“قرارگاهی به نام مثلث توسعه اقتصادی”

محمدحسین روشنک رئیس  کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی

مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی قرارگاهی است که آقای رزم حسینی برای توسعه خراسان رضوی تشکیل داده است و تجربیات خود در کرمان را به استان آورده است. این قرارگاه، زیرمجموعه‌ فرماندهی «اقتصاد مقاومتی» شکل گرفته است و معین‌های اقتصاد مقاومتی به منزله گروهان‌ها و گردان‌هایی هستند که در زمان جنگ اقتصادی کنونی مشغول انجام عملیات‌ می‌شوند.

به واسطه این اجرای این طرح، برای اولین بار در خراسان رضوی، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان، آستان قدس، استانداری، و شهرداری و… در کنار بخش خصوصی قرار گرفته‌اند، به یکدیگر پیوند خورده و تلفیق شده‌اند. این اتفاق نمایان‌گر طراحی استراتژیک و هوشمندانه مثلث توسعه اقتصادی توسط استاندار است که توانسته در بخش‌های مختلف سیاسی، مذهبی و اقتصادی استان همگرایی ایجاد کند و برای اولین بار است که بخش خصوصی تایید این بخش‌ها را در فعالیت خود حس می‌کند.

اگر دولت ۴۰ درصد از اختیاراتش را در اختیار استاندار قرار دهد علاوه بر حل بسیاری از مشکلات کشور، بخش زیادی از کالاهای اساسی موردنیاز کشور از مرز شرقی وارد کشور می‌شود و به میزان قابل توجهی بر صادرات شرق کشور افزوده خواهد شد. به نظر من آقای رزم حسینی با ایجاد و اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی در پیش برد اهداف اقتصادی استان تاکنون موفق عمل کرده است.

در مصاحبه با روزنامه اعتماد خراسان رضوی – شهریور ۹۸
شورای پنجم شهر مشهد در اداره منطقه ثامن ناموفق بوده است

محمد حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی

ضمن احترام به سخنان ریاست محترم کارگروه شورای محترم شهر در منطقه ثامن و از حامیان شهردار فعلی منطقه که اتفاقا با جمع زیادی از اعضای باشگاه سازندگان حریم رضوی نیز دوستی قدیمی دارند اعلام می کنیم بر اساس پژوهش های انجام شده، نظر کارآفرینان، مالکین و ساکنین منطقه بر این است که بعضی از اعضای شورای شهر دوره پنجم که در غیاب دکتر کلایی شهر دار مشهد مقدس خود مستقیما در اداره منطقه ثامن دخالت داشته اند به صورت کامل شکست خورده اند که تبعات این شکست برای شهر مشهد و استان خراسان رضوی بویژه در حوزه اشتغال قابل جبران نبوده و نیست.

اکثریت مردم خوب و قدرشناس مشهد مقدس به اعضای شورا شهر دوره پنجم که اتفاقا اکثریت شان افراد پخته و با تجربه هستند رای مثبت دادند ، خوشبختانه شهرداران منتخب این شورا آقایان مهندس تقی زاده خامسی و بعد از ایشان آقای دکتر کلایی بجز در منطقه ثامن _که گویا در این منطقه اختیار انجام وظیفه را نداشته اند توانسته《رضایت نسبی مردم مشهد》را کسب کنند و می شود گفت از بسیاری دوره ها توفیق بیشتری داشته اند.

اما شورای پنجم در منطقه ثامن که می توانسته بالاترین سرمایه ها را به استان جذب و بیشترین اشتغال را ایجاد و پیرامون حرم مطهر رضوی را از کارگاه ساختمانی دائمی نجات دهد به دلیل اینکه بدون حضور و دادن اجازه انجام وظیفه به شهردار مشهد خواسته است منطقه مستقیما توسط《شهردار ثامن》و با حمایت تعدادی از اعضای محترم شورای اداره شود، کاملا ناموفق بوده است. شرح کامل این نظر در بیانیه ها و همایش های کارآفرینان بخصوص اجلاس استانداری «ستاد تدبیر و کارگروه رفع موانع تولید» کانون کارآفرینان خراسان رضوی و هیئت مدیره باشگاه سازندگان حریم رضوی آمادگی دارند چناچه مسئولین ، مطبوعات ، رسانه ها در هر شکلی و شهروندان در خصوص این نظر یه سوالی داشته باشند پاسخ ارائه نمایند.

ضمن اینکه آمادگی دارند از نظر خود در خصوص شکست شهرداری منطقه ثامن بویژه درمورد تعامل با مالکین، سرمایه گذاران، کارآفرینان ، و حتی دستگاه های دولتی مرتبط و دستگاه قضائی استان از یک طرف و عدم توفیق در جذب سرمایه گذاری های جدید، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مداخلات دستگاه های در امور طرح و فعال کردن تاورکرین ها «در مناظره ای رو در رو با حضور مقامات استانداری، دادگستری، مطبوعات و صدا و سیما» دفاع کنند.

منتظر اعلام آمادگی اعضای محترم مرتبط شورا شهر و شهردار منطقه ثامن هستیم، تا با هماهنگی استاندار معزز ، ریاست محترم دادگستری خراسان رضوی، نمایندگان آستان قدس رضوی، دفتر امام جمعه محترم، فرماندارو شهردار محترم مشهد مقدس، مدیر کل محترم صدا و سیما، ادارات کل مرتبط، سازمان های نظارتی و مطبوعات و اهالی رسانه برنامه ریزی لازم انجام و پاسخگوی افکار عمومی باشیم.

محمد حسین روشنک
رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی

۲۷ دی ۹۸

 
آثار تحولات اخير بر اقتصاد خراسان

دنیای اقتصاد- ترور سردارشهید قاسم سلیمانی و
واکنش‌های جهانی ومنطقه ای به آن باعث شده تا نظرات وکارشناسی های مختلفی از وضعیت پیش روی اقتصاد ایران مطرح شود. اماآنچه اقتصاد خراسان رضوی را متاثر از این موضوع می‌کند، واکنش کشورهای هم مرز با این استان و انتقام سخت و احساسی است که در مردم مناطق میزبان
پایگاه‌های آمریکایی از جمله افغانستان به وجود آورد. از جمله این واکنش‌ها ابراز همدردی گروه‌های افغانستانی ازجمله طالبان بود که برخی کارشناسان معتقدند این موضوع بر امنیت راه‌ها وبازرگانان ایرانی در آینده و متعاقب
آن علاقه مندی مردم افغانستان به کالاهای ایرانی اثرگذار خواهدبود.
در این باره پای صحبتهای محمدحسین روشنک
رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد که سابقه
خدمت در ســپاه پاسداران و همرزمی با شهید
شوشتری را دارد، نشستیم؛ او میگوید: مردم دو
کشور به یکدیگر علاقه و نیاز دارند و از هم دفاع
میکنند و در کنار هم خواهند بود و ترور ســردار سلیمانی قطعا همدلــی بین مردم را افزایش داده و بر مراودات اقتصادی هم آثار مثبتی میگذارد.
وی خاطرنشان میکند: اگر دولت این کشور اجازه دهد، یقینا تمام مردم افغانستان از جمله طالبان که آنها هم مسلمانان افغانستانند و در آنجا زندگی میکنند، تمایل دارند که بازارشان با بازار جمهوری اسالمی همکاری کند اما از شواهد پیداست که دولت تحت حمایت امریکا در افغانستان اجازه اینکار را نمیدهد.
با وجود اتفاقات اخیر، اقتصاد ایران و خراسان تنزلی نخواهد داشت
وی در بخش دیگری از صحبتهایش به آثار شهادت سردار سلیمانی بر اقتصاد ایران اشاره و اظهار میکند: اقتصاد ما به مرز داشته های مقاومتی رسیده و متکی به خود است؛ لذا حتی اگر هم جنگ بشود که امیدوارم این اتفاق نیفتد، وضعیت اقتصاد ایران و خراسان پایینتر
از این حد نخواهد بود.
روشنک معتقد است: این اتفاق تاثیر منفی بر اقتصاد ایران نخواهد
گذاشت این حوادث تاثیری بر واردات، صادرات، تولید، تبادالت ارز و اقتصاد ما نخواهد داشت. ما امروز هیچ وابستگی به توانهای خارجی مثل درآمد حاصل از فروش نفت نداریم، صادرات ما به کشورهایی
انجام میشود که در صورت بروز جنگ باز هم روند آن ادامه می یابد و واردات هم از نقاطی که الان انجام میشــود، تداوم خواهد داشت. ارز را هم به مانند الان میتوانیم خارج کنیم؛ بنابراین این اتفاقات تاثیر منفی بر اقتصاد ما ندارد.
وی معتقد است مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی تاثیری مثبت بر اقتصاد کشور خواهد داشت؛ روشنک میگوید: از این جهت که مردم در این مراســم وفاق ملــی را درک کردند و جهان حضور مردم در دفاع از نظام جمهوری اســامی و ســربازان وطن را به
چشم خود دید. جنبه مثبت بدرقه سردار سلیمانی بسیار اثرگذار است و خیلی ها که میترسیدند و حاضر به سرمایه گذاری در ایران نبودند، بعد از این حضور میلیونی، با تمام وجود به میدان آمدند.
در بدرقه شــهید سلیمانی دنیا و مردم ایران یقین کردند که این نظام و انقالب متکی به خود است و مردم نظام و انقالب را دوست دارند و با وجود همه سختیها پای ان هستند و این اعتماد، اقتصاد را رونق میدهد.
طرح توسعه ایستگاه مطهری، به عنوان یک مرکز لجستیک، مدنظر قرار گرفته است

محمدحسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی  در هفتادمین نشست  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی

در شرق کشور باید مسئله جاده ابریشم به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود و از توان خود در این زمینه استفاده کنیم. در حال حاضر استان خراسان رضوی نه از یک منطقه آزاد و نه از منطقه ویژه خوبی برخوردار است.

سال‌هاست که تقاضای بخش خصوصی این بوده تا ایستگاه ریلی شهید مطهری به عنوان مرکز ویژه تخلیه و بارگیری تعیین شود.

ضروری است تا از شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کشور تقاضا شود به این منطقه توجه ویژه‌ای صورت بگیرد. به همین استناد، باید در قالب طرحی ویژه، راه‌آهن مشهد به سرخس دو خطه شود.

طرح این تقاضا و پیگیری آن باید از همین امروز کلید بخورد چرا که مشخص نیست چه زمانی این مسئله به نتیجه خواهد رسید. با آزاد شدن سیر واگن‌های ایرانی به آسیای میانه اتفاقات خوبی محقق خواهد شد…

 

در هفتادمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مطرح شد:

ضرورت ایجاد هلدینگ شرکت‌های صادراتی و حمل و نقل به منظور خرید واگن های صادراتی

 

چالش های بخش خصوصی برای تامین واگن های صادراتی به عنوان یکی از دغدغه های اساسی تجار خراسان رضوی، یک بار دیگر در دستور کار شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی قرار گرفت و سه پیشنهاد برای حل مشکلات این بخش ارائه و تصویب شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ علی اکبر لبافی، رئیس دبیرخانه این شورا در هفتادمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، یکی از شش دستور کار نشست مذکور را چنین تشریح نمود: عدم تامین واگن صادراتی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی صادرکنندگان خراسان رضوی و مشکلی ریشه ای در استانمان مطرح است در سنوات گذشته نیز جلسات مختلفی با دستگاه های ناظر و خدمات رسان در این خصوص برگزار شده و  تفاهماتی نیز حاصل آمده است اما تفاهمات مذکور نتوانست به طور اساسی مشکل استان را در زمینه کمبود واگن حل کند و تنها به صورت مقطعی تسهیل گری انجام گرفته است.

وی ادامه داد: به همین استناد، این موضوع در جلسات دبیرخانه شورا بررسی و برای حل ریشه ای آن، پیشنهادات ذیل ارائه گردید تا در جلسه حاضر به تصویب این شورا برسد.
تاجیکستان یکی از پایگاه‌های اصلی تجارت با آسیای میانه است

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: نمایشگاه اختصاصی کالای ایرانی با محوریت خراسان رضوی اواخر آذر ماه به مدت پنج روز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان اظهار کرد: باتوجه به هم‌زبانی و نزدیکی فرهنگی بین ما و مردم تاجیکستان، این کشور یکی از پایگاه‌های اصلی تجارت ما با کشورهای آسیا میانه بود و شرایط بسیاری خوبی در آن‌جا داشتیم.
وی ادامه داد: در گذشته هر سال ما دو نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در شهرهای «دوشنبه» و «خجند» را برگزار می‌کردیم که مدتی این نمایشگاه‌ها برگزار نمی‌شد، با توجه به سفرهایی که وزیر امور خارجه به تاجیکستان و همچنین آن‌ها به ایران داشتند، علاوه بر این در پی سفر ریاست‌جمهوری برای شرکت در کنفرانس دوشنبه، مراوداتی با این کشور انجام شد که در نتیجه آن‌ها رابطه ما مجددا شرایط خوبی را پیدا کرده است.
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اضافه کرد: رابطه اقتصادی زمانی شرایط خوبی دارد که روابط سیاسی خوبی هم با کشور مورد نظر وجود داشته باشد، با توجه به تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان در اتاق بازرگانی ایران برنامه‌ریزی شده که این نمایشگاه اواخر آذر ماه در تاجیکستان برگزار شود.
روشنک در خصوص نمایشگاه ایران در تاجیکستان بیان کرد: این نمایشگاه، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران است که مجری برگزاری آن نمایشگاه بین‌المللی مشهد است و همه دستگاه‌ها از جمله استانداری، اتاق بازرگانی، اتاق مشترک ایران و تاجیکستان، اتحادیه صادرکنندگان، اتاق اصناف، اتاق تعاون، سازمان صمت، سازمان جهاد کشاورزی و تقریبا تمام نهادهای بخش دولتی و خصوصی  برای این منظور تلاش می‌کنند و همچنین در سطح ملی نیز به برگزاری این نمایشگاه کمک می‌شود تا مجددا باب توسعه روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان گشوده شود.
وی خاطرنشان کرد: در هفت، هشت ماه گذشته توسط استانداری خراسان رضوی، اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی خراسان پیگیری‌های خوبی انجام شده است و به خصوص از زمان تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان، این اتاق مشترک کمک بسیار بزرگی به راه‌اندازی خط‌پروازی ایران- تاجیکستان کرد چرا که برای مدتی پرواز ایران- تاجیکستان قطع شده بود اما اکنون در هر هفته دو پرواز به تاجیکستان داریم که یکی از آن‌ها از مشهد است.
رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در خصوص کالاهای ایرانی مورد علاقه مردم تاجیکستان تصریح کرد: مصالح ساختمانی و مواد غذایی و همچنین صنعت طیور در این کشور طرفدار دارد و خراسان رضوی در این زمینه فعالیت خوبی را انجام داده است علاوه بر این شوینده‌ها نیز شرایط خوبی را در تاجیکستان دارند.
روشنک گفت: شرکت‌های فنی، مهندسی و ساختمانی ما اقدامات خوبی را در تاجیکستان انجام داده‌اند. این کشور معادن غنی مانند طلا دارد و زمینه فعالیت در این حوزه در تاجیکستان فراهم است.

 
توجه به کارآفرینی، مشکل‌گشای اقتصاد

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خراسان رضوی با تقدیر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی؛ برگزار شد

محمدحسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان و مدیرعامل مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و نرویج کتابخوانی ، ضمن تشکر از شهردار مشهد به علت توجه به فرهنگ، هم‌زمانی این مراسم با روز بسیج مستضعفان را دارای ارزش بالایی دانست. او در ادامه صحبت‌های خود، با توجه به قرار گرفتن در هفته کارآفرینی، کارآفرینان را کسانی معرفی کرد که امام خمینی (ره) به آن‌ها لقب فرماندهان جنگ اقتصادی را داده بود.
روشنک گفت: باید قدر کارآفرینی را در جامعه دانست. بیشترین مشکل ما مشکل اقتصاد است که با توجه به قشر کارآفرینان، این مشکل حل خواهد شد.

تأکید شهردار مشهد بر لزوم تحقق عدالت اجتماعی در عرضه کتاب

گرانی کتاب، مانع استفاده همه اقشار از آن است

دسترسی به کتاب، حق تمامی اقشار است
در این برنامه، محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، این شهر را کلان‌شهری دارای اقتصاد قوی خواند که می‌تواند جهشی در موضوع کتاب داشته باشد. او گفت: زمان گشایش کتابخانه مرکزی، انتظار داشتم ظرف چند‌ماه شاهد جهش‌هایی جدی باشیم. اما این اتفاق در حد انتظار نیفتاد. پیشنهاد می‌کنم گامی کوتاه‌مدت و میان‌مدت در زمینه توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در مشهد برداریم که امیدوارم گام کوتاه‌مدت تا نوروز برنامه‌ریزی شود.
شهردار مشهد با اشاره به اهمیت عدالت اجتماعی، گرانی کتاب را مانع استفاده همه اقشار از آن دانست و از مسئولان امر خواست تا طی برنامه‌ای ده‌ماهه مراکزی را در مناطق کم‌برخوردار برای در اختیار قرار دادن کتاب
در نظر بگیرند.
کتاب، زبانی جهانی برای امروز
جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دیگر سخنران برنامه بود. او کتاب را زبان جهانی در زمانه کنونی دانست که محدود به تمایزات قومی و نژادی و جغرافیایی نیست: شعر، رمان، نمایشنامه و… که از تأثیرگذارترین قالب‌های هنری هستند، خود را در بستر کتاب نشان می‌دهند و محاسن کلام اهل بیت (ع) از طریق این رسانه جهانی انتقال‌پذیر است. مروارید کتاب را بستری برای انتقال تجارب و میراث فرهنگی گذشتگان به نسل معاصر معرفی کرد و گفت: کتاب عرصه تضارب آراست. در دوران معاصر با اینکه شبکه‌های مجازی رقیب جدید کتاب محسوب می‌شوند، هنوز هم پادشاه محتشم بی‌منازع کتاب است. به گفته او، مشهد با بهره‌مندی از سنت امام رضا (ع) و سنت‌های اصیل حوزه کهن خراسان در اندیشه‌ورزی و با روش‌های مدرن دانشگاه‌های هفتادساله خود، قطب نشر دینی و معنویت در منطقه است: امر قدسی در مشهد تک‌ساحتی نیست و نخبگان فرهنگی و هنری لایه‌های عمیق و ماندگار این امر را در زیست مسلمانی و سبک زندگی ایرانی و اسلامی نشان می‌دهند.
مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد استان، ضمن ابراز امیدواری از قرارگیری کتاب در سبد کالای اقتصادی مردم، بیان کرد: هرگاه چرخه کتاب‌گردی و خرید و خواندن کتاب، به عادت خانواده‌های مشهدی تبدیل شود، می‌توان گفت به جامعه اخلاقی که غایت هر مدینه فاضله است، دست پیدا کرده‌ایم.
نیاز به کار جهادی در حوزه فرهنگی
در بخشی دیگر از این مراسم، سید حمید موسوی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی، با تأکید بر لزوم کار جهادی در حوزه فرهنگی امروز، کتاب را از مهم‌ترین عناصر فرهنگی و منتقل‌کننده دانش و بینش به نسل‌های آینده دانست. او ادامه داد: در برهه‌ای، دنیای اسلام پیشرفته‌ترین دوران خود را سپری می‌کرد، اما زمانی دچار افول شد. این عقب‌ماندگی را نتوانستیم جبران کنیم، ولی امروزه با وجود نظام جمهوری اسلامی، این امر در حال تحقق است. امیدواریم این مسیر استمرار پیدا کند و نسل‌های بعدی بتوانند خیلی بهتر فرهنگ اصیل انقلابی را زنده نگاه دارند.
دغدغه مسئولان باید مدیریت سرانه مطالعه باشد
از دیگر سخنرانان، محمد حسین‌زاده، معاون فرهنگی اجتماعی سپاه امام رضا (ع)، بود که وضعیت کشور در جنگ سرانه‌ها در سطح بین‌المللی را نامناسب بیان کرد. او گفت: اگر در حوزه انرژی و دیگر‌مصارف با سرانه‌های جهانی متفاوت هستیم، علت در سرانه فرهنگی است که وضعیت خوبی ندارد و دغدغه مسئولان باید مدیریت سرانه مطالعه باشد. حسین‌زاده اضافه کرد: نمی‌توان گام دوم انقلاب را در حالی برداشت که نگاهمان به گذشته نباشد. معاون فرهنگی اجتماعی سپاه امام رضا (ع) در بخشی از صحبت‌هایش شهید حججی را به عنوان سرمشق و به مثابه شهیدی کتاب‌خوان و مروج کتاب معرفی کرد.
رویداد اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی در مشهد برگزار شد

رویداد اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی در مشهد با حضور مسئولان استانی برگزار شد.

رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی در این مراسم گفت:جوانان کارآفرین امید جامعه هستند و باید آینده کشور را بسازند و همچنین نیاز کار و کارآفرینی را برطرف کنند.

محمد حسین روشنک ادامه داد: استان خراسان رضوی تنها استانی است که مقر سه اتاق مشترک ایران و کشورهای دیگر است و استان های دیگر این امتیاز را ندارند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی از مدیران شهری گفت: شهرداری مشهد نیاز به خانه تکانی بسیار جدی دارد، شهر مشهد با وجود داشتن شهردار دلسوز و مردمی که اخیرا گرفتار جریان خاصی شده و ما نیز کمک خواهیم کرد تا این دوره را با موفقیت طی کند، اما از مجموعه شهرداری رضایت نداریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمدامین بابایی معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در این مراسم که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و برخی کارآفرینان استان در کافه کارآفرینی مشهد برگزار شد ، گفت: طی مذاکره با دانشگاه تهران، اولین دانشکده کارآفرینی در منطقه خاورمیانه با همکاری دانشگاه کارآفرینی راه اندازی کردیم.

وی افزود: در آن مقطع به دلیل عمده مشکلی که برای کارآفرینان وجود داشت، مجوز صدور مراکز مشاوره ، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی در دستور کار قرار گرفت و از سال ۹۰ این مجوزها صادر شد.

بابایی گفت: با توجه به رشد بحث کارآفرینی در کشور ، در درون دستگاه های دولتی نیز این امر احساس شد که باید توجه ویژه ای به کارآفرینی صورت گیرد و به همین منظور در وزارت کار نیز معاونت اشتغال سابق به اشتغال و کارآفرینی تبدیل شد و قرار بر این شد مباحث کارآفرینی را بیشتر مدنظر قرار دهد.

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: به همین دلیل برخوردها با کارآفرینان بهتر شد و از جوانان صاحب ایده با صدور مجوزهای شتاب دهنده حمایت شد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته تعداد ۱۳ شتاب دهنده تخصصی در شهر مشهد مجوز گرفته اند و امسال در هفته کارآفرینی بیش از ۵۰ برند حامی این همایش بودند و هیچکدام از این حامیان هیچ هزینه ای به اداره کار استان پرداخت نکرده اند که در مدت یک هفته بالغ بر ۱۵۰ رویداد را برگزار کردند.

علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز ضمن تقدیر از برگزار کنندگان رویداد هفته کارآفرینی در خراسان رضوی گفت:باید همه ما در عمل از کارآفرینان حمایت کنیم و کارآفرینی را عبادت بدانیم.

وی افزود: اگر همه به این جمع بندی برسیم که کارآفرینی یک نوع عبادت است و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کنیم و جایگاه با ارزش کارآفرینی را درک کنیم حتما متقاوت عمل می کنیم و اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.

رسولیان گفت: متاسفانه مسئولان ما نتوانسته اند فرآیندهای کارآفرینی را تسهیل کنند و باید اعتراف کرد که بروکراسی کارآفرینی در کشور ما بسیار زیاد و پیچیده است که نیازمند اصلاح جدی است و باید به این سمت پیش رویم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در خصوص اقدامات انجام شده در راستای تسهیل فرآیندهای کارآفرینی گفت: در خراسان رضوی اقداماتی انجام شده که امیدواریم منجر به بهبود وضعیت کارآفرینان ، تسهیل فرآیندها و حمایت از کارآفرینان شود.

وی ادامه داد: مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی استاندار در همین راستا عمل خواهد کرد که دستگاه های مختلف اجرایی از جمله ائمه جمعه و روسای دادگستری شهرستان ها از این طرح حمایت جدی کردند و تعهد کردیم که از کارآفرینان حمایت کنیم و البته معنی اصلی معین اقتصادی همین حمایت است.

رسولیان در خصوص میزان مشارکت کارآفرینان در مثلث توسعه اقتصادی تصریح کرد: تاکنون ۱۲۰ کارآفرین و شرکت که بالغ بر ۹۲ درصد آن ها از بخش خصوصی هستند این کار را شروع کرده اند، در ابتدا هیچکس این اعتقاد را نداشت که در استان خراسان رضوی ۱۲۰ شرکت به عنوان معین اقتصادی فعالیت کنند و محور توسعه روستاها را قبول کنند اما خوشبختانه افراد زیادی اعلام آمادگی کردند و هنوز متقاضیان زیادی برای فعالیت در راستای مثلث توسعه اقتصادی وجود دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداریافزود:یکی دیگر از اقدامات استاندار در حمایت از سرمایه گذاران، انعقاد تفاهمنامه با امضای فرماندار ، امام جمعه شهرستان، نماینده مردم شهرستان در مجلس و رئیس دادگستری با سرمایه گذار است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱۲۵ تفاهمنامه سرمایه گذاری به ارزش ۱۲۸ هزار میلیارد تومان با این رویکرد در استان به امضا رسیده که این کار و حمایت همه جانبه از سرمایه گذار در کشور بی نظیر بوده است که قطعا این آمار افزایش خواهد یافت.

رسولیان در خصوص مشکلات سرمایه گذاری خراسان رضوی نیز گفت:یکی از مشکلات سرمایه گذاران بحث تامین مالی است، در استان بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی وجود دارد و کل نیاز برای پرداخت تفاهمنامه های سرمایه گذاری کمتر از ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

رسولیان گفت:در همین راستا کمیته تامین مالی تشکیل شده و هرکدام از این سرمایه گذاران اگر نتوانند از مسیرهای متداول تامین مالی کنند در این کمیته از طریق فرمانداری ثبت نام کرده در صورت تایید نماینده بانک، تسهیلات به سرمایه گذار تعلق خواهد گرفت.

وی در پایان گفت:تاکنون ۳۰ فرآیند اخذ مجوز شناسایی شده که بسیار سخت و دشوار  و باعث آزار کارآفرینان بوده که از این تعداد ۸ مورد با حمایت ارکان حاکمیت اصلاح گردیده که باعث کاهش ۵۰ درصدی زمان برای افراد خواهد شد.

گفتنی است در پایان از خبرگزاری کار ایران (ایلنا) سرپرستی خراسان رضوی به عنوان رسانه فعال و پویا در حوزه کارآفرینی و اشتغال تجلیل شد.
ديدمجنون را يكي صحرانورد در ميان بادیه بنشسته فرد

یادداشت عضو هیات مدیره کانون کارآفرینان خراسان رضوی در خصوص مراسم اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی

 

ديدمجنون را يكي صحرانورد

در  ميان  بادیه  بنشسته  فرد

 

صفحه اي از ريگ و انگشتان قلم

مي نويسد  نام  ليلي  دم  به  دم

 

گفت اي مفتون شيدا چيست اين

مي نويسي نامه بهر  كيست  اين

 

گفت مشق نام ليلي ميكنم

خاطر  دل را تسلي  ميكنم

 

مينويسم نامش اول وَز قفا

مي نگارم نامه عشق و  وفا

 

نيست جز نامي از او در دست من

زان  بلندي  يافت  قدر  پست  من

 

چون ميسرنيست بر من كام او

عشق  بازي  مي كنم  با  نام  او

 

️ امشب پاتوق عشق (كافه كارآفريني )رنگ و بوي خاصي داشت همه آمده بودند از عزيزان استانداري و شهرداري و اداره تعاون كار و رفاه اجتماعي و … به عنوان متوليان حمايت از كارآفريني  تا اعضاي هيات نمايندگان اتاق و انجمن مديران صنايع ،باشگاه سرمايه گذاران و كارآفرينان حريم رضوي ،خانه صنعت و معدن ،اتحاديه صادر كنندگان و واردكنندگان، كانون كارآفرينان و توليدكنندگان و تجار به عنوان سربازان خط مقدم همه در آيين اختتاميه هفته جهاني كار آفريني شركت نمودند .

در ابتدا آقاي بابايي معاونت كارآفريني و اشتغال اداره كار اين مرد خستگي ناپذير از خدمات اداره متبوعش براي كارآفرينان خدوم و كارگران زحمتكش  گفتند و تلاش هاي فراوان در هفته كارآفريني را بازگو نمودند

 

و اما نوبت رسيد به مجاهد كارآفرين كه سالهاي عمرش را به عشق مولايش علي بن موسي الرضا كمرخدمت به خلق را محكم بسته و به قول خودشان هميشه اميدوار هستند كه به مدد مولايشان مشمول آيه (فاستقم كما امرت )باشند استاد فرزانه اي كه حرفهايش هميشه بوي عشق و تلاش مي دهد و در سر هدفي بزرگ مي پروراند

 

رييس كانون كارآفرينان  از بسيج گفت و از افتخارش به عنوان يك بسيجي و قدرداني نمود از همرزم دوران دفاع مقدسش ،از مرد ميدان تلاش و مجاهدت، بزرگ مردي كه ديار شاه نعمت الله ولي  را به عشق مولايش علي بن موسي الرضا شمس الشموس و سلطان عالم ترك گفته و به اين قطعه اي از بهشت آمده تا مجدداً رزمي حسيني آغاز نمايد اما اين بار در ميدان اقتصاد و كارآفريني، آمده است تا منشا خير و بركت باشد براي اين شهر عشق و عرفان، بزرگ مرد و عاشقي خستگي ناپذير كه مثلثي بنا نهاده از عشق و همه را دعوت نموده براي ورود و خدمت در جوار سلطان علي بن موسي الرضا ، رييس كميسيون تجارت اتاق در ادامه بيان داشتند كه بايد همگي قدردان حضور آقاي مهندس رزم حسيني در مشهد باشيم و با تمام توان به ياريشان بشتابيم

 

پس از صحبت هاي دلنشين اين عاشق كار و كارآفريني،  رسولي بزرگ و كاردان از جنس تلاش و عشق همه را مهمان سخنان زيبايشان نمودند: از حضور يافتن به محضر بزرگان شهر و استان گفتند و همراهي نمايندگان محترم ولي فقيه و رياست محترم دادگستري و معاونين ايشان ودادستان محترم و معاونينشان و نمايندگان محترم مجلس كه همگي وقتي عشق بدون آلايش استاندار و رسولشان به كارآفريني و حمايت از توليد و اشتغال را ديده اند با شور و شوق دست ايشان را فشرده اند و در ادامه اين رسول مهربان استاد رسوليان از كارهاي بزرگي كه در اين مدت كوتاه سكان داري آقاي رزم حسيني بر استانداري و همچنين خود ايشان در سمت معاونت هماهنگي امور اقتصادي انجام شده است گفتند.

 

در پايان مراسم به رسم ادب باشگاه جوانان كانون كارآفرينان و اداره تعاون كار و رفاه اجتماعي  ، توسط دكتر رسوليان و دكتر آل شيخ و حاج آقاي روشنك و بقيه بزرگان، از همه افرادي كه در اين هفته تلاش نمودند قدرداني به عمل آوردند .

 

هرچه گويم  عشق  را  شرح و بيان

چون به عشق آيم خجل گردم از آن

 

گر چه گفت اين زبان روشنگر است

ليك عشق  بي زبان  روشن تر است

 

✍️ عليرضا(اويس)روشنك

١٣٩٨/٩/٣

 
اقتصاد خراسان متکی بر بخش خصوصی است اما این بخش از کمترین حمایت ها بهره مند می شود

محمدحسین روشنک، رئيس كانون كارآفرينان خراسان رضوي درهفتاد و یکمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی:

🔹 مشکل بانک ها نیستند، مشکل بنگاه های تولیدی ماست؛ در خراسان رضوی بنگاه تولیدی دولتی و خصولتی نداریم و چون بانک ها علاقه مند به پرداخت تسهیلات به این نوع بنگاه‌ها هستند، از این ظرفیت ها محروم می مانیم. همین موضوع علت خروج منابع بانکی از استان ماست؛ این مشکل را باید در استان و کشور حل کنیم.
🔹 روسای بانک ها حاضر به پرداخت تسهیلات به صنایع بخش خصوصی نیستند، چرا که بنیه این بخش به قواره دولتی ها و خصولتی ها نیست. اقتصاد خراسان متکی بر بخش خصوصی است اما این بخش از کمترین حمایت ها بهره مند می شود…
مشکل عمده صادرات ایران نداشتن متولی تجارت است

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: به طور کلی مشکلات عمده صادرات ایران به تمام کشورهای دنیا نداشتن متولی تجارت در ایران است.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: به صورت عمده کالاهای صادراتی در استان خراسان به چند گروه تقسیم می‌شود، اولین گروه کالاهای کشاورزی بوده که گاهی ممکن است فرآیند صنعتی جزئی نیز روی آن انجام شود، دومین گروه کالاهای صنایع غذایی مانند رب، کمپوت، شکلات و شیرینی و لبنیات است که گاهی به آنها صنایع تبدیلی نیز گفته می‌شود. سومین گروه مصالح ساختمانی و فنی و مهندسی بوده و صنایع دستی و روستایی مانند فرش دستباف از دیگر کالاهای صادراتی به شمار می‌آیند.

وی ادامه داد: ما در استان خراسان صادرات صنایعی با پایه نفتی مانند پلاستیک و حتی سیم و کابل نیز داریم، آخرین گروه کالاهای صادراتی استان نیز صنعت فولاد است. با این وجود متاسفانه ما نه تنها در استان، بلکه در کشور نیز صادرات مبتنی بر صنعت و تکنولوژی مانند خودرو و موبایل نداریم.

روشنک در خصوص مهم‌ترین کالاهای صادراتی استان به عراق، گفت: ما صادرات کالاهای صنعتی با تکنولوژی بالا نداریم، بنابراین صادرات در ایران و حتی استان به موقعیتی و فصلی تبدیل می‌شود، به طور مثال زمانی بیشترین صادرات ما به عراق، رب گوجه‌فرنگی،کمپوت و کنسرو بود اما صادرات صنایعی مانند فولاد به عراق را که به راحتی می‌توانیم از طریق مرزهای مشترک به ترکمنستان و افغانستان صادر کنیم، اقتصادی به نظر نمی‌آید.

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی با اشاره به موانع تجارت با کشور عراق در شرایط فعلی، تصریح کرد: با توجه به اینکه استان خراسان دارای مرز مشترک با کشور عراق نیست، ما به اندازه استان‌های مرزی با عراق از مشکلات اصلی تجارت با این کشور آگاهی نداریم اما از مهم‌ترین مسائل مربوط به عراق، بحث ارتباطات است، به طوری که با وجود ناامنی‌های اخیر عراق هرکس بتواند ارتباطات بیشتری برقرار کند، صادرات بیشتری به این کشور دارد.

وی افزود: به طور کلی مشکلات عمده صادرات ایران به تمام کشورهای دنیا نداشتن متولی تجارت در ایران است، به طور مثال وزارت کشاورزی که وظیفه حمایت از کشاورزی را دارد، خود واردکننده جو و گندم است یا وزارت صنعت و تجارت که وظیفه دارد ما را به نقطه‌ای برساند که بتوانیم بگوییم در حال حاضر صادرات کالاهای صنعتی با تکنولوژی بالا داریم، خود را درگیر تجارت کرده، در نتیجه مشکلات ما هم در مرزهای شرقی و هم در مرزهای غربی، نداشتن مدیریت اقتصادی و سازماندهی در حوزه تجارت است.

روشنک در خصوص تاثیر ناامنی‌های اخیر کشور عراق بر صادرات استان، گفت: زمانی که در کشوری امنیت نباشد، در تجارت با آن کشور نیز امنیت نیست، در حال حاضر که در عراق امنیت داخلی وجود ندارد، تجارت با آن نیز نه تنها برای ایران، بلکه برای هیج کشوری امنیتی نیست، در نتیجه صادرات ما به عراق نیز به دلیل ناامنی مانند سایر کشورهای واردکننده کاهش می‌یابد.

رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در پاسخ به اینکه تغییر سیاست‌های اخیر و خودکفایی عراق در برخی کالاهای صادراتی ایران چه تاثیری بر صادرات استان می‌گذارد، عنوان کرد: هر کشوری در دنیا خود پایه اقتصادش را سازمان‌دهی می‌کند، به طور مثال در گذشته ما کالاهای اولیه و مواد غذایی را از اروپا وارد می‌کردیم اما در حال حاضر در این کالاها به خودکفایی رسیدیم و حتی صادرات این کالاها را به دیگر کشورها داریم، در این صورت اروپا دیگر مواد غذایی به ایران صادر نمی‌کند، بلکه کالاهایی با تکنولوژی و صنعت بالاتر و مواد اولیه کمتر مانند موبایل و عینک را صادر می‌کند.

وی اضافه کرد: اتفاقی که در کشور ما به دلیل نبود تکنولوژی لازم اتفاق نمی‌افتد، همین جایگزینی است، یعنی ما در صورت خودکفایی کشورهای واردکننده در برخی کالاها دیگر نمی‌توانیم جایگزینی برای صادرات آن کالاها داشته باشیم.