دارد در قسمتی مداخله می کند و کل کار رابه هم می ریزد.

 

روشنک با اشاره به اینکه در شرق کشور تحریم وجود ندارد، گفت: در رابطه با شرق کشور اینهمه درخواست می کنیم که شرق کشور در تحریم قرار ندارد، آقای وزیر کشور! تحریم در شرق کشور وجود ندارد و می توانیم به راحتی داد و ستد کنیم مسیر ریلی واردات داشته باشیم و ارز وارد کنیم، آیا این اختیارات را داریم؟! از رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت بپرسید؛ چقدر اختیار دارید و در مورد واردات چقدر اختیارات برای ثبت سفارشات دارد ؟! از مدیرکل های دیگر هم سئوال کنید، وی خطاب به وزیر کشور گفت: شما خودتان خراسانی هستید شرق کشور تحریم قرار ندارد، می دانید اگر تحریمی وجود دارد داخلی است.

 

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی ضمن بیان اهمیت اقتصاد بومی، تاکید کرد: ما در اقتصاد مقاومتی با اقتصاد پولی؛ مقام معظم رهبری آنچه فرمودند،این است ((با اقتصاد بومی به اقتصاد مقاومتی می رسیم))، با اقتصاد وارداتی به اقتصاد بومی نمی رسیم، شما ببینید ایران خودرو با 300 درصد سوبسید و حمایت، ما با اینهمه مشکلات مواجه ایم . برای اقتصاد مقاومتی به اقتصاد بومی تکیه کنیم و از بنگاه های بزرگ و چشم پرکن مانند؛ ایران خودرو دوری کنیم.

 

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از چیزهایی که در استان خراسان رضوی از آن محرومیم مناطق ازاد و پایانه بارگیری تخلیه است، گفت: اصرار داریم و تاکید می کنیم که ما نیاز به منطقه آزاد و پایانه بارگیری داریم اما هیچ اتفاقی نمی افتد.

 

وی اذعان کرد: سالهاست می گوییم مشکل واگن ما را حل کنید؛ ما می توانیم 5میلیارد صادرات از خراسان داشته باشیم، ما می گوییم قسمتی واردات از افغانستان داشته باشیم تا حساسیت نشان ندهند، بگویند همه اش در کار صادرات هستید و کالاهای ما را نمی برید، برای تحقق هیچکدام از این موارد به ما اجازه نمی دهند.

 

شایان ذکر است دراین جلسه رحمانی فضلی وزیر کشور، دین پرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت‌کشور، رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و رسولیان معاونت هماهنگی استانداری و دکتر جمشیدی ریس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سایر مسئولان و معین های اقتصادی استان حضور داشتند.

 

#اقتصاد_مقاومتی #اقتصاد_بومی #دستکاری_در_ساختارها #تحریم #واگن #دولت #بخش_خصوصی  

 

 

منبع : جامعه آنلاین

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1977
طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی استان به عنوان یک الگو و نمادی از ستاد های پشتیبانی دوران دفاع مقدس یاد کرد.

طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی استان به عنوان یک الگو و نمادی از ستاد های پشتیبانی دوران دفاع مقدس یاد کرد.

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد از موفقیت طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی استان به عنوان یک الگو و نمادی از ستاد های پشتیبانی دوران دفاع مقدس یاد کرد.

 

به گزارش صبح مشهد، مهندس محمد حسین روشنک با بیان این که ما واقعا نیازمندیم در مسائل اقتصادی قوانین منطقه ای داشته باشیم و البته منطقه ای لزوما استان نیست، گفت: مثلا چند استان شمال یا شرق کشور یا غرب می توانند با هم توان ویژه ایجاد کنند .

 

وی افزود: کشور به ۶ یا ۷ منطقه اقتصادی تقسیم شود تا مسائل اقتصادی هر منطقه که منطبق با زیست بوم آن است بر اساس آن تدوین و اجرا شود.

 

تمرکز و مرکزیت قوانین در تهران مشکل و آفتی است که امروزه در حوزه اقتصاد کشور مشهود است و استانداران نمی توانند خارج از آن چارچوب عمل و تصمیم گیری نمایند همان طرح برادر محسن رضایی ضروری به نظر می رسد.

 

رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی با تاکید بر این که اختیارات اقتصادی که به استان ها داده شده بسیار کم است گفت: مثلا بعد از مدت ها پیگیری اعلام شد، بنگاهی که چک برکشتی دارد، استانداران میتوانند برای اعطای تسهیلات یا اعتبارات، حداکثر تا یکسال به او فرصت بدهند فرض کنیم استاندار در این قالب حداکثر زمان را بدهد آیا این مشکل را حل میکند.

 

روشنک خاطر نشان ساخت: اگر بخواهیم در مسائل اقتصادی توفیق بیشتری داشته باشیم میبایست برنامه ریزی ها بر حسب قوانیم اقتصادی منطقه ای تنظیم کنیم.

 

به عنوان مثال شرق کشور راه آهن و مرز دارد، جنوب و شمال دریا وکشتیرانی دارد.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در خصوص طرح مثلث توسعه اقتصادی هم گفت: قرارگاه یا ستاد اقتصادی آقای رزم حسینی تحت عنوان مثلث اقتصادی ،نقشی که می تواند ایجاد کند فقط تسهیل گری و روان سازی اجرای قوانین موجود و منسجم کردن نیروها و پشتیبانی در قالب یک پنجره واحد است که به نفع حوزه اقتصاد است و جلوگیری از اجحاف های غیر قانونی به تجار و همچنین فضایی فراهم کند امید و نشاط با وجود تحریم ها و سختی ها در فعالین اقتصادی و بنگاه ها ایجاد شود.

 

کار دیگری که می تواند انجام دهد، این است که همه دستگاه ها با هم از فعالین اقتصادی حمایت کنند. یعنی یک جایی حمایت کند، اما نمیتواند مجوزی خارج از قوانین مرکزی بدهد، یا جایی دیگر را که به اقتصاد استان خسارت وارد میکند باطل یا متوقف کند. آیا این همان مشکل اصلی نیست ؟!

 

ایشان میتواند فضایی فراهم کند که به عنوان مثال در خطبه های نماز جمعه، فعالین اقتصادی مورد هجمه قرار نگیرند! در منبرها و تریبون ها فعالین اقتصادی را بد جلوه ندهندکه این کار را بخوبی انحام داده است.

 

کهنه سرباز سال های دفاع مقدس خاطر نشان ساخت: اما دقت کنیم به عنوان مثال در دوران دفاع مقدس یک قرارگاه خاتم داشتیم و قرارگاه های فرعی مثل نصر، کربلا و یا نجف و حال مثلث اقتصادی آقای رزم حسینی استاندار قرارگاه فرعی از قرارگاه اقتصاد مقاومتی کشور باید عمل کند . بنگاه های اقتصادی و تولیدکنندگان ، بازرگانان ،معدن کاران در قالب یکان های عملیاتی اقتصادی تعریف شوند.

 

وقتی می گوئیم جنگ اقتصادی، آن زمان ستاد پشتیبانی از جنگ داشتیم که رئیس آن نماینده ولی فقیه و مثلا در خراسان، نماینده امام و تولیت آستان قدس رضوی بود. نائب رئیسان استاندار و امام جمعه بودند که اختیارات کامل داشتند.

 

من در کتاب اقتصاد مقاومتی که در سال ۱۳۹۱ به چاپ رسید گفتم و واضح پیشنهاد دادم که قرارگاه یا ستادهای پشتیبانی جنگ ها را مجددا احیا کنیم. اون موقع هنوز صحبت از ترامپ و جنگ اقتصادی اینگونه چیزا نبود.

 

اما قابل پیشبینی بود که این اتفاق ها خواهد افتاد. در کتاب اقتصاد مقاومتی پیشنهاد کردم که ستاد اقتصاد مقاومتی به ریاست استاندار عضویت همه نهادها و ریاست معنوی و حمایتی امام جمعه و ولی فقیه هر استان شکل بگیرد.

 

روشنک که کوهی از خاطرات و تجربیات ارزشمند و فراوانی را در سینه خود دارد با بیان چند خاطره گفت:

 

در سال های اخر جنگ شهید نورعلی شوشتری فرمانده جلیل القدر خراسان بزرگ چند گردان نیروی رزمی فوری از ما خواست. بسیج نیروها را جمع کرد نیاز به وسیله ای بود که این نیروها را فوری به جبهه برساند آن زمان من دبیر ستاد پشتیبانی جنگ بودم. عملیات مرصاد بود و باید از طریق آقای بهزاد نبوی برای هواپیما هماهنگ میکردیم که نشد هماهنگ کنیم. اون زمان آقای سرهنگ عبدلله پور که الان شرکت هواپیمایی داره، مسئول پایگاه پدافند هوایی مشهد بود. اون موقع برخی هواپیما را از تهران فرستاده بودند به مشهد که جای امن و دور از دسترس حملات هوایی دشمن بود.

 

اون وقت برای هماهنگی با آقای شمخانی هم صحبت کردیم. نتیجه نداد!

 

همین عبدلله پور اومد و گفت: اگر یک نامه از عابدینی استاندار وقت بتونی بگیری که تایید آقای طبسی بعنوان رییس ستاد پشتیبانی جنگ استان را داشته باشه میتونم همکاری کنم و هواپیما بدم تا نیروها را به جبهه برسانید.

 

من شب ساعت ۱۰:۳۰ رفتم درب منزل آیت الله واعظ طبسی برای درخواست به ایشان و اخذ موافقت که ایشان موافقت کرد و دستور داد و بعد به اتفاق استاندار رفتیم پیش فرمانده پایگاه پدافند هوایی که انتهای خیابان نخریسی قرار داشت .

 

ساعت ۵ صبح دو تا هواپیما نیرو فرستادیم به جبهه که در سرنوشت جنگ واقعا اثرگذار بود.

 

در خاطره ای دیگر، وقتی ما یگان های استان نیاز به لاستیک داشت، ستاد گفته بود در داخل لاستیک توزیع نشه و حقیقتا کسی هم مقاومت نمی کرد.

 

اون موقع ستاد پشتیبانی جنگ اختیار کامل داشت، الان هم باید به ستاد پشتیبانی جنگ اقتصادی که ماموریتش حوزه اقتصاد و مقابله با دشمن است، اختیار کامل داشته باشد تا بتواند تصمیم گیری و اقدام کند.

 

خاطره دیگر مربوط به اعزام نیرو با راه آهن بود. وقتی بسیج می خواست نیرو اعزام کند، مسافر عادی هم بود ولی روزی که اعزام نیرو داشتیم، شخصی به نام آقای رشدی مدیر راه آهن استان بود ایشان شخصا مسافران قطار را متقاعد می کرد با وسیله دیگه ای سفر کنند تا جا برای رزمندگان اسلام قطار باشد و این یعنی اتفاق جمعی، اراده و همدلی.

 

مهندس روشنک با ذکر گلایه ای گفت: امروز می خواهیم جهاد کنیم، نیاز کشور رو تامین کنیم ارز بیاریم و کارهای دیگر..

 

آیا اختصاص دادن واگن به سایر کالاها و خالی بودن دست بازرگان برای صادرات کالا جایگاهی دارد؟! معنی حمایت این هست

 

وی در بخش دیگر گفتگو خاطر نشان ساخت: به هر حال باید دید جناب رزم حسینی با طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی چه کارهایی می تواند انجام دهد و چه کارهایی نمی تواند؟!

 

به عنوان مثال این طرح نمی تواند خارج از حوزه قوانین موجود عمل و دخل تصرف نماید، مدیران کل دستگاههای اجرایی دستشان بسته است و نمی توانند منویات مد نظر استاندار رو پیاده سازی خارج از بخش نامه ها عمل کنند! با این حال نکته مهم و مزیت طرح مثلث توسعه روان سازی و تسهیل در اجرای قوانین موجود است که زمانی از آن تحت عنوان پنجره واحد نام برده می شد.

 

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد از دیگر مزیت های طرح استاندار به بسیج همه دستگاه ها از جمله امام جمعه ها آستان قدس رضوی، دادگستری و شهرداری ها درقالب قرارگاه مثلث اقتصادی استان برای حمایت از طرح های کارآفرینی و توسعه اشاره وگفت: به نظرم طرح مثلث توسعه جناب آقای رزم حسینی تاکنون و تا حد اختیارات بسیار موفق بوده است.

 

همچنین اشکال ها در مسائل اقتصادی بویژه اقتصاد مقاومتی استان مشخص شده و باز تاکید میکنم از تجارب زمان جنگ برای رفع نواقص ومشکلات موجود می توان استفاده کرد.

 

مهندس روشنک ادامه داد: باید مسائل اقتصادی ریشه ای و واقعی حل شود و مجلس هم کارآمد تر رفتار کند. ۱۳ سال پیش کتابی عنوان طنز و مناظره خودرو و تخم مرغ که حسابی جنجال کرد و در آنجا به وضوح خطرات اقتصاد دولتی و صرف حمایت شعاری از تولید کننده بخش خصوصی را شرح دادم که به همه توصیه می کنم، این کتاب را اگر نخوانده اند بخوانند و اگر خوانده اند یکبار دیگه بخوانند تا به حرف های این خادم و کهنه سرباز کوچک وفادار انقلاب و نظام برسند!

 

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی به کاهش دستوری نرخ سود بانکی نیمه شهریور سال ۹۶ اشاره و گفت: دیدیم بانک مرکزی که خواست در یک شبه عادت یا بهتر است بگویم اعتیاد ۳۵ ساله نظام بانکی را حل کند چه بلایی سر نقدینگی کشوردر آورد و موجب شد برخی سرمایه خود را به دلیل ترس از افت ارزش نقدینگی از بانک ها خارج و روانه بازار کنند و بعد هم شاهد تورم افسار گریخته و افزایش نرخ ارز شدیم بنده همان زمان نوشتم که نتیجه این دستکاری اگر نگوییم عمدی اما حتما ناشیانه خسارت سنگین به اقصاد کشور وارد میکند.

 

 

 

محمد حسین روشنک در پایان گفت:در هر حال باید امیدوار بود و من از تلاش های دولت جناب آقای روحانی برای رشد و توسعه اقتصاد در شرایط تحریم های ظالمانه از یک طرف و حضور جناب آقای رئیسی در راس دستگاه قضا و اقدامات ایشان برای تسهیل گری و حمایت از اقتصاد سالم و کارآفرینان ، بارقه امید را در دل همه بوجود آورده و خوشبختانه طبق منویات و توصیه های رهبر معظم انقلاب عمل نموده اندف بنده بعنوان خدمتگزاری کوچک از هر دو بزرگوار در راس دستگاه اجرایی و قضایی کشور تشکر میکنم و اطمینان دارم به شرط همدلی و همگرایی از این پیچ سخت تاریخی، با سرافرازی عبور خواهیم کرد.

 

منبع : صبح مشهد

 

 

http://mhroshanak.ir/roshanak/?p=1983

 

 

#دستکاری_در_ساختارها #تحریم #اقتصاد_مقاومتی  #مثلث_اقتصادی #تورم #ارز #تجارت #واگن #تولید #دیپلماسی